https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-svoboda-pavel-bezouska-a-ekologicky-porad-ktery-se-nikdy-nedal
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Svoboda: Pavel Bezouška a ekologický pořad, který se nikdy nedal

8.7.2023
Pavel Bezouška.
Pavel Bezouška.
Foto | Radomír Dohnal / Ekolist.cz
Když půjdete z Karlovy Vsi v srdci křivoklátských lesů asi sedm kilometrů k Berounce, tak na louce u Kouřimecké rybárny uvidíte nevysoký, ale pozoruhodně mohutný, starý dub. Říká se mu Dub Oty Pavla a prý pamatuje ještě Třicetiletou válku. Přežil povodně i sucha, všemožné i nemožné vládce i režimy, války i hladomory. A pořád stojí pevně na stejném místě a na jaře na něm vždycky zase vyraší světle zelené lístky.
 
Dub u Kouřimecké rybárny je podobný publicistovi Pavlu Bezouškovi, který před dvěma týdny obdržel Environmentální cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. I on pořád stojí pevně na stejném místě, má naturel tvrdý jako dubové dřevo a nikdy se nedal.

Pavel se narodil v roce 1947 v Příbrami, absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK a v roce 1973 se stal kandidátem věd (CSc.). Ale jak sám s nadsázkou říká, nevydržel sedět u mikroskopu a počítat roztočům chloupky na prdelce a k životu potřeboval dobrodružství. A hlavně vždy cítil niternou potřebu chránit přírodu, protože ta to potřebuje. Proto z vědeckého ústavu zamířil do České televize (ČT), kde po sametové revoluci v roce 1992 založil publicistický pořad Nedej se!, zaměřený speciálně na ochranu životního prostředí.

Od té doby spolu s týmem svých spolupracovníků z něj vybudoval nejvýznamnější ekologický publicistický blok v českém porevolučním mediálním prostoru. A drží nad ním otcovskou ruku již více než 30 let. Cena pro Pavla Bezoušku je tak do značné míry i cenou pro pořad Nedej se!

Pořad je jedinečný v několika ohledech. Především žádný podobný není. Je to jediný televizní projekt, který se u nás systematicky věnuje ochraně životního prostředí ve všech podstatných společenských, politických i právních souvislostech.

Jeho základem je pečlivá odborná analýza konkrétních ekologických kauz či problémů a jejich srozumitelné podání veřejnosti. Již druhá generace jeho autorů ukazuje české veřejnosti, kde a jak se staví nekonečné haly skladů na prvotřídní zemědělské půdě či protekční hotely, apartmánové domy nebo sjezdovky v dosud líbezné krajině anebo jak naše vláda nechává psát developerům nové zákony z oblasti životního prostředí.

Pořad vždy nadzvedával roucha i cudné košilky, pod kterými se při těchto záměrech často schovávají konkrétní úředníci, starostové i vládní politici. Nasvítil klikaté cestičky i temné tunely, které od nich vedou k lokálním či regionálním oligarchům i velkému byznysu. A konečně, jak napovídá jeho název, proslul svojí přímočarostí a nekompromisností či spíše tím, že byl vždy vpravdě ekologický. Nikdy se nepodobal pohodové Toulavé kameře a o kauze vykácených staletých bučin v chráněném území málokdy „vyváženě“ tvrdil, že na vzniklé pasece zase může vyrůst něco hezkého, nového.

Právě proto, že byl pořad Nedej se! vždy z tvrdého dubového dřeva a že se jeho autorský tým nikdy nedal, byl od počátků trnem v oku mnoha mocných lidí. Ti často psali či volali generálnímu řediteli, Radě nebo vedoucím pracovníkům ČT a tlumočili jim stížnosti na autory i dobré nápady, jak pořad „zkultivovat“, omezit, převést pod hlavičku někoho „rozumného“, jeho díly pouštět v době, kdy se na televizi dívá jen Homer Simpson, anebo ho docela zrušit a rozpustit do jiného pořadu o něčem obecnějším a rozbředlejším.

Právě to chystalo vedení ČT v roce 2012, což tehdejší tisková mluvčí podala stylem, který je pro tyto zásahy typický: „Téma ekologie chceme na obrazovce České televize určitě zachovat, ovšem v moderní a smysluplné podobě. Proto jsme se rozhodli místo dvou pořadů odlišného formátu a dramaturgie připravit jeden nový ucelený formát, na němž budou pracovat klíčoví tvůrci pořadů Nedej se / Přidej se, s názvem Ekologie kolem nás – pořad o ekologických otázkách, které ovlivňují život každého z nás. Na obrazovce by se měl objevit na začátku příštího roku.“ Naštěstí se nakonec neobjevil.

Diváci Nedej se! si však museli postupně zvyknout, že premiérové díly pořadu se vysílají v neděli kolem poledne a reprízy buď v úterý kolem poledne, nebo ve středu brzy ráno. Do konce roku 2022 zahrnovalo Nedej se! tři týdenní pořady v rámci uceleného ekologického bloku v rozsahu 52 minut: hlavní, aktuálně publicistický a investigativní Nedej se PLUS na 18 minut, Nedej se dokument na 26 minut se širším spektrem témat a reportážní Občanské noviny na 8 minut, věnující se občanským (nevládním) iniciativám.

Od počátku roku 2023 byl však bez náhrady zrušen pořad Nedej se dokument a rozsah premiérových Občanských novin byl omezen na polovinu s tím, že ve zbytku původního času se vysílají již jen reprízy. V ČT tak ekologická publicistika přišla najednou o více než 50 % vysílacího času. Místo původního každotýdenního bloku v rozsahu 52 minut tak zbylo jen 26 minut a z toho zbytku budou několik minut vyplňovat jen reprízy.

Je to smutná ironie. V době, kdy Pavel Bezouška dostal Cenu Josefa Vavrouška, Česká televize jeho celoživotní oceněné dílo osekala na polovinu. Došlo tak k nejvýznamnějšímu omezení pořadu Nedej se! za poslední desetiletí. Na první pohled se zdá, že vše probíhá v rámci širších změn, úspor a nejistoty nejen v ČT, ale i v celé ČR. Nicméně dlouhodobé tlaky proti pořadu Nedej se! a výsledek mluví za vše.

S nástupem nového generálního ředitele Jana Součka od 1.10.2023 se tak nad pořadem vznáší další otazníky. Bude nový ředitel zavedený publicistický pořad hájit jako „rodinné stříbro“ ČT? Nebo ho bude chtít „modernizovat a zefektivnit“, aby byl „smysluplný“, jak před 11 lety blazeovaně brebentila tehdejší mluvčí? Podle všeho se zdá, že Jan Souček si je velmi dobře vědom toho, že kvalitní i kritická publicistika je základním kamenem veřejnoprávních médií. Nicméně to, co nakonec s pořadem bude, v době nynější nejistoty nikdo neví.

Pavel Bezouška v rozhovoru pro Ekolist před šesti lety řekl s jemným úsměvem, nadhledem a pevností jemu vlastními: „Snažíme se bodat do vosích hnízd. A baví nás to. … O »přežití« bojujeme vlastně šestadvacátým rokem, ale jinak to vůbec není zlé. Vždycky, když do České televize přijde nová vrchnost, tak je to drama. Ale pak se to časem zklidní.“

Držme tedy Pavlovi a jeho následovníkům z Nedej se! palce, aby jejich pořad v „boji o přežití“ obstál a dál píchal do hnízd s vosami, které ohrožují či ničí naše životní prostředí. V éře globální změny klimatu, kdy přírodě i lidstvu pomalu zvoní hrana, je to moc a moc zapotřebí.


reklama

 
foto - Svoboda Petr
Petr Svoboda
Autor pracuje na Katedře právo životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

10.7.2023 09:58
Viděl jsem jeden díl (o jaderné energetice) a úplně mi to stačilo, vůbec se nedivím že byl pořad omezený/zrušený, něco tak tendenčního, plného lží a nesmyslů na obrazovky veřejnoprávního média nepatří. Prostor tam dostali prakticky výhradně pouze odpůrci typu Moldan, Beránek, Sequens, Piňos apod.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.1.2024 21:11 Reaguje na Emil Novák
Teda Emile, jen jeden díl?
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

11.7.2023 08:30
Pořad nemá s hledáním pravdy a seriózní novinářskou prací nic společného. Vždy je to vedeno ve stylu "účel světí prostředky", tomu se podřizuje výběr oslovených, sestřih jejich vyjádření i komentář. Je pochopitelně, že někdy se zasadili za správnou věc a ekologii i společnosti pomohli. Ovšem jindy tomu je právě naopak. Právě v oblastech, kde se vyznám a mohu pořady se znalostí a porozuměním posoudit, jako je energetika, vidím, že v pořadech jsou tendenční manipulativní lži. Přesně, jak už píše Emil Novák.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.1.2024 21:13 Reaguje na Vladimír Wagner
„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.7.2023 18:19
Pořad NEDEJ SE považuji za jeden z nejlepších pravidelných pořadů televize. Doufám, že bude ještě hodně dalších let píchat do hnízd s vosami, které naše životní prostředí ohrožují a ničí. Přeju nám divákům i Pavlu Bezouškovi a dalším spolutvůrcům pořadu, aby v čele televize stálo osvícené vedení, které bude tento vynikající investigativní ekologický pořad dostatečně podporovat.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.1.2024 21:13 Reaguje na Majka Kletečková
Moje slova...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist