Petr Kazda: Nad čím se zamyslet, než podpoříte výsadbu stromků v lese?
Naprostá většina našich lesů vznikla za účelem zisku z těžby dřeva. Vlastníci lesů mají tedy ze zákona povinnost svůj les po kalamitě obnovit.
Obnovu lesů (státních i soukromých) výrazně dotuje stát. Už teď jsou investice miliardové a vysazují se stovky milionů sazenic ročně.
Při lesních výsadbách je velmi důležité volit ty správné druhy stromů. Samé smrky nám moc užitku nepřinesly. V některých případech je dokonce nejlepší nechat les obnovit jeho vlastními silami.
Společnosti, které vybízejí veřejnost k financování lesních výsadeb, často používají metody greenwashingu.
Vzbuzují například dojem, že z každé vysazené sazeničky vyroste strom, který tu s námi bude minimálně 100 let. V lese se však sází kobercově a postupně dochází k probírkám. Z deseti vysazených stromů se dospělosti dožije jeden, maximálně dva.
Peníze utracené za marketing u těchto společností často převyšují prostředky použité na samotné výsadby. Důvěryhodné projekty by na propagaci neměly vynaložit víc než 20 % financí.
Zalesňování po kalamitách není možné komunikovat jako něco, co může firmě či jednotlivcům kompenzovat zvýšenou uhlíkovou stopu (tzv. offsety). Schopnost našich lesů pohlcovat uhlík a snižovat naše emise je totiž už započítaná do závazků České republiky v oblasti zmírňování dopadů změn klimatu.
Firmy obvykle nezmiňují, jak je důležitá (a nákladná) následná péče o stromy. Přitom tyto výdaje obvykle převyšují cenu samotné sazenice. Je tedy nutné velmi pečlivě vybírat majitele pozemku, který péči garantuje, jinak stromky nepřežijí.
Co takhle podpořit Nadaci Partnerství a její iniciativu Sázíme budoucnost? Ta poskytuje granty výhradně na výsadby mimo les a nabízí je přímo jednotlivcům či komunitám – školám, neziskovkám, obcím, farnostem či spolkům. U místních lidí je větší záruka, že stromy nejen zasadí, ale budou o ně i pečovat. Nadace Partnerství poskytuje takové granty už přes 20 let.
Vedle toho zpracovává manuály k výsadbám, propaguje nutnost péče o stromy a buduje jedinečnou databázi stromů vysazených v České republice mimo les.
Proč je důležité sázet listnaté stromy mimo les?
Listnaté stromy zachycují škodliviny z ovzduší lépe než jehličnaté. Stejně tak mají větší schopnost vyrovnávat extrémní teploty v okolí. Jsou nejúčinnější klimatizací pro naše přehřátá města.
Při výsadbě ve městech a volné krajině se používají sazenice, které jsou už vzrostlé. Takové stromy přispívají ke zlepšení životního prostředí mnohem dříve než sazenička jehličnanu.
Stromy ve volné krajině hrají zásadní úlohu při zadržování tolik potřebné vody a zároveň brání nebezpečné erozi půdy. Slouží i jako účinné větrolamy či protihlukové bariéry. Poskytují stín, filtrují prach a zvlhčují vzduch.
Sázení stromů do volné krajiny je tedy jednou z možností, jak rychle a srozumitelně udělat něco konkrétního pro zlepšení stavu naší krajiny a měst. Možná právě vámi vysazený strom poskytne v budoucnu stín obyvatelům rozpáleného města. Možná právě vámi obnovený remízek pomůže zadržovat potřebnou vodu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
smějící se bestie
12.1.2023 08:59Jenom pro čárečku si někde šplhnout !
Jaroslav Řezáč
12.1.2023 09:15 Reaguje na smějící se bestiePopravdě nevím, co bych si měl o tomto myslet?
https://www.donio.cz/pomozte-nam-zalozit-novou-alej
Je toho všude tolik, že přehled není...
Ladislav Pícha
13.1.2023 10:44 Reaguje na Jaroslav ŘezáčU nás ve vsi jsme coby obec letos sázeli novou alej, podél docela frekventované cyklostezky a zároveň cesty na nedělní vycházky. Tuším 36 stromů, finančně hodně přispěla nadace Tipsportu (díky), projekt/konzultace s krajináři, s oběma sousedními zemědělci (cesta je v katastru, mezi poli), samozřejmě plánovaná a jak znám příslušnou zastupitelku (mám ji doma :-)) i realizovaná následná péče.
Mmch - stromy ovocné, staré čili dost odolné odrůdy a dokonce je to vymyšlené tak, že tam bude co jíst od časného léta do podzimu.
Fyzicky sázeli obyvatelé obce, včetně starosty na traktoru.