https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-mechura-zbytecna-katastrofa-v-np-ceske-svycarsko
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Měchura: Zbytečná katastrofa v NP České Švýcarsko

1.8.2022
Všichni s úžasem sledujeme, jak přes obrovské nasazení stovek hasičů a velkého počtu techniky nejsme schopni uhasit požár v NP České Švýcarsko a hledáme důvody tohoto stavu. Za pár dní po bitvě bude jistě již každý čtenář generálem a sociální sítě budou plné rad, co se mělo udělat a neudělalo, a proto, ač nemám k dispozici všechny potřebné informace a vycházím jen z informací ze sdělovacích prostředků, píši narychlo tuto svou úvahu s cílem, když ne již u téhle katastrofy, tak pomoci alespoň při podobných dalších přírodních katastrofách.
 
Vycházím jednak ze svých letitých osobních zkušeností ze spalování dřevní hmoty (mé články o spalování biomasy na webu cz.biom mají i přes 130 000 přístupů, což je u odborného textu na nepříliš známém webu naprosto výjimečné), a též ze svých matematických znalostí (vystudoval jsem mimo jiné obor ekonomicko-matematické výpočty na Fakultě řízení Vysoké školy ekonomické v Praze a pracoval několik let i jako programátor), a proto můj úhel pohledu na tuto problematiku je zcela odlišný od zavedených způsobů hašení.

Již mnoho let marně tvrdím, že cákat vodu do ohně, pokud jí není dostatek na okamžité uhašení hořlaviny, tedy ke snížení teploty pod její zápalnou hodnotu, je nesmysl a nevede ke kýženému, ale naopak k opačnému výsledku! Vyrábíme tím totiž částečně tzv. generátorový (dřevo)plyn, tedy směs tzv. chudého plynu a vodního plynu, která je silně hořlavá:

2 C + O2 → 2 CO
C + H2O → CO + H2
popř. C + 2 H2O → CO2 + 2 H2

Naši předci to dobře věděli a za války, když nebyl benzín, tak na tento tzv. generátorový plyn u nás jezdily dokonce i automobily. Teprve později byl vytlačen nejprve jedovatým svítiplynem a pak zemním plynem (se kterým máme nyní též potíže, byť jiného rázu).

Pokud se voda stříká do požářiště v uzavřených prostorách, tedy tam, kde už kyslík vyhořel, vzniklý plyn hořet nemůže, ale když se dostane tam, kde už je kyslík (např. na začátek štoly), dojde k explozi vodíku, jako v roce 2009 těsně po důlním požáru v Bani Handlová na Slovensku, což mělo za následek zbytečnou smrt několika záchranářů. Při tom správný postup měl být, pokud záchranáři neměli dostatek vody na rychlé ochlazení a uhašení zbytku požáru, tak zásadně neměli stříkat vodu do ohniska požáru a zbytečně tak vyrábět výbušný plyn, který postupoval štolou zpět k místu, kde již byl dostatek kyslíku a explodoval a zabil je. Je smutné, že jsem tuto příčinu exploze vysvětlil i bez jakéhokoliv místního šetření na 400 km vzdálené chalupě jako první jen pár dní po katastrofě.

A podobné je to i s hašením požárů v otevřené krajině. Pokud není dostatek vody k okamžitému ochlazení hořícího lesa pod zápalnou teplotu zeleného jehličí, nemá smysl na něj stříkat vodu a vytvářet výše uvedené hořlavé plyny. Naopak je třeba si plně uvědomit, že to, co hoří, nejsou kmeny stromů (ty zůstávají i po požáru stát), ale kůra, hrabanka a především zelené jehličí v korunách stromů, prosáklé vysoce hořlavými silicemi, proto hoří především jehličnaté lesy a v létě. A pokud si uvědomíme obrovskou plochu tohoto jehličí (vztaženou na každou jehlici) a k tomu přidáme nadbytek kyslíku v podobě větru v korunách stromů, a pokud vezmeme v úvahu i samotný specifický způsob hoření biomasy, kdy po zahřátí hoří nejprve tzv. prchavé látky – plyny dlouhým plamenem (proto se jejich požár tak rychle šíří), tak jsme přes veškeré hašení bezmocní, i kdyby tam byly tisíce hasičů a stovky vrtulníků. Lze to přirovnat k situaci, kdy zapalujete krb novinovým papírem zmuchlaným do malé koule nebo naopak jen mírně zmuchlaným papírem politým podpalovačem a ani není třeba foukat do ohně ventilátorem – rozdíl je opravdu obrovský.

Takže pokud nelze zárodek požáru ihned uhasit dostatkem vody, pak místo zbytečného a chybného hašení ohniska požáru je třeba ve vzdálenosti cca 50 m po větru rychle pokácet všechny stromy do řady o šířce alespoň 20 m a prolévat tuto „hráz“ dostatkem vody, aby nevzplála. Zápalná teplota mokrého jehličí se tím podstatně zvýší, jehličí bude stlačeno na menším prostoru (tedy s menší plochou) a vzduch či vítr (tedy kyslík) nebude mít k němu dostatečný přístup, takže případné zárodky ohně se v této hrázi nebudou moci rychle šířit a bude možné je snadno uhasit a šíření ohně zastavit.

Kvalifikované rozhodnutí o tomto postupu ale musí být rychlé a přesné a pokud možno nezávislé na možném chybném úsudku lidí – jinak dojde ke katastrofě, kterou nebude již možné snadno a rychle zastavit. Proto by bylo třeba, kdyby Hasičský záchranný sbor měl k dispozici počítačový program, který by respektoval tabulky se zápalnou teplotou jehličí jak zeleného (na stromech), tak suchého (pod stromy) a především s objemem a plochou tohoto jehličí podle výšky (velikosti koruny) a druhu stromů (listnáčům takové katastrofické požáry nehrozí) a s přepočtem těchto údajů dle zasažené plochy na celkové spalné teplo v závislosti na rychlosti hoření při případném vyšším přísunu kyslíku v čase (větru). A porovnat ho s množstvím chladu z disponibilní hasební vody o dané teplotě (v zimě kolem nuly, v létě ale běžně i přes 20 °C), kterou ohříváme na 100 °C a jejího výparného tepla s přihlédnutí k aktuální teplotě vzduchu (tedy všeho toho, co ochlazuje požářiště), samozřejmě s kvalifikovaným odečtem té části vody, která se bez užitku ihned vsákne nebo odteče, a nikoliv té v potoce či v cisternách, ale té, kterou jsme schopni průběžně stříkáním ochlazovat požářiště. A pokud nám vyjde, že s daným objemem vody, resp. chlazení nejsme schopni požár okamžitě ochladit a uhasit, tak musí ihned nastoupit výše uvedená varianta s vytvořením valu z pokácených stromů a samotné ohnisko požáru nechat vyhořet, resp. hasit ho teprve až když vyhoří všechny prchavé látky, k čemuž nám bude stačit již jen zlomek původně potřebného množství vody.

Jinak nejen že nejsme schopni oheň uhasit a jen prodlužujeme dobu jeho hoření, ale navíc dochází k velmi silnému znečištění ovzduší (i okolní vody) především nedokonalým spalování biomasy při nízkých teplotách, kdy vzniká spousta škodlivých nespálených látek (především uhlíku a popelovin), které jsou strhávány párou z hasicí vody do horních vrstev ovzduší a větry pak několik dní roznášeny přes celou naši republiku, jak jsme toho byli nyní svědky. Je to stejná chyba, jako když hasiči hasí hořící auto na silnici. Protože k němu přijedou s těžkou a pomalou cisternou s 12 000 litry vody nejdříve až po čtvrthodině, kdy je už celé v plamenech, tak ho sice snadno během pár minut uhasí zlomkem přivezené vody, ale plasty, které by se při vysokých teplotách hoření rozložily na neškodné částice, tak při nízkých teplotách spalování při hašení vytvářejí jedovaté sloučeniny, které se s párou dostávají též do ovzduší, a znečištěná hasicí voda do škarpy a potoka. A o železný šrot s připečenými plasty nikdo nestojí a je ukládán na skládky, kdežto o šrot např. ze spaloven odpadu je velký zájem a je vykupován za nejvyšší ceny. Takže by bylo mnohem lepší nechat tato auta kontrolovaně za vysokých teplot vyhořet (ostatně se tak do nedávna legálně likvidovaly autovraky) a případně jen ochlazovat vozovku pod nimi. To by se ovšem musely radikálně změnit dosavadní hasební postupy a instrukce….

Z výše uvedených důvodů si myslím, že náš Hasičský záchranný sbor potřebuje spíše než několikahvězdičkové generály schopné systémové inženýry, kteří by uměli vytvořit výše uvedený počítačový program, který by dokázal během pár minut rychle spočítat možný potenciál šíření ohně v reálném čase a určil by i nejlepší způsob, jak mu s disponibilními prostředky zabránit.


reklama

 
foto - Měchura Petr
Petr Měchura
Autor je bývalý ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (147)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.8.2022 11:01
No,
všechno špatné, je k něčemu dobré. Tak se snad kompetentní poučí.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

1.8.2022 11:20 Reaguje na smějící se bestie
Predstava, ze hasic tahnouci za sebou hadici ma na krku minipocitac krmeny aktualnimi daty (kdo je tam doda? prubezne behem akce hasic nebo nejaka umela inteligence?) ktery mu sdeli, kdy je lepsi ten proud vody uplne zastavit mi zni ponekud usmevne - ale jsem v tomto uplny laik. Kteremu se jen libi "provokativni" myslenky - jako ze haseni vodou muze v urcitych situacich situaci ve zvladani pozaru zhorsit. Ono to ma totiz vzdycky vic aspektu. Kdyz nechate auto horici na dalnici bezzasahove prohoret sice pak dostanete kvalitnejsi zelezny srot ale zase se bude hur urcovat, kdo popripade v tom aute uhorel. Kazdopadne, pokud tenhle velky pozar prispeje ke zvyseni znalosti obyvatelstva, vedeni obci, CHKO, vlady atd. ale i hasicu o zakonitostech sireni pozaru bude jen dobre. Taky je dobre, ze se v nynejsi bohate medialni diskusi na tema pozaru odhali, jake kdo ma skutecne nazory - kryte v klidnych dobach libivymi frazemi o nevycislitelnych hodnotach geobiocenoz, ktere musime tak usilovne chranit/zavirat pred navstevniky - abychom se pak radovali, jak cela ta oblast tak krasne vyhori... Viz clanky, jako je ten z DenikuN
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.8.2022 16:06 Reaguje na Miloš Zahradník
Jejich papalášové i ti na kraji, hadice netahají.
Odpovědět
ZK

Zan K.

9.8.2022 10:44 Reaguje na smějící se bestie
No zajímavé, že za onoho totáče k podobným požárům nedocházelo. Žeby to souviselo s onou dnešní bezbřehou svobodou člověka?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

1.8.2022 11:04
Zajímavý názor..., Asi bude záležet na tom, kdy se začne... Nechat zahořet 1000 ha to opravdu nejde uhasit ( jen nechat vyhořet) a jen kontrolovat okolí. Nebyl jsem tam, ale asi to tak dělají...Nějak mi nejde dát příspěvek k hasičským letadlům...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.8.2022 11:04
Vidět hořet Říp a zemřít. Požár způsobí v lese fantastickou změnu, říká ekolog

Co vás napadlo, když jste viděl zprávy o požáru v Národním parku České Švýcarsko?

Tři věci. Zaprvé, že to není překvapivé. Dalo se očekávat, že bude hořet, i když asi ne v takovém rozsahu. Na mapě pravděpodobnosti vzniku ohně svítí České Švýcarsko červeně.

Proč?

Ta krajina je velmi dynamická. Pískovec, strže, bory, které jsou od pradávna udržované právě dynamikou ohně. Už před příchodem člověka tam byl podle paleoekologů oheň velmi často. A je celkem jedno, jestli to zapálí člověk, nebo blesk, i když ten u nás způsobí jen asi dvě procenta požárů. Zbytek člověk nebo „se neví“.

Nedbalost lidí tvrdě odsuzuju
A když „se neví“, byl to člověk…

Většinou ano. Jestli tam někdo odpinknul vajgl nebo si udělal ohýnek, je to nezodpovědné, ale k požáru by jednoho dne došlo tak jako tak. Za rok, za tři roky nebo za patnáct let. Není to omluva, ale fakt.

Podmínky Českého Švýcarska – a samozřejmě v době extrémního sucha a horka, které jsou důsledkem klimatických změn – jsou k tomu velmi náchylné. Ve většině lesů hoří především opadanka a podrost a požár se šíří spodem, nemusí skočit do koruny. V dynamické krajině Českého Švýcarska to skočí do korun raz dva. A požár je pak dynamičtější.

Zadruhé mě nepřekvapilo, že se mluví o katastrofě a apokalypse, i když to z ekologického pohledu v důsledku žádná apokalypsa není a nebude. A nepřekvapily mě ani reakce politiků, starostů, některých médií a mnohých lidí, kteří okamžitě svalují vinu na národní park.

Že nebylo vytěženo suché kůrovcové dřevo? Vím, že se ekologové docela jednoznačně shodují na tom, že ponechané suché stromy nejsou příčinou masivního požáru.

Nemá to vůbec žádnou souvislost. Suché stromy ten požár nezpůsobily ani nerozšířily. Naopak, korunový požár živých jehličnatých lesů bývá dramatičtější. Navíc tento požár nejspíš vznikl právě v místech, kde se zasahovalo, v lese, který byl částečně vytěžený.

Pak se to rozšířil i na bezzásahové zóny.

Ale i kdyby ty bezzásahové zóny byly jen „živé“, při tak masivním požáru v období velkého sucha by shořely.

A zatřetí?

Jako ekolog v tom ohni vidím obrovskou naději. Z hlediska národního parku a dynamiky jeho ekosystémů, které jsou předmětem ochrany, se opravdu nemohlo stát nic lepšího.

Zní to asi drsně, ale vyjadřuji se jen a pouze k tomu, co se přihodilo v přírodních ekosystémech. Nedbalost lidí, kteří požár způsobili, tvrdě odsuzuju, ale lesu se nic strašného nestalo. Snad to zní pozitivně…

Katastrofa do ekosystému patří
Botanici a ekologové se jako „jeden muž“ shodují, že lesu jako takovému to přinese úžasnou obrodu. Mluvčí národního parku mi ale v rozhovoru říkal, že je to sice pravda, ale mluvit o tom ve chvíli, kdy jsou v ohrožení lidské životy a majetky, je cynické.

Rozumím. A proto je potřeba to rozumně vysvětlovat, ideálně tehdy, až začnou opadávat emoce. A to už se snad pomalu děje.

U jakéhokoliv požáru jde o několik věcí. O škody na majetku, ohrožení obyvatel, škody na hospodářském majetku v lesích a pak o škody ekologické. My jsme přesvědčení o tom, že škody ekologické nevznikly, ba právě naopak. A mluvit o tom můžeme začít právě teď, když už se požár nešíří, když se dostává pod kontrolu a vypadá to, že škody na majetku naštěstí snad nebudou tak velké, jak se mnozí obávali, i když vyhráno ještě není. Shořelé dřevo v národním parku na peníze přepočítávat nemůžeme.

Co se týče lesů, mluví se o tisíci hektarů. Zní to dramaticky, ale je to dva krát pět kilometrů. V současné době na to nejsou společnost ani protipožární opatření nastavené, ale kdybych psal nějaký pomyslný ideální plán péče, navrhl bych přesně tuhle plochu.

zdroj
Denikn.cz
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nejdříve chránit každý (buť suchý) strom, a pak obhajovat absolutní destrukci ekosystému, na to musí mít člověk hroší žaludek.

Například - souše nezpůsobily vznik požáru, ale způsobily jeho rychlé šíření a nezvladatelnost kvůli snadnému hoření a vysokým teplotám, na které je hasič krátký.

Nedávejte sem články odjinud. Díky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.8.2022 11:20
Myslím, že kritika a věcná diskuse je vždy užitečná.

Docela pochybuji, že by nějaký program mohl dát spolehlivý návod k ukončení požáru. Tady bych řekl, že zkušenost a přemýšlení je důležitější než počet generálských hvězdiček.

Také si nemyslím, že by hasiči stříkali rovnou do nejžhavějších zón, aby vytvářeli výbušný plyn.

Ano, i já si myslím, že obkroužit ohnisko požáru pro oheň neprostupnou zónou může někdy vést k dobrému výsledku. Jenže tady bylo ohnisek spousta a kdo ví, zda bylo okolí všech ohnisek dobře přístupné odpovídající technikou.

Mávat tedy jediným zaručeným receptem a tvrdit něco o zbytečné katastrofě, to se mi zdá velmi unáhlené.
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:14 Reaguje na Jiří Svoboda
Ono by stačilo to namodelovat a výsledek dát do tabulky, která by veliteli zásahu umožnila zvolit nejvhodnější postup.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.8.2022 16:14 Reaguje na Milan Keršláger
Jak ale tak honem zmonitorovat terén a jeho porost, povětrnostní podmínky a vliv reliéfu...

Vy si to zřejmě představujete, jako že se párkrát ťukne do klávesnice a vyjede hasící návod. Tady také platí pravidlo shit in, shit out.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.8.2022 08:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Nedají se zmonitorovat jen výškové poměry a množství , druh a velikost stromů průletem z dronu. Muselo by se zmobilizovat desítky lidí, kteří by museli na zemi to České Švýcarsko prolézt. Aby mohli zmonitorovat třeba vodní poměry nebo tloušťky a charakker hořlavých materiálů, křovisek, větví, kmenů, včetně kvality a tloušťky hořlavé hrabanky na zemi až do nehořlavého podloží. To by jen v Českém Švýcarsku desítky lidí dělaly měsíce, možná i roky.
Plus vliv místních výškových poměrů na místní šíření ohně plus do toho ještě další vliv měnícího s evětru na šíření ohne.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

1.8.2022 16:36 Reaguje na Milan Keršláger
to nedáš, mělo by to moc proměnných, v základě by musel zadat rychlost šíření požáru, sílu, směr větru, který se může změnit 5x za hodinu, promile terénu. Další problém je komínový efekt,který se vytvoří při požáru, oheň baští kyslík a při zemi je průvan směrem k požáru a stoupající kouř+ vařící vzduch nese i větší oharky o řádný kus dál, aj indián by ti to řekl přesněji. Ono by to chtělo úplně jiný systém a to- kontakty na těžaře, štěpkovace, nákladní techniku, helikoptéry-letadla, lezce, záchranáře, zkrátka být nachystaný na podobné legrace v rámci ČR a místo tabulky na šíření požáru mít seznam a spojení na dosažitelných telefonních čísel ve velkém množství + spojení na dostatek průvodců v neznámém terénu. Ale, to stojí všechno peníze a vzhledem k tomu, že tento stát se chová k lidem, jak se chová, nepočítám, že by se soukromníci do tohodle nechali dlouhodobě naverbovat, v civilní sféře tohle dohromady nedáš protože civilní obrana byla zrušená, národní gardu nemáme a vše je tedy otázka na armádu, se kterou se v tomhle počítat nedá, protože nějak rozkazem zapoměli, že jsou prioritně určení na obranu a ochranu obyvatel ČR. Ale mám přeci nápad, stát si v emisích požáru svého parku už své vybral, jsem zato, aby senát, vláda a hrad vyplo svá vytápění na dobu 15 let, tím by se stav ekologie podstatně vyrovnal v rámci oteplování planety a navíc by šli celému národu příkladem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.8.2022 07:53 Reaguje na Milan Vítkovič
Souhlasím téměř se vším.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.8.2022 11:33
nedomnívám se, že je možno jen tak mýrnyxtýrnyx srovnávat důlní požár a lesní požár, a předpokládat při lesním požáru nějaký podstatný vznik CO a výbuchy vodíku.

z mé oblíbené vojenské příručky z roku 37, rukověti pro řidiče, kde je několik desítek stránek věnováno používání dřevoplynu pro pohon motorových vozidel mám zafixováno, že se používá dřevo dle možností absolutně suché, v ideálním případě odkorněné bukové nebo jasanové sušené na vzduchu minimálně dva roky. "vlhký" generátorový plyn je totiž proti "suchému" energeticky nevýhodný, což vylučuje jeho smysluplnost u mobilního zdroje, a dělá se (dělávalo) v plynárnách proto, aby proběhlo důkladné vyčištění od jemného popelu, který by zanášel plynovodní potrubí.
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:17 Reaguje na Lukas B.
Piloti mají pokyn prolévat hranici požáru. Ale při zahlédnutí plamene ho přednostně "zalít". Z vlastní zkušenosti vědí, že když je plamen velký, je to k ničemu (viz rozhovory) a zde je zajímavé vysvětlení.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.8.2022 11:39
Mně se příspěvek líbí a určitě stojí za to nad tím přemýšlet. Snad by stálo zato podívat se jak to dělají v Kalifornii , která je svými lesními požáry už světově proslavená a zeptat se přímo u zdroje , jak v takových případech postupují.
A zda něco podobného, co uvádí autor , v praxi aplikují.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

1.8.2022 12:22
Sice mě tedy nenapadl dřevoplyn (omlouvám se svým učitelům chemie, ani přes jejich snahu mi z ní v hlavě zase tolik nezůstalo, abych si dala dohromady tak jednoduchý vzoreček), ale že hašení lesního požáru v podmínkách Českého Švýcarska je zbytečné mě napadlo a v duchu jsem se za to fackovala. Kdysi jsem v nějaké knize o tajze četla o vykácení pásu stromů, aby požár neměl "co žrát". Připadá mi to jako logický zásah, jen nevím, jak by se na to zrovna na území chráněné oblasti pohlíželo.
Takže za mě to není nesmyslná myšlenka. Sice to autor asi pořádně schytá od veřejnosti, ale stálo by za to i takové řešení v praxi používat.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

1.8.2022 14:48 Reaguje na Marcela Jezberová
Nejde o technologie, ale o to, co tento stát povolí a co naši politici upřednostňují a obyvatelstvo ČR to určitě nebude. Nakonec, jestli vykácet pruh nebo ne, udělat požární příkop podél cest, nebo jiné protipožární opatření, pokud jde o národní park, odhadem s 600.000 kubíky suchého dřeva je obdobné dylema, jako instalace požárního zabezpečení do okresního historického muzea instalovat, nebo neinstalovat hasící přístroje, hydranty, hlásiče, čidla, nebo dokonce sprinklery, však v historii také toto zařízení nebylo. O hašení vodou, popřípadě s přidáním smáčedla u vysokých teplot je obtíž, ovšem nemáme li jinou technologii hašení na otevřeném prostranství, nic jiného nezbývá, než donekonečna opakovat stejnou chybu a vymáhat ji na všech hasičských sborech, zvyk v ČR se jeví být, jako hodně velká a řádně rezavá železná košile. Koberec s lehkou pěnou pro znepřístupnění kyslíku ( minimum vody a pěny- maximální výsledek) a žádanému útlumu do většího otevřeného prostoru nedostanete, střední cca do 15 metrů, kde těžká už postrádá smysl. Řešit cokoliv ve prospěch této zahnilé republiky nemá asi velký význam, pokud do toho nezapojíte mafii, která si už poradí s úplatky, jak se stalo národmím sportem. Před lety jsem řešil automatické, poloautomatické hašení u motorových prostor hromadných dopravních prostředků, takový finální stěr jsem nezažil, nikdo s tím nechtěl nic mít, prodejci autobusu řekli doslovně, že kdyby přiznaly možnost požáru svého výrobku, autobus by byl na trhu neprodejný, to podobné jsem se dozvěděl od pražského metra, stejně tak i od výrobce zemědělské techniky viz lisy na balíky, kombajny na obilí. Všechno je jen technologie, i hašení nepřístupného lesa lze řešit, aniž by na samé místo požáru vstoupila lidská noha. Však dělostřelectvo není nic nového a požární granáty tu už byly v dobách starého Rakouska- viz časopis Epocha 1901. Dnes navíc máme hasební prášky a to širokého výběru, jenže, to bychom mohli být v něčem vyjíměční a to se budem radši starat o bordel na Východě a strkat rypák všude, po čem nám je prd, než se starat o vlastní zem, ve které armáda šaškuje za cizí zájmy v Africe i jinde a jediné, co u této armády má úroveň je jejich dechová hudba pod vedením Josefa Kučery a všechno ostatní tady doma zůstane jen na hasičích, dobrovolnících a místních úřadech, kteréžto složky drží stát finančně u huby. Velké požáry, povodně, tornáda a jiné složitosti. Přitom na mnoho z těchto situací nejsou dobráci vycvičeni a nikdy nemůžou být dost dobře nachystáni, aby se minimalizovalo riziko úrazů, popř. smrti, takže se dá říct, že co Český dobrovolný hasič, to potencionální mrtvola a s tímhle do toho ti kluci jdou a stát.. lidí, jako sraček, hrajeme si svou odpornou politiku, mimo realitu dne a nějaké obyvatelstvo.., které nás sem zvolilo, Česká klasika. Muselo by se toho změnit mnohem víc, aby bylo možné cosi pro ty hasiče vymyslet a vytvořit bez přítomnosti úplatků, ale přitom se společným zájmem. Minulý rok na jaře jsem se doptával jedné firmy, proč nabízejí solárka, která nemají požární odepínaní el. uzlů, požární hlásiče a nebo nejsou propojeny trubkami pro hašení injertním plynem, např. CO2, proč lidem stále od panelů hoří baráky a co tedy nabízejí podle jejich reklamy, tak převratného. Pokud někdy budu já osobně tohle chtít na barák, tak v představě do sebe zapadajících rámů a k tomu ještě místo krytiny, což mi přide finančně srozumitelné a ekologičtější. Bylo mi odepsáno, že výzkumem se nezabývají, že na to nemají peníze a ekologičtí jsou tím, že si spotřebitel zaplatil při koupi ekologickou likvidaci. No to mě tedy poser boty,rok nato- Švýcarská firma tenhle sortiment najednou vyrábí, na míru střechy, místo krytiny. Tudíž se ušetří za střechu v podobě pálených tašek a lidi to motivuje při rekontrukci, aby se posunuli o kus dál. A takhle to tady máme se vším, pak tu můžeme donekonečna debatit, kde soudruzi z NDR udělali chybu? Vím, asi jsme pořád a pouze ti bolševičtí mozkové, kteří to mysleli dobře, ale dopadlo to, jako vždycky. Další, chtěl jsem do své lezecké výbavy vystřelovač vodícího lanka, které se dostane do nepřstupného místa, namístě výstřelu lze navázat lezecké lano a přetáhnout přes korunu stromu, vodní, nebo jinou překážku, opět dobře použitelné i pro lezce hasiče, armádu i policii, výsledek, cokoliv na slepý náboj je zbraň a nelze vyrobit doma- viz chybějící zkušebna zbraní a nedovolená výroba zbraně. Nějak z té Demokraci vznikl diktát proletariátu. Takže debatat super, ale cokoliv, co by někam k něčemu dobrému vedlo, rovnou na to zapomeňte, jen naše vláda ví nejlíp, co nám všem třeba a za kolik. Přestal jsem myslet, začal jsem hrát kanastu, je mi fajn.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.8.2022 11:31 Reaguje na Milan Vítkovič
K těm švýcarským solárním střešním taškám - taky jsme s manželem měli stejný nápad a motivaci, než jsme zjistili cenu těch tašek, byla zkrátka švýcarsky nemožná, o moooc vyšší než obyčejná fve, jsou taky asi jediní v Evropě(?), kteří to vyrábí. Tim naše motivace zmizela. I bezpečnost jsme řešili, přece jen elektrárna místo střechy nebo na střeše... My do nich nejdem.  Chtěla jsem se Vás přesto zeptat, jestli ta nebezpečnost fve nebo hašení je zastaralý mýtus, názory se ruzní. Copak o tom víte?
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 14:07 Reaguje na Jarka O.
v jádru je setava solárů zapojena do serie, serie potom do uzlů a nakonec přes elektroniku dále- na rozvod energie a spotřebiče, nebo baterie a pod. Uzly se rozpojit nedají, hasit požár pod proudem je zakázáno a přykrýt soláry za účelem přerušení výroby elektřiny při požáru také nijak nelze. Jako příklad uvedu požár solárů v Milevsku, než se přes telefon velitel zásahu dozvděl, že to mají rozsekat a rozpojit sekerou, shořely soláry i se střechou na fabrice. Pro výzkumníky dodám pouze myšlenku, že hasit vodou lze, ale kde vzít v monetě tolik destilované vody, která je nevodivá, neb postrádá minerálů a solí. Tudíž požár soláru není nic neobvyklého, jen se o tom nepíše, protože by si to na dům nikdo nekoupil. A pokud vím, tak doposud k nějakému posunu k lepšímu nedošlo, pokud někdo má nějaké informace, ať mi klidně vynadá do blbů a info přidá. Vše je opět jen technologie, která se dá řešit, proč se nechce, to opravdu netuším. Koukněte se kolik a s jakými škodami za posledních pět let vyhočelo v ČR autobusů, kombajnů, lisů na slámu, solárů, elektromobilů, lithiových baterií a pod. Kšeft je kšeft, zkušebnu to má, tak je vše v cajku. To, že takových věcí všude roste, jak hub po dešti, místo domova máme chaloupku z plastů a lepidel, že se tu vytváří zákonem, vládou a korporáty prostor, který bude zanedlouho neslučitelný se životem a to souhně je nazýváno pokrokem, to je věc druhá. Spoléhejte sami na sebe, používejte rozum, nepodporujte lumpárny, hrajte si, nezlobte, mějte ze sebe i ostatních radost a pořád se učte. Já to mám s profesní deformace takhle- u vchodu do svého domu 3x práškový, dí se použít s úspěchem i na sbeobranu a pro fajnšmekry jednu vysokotlakou myčku s tryskou, zahradní hadicí a vše na rychlospojky, plus prodlužovák a 1X zásuvka 220V zapojenou nezávisle na bytovém rozvodu. Přišla doba, kdy je dobré být připravený, však to tady už kdosi psal, na počínající požár stačí hrneček vody. Vždycky jde o čas a věřte, že ten kbelík se z kohoutku napouští velmi dlouho, to je ten důvod, proč se potom nestíhá. Ale každého svobodné rozhodnutí, jak chce být moderní. Solár, skvělá věc, skvělá věc je i vodní turbína, nebo nakonec i vetrné čerpadlo na vodu, která tu za první republiky vyráběla firma Kunz- po roce 48" Sigma Olomouc, která je už nevyráběla. Tady by se daly tvořit věci, kdyby nám to vláda nekazila.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 14:54 Reaguje na Milan Vítkovič
a moje předpověď do dalekého budoucna je, že svět zachrání právě solární panely, kterých bude na pobřežích moří nedozírné množství. Sestavou filtrace a následnou elektrolýzou se bude ve velkém množství vyrábět kovový sodík pro pohony všech wehikle a vozítek. Výsledkem reakce kovového sodíku a té jedovaté kapaliny H20 vzniká vodík a kyslík, spálením vodíku a kyslíku vzniká čístá pára a po kondenzaci opět jen voda. Přesolená moře jsou nevyčerpatelným zdrojem tohoto prvku na planetě,když neberu v podtaz solné doly, ale na to musí přijít oni sami, kde je logické pokračování z dob lidí, koní, páry, petroleje, nafty, benzinu, plynu a elektřiny. Jinak dnes známé palivo pro manévrovací trysky mezikontinentálních modulů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.8.2022 13:17
Měli jsme na gynplu profesora, který si z hasičů utahoval, že to jsou požárníci. Který označení je přiléhavější, to je zřejmě věcí názoru. Jak se lze dočíst, špatné hašení oheň podporuje (odtud možná fráze "přilívat olej"), ale valná část vody padá do cesty před plameny, takže snižuje sílu ohně. Ale v součtu s nadšením ekologistů z vypálených ploch (a radosti ze "zlepšující" sukcese) je na stole otázka, zda vůbec se protipožární problematice věnovat. Člověk se na stará kolena dozví, že oheň je život...
Odpovědět
NC

Nick Carter

1.8.2022 13:29
Krásná toť teorie, ale pouze z jednoho úhlu pohledu člověka za stolem. Pokud by takový požár vypuknul na placce, je již dávno po něm. Bohužel terén soutěsek a okolí neumožňuje naplnit tyto představy a 50m po větru opravdu stavět barikádu nestačí, jelikož díky nedělnímu větru ohniska vznikala v mnohem větších vzdálenostech. Do toho se v soutěskách vítr neustále mění. Netušíte nic o taktice a strategii při zdolávání požárů, hlavně, že se k tomu musíte vyjádřit... A ohledně automobilu, už vidím nadšeného majitele vozu, jak kouká na hasiče, kteří ochlazují okolí a říkají: "počkejte až to shoří, je to ekologické" do toho pak pojišťovnu atd. a na rovinu kolik ročně shoří aut a kolik to nadělá škody...
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:23 Reaguje na Nick Carter
Ve skutečnosti jsou soutěsky v místě požáru ojedinělé. Shořel normální smíšený les ve zvlněné krajině + suché plochy s vykácenými soušemi (pod Pravčickou), kde byly ponechány suché větve na hromadách (krásně vyrovnané řádky).

Soutěska na soutěsce jsou na sever od požáru a je v nich i letním parnu chlad a vlhko, takže kůrovec se tam zatím rozšířil méně.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.8.2022 14:11
Já si dovolím, jako laik, pár poznámek:
Na rozdíl od ekologů si myslím, že zmíněný požár je nejen katatrofa rozsahu, který nám dojde až po čase, ale je důsledkem celého řetězu pitomostí, které se v minulosti v souvislosti s národním parkem odehrály.
Pitomost číslo jedna - Někdo daleko před vyhlášením národního parku na této lokalitě vysázel smrky. Smrk je horská dřevina, takže do nížiny kolem Hřenska se nehodí. Kromě toho smrk koření mělce, takže v Českém Švýcarsku, které se vyznačuje písčitou půdou, trpí dvojnásob. Takže pitomost na druhou.
Pitomost číslo dvě - když udeřil kůrovec, vedení NP nemělo vůbec zpracovánu strategii pro tento stav. Ve vedení mají být skuteční oborníci, kteří rozhodnou, jakým způsobem se krizové situace budou řešit. Pak se nemůže stát, že o řešení rozhodují nejrůznější nátlakové skupiny podle toho, co se jim hodí do plánu. Vzhledem k tomu, že v poslední době je na místních pozemcích sucho, které je znásobeno písčitou půdou, nemohou se smrky bránit náletu kůrovce tím, že larvy budou zalévat pryskyřicí a stromy tak byly oddány na milost či nemilost kůrovcové invazi.
Pitomost číslo tři - vedení neudělalo vůbec nic s tím, že příroda si poradí. Neporadila si a výsledkem byla spousta suchých stromů.
Pitomost číslo čtyři - kůrovcové dřevo, navzdory tomu, že se nacházelo na suchých lokalitách, nebylo odtěženo. Jak mělo shnít, když i ten zbytek vláhy v dřevě odsála písčitá půda? Nic se nestalo a 2,5 miliónů kubíků kůrovcového dřeva nakonec posloužilo jako topivo snad největšímu požáru za poslední staletí. Ten požár se nakonec rozšířil i na saskou stranu, kde místní hovoří, že to asi budou hasit ještě týdny.
Pitomost číslo pět - i když už v NP hořelo, vedení nechalo likvidaci požáru ze začátku pouze na dobrovolných hasičích. Kdyby nebylo pana Linharta, který v pondělí odpoledne zavolal přímo ministrovi vnitra, požár by možná měl i mnohem větší důsledky.
Výsledek - díky požáru zahynuly miliónů kusů hmyzu, leckdy chráněného, tisíce plazů, obojživelníků, spousta drobných i větších savců i ptactva. Požár zničil spoustu vegetace (leckdy chráněné), která na cyklické požáry není přizpůsobena a zřejmě bude trvat dlouhá desetiletí, než se vrátí.
No a poslední, tedy šestá pitomost, je úvaha, že si příroda poradí sama a netřeba zasahovat. Požár zlikvidoval vegetaci na tak velké ploše, že ponechat ji delší dobu bez zeleného pokryvu by znamenalo další ztrátu humusu z už tak písčité půdy. Kromě toho, pokud zde nebudou vysazeny takové dřeviny jako duby, buky, borovice a podobně, samovýsevem sem nalétají břízy a smrky z lokalit, které oheň nezasáhl a za nějaké roky se dostaneme v tom výčtu pitomostí na počátek toho řetězu. Tentokrát oheň zničil asi 1200 hektarů. Co bude příště?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.8.2022 14:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takový ekologistický Černobyl, že, a i tam se radovali, jak příroda prosperuje. Ano, radioaktivita je něco úplně jiného, než měsíční krajina. Také jsem pro, aby pro les důležité stromy (buk, dub, habr) byly uměle vysázeny na příhodných místech. Včera v tv padlo, že budou "kolem lidských sídel". To je málo!, nejen bezpečí dávají listnáče, ale mnohem pestřejší diverzitu! Pro měšťáka je "Les jako les", prostě hodně stromů pohromadě, takže bude pro bezzásahovost.

Včera to komentoval pán z jedné politické partaje tak trefně, že už to nikde potom neopakovali, tak jako desítky nicneříkajících povídání. Takže nejen pitomosti, ale i jím zmiňované pokrytectví. Zato další dva odborníci se večer vyjadřovali tak šalamounsky a vyhýbavě, jen aby si udrželi své posty. A tato konstelace dává do budoucna pramalou šanci, že se věci pohnou správným směrem.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

1.8.2022 15:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Problém je už 200 let nazpět, kdy se vytěžily listnaté stromy a osízela se monokultura a to i z Německé strany. Opoměl jste, že se jedná o státní národní ,,podnik", tudíž, terminus technicus, že by se měl stát chovat způsobem řádného hospodáře a kůrovcové dřevo nechat vytěžit, byť způsobem samovýroby, mohl být pat zbaven této zátěže v nějakém procentu vzhledem k celkovým plochám. Každý les má svého správce, který určuje postup těžby, výsadby. Kdyby se náš stát choval, jako dobrý hospodář, nejsme tam, kde zrovna jsme. Jediné v čem s vámi souhlasím, že likvidace následků bude astronomická, ale to nevadí, však si rádi všichni utáhnem opasek a vše zaplatíme z daní, nebo státního schodku 330 miliard, děláte si zbytečné starosti, pan Fiala v tom má úplně jasno.Věřte, že je o nás velmi dobře ,,postaráno" Kdyby z okolí nalétaly břízy a smrky, nebude to tak hrozné, proože i tento rok nám houba vesele tyto stromy baští, horší je akát. A živočichové, bude tam zřejmě úplně jiné složení fauny, než kdo znal v těchto místechpředtím. Nechci být ošklivej, ale Fiala má teď svoji Ukrajinu doma, takže by se konečně mohl také věnovat problémům v ČR, což by bylo vlastně super.
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:30 Reaguje na Milan Vítkovič
Dříve NP v okrajových částech hospodařil, z čehož měl peníze na celkovou údržbu. Nástup ekologického vedení před 15 až 20 lety tohle utnul. A vyhlásil svévolně bezzásahovost na celé ploše (zákonem jen v 1. zóně, což park obešel pomocí klidových zón).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

1.8.2022 15:40 Reaguje na Milan Keršláger
Jojo a proto se tam těžilo ještě v roce 2018... :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.8.2022 15:54 Reaguje na Petr Eliáš
Jojo, kůrovci dali zelenou...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.8.2022 16:20 Reaguje na Petr Eliáš
Pokud se tam těžilo, tak proč tam zůstalo 2,5 miliónů kubíků kůrovcového dřeva na stojáka i v metrech?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

1.8.2022 17:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Těžili tam, kde lesy NP hraničí s lesy ostatních vlastníků. Ale když viděli, že to nemá cenu, že se kůrovec šíří z okolních lesů a že by plošnou těžbou akorát vytvořili ohromné holiny, tak přestali těžit. ;)

Škoda že tu není nějaký článek o tom, jak si v odklízení kůrovcového dřeva vedou a kolik dřeva nechali sežrat kůrovcem ostatní majitelé lesů, mimo různé NP, CHKO, atd. Ale tak to by si tu místní takyodborníci nemohli zanadávat na ty hrozné ekologisty, že.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.8.2022 17:36 Reaguje na Petr Eliáš
Jenže na těch okolních pozemcích nevznikl takový obrovský požár. A mimochodem, jak jsem napsal výše, udělat národní park na pozemcích, kde je obsolutně nevyhovující sestava stromů, je naprostá pitomost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.8.2022 17:41 Reaguje na Petr Eliáš
A nějaký příkládek (těch "okolních") by nebyl?-) Když koukám z kosmu tak sežrané (šedohnědé) to je vHř ensku, Mezná, Mezní louka. Vůkol zelené...

https://mapy.cz/zakladni?x=14.2911415&y=50.8452595&z=12&l=0&base=ophoto
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.8.2022 16:18 Reaguje na Milan Vítkovič
On ten stát i za totáče uměl být dobrý hospodář. Záleželo jak kde. Když jsem jeden rok fungoval na jižní Moravě kousek u Hodonína, tak jehličnaté lesy tam tvořily porosty borovice lesní, protože to bylo stejné jako v okolí Hřenska - nízká nadmořská výška a písčitá půda. A ty stromy nádherně prosperovaly. A kousek od základyn byl les ze vzrostlých dubů. Tam jsme chodili na hřiby. Takže když se chtělo, šlo to.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

1.8.2022 16:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
naprosto souhlasím
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.8.2022 18:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1+. I na Drahanské vrchovině jsou vedle sebe bory na pískách, vedle smrky, doubravy, smíšené lesy, a šlo to.
Odpovědět
Pe

Petr

1.8.2022 23:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
"Takže když se chtělo, šlo to."
Co bylo včera, není dnes. Například houby ve vámi popisované době rostly od května plynule až do podzimu. Zkuste jít dnes na ty hřiby. Nenajdete nikde ani jednoho. Tím chci jen názorně ukázat, že v té době bylo snadné být dobrým hospodářem. Klima bylo ideální, vše rostlo krásně samo. Ale to už je dávno pryč. Klima jsme si zničili...
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 15:19 Reaguje na Petr
Houby v 80kách moc nerostly, ani dřevokazné údajně kvůli kyselým deštům, a pamatuju na propršené prázdniny, tak zas tak ideální to počasí nebylo, ale ano, proslýchá se, ze komunisti to měli kvuli počasí jednoduché. A já zas slyšela, že měli 4 nepřátele – roční období, tak nevim. Ono by šlo pěstovat lesy. Dřív byl zájem i od těch papalášů, ti dnešní mají zase k ruce mnohem lepší nejmodernější techniku a poznatky z celého světa, což tehdy bylo prý všechno zaostalé. Ta světová spolupráce jim snad musí to „špatné“ klima vyrovnat. Tak nevím, kdo je dobrý hospodář. Už z nich leze, že v tom NP se nemusí měnit nic, bude se točit palečky, hrát kanasta a víc mluvit o klimazměně:)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 17:17 Reaguje na Jarka O.
Asi tuším, proč se už dnes ví, že za požár může oteplování planety. Odteď se bude už napořád debatit o klimazměně. On takový požární zásah stojí majlant, to že shořelo i soudruhů z NDR je jasné, tudíž se budou dělat konference na téma oteplování a vymyslí nový plán, jak z lidí vytahat prachy plošně, né jen za nějaké souše a drahý zásah hasičů a pilotů, ale pokud možno z celého světa a napořád. Počítám, že nastane doba zvaná vládní a minimálně Evropský ekoterorismus. A vždy, když vznikne z jedné strany nějaký extrémismus, vznikne automaticky i z druhé strany extrém, dost možná v sabotážích na čemkoliv státním. Nu jsem zvědavej, co vymyslí dobrého pro nás pro všechny.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 17:30 Reaguje na Milan Vítkovič
No, pámbu s námi... snažim se vidět na všem zlém něco dobrého a zvědavá pořád jsem, ale tadyto bude cesta dlouhá trnitá...
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 19:35 Reaguje na Jarka O.
nu ono se už na tom silně pracuje, jen to chtělo o cosi ,,pádně a demokraticky" opřít
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kongresu-se-rysuje-nova-podoba-bidenova-socialniho-a-klimatickeho-baliku
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.8.2022 19:46 Reaguje na Milan Vítkovič
Moc dobrý nástroj si vymysleli, přece kdo neuvěří ve změny a nesype si popel na hlavu za konzum, který nám 30 let reklany cpaly horem dolem, je hlupák a ignorant. Mě kdysi zarazila informace, že soudruzi v NDR ve velkém přestoupili k SZ, a hle, co nyní máme, a ... nevím jak Vy, ale já jsem nadše... omluvte mě, musím jít učit bytného Prší.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

3.8.2022 21:32 Reaguje na Jarka O.
otázkou je v čem ten konzum spočívá, společnost přijala západní systém života a největší společnosti, které mají na změnu klimatu největší podíl vlastní pár osob, které zároveň řídí i politiku a ukazují prstíkem na lidi a zaplať, jako za ty majitele korpotárů? Tady je něco špatně, pokud se nemýlím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.8.2022 11:25 Reaguje na Milan Vítkovič
Proč byste se mýlil a copak je konzum jediná možnost, jak vydělávat peníze? Vidíte, jak se s námi pěkně cvičí, tu bezpečnost, tu klíma, tu zdraví, takže- peníze nebo život. Jsme tu v Evropě prostě moc bohatí a nějaký Sarka Farka to zjistil, no;-)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 14:16 Reaguje na Jarka O.
jukněte, co je v USA fed a jak funguje státní finančnictví v rukou soukromých bank, myslím si, že tady naleznete odpověď na všechno co se děje kolem nás a proč asi.
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Příště bude hořet v severní části parku, protože tam nyní kůrovec začíná. Prvních 1,5 dne se hasilo !bez vody! (na přání parku) a přestože hořelo u Hřenska, oznámili požár Němci (v ČR NP se požár nehlídá).
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

1.8.2022 16:06 Reaguje na Milan Keršláger
super, tak teď mají klidovou zonu.
Odpovědět

Roman Šimek

3.8.2022 17:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Moc hezky popsáno. Oceňuji, že k problému přistupujete nestranně. Nejdůležitější je poslední otázka. Zda si z toho vezmeme ponaučení, nebo budeme čekat na další požár?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

1.8.2022 14:50
Jde Vám vložit příspěvek do diskuze k nákupů hasičských letadel? Já mám celou diskuzi uzavřenou... Copak jste tam napsali? Jen aby to bylo politicky korektní.
Jako bývalý modelář a por. v záloze ( čv.411, ročník 1965) bych přispěl také nějakým tím moudrem. Oni ty letadla potřebují také nějakou tu infrastrukturu občas i letiště. Proto prodáme Líně u Plzně... a vybudujeme nějakou to montovnu jako v Žatci. ( Tím zdravím všechny co tam sloužili a připíjeli "Na Koreu").
Plochy pro agro-letecký provoz jsou mnohde už rozebrány. Hlavně by pan vykulený vachmajstr vědět, že čím větší letadlo tím potřebuje větší jezero ta Milada je dar z nebes svými rozměry. Pokud není k dispozici jezero např. Lipno musí se tankovat na letišti. Betonová dráha je pro plně natankovaný letoun přece jen bezpečnější.
Je třeba myslet národohospodářsky a nevymýšlet nesmysly. Nákup víceúčelového vrtulníku je vhodnější... Pokud jsem četl dobře, tak vrtulníky měli obrátku co 5 min. a Canadair létal 30 km tam a zpět tak to vychází s přiblížením na 25 min. Malý vrtulník (vak 1000l) za shodil více než letoun s nádrží 3000l.
Ono v této zemi umí počítat asi jen provize....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.8.2022 15:05 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Proč? To tam jeden podržtažka exhiboval siláckými výrazy IV. cenové, tak to celé smázli.

V Kanadě mají velká jezera, tam by hasiči asi těžko v lese poskládali vak na louce (v lese) pro vrtulníky. A jinak dobrá poznámka, to si málokdo uvědomil, že lepší je málo, ale často, než hodně, ale "hrozně pomalu"... Takže fotili Zápáďáka, ten byl jeden, "plebejských" vrtulníků mraky...
Odpovědět
MK

Milan Keršláger

1.8.2022 15:37 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Italská letadla Canadair mají nádrže přes 6000 litrů. Ale jinak souhlas - vrtulníky a plnící bazény (fireflax) v blízkosti požáru jsou u nás asi lepší.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

1.8.2022 16:29 Reaguje na Milan Keršláger
Omlouvám se psal jsem to z hlavy a neuvedl jsem typy. K Canadair, stejně nevíme kolik tankovali..., nebyli jsme na brífinku. Na to má vliv délka jezera, bezpečná odletová výška atd a také za jak dlouho potřebuje na natankování na Miladě to vidím čas max 30s, nevíme jaké tam má osazena čerpadla. Je to speciál a opravdu potřebuje pořádné jezero. Zda má povolené moře (asi za příplatek určitě) to nevím, ale nám to může být jedno. Z-37 pobere jen 600l nemá v základu, to co je potřeba hasební výpust. AN -2 odhaduji 1000l. AirTractor AT-802 ten bere 3000l. Je to moderní Čmelda s turbovrtulovým motorem. Čmelda ho měl také, ale pro polní provoz se to moc nehodí vadí prašnost. Byla to z bídy ctnost Rusové nechtěli repasované motory do L410.
Je otázka zda pro naše použití by byl vhodný i nějaký víceúčelový letoun jako doplněk k vrtulníkům podobné kategorie jako je AT-802 ( náhrada AN-2, a Z-37). Hlavně aby mohl operovat z travnatých ploch. (Až jsem na ekolistu můžeme také potřebovat někdy chemicky ošetřovat lesy... třeba vápnit nebo jinak vyhnat čerta ďáblem).
Taková stříkačka co je v každé vesnici dává okolo 1000l/min. Pozemní hašení bude vždy hlavní. Jako předsunutý doplněk vítězí víceúčelový vrtulník.
Vše ostatní je jen předvolební zviditelňování politiků.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

1.8.2022 20:03 Reaguje na Milan Keršláger
Nějak mi to vrtalo v hlavě... Tak jsem se podíval na net za jak dlouho Canadair nasaje nádrž 6000l. Píší 12 s. (tj 30x výkonnější než vesnická stříkačka). Na celý manévr (dosednutí, čerpání vzlet) píší, že potřebuje cca 1,5 km to je při rychlosti 150km-36s . Přistávací rychlost je uváděna 130Km/h ...
Milada má délku 3 km, pak co vím tak Lipno a Rozkoš...
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 08:04 Reaguje na Jaroslav Vozáb
jen drobně doplním, Canadair ani ten Traktor nemají žádné čerpadlo, voda se nebírá náporem z hladiny, skrze výklopnou klapku- takový kovový šuplík. Asi, jako když by jsi hrnečkem projel po hladině. Podobný systém byl známý u doplňování vody do parních lokomotiv za jizdy v době dávno před válkou. Jinak vesnické stříkačky- PS 8- 800 litrů/min, PS-12- 1.200 l/min, DS 16- 1.600 l/min, všechno stroje veteráni, kolikrát vyrobené už v roce 1950-1980 Paradox věcí je ten, že dnes existují plovoucí čerpadla, která dávaji těch 1.200 l/min, ale nemá tlak, který je zapotřebí pro účinné hašení, tedy bývalo 4 atm. pro C proudnici, plus ztráty na vedení. Všechno jen čísla.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 08:07 Reaguje na Jaroslav Vozáb
kdysi byli dva čmeláci, pro hašení lesních požárů, jeden z Budějovic, druhý z Mariánek, nádrž 1.000 litrů.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

2.8.2022 09:39 Reaguje na Milan Vítkovič
Znáte osádky těch Čmeláků? Měl nějak upravené vypouštění? Při 1000l musel být Čmelda dost přetížený. Přece jen je 3x menší než AN-2 a co vím tak Andulu plní tak asi na 1,2t. Prázdný Čmelda má hmotnost okolo 1t Andula 3,5t.
Pokud jsou někde fotky rád se poučím. Kolik nalétali ostrých zásahů? Je to někde zdokumentováno.
Pro ČR asi náběr vody z jezera je dost omezený. Je to postavený na velké plochy..Např na Nových Mlýnech koukají zbytky stromu.
Je to machrovina neumím si představit mít ero co váží prázdné 13,5t + 1 až 2t kerosinu co mi ztěžkne za 12s o 6t a to při rychlosti 150km/h. To musí tlačit plynovou páku na doraz... a očima tlačit ručku rychloměru. Pak to urvat z vody a klepat se, že břeh není moc strmý ...
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 10:10 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jaroslave, tohle bylo v roce 1992, lesní požár- chráněná krajiná oblast Sedmihoří.Na převýšení kopce, drobně přes 300 metrů si kdosi udělal táboráček- ohniště se našlo i obložené kameny. Problém byl v tom, že čmelda toho měl skutečně plné brýle, voda se napoštěla hadicí ,,C" a vypoštěla spodním poklopem o průměru cca 30cm a to elektromagneticky. Několkrát se stalo, že se poklop neodjistil a čmelda musel sednout naložený, bylo to docela drámo- seřídit ventil a znovu nahoru.Na kopci byl bod pro piloty- oranžová bunda na stromě. Nahoře byl spojař s vysílačkou a naváděl pilota- vpravo-vlevo od bundy a kolik metrů cirka+ dlouhý shoz, nebo krátký. Dlouhý byl proveden tak, že čmelda lízal koruny stromů, krátký-bodový byl shoz z větší výšky. Jména pilotů si už nepamatuju, vím, že jeden byl z Mariánek, druhý snad od Budějovic. Po shozu nastalo dosti silné přetížení letadla, stroj se doslova vymrštil vzhůru a pilot musel vše zvládnout a vyrovnat. Za den bylo jedním letadlem provedeno 42 a druhým 43 úspěšných schozů.S tím, že požářiště bylo přes noc obkopáno, nefoukal vítr a byly ty nejlepší podmínky k úspěchu. Druhým faktem je, že šlo o pozemní a kořenový požár na uhlídané ploše do jednoho Ha. Dohašování a stráž trvala další 3 týdny. Jak píšete, jezero je u nás problím, polní letiště jsou pořád od dob bolševika. Nicméně tohle byla jen legrace, nemůžeme porovnávat povrch kopce se šutry a stromy oproti skalnám stěnám, soutěskám a stavu v Hřensku. Jak už jsem psal, Hřensko dopadlo úplně nejlíp, jak mohlo, akorát to těm lidem ještě pořád nedošlo.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

2.8.2022 10:35 Reaguje na Milan Vítkovič
Dík,poskytnuté informace.
Ty agroplochy jsou, ale udržované jen někde. Jen aby nerozkopali v Líních dráhu. Infrastruktura nikomu nic neříká. Stojí peníze na údržbu.
Pokud udělám v lese lepší cestu, tak je tam provoz jak na Pražské magistrále a jako bonus mi ukradnou dřevo z lesa. Když jsem jel prvně za Rozvadov a viděl jsem narovnané metry u cesty (každý to měl u svého kusu lesa), tak jsem si uvědomil, jak hodně tady krademe. Jak by to bylo hezké to mít připravené na kraji lesa..., a nevozit to do baráku. Nejdříve kácím souše u cest, aby je lidé neukradli. Logicky ty nepřístupné se dělají nakonec. To se bavím o hospodářském lese. Minulý týden jsem byl u včel ani jsem si nezapálil kuřák jak mám v borovém lese sucho ..
Jarda
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 11:02 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Líně bude stát prodávat, prý nejsou pro stát důležité. Asi papaláši mají jiné letiště pro případ emigrace, kdo ví?
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 18:11 Reaguje na Milan Vítkovič
ještě k těm Vašim včelkám, on kuřák je všeobecně nebezpečný. Což takhle sestrojit svůj aparát s vodní předlohou v systému vodní dýmky, bez jisker, bez horkého vzduchu, který dráždí včelstvo, navíc včelky mají rády tabákový kouř, prubněte to a uvidíte. Ještě mohu doporučit krátké studium o výskytu Pseudo Skorpiones a medné rámky zimovat i s nástavky v igelitovém pytli s přifouknutým CO2- kompletní dezinfekce, zaručeně nepoškozené od zavíječe a bez dodávání spalin syrných knotů, jedná se pořád plásty na potravinu. Tak ať se daří!
Odpovědět

vladimír šmídl

3.8.2022 01:11 Reaguje na Milan Vítkovič
S tím CO2 to vypadá jako chytrý nápad- ale Gréta se z toho může pominout...vlastně už né...
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.8.2022 07:56 Reaguje na Milan Vítkovič
To CO2, zkusím (hodně souší tavím), ale pro oddělky je dobré něco nechat. Ty sirné knoty používám... kuřák alá vodní dýmka to je dost složité na obsluhu, ale třeba někdy... Děda ten při tom kouřil viržinko...a taky mu to fungovalo. Vozím sebou i vodu do napaječky pro vřely a ptáky 2 x20l. Tak snad nic nevyvedu. V lese pálíme klest Max do Velikonoc pak už je to o hubu.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

3.8.2022 21:36 Reaguje na Jaroslav Vozáb
ono je tavit a tavit. Dvakrát jsem nechal souše pro vyběhnutí plodu a šup s nimi do medníku, nebylo třeba tavit, pokud jsem při vytáčení plást mnoho nepoškodil. Ono přílišnou stavbou si omezuješ snůšku a navíc stavba je pro včelky dobrá jen z jara, pak už se jim nechce, vyjma roje a ty jsem okamžitě po usazení přeléčil, páš neměli uzavřený plod.
Odpovědět
DB

Darth Bane

4.8.2022 20:47 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Já jsem tam sloužil, a na Koreu připíjel "Tygřím pivem", jestli si pamatujete, co to bylo. Jsme vrstevníci jsem 1966, a na Korei jsem byl do 30.6.1993. Dnes to tam těžko poznávám, jediné, co zůstalo je "generálská" to je ta silnička od prahu VZLP ke staňkovickému zámečku. Mám ČVO 416.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

7.8.2022 09:58 Reaguje na Darth Bane
Já tam byl na RTZ záklaďák 84-86, pak jsem jsem si udělal ČVUT-FEl a jsem v Pardubicích a občas se motám kolem radarů. A zničení infrastruktury jsem nesl velmi těžce. Mohlo tam byt cargo atd, Pořádná železnice s Prahou ... Teď jdou do Líní potřebuji provize.. z pozemků. Zaplať Pánbůch, že se udržel Hradec Králové a Budějovice jako civilní a Pardubice jako smíšené....

http://www.vhu.cz/cviceni-stit-1984-hromadny-vzlet-na-letisti-v-zatci/

Tehdy jsem seděl jako bažant na radiovoze. Je potřeba od politizovat minulost a podívat se na věci realisticky. MIG-21(F) byl vyráběn i v ČR Aerovodochody vyrobilo 195 ks..., pak Delfíny L-29 -3665ks a L-39 -2900ks. 30 let se na rozvoj obraných schopností úplně rezignovalo. Mohli jsme mít tady vlastní víceúčelové letectvo atd... Rus by na Ukrajinu nikdy nezaútočil, kdyby si udrželi bojeschopnou a fungující armádu...
Kdo chce mír má vybudovánu armádu a je připraven.
To letadlo je jen troch plechu, laminátu, turbína a HW a SW. Jen je potřeba hrst lidí, co jim government nehází klacky pod nohy.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

7.8.2022 10:42 Reaguje na Darth Bane
S ČVO 416 jsem to pomalu celé odsloužil před civilem 411.. Nyní jsou to jen pindy starého zbrojnoše.

https://letci-zatec.cz/index.html
Odpovědět
MK

Milan K.

1.8.2022 21:07
Dobrý den. Ve vší účtě k Vám. Už nikdy nepište takové bludy, když o hasičině, hašení a všem okolo nevíte NIC!! SROVNÁVATE NESROVNATELNÉ. DEMAGOGIE SROVNÁVAT POŽÁR V UZAVRENÉM A OTEVŘENÉM PROSTŘEDÍ.

A mimo jiné, pokud střiknete vodu do rozpaleného uzavřeného prostoru( komín šachta) voda se rozloží na vodík a kyslík a bouchne to. Tudíž se zapalna směs nemusí dostat do kontaktu s kyslíkem ale ona si ho tam vytvoří sama. Ale to je pro vás asi moc, učivo sedmé třídy ZŠ. Ekonome a ekologu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.8.2022 21:32 Reaguje na Milan K.
takhle otevřeně zlej jsem bejt nechtěl. ale ono vlastně moc není co dodat.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.8.2022 05:55 Reaguje na Milan K.
"A mimo jiné, pokud střiknete vodu do rozpaleného uzavřeného prostoru( komín šachta) voda se rozloží na vodík a kyslík a bouchne to. Tudíž se zapalna směs nemusí dostat do kontaktu s kyslíkem ale ona si ho tam vytvoří sama."
Tak to je opravdu neználkovský blábol roku.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.8.2022 07:03 Reaguje na Milan K.
Teď se budeme bát zalít zahradní ohniště. Takovou teplotu aby se voda rozložila na vodík a kyslík zcela jistě nedosáhnete.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 07:23 Reaguje na Milan Dostál
Nebojte:-). Ten kyslík Vám tam nevznikne nikdy a jak pán píše, je rozdíl mezi uzavřeným a otevřeným prostorem. Venku vybusná atmosféra nevznikne, rychle se rozředí. V uzavřeném prostoru výbušná směs se vzduchem vzniká, jsou na to tabulky s rozmezími vybušnosti pro jednotlivé plyny. Taky ale může vybuchnout horká vodní pára.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.8.2022 07:31 Reaguje na Jarka O.
Pára určitě, ale vodík ne.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 08:57 Reaguje na Milan Dostál
kluci, každý máte kus pravdy, ovšem vždy záleží pouze na teplotě ohně, tedy látky, která zrovna hoří. Pokud se nic od starých dob nezměnilo, tak se tomuto procesu nadávalo termický rozklad při teplotách dva a půl ticíce, až tři tisíce celsia, výsledkem byl plynný vodík a ten hasičův nepřátelský jedovatý plyn zvaný kyslík ogygenium. Na požár vysoké teploty můžeme v uzavřených prostorách určitě zařadit koks, uhlí, ropné výrobky, ořechové šlupky- tedy na pokus stačí vhození vody do kamen, kde topíme koksem a šamot je dostečně oranžový, nebo i ten klasický komín, kde nám chytne dehet, ale za předpokladu, že požár komína je už v pokročilém stádiu. Na hašení takového komína je nejlépe ho zasypat pískem, v dobách druhé války bylo dokonce nařízení, že taková bedna s pískem musí být na každé půdě domu,spolu s gbelíkem, česky Kübl, lopata a ruční pístové čerpadlo a to všude v domech, kde je komín. V dobách starého Rakouska doporučovali hasit komín vhazováním plátěných pytlíků s pískem, které strhávaly sebou plamen dolů i s kusy hořícího dehtu, problém je v tom, že při náhlém přerušení plamene může dojít k nádechu kyslíku a explozi. Jiní doporučují postupné tlumení, tedy postupné zakrývání otvoru komína. Dodnes je tohle nedořešení věc. Myslím si, že by finálně stačil malý požární otvor v patě komína a přerušovaně požár zafouknout práškovým hasícím přístrojem, kterýžto prášek se nalepí na hořící povrch dehtu a tím se postupně utlumí a uhasí požár. Jsou věci, které dodnes nemají 100% řešení ke zdárnému hašení, nelze toto nacvičit, protože každý hasičův každý byť stejného typu je odehrán v úplně odlišných poměrech. Ale i v otevřeném prostranství jsem viděl termický rozklad, jednalo se o požár 50 vagonů pryskyřice v roce tuším 1998, tam se odpařovalo s přehledem i pěnidlo. Do popisu, jak se hasí důlní šachta bych se radši nepouštěl, jen zkráceně, prvně se vypíná vzduchová ventilace, aby se požár nešířil průvanem, pak se spuští požární vodní clony na srážení kouře a to ne pokaždé,uzavírají se chodby mezi sebou požárními vraty,vrchnější patra se evakuují výtahy, proto šachta nemá pouze jeden výtah, nu a pokud se nedaří, používají se zazdívky v patrech, když mezitím nedojde k explozi. Ti chudáci, co zůstali vzadu si najdou kutloch, kde se zarovnají pytli s pískem, vchod se překryje plachtou lehnou si na podlahu, kde je ještě kyslík a doufají, že pro ně důlní záchranáři přijdou včas, včas znamena 4 hodiny a více, ale určitě se tu najde člověk, který vám to popíše lépe. Opět záleží jaký důl, jaké poměry, můžu Vás ale ujistit, že důlní záchranář je králem všech hasičů, on totiž nemá, kam by se ukryl a nikomu nepřeju aby musel 4 hodiny dýchat vzduch z kyslíkového dejchačáku, který je ohřátý na 60 celsia a k tomu se prorochávat závalem. Pouštíte se do celkem obtížných debat, na které neexistuje 100% objektivní odpověď. V tomhle oboru se řeší průšvihy za pochodu a je jisté, že pokud nemáte dobrý přehled o situaci, vždy se cosi zamešká, což nemusí být pokaždé k neprospěchu věci. Jdu hrát zase kanastu, držte mi palce.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 16:45 Reaguje na Milan Vítkovič
Tak jsem tu kanastu projel, bytná mi to natřela o 950 bodů, hrůza vystřízlivět, kam ten svět spěje..
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 17:24 Reaguje na Milan Vítkovič
Tak všechno jsem Vám věřila, ale tohle né. Kanasta ve dvou... kdyby prší nebo válka nebo lízaný mariáš, ale kanasta...:-)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 18:02 Reaguje na Jarka O.
proč né, dva jsou základ už od Adama a Evy..
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 18:17 Reaguje na Milan Vítkovič
Nó jak na co, pámbu byl sám a trochu to zvoral, mohl jste na karty pozvat kamarády, to je lepší, a já myslela, že jste je hrál tu kanastu na počitaci, takže Vám to trochu závidím.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 21:13 Reaguje na Jarka O.
problém je v tom, že každý jedinec, co projde nějakým školním vzděláním a vypadne z toho všeho, jako naprosto zprůměrovaný podle norem ČSN,možná ještě i DIN, je v něm utlumeno, nebo úplně zničeno to umění si hrát, kdykoliv s čímkoliv a s kýmkoliv. Aby byl zase člověk trochu spokojený měl by se znovu naučit se tomu hraní, je to super, doma, nebo v práci, svět je potom jedna velká hračkárna a je to super..
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.8.2022 20:03 Reaguje na Milan Vítkovič
Tak tak:-), Vám hravost myslím zůstala, máte pravdu, že 2 je dobrý počet, aspoň jeden koriguje druhého. Vysvětlím Vám, proč tu kanastu trochu závidím. Bytný karty totiž nerad hraje, často prohrává, zato v šachu vyhrává a to pak nebaví mě, a tak mi zbývá pasiáns nebo načmárnout hloupost do ekolistu, a vidíte sám, jak to dopadá ...
Mně tahle diskuze a Vaše vysvětlení něco daly, diky, protože šéf mě ustanovil bezpečnostní techničkou, měl 1 kandidátku, bohužel mě, je to ke všemu taková trpěná funkce, a ani pak není v práci čas si zahrát karty ...
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

3.8.2022 21:38 Reaguje na Jarka O.
vytáhněte na bytného dámu a držte se při tahu po stranách, je to taky zážitek.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 14:42 Reaguje na Milan Vítkovič
k té hravosti, třeba taková koronavorová web muzlov.cz
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.8.2022 22:59 Reaguje na Milan Vítkovič
Početla jsem si historii, je to pěkná stránka, a kolik takových městeček bývalo... pro Čechy tam kdysi nemohl být jednoduchý život...
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

6.8.2022 07:35 Reaguje na Jarka O.
Nu to je otázka kolik vesnic takhle zaniklo, ale Mendel v Brně dostal grand na zpracování zaniklých obcí a měst v ČR,na Moravě i Slezku, takže moji práci přebírají pro státní dokumentaci, aspoň k něčemu to poslouží. Takže bychom se za několik let, až jejich dílo skončí mohli dozvědět, kolik takových obcí a měst zaniklo. Češi žili v okolí dřív, než se spustila kolonizace, i v době kolonizace se v několika vlnách doplňovalo obyvatelstvo z Polska, Slezka, Hané, takže to, že by tento kraj byl čistě Německý je pouze nacistická propaganda a fuk, kdo ji dnes pouští z úst pod zástrkou smiřování se. Vzal jsem matriky a berní ruly, takže, jak píšu, v roce 1720-1835 je klasický Němec v tomto kraji Nowak, Bednář, Truhlář, Řezáč, Krejčí a pod. Tito byli s dosídlenci po několika generacích jedna famílie a tak je tedy otázka pro genetika, koho to sakryš ti naši předci odsunuli nach Deutsche Reich? Webovky přinesly i překvapení, díky nim se dohledalo několik rodin, které ztratili kontakt, přátel z dětství a to jsem měl opravdu radost, nejstarší kontakt je z roku 1938,druhé místo má setkání z roku 1946 až po novější dobu.Druhá věc je, že na základě těhle webovek se jiný průša chytil a dělá webovky vedlejší obce, která sice existuje, ale historicky nebyla nikdy zpracovaná. Tak má člověk radost, hraju si a baví mě to, poznal jsem spoustu skvělých lidí, kteří se do této hry zapojili a někteří z nich se na stránkách v nostagii i zabydleli. Tak hezký a pohodový víkend a lidi, začněte si zase hrát, bude Vám dobře.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

6.8.2022 08:08 Reaguje na Milan Vítkovič
a kdyby jste někdy potřebovala něco probrat, klidně mi písněte přes kontaktní formulář na web, víte, kde mě najdete.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.8.2022 08:24 Reaguje na Jarka O.
Přesně tak. Musel byste na zahradě vytvořit ohromnou hromadu velmi žhavých uhlíků a doprostřed těch uhlíků "bácnout" jen nějaké omezené množství vody, aby velmi rychle vznikající horká pára a snad velmi omezeně vznikající vodík vytvořilo zónu, kde by to Vás opařilo. A snad popálily i nějaké odmrštěné žhavé uhlíky nebo podusil prach popela z těch uhlíků.
Pokud někde bouchne plyn vznikající požárem v uzavřených prostorách, tak to nejspíš v 99 % bude oxid uhelnatý vznikající nedokonalým spalováním uhlíku za nedostatku kyslíku v těch uzavřených prostorách. Možná ještě "okořeněný" parami těkavých uhlovodíků, které ještě horko požáru z těch zbylých nezapálených pevných hořlavin uvolnilo.
Aby voda nějak ve velkém množství zreagovala s uhlíkem za vzniku vodíku a oxidu uhelnatého, je třeba poměrně vysoká teplota a ta v místech požáru s nedostatkem kyslíku obvykle nebývá. Při teplotě, jaká tam, odhaduji, bývá, může sice vznikat stopové množství vodíku, takže analytické přístroje ho naměřit mohou, ale pro požár to významné nebude.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 13:01 Reaguje na Radim Polášek
a zase úplně obrácený vzor, z jednoho litru vody dostaneme odpařením objemově 1.200 litrů páry, která v uzavřených prostorech vytlačí kyslík a bez dalšího ochlazování uřízne oheň. Proto se zdá být nejůčinější použití vysokotlaku, kde se nepoužívá kompaktního proudu vody, ale tříštěného a pozor, z určité vzdálenosti rozprášený oblak vody umí opět vytlačit kyslík ze vzduchu. Tím tady nedávám nikomu návod k vraždě tchýně vysokotlakem v prostoru koupelny a pod. Možnost použití i smáčedla pro zvýšení napětí povrchu vody.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 14:52 Reaguje na Radim Polášek
Ta teplota může být kolem 400°C a plyn, co vzniká, je pořádně špinavý. Výbuchy s požárem v lese sice moc nesouvisejí, ale našla jsem pro zajímavost příklady rozmezí výbušných směsí a i CO od konc. 12,5% se vzduchem je výbušný, také podle teploty. Exploze vodní páry jsou např. v sopkách, to taky nevypadá na táboráky.
„Příklady hodnot: acetylen 1,2 - 80,0 % svítiplyn 5,8 - 63,0 %, zemní plyn 4,3 - 15,0 % oxid uhelnatý 12,5 - 75,0 % methan 5,0 - 15,0 % vodík 4,0 - 74,2 % benzín 1,1 - 6,0 % aceton 1,6 - 15,3 % butan 1,6 - 8,5 % sirouhlík 1,3 - 50,0 % propan 1,9 - 9,5 % gener. plyn 21,0 - 74,0 % Jako koncentraci, která není nebezpečná výbuchem, je možné označit koncentraci, která nepřekročí 50 % dolní meze výbušnosti.“
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 15:19 Reaguje na Jarka O.
dobrá práce paní Jarko! Mám radost, že někdo dohledal a vypsal, přitom se naučil a učí tím i ostatní. Zpravidla vyšší koncentrace hořlavých plynů ve vzduchu a uzavřených prostorech - rovná se menší riziko explose. Nicméně jsem úplně nepochopil výše popsané explose v uzavřených prostorech, možná byly myšleny dva směry. Jeden, kdy hoří za malého přístupu vzduchu a tvoří se generátorové plyny, z toho důvodu se před vstupem do těchto prostor sahá na kliku a pokud je horká, tak se zalehne i z hadicí,druhý otevře dveře a výbuch- zvaný také prudké hoření se očekává, oheň v místnosti se nadýchne a drobet si kejchne, občas zmizí dveře i s futrama, někdy i s hasičem, ze zálohy se hasí. Druhý problém budou plyny, které se přirozeně vyskytují v dolech a důlních dílech, metan a jeho kamarádi, problém nastane, když se potkají oba tyto kamarádi v jednom místě, času a momentě. Nevím už kde to bylo, jestli Kladno kdesi ve 20 letech, to jim zmizela těžní věž i se strojovnou.Já jsem proto, aby nám pošukům stát pořídil hračkárnu pro vysloužilé hasiče a to by bylo po tolika problémech, že by se na tom nedalo prodělat. Poslední zlepšovák mám zavařování ovoce plamenem. Uvařím kompot, tuhost ovoce, dle libosti, všechno rozdělím do 5 sklenic, zaleju lákem, na víčko kápnu 5x kapek 98% potravinářského špiritusu, zapálím špiritus a přiklopím i s plamenem, kyslík ve sklenici vyhoří,ohýnek zhasne, víčko se přitáhne a když sklenice chladne, ještě se to znovu utáhne. Do natopeného láku na kamnech hned sypem další ovoce. 2x kastrol po pěti litrech, za půl hodinky 10 kg ovoce zavařených. Zkoušel jsem zavařit i horkou polévku od oběda, pasterizované mléko a vše funguje na výbornou. Tak se to třeba někomu bude hodit, když už sezona zahrádkářů začíná.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 15:37 Reaguje na Milan Vítkovič
;-)) Já musim tydlety školení 1x za rok absolovat, ale hasička nejsem. A slyšela jsem o profesorovi, který natahoval do skleněné pipety éter ústy a ještě v ruce držel své oblíbené cigáro. Jsou to cvoci, ti organičtí chemici, ale on asi věděl svoje nebo neměl už rád život, ale pracoval v digestoři, jak jinak. Mě by zajímalo, proč nesmí už být v laboratoři hasicí deka, někdo s tím neuměl pracovat, ale já jsem si ji schovala. Díky za tip na zavařování, třeba to vyzkouším. :-)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 16:32 Reaguje na Jarka O.
jednou jsem seděl u kamarádky, která zpracovávala požární směrnice a posudky a zrovna dělala posudek pro operační sály na Lochotíně, tak mě to zajímalo, jiná odborná profese, člověk se ledacos může přiučit a takjsem četl, že sály nemusí mít nouzový východ, hoodně jsem se divil, byl dopsán požadavek na nouzový východ. V seznamu jsem pročítal vše, co se na takovém sále nachází a narazil jsem na ether, který byl přechováván pouze ve skleněné 1L lahvi a ještě v lednici. Tak jsem se ptal, proč neřeší tohle, nu prý není důvod, tak jsem vysvětlil co pan ether umí a sklo- ether-lednice-požár lednice-elektrické relé lednice-možný zkrat-možné rozbití lahve o všudypřítomné obklady a dlažby na sále je velký průser. Tak se do zprávy přidalo, že ether bude ve speciální tlakové, plastové lahvi, odolné nárazu se speciálním utěsněným uzávěrem. Ze špitálu přišel velký stěr, že tohle není normální a že si vymýšlí cosi co nemusí být, dva dny na tuto drobnost vyhořely operační sály v Olomouci, popálený personál i s pacientem, bez únikového východu, hned bylo vše jinak. Ono, dokud se někdy cosi nestane, říkalo se tomu,,precedens" nikoho to nijak netrápí. Ale přes všechno Vás chválím, že si dohledáte, doučíte se a tím i pochopíte oč běží.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 17:20 Reaguje na Milan Vítkovič
Děkuji. U éteru jsou problém hlavně peroxidy, které vznikají na světle a se vzduchem, takže ho skladovali naprosto zbytečně v lednici, která se navíc často otvírá, čili světlo, zato kdoví jak byla láhev pevně uzavřená. Je možné, že už ty peroxidy v té lahvi, co píšete, byly. Éter se musí skladovat v tmavé flašce pevně uzavřený, bez přístupu vlhka a vzduchu, klidně při pokojové teplotě, ještě je dobré do lahve hodit hydroxid sodný nebo předestilovat, speciální tlakové lahve ... to jsem nevěděla.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 08:11 Reaguje na Jarka O.
asi jde o to, aby v nemocničním prostředí byl ethetr podhlazený, on čím větší mu je zima, tím větší má odpar.
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.8.2022 12:44 Reaguje na Milan Vítkovič
Má vyšší odpar, když se s ním pak pracuje pri normální teplotě? No to je možné. Na co to má být dobré? Tak možností jak mít z éteru dobrého sluhu, je asi víc podle používání. Jestli ho nemocnice potřebují chladný, existují bezpečnostní antiexplozivní lednice nebo chladné odvětrávané místnosti, a uchovávat po malých množstvích. Je to jak píšete sklo - náraz - pád - problém. Pak světlo - vzduch - starší éter - výbušné peroxidy - výbuch, takže tmavá flaška a pevný uzávěr, hlídat stáří, digestoř, opatrnost a pečlivost je základ. Ty inertní destilace s argonem a se sodíkem se dají dělat nebo lžíce zrnek hydroxidu sodného do 1 l lahve po 1. otevření neuškodí, naopak, prospěje, takhle to znám já, ale zase neznám nemočniční provozy, možná mají jiné zkušenosti.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 14:19 Reaguje na Jarka O.
mají hlavně jiné podmínky.
Odpovědět

vladimír šmídl

3.8.2022 03:51 Reaguje na Jarka O.
Patrně v dobrém úmyslu jste případ s vodní párou hodně zkrátila. Při vysoké teplotě (ke 2000 °C) se pára častečně rozkládá na H2 a 02. Jsou to množství pod mezí výbušnosti, Směs obsahuje především vodní páru.
Ochlazením část vodní páry vypadne ze směsi a relativní
koncetrace explozívní směsi stoupne až překročí mez exploze. Teplota, při níž lze explozi iniciovat už může být nízká. (Černobyl.)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.8.2022 07:51
Přišel jste z Marsu nebo co? Kácet v bezzásahové zóně? Tam přece stromy smí padat jen když je shodí kůrovec, vítr, oheň nebo když ztrouchnivějí. Ale v žádném případě je nemůže shazovat člověk!
Ale srandu stranou. Jdete na to příliš teoreticky a Wikipedicky. Ty chemické rovnice, jakoby vyčtené z Wikipedie, jsou sice formálně správné a mohou částečně i v tom venkovnm požáru fungovat, ale ve volném prostředí jen velmi částečně. Vodík a oxid uhelnatý asi působením vodní páry v nějakém množství vznikne, ale je rozvířen vznikající párou z vody a prouděním vzduchu a podobně, takže tyto látky z převážné většiny neshoří. Naopak teoreticky přispívají k hašení tím, že na základě termochemických zákonů rozklad vody na vodík a oxid uhelnatý žhavým uhlíkům odebírá mnohem víc tepla než odebírá voda, která se jenom vypaří.
Pravý problém těch požárů je způsoben jejich mnohem větší produkcí tepla než je množství vody, kterou jsou hasiči technicky schopní přivést k požáru. Přitom aby bylo hašení účinné a požár byl zdolán, nemůže být přiváděná voda stoprocentně využita, to znamená zahřáta ku 100 st c a potom vypařena. Může být takhle využita jen část vody, řekněme čtvrtina, třetina a zbytek musí zůstat v kapalném skupenství, aby uhlíky a jiné hořlavé látky smočil a namočil a požár tak v nich uhasl. Průtok vody jednou hasičskou tryskou je asi tak 2 - 4 litry vody za sekundu a u intenzívního lesního požáru vzniká tolik tepla, že aby byl ten požár zastaven a hašen, musí být ty litry vody na každých 5 - 10 metrů čela tohoto požáru. U požáru na ploše 3x5 kilometrů se jedná o frontu intenzívního ohně dlouhou víc kilometrů. To by vyžadovalo stovky hasičů s proudnicemi jen stříkajících tu vodu, za každým takovým hasičem několikačlenná četa, protože hasič u proudnice musí být často střídán, musí být hlídán, aby se mohl věnovat jen hašení a musí mít servis, přípravu těch míst k hašení atd. Na každý kilometr vzdálenosti od Labe poskytujícího vodu musí být v hadicích zařazeno několik posilujících benzínových hasičských čerpadel a 2 - 4 hasiči, kteří se o to starají. Na každého hasiče stříkajícícho vodu z proudnice na požár tak připadá 20 až 40 hasičů, kteří mu zajišťují servis a celkový průtok vody požárními hadicemi je v řádech kubíků za sekundu. Při dovozu vody hasičskými cisternami je to při ožadovaném průtoku ještě víc lidí a je to ještě víc dražší.
Neboli hasiči nejsou schopni přivézt k takovému lesnímu požáru dostatečné množství vody, aby ten požár zdolali čistě jen silou. Musí tedy hasit chytře, kde hoří nahromaděné větší množství hořlavin, nechat to vyhořet na popel, požár zpomalit vlhčením míst s malým množstvím hořlavin a chránit místa ve větší vzdálenosti proti přenosu požáru žhavými uhlíky vzduchem atd. Požár tak ohraničit a až teprve když v ohraničené ploše zeslábne tím, že většinu hořlavin už strávil a hoří tam už jen zbytky, tak teprve potom hašením, respektive namokřením jakékoliv zbylé hořlaviny snižovat rozsah toho požáru.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 09:16 Reaguje na Radim Polášek
je to tak, i kdyby měl hasič starou proudnici ,,C" která se používá, počítal se záběr frontálního útoku 15 metrů, 7,5 vpravo, 7,5 vlevo, což je norma a to vzhledem k účinému hašení -4 atm s výslednou spotřebou vody 200l/min.Tak budete potřebovat 6,5 hasiče na 100 metrů čela požáru, s mnimální spotřebou vody 1300 litrů/min, na kilometr to bude 65 hasičů se spotřebou 84.5OO l/min. Né, skutečně, les se hasí průseky, kácením, vždycky prvně nastoupili civilové s motykama a těžaři.
Odpovědět
LH

Libor Halouzka

2.8.2022 09:08
Pan Měchura v určitých částech nenapsal nic nového, co by hasiči neznali a nevěděli. Vypadá to, že hasiče značně podceňuje a jaksi mu nedochází, že i oni se vzdělávají a vycházejí z bohatých zkušeností svých předchůdců. Jinak bych rád věděl, jak si představuje kácení stromů do řad v členitém terénu, kde jsou skály a soutěsky. To lze provést v nenáročném terénu v lese, kde se též vykopávají pásy o určité šířce, a to až na minerální půdu, aby se požár dále nešířil. Od pana Měchury to jsou v mnohém jen teoretické plky, které v praxi v mnoha případech nelze realizovat. Vše záleží na určitých podmínkách a tomu se hasiči musí podřídit a též improvizovat.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 09:27 Reaguje na Libor Halouzka
Nu ona chyba bude asi jinde, ty požární průseky měly být dodrženy už při výsadbě lesa, pokud nebyly, měly být vytvořeny v době prořezávek a lesní údržby, pokud se nedělají prořezávky a údržba, pak zbude něž debatovat proč to sčoudlo, šak to není tak složité k pochopení. Jak tu kluci psali, státní chráněný park-klidová zona-zákaz těžby-ekologové- kůrovec-sucho-idiot-oheň-pláč-a proč se to stalo? On i ekolog by měl být v první řadě přírodovědec a hospodář, kurde, mění se klíma, schnou smrky, borovice, tak je třeba vysázet mezi to listnáče a něco dělat, né si nechat schroupat les kůrovcem před očima a myslet si, že tohle je ta ekologie.
Pořád Vám to opakuju, chraňte naši přírodu tak, aby to přežila!!!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2022 10:18 Reaguje na Milan Vítkovič
1* Už jste asi někde četl, že bobr je vodní inženýr, kůrovec lesní Ing., no a oheň bude další aspirant na tento titul. Opakovaně jsem tu psal, proč máme těch škol tolik, když příroda si se vším poradí sama nejlíp?

To ten manager je osoba, která stojí opodál s otevřenou tou a vše se zájmem sleduje? Dnes to zvládne i z kanclu, kameru bude mít někde na stromě. Takže úplně naopak, než to chtěl Trautenberk: sedět, koukat, nemakat!
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 11:21 Reaguje na Karel Zvářal
Joo a cigán nejlepší statik.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2022 13:53 Reaguje na Milan Vítkovič
Ano, ta jejich píle, jak upalovali ty nosníky střechy, co měli nad hlavou, ta mě dojala. Za to by měli dostat Darwinovku:-)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 14:54 Reaguje na Karel Zvářal
z druhé strany to jsou neuvěřitelní ekologové, všechno umí zrecyklovat a odvézt do sběru, kdo z nás by to uměl tak dobře?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

2.8.2022 17:21 Reaguje na Karel Zvářal
Protože máte rozumné názory musím to odlehčit. On to ten Trautenberk chtěl taky jen sedět a mít se jak Štepanický baron(dnes státní úřada) ..
Krakonoš mu rozeštvával zaměstnance různými protislužbami a dary on je vlastně korumpoval jako dnešní vlády před volbami (tabákem, kořením atd). Dělal mu samé nepříjemnosti, omezoval ho v podnikání. Popravdě řečeno ti zaměstnanci taky nic moc. Držkatá Anče ( co vaří jen kyselo, ani se nediví že mu přestalo chutnat ) s podpantoflákem Kubou ( kam ho Anče nestrčí tam není) a hajnej, co neloví spárkatou ani škodnou a na lesní práce je k tomu slabý na plíce. Chudák majitel, když jednou uloví divočáka tak je hned zle (že šel kousek k sousedovi, takových jsem za život viděl a byli to velcí myslivci). A to nemluvím o záměru zadržet vodu v krajině. A trochu té pitné vody prodat stejně jako Veolia.
Když se tím zamyslím tak byl vlastně chudák.
Příroda si poradí s prostředím, ale jen ji to trvá tak 15 cyklů (generací) v lese je to 1500let... (a to by tam nikdo celou dobu nesměl). Jako se nenarodí zajíc z hroudy. Tak prales po požáru nevyroste, jen les podobný co je v okolí. Právě nyní je třeba promyslet lesní plán. Toto území je více lunapark než panenská příroda. Je tedy na místě vše promyslet, aby návštěvníci nenapáchali v budoucnosti další škody.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2022 19:14 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Děkuji za pozitivní ohlas, byť ta rozhodující debata se bude konat jinde. Jsem jen rád, že člověk může napsat svůj názor, a je věcí pomazaných, jak se bude situace v NP "Smrková plantáž" vyvíjet. Před chvílí mluvil zástupce MŽP. Oni se zuby nehty brání říct, že ty souše pomohly šíření, řeč odváděl neustále k hrabance. Na záběrech bylo vidět, jak oheň v koruně suchárů posílá do dáli tisíce jisker. Prostě je to obrovské množství hořlavého materálu, který ve větru je násobně nebezpečnější. Takže počkáme si na zprávu, k čemu odborníci dospěli, a jestli bude také podpora bezzásahovosti v jiných případech "očistných" požárů. Já si doufám, že budeme pro příště řídit selským rozumem, a ne z kontextu vytrženým citátem básníka.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 20:49 Reaguje na Karel Zvářal
asi by to chtělo změnu zákona o bezzásahovosti na základě záporné zkušenosti a vysoké škodě za hašení. Všechno věc návrhu zákona, ale to by se muselo jít proti těmhle lobistům a managerům. Přidávám to správné video o tom pravém Trautenberkovi, tak hezkou zábavu! https://www.youtube.com/watch?v=mMaZQYGZXwY
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2022 21:19 Reaguje na Milan Vítkovič
O to by se měla zajímat kriminálka, neb pravděpodobně našli umělecké dílo vysoké hodnoty, které bylo ukradeno z parčíku v obci Velké Rovné. Jinak Víťovi šly srandičky vždy skvěle, nicméně podání klasické sestavy je nepřekonatelné, a Krkonošské pohádky řadím na roveň Mrazíka, to se nikdy neokouká.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 21:39 Reaguje na Karel Zvářal
hodně bude záležet na požárním vyšetřovateli a laboratořích, pak až kriminálka. Ale pořád mi nejde do hlavy jedno, že samej zarputilej ekolog, ochranář a nikdo z nich nebrečí, jaká škoda na zelni, kolik potenconálně uhynulo zvířat, miliony broučků, mušek a ptáčků, nakolik požár sám poškodil ovzduší a kolik tímto požárem vzniklo dalšího CO2 k oteplení planety, skoro to všechno dělá dojem, že... Nechápu, proč policie nestahuje zavčasu všechny fotografie od návštěvníků z doby těsně před požárem, tedy i civilní fotky při požáru, divím se, že to po nikom v rámci vyšetřování nechtějí, tohle je totiž základ možného úspěchu. Asi se úspěch neočekává.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.8.2022 08:21 Reaguje na Milan Vítkovič
Dobré video hlavně závěr.. Původní s Peterkou je ale Top klasika.
A k tomu LHP (lesní hospodářský plán) můžou tam udělat i kousky bezlesí pastevní loučky pro zvěř (louku 2x posekat a seno dát do krmelců), kytky, včely ..,
s proti požární funkcí které navazuji na průseky tam kde to jde. Chce to jen přemýšlet. A ještě tam mohou lovit tu přemnoženou zvěř (jestli je tak přemožená nebo jen nemá co žrát). Aspoň jim nebudou žrát z hladu natřené stromky.
Lidský rozum se vytrácí, jak topí 80% populace. no přece radiátory... Ti co mají RD a ještě pyrolýzní kotel na dřevo tak moc dobře vědí, že musí topit suchým dřevem... ale kolik jich je ? 10% víc ne, když má co hořet tak postupně musí zákonitě narůst teplota a vytváří se tepelná energie, ta je přímo měrná množství spálené hmoty. Podivil jsem se na jedné panské naháňce (kam jsem se dostal asi nedopatřením) kolik lidí (VŠ, úředníci...) co se motá o kolo životního prostředí neví ani jak vlastně funguje lednička (tj. tepelné čerpadlo).
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

3.8.2022 21:44 Reaguje na Jaroslav Vozáb
já tomu tak nerozumím, ale asi bych se nebál tolik topení, když ropu vozí tankery z Ruska do Kanady a z USA plyn pro ČR., letecký provoz stoupl o 42%, brambory ze Španělska a tak je to tady úplně se vším, tady by se muselo začít úplně jinde, ale to by korporáty pčišli o tento výsledek, na kterém silně pracovaly posledních 80 let.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.8.2022 07:47 Reaguje na Milan Vítkovič
Chtěl jsem tím říci, že 90% lidí neví jak se bude chovat suché a živé(plné vody) dřevo při požáru. Ano shoří vše, ale jsou tam diametrálně odlišné energie a tím i dosahované teploty a rychlosti hoření... Klidně mohou vznikat ohnivé tornáda atd. Pro letadla turbulence je dost problém. A pro lidi taky, kdo je ochladí..?
Co s týče bezlesí tak lesní zákon říká do 2 let holinu zalesnit...
O politicích s myslím svoje, pamatuji na biomasu Kateřiny Jacques (dnes Bursíková) u Krauze... My jsme taková zelená rodina...

1kg suchého dřeva má výhřevnost cca 17MJ/kg a mokrého 8MJ/kg tedy jako by do tam bylo polovička...
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.8.2022 08:17 Reaguje na Jaroslav Vozáb
"1kg suchého dřeva má výhřevnost cca 17MJ/kg a mokrého 8MJ/kg tedy jako by do tam bylo polovička"

no pozor pozor. vysušením kilogramu mokrého dřeva opravdu nezískáme kilogram suchého dřeva. získáme (dle konkrétní dřeviny) zhruba 65 deka - zmizí voda (tedy skoro všecka voda, zhruba 10% hmotnostních tam zůstane i při nejdokonalejším vysušením na vzduchu), ale všechny ty hořlavé "koksoskorohydráty" (od celuozy po pryskyřici tam zůstanou.

pálíme-li syrové dřevo, potom část energie vzniklé hořením "koksohydrátů" spotřebujeme na ohřátí a skupenské teplo přeměny vody n páru (což je svým způsobem jeden z principů hašení, jednak odebíráme energii a druhak zabraňujeme přístupu kyslíku)

pozn.: píšu-li dřevo, myslím tím dřevo, kůru, jehličí, listí, mech a lišejník etc.
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.8.2022 08:25 Reaguje na Lukas B.
čili nějaký rozumný empirický topenářský sumář - mokrého dřeva spotřebujeme na stejné teplo 7 palet, toho samého po vysušení 5 palet.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 08:38 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Joo, pochopil jsem, suché promočené versus živé přirozená vlhkost, ale opět půjde v konci o teplotu hoření.Každopádně, vše co hoří je krmení pro oheň. Jednou je dřevo suché, mrtvé, které nemá pro les význam a to ani hospodářský natož požární, je to navyšování rizika. Pokud vznikne obávaná holina, jak dnes a po požáru všichni tak s jásotem vítají, nechápu, co jim bránilo předtím tu holinu vytvořit, vzniklo by tedy akorát více palouků, zelených pásů, i protipožárních bariér v takovém terénu. Takhle to poškodilo i mnoho zdravých stromů, které odejdou v rámci požáru ze 30-40%, tím vzniknou další souše a další holiny. Ale to my tady nerozluštíme, vzduchem lítají miliardy a na postupy jsou jiní myslitelé. Ale přidám ještě jednu zajímavost, zažil jste někdy, jak se chová ohořelé a posléze mokré zapařené dřevo,.. ještě tápete. Ono ohořelé dřevo se nikdy netahalo do baráku, ohořelé krovy se vždy vyměnili, zkrátka, při určitých poměrech- zuhelnatělý povrch-déšť-vlhko- následně slunko- se umí ohořelé dřevo samovznítit.Je to zajímavý úkaz, který jsem viděl v praxi na vlastní oči pouze jednou v životě, ale stojí to zato. Tak jsem sám zvědavej, na průběh a další kroky těch, kteří nám tu z naší země a našich domovů dělají Ukrajinu.
Odpovědět
MK

Milan K.

2.8.2022 10:26
Dobrý den. V účtě k vám...už nikdy se nevyjadřujte k požárům a vůbec je nesrovnávejte s pálení biomasy. Po ohni víte to, že je v kamnech a maximálně to že pálí.
Nemůžete srovnávat požár v uzavřených prostorech a otevřeném terénu, což děláte.
Učivo sedmé třídy ZŠ ... pokud do rozpaleného prostoru, třeba hořícího kominu nebo dolu,střiknete vodu, rozloží se H2O (voda) na H2 a O pro laiky jako vy vodík a kyslík. Vytvoří se výbušná směs a bouchne to samo. Nemusí přisavat vzduch.

Ekonomové a ekologové by se neměli vyjadřovat k tak specifickému tématu jako jsou požáry a hoření a hodnotit co lidé, kteři tomuto rozumí dělají. Vraťte se ke svému odpadovému hospodářství, tam jste možná něco znamenal. Zatopte si v kamnech a buďte rád že máte teplo.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 16:41 Reaguje na Milan K.
naopak, byl to dobrej článek, jako hasič teď chápeš, proč takové průšvihy vznikají. Pro všechny ostatní se tu vyjasnilo tolik, že za běžných okolností by pro tohle neměl nikdo uši, čas, ani náladu to číst. Za mě super, užívám si dobu, kdy může psát veřejně každej blbec, dokoce i já.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.8.2022 17:21 Reaguje na Milan Vítkovič
Moc jsem se bavila Vašimi příspěvky, bezva diskuze přesně jak píšete, také jsem si říkala, ze Milan K. je z toho důvodu trochu nespravedlivý, a Vy jste moc přísný k sobě. Díky.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

2.8.2022 18:00 Reaguje na Jarka O.
Nu člověk na sebe musí bejt pes, zvlášť, když jsem taky Milan. Mě ta debata moc bavila, je tu spoustu rozumných názorů a mám velikou radost, že dovedou lidé opět přemýšlet nad společným problémem, který je trápí, konstruktivně, logicky a co neví, si sami najdou. Mám z Vás velikou radost, jen tak dál a bude zase líp! Zdraví Vás všechny vespolek Míla
Odpovědět
MK

Milan K.

3.8.2022 09:13 Reaguje na Milan Vítkovič
Sory, to vím velice dobře. Na 99 procent lidská nedbalost. A pokud se podíváš do lesa napadeného kůrovcem a přidáš vítr. Ale je to o něčem jiném než se tu píše. Každý odborník na energetiku a ekonom si myslí že je hasič. Houby. Ani hasič po škole není hasič. Je až po minimálně deseti letech. To ti potvrdí každý. Tady žádné školy nefungujou pokud nemaš praxi. Ale to je pro někoho nepochopitelné. ,
Odpovědět
LT

Ladislav Tintěra

2.8.2022 20:43 Reaguje na Milan K.
Nejsem hasič, a proto nemohu posoudit objevné myšlenky pana Měchury v tomto oboru. Nicméně - myšlenky, které publikuje v oboru mém, tedy v energetice, jsou jak mnou, tak podstatnou částí odborné veřejnosti přijímány se značným despektem. Z toho tedy usuzuji, že to u požárů bude nejspíše podobné.
Odpovědět
MK

Milan K.

3.8.2022 09:07 Reaguje na Ladislav Tintěra
Laďo napsal jsi to sám. Nejsi hasič. Ani výše zmíněný rádoby hasičský odborník a ekonom z odpadového hospodářství. Byť to všechny hasičské laiky zde překvapí, ale není oheň jako oheň. A tyto věci se nedají srovnávat. Pan může být odborník ve svém oboru, ale měl by mít soudnost a držet se svého oboru kterému rozumí a nemyslet si, že ví vše i v oboru úplně jiném. Tomu se říká ztráta soudnosti. Hloupost. Nadutost.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

3.8.2022 08:10
Tohle sem nejde nedat. Kreslene vtipy na tema toho mega pozaru. Ale i jinak, tenhle blog duchodce z Plzne mi prijde jsko nejkvalitnejsi ceske politicky (vnitropoliticky ale v poslednim pulroce hlavne zahranicne politicky) zamerene medium https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/03/hrensko/#more-987471
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.8.2022 09:07 Reaguje na Miloš Zahradník
Lol, tak to je hodně špatný vtip vydávat toto za kvalitní medium. :D
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.8.2022 09:30 Reaguje na Miloš Zahradník
Jen pro upřesnění zmodernizované vrtulníky MI 17 šli nejdříve do Afganistánu pěkně jsme tady v Hradci Králové a v Pardubicích cvičili ještě piloty... zbytek lze dohledat níže... co stál výcvik.. Za to jsme mohli mít jednu generaci záložních (dobrovolných) vrtulníkářů s PPL. Jo ten pan co mu je 88 let to musí být borec.
Hlavně, že musíme lest neustále někomu do pozadí...

https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=682
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.8.2022 10:00 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Tak on ten blábol o vrtulnících na Ukrajině je celkem rozšířený. ;)

Ono by bylo možná lepší přečíst si i jiné info, než jen bláboly nějakého dědka na stupidním blogu. ;)

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/hrensko-pozar-ceske-svycarsko-vrtulniky-ukrajina-hoax-socialni-site-overovna_2207280700_pik
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.8.2022 11:24 Reaguje na Petr Eliáš
Můžete si prohlédnout Typ Mi-17 a podle trupových čísel se podívat kde skončili.. Ano jsem dědek, ale dokážu si objektivně zjistit relevantní informace.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.8.2022 11:32 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Já nemyslel vás. Ale toho chlapa z vlkovobloguje.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

3.8.2022 12:33 Reaguje na Petr Eliáš
Slovensko darovalo:
https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=670
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.8.2022 12:39 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jo vdyt jo, to je správné pomoc proti invazi rusáků. ;) Ale žádný armádní stoj nechyběl při hašení v Českém Švýcarsku, jak fabuluje chlap na vlkovobloguje. ;)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 09:04 Reaguje na Petr Eliáš
omlouvám se kluci, já tomu zase nerozumím, armáda nejsou jen vrtulníky, ale i pracovní síla, která měla být nasazena využita, cvičení lidé, kteří se vyznají v térénu, jsou placeni ze státního, přesto tyto práce pokrývaly pouze hasiči a jen mimo, by mě zajímal poměr profíků a dobráků. Mi nikdo nevyvrátí, že 300 vojáků s motykama by nebyla dobrá pomoc, kor teď při dohašování. Možná tu plácám, asi je možné, že se změnil postup při živelných pohromách, zatím, co jsem spal, ale ještě při všech velkých povodních tomu tak nebylo. Takže v závěru, dobráci odejdou z práce a makají do bezvědomí, stát jim proplatí refundace mzdy, což je konečně v pořádku a ti, co jsou placeni pro tento účel si válí prdel v kasárnách za další prachy daňových poplatníků, místo toho, aby mohli střídat, nebo pomoct? Říkám pořád, tady to není jen o té vrtuli.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.8.2022 09:51 Reaguje na Milan Vítkovič
Naše armáda je malá a v podstatě je budována jako expediční sbor. Je to dědictví 10 let působení na misích v Afghánistánu. Na územní ochranu se nějak pozapomnělo. Nejsou na to peníze, lidé, technika ..., průmysl co je schopen vyrobit potřebný materiál.
K dispozici jsou snad jen aktivní záložáci, to ti dobráci hasiči aspoň vědí co mají dělat. Stát by měl řízen národohospodářsky, ale opak je pravdou každý resort bojuje s druhým zase o jen peníze. Za mě chybí podpora jak dobrovolným hasičům, tak Svazarm nebyl nahrazen, jen pár nadšenců se udrželo u svých spolků ( střelci, letci, radioamatéři, motoristé ..). Taky mi nejde na rozum proč jsou tak moc mediálně masírováni myslivci.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 10:36 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Však stát byl donedávna řízen hospodářsky, dokonce i úspěšným podnikatelem, ovšem ten výsledek se do státní kasy nějak nedostavil a v době růstu se švihla sekera, kterou svět neviděl. Myslel to dobře, dopadlo to, jako vždy. Aj ten Afghanistán měl lepší výsledek hospodaaření, s příchodem armád USA se mnohonásobně zvýšila produkce opia, pokud se nemýlím, proto nechápu, že se s námi USA o výdělek nepodělilo, stejně tak jsme nedávno dělali záda Frantíkům v Africe, také zdarma a za jejich zájmy, teď máme na podporu Ukrajiny, ale doma nemáme už vůbec nic, to je ta podstatná věc výsledku hospodaření. Pokud pan Fiala a kol. tohle myslí vážně, měli by si velmi brzy založit svoje Schutzkomando, feldpoizei a hlavně hodně tajných, co budou pracovat v převleku anarchystů a sluníčkářů, jinak nám tu do švestek nevydrží.
Odpovědět
DB

Darth Bane

5.8.2022 23:21 Reaguje na Milan Vítkovič
Myslel to dobře, ale dopadlo to jako vždy. To byla drobet jiná liga premiéra, než ten náš estebak. Byl jsem mu na pohřbu. Velký muž, který kdyby žil, tak je dnes Rusko součástí civilizovaneho světa.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

8.8.2022 13:52 Reaguje na Darth Bane
1+
Odpovědět
OK

Oldřich Kupec

6.8.2022 15:50 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Součástí armády jsou ženisté, kteří mají potřebné znalosti i vybavení na řešení problémů souvisejícíéch s požárem, může to být i použití ženijních prostředků pro odstraňování napadaných stromů při čistění lesních cest, mají také mobilní prostředky pro dopravu kapalných hmot (lze je použít na dopravu vody)nejedná se o žádné malé vzdálenosti ( ten útvar sídlil u Bělé pod Bezdězem a právě při cvičeních používal vodu). Po povodních na Moravě se tom dost mluvilo, ale jak pracovala nyní vláda při projednávání této události. Jak reagovala ministryně obrany?
Odpovědět
DB

Darth Bane

5.8.2022 23:08 Reaguje na Milan Vítkovič
Při povodních 2002 byli ještě zakládací. Vojáci z povolání nejsou na práci, ale na slouzeni
Odpovědět
OK

Oldřich Kupec

7.8.2022 15:30 Reaguje na Petr Eliáš
Pane Eliáš, žádný armádní stroj na hašení nechyběl?
Možná jste nebyl již na ZVS, takže asi nevíte jaké vybavení má "nebo měla" armáda. Je smutné, když si česká armáda musí půjčit ke svému vrtulníku hasební vak. to je pomalu jako by parašutista neměl padák.
Jinak čekám jestli se armáda vyjádří z jakého důvodu nemohla armáda rychle pomoci nebo o tom nevěděla?
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

8.8.2022 13:53 Reaguje na Oldřich Kupec
https://www.youtube.com/watch?v=q7I6mJfBgT0
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.8.2022 11:15 Reaguje na Petr Eliáš
Tomuhle zdroji lze asi věřit:

https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/rusko-ukrajinsky-konflikt/3514816-cesko-poslalo-na-ukrajinu-cast-nejlepsich-bitevnich
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 15:04 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Málem jsi mě zabil, tohle mi dělat nemůžeš, takhle dobrý vtip jsem neslyšel přes 100 let, věřit něčemu, co má v názvu ČT? Tuhle stanici, kdyby měl Goebels k dispozici, dělal by ještě dnes ministra propagandy a Adolf by seděl v Bílém domě. Ono se to ukáže vždycky až po čase, ale v ČT bych mě nenapadlo hledat pravdu, blíž k takové pravdě je už jen věštění z lógru od kafe, nebo otevřeného kanálu na ulici.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.8.2022 15:37 Reaguje na Milan Vítkovič
Většinou mají s ČT problém různí alternativci a konspirační teoretici. ;)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

4.8.2022 17:18 Reaguje na Petr Eliáš
Omlouvám se Petře, nechtěl jsem Vás nijakým- respektive žádným způsobem urazit, nebo Vám kazit představy o našem veřejnoprávním zpravodajství, ale pokusím se vysvětlit Demokraticky svůj názor. Jako děti jsme vyrostli u práce, času moc na nějaké sledování TV nebylo, vysílací čas od cca půl čtvrté do 22-00 hod, programy 2. Znal jsem hezkou řádku reportétů i novinářů od roku 1989, každý jednotlivý z nich ti řekne,že by chtěl mít svůj životní zpravodajský grál, bohužel, naše země je tak málá, že kdyby takový člověk skrze pravdu přišel o práci, neškrtne si v celé republice a to ani v tisku a oni ti novináři mají svou práci fakt rádi. Z tohoto důvodu se zde nedá hovořit ani o objektivitě, natož o svobodě slova, nebo tisku, protože je zpravodajtví omezováno řekněme vlivnými osobami, náladou ve společnosti, proto budeme všechny strašit zprávami až do bezvědomí, jeden, aby se podle těchto zpráv bál si sednout na WC. Navíc, pokud jste si všiml, tak za pana Babiše nám vznikla cenzura, což se dalo vzhledem k minulosti čekat.Tento cenzurní postoj je v přímém rozporu s Demokratickými principy. Názor nelze trestat zákonem, ani vyhlíškou, to bylo za Hedrichády, komunismu a máme to tu znovu. To je můj důvod, proč mi je zapotřebí brát ČT velmi zlehka, radši vůbec, pokud zprávy tak si je porovnávám se světem, vyjma Ruska, ono najednou vše vypadá zase drobátko jinak. Celkem jasná nákaza dnešní doby je řazení lidí do škatulek- soukmenovců-inostránců, nebo do odpůrců, tedy třídního nepřítele v podobě Ruského Švába, konspirátora, alternativce, trolla a pod. ještě jsme zaplaťbůh nedosáhli Americké kvality, se štítkem teristy, kterého radši ihned Demokraticky bez soudu zastřelíme, nejlépe dronem, nebo sniperem na 2 kilomtry. Najděte si zprávu, kolik bylo zabito civilistů, né teroristů americkými drony, jen tak pro formu. Stalin kdysi říkal, není člověk, není problém. Věřte, že jsem toho zažil už strašně moc a nechci se dožít doby, že nám Rus bude běhat po dvorku a kolem něho bude slintat ten stejný předseda vlády, jak se tomu už stalo za posledních sto let v roce 1938,1939,1948,1968,1989.Člověk by měl mít na práci a život klid a to samé platí o našich hranicích, politice doma i ve světě. Víc k tomu nemám, děkuji Vám za Vaši trpělivost a pochopení.
Odpovědět
OK

Oldřich Kupec

6.8.2022 19:14 Reaguje na Milan Vítkovič
Promiňte, o ty cenzuře za Babiše bych trochu pochyboval, to co si v té době dovolila ČT a ostatní tisk v hledání chyb a napadání vlády, to ......
Myslím, si že do problému, o kterém se zde píše bychom neměli moc politiku zatahovat. Tady je smyslem znát názory, které se dnes zdají kontraversní a možná za pár let naši vědci se k tomu vrátí a budou říkat, že je to pravda, i když za mlada tvrdili opak, ale na to rychle zapomněli.
Odpovědět
DB

Darth Bane

5.8.2022 23:05 Reaguje na Petr Eliáš
Já take pisi na vlkovobloguje.
Odpovědět
OK

Oldřich Kupec

5.8.2022 18:38
Jsem už důchodce, ale pracoval jsem jako sklářský technik, takže oheň nebyl můj nepřítel. Pro urychlení práce jsem si vycvičil zrak na odhad teploty prostředí.
Váš článek mně zaujal, protože jsem dojížděl na Meznou za dcerou, tak jsem se o průběh požáru více zajímal.
Váš článek taky ve mně vyvolal vzpomínky na studium na sklářské škole. Musím souhlasit s Vaším názorem na asi nevhodný způsob hašení, protože již dříve jsem si všiml, že při zásazích v lesích dohází ke změně barvy plamene. Souhlasím, s názorem, že zde dochází až k výbuchům po dopadu vody do středu požáru. Po výbuch vlastně dojde k promíchání vrchní vrstvy, což je vlastně jehličí a tím vznikají ložiska požáru, která se nyní dohašují. Stálo by určitě za to doplnit hasební postupy tak, aby k tomu nedocházelo.
Dále mne zaujal problém hašení hořících aut. Proč se u aut nepoužívá způsob "dušení" požáru překrytím nahořlavou plachtou a dodávání nehořlavé látky, třeba sněhovým hasicím přístrojem?
PS: Ve svém Trabantu jsem měl azbestovou nehořlavou plachtičku a malý hasicí přístroj na hašení požáru v motorovém prostoru.
Podle barvy na fotografiích, odhaduji, že v centru hoření byla teplota nad 1000 stupňu Celsia, což je teplota roztavené skloviny.
Odpovědět
Rz

Roman z Vysočiny

7.8.2022 22:53
Naprosto nereálné, první jednotka na místě je v přírodě zpravidla dobrovolná, která ochraňuje to nejpodstatnější, životy lidí a snaží se prolejt okolí budov, aby nebyly celé zachvácené a nevybuchly uvnitř např. tlakové lahve a nedošlo k většímu ohrožení a destrukci v zástavbě a okolí, požár má určité fáze vývoje a na každý je speci taktika, velitel profíků to má v malíku a nepotřebuje programy, potřebuje lidi na natažení dopravního vedení a zavodnění, popř. zdroje požární vody, to už ví při cestě k zásahu klidně z tabletu nebo operačního střediska. Nemůžete to nechat být při větru ani omylem, je třeba okamžitě požár eliminovat, můžeme se bavit o efektivitě současné likvidace, ale je třeba využít dostupné techniky, protože správa parku bude operovat s menšími kalibry. Řešte raději ty, kteří tohle způsobují, 98 % lesních požárů způsobí člověk, čistě teoreticky pokud by byl zajištěn zákaz vstupu (v praxi bohužel nejde), tak by bylo vše vyřešeno, i s probíhající klimatickou změnou, dal bych lidem náramky na vstupu a běda jak se odchýlí od trasy, dostanou flastr + zákaz vstupu a náklady na případný požár by šly za nimi, jednoduché, motivační, každej v bazénu má dnes čipy na ruce, to je takovej problém to regulovat trochu na úrovni? Bohužel jestli na tohle správa nemá lidi ani techniku, tak to může zabalit a blafne to časem všude, průměrná teplota v ČR narostla o 2st. a půjdeme určitě na 4 a asi i o dost víc, jasné inferno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist