https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-drtiva-vetsina-lidi-v-ceske-republice-chce-lepsi-ochranu-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Drtivá většina lidí v České republice chce lepší ochranu ryb

27.9.2024
V EU se každoročně chová až jedna miliarda ryb. Ilustrační snímek.
V EU se každoročně chová až jedna miliarda ryb. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Nový průzkum, který zveřejnily organizace Compassion in World Farming a Eurogroup for Animals, ukazuje, že drtivých 91 % dotázaných v devíti zemích EU se domnívá, že životní pohoda (welfare) ryb by měla být chráněna lépe či stejně jako u ostatních hospodářských zvířat. V České republice s tím souhlasilo 93 % lidí. Nevládní organizace vyzývají k přijetí přísnějších právních předpisů EU na ochranu ryb v aquakultuře.
 
Průzkum, který provedla společnost Sapience, se týkal více než 9 000 lidí v devíti zemích EU a zjišťoval postoje veřejnosti k vodním živočichům, ke spotřebě rybích produktů a věnoval se také povědomí o praktikách chovu ryb.

V EU se každoročně chová až jedna miliarda ryb a v současné době neexistuje žádná legislativa, která by zohledňovala jejich specifické potřeby, což umožňuje přetrvávání neetických praktik. Výsledkem je, že mnoho ryb v intenzivních chovech zažívá bolest a utrpení.

Chovy ryb na farmách jsou intenzivní. To znamená, že ryby žijí ve stísněném prostoru a kvůli tomu jsou náchylnější k nemocem a stresu, agresivitě a fyzickým zraněním. Běžné je i hladovění. V EU jsou ryby často zabíjeny nehumánním způsobem a mnohé z nich prožívají pomalou a bolestivou smrt udušením nebo dokonce vykucháním zaživa. Rozsáhlé výzkumy ovšem prokazují, že ryby jsou vnímající bytosti, které jsou schopny cítit bolest i potěšení.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming / Eurogroup for Animals

Obě organizace na ochranu zvířat naléhavě žádají Evropskou komisi, aby v rámci komplexní revize zákonů o welfare zvířat zavedla ustanovení chránící ryby chované na farmách, která by byla specifická pro jednotlivé druhy.

Nevládní organizace dnes zaslaly kandidátům na eurokomisaře pro zdraví a welfare zvířat a pro rybolov a oceány otevřený dopis, v němž je žádají, aby dali prioritu co nejrychlejšímu zveřejnění zbývajících návrhů týkajících se welfare zvířat a zajistili vysokou úroveň ochrany faremně chovaných ryb a dalších vodních živočichů. Tento krok podporují čtyři z pěti dotázaných ve všech devíti zemích EU. Tito lidé si přejí právní předpisy zohledňující nejvhodnější chovatelské postupy a nejnovější vědecké poznatky tak, aby byly naplněny přirozené potřeby chovaných vodních živočichů.

Průzkum také ukázal, že:

      • Mnoho občanů EU nezná nejběžnější metody chovu ryb a jejich důsledky. 55 % obyvatel ČR vykázalo nízké povědomí o současných metodách chovu ryb. Například pouze 26 % lidí si je vědomo, že procento ryb, které uhynou během chovu na farmách, je podstatně vyšší než v chovech suchozemských hospodářských zvířat.
      • S tím, že ryby mohou cítit bolest, souhlasilo 71 % respondentů. V ČR s tímto tvrzením souhlasilo 77 % respondentů.
      • 57 % všech respondentů v ČR nevědělo, že většina ryb chovaných na farmách není před porážkou omráčena (uvedena do bezvědomí), a 76 % uvedlo, že omráčení by mělo být zákonným požadavkem.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming / Eurogroup for Animals

Pokud jde o nákup rybích výrobků, převážná většina (87 %) lidí uvedla, že by chtěla kupovat ryby chované v podmínkách s lepším welfare. 60 % uvedlo, že by chtělo, aby rybí výrobky obsahovaly jasné označení, které by odráželo způsob chovu ryb.

Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals, uvedla: „Přestože jsou chovány po miliardách, rozsáhlé studie zdůrazňují jejich citlivost a občané požadují jejich lepší ochranu, jsou ryby stále přehlíženy. Očekáváme, že nadcházející revize právních předpisů EU o welfare zvířat bude zahrnovat opatření specifická pro jednotlivé druhy, která ochrání jejich potřeby a výrazně zlepší kvalitu života ryb v akvakultuře EU.“

Dr. Natasha Boyland, hlavní poradkyně pro výzkum a politiku týkající se vodních živočichů v Compassion in World Farming, dodala: „Náš nový průzkum ukazuje, že drtivé většině dotázaných občanů EU záleží na dobrém životě ryb chovaných na farmách. Mnozí z nich si však neuvědomují, k jak krutému zacházení může při chovu a porážce docházet. A navíc, že k tomu všemu dochází, protože rybám chybí právní ochrana. Ryby, stejně jako zvířata chovaná na souši, jsou cítící tvorové, kteří potřebují zákony minimalizující jejich utrpení. Nyní naléhavě žádáme Evropskou komisi, aby reagovala na obavy občanů a zavedla odpovídající zákony pro jednotlivé druhy ryb.“

Průzkum zodpovědělo 9 197 respondentů v Česku, Francii, Itálii, Německu, Polsku, Nizozemsku, Řecku, Španělsku a Švédsku v období od 20. března do 5. dubna 2024. Dotazované skupiny lidí byly reprezentativní pro národní populaci z hlediska věku, pohlaví a regionu.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.9.2024 15:53
Zejména co chybí, je ochrana proti kormoránovi, který zraní zhruba stejné množství ryb jak pozře. A ty ryby obvykle na následky zranění po čase uhynou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.9.2024 16:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
AI

Animoid II

29.9.2024 19:29 Reaguje na smějící se bestie
Jenom taková prkotina, maličkost, jak se omráčí naráz třeba 1000 ryb vytažených právě v síti z moře a jak donutíme norské, čínské, americké a ruské rybáře, aby to dělali taky?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.9.2024 15:59
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-bursik-podle-zemedelskeho-vyboru-podriznuti-bez-omraceni-zvirata-neboli
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/halal-nebo-koser-nabozensti-znalci-obvykle-netusi-ze-to-jde-i-jinak
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.9.2024 16:57
Že by prosadili zákaz vracení chycených ryb zpět do vody a v domácnostech omezí téměř veškerou chemii, vnucovanou v televizích reklamou, no !
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.9.2024 17:12
Příslušníci deviantních spolků kteří mimo jiné ochranou brouka odsoudili milióny a milióny stromů k trýznivé a pomalé smrti jdou opět kázat o ochraně? Mají štěstí, že nejdou zařadit na seznam invazivních druhů. Asi bych se choval dle zákona.
Odpovědět
Anyr

Anyr

28.9.2024 07:14 Reaguje na Michal Ukropec
Jsi nevzdělaný. Prokazatelně, nevyvratelně.
Odpovědět
Anyr

Anyr

28.9.2024 07:14 Reaguje na Anyr
Sry, autokorekce - nevyvratitelně. Jsem si naběhl. :D
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

28.9.2024 09:13 Reaguje na Anyr
Vždyť je to jen další kampaň a kydání zvratků na okolí. Průvodní jev ekologistů a komunistů. Co předvádí? Kampaně, protesty, přivazování a přilepování. Ať si pronajmou rybníky, a ukážou jak to dělat. Jsem nevzdělaný, tak ať se něco naučím. Rybáři si také pronajímají rybníky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.9.2024 17:58
Takových průzkumů je možné udělat deset na každém prstu. Obecné plky že je potřeba se lépe starat o ryby, včely, děti, ženy, a imbecily schválí každý. Ale rozhoduje peněženka. A tak je to správné.
Ať jsou na trhu k dispozici i ryby hýčkané, kterým bude hrát večer komorní hudba a které budou usmrcovány jen tehdy, pokud si to budou přát. Zákazník, který to myslí s welfare vážně, si takovou rybu najde a zaplatí.
Odpovědět
Anyr

Anyr

28.9.2024 07:13 Reaguje na Richard Vacek
No, Vacku, pokud je správné rozhodovat podle peněženky, tak se střez dne, kdy ekonomická bilance tvého života dosáhne červených čísel a přestaneš se vyplácet.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.9.2024 13:54 Reaguje na Anyr
Snad není problém, aby ti, kteří nechtějí rozhodovat o svých penězích sami (například vy), toto nechali na někom jiném, který jejich peníze zajisté využije lépe.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.9.2024 19:28 Reaguje na Anyr
Tak, ale vy taky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.9.2024 23:44 Reaguje na Anyr
Ale ekonomika hraje roli i třeba ve zdravotní péči - takže jsme "opravováni" jen do té míry, dokdy je to ekonomicky únosné. Jen se to trochu maskuje.
Odpovědět
AI

Animoid II

29.9.2024 19:35 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak jest.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.9.2024 09:51
93% z desíti v ČR.... ach ta matematika.
Opravdu špatné je vracení ulovených ryb do řeky.To je špatně.Děti.
Odpovědět
jh

jaroslav hes

28.9.2024 11:46

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Pavla Žídková

28.9.2024 14:24
Co to je zase za statistický nesmysl? "Drtivá většina lidí v ČR"... vzorek je přitom 9000 lidí z 9 zemí EU. To je opravdu vypovídající anketa.
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.9.2024 23:46 Reaguje na Pavla Žídková
Půlka dotázaných (48%) si myslí, že ryby jsou inteligentní, 38% je přesvědčeno, že cítí potěšení.
No, to se ptali opravdových myslitelů, kteří toho o rybách fakt dost vědí ;-)
Odpovědět
AI

Animoid II

29.9.2024 19:01
Paní Šonková, tuhle legislativu má Komise dávno na stole a brzy půjde do Evropského parlamentu. Budííček!!!!! haló, jste s nápady 2 roky pozadu za EU.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.9.2024 20:48
Odtrženost lidí od přírody a od života a smrti přináší své plody. Předci
v přírodě žili, viděli zrod živých tvorů i jejich zmar. Taky se sami na
zrodu a smrti podíleli třeba při telení krav a při jejich porážce. U ryb
bylo jejich usmrcení prováděno už dětmi( Film Smrt krásných srnců, jak
nejmladší se synů zabíjel pstruhy) a lidé se naučili, že smrt je pouze
zakončení života a raději zabít rybu k jídlu, než ji nechat umřít stářím
a shnít bez užitku někde v rákosí. Beru, že smrt má být rychlá a bez
zbytečného trýznění. Daleko horší ale je, když ryby umírají otráveny
chemií používanou i jejich ochránci a nebo se dusí za horka ve vodě,
kterou nelze bez přehrad odmítaných ochranáři dotovat studenou a
kyslíkatou vodou z přehrady. Všem těm aktivistům doporučuji kurz
přežití v přírodě vybavených nožem, udicí a sirkami. Jsem zvědav jak
kurz přežijí bez rybolovu pouhým sběrem kořínků a lesních plodů.
Každopádně minimálně dobrá dieta, když se vzdají i rybího masa.
Možná by se jim na tom kurzu v hlavách rozsvítilo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist