Patrick Zandl: Za tajemstvím jednoduchého zaplacení jaderné elektrárny jističem
Pokud by se takto změnila tarifní struktura účtů za elektřinu, byl by účet za elektřinu z menší části závislý na vaší skutečné spotřebě a z větší části z něj udělá paušální platbu bez ohledu na spotřebu. To je snaha zablokovat další posun směrem k decentralizaci energetiky a prosadit setrvání u spalování uhlí a uranu tím nejúčinějším způsobem: ekonomickým znevýhodněním čehokoliv jiného.
Česká energetika tím půjde proti celosvětovým trendům. To bude v horizontu dvaceti let vyhovovat finančním výsledkům českého energetického sektoru a jeho majitelům, v horizontu deseti let a dále to poškodí občany a zejména podnikatele v Česku, pro které se výrazně zhorší možnosti volby, podnikatelské prostředí, rozvoj nových technologií a také ceny energií, které v té době budou jedním z nejvýraznějších nákladů v jakémkoliv inovativním (a řadě tradičních) průmyslů.
Největší dopad bude mít situace v té době na běžné občany, zaměstnance a malospotřebitele, povede ke zvýhodnění bohatých klientů, kteří přejdou na vlastní energii z obnovitelných zdrojů a u ostatních to povede ke zvýšení plateb, u nízkopříjmových skupin pak k energetické chudobě. Proto je další procentní zvyšování platby za rezervovaný příkon jističe vůči platbě za spotřebu nebezpečné a nezodpovědné.
Tolik, pokud vám stačí moje tvrzení. Dál číst můžete fakultativně. Vysvětlím vám, proč to tak je.
Jak se tvoří cena elektřiny
Cena za elektřinu se tvoří dvousložkově. První složkou ceny jsou fixní náklady na provoz distribuční sítě (tedy drátů dopravujících elektřinu), druhou samotné náklady na výrobu elektřiny. Co by znamenala úprava poměru těchto dvou složek, z něhož se tato cena tvoří? Zatím většinu ceny tvořila přímá spotřeba, v budoucnu by podle vládního návrhu zákona značnou část plateb za elektřinu tvořit paušální cena, kterou není možné z pohledu spotřebitele ovlivnit.
Tvrdívá se (tím myslím část energoprůmyslu a jeho lobby), že změnou platby za rezervovaný příkon jističe se vyváží situace, kdy “zodpovědní” uživatelé přestanou doplácet na ty nezodpovědné, kteří způsobují velké špičky v síti. Z tohoto pohledu vypadá logicky změna, kdy se zvýší platba za rezervovaný příkon, tedy možnost dělat v síti “neplechu” okamžitými špičkovými odběry. To byla poslední argumentace v roce 2016, kdy podobný návrh profičel a já tento článek vydával poprvé. V následujícím textu se s touto argumentací vyrovnáme a vyvodíme z ní důsledky, ačkoliv dnes je situace jiná a platba má hlavně financovat jadernou energetiku s její nejistou cenovkou.
Takže jak to je s rezervovaným příkonem jističe?
Zákazník běžně odebírá mnohem méně elektřiny, než kolik mu jistič dovolí, problém ale je v tom, že může odebrat více a není, jak mu v tom zabránit jinak, než právě kapacitou jističe. Představme si to na modelovém příkladu svářečky, která odebere 64A a zákazník je kvůli ní vybaven takovým jističem, ačkoliv by mu normálně stačil jistič mnohem menší (typicky 15A). Pokud si jednotlivý klient tu a tam pouští svářečku, je všechno v pořádku, ale pokud by se tak rozhodli učinit všichni majitelé svářečky najednou, byl by to problém. Energetici si na pokrytí problému musí držet záložní zdroje i trasy a to stojí miliardy. Bylo by bývalo logické rozpustit tyto náklady směrem k těm, kvůli kterým se musí rezervy vytvářet. Tedy k těm, kdo mají naddimenzovaný jistič. Ve zvoleném příkladu je totiž potřeba držet čtyřnásobné rezervní kapacity. To se ale typicky neděje, protože svářečku si lidé přeci jen nepouštějí všichni najednou.
Až potud má změna tarifu svou určitou logiku. Náklady se teoreticky přesunou směrem k těm, kdo je způsobují. Jenže tyto náklady se zatím umořovaly z cen elektřiny, byly tedy obsažené v pohyblivé složce cen a tím by i cena za elektřinu měla logicky mírně poklesnout, protože náklady na rezervy se pokryjí ze zvýšených paušálních plateb. A tady hrozí, že bude s vaničkou vylito dítě, protože pokud by procentní změna byla nevýhodná, ve skutečnosti by to jen lidem bralo důvody šetřit elektřinou. Snížení odběru elektřiny by se totiž nemohlo do úspor promítnout, většinu plateb by dělaly platby paušální.
To je ten důvod, proč se v Evropě tlačí tarifní struktura jinam: k chytrým elektroměrům, která umožní za špičkové odběry připlatit, ale běžné odběry neznevýhodňují.
Jiné řešení by bylo: chytré elektroměry
V Západní Evropě se ve větší míře spoléhá na chytré elektroměry komunikující s centrálou, které elektřinu nedodají ve chvíli, kdy je v síti její nedostatek nebo naopak zapnou zařízení v momentě přebytku nebo urgentní odběry zpoplatní dráže. Západní Evropa se chytrými elektroměry také připravuje na příchod elektromobilů, které se dobíjejí vysokým proudem a pokud jich bude hodně, dělaly by v distribuční síti neplechu. Chytrý elektroměr se dohodne s centrálou, kdy je výhodné auto dobíjet a také ho tak dobije. Chytrým elektroměrům se ale Česko zoufale vyhýbá, protože energetickým společnostem se do nich nechce investovat a tak nám místo cirkulárek budou v síti neplechu dělat elektromobily nebo nebude jejich dobíjení ekonomické. Místo chytrého optimálního řešení se zvolí mizerné řešení, jehož náklady lze okamžitě přenést na zákazníka. Taková je česká cesta.
Důsledky zvýšení tarifu za rezervovaný příkon
Dneska tvoří částka za rezervovaný příkon jističe typicky pod 15 % účtu za elektřinu běžného rezidenčního zákazníka. Představme si, že se částka zvýší o “stokorunku”, tedy na 30 % z účtu za elektřinu. Jak se běžný uživatel zachová?
Ekonomicky, pokud věříme tezi o neviditelné ruce trhu. Bude vědět, že jakákoliv úsporná opatření, která provede, se dotknou pouze variabilní složky, jejíž význam se v jeho účtu snížil. Bude tedy opatrnější je provádět, pokud ponesou vyšší investiční náklady. A tady je třeba říct, že naprostá většina efektivních opatření vyžaduje značné investiční náklady. Například postavit si solární panel kryjící běžnou spotřebu domácnosti je dnes náklad desítek až stovky tisíc Kč. Jenže zároveň si ponecháváte dostatečný rezervovaný příkon na jističi, protože v případě výpadku panelu chcete krýt celou spotřebu domácnosti ze sítě. Investiční návratnost solárního panelu se prodlužuje a tím se také snižuje počet uživatelů, kteří si jej pořizují pro ten nejpřirozenější způsob výroby elektřiny: k pokrytí vlastní základní spotřeby. Více uživatelů zůstává odkázaných na centrální způsob distribuce a výroby elektřiny – o kolik více, to záleží na tom, jak moc věříte elasticitě energetického trhu.
A to je to těžiště problému se zvýšením paušálních poplatků za energie. Znevýhodňují ty, kteří si nemohou dovolit vyšší investice. Samozřejmě, že výše uvedený problém se dá vyřešit, například tím, že si dotyčná domácnost pořídí záložní baterie a nemusí být připojena k elektrické síti vůbec, jenže tím se investice zhruba zdvojnásobí. To si může dovolit jen někdo, zpravidla ti bohatší. A tím se také spouští spirála: bohatší se přepojují na alternativní vlastní zdroje energií nebo energie šetří (víme už, že šetřit znamená mnoho investovat), chudší ponesou na svých bedrech splátky za jadernou elektrárnu, které se ale rozpočítávají mezi stále méně odběratelů. Dalo by se usoudit, že černý Petr jednou zůstane energetikům, protože všichni zákazníci odejdou, ale v takovém světě nežijeme.
A pokud by vás to zajímalo, pak přidám ještě jeden argument: zvýšení rezervovaného příkonu omezuje alternativní technologie i obchodní modely. Tím, že po nich klesá (či vůbec není) poptávka. Příkladmo Německo, které v energetice považujeme za iracionální a směšně se chovající, zatímco sebe považujeme za etalon rozvahy a prozíravosti. Například lokální distribuční sítě. U nás existují spíše výjimečně, například v průmyslovém areálu, kde pronajímatel přeprodává i elektřinu. V Německu to jde jinak: soused si na velké střeše postaví panely, k sousedům natáhne kabel nebo si jej dokonce jen pronajme od místní distribuce. A prodává svou elektřinu přímo jim. A aby se nemusel o nic starat, domluví se s firmou, která dodá technologie a stará se o vyúčtování i posílání faktur a upomínky. Vzniká tak celý nový ekosystém, který je více flexibilní a decentralizovaný. Nic z toho není u nás možné buďto legislativně, nebo alespoň politicky, nebo za obrovských nákladů, rozhodně ne pro přeprodej elektřiny vyrobené z dvaceti solárních panelů.
I to je důvod, proč Německo je v alternativní energetice na špici, mohou zde vznikat takovéto firmy schopné dodávat alternativní technologické celky.
A to je celé. Zase se do hry vrací způsob, jak zacementovat něco, co jsme se dlouho snažili otevírat a změnit ve prospěch efektivity, decentralizace a snížení zátěže na životní prostředí. Plán lze shrnout jako: miliardy palácům, náklady a zaostávání těm ostatním.
Děkujeme, nechceme.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (244)
Pavel Hanzl
18.5.2020 12:58Takhle jsme se chovali po roce 48, kdy tu vládli komunisti a dnes tu zcela náhodou vládnou opět komunisti.
Vaclav Sobr
18.5.2020 14:32 Reaguje na Pavel HanzlCo se toho týká - komunisti vyhráli poválečné volby v podstatě jenom díky tomu že valná většina lidí chtěla zkusit alternativu nemající nic společného s Británii a Francií (vzpomínka na Mnichov)
ale zbavme se představy že by nám to jako zemi efektivně prošlo, protože představa "nezávislého Československa" které by se defacto táhlo až na Sovětské hranice by pro Stalina byla jen těžko jakkoliv přijatelná.
Byl by z toho asi stejně nadšený jako byl Kennedy ze sovětských atomovek na Kubě... a řekl bych že na rozdíl od Kennedyho by to invazí řešil už tehdy.
(ono upřímně - Kennedy slíbil že Turecka odstraní atomovky, jenomže to američanům Turci na základě smluv NATO vetují už od té doby - Američani tak v podstatě museli atomovky demontovat z Jupiterů a odvést jen rakety - ale fakticky odvést atomovky z Turecka se američanům stále jako slib sovětům za stažení atomovek z Kuby nepovedlo)
A jen poznámka - američani měli v roce 48 asi jenom patnáct 10kT atomových bomb. To by na zastavení sovětské ofenzivy nestačilo.
Takže - možná až bude protistrana schopná běžné kupecké matematiky mohli by jí lidi věřit...
Pavel Hanzl
18.5.2020 14:39 Reaguje na Vaclav SobrAle vývoj po válce se dá srovnat s Rakouskem, jak dopali oni a my. A Stalin s náma nepočítal, my jsme hlavu do chomoutu strčili sami.
Vaclav Sobr
18.5.2020 16:09 Reaguje na Pavel HanzlA ostatně vše proběhlo prakticky přesně dle toho papíru. (ostatně to taky pomohlo tomu že si tu valná většina lidí řekla že západ se na nás stejně vykašlal a jsme mu zcela ukradení).
Stalin s tím vážně neměl vůbec práci. Na druhou stranu bez tohohle papíru je vcelku jisté že by Rudá armáda z ČSSR po 45 nedošela vůbec.
Stalin to měl analyticky sakra dobře připravené. Sranda je že kdyby naši poslanci před rokem 48 uměli počítat tak mu to mohlo i těžce nevyjít.
ale holt nemocný Beneš na kterého tlačil Gottwald (skutečně vyhrožující sovětskou invazí) a Jan Masaryk který už to psychicky nezvládal skončili katastrofou.
Ostatně někde ve zprávě amerického velvyslance bylo prostě sepsáno že ze sovětů není prakticky nikdo v ČR nadšený ale že taková "symptatie" se projeví nejdříve v době kdy začne další válka, jinak většina občanstva ČSSR spadne do stejné pasivní rezistence kterou máme vyšperkovanou od Bílé Hory.
Krejcar Stanislav
20.5.2020 22:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.5.2020 21:41 Reaguje na Vaclav SobrLukas B.
18.5.2020 14:05povšimněme si, že se nikdo nepozastavuje nad paušálem na telefon s neomezenými minutami a daty. další logický krok je podobně účtovat vodu, plyn, kanalizaci.
Pavel Hanzl
18.5.2020 14:52 Reaguje na Lukas B.Je to samozřejmě úplná blbost a hlavně by to museli udělat všichni naráz. Doposud se to nikdy nestalo a stát nemůže.
Je to prostě jen špinavost od téhle paravlády.
Lukas B.
18.5.2020 15:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.5.2020 15:25 Reaguje na Lukas B.Radim Polášek
19.5.2020 07:15 Reaguje na Lukas B.Pavel Hanzl
19.5.2020 09:22 Reaguje na Radim PolášekAle kdo ty gaunery zvolil? Babiš říkal přece předem: "budu stát řídit jako firmu". Tak proč jsme si nezvolili politiky, kteří stát spravují jako stát pro lidi a ne jako firmu jednoho majitele?
Radim Polášek
19.5.2020 18:02 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
20.5.2020 11:36 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
21.5.2020 15:08 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
22.5.2020 11:02 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
22.5.2020 15:05 Reaguje na Petr EliášVaclav Sobr
18.5.2020 14:17(ano silová energie je na něm formálně levná, ale ty další složky- platby za záložné zdroje, poplatky OZE, síťové služeby) finální cenu pro spotřebitele vystřelí slušně nahoru.
Jinak - decentralizovanou síť zkoušel Edison (u stejnosměrného proudu mu nic jiného nezbývalo, změny napětí/proudu bez transformátoru jsou složité) a pořádně to nefungovalo - jeden z problémů bylo například to že neměl dost kvalifikovaných lidí dělat údržbu takové sítě.
Jenom si představme že by každý v republice pořídil pár metrů solárních panelů a každý rok by k tomu musel nějaký revizák napsat revizi...
na to nemáme ani lidi kteří by republiku kvůli tomu objížděli.
Pavel Hanzl
18.5.2020 14:28 Reaguje na Vaclav SobrAle opravář fve je už dnes seriózní a do budoucna perspektivní povolání, stejně jako elektrikář.
Vaclav Sobr
18.5.2020 15:12 Reaguje na Pavel HanzlA já netvrdím že to není seriózní povolání - akorát jenom nějak tahle země nedisponuje lidskou silou která by byla vzdělatelná na měřítko v kterém to vám podobní chtějí uplatnit.
ostatně- kupříkladu já nemám nárok na nic jiného než paragraf 11 vyhlášky 50 přestože mám bakaláře z elektroniky (to není "elektrický" obor) a ing jsem dělal optoelektroniku.
musel bych si dodělat 4 roky maturitního oboru (a nebo znova jiného bakaláře) abych si vůbec mohl udělat paragraf 5. a upřímně řečeno zájem o to nemám.
Pavel Hanzl
18.5.2020 15:27 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
18.5.2020 15:31 Reaguje na Pavel Hanzltáta na teplárně obvykle když mu někoho takového pošle pracák končí tím že ho nechá na pohovoru něco spájet a někde něco vyměnit a pak se s ním rozloučí protože ten člověk je prakticky nepoužitelný k jakékoliv fyzické práci.
Radim Polášek
19.5.2020 06:00 Reaguje na Vaclav SobrJá jsem zažil ve firmě dobu, kdy toto začínalo. Firemní prodlužky tehdy ve firmě mohli tehdy dělat elektroúdržbáří z nakupovaných kabelů a zásuvek a zástrček co "firma dala" a prodlužky nejdřív musely mít jen revizi firemního revizního elektrotechnika.
Pak se stalo, že borec vzal prodlužku, kde byly na dřevěné desce použity zásuvky do venkovního prostředí s vysokou mechanickou ochranou, tudíž kovové a na ten kov nešťastnou náhodou probíjela fáze. Borec to vzal ven do vlhka a nešťastnou náhodou jednou rukou sevřel držák té zásuvky a druhou se držel venkovního kovového plotu. Byl z toho smrťák a pod hrozbou vězení popotahování všech, kdo s tím měli něco společného. A na základě toho se všechny takhle ve firmě vyrobené prodlužky šrotovaly a nakupovaly se oficiální.
Tím se všichni revizní pracovníci, vedoucí atd zbavili odpovědnosti, přesunuli ji na vlastního pracovníka (použil poškozenou prodlužovačku, použil prodlužku do nevhodného prostředí, přetížil ji, mechanicky poškodil atd v rozporu s bezpečnostním školením ) a na firmu, která prodlužky vyrábí nebo dodává (nevhodné konstrukční řešení, špatná nebo podvodná certifikace atd). Za cenu toho, že ty prodlužky byly výrazně dražší a méně vhodné, získali vedoucí pracovníci ve firmě klid.
A potom, jak se vstoupilo do EU, se takové věci začaly na popud Brusele dělat plošně.
Pavel Hanzl
19.5.2020 09:29 Reaguje na Radim PolášekOtáčení se na slovíčku v návodě, žaloba na výrobce mikrovlnek, že v návodu není napsáno, že se v ní nesmí sušit kočka.
Proto je u každého balení léku vypsaná sada tragických účinků na úrovni kyanidu, proto je u horského kola napsáno, že se na něm nesmí jezdit z kopce.
Pracovník musí být v práci chráněn, což je v principu v pořádku, ale nesmí se to přehánět.
Jan Šimůnek
19.5.2020 07:51 Reaguje na Vaclav SobrRadim Polášek
18.5.2020 19:11 Reaguje na Pavel HanzlJako u všeho, co se z velkého rozdrobí na drobné, , obrovsky stoupnou režijní náklady a potřeba kvalifikovaných pracovních sil. Kteří by jinak třeba mohli produkovat hightech výrobky nebo objevovat a vynalézat nové technické postupy a projekty pro řešení přelidnění zeměkoule. S takovou to nakonec zbude jen na Číňanech.
Pavel Hanzl
18.5.2020 21:14 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
25.5.2020 07:56 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
18.5.2020 14:24U klasických elektráren vystačíme se současným hloupým, levným a spolehlivým řešením. A pokud ty uhelné a plynové nahradíme jadernými, tak i snížíme emise CO2.
Richard Vacek
18.5.2020 14:27 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
18.5.2020 14:33 Reaguje na Richard VacekNejlevnější bylo doposud vyhrabat hnědé uhlí, vyfučet je komínem bez jakého čištění a tu jámu ani po sobe nezahrabat.
Jenže jsme jinde a pokud by se tohle jadnání zdanilo dle skutečných škod, tak se za elektřinu nedoplatíme.
Dnes jde cesta nejen Německa jednoznačně dobrým směrem.
Pavel Hanzl
18.5.2020 14:48Ale bylo by dobré, kdyby to zavedli už před volbami, třeba by to došlo i koblihám.
Lukas B.
18.5.2020 18:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.5.2020 21:18 Reaguje na Lukas B.navíc to nemusí být celý dům, kdo chce mít vlastní elektroměr za tisíc(e)? měsíčně, tak do toho holportu nemusí.
Radim Polášek
19.5.2020 05:36 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
18.5.2020 20:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.5.2020 21:21 Reaguje na Radim PolášekAle buzerační potenciál tohoto režimu je neomezený, to je zase fakt.
Miroslav Vinkler
18.5.2020 15:11Autor brečí na nesprávném hrobě a navíc trochu zmateně.
Každá faktura za elektřinu má tyto položky:
distribuci elektřiny (například náklady spojené s údržbou, obnovou a rozvojem elektrizační soustavy či provádění odečtů)
jistič - čím větší, tím vyšší poplatek
systémové služby -(pro provozovatele přenosové soustavy – společnost ČEPS, aby předcházela rizikům v případě výpadků či nárůstu spotřeby v elektrizační soustavě
podporu výkupu elektřiny vyrobené z OZE
činnost Operátora trhu - (jeho hlavní činností je zajišťování bilance
nabídek a poptávek na dodávky elektřiny)
daň z elektřiny - (tzv. ekologická daň, pokrývá náklady spojené s údržbou životního prostředí).
To jsou regulované sazby v kompetenci ERÚ s nimiž nehnete
=============================================================
platby za tzv. silovou elektřinu (skutečně dodaná a spotřebovaná elektřina ve vašem bytě);
pevnou cenu za měsíc (poplatek za činnost dodavatele, například za tvorbu vyúčtování, odpočty, evidenci a podobně).
Neregulované služby, kde si můžete vybrat dodavatele dle libosti podle ceny kWh
===================================================================
Celková cena elektřiny je pak ještě zdaněna 20% DPH. - příjem státu
Existuje řada odběrných míst, které mají předimenzované jističe a jde s jejich proudovým maximem jít níž.
Jistič + distribuce elektřiny+ systémové služby + poplatek za OZE + služby operátora jak uvedeno výše jsou regulované ceny odsouhlasované ERÚ
Kamenem úrazu je tlak Bruselu na navyšování podílu OZE, které se mimo vlastního poplatku za OZE dále promítá do ostatních položek mimo jističe.
Abyste měli náhodně se chovající zdroje energie VE, FVE /svítí-nesvítí, fouká-nefouká/ jako páteř zdrojů sítě, musíte celou distribuční síť překopat, aby to uměla zvládnout.
Jaderná elektrárna se náhodně chovat neumí, pomineme-li limity typu teroristický útok, pád letadla či jiné extrémy.
Proto nevyžaduje zásadní překopávky distribuční sítě a tedy nevede ke zdražování el. energie v oblasti regulovaných cen.
Německo a Dánsko mají nejvyšší ceny el. energie v Evropě právě z těchto důvodů.
Zde si dovolím připomenout, že Němci mají cca 2500 km baltského pobřeží, kde je větrno a kde se strkají větrné farmy do moře, taktéž Dánové.
ČR, jak každý ví ,má délku linie pobřeží rovnou přesně 0.
Zejména z těchto důvodů bychom měli podporovat jadernou energetiku, která má u nás silné zázemí , vede ke snižování spalování fosilních paliv také a její vlastníci i provozovatele jsou pod silným státním i veřejným dohledem.
Pavel Hanzl
18.5.2020 15:32 Reaguje na Miroslav VinklerBohatí půjdou do fve a chudí mají smůlu.
Možná ale stát zdaní i fve na střeše, nařídí nějaké buzerce, revize atd. atd. prostě bude škodit i těm bohatým (pokud nebudou z Agrofertu).
Vaclav Sobr
18.5.2020 16:10 Reaguje na Pavel Hanzlprotože bez toho nebude mít ani na mandatorní výdaje, natož cokoliv jiného.
Pavel Hanzl
18.5.2020 21:23 Reaguje na Vaclav Sobrvaber
18.5.2020 17:12 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
18.5.2020 16:20Pavel Hanzl
18.5.2020 21:46 Reaguje na Jiří SvobodaA tahle paravláda nepolitiků to klidně podepíše, proč ne? Má občana i celý stát totálně v paži.
Jiří Svoboda
19.5.2020 10:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 10:40 Reaguje na Jiří SvobodaNakolik jsou bezpečnostní opatření pro JE oprávněná a nakolik jsou přehnané, neví nikdo. Slovy NIKDO, když vezmete 10 největších odborníků, budou mít aspoň 12 zcela odlišných názorů.
Proto se v civilizovaných zemích nedráždí had bosou nohou, vývoj běží především v pohodových OZE a šanci pro JE vidím v mikrozdrojích, jejichž problémy jsou násobně menší už z principu celého systému.
Jan Šimůnek
19.5.2020 11:53 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
19.5.2020 14:52 Reaguje na Pavel HanzlČernobyl úspěch rozhodně nebyl. Zkusil bych ale přepočítat mrtvé v Černobylu a mrtvé při montáži a údržbě větrných elektráren. Na TWh produkce, samozřejmě. ;-)
Jiří Svoboda
19.5.2020 20:10 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
19.5.2020 21:00 Reaguje na Jiří SvobodaTo by nejprve vlna z hor nahnala (přeživší) lidi do nížiny, tam by zbylé dostala tsunami.
Jan Šimůnek
20.5.2020 08:05 Reaguje na Jiří SvobodaČernobyl byl do jisté míry obdobou současného Grýn Dýlu:
Fedrovali to negramotní a pologramotní politici + politrukové přímo na místě. Ti inženýři dobře věděli, že to může skončit tak, jak to skončilo (nebo ještě hůř), ale byli proti těmto zrůdným kreaturám, ekvivalentním současnému vedení EU a ekoaktivistům, prakticky bezmocní.
I Grýn Dýl nemůže skončit ničím jiným než totálním krachem, akorát následky budou (v narušení ekonomiky i ve ztrátách lidských životů) tak obrovské, že Černobyl proti tomu bude bezvýznamná prkotina.
Jedinou naší nadějí je, že totalita EU a zelených ještě není tak pevná, aby se nedala zlikvidovat.
Pavel Hanzl
20.5.2020 08:26 Reaguje na Jiří SvobodaRadioaktivita má extrémně nebezpečné dlouhodobé působení, je mutagenní i karcinogenní a hlavně veškeré kontaminace jsou na stovky let a nelze ji likvidovat. Nejsou ještě prokázány všechny její účinky a tím je opředena řadou mýtů a nepravd, vozí se po ní různí demagogové.
Každopádně o překot stavěné JE v různých bordelářských zemích můžou tvořit zase sérii časovaných bomb, čort znajet.
Radim Polášek
22.5.2020 07:52 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
23.5.2020 20:54 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
24.5.2020 09:41 Reaguje na Jan ŠimůnekStále stejná parta, stále stejné sebevražedné cíle.
Radim Polášek
19.5.2020 05:34 Reaguje na Jiří SvobodaRadim Polášek
18.5.2020 18:48Co mění skladbu odběratelů elektřiny, jsou právě instalace domácích OZE elektráren, tedy prakticky téměř výhradně domácí fotovoltaické elektrárny. Bohatý odběratel elektřiny si postaví na své střeše fotovoltaickou elektrárnu, kterou účinně snižuje svou celkovou spotřebu elektřiny z společné distribnuční sítě. Případně si připlatí dalších 50 - 100 tisíc a pořídí si akumulaci a potom šetří ještě další množství elektřiny odebírané za sítě.
Ale pořád si nemůže dovoli skutečný ostrovní provoz, na skutečný ostrovní provoz by mu 100 - 200 tisíc investic ani zdaleka nestačilo, musel by investovat možná 10 miliónů, možná ještě víc, zálohovat to třeba v zimě ještě třeba dieselagregátem, aby byl skutečně samostatný... A potom by ho provoz své elektrárny, akumulace a zálohy plus těch elektrických spotřebičů v komfortu běžném pro dům připojený k společné elektické síti stál měsíčně nejméně desetinásobek toho, co platí nyní, když je k společné elektrické síti připojený. Takže tady cesta nevede, čistý ostrovní provoz není řešení. Proto je takový bohatý člověk s fotovoltaickou elektrárnou na střeše vzdy ještě připojený k společné elektrické síti, kterou využívá jako zálohu.
Jenomže když jsou režijní náklady na provoz a údržbu společné energetické distribuční sítě, včetně nákladů na OZE zdroje, napočítány na spotřebovanou kilowathodinu, tak boháč, který má na fotovoltaickou elektrárnu a který její pomocí účinně snižuje množství odebrané elektřiny, současně taky stejně snižuje peníze dávané na režijní náklady na provoz a údržbu té distribuční sítě a stejně tak snižuje peníze odevzdávané jako výpalné OZE baronům. Jenže ty peníze se snižovat nemohou, protože náklady na provoz a údržbu společné elektrické distribuční sítě naopak s přibývajícími nestabilními OZE zdroji s jejich stále větším rozkolísáváním výroby elektřiny neustále rostou. Stejně tak jako zůstává či pomalu roste i objem výpalného OZE baronům. Proto ty peníze, co neodevzdají bohatí, se svými střešními fotovoltaickými elektrárnami by museli odevzdat chudí, protože ti si investici do fotovoltaických elektráren dovolit nemohou.
Zvýšení plateb za jističe tak přinutí ty bohaté, aby i při jejich snižování množství odebírané elektřiny ze sítě neklesal jejich finanční podíl na provozu a udržování společné elektrické distribuční sítě a aby se ty náklady nepřesunovaly na chudé. Kteří by potom byli ještě chudší a ještě chudší.
Jiří Daneš
18.5.2020 20:22 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
18.5.2020 20:33 Reaguje na Jiří DanešRadim Polášek
18.5.2020 20:36 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
18.5.2020 21:31 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
19.5.2020 07:58 Reaguje na Pavel HanzlČlověče, pochopte konečně látku ze základní školy! Čím menší ampéry, dím déle trvá nabíjení (byť je tam určitá malá nelinearita, pro praxi se dá zanedbat). Pokud máte s tím autem den jezdit, tak do něho musí přes noc natéct plný akumulátor + korekce (nahoru) na účinnost jeho nabíjení (čím je baterka nabitější, tím méně účinně se nabíjí).
Pavel Hanzl
19.5.2020 11:47 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
19.5.2020 11:54 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
19.5.2020 14:44 Reaguje na Pavel HanzlTomu bych ale neříkal "přes noc" a 16A je přitom už docela slušný proud na poměry v rozvodech domácností.
Anebo si pod "malými ampéry" máme představit přípojku 3×25A, která jede plně zatížená?
Radim Polášek
19.5.2020 18:06 Reaguje na Viktor ŠedivýPotom se proudem 16 A nabije za "noc" , 8 - 10 hodin.
Radim Polášek
19.5.2020 18:11 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
18.5.2020 21:35 Reaguje na Radim PolášekNejlepší řešení nabízí zase Amíci, mají nad parkovišti před fabrikami panely, člověk si ráno strčí do zásuvky a odpoledne jede domů s plnou.
Na nabití malého elauta na 100 km jízdy stačí asi 30m2 panelů a průměrný náš den.
Jan Šimůnek
19.5.2020 08:03 Reaguje na Pavel HanzlPochopte laskavě, že auta jezdí přes den a stojí v noci. Kdy FVE z podstaty věci nefungují. A ne každý bouchá jen přes den někde u pásu. Jsou lidé, kteří různě popojíždějí.
A v našich podmínkách (zeměpisná poloha, oblačnost) by to, co popisujete pro ty USA, fungovat prostě nemohlo. To může fungovat tak v Kalifornii nebo některých dalších pouštních a polopouštních státech. A nebude to, pochopitelně, fungovat ani na většině území USA (zhruba ve státech, které v občanské válce bojovaly na straně Severu).
Pavel Hanzl
19.5.2020 09:43 Reaguje na Jan ŠimůnekPřed fabrikou si budou nabíjet auta ti, kteří hákují na pásu a ne ti, kteří celý den popojíždí. Což může být 90% zaměstnaců.
Je to fakt tak složitý?
U nás je výkon fve nižší řádově o 30%?? než v Kalifornii, ale mraků ubývá a výkon fve se mírně zvyšuje.
Elauto si bude nabíjet člověk především tam, kde bydlí nebo pracuje. Normální vůz stojí 90% své životnosti na parkovišti,takže se může nabíjet tam.
Člověk, který sedí pořád za volantem a najezdí měsíčně tisíce kilometrů na dlouhých štrekách si elauto nepořídí. Zato sanitky, taxi, dodávky s krátkým dojezdem a veškerá doprava ve městě na to vhodné jsou.
Jan Šimůnek
19.5.2020 11:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 12:55 Reaguje na Jan ŠimůnekOdpověď je jednoduchá: jezdím taky benzínovým autem. V životě se mi nestalo, že by mi v půlce kopce došel benzín.
Jan Šimůnek
19.5.2020 13:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 21:50 Reaguje na Jan ŠimůnekJak jste z toho vydedukoval, že ho táhnu na provázku??
Všimněte si, že takové cypoviny tu kdákáte pořád.
Jan Šimůnek
20.5.2020 08:09 Reaguje na Pavel HanzlSorry. Tohle je prostě logický rozbor toho, co jste napsal. Ten by teoreticky mohla zvládnout u nějaká UI.
Pavel Hanzl
20.5.2020 08:38 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyž napíšu že "taky jezdím autem", tak člověk pochopí, že jezdím tehdy, když nejedu na kole. Bot má ale tu logiku naprogramovánu nesmyslně a přeloží si "_taky" jako "zároveň", což je logicky úplná cypovina, ovšem bot to nepozná. A tahle strojová paralogika je u vás dominantní, taky proto vás za bota považuji.
Jan Šimůnek
21.5.2020 07:48 Reaguje na Pavel HanzlPak, je mi to líto, ale vaše odpověď navozuje dojem, že v takové situaci přesednete do auta.
Tedy, nebo že neumíte pořádně česky, abyste dokázal takový dvojsmysl identifikovat.
Pavel Hanzl
20.5.2020 08:53 Reaguje na Jan ŠimůnekNavíc když jedu autem, nemůžu ten stroj táhnout na provázku. Předpokládám, že nové generace botů mají logiku lepší.
Viktor Šedivý
19.5.2020 14:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.5.2020 08:46 Reaguje na Viktor ŠedivýNemít elekrokolo už nejezdím vůbec (ze zdravotních důvodů) a byl by ze mě jen pytel sádla zralý na kremačku.
Radim Polášek
22.5.2020 07:59 Reaguje na Pavel HanzlJosef Jakubů
18.5.2020 22:22 Reaguje na Jiří DanešRadim Polášek
19.5.2020 05:31 Reaguje na Josef JakubůZjednodušeně řečeno, pokud se nabíjením elektromobilů zvýší odběr v jedné ulici nad kapacitu sítě, musí se to řešit v místě té ulice nebo maximálně vedlejší ulice. Buďto zdroji navíc, které tam jsou nebo pokud nejsou, tak odpojením, blackoutem.
Velcí odběratelé mívají individuální smlouvy, takže ty bude dispečink vypínat individuálně. U většiny z nich určitě mají rozvodné závody povinnost je informovat o snížení odběru s předstihem, aby mohli správně vypnout linky a dokončit technologické cykly, aby z toho nebyly zmetky nebo dokonce havárka zařízení. Omezit je nečekaně najednou by se dodavateli elektřiny nejspíš slušně prodražilo. Kromě toho jsou větší odběratelé elektřiny (stejně jako dodavatelé)připojováni individuálně mimo nízkonapěťovou síť vlastními trafy na vedení VN nebo VVN, takže kompenzovat snížením jejich odběru nějaké místní zvýšení odběru v nízkonapěťové síti moc nejde.
Viktor Šedivý
18.5.2020 23:09Svoji potřebu přeci budou pokrývat ze svých vlastních FV panelů, takže stálá platba za 1A jistič, co si z nostalgie nechají jako poslední pouto s veřejnou sítí, je nemusí nijak trápit.
Radim Polášek
19.5.2020 06:06 Reaguje na Viktor ŠedivýAle potřebují nějaký klacek na jadernou energetiku.
Petr Eliáš
20.5.2020 12:59 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
21.5.2020 15:16 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
19.5.2020 09:53 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
19.5.2020 14:20 Reaguje na Pavel Hanzlpavel hašek
18.5.2020 23:19fous
Richard Vacek
19.5.2020 06:20 Reaguje na pavel hašekPavel Hanzl
19.5.2020 07:01 Reaguje na Richard VacekKde jsou doby panelákových sídlišť a návaly v MHD a fronty u štípaček před fabrikami, masový sport i zábava?
Radim Polášek
19.5.2020 07:10 Reaguje na Pavel HanzlNež společnost bohatých se spoustou neoficiálních a nikým a ničím neovládaných kontaktů.
Jan Šimůnek
19.5.2020 08:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 09:49 Reaguje na Jan ŠimůnekDnes se to posunulo do boje o přežití vůbec života na planetě, jenže to na ramce už nemáte.
Jan Šimůnek
19.5.2020 12:04 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
19.5.2020 18:18 Reaguje na Pavel HanzlDnes je cílem zelených zelenými výmysly ožebračit lidi a nějaký stát či Evropu - EU jako celek a potom nad tím celkem oslabeným nedostatkem a chudobou převzít vládu. A jako vedlejší efekt si nahrabat plné kapsy.
Životní prostředí už chrání pouze pár užitečných idiotů úplně dole vespod zeleného hnutí.
Petr Eliáš
20.5.2020 12:54 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
21.5.2020 07:50 Reaguje na Petr EliášPedro Voříšek
23.5.2020 09:48 Reaguje na Jan ŠimůnekAle to je typické - proti jadru brojí nejvíce ti, kdo mu absolutně nerozumí, vy ani nevíte, co je to radioaktivita, a plácáte tu o jaderkách...
Miroslav Vinkler
19.5.2020 09:47 Reaguje na pavel hašekZelení si nechali udělat studii kolik životů (i potencionálně) stál Černoby. Výsledek = 30-60 tis.
Pouze za jeden rok zahyne na světě přes milion lidí při dopravních nehodách a nikdo nevolá po zrušení automobilové dopravy. :-)
Viktor Šedivý
19.5.2020 14:30 Reaguje na Miroslav VinklerSmutná pohádka.
Některé odhady tvrdí, že nenarozených dětí "z vyděšení" bylo řádově víc, než jakkoli počítaných obětí na Ukrajině a v Bělorusku.
Jan Šimůnek
20.5.2020 08:11 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
20.5.2020 10:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.5.2020 07:53 Reaguje na Viktor ŠedivýOmlouvám se za hnidopišství, ale zatímco ty děti potracené se opravdu dají exaktně spočítat (v té době ještě nebyla škodlivá GDPR), ty nepočaté jsou prostě hausnumero.
Viktor Šedivý
21.5.2020 08:25 Reaguje na Jan Šimůnek;-)
Jan Šimůnek
21.5.2020 15:58 Reaguje na Viktor ŠedivýLukáš Kašpárek
19.5.2020 07:43Některým ten komunismus a centralizmus opravdu ještě nestačil a rád by si to zopakoval.... jde jen o to, jestli to většinová společnost těmto znovu povstalým rudým hovadům dovolí.....
Jan Šimůnek
19.5.2020 08:07 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
19.5.2020 08:46 Reaguje na Jan ŠimůnekTvrdit, že nové technologie a snaha o ochranu přírody a záchrana našich holích zadků nás dostane před rok 89 může jen takový nenapravitelný bojovník za totalitu jako ty....
Jen konzervatismus s totalitní příchutí nás může dostat zpět před 89 a o to ty se maximálně snažíš.... jen tě asi zklamu... svého nedosáhneš :)
Jan Šimůnek
19.5.2020 13:42 Reaguje na Lukáš KašpárekRadim Polášek
19.5.2020 18:22 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
20.5.2020 08:12 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
21.5.2020 07:43 Reaguje na Jan ŠimůnekZelená totalita je nyní v počáteční fázi, kdy ještě ani, mimo úspěšně pozelenalé úředníky v Bruseli, nemá většinu ve vládách a nemůže rozhodovat. Museli by se dostat do vlády a desítky let se diskreditovat represemi a nekompetentními rozhodnutími, vystřídat se další generace ve vládě, aby byli schopni na konci taky poklidně předat moc. A do té doby nás ožebračí až na kost a udělají z Evropy rozvojový region.
Pokud se jim tedy povede dostat do vlád států EU a uhnízdit se tam podobně, jako to kdysi udělali Lenin a Stalin v Rusku, opravdu po mnoho desetiletí nezbude jiná možnost než se jich zbavit násilím.
Jan Šimůnek
21.5.2020 07:57 Reaguje na Radim PolášekA strany, které jim poskytnou jakési krytí, třeba "žít Brno", jdou po následujících volbách nekompromisně od válu. Tohle patrně potká v příštích parlamentních volbách piráty.
Radim Polášek
21.5.2020 07:15 Reaguje na Petr EliášRadim Polášek
19.5.2020 18:20 Reaguje na Jan Šimůnekpavel říha
19.5.2020 09:28Pavel Hanzl
19.5.2020 12:43 Reaguje na pavel říhaJan Šimůnek
20.5.2020 08:15 Reaguje na Pavel HanzlTěch zbylých 98 % lidí by mělo mít dost sil na to, aby je, jednou pro vždy, odstranili z politické scény i z úřednických postů.
Petr Eliáš
20.5.2020 12:52 Reaguje na Jan ŠimůnekMilan G
21.5.2020 09:20 Reaguje na Petr Eliášpavel hašek
19.5.2020 09:29fous
Miroslav Vinkler
19.5.2020 09:51 Reaguje na pavel hašekBudeme spokojeni všichni, elektřina bude cenově dostupná, tepelné elektrárny uzavřeny a každý kdo chce si může na svém domě postavit FVE, bateriové úložiště a tam napájet svého elektrického oře.
Pavel Hanzl
19.5.2020 09:56 Reaguje na Miroslav VinklerZkuste položit nohy na zem a napsat něco realističtějšího. A třeba s podledem do zemí, kde to už mají dávno zmáknuté.
Miroslav Vinkler
19.5.2020 10:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 11:15 Reaguje na Miroslav VinklerSnižování CO2 v Německu je na tomhle odkazu v prvním grafu.
https://www.peak.cz/nemecka-schizofrenie-zelenou-energetiku-ano-potrebnou-infrastrukturu-ne/19999/
Jan Šimůnek
19.5.2020 12:13 Reaguje na Pavel HanzlA jediné, k čemu to povede, bude obrovský výbuch nenávisti, který vynese k moci nějakého populistického diktátora. A ten rád bude v rámci programu "chléb a hry" veřejně popravovat zelené všeho druhu, provozovatele OZE apod., za nadšeného gaudia naštvané populace (dobrý námět pro katastrofický či antiutopický román).
Přečtěte si "za domácí úkol" román Tma od Ondřeje Neffa. V něm sice elektřinu vypnuli mimozemšťané, ale pokud by ji populaci cenově znepřístupnili ekologové, tak rozvrat společnosti s podobnými následky (včetně těch nejdrastičtějších) by nastal taky.
Pavel Hanzl
19.5.2020 11:20 Reaguje na Miroslav VinklerPočítá se stále jen to, co projde distribuční sítí. Kolik je ale domácích a firemních fve, které spotřebují energii na místě a vůbec do systému nejdou? Američani to vyjadřují tím "kachním grafem", kde je to rozdíl normální denní spotřeby ze sítě bez fve (velbloudí graf) a fve z toho udělá ten kachní. A rozdíl integrálů mezi oba grafy je výkon domácí fve. A ten je zcela podstatný.
Viktor Šedivý
19.5.2020 20:21 Reaguje na Pavel HanzlDůležitější jsou extrémy - protože pokud se vysoká poptávka potká s nízkou nabídkou, může jít o krk. O mnoho krků.
Mimochodem - zatímco start ze tmy v případě soustavy založené na nevelkém počtu točivých strojů velkého výkonu je docela náročný, nedokážu si vůbec představit, jak by se po velkém výpadku rozbíhala soustava s převahou různých měničů na výstupech FVE a podobných...
Pavel Hanzl
19.5.2020 20:43 Reaguje na Viktor ŠedivýRadim Polášek
21.5.2020 06:32 Reaguje na Viktor ŠedivýMěniče malých elektráren, třeba střešních FV zdrojů potom mohou mít prostou elektronickou pojistku, že prostě nenaběhnou, dokud nebude síťové napětí v síti v normě.
Problém bude akorát v tom, že když těch měničů bude hodně, dle statistických zákonů budou některé mít poruchu a nebudou se chovat správně. Tam pak budou muset zafungovat nějaké havarijní pojistky.
Viktor Šedivý
21.5.2020 08:33 Reaguje na Radim PolášekDokud je velkých klasických zdrojů dost na to, aby zajistily rozběh sítě a OZE jsou doplňkem, zásadní problém nenastává. To je ale přece podle zelených představ špatně, energetika má být rozbita na spoustu malých zdrojů.
Pavel Hanzl
21.5.2020 13:34 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
21.5.2020 16:01 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
21.5.2020 15:24 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
20.5.2020 08:36 Reaguje na pavel hašekAkcentované je to všude tam, kde jde o zdraví lidí a zejména o šíření infekce.
Pochopitelně, bezcenný (protože nevzdělaný, hloupý a totálně neschopný a rovněž totálně líný) byrokrat z EU raději zakáže jednorázové nádobí a příbory v hromadném stravování, protože zdražení těchto služeb a případné alimentární epidemie se ho fyzicky netýkají (stravuje se privilegovaně) a navíc je to za horizontem jeho znalostí a schopností. A chtít po něm, aby nějak fedroval (což by jistě šlo) účinný odběr takového plastu nemůžete, protože je líný a současně hloupý a nevzdělaný (bez ohledu na počet VŠ titulů z nějakých humanitních pseudověd), takže by to stejně nezvládl.
A jediná cesta z toho marastu ven je zabránit lidem tohoto druhu, aby o nás mohli rozhodovat. Třeba i odchodem z EU nebo jejím rozbitím, což je IMHO efektivnější než snahy o její reformu (která ničím jiným než jejím rozpadem skončit nemůže, asi jak se Gorbačovovi nechtěně rozpadl pod rukama SSSR při pokusu o jeho reformu.
Jinak HDP roste i při zcela stacionární ekonomice, prostě jen v důsledku přirozené obnovy materiálních statků. Když k tomu vezmete v úvahu přibývání obyvatel (narozených i přibyvších s krátkodobým i dlouhodobým pobytem, i nových občanů), tak zase pokrýváním jejich potřeb poroste HDP. Pokud se pokusíme cokoli dělat s tou částí populace, která žije pod hranicí chudoby (jakési zmapování domácností s dětmi, které nemají připojení k internetu, nemají ani mobil, bylo provedeno v souvislosti s distanční výukou v rámci koronakrize - a je jich překvapivě dost, bohužel), tak to bude zase spojeno s růstem HDP.
Pokud se nám podaří odstranit zelené, blokující výstavbu nových bytů (natolik, že pro generaci dnešních třicátníků je to limitující faktor pro zakládání rodin), tak zase v důsledku toho poroste HDP.
Petr Eliáš
20.5.2020 13:02 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.5.2020 05:44 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
22.5.2020 10:55 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.5.2020 08:02 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
19.5.2020 11:43Tahle cesta není reálná, ani z ekonomického, technického, právního nebo politického důvodu. To by znamenalo bilióny, které nemáme a nikdo nám na tohle nepůjčí.
Cesta je přece dávno známá z vyspělých zemí Evropy, kde mají dobré zákony umožňující nakládání s energií a poměrně drobnými dotacemi (i u nás ten poměr vychází 1+3) získají obrovské kapacity výroby placené soukromníky a stavěné v krátkém čase. Taky o tom je přece tento článek.
Jan Šimůnek
19.5.2020 12:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 12:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
19.5.2020 13:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 17:10 Reaguje na Jan ŠimůnekPedro Voříšek
23.5.2020 10:02 Reaguje na Pavel HanzlProtože Roman potřeboval opční bonusy, aby se stal miliardářem, státu se snižování schodku státního rozpočtu líbilo, a drobným akcionářům ta pajska také lichotila. Teď ji budou muset vrátit...
Viktor Šedivý
19.5.2020 14:23 Reaguje na Pavel HanzlV propagačních materiálech Greenpeace asi takoví lidé žijí, jak by ale tenhle člověk vypadal v realitě českého města či vesnice?
Pavel Hanzl
19.5.2020 17:09 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
19.5.2020 20:28 Reaguje na Pavel HanzlZatím, bez opravdu masivní akumulace, je to jen parazit. Dodává nevyžádané v době dostatku a bere si ze společného když je hůř.
Pavel Hanzl
19.5.2020 21:44 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
19.5.2020 22:18 Reaguje na Pavel HanzlTakže zatímco přes den by si možná trochu vypomohli při špičkových odběrech, večer by stejně byli rádi, že mají stále ještě drát k těm zlým uhlobaronům, co tyjí z prodeje špinavé elektřiny.
Jan Šimůnek
20.5.2020 08:38 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
20.5.2020 09:06 Reaguje na Viktor ŠedivýVe skoro každé dědině je po JZD velká ocelokolna, nebo kravín, prasečák plus odstavné plochy, tj dost ploch vhodných pro fve.
Majitel je pokryje panely, většinu spotřebuje sám, ale má třeba 2/3 roku přetoky, prodává je sousedům v celé dědině. A pronajme si na to místní přenosovou síť. A 1/3 roku uživí jen sebe a celá dědina pojede na stávajícího dodavatele. Samozřejmě noc, mraky atd. vykryje z baterií, ale zimu už ne. Pro lidi v dědině to znamená jen to, že 2/3 roku budou mít levnější proud, v zimě normální.
Ale nejdůležitější je, že se ušetří nějaká tuna CO2 z uhláku a to je cílem celého.
Viktor Šedivý
20.5.2020 10:43 Reaguje na Pavel HanzlA pak tu zbývá ještě jeden problém. V zimě budou chtít proud z elektrárny - jenže v létě nepřispěli na její provoz ani korunu, proč by měli dostat stejnou sazbu, jako stálý odběratel? Milá úsporná dědina by tedy během té 1/3 roku měla zaplatit i za zbylé 2/3 roku, kdy investice do elektrárny ležela ladem.
Ve výsledku v milé dědině budou platit za proud několikanásobnou sazbu ... ale to nevadí, jde hlavně o CO2, že?
Pavel Hanzl
20.5.2020 11:21 Reaguje na Viktor ŠedivýJak se to skládá finančně nevím, ale jasné je, že pro občana to musí být vždy výhodné, jinak by do toho nešel.
U nás to asi možné není, protože by Franta všem dodával elektriku za polovinu, ale hňupi by mu ten celý krám stejně rozmlátili, protože by jim někdo nakecal, jak se na tom balíkuje.
Viktor Šedivý
20.5.2020 11:44 Reaguje na Pavel HanzlKdyby Vámi zmiňované zásobování dědiny navrhoval někdo poctivý, rychle by zjistil, že z akumulátorů by večer musel prodávat sousedům za cenu asi tak desetkrát vyšší, než kolik si účtují ti zlí velcí distributoři.
Nevím, jak je to po dědinách, třeba tam většinou žijí lidé, kteří řeknou, že si těch pár tisíc měsíčně připlatí, když bude míň toho zlého CO2.
Pavel Hanzl
20.5.2020 12:44 Reaguje na Viktor ŠedivýProč tam jdou do meoderních čistých energií a u nás je mainstream fedrování uhlí jak v 19. století. V 90. letech jsme velmi rychle modernizovali snad úplně vše, dnes jdeme zase zpět a dolů.
Viktor Šedivý
20.5.2020 14:56 Reaguje na Pavel HanzlJsou (stále ještě) dost bohatí, takže se domnívají, že mohou platit nesmyslně vysoké sumy za zoufale neefektivní výrobu elektrické energie. Poslušní občané (stále ještě) příliš nereptají, protože befehl zněl Energiewende a když je rozkaz, tak Němec nekecá a pochoduje.
Teď je jen otázkou, co bude ten impuls, který do té pochybné stavby strčí. Zda to budou sociální důsledky stále dražších energií, nebo zda se Němcům podaří způsobit hezký velký blackout.
Pavel Hanzl
20.5.2020 19:32 Reaguje na Viktor ŠedivýJan Šimůnek
21.5.2020 08:02 Reaguje na Pavel HanzlRakousko má v Alpách vodní elektrárny, nicméně bez elektřiny z Dukovan a Temelína by byli v háji zeleném taky.
Radim Polášek
21.5.2020 07:56 Reaguje na Viktor ŠedivýRadim Polášek
19.5.2020 18:26 Reaguje na Pavel Hanzldobrý recept, jak vynaloženín násobně víc prostředků získat násobně méně elektřiny a ještě k tomu nekvalitní.
Pavel Hanzl
19.5.2020 20:47 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
19.5.2020 20:49 Reaguje na Radim PolášekViktor Šedivý
19.5.2020 21:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.5.2020 21:42 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
19.5.2020 22:24 Reaguje na Pavel HanzlTohle jsou totiž právě ti spotřebitelé, kteří vyžadují vysoký rezervovaný příkon, neplatí ale za "běžný odběr", ovšem v okamžiku, kdy "pokrokové zdroje" nedodají nic (a situace mezi nabídkou a poptávkou je napjatá), najednou si na veřejnou síť vzpomenou.
Pavel Hanzl
20.5.2020 09:11 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
20.5.2020 10:28 Reaguje na Pavel HanzlDříve obsluhoval zákazníky se stálými požadavky na dodávky, predikovatelným průběhem odběru.
Dnes se množí "progresivní" paraziti, kteří by se v době dostupné energie z FVE chtěli zásobovat sami, ovšem v okamžiku, kdy jim jejich pokrokový zdroj přestane stačit, chtěli by najednou přejít na dodávky z veřejné sítě.
Není důvod jim nedodat, protože ale jejich požadavky jsou nárazové, měla by tomu být přizpůsobena sazba - nejlépe zásadně vyšší platbou za rezervovaný příkon.
Pavel Hanzl
20.5.2020 11:16 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
20.5.2020 15:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.5.2020 19:36 Reaguje na Viktor ŠedivýPokud to nedělají idioti, kteří chtějí jen prudit, jako ti u nás a jak to předvádíte vy.
Viktor Šedivý
20.5.2020 20:47 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
21.5.2020 06:04 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
21.5.2020 07:27 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
21.5.2020 13:38 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
21.5.2020 15:29 Reaguje na Pavel HanzlJak vám to do hlavy nalili zelení vyplachovači mozků, tak to hlásáte a když to někde nesouhlasí, tak za to můžou všelijací lumpové, zloději, grázli a podobní. Ale Vy všechno máte správně a nic si nevymýšlíte.
Pavel Hanzl
21.5.2020 18:49 Reaguje na Radim PolášekMilan G
21.5.2020 09:40 Reaguje na Pavel HanzlDeset let jsem žil v Bavorsku a nikde tam kde jsem zrovna musel bydlet jsem neviděl ty ostrovní systémy. Když jsem se ptal jak to mají s fve tak v podstatě každý akorát řekl, každej za svý. Tady je totiž jedna věc o které nikdo moc nemluví, ale je to problém. Sousedské vztahy a závist. A pokud si někdo myslí, že nejvíc závistivý národ jsme my, tak se velice plete. To ještě neviděl závist v Německu. A stačí k tomu právě jenom to, že soused má na střeše fve a my na to nemáme. Jak je to možný? A už to jede.....
Pavel Hanzl
21.5.2020 13:24 Reaguje na Milan GJan Šimůnek
21.5.2020 16:04 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
25.5.2020 11:03 Reaguje na Pavel HanzlJen upozorňuji na fakt, že v tom článku jsou polopravdy.
Pavel Hanzl
20.5.2020 09:32Samozřejmě opak je pravdou, jak dycky:
Měniče upraví proud přesně dle požadavků, to není vůbec problém, samozřejmě se využívá bateriový mezisklad.
Denní spotřeba elektřiny je nejvyšší během dne, (to je ten velbloudí graf) kdy taky svítí slunce, člověk je prostě denní tvor.
Stabilita je velmi vysoká, každý ví předem, kdy slunce vyjde i kdy zapadne. Tahle stabilita je daleko vyšší než u uhláku, kde se cokoliv může podělat, rypadlo zamrzne, na trať dá někdo bombu, můžou stávkovat zaměstnanci atd. atd. a je vyřazen giga zdroj. Zataženou oblohu vykryje baterie a s příchodem zimy se počítá roky předem.
Viktor Šedivý
20.5.2020 10:35 Reaguje na Pavel HanzlŽe počítáte se západem slunce nebo příchodem zimy je sice hezké, jaké opatření tedy provedete na FVE aby dodávala ještě chvíli večer nebo v maximech poptávky v únoru?
Pavel Hanzl
20.5.2020 11:13 Reaguje na Viktor ŠedivýVšechna tahle opatření jsou přece dávno vymyšlena a realizovaná, na světě běží neskutečné terrawatty v solárech už dávno, jen za loňský rok se rozběhlo asi 5000 MWp v nových zdrojích.
Já si připadám někdy jak na Paroubkově Marsu, kde se mě obyvatelé ptají, co je to západ a východ Slunce.
Viktor Šedivý
20.5.2020 11:52 Reaguje na Pavel HanzlProč myslíte, že naši předkové chovali k tahu koně, když nepochybně všude byly spousty (mnohem levnějších) toulavých psů, kteří by v dostatečném počtu také vyvinuli potřebnou tažnou sílu ;-)
Pavel Hanzl
20.5.2020 12:37 Reaguje na Viktor ŠedivýStejně jako fabriky nemají tisíce zaměstnanců v jedné hale, bydlení se stěhuje do RD, k pohybu chce mít člověk vlastní auto, telefon má taky každý v kapse a ne v kanceláři pro 20 zaměstnanců. atd. atd.
Jan Šimůnek
21.5.2020 08:07 Reaguje na Pavel HanzlDo té doby to budou lidi považovat jen za lživou reklamu či ideologické bláboly, kterými se jim má vnutit cosi bezcenného nebo přímo škodlivého.
A ti chytřejší vědí, že Německo, kde tohle už prosadili, má jednu z nejdražších elektřin na celém světě, několikanásobně dražší než my, a tak nebudou mít zájem produkci předraženého póvlu podporovat.
Pavel Hanzl
21.5.2020 13:18 Reaguje na Jan ŠimůnekOvšem tesat to do žuly by se to mělo, objevit, že v noci Slunce nesvítí má přece přímo galaktický dosah.
Viktor Šedivý
21.5.2020 13:39 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
21.5.2020 16:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.5.2020 18:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.5.2020 05:47 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
21.5.2020 08:10Problém s jističi budou mít "progresivisté", kteří budou nabíjet po nocích elektromobil a potom ti, kdo FV panely používají jako "brzdu elektroměru", ale potřebují pro dobu mimo sluneční svit dostatečný příkon.
Obě skupiny v podstatě na úkor dalších spotřebitelů destabilizují síť, takže ať platí.
Pavel Hanzl
21.5.2020 13:15 Reaguje na Jan ŠimůnekVše moderní a čisté je potřeba buzerovat a házet klacky pod nohy. Je zvláštní, že vám to došlo až teď, i když ten článek je primárně o tomhle.
V příštím kole byste mohl možná pochopit systém chytrého elektroměru, ovšem to je už asi mimo procesor, spíš jen proti zadání z Kremlu.
Viktor Šedivý
21.5.2020 13:44 Reaguje na Pavel HanzlNevyrobí nic, neuskladní nic.
Pavel Hanzl
21.5.2020 14:23 Reaguje na Viktor ŠedivýKdo chce péct kačenu když je špička, tak si to prostě zaplatí. Tím se síť stále vyvažuje.
Jan Šimůnek
21.5.2020 16:06 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
21.5.2020 17:01 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
21.5.2020 18:32 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
22.5.2020 08:10 Reaguje na Pavel HanzlTotéž, pokud ta kilowathodina bude tak navíc, že ji spotřebujou až někde v Holandsku nebo Belgii.
Pavel Hanzl
22.5.2020 17:32 Reaguje na Radim PolášekViktor Šedivý
21.5.2020 19:14 Reaguje na Radim Polášek-
Tahle úvaha ovšem mluví o té menší části odběratelů - o domácnostech. Těžko asi ohlásíte cestujícím ve vlaku, že se pojede až když cena kWh trochu klesne.
Mimoto tímhle systémem můžete posunout spotřebu o desítky minut, možná hodiny, z února na červenec odběr neposunete. Proti HDO to zas tak velký rozdíl není.
Radim Polášek
22.5.2020 08:12 Reaguje na Viktor ŠedivýRadim Polášek
22.5.2020 08:17 Reaguje na Viktor ŠedivýAkorát můžeme diskutovat, kolik procent celkové spotřeby elektřiny nějakého typického spotřebitele se posunovat nebude a kolik procent se posouvat bude.
Viktor Šedivý
22.5.2020 08:50 Reaguje na Radim PolášekCož znamená, že celkově v síti to sotva bude vidět.
Pavel Hanzl
22.5.2020 17:41 Reaguje na Viktor ŠedivýFotovoltaika dodává přes den, kdy je nejvyšší odběr a tím nejvyšší cena. Proto je velmi potřebná, protože je taky nejlevněnší. Ale zase nefunguje dobře v zimě, kde je celkově špička. Proto je potřeba mít vykrytí téhle spotřeby, i když bude dražší. Zase se bude víc používat klimatizace, takže bude potřeba víc letní denní energie, nejlépe z fve. Normálně to všude funguje, jen u nás ne. Energie se normálně prodává na burze jako každá jiná komodita. Jenom u nás ne.
Pavel Hanzl
21.5.2020 18:37 Reaguje na Jan ŠimůnekNormální computer volí domácí spotřebiče, které běží jen chvíli, vždy v první prioritě, protože je teď potřebujete. Bojler na teplou vodu zase v poslední, protože je budete potřebovat až večer.
Fakt ani tohle nepochopíte?
Navíc si můžete prioritu zvolit, třeba máte hada, který má přednost předevšemi.
Jan Šimůnek
22.5.2020 05:53 Reaguje na Pavel HanzlTakže seděli o hladu a při minimálním osvětlení, než bliklo zelené světýlko, signalizující, že cena proudu významně (o desítky procent) klesla.
Pavel Hanzl
22.5.2020 07:28 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
22.5.2020 17:29 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.5.2020 14:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.5.2020 13:47Kdyby všichni v ČR vyměnili přes noc auta za elektriky, zkolabovala by síť.
Jaká pravděpodobnost takového vývoje u nás je? Bum bác, soudruh Paroubek nám pošle milión aut z Marsu.
Všichni si pořídí domovní fve a v létě budou gigantické přetoky i z uhláků a v zimě zmrznem. Bum bác, už letí na všechny střechy fve panely.
Ovšem skutečnost popisuje autor v tomto článku, který ropáci nečtou a jen kritizují. Všechno nabíhá postupně a sítě i legislativa se přispůsobuje a průběžně to řeší, takže vývoj běží velmi svižně kupředu v trvale plně funkčním stavu. Ovšem u nás rozhodně NE.
Jan Šimůnek
21.5.2020 16:12 Reaguje na Pavel HanzlA uvědomte si laskavě, že testování systémů v extrémních podmínkách (byť třeba virtuálních) je naprosto samozřejmou součástí jejich hodnocení. Ve smyslu, jestli je to vůbec životaschopné.
Pavel Hanzl
21.5.2020 18:26 Reaguje na Jan ŠimůnekProstě nikdo si elauto nekoupí, když ho nebude mít možnost nabít.
Viktor Šedivý
21.5.2020 19:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.5.2020 07:39 Reaguje na Viktor ŠedivýSamozřejmě je zcela iluzorní si myslet, že naši energetiku vytrhne nový blok v Dukovanech o výkonu 1300 MW spuštěný v ideálním případě v roce 2037!!
To by bylo pouze plivnutím do moře, tou dobou budeme dávno bez uhlí a dýzlové auto bude vzácností.
Jan Šimůnek
22.5.2020 05:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.5.2020 07:42 Reaguje na Jan ŠimůnekAmíci uvádí do provozu baterii do auta bez kadmia, která garantuje milión naježděných kilometrů.
Jan Šimůnek
23.5.2020 14:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.5.2020 17:11 Reaguje na Jan ŠimůnekTakže elauta s touhlwe baterií by byly cenově nastejno, jak klasické.
Funkčnost v realitě bývá normálně o něco horší, ale pořád je to špička.
Když se podívám na všechny používané americké technologie, tak zásadní problémy nevidím.
pavel hašek
22.5.2020 22:281)Německo provozovalo pokud se nepletu asi 17 JE, které se pokouší uzavřít. Je to pozitivní rozhodnutí, neboť naši sousedé jsou si zřejmě velmi dobře vědomi toho, že mají na svém území 17 potencionálních atomových špinavých bomb, kde při havárii (třeba i zlým úmyslem) znehodnotí území na polovině Evropy, kde nepůjde dlouhodobě žít. Nejsou hlopí, aby nevěděli, že náhrada bude asi dražší. Můj osobní názor je ten, že lidstvo v současném stavu není schopno jadernou enrgii správně využít. Jaderná energie je vysoce koncentrovaná chemická energie, kterou se pomocí radioaktivního okruhu "přikládá pod kotel", pak se mechanicky roztáčí turbína a magnetické pole generátoru. Dle mého názoru je správná cesta převodu koncentrované chemické energie přímo na pohyb elektronů, ale to lidstvo ještě neumí. Proto jsem proti jakékoli JE na našem území.
2)Jakýkoli centralizovaný zdroj výroby elektrické energie vyžaduje vysoké ztráty již vyrobené energie než se dostane ke spotřebiči. Proto jsem zastánce ostrovních energetických systémů v domácnosti s přímou spotřebou DC energie z meziskladu o nízkém nepětí. Tedy bez jakýchkoli měničů, naopak s nákupem levné energie z centrálního zdroje v době nadbytku v síti. Některé domácí spotřebiče je nutno nově vyvinout, například domácí absorpční ledničku napojenou přímo ke zdroji před úložištěm s akumulací ve skupenském teplu vody/ledu, nebo domácí kotel vytápění kombinovaný s výrobou elektrické energie pomaloběžným Stirling-generátorem, nebo Peltiérovým článkem (k tomu je potřeba jenom teplý a studený bod s rozdílem 300°C). Takových věcí je ještě víc.
3) Článek je napsaný správně, hodnotí současný stav a předpokládá nebezpečí z vazalství, do kterého již většina občanů spadla.
Já jsem zastánce osobní energetické svobody, kde sice vyrobená jedna kWh je dražší, nežli nakoupená z energetické sítě, ale svoboda je k nezaplacení. Zvláště, když promyšlená domácnost má spotřebu elektrické energie velmi malou. Cesta k energetické svobodě je však podmíněna novým myšlením.
fous
Pavel Hanzl
23.5.2020 08:20 Reaguje na pavel hašekNěmci jdou do decentalizovaných sítí a i se snižováním podílu JE se jim daří výrazně snižovat uhlíkovou stopu.
Všechny OZE jsou ze začátku dražší, ovšem s vývojem se silně zlevnily a dnes už jsou výrazně levnější než uhlí, natož JE.
Přededvším proto, že mají palivo zadarmo a daleko menší nároky na bezpečnost, prakticky nulové externality.
Jan Šimůnek
23.5.2020 08:40 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
24.5.2020 09:47 Reaguje na Pavel HanzlAni ti nejzarytější podporovatelé OZE se ale nechlubí tím, že by dávno fungovali v ostrovním režimu - přitom taková praktická demonstrace by byla fantastickým argumentem pro prosazení téhle "progresivní energetiky".
Těch pár instalací je na místech, jejichž připojení do sítě by kvůli vzdálenosti bylo nerentabilní.
Pavel Hanzl
24.5.2020 17:05 Reaguje na Viktor ŠedivýTo je taky nejlevnější systém, ovšem musí se napřed vybudovat, což stojí dost těžký peníz. Ovšem řádově menší, než mastodont JE.
Viktor Šedivý
24.5.2020 23:21 Reaguje na Pavel HanzlAno, pokud jeden z nich bude v Temelíně ;-)
Pavel Hanzl
25.5.2020 08:10 Reaguje na Viktor ŠedivýTím bychom si srazili uhlíkovou energetiku ze současných více než 50% na třeba 10 - 20%, což je účelem celého.
A hlavně není nutno vrážet gigantické peníze do mastodonta, kterého stejně nemáme šanci postavit.
Viktor Šedivý
24.5.2020 09:51 Reaguje na Pavel HanzlJinak ale produkce CO2 v Německu klesá tempem, které vůůůbec neodpovídá tunám keců a hlavně miliardám €, které na tuhle šaškárnu padly.
Pavel Hanzl
24.5.2020 16:58 Reaguje na Viktor Šedivýhttps://www.peak.cz/nemecka-schizofrenie-zelenou-energetiku-ano-potrebnou-infrastrukturu-ne/19999/
Viktor Šedivý
24.5.2020 23:20 Reaguje na Pavel HanzlSnadno dostupné ovoce bylo sesbíráno v devadesátých letech a fyzikální realita se vzpouzí.
Pavel Hanzl
25.5.2020 08:13 Reaguje na Viktor ŠedivýMichal Ukropec
23.5.2020 07:53Pavel Hanzl
23.5.2020 08:22 Reaguje na Michal UkropecJan Šimůnek
23.5.2020 14:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.5.2020 16:56 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.5.2020 08:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.5.2020 08:19 Reaguje na Jan ŠimůnekUhlíkový koloběh běží pořád dokola a co se v něm emituje (spálí nebo shnije) se zase naváže na nové rostliny, ty se spálí nebo shnijí a tak dokola. Rozpad biologického materiálu je stejný chemický proces, jako jeho hoření.
Celé se to milióny let každoročně vyvažuje na nulu. Ovšem fosilní uhlík se toho nezúčastňuje, takže je pak v atmosféře navíc, systém ho neumí odbourat a proto to celé kolabuje.