https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/prvni-mlade-jezury-australske-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: První mládě ježury australské v Praze!

30.6.2021
Mládě ježuří.
Mládě ježuří.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Pro ježuru australskou se ve vědecké terminologii užívalo rodové jméno Echidna podle napůl ženy a napůl hada z řecké mytologie. Byla to výborná volba. Starobylé ježury, které by laik na první pohled považoval za jakési přerostlé ježky nebo menší dikobrazy, sice patří mezi savce, ale ještě vykazují řadu plazích znaků, jako jsou například přítomnost kloaky a snášení vajec nebo nestálá tělní teplota. Pozoruhodností spojených s ježurami by šlo ovšem sepsat velmi dlouhý seznam, kde na začátku by byl uveden jejich mimořádně dlouhý jazyk a na konci dejme tomu čtyřmi žaludy zakončený penis ježuřích samců. Je to zkrátka velice podivné a současně zajímavé zvíře.
 

A nyní máme v Zoo Praha první mládě ježury australské! V úterý 15. června, kdy mu bylo 70 dní, ho chovatel David Vala a kurátor Pavel Brandl poprvé zvážili. Bez šesti gramů mělo čtvrt kila. Tehdy také vznikly jeho první fotografie, z nichž jedna doplňuje tuto zprávu.

Když píši fotografie, myslím snímky pořízené fotoaparátem. Už několik týdnů před jejich vznikem začal David Vala shromažďovat obrazový materiál z noční kamery umístěné v „noře“ samice a posílal nám z něj ukázky. Tedy ne, že bych na nich kdovíco viděl, připadal jsem si stejně, jako by mi lékař ukázal rentgenový snímek s jakýmisi nejasnými šmouhami. Ale 44. den poté, co samice úspěšně ukončila inkubaci svého vajíčka velikosti fazole, a mládě jí poprvé vykouklo z vaku, už to byla jiná. Na videu a screenshotech jsem něco konečně rozeznal i já. To bylo 20. května. (Den poté začalo mistrovství světa v hokeji, které David a Pavel sledovali paralelně s vývojem ježuřího mláděte a v nadšení z vítězství našeho týmu nad Švédy mu na počest našeho útočníka začali říkat Vrána.)

Naše malá ježura je opravdu úchvatná, s tím myslím při pohledu na její fotografii musí každý souhlasit. Současně si však uvědomme, že ježury australské jsme v Zoo Praha měli již v letech 1954 až 2004 a znovu je chováme od roku 2011 – a tohle je úplně první mládě! V minulém století se ježury podařilo v celé Evropě odchovat jenom jednou a v tomto století je odchovaly všeho všudy tři zoologické zahrady, mezi nimi plzeňská. Doufejme, že se k nim také připojíme.

Jak jsem zmínil, mládě jsme vážili v 70. dni jeho života. Tou dobou bylo už třetí den mimo vak samice. Nyní je mu již přes osmdesát dnů. Za odchované ho však budeme moci považovat až v době, kdy přestane být odkázáno na mateřské mléko a přejde na pevnou potravu, což nastává přibližně ve věku devíti měsíců. A jestli dobře počítám, mělo by k tomu v našem případě dojít zhruba na Vánoce. Držte tedy palce, ať máme krásný vánoční dárek!


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

30.6.2021 12:12
Skvělý úspěch. Blahopřeji.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist