Vladimír Wagner: Dal se současný hrozivý vývoj v evropské energetice předpovídat?
V polemice s jeho názory jsem souhlasil s trendy růstu cen povolenek a předpovídal jsem i větší nárůst, pokud by opravdu měly vytlačit uhelné zdroje a nahradit je plynem. Polemizoval jsem však s tím, že by šlo z německé strany o plánovanou a promyšlenou akci. Podle mého názoru šlo o následek zoufalého lavírování mezi snahou obhájit svou pozici lídra v zelené cestě za snižováním emisí a realitou vznikající odchodem od jádra. Německo se tak těžko mohlo v evropském parlamentu postavit na stranu environmentálně „zaostalých“ států a přeměnu emisního trhu blokovat. Zároveň jsem poukázal na to, že růst cen povolenek a přechod k plynu povede k jeho zvýšené spotřebě a tím i růstu jeho ceny. To by znamenalo, že pro vytlačení uhelných zdrojů z trhu nebudou stačit i velmi vysoké ceny emisních povolenek. I to by ukazovalo, že u Německa nejde o promyšlenou akci. Dovolím si ocitovat část ze zmíněné mé reakce na článek Michala Šnobra:
„Zásadním problémem je, že růstem ceny emisních povolenek se zvyšuje nejen cena elektřiny z uhlí, ale také z plynu. Sice méně, protože emise z plynu jsou poloviční než u uhlí, ale také významně. Uhlí tak plyn bude dohánět delší dobu a ceny se protnou u vyšší hodnoty. Ta pochopitelně závisí i na ceně samotného paliva a ta se u obou komodit v poslední době zvyšovala. Vlivem růstu poptávky po plynu a snižování u uhlí během „Německého rozbřesku“ by se sbližování ceny elektřiny z nich mohlo ještě ztížit.
Je tak značné riziko, že přechod k plynu bude znamenat opravdu velmi vysoké ceny povolenek a silové elektřiny. Pro německého spotřebitele i průmysl to může být hodně nepříjemné. Zatím byl růst poplatků za dotace OZE a síťové služby částečně kompenzován nízkými cenami silové elektřiny. I tak má Německo nejvyšší cenu elektřiny pro spotřebitele, a i cena pro průmysl, u kterého jsou částečně náklady na OZE dotace přenášeny na spotřebitele, je vysoká. Zároveň však zvýšení ceny silové elektřiny nemusí znamenat znatelné snížení velikostí dotací na OZE. V dobách ideálních větrných podmínek pořád bude takový přebytek větrné elektřiny, že povede k nízkým až záporným cenám silové energie na burze. Vysoká cena bude v době, kdy bude produkce větrných a fotovoltaických zdrojů omezená.“
Připomeňme, že s Michale Šnobrem polemizoval ve svém článku i Jan Veselý. Ten však jakýkoliv větší růst cen povolenek vylučoval. Připomeňme si jeho slova:
„Nesouhlasím s Michalem Šnobrem v jeho odhadu, že Němci budou chtít vyšroubovat cenu emisních povolenek k 35-45 EUR/t CO2 a už vůbec ne s 40-50 EUR/t CO2 pana Wagnera. Jsou to čiré spekulace, v případě Michala Šnobra to pravděpodobně vychází z řešení úlohy: Kolik by musela stát emisní povolenka, aby byly paroplynové elektrárny provozně levnější než hnědouhelné.
V reálu očekávám, že cena emisních povolenek bude dlouhodobě konvergovat do cenového intervalu, který si jako cíl stanovila EU, tj. 20-30 EUR/t CO2. Velká část současného růstu ceny emisních povolenek lze připsat na vrub tomu, že si je německé utility (např. RWE) nakoupily do zásoby. Je tedy i možné, že současné vysoké ceny povolenek jsou jen krátkodobou epizodou, kdy cenu vyhnaly nahoru jednostranné velké nákupy.“
Je vidět, že předpověď dramatického růstu emisních povolenek a cen plynu i elektřiny se i přes pochyby pana Veselého plně realizovala. Zpoždění jejího příchodu bylo způsobeno poklesem ekonomické aktivity během pandemie i tím, že zásadní úbytek uhelných a jaderných zdrojů teprve probíhá.

Zároveň do značné míry bezradný a nepřipravený postoj Německa a obrovské problémy, které mu současný vývoj přináší, spíše potvrzují můj názor, že tu u Německa opravdu nešlo o promyšlený postup. Plánovaný průběh Německého rozbřesku“ prezentovaný panem Šnobrem se podle mě nepotvrzuje. Stačí se podívat na současný vývoj cen elektřiny v Německu, které se pohybují mezi 100 až 230 EUR/MWh.
Současný vývoj také plně potvrzuje můj názor, že energetika nemůže být vyřešena další výstavbou větrných a fotovoltaických výkonů. Vývoj v posledním měsíci byl dominován tím, že minimálně foukalo a také slunečního svitu bylo málo. Žádný další instalovaný výkon těchto zdrojů by nepomohl, stále by byl nedostatek elektřiny z nich. V době, kdy foukalo hodně, jako tomu bylo o minulém víkendu, by byl naopak ještě větší přebytek elektřiny. Už současný instalovaný výkon vedl v regionu k nulovým cenám silové elektřiny na burze. Tvrzení zelených aktivistů, že by u nás byly ceny elektřiny a problémy menší, kdyby se v dřívější době instalovalo daleko více větrných a fotovoltaických zdrojů, je úplně mimo realitu. Vysoká cena elektřiny se k nám dominantně přelévá z Německa, které bylo v instalacích těchto obnovitelných zdrojů bezkonkurenčně v čele.
Pokud by při startu využívání systému emisních povolenek před deseti lety byla nastavena funkční hodnota jejich ceny, aby opravdu vedly k vytlačení uhelných zdrojů a přechod k nízkoemisním, došlo by k vývoji podobnému tomu současnému už dříve. I o tom jsem psal ve svých článcích na začátku minulého desetiletí. Je tak jasné, že současný vývoj byl předvídatelný, a nejen Michal Šnobr a já jsme jej prorokovali. Zároveň bych upozornil, že potvrzení těchto předpovědí naznačuje, že i předpovědi velmi neblahého vývoje v případě realizace zavření fosilních zdrojů bez adekvátní náhrady odpovídajících nízkoemisních zdrojů by se mohly také uskutečnit (viz třeba zde).
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (66)

Katka Pazderů
12.10.2021 06:54Jaroslav Řezáč
12.10.2021 08:45 Reaguje na Katka PazderůNěkde se ceny určují také spotřebou...takže když se vytvoří akce kulový blesk na zemní plyn, trh samozřejmě zdraží.
a v neposlední řadě, za vše dobré i špatné si můžeme poděkovat sami, tedy těm nemocným hlavám, který víc sázejí na emoce než na konzistenci. Všichni víme, kde se pekl Green deal
Vladimír Wagner
12.10.2021 13:03 Reaguje na Katka PazderůViktor Šedivý
12.10.2021 14:34 Reaguje na Vladimír WagnerSvatá Prostoto
12.10.2021 15:23 Reaguje na Vladimír WagnerKdo tvrdil opak buď vědomě lhal, nebo je trubka.

Jakub Graňák
12.10.2021 18:07 Reaguje na Vladimír WagnerPřeji mnoho zdaru a pevné zdraví
J. Graňák
smějící se bestie
12.10.2021 09:53Když lidi vidí, co v tý Bruseli předváděj !

Jakub Graňák
14.10.2021 19:00 Reaguje na smějící se bestieO imbecilitě našich čelných představitelů v otázce zajištění přijatelných cen energií pro běžné spotřebitele viz zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/moskva-brusel-ne-vinici-drahe-elektriny-a-plynu-sedi-v-praze
Karotka Z
15.10.2021 14:50 Reaguje na Jakub Graňákkarel krasensky
12.10.2021 10:15Jaroslav Řezáč
12.10.2021 12:10 Reaguje na karel krasenskyDaniel Višňovský
13.10.2021 20:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jakub Graňák
12.10.2021 18:09 Reaguje na karel krasenskyBřetislav Machaček
12.10.2021 10:28má své mantinely a už i možnost dodávat jinam. Není závislý na jediném
odběrateli a tak i zde funguje trh. Kdo dá více má, kdo míň nemá. Více
asi do budoucna nebude už pouze pro udržení ceny a tak je moudré mít
vlastní zdroje, ale to by o tom museli rozhodovat ekonomové a ne
politici a hlavně politruci. Vlastní zdroje si necháme pohřbít a tak
nezbývá než vzývat přírodu, aby k nám byla milosrdná. Nesvítí, nefouká,
končí těžba a zdražuje se dovoz. Jaký tak asi šlo předvídat výsledek?
No takový jaký je, pokud není nikdo slepý a nevěří na zázraky. Jsem
zvědav zda to bude nová vláda řešit a nebo si pouze poslanci přidají
na platech, aby měli na dražší energie. My ostatní si utáhneme zase
opasky a ti méně šťastní obsadí místa pod mosty. Možná jim nikdo
nezakáže ohníček z PETek a odpadků a nám alespoň teplo z dřeva v krbu.
Viktor Šedivý
12.10.2021 10:34 Reaguje na Břetislav MachačekNemluvě o tom, že od TOP a STAN lze očekávat spíše bruselské řiťolezectví než realistický či dokonce kritický přístup.

Miroslav Vinkler
12.10.2021 10:46Jde o problematiku Transevropské energetické sítě, která se zaměřuje na propojení energetické infrastruktury zemí EU. V rámci této politiky bylo dáno devět prioritních koridorů, čtyři pro elektřinu , pět pro plyn.
Energetická infrastruktura je klíčovým faktorem umožňujícím přechod na energetiku, jak se odráží ve sdělení Komise o evropském zeleném obchodu a čisté planetě pro všechny (COM (2018) 773 final), přičemž výslovně odkazuje na potřebu revize nařízení o TEN-E zajistit soulad s cíli klimatické neutrality.
To má přispět k cílům EU v oblasti snižování emisí podporou integrace obnovitelných zdrojů a nových technologií čisté energie do energetického systému.
Elektrické koridory :
Pobřežní síť Severního moře (NSOG)
Severojižní v západní Evropě (NSI West Electricity )
propojení sever-jih ve střední a jihovýchodní Evropě (NSI East Electricity)
Propojení baltského energetického trhu s elektřinou (BEMIP Electricity)
Veřejnost není informována jakým způsobem se náklady na úpravu sítě a jejich propojení ve vazbě na povinný rozmach OZE promítají do plateb za elektřinu. Zatímco kolísání burzovní ceny všichni bohatě komentují, zkuste se někdy podívat na položku síťové služby na faktuře dnes a před několika lety. Snad se taky budete divit.
A k vlastnímu článku -- sázka pouze na OZE v podání EU je sázkou na chromého koně. Průběh počasí je nepředvídatelný (nelineární dynamické systémy) a tedy je nepředvídatelné množství energie pro konkrétní časový interval.
Zásobování elektrickou energií však za každých okolnosti musí zajistit , aby v KAŽDÉM okamžiku byla energie dostupná.
Teoreticky můžeme mít být jmenovitý výkon všech OZE na n-násobku maximálního odběru soustavy. Co je nám to platné , když nám po dobu pouhých 20% času produkovat elektřinu nebudou a my ani nevíme, kdy to právě bude ?
Máme tady doly, hutě, chemičky, nemocnice, přístavy ,letiště, řízení dopravy apod. , které při nejlepší vůli nelze svěřit neplánovanému chaosu v důsledku blackoutu. Který, přesáhne-li počet OZE v síti určitou výkonovou mez, prostě musí přijít. Pouze nevíme kdy.
Řešení máme přímo před sebou, ale vysloveně z iracionálních až ideově extrémních názorů jej úmyslně odmítáme.
Pouze a jedině jaderná energetika je schopna zajistit "tvrdou" stabilitu přenosové sítě a stabilní dodávku elektřiny v libovolném okamžiku.
Nemusím být akademickými tituly ověšený, abych dokázal tvrdit, že existuje řešení úlohy, kterou lze zadat takto:
"Sestavte energetickou přenosovou soustavu ,která bude v maximální možné míře preferovat zdroje OZE , aniž by byla dotčena garance dodávek energií v libovolném časovém okamžiku, a to za předpokladu , že stabilita soustavy bude dána jadernými zdroji.
Plánované výkony OZE a jádra musí být nastaveny tak, aby umožnily v co nejkratší době náhradu energie z fosilních paliv , která v současnosti tvoří 40% produkované energie s dostatečnou rezervou."
A to je to , co mi schází. Místo odborného projektu zadaného v rámci politického rozhodnutí se na to jde systémem "Hurá na Bastilu! " se všemi dopady na občany . viz současnost.
Abych nebyl podezírán, že jde o výkřik do tmy , uvádím, co ke Green Dealu řekl kovaný ekonom a bývalý víceguvernér ČNB pan Mojmír Hampl.
„My vůbec nemáme hmatatelné představy o tom, co takový cíl, jako je uhlíková neutralita, konkrétně znamená pro náš běžný život,“ říká bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Na mysli má například to, čím budeme jezdit, čím budeme topit, jaké energie budeme používat, jaké ceny budeme platit. „Tohle mi přijde skoro neuvěřitelné, že čím větší ta věc je, tak tím menší debata se vede. Uhlíková neutralita prostě spadla z nebe a teď vlastně říkáme: O tom už se nedá vést žádná debata. A to já si myslím, že je fatálně špatně.“
Pavel Dudr
12.10.2021 11:18https://research.noaa.gov/article/ArtMID/587/ArticleID/2742/Despite-pandemic-shutdowns-carbon-dioxide-and-methane-surged-in-2020
Vladimír Wagner
12.10.2021 11:44 Reaguje na Pavel DudrPavel Dudr
12.10.2021 14:29 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
12.10.2021 15:13 Reaguje na Pavel DudrKdyby jste napsal, že dané problematice vůbec nerozumíte a nechápete, proč růst CO2 v daném roce pokračoval a ekonomický pokles způsobený pandemií se v nárůstu viditelně neprojevil, a proč tomu tak bylo?, tak to je dotaz a lze realizovat diskuzi. Ale vaše "otázka" je čisté osočení. Vaše současné doplnění říká vše o vaší osobě i charakteru.
Pavel Dudr
12.10.2021 20:18 Reaguje na Vladimír WagnerTen podvod spočívá v tom, že se takticky zamlčují přírodní emise CO2, které jsou asi 19x vyšší než lidské fosilní, které činí tedy jen 5 % z celkových emisí /aby se mohlo tvrdit, že polovina fosilních emisí zůstává v atmosféře/. A když se fosilní emise snížily o 7 %, pak se celkové emise snížily jen o 0,35 %,. Přitom příroda nerozlišuje mezi fosilními a přírodními emisemi, absorbuje oboje stejně. Proto změna v nárůstu CO2 je nepozorovatelná a není třeba vykládat báchorky o setrvačnosti systému.
Petr Eliáš
13.10.2021 12:48 Reaguje na Pavel DudrDaniel Višňovský
13.10.2021 20:32 Reaguje na Pavel DudrPetr Eliáš
12.10.2021 13:34 Reaguje na Pavel DudrJiří Svoboda
12.10.2021 12:33Představa Hurvínka o válce je proti tomu výkvět znalostí a realistického úsudku.
Daniel Višňovský
13.10.2021 20:33 Reaguje na Jiří SvobodaJoska Malý
12.10.2021 18:49mám na Vás vážně míněný dotaz. Sleduji Vás delší dobu a jsem neskutečně rád, že někdo s Vaší erudicí a schopností současný stav popsat věcně a většinou bez emocí existuje a veřejně vystupuje.
Nicméně mi hlavou vrtá stále otázka, proč berete globální oteplování/změnu klimatu a jeho/její způsobení zvyšujícími se koncetracemi CO2 v atmosféře jako hotovou věc? Ta věc podle všeho, co vím, vůbec není jasná. Doporučuji třeba přednášku Petra Pokorného o variabilitě teplot v holocénu, nejistotě proxydat atp. Já osobně si dovedu představit, že v tom mohou hrát roli vlivy kosmické(sluneční a jiné cykly), ale i nechemické - brutální změna charakteru povrchu a tedy jeho albeda, stejně tak vodního cyklu, vlivem lidské činnosti. Vůbec nechápu, kde člověk jako Vy, z podstaty vědy zvyklý neustále pochybovat, si neklade otázky, zda ta změna skutečně existuje, zda ji způsobuje lidská činnost a pokud ano, tak které faktory k tomu přispívají. Redukovat to na koncetraci CO2, v něčem tak komplexním jako je planetární klima, musí snad každého člověka, alespoň trochu přírodními vědami cinklého, znejisťovat a vnukávat mu otázky, zda se nejedná o víru a nikoli vědu. Nápadně to připomání v dějinách stále se objevující mýtus o Atlantidě.
Troufnu si částečně odpovědět sám, ale též je to k rozporování. Dovedu si představit, že proto, abyste nebyl rovnou odsouzen jako popírač a klimaskeptik, na oko přijmete jejich teze, že koncentrace CO2 jsou skutečným problémem, ale OZE to nevyřeší, pak logicky jediné, co to řeší, je jaderná energetika a až se povede ji prosadit, což je podle mne rozumné z mnoha důvodů, i kdyby se CO2 ukázalo jako falešná modla, tak pak v druhém kroce, když už máme jisto, že se nestřílíme do nohy, je možné začít zpochybňovat i toto. Ostatně enviromentalistická lobby, touto salámovou metodou pracuje leta a vcelku efektivně. Chápu, že pokud to tak je, nemůžete to přiznat, ale bylo by fér, alespoň trochu naznačit, zda vnímáte, že stran vlivu CO2 a změny klimatu existují jisté pochybnosti a není to jasná věc?
Vladimir Mertan
12.10.2021 19:27 Reaguje na Joska MalýJiří Svoboda
12.10.2021 20:40 Reaguje na Vladimir Mertan
Karel Zvářal
12.10.2021 20:57 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.10.2021 12:17 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
13.10.2021 15:17 Reaguje na Jiří SvobodaKarotka Z
15.10.2021 15:01 Reaguje na Vladimir MertanJiří Svoboda
12.10.2021 20:32 Reaguje na Joska Malý
Karel Zvářal
12.10.2021 20:52 Reaguje na Jiří SvobodaByť to není mainstreamový názor, jsem jeho zastáncem. Stačí vyjít z chládku lesa na rozpálené červencové podiskované pole (vnitrozemskou Saharu), a uvědomíte si, že jen tím sodovčákem to zdaleka není. Vlivy se sčítají - a ten (podle mě) větší jaksi nevidíme...
Petr Eliáš
13.10.2021 10:08 Reaguje na Karel Zvářalhttps://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/downloads/report/IPCC_AR6_WGI_Full_Report.pdf

Karel Zvářal
13.10.2021 15:13 Reaguje na Petr Eliáš
Karel Zvářal
13.10.2021 16:09 Reaguje na Petr Eliáš
Miroslav Vinkler
12.10.2021 21:00 Reaguje na Jiří SvobodaPozorovací údaje naznačují, že Země absorbuje téměř 2 watty na metr čtvereční další energie během 4 až 6 dnů od minima kosmického záření. Tak velký účinek je velkým překvapením, protože obecný konsenzus klimatické komunity, který byl nedávno vyjádřen ve zprávě IP6 AR6 vydané v roce 2021 (kapitola 7.3.4.5), je ten, že „… účinek GCR [galaktických kosmických paprsků] na CCN [mrak kondenzační jádra] je příliš slabý na to, aby měl jakýkoli zjistitelný účinek na klima, a nebyla nalezena žádná silná asociace mezi GCR a oblačností. … Existuje vysoká jistota, že GCR v období 1750 až 2019 přispívají zanedbatelným [efektivním radiačním vynucováním] ERF. “
Tyto nové výsledky ukazují, že závěr IPCC bude třeba přehodnotit. Dva watty na metr čtvereční lze srovnat s odhadem zprávy IPCC o solárně účinném radiačním působení v období 1750 až 2019 pouze 0,01 W na metr čtvereční (získané pouze s ohledem na změny slunečního záření).
Vladimir Mertan
13.10.2021 07:42 Reaguje na Jiří SvobodaVladimír Wagner
12.10.2021 21:13 Reaguje na Joska MalýOvšem růst množství CO2 a jeho zdroje jsou poměrně velice dobře měřeny. Ale o tom už jsem psal dříve a pokračující měření to velice dobře a stále přesněji potvrzují (https://www.osel.cz/4150-jak-se-meri-mnozstvi-oxidu-uhliciteho-v-atmosfere-a-jake-jsou-vysledky.html , https://www.osel.cz/4163-druzice-envisat.html , https://www.osel.cz/4178-sopecne-plyny-na-maona-loa.html , https://www.osel.cz/5524-co-nam-muze-rici-mereni-radioaktivniho-c14-v-atmosfere.html , https://www.osel.cz/5870-rekonstrukce-mnozstvi-oxidu-uhliciteho-v-atmosfere.html ). Ty články sem dávám pro to, že jde často o diskuzi s těmi, kteří v rámci boje proti "globálnímu oteplování" jsou schopni popírat vědecká fakta.
Růst globálních teplot je také poměrně dobře experimentálně potvrzen ( https://www.osel.cz/5945-nova-analyza-tepelnych-rad-potvrdila-rust-globalni-teploty.html ) s příslušným koridorem nejistot.
U toho, jak silně se projevují různé vlivy, mohou být různé diskuze a nejistoty. Ovšem popírat úplně vliv CO2 a skleníkového jevu je asi docela scestné.
Klimatické modely mají své nejistoty a i jejich předpovědi jsou dány s příslušnými nejistotami v obou směrech. Navíc jejich předpovědi vedou jak k negativním tak pozitivním změnám. Takže je určitě třeba vážit, jaké enviromentální dopady i dopady na lidskou společnost budou mít opatření proti CO2. Tedy, je třeba vážit, jak kombinovat opatření zvyšující odolnost proti klimatickým změnám (ať je způsobuje cokoliv) a opatření na snížení CO2, aby se omezily enviromentální dopady i dopady na naši společnost.
A v tom se třeba velice dobře shodujeme s Petrem Pokorným, se kterým jsme se o tom snažili diskutovat i se studenty z hnutí Friday for future: https://www.osel.cz/10498-diskuze-s-organizatory-stavky-pro-klima.html .
Ještě na závěr, já si dovedu představit velký počet procesů, které mohou ovlivňovat klima. Ovšem velká část z nich má dané (známé ) periody, průběhy a dopady. A jsou do klimatických modelů započteny. A popírání vlivu CO2 na jeho vývoj je stejně scestné, jako redukce čistě na tento plyn.
Jarka O.
12.10.2021 21:43 Reaguje na Vladimír WagnerDaniel Višňovský
13.10.2021 20:44 Reaguje na Jarka O.Vladimír Wagner
13.10.2021 23:28 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
14.10.2021 20:25 Reaguje na Vladimír WagnerViktor Šedivý
14.10.2021 21:32 Reaguje na Daniel VišňovskýKarel Ploranský
18.10.2021 00:17 Reaguje na Daniel VišňovskýKarel Ploranský
14.10.2021 16:00 Reaguje na Daniel VišňovskýNaopak, starosti o to, kde se bude brát palivo pro ně (a zejména kam budeme dávat to vyhořelé), jsou až přemrštěné.
Ostatně v případě ČR se určitě nejedná o potřebu na úrovni PADESÁTINÁSOBKU... Z čeho jste takové číslo odvodil?
Jarka O.
14.10.2021 21:59 Reaguje na Daniel VišňovskýPavel Dudr
13.10.2021 09:42 Reaguje na Joska Malýhttps://dudr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764067
https://dudr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764649
Petr Eliáš
13.10.2021 09:56 Reaguje na Pavel Dudr
Miroslav Vinkler
13.10.2021 15:34 Reaguje na Petr Eliáša prosím o sdělení, kde je základní chyba podle vás ?
Petr Eliáš
13.10.2021 16:29 Reaguje na Miroslav Vinkler1) IPCC ignoruje přírodní emise. To vydedukoval z jednoho grafu z Carbonbrief.org...
2) Absolutně ignoruje fakt, že jsme schopni provádět rozbor například C14 a podle toho určit původ CO2. O tom píše pan Wagner na OSLU. *
*https://www.osel.cz/5524-co-nam-muze-rici-mereni-radioaktivniho-c14-v-atmosfere.html

Miroslav Vinkler
13.10.2021 19:27 Reaguje na Petr Eliáš"Tedy si uhlíkový cyklus můžeme představit jako nádrž, která má dva přítoky. Ten menší jsou antropogenní emise vzniklé spalováním fosilních paliv a důsledkem odlesňování, a ten větší jsou přírodní emise 210 GtC = 711 GtCO2
V roce 2020 byly lidské emise CO2 40 Gt CO2 . A tedy celkové emise byly: 711 + 40 = 811 GtCO2 .
V observatoři na Mauna Loa naměřili nárůst CO2 v atmosféře 2,1 ppm = 16 GtCO2 za rok 2020.
Z toho lze vypočítat, kolik procent z celkových emisí bylo za rok 2020 absorbováno:
795 / 811 * 100 = 98 %
Ovšem vědci z Mezivládního panelu IPCC tvrdí něco jiného: „polovina člověkem vyprodukovaného CO2 zůstává v atmosféře. A došli k tomu velice snadno, oni totiž do svých výpočtů přírodní emise nezahrnují. Nějakých 711 miliard tun CO2 ročně je nezajímá, oni řeší pouze lidské emise.
Co se stane se zbývajícími 2 % , když 98 % už bylo v průběhu roku absorbováno. Hromadí se v atmosféře podobně jako se pesticidy z potravin hromadí v lidském těle?
/pak následuje graf a autor pokračuje/:
Je zde patrné, že lidské emise vytrvale narůstají a Země na to reaguje tak, že zvyšuje své absorpce, to je ta samoregulace.
==============================================
A já se ptám, kde je ta hrubka p. Dudra ?
Petr Eliáš
14.10.2021 12:15 Reaguje na Miroslav VinklerOdpovím si sám, protože to absolutně ignoruje/nechápe a místo toho aby si o tom něco nastudoval tak blekotá o tom jak všichni lžou a podvádí.
Richard Vacek
13.10.2021 06:23Přechod k méně koncentrovaným zdrojům byl známkou úpadku. OZE (ale třeba i bio produkce) je rovněž návrat k méně koncentrovaným zdrojům. A vypadá to, že je to další ze známek úpadku Evropy. A v upadající společnosti se samozřejmě i energie stává drahým, nedostatkovým statkem.
Jiří Svoboda
13.10.2021 14:01 Reaguje na Richard VacekDaniel Višňovský
13.10.2021 20:41 Reaguje na Richard VacekSpolečenskoekonomická formace, kde primární zdroj představuje antropogenní energie, se nazývá otrokálismus.
Společenskoekonomická formace, kde primární zdroj představují obnovitelné zdroje energie, se nazývá feudálismus.
Společenskoekonomická formace, kde primární zdroj představují fosilní energie, se nazývá kapitálismus.
Společenskoekonomická formace, která plýtvá všemi dostupnými zdroji z ideologických důvodů se nazývá sociálismus.
No, a konečně, společenskoekonomická formace, kde primární zdroj představuje Perpettum mobile, se nazývá komunálismus.
Jasné i pro bolšešviky a ekoteroristy.
Karel Ploranský
14.10.2021 19:43Sluneční energie se využívala jen pasivně (prostě když to svítilo na barák, nemuselo se tolik topit tím uhlím. Kolektory se začaly jako možný zdroj energie (hlavně pro ohřev vody) prosazovat až kolem roku 1975. Fotovoltaika byla pro komerční účely a výrobu ve větším měřítku ekonomicky nemyslitelná dokonce ještě v roce 2000.
Množství CO2 v atmosféře bylo přesto v pořádku.
Když tedy dnes v pořádku není - I PŘESTO, že máme jádro, že se postavily obří hydroelektrárny, že máme lepší a úspornější technologie atd, je namístě především zkoumat SKUTEČNOU příčinu.
Já ji vidím docela jasně.
Když jsem se narodil, na Zemi žilo méně než 2,5 miliardy lidí.
Může snad produkce CO2 zůstat stejná, když se lidstvo rozmnoží na více než trojnásobek?
Takže příčinou není ani uhlí, ani nafta či benzin, natožpak plyn - nýbrž absurdně vysoký přírůstek populace.
Příčinou není ani to, jak se chováme při topení, jaká máme auta a jak je používáme, jak a čím svítíme atd. Příčinou je to, jak se chováme V POSTELI...
Katastrofickou populační explozi ale neřeší naprosto nikdo! Naopak, je spíše snaha o ní moc nemluvit.
Proč?
Na prezervativech, které by mohly docela významně pomoci, se totiž nedá moc vydělat. Na antikoncepčních pilulkách taky ne.
Zato na výrobě FV panelů, baterií, elektromobilů atd. lze vydělat biliony. Stačí podpořit to politicky, části občanů vymýt mozky aby se tomu nebránili - a kšeft jede jako namazaný...
Daniel Višňovský
14.10.2021 20:23 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
16.10.2021 16:07 Reaguje na Daniel VišňovskýI kdyby šlo jen o pouhá procentíčka provize, je to sakramentsky lákavý byznys.
Karel Ploranský
16.10.2021 16:12 Reaguje na Karel PloranskýMimochodem, ono se dá slušně vydělávat i na dopravě něčeho z Číny do EU.

Karel Zvářal
14.10.2021 21:48 Reaguje na Karel Ploranský