Vladimír Wagner: Co dělat právě nyní v české energetice?
Česká republika má státní energetickou koncepci, jejíž poslední aktualizace proběhla v roce 2015. Tam je nastolen plán, jak postupně nahradit dosluhující zdroje a realizovat přechod k nízkoemisní energetice. Její základní ideou je postupný přechod k nízkoemisnímu mixu založenému na kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů s postupně se snižujícím podílem fosilních zdrojů, u kterých bude hlavně důraz na omezení zdrojů uhelných.
Bohužel je však nutné konstatovat, že pět let, které od dané aktualizace uplynuly, se ve výstavbě nových zdrojů nerealizovalo téměř nic. Naopak se důraz v Evropské unii na snižování emisí oxidu uhličitého, a hlavně na uzavírání uhelných zdrojů, ještě více zvýraznil. Je tak pravděpodobné, že odstavování uhelných bloků bude ještě rychlejší, než se předpokládalo. Změní se i situace okolo nás, kdy se Německo hlavně v období, kdy není větrno a nesvítí, změní z exportéra elektřiny na importéra.
Navíc se konci své životnosti pomalu blíží bloky jaderné elektrárny Dukovany. Technicky by bylo možné je provozovat šedesát let, tedy zhruba do poloviny čtyřicátých let. Politicky je však patrně reálnější odstavování v polovině let třicátých. V té době už také bude končit i životnost současných fotovoltaických a větrných elektráren. Je tak třeba přistoupit k náhradě velké části současných zdrojů. Zároveň bude třeba je zastoupit i při síťových regulačních službách.
Nutnost náhrady regulační role uhelných zdrojů
Doposud mají dominantní roli při regulaci soustavy právě uhelné zdroje. Do značné míry byla na této možnosti postavena naše elektrická síť a její stabilita. Standardně jsou naše uhelné bloky osazeny turbínami s výkonem okolo 200 MW. I jaderné bloky v Dukovanech jsou osazeny každý dvěma turbínami zhruba o tomto výkonu. Uhelné bloky jsou poměrně flexibilní. Pro průběžnou regulaci však musí být v provozu, aby mohly rychle v případě potřeby zvýšit výkon. Ten pochopitelně mohou naopak v případě snížené spotřeby či zvýšené produkce z jiných zdrojů snížit. Je jasné, že provoz na snížený výkon zhoršuje efektivitu a ekonomiku tohoto zdroje. Proto se objevuje tendence využít v případě omezené spotřeby u nás možnost exportu elektřiny z něj. Právě tento efekt využití uhelných zdrojů byl jedním z důvodů vysokého exportu elektřiny z Česka v minulém období.
Regulovat paroplynovými bloky?
Plynové zdroje mohou v regulaci uhelné nahradit, ovšem v tomto případě se nejedná o zdroje nízkoemisní. Plyn má sice oproti uhelným zdrojům emise skleníkových plynů podle kvality uhlí poloviční až třetinový. Pokud však započítáme emise při těžbě a dopravě, je rozdíl oproti uhlí daleko menší. Pokud tak bude tlak na snižování emisí větší a cena emisních povolenek poroste, stanou se tak plynové zdroje nežádoucí. V každém případě je jejich využití v elektroenergetice neslučitelné s cílem dosažení uhlíkové neutrality, které chce Evropská unie dosáhnout do roku 2050. Realizace větších paroplynových bloků je sice kratší, než je tomu u jaderných zdrojů, přesto však příprava konkrétního projektu a následná výstavba zabere pět i více let. Naopak, požadavky na rychlejší přechod k uhlíkové neutralitě může vést k tomu, že bude požadováno dřívější odstavení paroplynových bloků a ceny emisních povolenek nebo jiná ekonomická opatření nastavena v tomto směru.
Případný investor se tak může dostat do situace jako Vattenfall, který v roce 2015 spustil nejmodernější a velice nákladnou uhelnou elektrárnu Moorburg a nyní je v situaci, kdy se po pouhých pěti letech provozu hlásí do aukce na kompenzované rychlé odstavení této elektrárny. Tato elektrárna byla postavena pro to, aby zajistila zálohu větrným zdrojům na severu Německa a regulaci výkyvu v síti vlivem stále většího podílu fluktuujících obnovitelných zdrojů. Odstavované uhelné zdroje v Německu nahrazují znovu spuštěné i úplně nové zdroje plynové. Kdy se dostanou pod tlak na odstavení tyto, je otevřená otázka, ale jisté je, že to bude relativně brzo.
Zapojení nízkoemisních zdrojů do regulace
Další možností je zapojit do regulace nízkoemisní zdroje. Jaderné zdroje mohou v principu pracovat jako zmíněné velké paroplynové zdroje. Už současné bloky se dokáží na regulaci podílet a ty nové jsou už na takové možnosti přímo projektovány. Intenzivně využívá regulaci jaderných bloků Francie. V oblasti jejich regulace v řádu desítek až stovky MWe je situace podobná uhelným či paroplynových bloků. Jádro je v této oblasti podobně flexibilní. Horší je to při přechodu k nízkým výkonům či dokonce vypnutí a opětné spuštění. Už nyní se jaderné bloky do zálohování a regulace zapojují a v budoucnu, kdy by měl jejich podíl na energetickém mixu růst, se bude jejich úloha v této oblasti zvyšovat.
Velmi efektivní podporu regulace mohou dát zdroje vodní. Jednou z možností je regulace průtoku vody z přehrad. Tam je však třeba připomenout, že možnosti jejího využití jsou silně závislé na momentálním stavu vodních zdrojů a také tím, že je třeba zajistit dostatečný průtok vody v řece pod přehradou a další vodohospodářské a ekologické funkce přehrady. Ještě efektivněji mohou k regulaci přispět přečerpávací elektrárny. Ty jsou jedním z nejlepších zařízení pro akumulaci energie. Bohužel jsou však možnosti vodních zdrojů u nás omezené geografickými podmínkami a z velké části už vyčerpané. V současné době se nejvíce mluví o možnostech nově napuštěných jezer vznikajících při rekultivaci krajiny po těžbě uhlí.
Existují sice místa vhodná pro vznik přečerpávacích elektráren, ale většinou je to v ekologicky velmi cenných horských partiích. Je možné využít i propojení některých existujících přehrad s nově vybudovanými k realizaci tohoto typu akumulačních zdrojů. Problémem je však značný odpor proti výstavbě jakékoliv vodní nádrže a obav z jejich environmentálních dopadů. Velmi náročné by tak bylo i získání potřebných povolení pro výstavbu těchto zdrojů. Časově si tak jejich případná realizace nijak nezadá s jadernými elektrárnami, které mají místa výstavby vybrána a proběhlo u nich i environmentální posouzení. Odpor proti stavbě přehrad je u nás v možných lokalitách daleko větší, než je tomu u jaderných reaktorů v lokalitě Temelína a Dukovan. Je tak otázka, zda a kdy by se podařilo nové hydroelektrárny realizovat.
V každém případě by bylo vhodné dané lokality z tohoto pohledu chránit a připravit potřebné studie jejich potenciální realizace a environmentálních dopadů. Vhodné by bylo, kdyby se vědělo, které konkrétní zdroje u nás doplňují. Realizace by pak byla případně možná při získání odpovídající podpory společnosti, nalezení přesného místa v našem energetickém mixu a navržení vhodného finančního modelu. V každém případě jsou však možnosti limitované. Je třeba korigovat některé představy o tom, jak velké kapacity lze v této oblasti realizovat. Možnosti oscilací výšky hladiny jsou v případě nádrže, která má i jiné funkce, než jsou energetické, a není vybudovaná čistě pro tyto účely, jako je tomu třeba u horní nádrže Dlouhých strání, velmi omezené.
K akumulaci lze použít i baterie. Zatím však je jejich kapacita i cena na takové úrovni, že neumožňují ani vyrovnávání denního cyklu. Velice dobře se však uplatňují při rychlé regulaci, jak je vidět třeba i na příkladu známé a ve své době největší baterie, kterou pro Austrálii dodal Elon Musk. Ta má výkon 100 MW a kapacitu 124 MWh. Dokáže tak regulovat v řádu desítek MW výkyvy v řádu minut a hodin. Jejich parametry i cena se jistě budou zlepšovat. Zvláště v kooperaci s větrnými a fotovoltaickými zdroji se budou uplatňovat stále více. Bylo by velmi vhodné je do regulace zapojit i u nás.
Je také jasné, že se do regulace a zálohování musí zapojit i zdroje větrné a fotovoltaické. U obou je pochopitelně poměrně jednoduché je v době velkého přebytku v případě nutnosti vypnout. Znamená to však, že v případě ideálních podmínek budeme část elektřiny ztrácet. Proto je důležité zvážit vhodné zapojení těchto zdrojů do energetického mixu a co nejvíce rozšířit jejich dobu produkce i na úkor hodnoty výkonu v píku. Toho dosáhneme třeba tím, když část panelů fotovoltaické elektrárny nenamíříme na jih, ale na východ a na západ a zvolíme i jiný úhel vhodný pro daný směr. Celá elektrárna tak bude mít sice nižší výkon v maximu, než by mít mohla, ale zato bude dodávat více během rána a v podvečer. Daleko vhodnější tak bude její usazení v denním diagramu.
Další možností je kombinace intermitentních zdrojů s jinými nebo nějakým zdrojem akumulace či spotřeby v době, kdy jsou přebytky. Může jít o soustavu fotovoltaiky s baterií nebo jiným druhem akumulace, případně bioplynovým nebo plynovým zdrojem. Inteligentně reagujícím zařízením využívajícím přebytky elektřinu může být dobře známé vytápění nebo třeba nabíjecí zařízení pro elektromobily. Pokud dokáže takový systém vystupovat jako funkční celek, který zaručuje stabilní poskytovaný výkon nebo regulační služby, bude daleko méně zatěžovat síť a může dokonce efektivně pomáhat právě při udržování stability soustavy. Další výhodou je, že takové sestavy mohou umožnit zachování udržitelnosti a krizové dodávky elektřiny v případě katastrof a úplného výpadku sítě. Právě takové systémy by finanční modely pro budování nových obnovitelných zdrojů měly dominantně podporovat.
Určitě by případné dotace měly být podmíněny kvalitou zařízení, jeho životností i schopností reagovat na potřeby regulace. Určitě bychom měly zabránit nákupu nekvalitních čistých panelů jen proto, že jsou laciné. To pak vede k tomu, že efektivita klesá rychleji a části zařízení brzy odejdou. Takové zkušenosti se získaly s některými fotovoltaickými elektrárnami, které se narychlo a co nejlevněji postavily v letech 2008 až 2009.
Velice důležitým úkolem je posilování flexibility soustavy efektivním využitím současných možností, kterou je třeba systém HDO, i zaváděním nových využívajících potenciál chytrých sítí. Propojení centralizovaných nástrojů regulace sítě a nově vytvářených decentrálních by mohlo pomocí při vytvoření nového efektivního, udržitelného a chytrého i robustního energetického systému.
Využití importu elektřiny
Pochopitelně lze v případě potřeby využít možnosti importu, pokud jsou u sousedů k dispozici volné kapacity. V takovém případě je nejlépe, když mají sousedé rozdílné energetické mixy a produkují přebytek energie v jiných povětrnostních podmínkách než my. U všech našich sousedů se předpokládá budování dalších a dalších větrných a fotovoltaických zdrojů a odstavování zdrojů fosilních. Hlavně v Německu už se instalovaný výkon větrných turbín blíží potřebnému výkonu, stejně je tomu i u fotovoltaických elektráren. A plány jsou tyto hodnoty znásobit. Už teď má Německo ve větrných a slunečných dnech přebytky, které potřebuje exportovat ke svým sousedům. Ty snižují cenu silové elektřiny na energetické burze v dané době dokonce až do záporných hodnot. Pro nás to může být na jedné straně výhoda. Můžeme totiž v té době kupovat lacinou elektřinu z Německa, kterou zaplatí německý spotřebitel v poplatcích za dotace zelených zdrojů. Znamená to však obrovský problém pro rozšíření hlavně větrných zdrojů, ale i těch fotovoltaických, u nás. Většinou je u nás stejné počasí jako v Německu. Naše větrné turbíny mohou těžko ekonomicky soupeřit s turbínami na pobřeží v severním Německu. I tak je však velmi důležité rozvíjet možnosti přenosu elektřiny mezi sousedními soustavami a využít vzájemně efektivitu propojení a vzájemně prospěšnou výpomoc a spolupráci. Bez rozdělení zálohování do větší sítě by například bloky 1000 MW byly pro naši soustavu příliš velké. Německu pak naopak vypomáháme s přenosem jeho elektřiny ze severu na jih. Je tak rozumné rozvíjet propustnost přeshraničních propojení.
Na druhé straně odstaví Německo své jaderné bloky do roku 2022 a s Německem i další sousedé plánují v nejbližší době odstavit všechny uhelné bloky. Chtějí také omezit emise oxidu uhličitého, což ovšem znamená, že těžko budou budovat plynové zdroje pro export do svého okolí. Německo i další naši sousedé tak plánují v době, kdy nefouká a nesvítí spoléhat na import elektřiny. Kdo ovšem zdroje pro nás a naše sousedy v té době zajistí však už nikdo neřeší. Jak takové neřešení může skončit, naznačují následující příklady.
Varování v podobě současné situace v Dánsku a Kalifornii
Příkladem států, které jsou v čele budování obnovitelných zdrojů, zavírání uhelných a odmítání některých nízkoemisních (jaderných) jsou v Evropské unii Dánsko a v USA Kalifornie. Zároveň jsou názornou ukázkou, k jakým problémům taková energetická koncepce vede. Je však třeba nejdříve zdůraznit, že Dánsko má neskonale lepší podmínky než Česko pro budování větrných zdrojů. V Kalifornii jsou pak excelentní podmínky hlavně pro solární zdroje, ale velmi dobré jsou i pro zdroje větrné. Navíc má Kalifornie rozsáhlé pouštní oblasti s těmito podmínkami.
Dánsko má velmi výhodné podmínky pro využití větrných zdrojů. Je to poloostrov a ideální místo pro budování pobřežních nebo mořských větrných turbín. Postavilo jich tak velký počet. Jejich celkový výkon velmi významně přesahuje potřeby Dánska. Hlavní problém ovšem nastává s pokrytím spotřeby v době, kdy nefouká. Pro tuto dobu má Dánsko hlavně zdroje spalující plyn nebo biomasu, kterou dováží i ze zámoří. Instalované zdroje tohoto typu však nedokáží pokrýt potřeby Dánska. V Dánsku se tak střídají období, kdy potřebuje velmi vysoký výkon exportovat ke svým sousedům a jiná, kdy naopak potřebuje velké množství elektřiny od svých sousedů dovézt. I když má Dánsko ve větru instalováno velký celkový výkon, stejně nakonec zůstává čistým importérem elektřiny. Dánsko je tak velice silně závislé na svých sousedech. V roce 2016 byl při spotřebě 33,3 TWh celkový dánský import elektřiny 15 TWh (což je 45 % spotřeby), čistý import pak byl 5,0 TWh (což je 15 % potřeby). Pokud by všechny okolní státy přešly na podobný energetický mix, jako má nyní Dánsko, celý systém by přestal fungovat a elektrická síť by zkolabovala.
Stejně tak má sice Kalifornie velké přebytky v době, kdy intenzivně svítí slunce, ale spoléhá na import v době, kdy nesvítí a nefouká. To však funguje stále hůře, protože i okolní státy jsou stále více tlačeny ke stejnému energetickému mixu. Navíc je počasí, a tím i potenciál solárních a větrných zdrojů, podobný v celém regionu. Kalifornie se dominantně spoléhá na solární zdroje, má tak velmi vysoký podíl fotovoltaických zdrojů. To vytváří tzv. kachní křivku denního diagramu. Ta je způsobena tím, že během poledního maxima výšky slunce nad obzorem dostanete velmi vysokou produkci elektřiny. Ta může i překračovat potřeby. Naopak v podvečer, kdy slunce klesne k obzoru, přestanou solární zdroje dodávat a začnou až druhý den ráno. Zároveň je potřeba svítit a aktivity vedou k tomu, že spotřeba zůstává vysoká. V podvečer tak naopak musíme mít dostatečný rezervní výkon jiných zdrojů než solárních.
V Kalifornii s velmi teplým podnebím se intenzivně využívá klimatizace, která tak reprezentuje i velkou spotřebu. Její potřeba je pochopitelně silně závislá na záření slunce a největší v době jeho vysoké výšky nad obzorem. Solární elektrárny tak jsou při odpovídající velikosti jejich instalovaného výkonu velice užitečný prostředek k pokrytí denní špičky spotřeby. Pokles teplot však není tak rychlý, jako je pokles výšky slunce, a produkce elektřiny ze solárních elektráren. Navíc je účinnost fotovoltaických elektráren nepřímo úměrná teplotě. I to přispívá, spolu s nutností svítit a nárůstem aktivit k večeru, ke vzniku večerní špičky potřeby výkonu z jiných než solárních zdrojů a vytvoření krku labutě v grafu. S nedostatkem elektřiny se Kalifornie potýká už od začátku století, zatím však vždy vypomohly okolní státy. I ty však vlivem zelené ideologizace energetiky přecházejí k podobnému energetickému mixu. V samotné Kalifornii pak nepoměr mezi obdobím přebytku a nedostatku elektřiny stále narůstá. Letos v létě navíc nastalo extrémně horké letní období, kdy požadavky na klimatizaci velmi narostly. Ani okolní státy tak neměly v době, kdy nesvítilo a nefoukalo, přebytek zdrojů. Nebylo tak možné elektřinu do Kalifornie importovat. Místní energetické firmy tak musely omezovat dodávky a dokonce přistoupily ke střídavému postupnému odpojování různých oblastí a spotřebitelů.
Kdy zavírat uhelné zdroje a jak je do té doby využívat?
Za dvacet let je v naší zemi jistá jediná nízkoemisní komponenta mixu, kterou jsou dva bloky jaderné elektrárny Temelín. Pokud by v devadesátých letech a na počátku století byly úspěšní Zelení, tehdy v čele s Martinem Bursíkem, Greenpeace, tehdy v čele s Jakubem Patočkou, Hnutí Duha a další zelené aktivistické organizace, tak by tyto bloky nestály. Už nyní by také byly odstaveny Dukovany. Za co nejrannější odstavení těchto starších jaderných bloků tyto organizace spolu s rakouskými partnery intenzivně bojovaly. A pořád se místo snahy o náhradu fosilních zdrojů nízkoemisními dominantně věnují boji proti jaderné energetice. Bez ní je ale v našich geografických podmínkách vybudování nízkoemisní energetiky nemožné. Tyto organizace ovšem nepřispěly ani k rychlejšímu zavedení decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Prosazovaly, a do značné míry stále prosazují, nereálné představy téměř okamžité úplné náhrady jaderné a uhelné výroby elektřiny fotovoltaikou, větrem a biomasou. Připomeňme jejich představy hlásané spolu s rakouskými kolegy během boje za zastavení výstavby Temelína, že se místo něj má na daném pozemku postavit fotovoltaická elektrárna, která jej nahradí.
V Česku se dominantní část politického spektra shoduje na tom, že je třeba náš přechod k nízkoemisním zdrojům postavit na mixu z jaderných a obnovitelných zdrojů. Česká republika má již zmíněnou energetickou koncepci přechodu v tomto směru. K tomu, aby se realizovala však je potřeba navrhnout finanční modely a přístup k realizaci, které by ji v silně deformovaném prostředí evropského energetického trhu umožnily naplnit. Pochopitelně, že je možná řada různých variant. Žádná z nich není ideální, každá má svá negativa a pozitiva a při jejich výběru je potřeba dosáhnout určitého kompromisu. Problémem je, že dominantní část politické scény se nezaměřuje na řešení reálných problémů energetiky, ale její prioritou je politický boj o získání moci. Jsou tak ochotní za každou cenu hodit vidle do libovolného řešení, které se snaží realizovat politický oponent. Zároveň je pro ně výhodné nic nedělat a slíbit v rámci kampaně nepříliš určitě co největšímu počtu voličů splnění třeba i protichůdných přání, bez ohledu, jak jsou realistická. Příkladem může být současné předvolební vyjádření strany TOP09 k energetice. Tam se na jedné straně tvrdí, že jsou pro rozvoj jádra. Na druhé zároveň v něm klíčová osobnost této strany Luděk Niedermayer tvrdí, že rozvoj jádra není potřeba.
Kombinace popsané vysoké aktivity zelených aktivistů proti státní energetické koncepci a spíše minimální snaha politiků o její realizaci přivodila situaci, kdy se pro výstavbu nízkoemisních zdrojů, jaderných i obnovitelných, a zajištění prvků umožňujících inteligentní regulaci sítě neudělalo téměř nic. A odhad termínu, kdy budou náhrady uhelných zdrojů, je velmi nejistý.
Spolehlivé a cenově přijatelné dodávky jsou klíčové pro životní úroveň i konkurenceschopnost české společnosti. Zdědili jsme poměrně velmi robustní a dobře fungující soustavu a měli tak velmi dobrý prostor pro přípravu a realizaci přechodu k nízkoemisnímu mixu. Tak jak byl naplánován ve státní energetické koncepci a jejich aktualizacích. Ze zmíněných důvodů jsme však bohužel tuto příležitost nevyužili. Zavírání zdrojů, které by vedlo ke ztrátě schopnosti zajistit potřebný výkon a regulaci po celý rok i v horších povětrnostních a jiných podmínkách, není přijatelné. Důležitost zajištění dostatku energie pro další vývoj naší společnosti si uvědomují i zakladatelé Institutu Equilibrium, takže druhou svoji konferenci, kteá se bude konat 30. září 2020, věnovali právě tomuto problému.
Zavírání a likvidace uhelných bloků by tak měly postupovat se stejnou rychlostí, jakou budou uváděny do provozu náhradní nízkoemisní, případně jiné fosilní (plynové), zdroje. Je to důležité hlavně v této době, kdy je jisté, že v této oblasti okolo nás žádné přebytky v době, kdy nesvítí a nefouká, nebudou. Velmi důležité ovšem je, aby se tyto elektrárny využívaly jako kapacitní záloha a podílely se na regulaci naší energetické sítě. Tedy nebyly určeny pro produkci elektřiny v době, kdy ji u nás mohou dodat nízkoemisní zdroje nebo se dá dovést z nízkoemisních zdrojů odjinud. Opravdu by neměly být zdroje, které využívají naše uhlí s dopady těžby u nás a emitují CO2, které se započítává nám, využívány k řešení problémů s nedostatkem zdrojů za našimi hranicemi.
Budou tak provozovány v omezené míře, ale budou plnit velmi důležitou roli pro naši elektrickou soustavu. Proto je třeba, aby se našel vhodný finanční model, který zajistí ekonomii jejich omezeného provozu pro jejich vlastníka. Často se ozývají názory, že přece nelze omezovat výrobu zdroje a prodej elektřiny z něj komukoliv do zahraničí. V tomto případě jde ovšem o specifickou věc. Pokud chceme snížit emise a co nejrychleji omezit produkci uhelné elektřiny a zároveň neohrozit elektrickou soustavu, musíme sice povolit provoz těchto zdrojů déle, ale pouze z bezpečnostních důvodu pro zajištění kapacitní dostatečnosti. Bylo by dokonce vhodné, aby byl v takovém režimu povolován i provoz budoucích větších plynových zdrojů. Bylo by absurdní, kdybychom během snahy o uhlíkovou neutralitu a nízké emise nahrazovali elektřinou vyrobenou spalováním ruského plynu dovezeného přes Německo a za zvyšování emisí německý nedostatek zdrojů elektřiny.
Jak může vypadat nízkoemisní mix?
Jak je vidět z předchozího rozboru, pro zajištění spolehlivých a udržitelných dodávek elektřiny je nutné splnit dvě klíčové podmínky. První je zajištění celkové roční potřeby elektřiny a zdrojů, které je zajistí. Druhou, neméně důležitou, je zajištění souladu mezi dodávkami a spotřebou v každém okamžiku. Ve čtyřicátých letech budou ze současných nízkoemisních zdrojů v provozu pouze vodní elektrárny a jaderné bloky elektrárny Temelín. Pokud se podaří proti tlaku Rakouska a Německa prosadit šedesátileté využívání Dukovan, budou se v té době odstavovat. Pokud tedy chceme realizovat cestu k nízkoemisní energetice, nemáme pro náhradu nejen těch, které se zavřou, ale i výstavbu nových, které zastoupí uhelné bloky, moc času.
Zkušenosti z výstavby větrných turbín u nás a v podobných geografických podmínkách, například Bavorsku, ukazují, že délka přípravy bývá vzhledem k odporu obyvatelstva a době potřebné k získání potřebných povolení dost dlouhá. Ukazuje to i vývoj v České republice. Je pochopitelně možné jednotlivou turbínu nebo jejich skupina za vhodné konfigurace okolností postavit poměrně rychle za pár let. Ovšem představa, že se dá ekvivalent výkonu pro výrobu v množství odpovídajícím reaktoru v Temelínu, rychleji, než vybudování nového jaderného bloku je mimo realitu. Zvláště v Česku, kde jsou pro nové jaderné bloky vybraná místa, proběhlo posouzení environmentálních dopadů a řada potřebných posouzení už se také realizovala. Navíc má výstavba nových bloků v těchto místech poměrně širokou podporu místních obyvatel. Naopak projekty nových větrných turbín budou muset nejprve všechna povolení i podporu obyvatelstva získat. V Německu je opravdu extrémní tlak na budování větrných zdrojů. Bavorsko má instalováno zhruba 2,5 GW. Nelze příliš očekávat, i s přihlédnutím dosavadního vývoje, že bychom dokázali u nás instalovat více. Roční koeficient využití větrných turbín je u nás mezi 20 až 25 %. Výroba z větru by tak mohla ve čtyřicátých letech být okolo 5,5 TWh.
Pokud jde o fotovoltaické zdroje začnou nám po instalaci překračující maximální letní potřebu v poledním čase dramaticky růst nároky na regulaci nebo akumulaci. Tato potřeba je necelých 9 GWp a jí odpovídající dodávky jsou v našich geografických podmínkách, kde je roční využití instalovaného výkonu zhruba 11 %, to znamená zhruba 8,7 TWh. Tato hodnota se popsaným rozvojem akumulace, zmíněným rozložením denní produkce rozrůzněním směru panelů a zapojením chytré sítě na decentrální úrovni může zlepšit, ale není to dramatické. Vidíme to i u Německa, kde už je instalovaný výkon blízky potřebě v letní špičce. Fotovoltaika tam zatím dodává pouze okolo 9 % elektřiny. Optimální je, když instalovaný fotovoltaický výkon vykrývá denní letní špičky. Denní fluktuace jsou v té době mezi necelými 5 GW až něco přes 8 GW. Tedy výkon mezi třemi až čtyřmi GW. S přibývajícími možnostmi akumulace a dalšími způsoby kompenzace přebytků výkonu se optimální hodnota instalovaného výkonu fotovoltaiky zvyšuje. To, že v principu lze v relativně rozumném čase tyto výkony postavit, ukazuje i příklad Bavorska, které mělo v roce 2017 instalován ve fotovoltaice výkon 11 GW. Ukazuje na to i rychlá instalace 2 GW na konci minulého desetiletí u nás.
Připomeňme, že roční spotřeba v roce 2018 byla 73,9 TWh. Pokud zůstane celková produkce zhruba stejná, dodá nám fotovoltaika zhruba 12 % a větrné turbíny 7,5 %. Hydroelektrárny dodají zhruba stejně jako nyní, což je něco málo přes 2 TWh. Realisticky tak tyto zdroje zhruba 13,2 TWh což je 18 % našich potřeb. Je velmi nepravděpodobné, že by se podmínky pro akumulaci změnily v následujících desetiletích tak dramaticky, že by se dalo těchto zdrojů využívat v dramatičtěji vyšší míře.
Jaderná elektrárna Temelín je schopná ročně dodat okolo 16 TWh, to reprezentuje téměř 22 % spotřeby. Bez dalších jaderných bloků tak nízkoemisní zdroje pokryjí téměř 40 % potřeby. Tedy méně než polovinu. Pokud chceme nízkoemisní mix, tak zbývající část musí dodat nové jaderné zdroje. Pokud se vybudují bloky s výkonem zhruba 1,2 GW, tak každý dodá ročně zhruba 9 TWh. Čtyři bloky, o kterých se uvažuje, tedy dva v Dukovanech a dva v Temelíně, by mohly teoreticky dodat dominantní část těch zbývajících 40 TWh. Bez nich bude nutné využívat zdroje fosilní. Jak je vidět z obrázku produkce emisí na jednotku energie produkované jednotlivými zdroji nejsou plynové vůči uhelným žádnou výhrou.
Naplnění celkové roční potřeby elektřiny však ještě neznamená, že máme vyhráno. Je třeba naplnit i druhou podmínku, která se týká nutnosti zajistit v každém okamžiku dostatečný výkon k naplnění potřeby. I proto je nutné budovat spolupracující mix s intenzivním zapojením nízkoemisních zdrojů do regulace.
Závěr
Pochopitelně existují hlavně mezi zelenými aktivistickými organizacemi představy, že je možné postavit českou elektroenergetiku dominantně na fotovoltaických a větrných zdrojích bez výstavby nových jaderných bloků. Jako příklad může sloužit nedávná studie vypracovaná německými organizacemi propagujícími Energiewende a jejich scénář pro Českou republiku. Ovšem představa v jejich scénářích bez uhlí počítá v roce 2040 s 20 GW fotovoltaiky a 8 GW větrných turbín, což je hodně mimo realitu. Odkazuje se sice možný principiální technický potenciál fotovoltaiky je 223 GW a větru 76 GW. Ovšem ten nepočítá s osídlením krajiny lidmi a jejími dalšími funkcemi. A už vůbec ne s reálnou možností výstavby. Ještě bych připomenul, že zmíněné scénáře počítají s Dukovany v provozu (ty však, pokud už nebudou zavřeny, se budou k odstavení chystat) a významným podílem plynu, tedy i emisí CO2.
Je vidět, že není shoda na potenciální možnosti jednotlivých zdrojů a možné rychlosti jejich zavádění. Ze zmíněných důvodů už velmi dlouho budování nových nízkoemisních zdrojů stagnuje. Instalovaný výkon fotovoltaiky po rychlém nárůstu na 2 GWp už deset let stagnuje nebo dokonce klesá. Výstavba nových větrných zdrojů už u nás v podstatě stagnuje řadu let a teprve nedávno překonal instalovaný výkon hodnotu 300 MW. Jaderné bloky mají nyní dohromady výkon 4,2 GW. Připomeňme, že v roce 2011 bylo dokončeno vylepšování Dukovan a jejich výkon vzrostl zhruba o 280 MWe. Vylepšení Temelína přidalo dalších 164 MWe. To je dohromady 444 MWe, což je více, než je celkový výkon větrných elektráren.
Pokud chceme vybudovat do poloviny století v Česku nízkoemisní energetiku, musíme ! společně ! vybudovat nejméně 4 GWp, a nejlépe 9 GWp ve fotovoltaice (v tom je započtena i náhrada současných 2 GWp), zhruba 3 GW ve větru a nejméně dva jaderné bloky, ještě lépe však čtyři. Fotovoltaické zdroje by měly být hlavně v decentralizované podobě, na budovách či průmyslových areálech a v kombinaci s inteligentní akumulací, spotřebou, případně doplněna malými flexibilními plynovými zdroji. V našich předpokladech neuvažujeme růst spotřeby elektřiny, který přinese elektromobilita a elektrifikace dalších oblastí. Proto zde bude i velká potřeba úspor a prostoru pro ně. Stejně tak je určitě dostatek místa pro využití spalování odpadu a biomasy, hlavně té odpadní. Ovšem zde by měly mít u odpadu prioritu recyklace, u biomasy pak výroba potravin a ekologická funkce krajiny.
Pro každou oblast samostatně je to obrovská výzva. Když vezmeme v úvahu dosavadní vývoj hlavně u nás, tak to vypadá téměř nedosažitelně. Proto by se každý obor měl snažit místo boje proti jiným zdrojům soustředit na to, aby ukázal, že dokáže efektivně budovat zdroje své a vytvořit svou část nízkoemisního mixu. Je nutné najít vhodný finanční model pro každou oblast a odstranit překážky v realizaci konkrétních zdrojů a jejich efektivního zapojení do společně fungujícího mixu. O tom, jak by takové prokázání schopností v jednotlivých oblastech mělo vypadat, jsem nedávno podrobně popsal. Schopnosti by se měly ukázat na prvních megawattech efektivních kombinací decentralizovaných fotovoltaických a větrných zdrojů s akumulaci a inteligentní spotřebou a prvním jaderném bloku v Dukovanech. Poslední vývoj v zavádění reaktorů III. generace ukazuje, že bude dostatek zkušeností při výběru konkrétního modelu.
Na základě zkušeností z těchto akcí by se pak mělo napřít všechno úsilí k postupnému a bezpečnému přechodu k nízkoemisnímu mixu. Při něm se neobejdeme i bez efektivního využití plynových i uhelných zdrojů, které musí zajistit dostatek elektřiny, a hlavně regulační schopnosti soustavy do doby, než se je podaří nahradit zdroji nízkoemisními. Musíme mít na paměti, že potřebujeme efektivní spolupracující mix, a ne maximalizaci podílu nějakého konkrétního zdroje. Pokud se nám nepodaří nalézt shodu a nezačneme konečně reálně na přechodu k nízkoemisnímu mixu pracovat, můžou nastat nejen v energetice hodně velké problémy. Společnost a její ekonomická konkurenceschopnost, a nejen tím i životní úroveň, je na spolehlivé a levné dodávce elektřiny životně závislá.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (147)
Miroslav Vinkler
21.9.2020 06:34Kritika vládního nicnedělání je zcela na místě,pouze již autor nenašel odvahu dovodit důsledky , ke kterým povede v kombinaci s tlakem Bruselu na razantní snížení emisí CO2 na obyvatelstvo.
K razantnímu zdražení elektřiny pro koncové odběratele - je správná odpověď.
Buďme spravedliví a vinu rozdělme podle zásluh také půl na půl mezi zcela pasívní Prahu a extremistický Brusel.
Přímo tragickou chybou české politické scény je ztráta času. Zde se politici řídili heslem "Kdo nic nedělá, nic nepokazí", které v tomto specifickém případě mělo znít "Kdo nic nedělá, pokazí všechno."
Pavel Hanzl
21.9.2020 20:40 Reaguje na Miroslav VinklerJenže my si zvolili do vedení státu nepolitiky, takže to od nich očekávat nemůžeme.
Brusel mi nepřipdá nijak extrémní, prostě vývoj v Evropě jde úplě jiným tempem, než v zemi, kde se D1 opravuje už asi 16 let (konce nevidět), tendr na dálniční mýto trval 7 let a soud o primitivní podvod zvaný "čapí hnízdo" je po 8 letech stále v nedohlednu.
Svatá Prostoto
22.9.2020 09:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 14:43 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
22.9.2020 15:18 Reaguje na Pavel HanzlA vám asi neslouží moc paměť ... jak dlouho se například stát pokoušel vyjebat s takovou Havránkovou a jak dlouho se kvůli tomu dálnice před Hradcem zasekla?
A kdo že to podepsal tu úžasnou smlouvu na mýto s Kapschem?
S vámi lze souhlasit v kritice dneška, ale tu minulost fakt kašírujete na růžovo až běda.
Pavel Hanzl
25.9.2020 23:41 Reaguje na Svatá ProstotoSmlouva s Kapschem byla naprosto v pohodě a veřejně vysoutěžená, ovšem další tendr soudruh nejvyšší řešil asi 5 let se sérií korupčních a jiných skandálů.
Jiří Daneš
21.9.2020 21:11 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
21.9.2020 08:08A Němci si budou muset zažít na vlastní kůži pár blackoutů se vším všudy, s lidmi, vězícími desítky hodin ledaskde, zdaleka ne jen ve výtazích, s nemocnicemi, kde na absenci elektřiny umírají pacienti, atd. Snad se jim pak v těch árijských hlavách rozbřeskne. Alespoň v některých. Což by na vyřešení problémů s energií v EU mohlo stačit.
Problém totiž není v konstrukci Titaniku, jakou popisuje autor, díky mu za to, ale ve vedení, které ten Titanik žene přímo na ledovec.
Marcela Jezberová
21.9.2020 12:47Svatá Prostoto
21.9.2020 13:56 Reaguje na Marcela JezberováVaclav Sobr
21.9.2020 12:54které děláme též uhlím a plynem...
4GW odpadního tepla elektráren jde do tepelné proudkce pro města u kterých ty elektrárny stojí...
a teplárny a lokální topeniště v každém baráku v zimě protopí dalších 18GW. V létě samozřejmě mnohem méně a jedou hlavně na teplou vodu.
ale stejně je to kapacita kterou musíme chtě nechtě postavit... protože ani plyn ty eko-limity brzo nesplní.
Svatá Prostoto
21.9.2020 13:59 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
21.9.2020 14:54 Reaguje na Svatá ProstotoTo jsou reálné a funkční technologie - akorát by to znamenalo v podstatě dvojnásobnou spotřebu elektřiny v době kdy zas tak moc slunce nemáme a fouká spíš náhodně.
pak samozřejmě udělat centrální teplárnu s malým netlakovým jaderným reaktorem který bude vodu ohřívat max na 90°C by nebyl v podstatě žádný problém... jen to certifikovat a provozovat by byl trochu problém s běžným zaměstnaneckým osazenstvem našich tepláren...
požadavky na vysokou školu většina z nich nedá.
Svatá Prostoto
21.9.2020 16:05 Reaguje na Vaclav SobrA otázkou je co by na to řekly rozvodné sítě v jednotlivých lokalitách.
Ten malý jaderný reaktor ... silně pochybuji, že je to reálné řešení v horizontu min příštích 10 let.
Vaclav Sobr
21.9.2020 16:42 Reaguje na Svatá ProstotoMiroslav Vinkler
21.9.2020 16:51 Reaguje na Svatá ProstotoPohádková je i předpokládaná cena - cca 100Kč/GJ
https://www.teplator.cz/
Vaclav Sobr
21.9.2020 17:23 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
21.9.2020 17:25 Reaguje na Miroslav VinklerA je to komerčně dostupné?
Miroslav Vinkler
21.9.2020 19:25 Reaguje na Svatá Prostoto" Propagaci jsme zahájili již minulý týden na Dnech teplárenství
a např. 7/10/2020 bude seminář na CIIRC ČVUT, pokud byste měl zájem.
Vláda, SÚRAO, SÚJB, MPO a všichni zainteresovaní byli pozváni
a přijdou."
za Teplátor
Radek Skoda, Ph.D.
ČVUT Praha
Pavel Hanzl
21.9.2020 20:46 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://oenergetice.cz/rychle-zpravy/nuscale-prvni-spolecnosti-ktera-dokoncila-certifikaci-maleho-modularniho-reaktoru/
Vaclav Sobr
21.9.2020 21:41 Reaguje na Pavel HanzlJinak doktora Škodu jsem měl na základy fyzikálních měření.
Jeho první přednáška: "Je sice hezké když něco v laboratoři přesně změříte, ale pokud váš výsledek neodpovídá tomu co chtěl ten co vám dal grant, je velmi pravděpodobné že další grant už nikdy nedostanete. A i vědec musí něco jíst."
Pavel Hanzl
21.9.2020 21:59 Reaguje na Vaclav SobrAsi by vás vyliskala drtivá většina nejen naší vědecké obce.
Milan G
21.9.2020 22:56 Reaguje na Pavel HanzlTo že se na vědce vytváří tlak, přes granty, aby potvrdili tu ,,správnou,, tezi je všeobecně známá věc. Hlavně v klimatologii je to naprosto normální jev.
Pavel Hanzl
21.9.2020 23:16 Reaguje na Milan GKaždý nový objev je přísně hodnocen a kontrolován a jakýkoliv vědec, který by podváděl, je zostuzen a má většino smůlu, žádný grant už nedostane vůbec.
Byly v historii snahy s tím manipulovat, velké ropné korporáty si zadávaly "výzkumy" pro určitý výsledek, ale ostuda byla dost velká.
Dnes právě tihle ropní magnáti investují do OZE.
Jan Šimůnek
22.9.2020 17:04 Reaguje na Pavel HanzlTahle kausa jasně ukazuje, že jste zcela mimo.
Petr Eliáš
22.9.2020 10:47 Reaguje na Milan GViz. např.:
Robert A. Kehoe - Tetraetylolovo; Frederick Seitze - Kouření cigaret; Mark Hegsted - cukrovarnický průmysl; atd.
https://svobodna-mysl.estranky.cz/clanky/preklady/muz--ktery-nas-zbavil-olova.html
https://tobaccotactics.org/wiki/tobacco-industry-research-committee/
https://www.nytimes.com/2016/09/13/well/eat/how-the-sugar-industry-shifted-blame-to-fat.html
Vaclav Sobr
22.9.2020 12:42 Reaguje na Pavel HanzlJe to člověk který na rozdíl od vás dává přednost realitě takové jaká je a ne že by si ji idealizoval do podoby v které by jí chtěl mít ;-)
Pavel Hanzl
22.9.2020 14:45 Reaguje na Vaclav SobrSvatá Prostoto
22.9.2020 15:19 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
22.9.2020 16:23 Reaguje na Pavel Hanzlco by v Itálii neprošlo jako korupce a defacto rozkrádání- třeba to že si z grantu pořídí vědec počítač domů - je ve Švédsku prý běžnou normou - a zásadně se na to neupozorňuje protože to by prostě byla "ostuda"...
ze stejnéhod důvodu raději Švédi snížili kriminalitu tím že prostě něco přestali považovat za trestné činy a zrušili mraky přestupků... protože by přece vypadali špatně kdyby se jim nedařilo.
Německo často trpí podobným problémem. Než přiznat selhání raději předefinovat cíl.
Pavel Hanzl
25.9.2020 23:43 Reaguje na Vaclav SobrSvatá Prostoto
22.9.2020 09:51 Reaguje na Miroslav Vinklerdokumentačními procesy, přičemž funkční prototyp (výkon 50 MWt) by mohl být spuštěn do 4 let a plný komerční provoz jednotek TEPLATORu (do 200 MWt) by pak mohl být odstartován v roce 2027."
Jinak doc. Škoda má řadu zajímavých článků nejen o SMR ... https://www.peak.cz/authors/radek-skoda/
I když je samozřejmě pravda, že nač nám Škoda, když máme Hanzla:-DDD.
Milan G
21.9.2020 14:01S těmi větrníky on shore v Německu už je také problém, už nikdo nechce tyhle bubáky okolo baráku, protože dost hodně snižují hodnotu těch nemovitostí a dochází téměř k neprodejnosti. Proto hodně lidí nelituje k obraně použít soudy a v mnoha případech i vyhrávají.
A i Němci snad dali vládě ČR argument proti Bruselu, nedávno spustili novou černouhelenou elektrárnu Datteln IV, takže by neměl být problém postavit JE.
Nebo co je dovoleno pánovi není dovoleno kmánovi?
Vaclav Sobr
21.9.2020 14:55 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
21.9.2020 20:35Jen pár poznámek:
A) je samozřejmě problém, když sousední země mají podobný mix a když nefouká a nesvítí, tak nikdo neprodává. Jenže tohle je po létech výzkumů a pokusů obsaženo v koncepci EU, kde má být akumulace postavena na vodíkových technologiích v přímo gigantickém objemu.
B) větrná energie u nás nebude mít nikdy větší význam, navíc zásah do krajiny je silně negativní. Ovšem fve má téměř neomezené možnosti, Německo má dnes ve fve asi 27 TWh ročně, což dělá našich asi 35% spotřeby. Jsme menší země, ale stačilo by pokrýt řádově 10% zpevněných ploch panely pro celou roční spotřebu celé ČR. A to potřebovat nebude, ale polovina se hodit bude.
C) Z článku je vidět, že hlavním problémem je akumulace, proto my bychom měli investovat především do téhle oblasti, jsme ve středu Evropy a být akumulátorem by bylo pro nás i finančně velmi výhodné. Navíc to EU bohatě dotuje.
D) Velmi podceňovaný segment je diverzifikace zdrojů, především ve fve, které by bylo potřeba nejvíce podpořit. Do té kategorie může spadnout i moderní směr malých jaderných reaktorů (SMR) které jsou už licencovány (NuScale)a mohly by velmi pomoci při odstavování uhlíkových zdrojů.
Velmi cením ale hlavní názor, že je potřeba splupracovat na všech možných úrovních. Jenom autor neuvedl, že bychom museli napřed vykopat tu neschopnou bandu tunelářů z vedení země, s nimi to prostě nepůjde asi nikdy.
Jiří Svoboda
21.9.2020 21:39 Reaguje na Pavel HanzlA nebude tato investice gigantického objemu mnohem dražší, než vybudovat adekvátní množství JE?
Pavel Hanzl
21.9.2020 22:27 Reaguje na Jiří SvobodaPrávě akumulace bude v budoucnosti velmi žádaná a tím i drahá.
Vaclav Sobr
22.9.2020 12:45 Reaguje na Pavel Hanzlto je bezpečnostně a materiálově provoz stejně náročný jako jaderná elektrárna.
Jinak sranda - kdyby jsme měli dodržet normy na zacházení s tlakovými nádobami s plynem u vodíkových aut - tak musí každé auto hlásit svou jízdu předem místním hasičům s přesně stanovenou trasou :D
ekvivalent nádrže vodíkového auta v laboratoři v lahvy by musel být připoután řetězem ke zdi s tím že každý kdo s tím jakkoliv pracuje musí co 2 roky na povinné školení dle norem vyhrazených zařízení.
na to jdu zrovna ve čtvrtek.
Pavel Hanzl
22.9.2020 14:50 Reaguje na Vaclav SobrTeď by se vodík míchal se zemním plynem, později biometanem, technologové to znají, něma problema.
Jaroslav Studnička
22.9.2020 15:39 Reaguje na Pavel HanzlSpotřeba vody v našich JE je cca 2,5 m3 / MWh.
Pavel Hanzl
22.9.2020 21:09 Reaguje na Jaroslav StudničkaJE Dukovany spotřebuje asi stejně vody, jako milión obyvatel.
Jaroslav Studnička
22.9.2020 22:27 Reaguje na Pavel HanzlGalipoli Petr
24.9.2020 13:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.9.2020 08:57 Reaguje na Galipoli PetrVaclav Sobr
22.9.2020 16:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 21:10 Reaguje na Vaclav SobrRozhodně si nemyslím, že lidé, kteří to dnes budují, jsou nějací pitomci.
Vladimír Wagner
21.9.2020 21:47 Reaguje na Pavel HanzlNuScale je sice fajn a zařízení obdrželo licenci (kterou už před lety dostala pro USA řada reaktorů III. generace). Ovšem, zatím není ani jeden prototypový kus. A zatím nejsou nastaveny ani licenční podmínky pro konkrétní místo a nastavení v decentralizované podobě.
Pavel Hanzl
21.9.2020 22:11 Reaguje na Vladimír WagnerČesko by mohlo právě rozjet vodíkovou akumulaci, jsme ve středu Evropy a dráty máme taky na všechny strany, brownfieldů po komunistické éře máme taky velké plochy.
A vy taky určitě potvrdíte, že akumulace bude vždy velmi žádaná, OZE nikdy stabilní být nemůže.
Je to samozřejmě záležitost privátních firem , ale stát to musí výrazně podpořit, což se u nás nejspíš nestane.
Svatá Prostoto
22.9.2020 10:00 Reaguje na Pavel HanzlJá nevím kolik vám je, ale pokud trochu víc a pokud si trochu pamatujete a trochu jste se o problematiku zajímal, tak by vám mělo jako dostatečné varování mělo stačit jediné slovo ... fúze. Která za 20 let už bude šlapat a bude hotovo a pohoda a jazz. Akorát že těch 20 let je evidentně konstanta, bo poprvé jsem o ní četl koncem sedmdesátek.
Pavel Hanzl
22.9.2020 10:20 Reaguje na Svatá ProstotoVodíkový systém nemá žádný výrazný technický problém, zápolí s účinností, financemi a technologickými detaily.
Ne tak fúze. Ta má stále nepřekonatelné zásadní problémy už v principu, které se táhnou už od 70. let a stále se nedaří vyřešit.
Je podstatný rozdíl někde medializovat, že budeme za chvíli osídlovat Mars, nebo že budeme komerčně vyrábět reaktory SMR, jejichž technologie je dávno známá.
Za půl roku vývoje je Mars stejně vzdálený, ale firma NuScale má SMR reaktor už licencovaný a rozjíždí sériovou výrobu.
Já osobně to vidím jako podstatný rozdíl.
Vaclav Sobr
22.9.2020 12:54 Reaguje na Pavel HanzlProtože my co nějaké technologie vyvíjeme víme jaká je to pakárna a že 90 procent navržených technologií se nedokáže dostat přes laboratorní testy. a 95 procent technologií co někdo navrhne se nedostane přes stádium demonstratčního modelu a pouhý zlomek procenta se vůbec kdy dostane do stádia komerčně použitelné sériové výroby.
Technologická společnost produkuje výrazně více selhání než úspěchu. (Selháními se mimochodem prakticky nikdo nechlubí)
Ironie je že už 20 let můžeme číst o nových superbateriích které vyrábí nějaký startup a nebo skupina - sice fungují v laboratoři tak aby je nějaká větší firma koupila - a pak už je ticho po pěšině odpisu něčeho co se nepovede převést do praxe.
Třeba baterie která nesnáší otřesy se absolutně nehodí do auta a nebo laptopu...
ale přiznat selhání by shodilo akcie danné firmy tak se to jenom zamete pod koberec a potichu opustí... zatímco startupper prodává něco někomu jinému který takovýto negativní kontakt s ním nemá.
Do nějakého komerčně demonstračního modelu má Nuscale minimálně 5 let.
A my jsme ve stavu že musíme začít něco dělat teď.
A i kdyby jsme postavili 10 Temelínských bloků tak pořád budeme mít ekvivalent dalších 30 ve fosilní spotřebě (elekřina a topení) co budeme muset nahrazovat.
čili - to že postavíme 2 nové bloky absolutně na kapacitě postavit dalších 100 nuscale jako teplárny a malé elektrárny nic nemění.
podobně to že postavíme 2 nové bloky... no to nahradí 2000 5MW větrníků s akumulací... pořád by jsme jich na nastavení naší fosilní spotřeby potřebovali 33000 dalších...
takže sakra - 2 Jaderné bloky jsou jenom zlomek kapacity co budeme muset nahradit... potřebujem udělat !!!20X!!! tolik.
takže kurník - teď investujme do toho co funguje a je vyzkoušené, ztratit se to neztratí bez ohledu na to co bude možné stavět za 5 let.
Pavel Hanzl
22.9.2020 15:00 Reaguje na Vaclav SobrSamozřejmě všechno tohle v normálních zemích dávno proběhlo, NusCale má za sebou všechny nutné prototypy, zkušební i ostrý provoz atd. atd. atd. jinak by licenci nedostal. Teď může vyrábět sériově.
Občas se objeví zprávy o převratných, bateriích, případně světlech, ale když se podívám, že v kole mám baterku, která vydrží 80 km, led dioda svítí desítky hodin na malé tužkáče, v kapse mám krabičku, se kterou se dovolám po celém světě atd. atd. atd. tak mě žádná skepse nebere. Jen z toho, že my se propadáme tam, co popisujete a to, co jsme měli dávno dělat, už nedoženeme.
Tento svět není stavěn pro blbý.
Vaclav Sobr
22.9.2020 16:28 Reaguje na Pavel HanzlZákony prakticky každé země které je pod MAAE musí licencovat každé nukleární zařízení individuálně. I demonstrační model.
Jediná licence kterou nuscale dostal je pro demonstrační model.
To že se nějakou technologii povedlo licencovat znamená jenom že by neměl být problém licencovat další kus toho zařízení.
(ale ona taky licence bude záviset na místě kde se bude stavět, bude se dělat posuzování spousty dalších věcí)
značně předbíháte.
Vaclav Sobr
22.9.2020 16:29 Reaguje na Pavel HanzlVy prostě naprosto nechápete proceduru kterou je potřeba s těmihle zařízeními dělat.
Pavel Hanzl
22.9.2020 21:14 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
22.9.2020 23:46 Reaguje na Pavel HanzlNuscale dostalo jenom schválený papír, že "asi tenhle modul bude v principu fungovat".
Během roku 2022 chtějí žádat o licenci to někde na konkrétním místě postavit jako testovací zařízení... a někdy v roce 2029 by mohli mít funkční demo-model.
to je současný stav Nuscale.
nikde nic nestojí, nikde nic nebylo otestováno a nikde nic nepředvádějí. Z hlediska byrokratického kolečka - je čekají ještě 3 další.
A každý jeden nukleární provoz se certifikuje zvlášť. Lokalita od lokality.
Identický projekt se stejnou technologií může být na jednom místě schválen a na jiném ne. (třeba jen kvůli geologii)
nuscale má v podstatě jenom první papír kde mají schválený návrh. I podle jejich plánů ještě 10 let nebudou mít ani ukázku toho co by někomu mohli prodávat.
Emil Novák
22.9.2020 17:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 21:24 Reaguje na Emil NovákJeto silně kostrbaté vyjádření, ale já to pochopil tak, že licenci mají VŠECHNY tyhle rektory (bez ohledu na elektrárnu).
Emil Novák
22.9.2020 22:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.9.2020 13:53 Reaguje na Milan GV té době budeme stále ještě mudrovat, jestli vypíšeme tendr na stavbu mastodonta.
Pavel Hanzl
21.9.2020 22:14 Reaguje na Vladimír WagnerKaždopádně to odhaduji dřív, než se u nás vůbec vypíše tendr na JEDEN blok JE.
Svatá Prostoto
22.9.2020 15:29 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://oenergetice.cz/rychle-zpravy/nuscale-prvni-spolecnosti-ktera-dokoncila-certifikaci-maleho-modularniho-reaktoru
Podrobněji to máte tady ... NuScale has indicated it will apply in 2022 for a standard design approval of a 60-megawattper-module version of the design. That version will require additional NRC review.
Neither a standard design approval nor a design certification grant permission to build or
operate a reactor. Full certification, if granted by the Commission following the staff’s
recommendation, allows a utility to reference the design when applying for a combined license to
build and operate a nuclear power plant.
https://www.nrc.gov/reading-rm/doc-collections/news/2020/20-043.pdf
Takže vstávat a cvičit, snění bylo dost.
Pavel Hanzl
22.9.2020 21:32 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
23.9.2020 10:37 Reaguje na Pavel HanzlŽádný konkrétní projet na na SMR neexistuje, natož aby existoval nějaký jeho prototyp. Když všechno půjde jak NuScale plánuje, projekt reaktoru bude předložen k schválení v roce 2022 a první ... úplně první!!! ... reaktor bude dokončen a uveden do provozu v roce 2026.
SMR je ok, SMR od NuScale může být fajn, ale vy tu píšete absolutní pitomosti a jen dokazujete, že máte nadšení a víru, ale bohužel jen to.
Svatá Prostoto
23.9.2020 15:19 Reaguje na Svatá Prostotohttps://www.nuscalepower.com/projects/carbon-free-power-project
Bo že jsme tu všichni zaprdění čecháčkové bez ambicí a rozletu a vy nám nevěříte je samozřejmě v pořádku, ale samotné NuScale Power třeba uvěříte i vy.
Pevně doufám, že tímto je diskuze na téma "SMR by NuScale" pro období do roku 2030 jednou pro vždy uzavřena.
Svatá Prostoto
22.9.2020 15:31 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.peak.cz/vyvoj-malych-jadernych-reaktoru-v-usa-motivuje-tamni-ministerstvo-hlavne-financne/24522/
Na to jaký jste nadšenec a máte ve všem jasno bych fakt očekával výrazně lepší práci se zdroji.
Pavel Hanzl
26.9.2020 09:16 Reaguje na Svatá ProstotoKaždopádně je pro nás výhodná ve více směrech:
Bude k dispozici každopádně dřív, než bychom postavili mastodonta v Dukovanech.
Můžeme využít ten obrovský tepelný výkon, který se v Dukovanech pouští do vzduchu.
Bude to cenově výhodnější a je to diverzifikovaný zdroj, takže nepřetěžuje přenosovou soustavu, může se uvádět do provozu velmi rychle a postupně. atd. atd.
Má to jednu zásadní nevýhodu. Je to z USA a naše proruská vládní garnitura to nikdy nekoupí.
Emil Novák
22.9.2020 17:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 20:01 Reaguje na Emil NovákAle to je fuk, všichni tam lžou pořád, takže to dopadne jak dycky.
Emil Novák
22.9.2020 21:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 22:52 Reaguje na Emil NovákPokud tendr vypíšeme, v totálním korupcistánu není jiná možnost, než aby to dostal Rosatom.
Budou to maskovat za různá konsorcia atd. ale výsledek je jasný předem. Za gigantické peníze ani ťok.
Svatá Prostoto
23.9.2020 11:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.9.2020 12:10 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
23.9.2020 12:30 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
23.9.2020 13:51 Reaguje na Svatá Prostoto„Není otázkou, zda by se měly členské státy solidárně zapojit a přispívat, ale jak to udělají,“ prohlásila ... Ursula ... podle níž je návrh novým začátkem unijní migrační politiky.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/migrace-evropska-komise-unie-migrant-uprchlik-solidarita.A200923_123944_zahranicni_elka
Ta má dikci jak když Leonid Iljič promlouval Sašovi do duše v Čiernej pri Čope:-).
Pavel Hanzl
23.9.2020 20:53 Reaguje na Svatá ProstotoTo samozřejmě není žádná obhajoba nacismu,ten byl příšerný, aly my z toho vykličkovali velmi dobře.
Ovšem dalších 40 let komunismu nás dostalo na dno tak důkladně, že jsem se jěště nevzpamatovali a ještě dlouho nemáme šanci.
Svatá Prostoto
24.9.2020 11:38 Reaguje na Pavel HanzlA když už jsme u té vaší adorované Říše, ta první válka byla taky její dílo. A že vedla k té druhé snad ani není třeba zmiňovat.
Takže jo, německé světlo je tady s námi dlouhá léta a vždy to byl průser.
Pavel Hanzl
25.9.2020 13:47 Reaguje na Svatá ProstotoMy jsme sice prošvihli příležitost stát se respektovaným Národem Evropským, ale totální tutany z nás udělal až komunista, dnes to dorazili ruští demagogové.
Svatá Prostoto
25.9.2020 14:26 Reaguje na Pavel HanzlNe, že by R-U v tom bylo úplně nevinně, to ani smykem, ale tím, kdo to celé dirigoval, bylo právě Německo. O tom, že se s vidinou zastavení bojů na východě zcela zásadním způsobem zasadilo o to, aby se v Rusku dostali k moci bolšáni, ani nemluvě.
Takže za těch 40 let rudých sraček vděčíme z největší míry právě tomu vámi milovanému Německu.
Pavel Dudr
21.9.2020 21:35Pavel Hanzl
21.9.2020 22:20 Reaguje na Pavel DudrZkuste vysvětlit, PROČ by měli chtít vědci, nebo politici nebo občané EU, aby zchudli a zkrachovali??
Proč by to dělali?
Proč teda v USA jen loni předělali asi 100 uhelných elektráren na paroplyn a dalí desítku zavřeli? Aby zchudli?
Proč v USA jede ve velkém FVE a vítr? Proč velké ropné giganty (BP, Shell, Texas Oil atd atd.) masivně investují do OZE?
Já si myslím, že jsou všichni blbí, jen vy jste letadlo.
Jaroslav Studnička
22.9.2020 08:42 Reaguje na Pavel HanzlTak si přečtěte tento článek, jak to je s tím plynem, protože jste napsal opět nesmysl.
https://oenergetice.cz/zahranicni/vice-nez-100-uhelnych-elektraren-usa-proslo-od-roku-2011-konverzi-plyn
Pavel Hanzl
22.9.2020 08:52 Reaguje na Jaroslav StudničkaTo máte přece v tomhle článku, kde kachní graf jasně ukazuje obrovský podíl právě soláru na denní spotřebě elekřiny v Kalifornii.
Jaroslav Studnička
22.9.2020 08:57 Reaguje na Pavel Hanzl1) Ta změna je za období 2011 - 2019, nikoliv za rok 2019 jak uvádíte.
2) Na paroplyn nebyla přestavěna žádná uhelná elektrárna. Několik jich byl odstaveno a nahrazeno novým paroplynem. Zbytek byl pouze plynofikován. Tedy uhelný kotel byl plynofikován, nikoliv přestavěn na paroplyn.
Pavel Hanzl
22.9.2020 10:21 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
22.9.2020 10:28 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
22.9.2020 10:02 Reaguje na Pavel HanzlJá bych tam pár rozdílů viděl. I když tedy K ... v takovém SF umí být v létě fest hnusně:-/.
Pavel Dudr
21.9.2020 22:23 Reaguje na Pavel Dudr„Vzestup koncentrace atmosférického CO2, způsobený historickým spalováním fosilních paliv, pravděpodobně zvýšil zemědělské výnosy u obilovin C3 o 70% (pšenice, oves , rýže, bavlna a stále zelené stromy), o 28% u rostlin C4 ( kukuřice a dalších „trav"), o 33% u ovoce a melounů, o 62% u luskovin, o 67% u kořenových rostlin a o 51% u zeleniny.“ https://www.heartland.org/news-opinion/news/cut-carbon-dioxide-cause-misery
Pavel Hanzl
21.9.2020 22:36 Reaguje na Pavel DudrZvláště proto, že tam skleníkáč vytvořil úžasnou teplotu 300 - 400°C.
Galipoli Petr
22.9.2020 10:56 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
22.9.2020 11:53 Reaguje na Galipoli PetrJan Šimůnek
22.9.2020 17:09 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
22.9.2020 21:37 Reaguje na Jan ŠimůnekNemají na chleba (na důchody) ani na silnici a jen plácají, jak dycky. Nedodrtkali se ani na Měsíc.... Neskutečný, jenže my už v tom jedeme taky.
Svatá Prostoto
23.9.2020 10:41 Reaguje na Pavel HanzlTu možná vyšlou. Zase. Protože Veněry na té Venuši už samozřejmě byly. Skoro před 60 lety.
Svatá Prostoto
23.9.2020 12:20 Reaguje na Pavel HanzlJj, jako vždycky. Zbytek už si najdete sám, že ;-PPP.
Pavel Hanzl
23.9.2020 12:12 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
23.9.2020 12:27 Reaguje na Pavel HanzlProblémy jsou dva, jsou toho schopni pouze v jednotlivých oblastech a projektech a ... což je zásadní ... nejsou schopni to nějak překlopit do "běžného života", resp. ekonomiky.
Aby bylo jasno, já na nějaké "Se Sovětským svazem na věčné časy ..." nikdy nebyl, ale zase dělat z Rusů nějaké blbce není ani opodstatněné, a nakonec ani moudré.
Pavel Hanzl
23.9.2020 21:07 Reaguje na Svatá ProstotoNevím, co kam překlápí, ale nevyrábí vůbec nic prodatelného, kromě zbraní.
Zkuste se podívat kolem sebe, co máte z Ruska a co z Ameriky (vyráběného v Číně).
Rusko se za gigantické peníze za suroviny vůbec nepodílí na vývoji světa, nedělá nic pro lidi, vyvíjí pouze útočné stroje proti nim.
Svatá Prostoto
24.9.2020 11:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.9.2020 13:41 Reaguje na Svatá ProstotoRusko nemá ŽÁDNÝ vědecký program, který by stál za řeč, dělali jen taxikáře Amíkům na ISIS, teď i tohle asi zhebne, do kosmu vysílají jen komerční družice za cizí peníze.
Svatá Prostoto
25.9.2020 14:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.9.2020 23:50 Reaguje na Svatá ProstotoPetr Eliáš
22.9.2020 09:13 Reaguje na Pavel Dudrhttps://www.desmogblog.com/heartland-institute
Pavel Dudr
22.9.2020 11:00 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
22.9.2020 12:18 Reaguje na Pavel DudrDenně se spotřebuje 100 milionů barelů ropy, roční odhad spotřeby uhlí je 8 561 852 178 st (rok 2016).
https://www.worldometers.info/coal/#coal-consumption
https://www.worldometers.info/oil/
Jan Šimůnek
22.9.2020 17:11 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
22.9.2020 20:09 Reaguje na Jan ŠimůnekPodle toho, co tu předvádíte, si dovolím soudit, že ta definice bude znít asi takto: ,,Kdokoli, kdo tvrdí něco, co neodpovídá mé ideologii, je automaticky klimaalarmista.,,
Pokud jsem se trefil, tak si dovolím tvrdit, že vědců mezi klimaalarmisty bude celá řada, protože do této skupiny patří opravdu hodně lidí.
Pavel Hanzl
22.9.2020 21:38 Reaguje na Petr EliášMiroslav Vinkler
22.9.2020 06:20Tím mám na mysli dovoz elektrické energie z Ruska, která by mohl překlenout určitou časovou prodlevu při změně energetické infrastruktury.
Musíme si uvědomit, že experiment EU "Green Deal" někdo bude muset zaplatit a jiná cesta než navýšení cen pro koncové odběratele není možná.
/mimo vystoupení z EU /
Pavel Hanzl
22.9.2020 07:17 Reaguje na Miroslav VinklerA hlavně PROČ??
Evropa je energeticky velmi soběstačná, buduje moderní nízkoemisní systémi i OZE, vše se financuje průběžně a žádný zásadní problém nenastává.
My nemusíme vůbec vymýšlet nějaké úžasnosti, stačilo by jít s proudem a jsme v pohodě. Ještě nás bude EU dotovat.
Jenže to neděláme z ideologických důvodů.
Miroslav Vinkler
22.9.2020 09:17 Reaguje na Pavel HanzlJednalo se o přenosovou VVN soustavu Mir.
" Po vytvoření základního rozvodu 400 kV v bývalém Československu dochází k vybudování 400 kV propojení s okolními státy. V roce 1973 je zprovozněno vedení V449 s Maďarskem (Levice – Göd), v roce 1976 dvojité vedení V443/V444 s Polskem a dále dvojité vedení s východním Německem V445/V446. V roce 1979 je ve východoevropské síti Mír zprovozněno první vedení o napětí 750 kV z tehdejšího Sovětského svazu do Maďarska mezi rozvodnami Vinica, Zapadoukrajinskaja a Albertirsa."
V Evropě naneštěstí díky "železné oponě" vznikly soustavy dvě. Západoevropské země spolu se Skandinávií měly svou soustavu, země tzv. "socialistického bloku" druhou.
Ta byla založena v roce 1963 a dostala název MIR. Později se tato soustava řízená z pražského dispečinku napojila v Mukačevu ještě na ukrajinskou elektroenergetickou síť Sovětského svazu a na Maďarsko, které bylo ještě připojeno na Rumunsko a dále Bulharsko.
A neplácejte nesmysly s OZE a energetickou soběstačností Evropy.
"Vzhledem k faktu, že prostor Evropské unie je výrazně závislý na importu energetických zdrojů, je oblast energetiky v EU velmi citlivým tématem. "
zdroj : Energetická (ne)soběstačnost Evropská unie versus Čína* , dostupné zde :
https://sev.vse.cz/pdfs/sev/2013/03/08.pdf
Pavel Hanzl
22.9.2020 10:25 Reaguje na Miroslav VinklerMě připadá skutečně děsivá představa, že někdo potáhne 2 tisíce km drátů z pochybného zdroje do země, kde sluneční energie dává 1kWp na 1 m2.
Vaclav Sobr
23.9.2020 09:53 Reaguje na Pavel HanzlI s maximální celospektrální účinností solárního panelu kolem 30 procent dostanete na metr čtvereční 300Wp maximálně.
1kW je cca co slunce u nás v létě v poledne na metr čtvereční pošle maximálně.
Pavel Hanzl
25.9.2020 13:38 Reaguje na Vaclav SobrKdyž dělám odhady, (napřesno to počítá až projektant) tak můžu brát, že 1kWP vyrobí 3 standardní panely (přes 2 m2, účinnost asi 18%), píky ovšem podělím osmi (instalovaný 1 kWP vyrobí za den asi 3 hWh). Takže tento výkon dá za rok asi 1MWh elektřiny.
Pavel Hanzl
22.9.2020 10:33 Reaguje na Miroslav VinklerTakže dnes dováží, což není skutečně žádný problém, ovšem potenciál OZE může veškeré potřeby plně uspokojit. Především ve větrných oblastech Severního a Baltského moře, případně slunného Jihu.
Velký problém je ovšem v Rusku, které prakticky stojí na vývozu fosilních paliv do Evropy.
Tvoří jim to asi 50% HDP a Rusové nejsou schopni se stávajícím vedením se postavit na nohy a živit se něčím jiným.
Miroslav Vinkler
22.9.2020 13:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 21:50 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
22.9.2020 21:56 Reaguje na Miroslav VinklerDnes OZE tvoří asi 10%, JE asi taky tolik.
Galipoli Petr
22.9.2020 10:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 11:25 Reaguje na Galipoli PetrTo je pouze pro předstvu poměru výkonů nutných a vyrobených.
Nic takového nikdo stavět nebude, protože ty kilomery čtvereční panelů mohou být instalované na střechách i nad zpevněnými plochami po celé Evropě. A ušetříme giga mega za přenosovou síť.
Jan Šimůnek
22.9.2020 17:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 19:40 Reaguje na Jan ŠimůnekNikdo to stavět nebude, napište si to někam na monitor.
Galipoli Petr
22.9.2020 20:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.9.2020 21:41 Reaguje na Galipoli PetrTady je většina lidí, kteří pro stromy nevidí les a nimrají se v marginalitách, zatímco celek je mimo jejich chápání.
Pavel Hanzl
22.9.2020 21:44 Reaguje na Galipoli PetrJen lžete.
Pouze pana Šimůnka považuji za ruského bota programovaného v Petrohradě, protože jeho reakce tomu napovídají.
Emil Novák
22.9.2020 17:52 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
22.9.2020 09:38by si to před každým svým příspěvkem měli přečíst jako Otčenáš a neplácat
tu ty své nesmysly o OZE jako spáse energetiky. Bohužel dohánět to třicet
trvající přešlapování na místě a žití z podstaty energetiky bývalého státu bude velmi bolestivé. Pokud se bude ještě do toho plést politika a předem
vyřazovat ze soutěže některé výrobce jaderných zařízení, tak to nedopadne
i tak dobře. My starší se uskrovníme, vymřeme, ale pro mladé tu zůstane
stát s elektřinou nad zlato. Každý bude muset přemýšlet, zda s ní plýtvat
a nebo ji používat i tam, kde může být nahrazena jiným zdrojem. Pouze se
už nesmíme zblbnout do odstavení i těch jiných dosavadních zdrojů dříve, než bude dosažen nastíněný energetický mix. Jakékoliv hurá akce bez předem zajištěných náhrad za stávající zdroje pouze situaci zhorší a nebo povede
ke kolapsu. Věřím v moudrost techniků a politiků, ale obávám se hlouposti
snílků, aktivistů a vlezdoprdélků. Ti jsou schopni prosadit právě tyto
hurá akce a nedomyslet důsledky. Takže prosím všechny o pozorné studium výše uvedeného článku, sebereflexi svého nadšení pro OZE a jiné zatím
utopické cíle.
Pavel Hanzl
22.9.2020 21:48 Reaguje na Břetislav MachačekZeptejte se na příslušných úřadech, jak je teda možné, že máme stále z fve jen 2,7% elektřiny a z větru skoro nic, vývoj je velmi pomalý, kde ty peníze mizí?
Němci mají za procentuálně nižší dotace už z OZE asi 40% energie.
Jaroslav Studnička
22.9.2020 22:33 Reaguje na Pavel HanzlTo jsou provozní dotace již vybudovaných (provozovaných) zdrojů OZE. Ty peníze mizí u majitelů těchto zdrojů OZE.
Tyto finance nemají nic společného s vývojem nebo výstavbou dalších zdrojů.
Pavel Hanzl
22.9.2020 22:44 Reaguje na Jaroslav StudničkaJak to, že v době levných panelů a celých systémů se nic nestaví, naši solárníci investují v Německu, Polsku a Rumunsku?
Kdo tento hampejz vlastně řídí?
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-slunci-nepreje-solarni-investori-miri-do-polska-ci-rumunska-116560
Jaroslav Studnička
22.9.2020 23:09 Reaguje na Pavel HanzlNěmci to včas zarazili a výkupní ceny snížili.
To zákonné minimum je právě 45,42 mld. Kč za rok 2019.
Prosím vás, na ten váš odkaz jsem již reagoval a uváděl jsem vám odkaz, jaké jsou aktuální investiční dotace na FVE. Realita je prostě taková, že bez provozních dotací, které jsou na nové zdroje FVE zastaveny, se to investorům nevyplácí.
V Německu se soutěží formou aukcí, což je právě ta provozní dotace.
Pavel Hanzl
23.9.2020 07:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaAle dobře, ta podpora je do roku 26, což vydržíme.
Ale proč se nestaví další zdroje, když je celý systém x násobně levnější?
kde chtějí náhradu za odstavené uhláky?
Jaroslav Studnička
23.9.2020 08:00 Reaguje na Pavel HanzlNo asi to ukazuje tu skutečnou "výhodnost" FVE a bez provozní dotace to nikdo stavět nechce.
Pavel Hanzl
23.9.2020 12:15 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
23.9.2020 12:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.9.2020 13:30 Reaguje na Jaroslav StudničkaMiroslav Vinkler
23.9.2020 09:03Představa, že mávnutím proutku se realita inverzně změní , je chorobně utkvělou představou Ulriky von der Leyen a lidí,politiků, kteří o energetice vědí pouze to, že když zapnou vypínač,rozsvítí se jim žárovka.
Bez koncentrovaných zdrojů energie /jádra/ to prostě nejde.
Masívní nasazení OZE je ekologická i ekonomická sebevražda pro krajinu a obyčejné lidi, kteří v ní žijí.
I pan Hanzl nechť si laskavě povšimne, že bylo porušeno první a základní pravidlo fungování EU -- zákaz,aby se EU zadlužila.
Politici neudělali nic jiného, že si na nesmyslnou transformaci půjčili biliony , které ovšem bude splácet někdo jiný -- pravděpodobně doktoři a inženýři , kteří v houfech přijíždějí do Evropy z Afriky a Asie.
Pavel Hanzl
23.9.2020 21:29 Reaguje na Miroslav VinklerNikdo nehovoří o žádném máváním proutkem, to je přece úplná blbost, celý Západ přece intenzivně vyvíjí, platí, konstruuje a instaluje, prostě pracuje.
Bez nějakých "koncentrovaných" zdrojů to zcela evidentně lze, ten systém se jmenuje "diverzifikace".
Navíc se ta koncentrace nemusí nutně nacházet ve fosilu nebo v jádru.
EU se zadlužila, ale nebylo to kvůli energetice, ale kvůli propadu hospodářství pandemií koronaviru.
Právě nová energetika je způsob, jak se dostat z krize.
Nevím o jaké transformaci píšete, ale ta energetická probíhá v normálních zemích minimálně desetiletí a dnes z toho ty země začínají těžit. Něco to stálo, ale zaplatí se to velmi rychle.
Kdáknout do toho inženýry z Afriky si nedovolí ani pan Šimůnek.
Prostě vás hodnotím jako nedostatečného ve všech bodech.
Miroslav Vinkler
24.9.2020 11:23 Reaguje na Pavel HanzlA vy si zase porovnejte ceny zboží a služeb , a platy v CZ/EU a USA než spustíte písničku o drahotě v drahých zemích.
Asi vám též uniklo, že porovnáním globálního HDP EU za 20 let - spadl z 35% na 20% , což nesvědčí o "činorodém ruchu" na staveništi EU.
Pane Hanzle, když něco tvrdíte uvádějte čísla a ne domněnky.
Čísla nelze okecat ani zfalšovat a jejich vypovídající hodnota je univerzální po celém světě.
Např. elektřina
Cena 1 kWh Německo ..........8.02 CZK / ty vaše OZE /
Rusko.............1.34 CZK
ale i Švédsko................3.10 CZK
Tak se v diskuzích neblamujte a jděte do sebe.
Pavel Hanzl
25.9.2020 13:21 Reaguje na Miroslav VinklerVždy mi jde o systém, o princip.
Pokud je v Němcku asi 3x vyšší všeobecná příjmová hladina, tak je pro ně elektřína levnější než pro nás za 5.50 kWh.
Nevím, jestli EU spadla na 20% celosvětového HDP, ale proti dynamickým ekonomikám Východu s 3x vyšší populací to je asi normální a není to žádná tragédie. Evropa vládla světu možná 300 let, po válce to přebraly USA, ale Evropa skutečně nezchudla, spíš naopak.
S novou vlnou OZE se ale Evropa zase výrazně posunuje na špičku.
Každopádně demagogie ropáků, jak kvůli OZE Evropa zbankrotuje je totální pitomost, jasně ale víme, odkud to pošlo.