Miroslav Bobek: První mládě ježury australské v Praze!
A nyní máme v Zoo Praha první mládě ježury australské! V úterý 15. června, kdy mu bylo 70 dní, ho chovatel David Vala a kurátor Pavel Brandl poprvé zvážili. Bez šesti gramů mělo čtvrt kila. Tehdy také vznikly jeho první fotografie, z nichž jedna doplňuje tuto zprávu.
Když píši fotografie, myslím snímky pořízené fotoaparátem. Už několik týdnů před jejich vznikem začal David Vala shromažďovat obrazový materiál z noční kamery umístěné v „noře“ samice a posílal nám z něj ukázky. Tedy ne, že bych na nich kdovíco viděl, připadal jsem si stejně, jako by mi lékař ukázal rentgenový snímek s jakýmisi nejasnými šmouhami. Ale 44. den poté, co samice úspěšně ukončila inkubaci svého vajíčka velikosti fazole, a mládě jí poprvé vykouklo z vaku, už to byla jiná. Na videu a screenshotech jsem něco konečně rozeznal i já. To bylo 20. května. (Den poté začalo mistrovství světa v hokeji, které David a Pavel sledovali paralelně s vývojem ježuřího mláděte a v nadšení z vítězství našeho týmu nad Švédy mu na počest našeho útočníka začali říkat Vrána.)
Naše malá ježura je opravdu úchvatná, s tím myslím při pohledu na její fotografii musí každý souhlasit. Současně si však uvědomme, že ježury australské jsme v Zoo Praha měli již v letech 1954 až 2004 a znovu je chováme od roku 2011 – a tohle je úplně první mládě! V minulém století se ježury podařilo v celé Evropě odchovat jenom jednou a v tomto století je odchovaly všeho všudy tři zoologické zahrady, mezi nimi plzeňská. Doufejme, že se k nim také připojíme.
Jak jsem zmínil, mládě jsme vážili v 70. dni jeho života. Tou dobou bylo už třetí den mimo vak samice. Nyní je mu již přes osmdesát dnů. Za odchované ho však budeme moci považovat až v době, kdy přestane být odkázáno na mateřské mléko a přejde na pevnou potravu, což nastává přibližně ve věku devíti měsíců. A jestli dobře počítám, mělo by k tomu v našem případě dojít zhruba na Vánoce. Držte tedy palce, ať máme krásný vánoční dárek!
reklama
Dále čtěte |


