Vojtěch Kolář: V čem se ministr zemědělství plete v názoru na rybníky?
Jaké zlepšení krajiny přinášejí rybníky? Jejich samočistící funkce je silně narušená, a tak pouze zadržují živiny, které postupně uvolňují. Živiny se do rybníků dostávají z celého povodí ze splachů z obcí, špatně fungujících ČOV, či s erozním materiálem z polí. Nemalý přísun živin je však i ze strany samotných hospodářů formou přikrmování obilovinami a pečivem či navážením hnoje pro podporu růstu řas a následně zooplanktonu. Voda z rybníků tak často vytéká horší, než přitéká, ačkoliv by kvalita měla být stejná nebo spíše lepší. Je to přesně ta voda, která později steče do potoků a časem končí v některé z velkých nádrží a pomáhá při tom zadělávat na další problémy (např. výskyt řas a sinic v Orlíku).
I zadržení vody v rybnících je trochu s otazníkem. Jestliže voda kvůli špatnému hospodaření (především kvůli razantnímu odvodňování v minulém století) v krajině chybí, tak rybníky nemají co zadržovat. Příkladem může být rybník Malá Kukla na Třeboňsku, nedávno i rybník Hlásný na Českobudějovicku, či Dolní Mušlovský rybník na Pálavě (viz obrázky) a celá řada rybníků na Pardubicku a zřejmě i v celém Polabí. Nutno dodat, že rybníky výparem ochlazují své okolí, a tedy dobře působí na mikroklima a malý koloběh vody. Jenže při nedostatku vody je i výpar malý. Problém s nedostatkem vody tkví ve špatném stavu naší krajiny, a sebevíce rybníků a nádrží nám s jeho vyřešením nepomůže.
A pak je tu české rybářství propagované jako obnovitelný zdroj. Hnojení a přikrmování ryb lze pozorovat jak na produkčních rybnících, tak bohužel i v rybnících s různým stupněm ochrany (viz foto z CHKO Třeboňsko, CHKO Poodří či z Českobudějovicka). Nerozumím, co je na takovéto destrukci rybničních ekosystémů šetrné a obnovitelné a jak mohou být následně výstupem kvalitní potraviny. Současné rybníkářství (čest všem výjimkám!) je v nynější podobě především průmyslová výroba, bohužel často i v CHKO (sic!).
Kdyby to byly intenzivní uzavřené cirkulační akvakultury, souhlasil bych téměř se vším, co pan ministr zemědělství tvrdí. Bohužel se z mého pohledu biologa a entomologa opravdu nejedná o udržitelné, k přírodě šetrné hospodaření. V diskuzi na Twitteru mi jeden uživatel namítal, že přeci rybníky jsou i tak neustále cenné z hlediska biodiverzity. S tím nemohu souhlasit. Data ukazují, že ubývají vodní a mokřadní ptáci vázaní na rybníky (krom rybožravých druhů), mizí litorální porosty a klesá jejich pestrost, ubývají obojživelníci. Z hmyzu lze zmínit např. u nás vyhynulého potápníka širokého, téměř vyhynulého potápníka dvojčárého (oba celoevropsky chránění v rámci NATURA 2000 a u nás i zákonem), a vážku temnoskvrnnou (v Červeném seznamu ohrožených druhů vedená jako zranitelná) nebo vážku rumělkovou (kriticky ohrožená).
Jak s kolegy v našich článcích opakovaně zdůrazňujeme (viz odkazy níže), nevoláme po zrušení chovu kapra (sám si ho občas rád dám!) nebo likvidaci rybářství, ale pouze po rozumnějších a k přírodě šetrnějších způsobech hospodaření. A to jak na biologicky cenných lokalitách, tak i na alespoň jednom či dvou rybnících ve větších rybníkářských soustavách (jako např. rybník Rod v Nadějské soustavě na Třeboňsku), které by pak mohly plnit veškeré ekologické funkce včetně podpory biodiverzity.
Zmínka v článku "Žadatelé také nově nemusí dokládat velikost svého podniku." navíc vzbuzuje obavy, že dotace půjdou hlavně „velkým hráčům“, pro které může být přechod k šetrnějšímu hospodaření ekonomicky neatraktivní. To by znamenalo paradoxně méně podpory menším hospodářům, kteří mají často extenzivní a (z mého pohledu) šetrnější chov ryb.
Na závěr lze dodat, že rybářství sice je tradice, ale na základě recentních zkušeností např. s rozpadem smrkových monokultur je potřeba se zamyslet, jaké tradice má ještě smysl dodržovat. Není na čase se již od některých (např. hnojení rybníků) odpoutat? Nejen rybniční ekosystémy se za poslední století radikálně změnily a čelí zcela novým výzvám. V době globálních změn, nepůvodních druhů, eutrofizované a člověkem silně pozměněné krajiny už proto nemůžeme hospodařit jako za časů otce českého rybářství Josefa Šusty. Místo lpění na tradicích a opakovaní uklidňujících manter je potřeba hledat nové cesty.
K zorientování v tématu nabízím odkazy a citace na pár vybraných článků:Chlívek pro kapří prasátka a voda zamořená hnojem. To je realita rybníků, říká biolog. V hrachové kaši kapři lapají po dechu
Jak (ne)hospodařit v rybničních rezervacích
Litorální porosty rybníků jako ohrožená centra biodiverzity
Vodní brouci jako zrcadlo našeho hospodaření s vodou (strana 6)
Literatura:
Crivelli, A.J., 1983. The destruction of aquatic vegetation by carp. Hydrobiologia 106: 37–41.
Hájek, J., 2004. Rozšíření potápníků Dytiscus latissimius a Graphoderus bilineatus (Coleoptera: Dytiscidae) v České republice. Klapalekiana. 40, 13–23.
Kolar, V., Boukal D.S., 2020. Habitat preferences of the endangered diving beetle Graphoderus bilineatus: implications for conservation management. Insect Conserv. Divers. 13, 480-494.
Kloskowski, J., 2010. Fish farms as amphibian habitats: factors affecting amphibian species richness and community structure at carp ponds in Poland. Environ. Conserv. 37, 187–194.
Kloskowski, J., 2012. Fish stocking creates an ecological trap for an avian predator via effects on prey availability. Oikos 121, 1567–1576.
Hejda, R., Farkač, J., Chobot, K., 2017. Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Příroda 36, 1–612.
Musil, P., Fuchs, R., 1994. Changes in abundance of water birds species in southern Bohemia (Czech Republic) in the last 10 years. Hydrobiologia 279–280, 511–519.
Potužák, J., Hůda, J., Pechar, L., 2007. Changes in fish production effectivity in eutrophic fishponds - Impact of zooplankton structure. Aquaculture International 15, 201–210.
Pykal, J., Janda, J., 1994. Početnost vodních ptáků na jihočeských rybnících ve vztahu k rybničnímu hospodaření. Sylvia 30, 3–11.
Šigutová, H., Šigut, M., Dolný, A., 2015. Intensive fish ponds as ecological traps for dragonflies: an imminent threat to the endangered species Sympetrum depressiusculum (Odonata: Libellulidae). J. Insect Conserv. 19, 961–974.
Rád bych také doporučil výstavu Třeboňsko pozemské, která se daného tématu týká. Výstava je volně přístupná v prostorách Třeboňského pivovaru Regent.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (59)
Slavomil Vinkler
31.10.2022 07:02Petr Znachor
31.10.2022 07:58 Reaguje na Slavomil Vinklerpavel peregrin
31.10.2022 07:04vaber
31.10.2022 07:38 Reaguje na pavel peregrino to přece jde
Daniel Fiala
31.10.2022 10:39 Reaguje na pavel peregrinJaromír Lukavský
31.10.2022 12:13 Reaguje na Daniel FialaVít Rous
31.10.2022 20:21 Reaguje na Daniel FialaV. Kolar
31.10.2022 20:33 Reaguje na Daniel FialaAle myslím si (nejsem chemik, a možná je to blbost a moc toho nevím o biologických drahách těhle kovů), že sedimenty by mohly jít využívat i třeba při pěstování energoplodin - v tom bych problém neviděl, ale bohužel zákon to neumožňuje.
V. Kolar
31.10.2022 20:36 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2022 06:56 Reaguje na V. KolarDaniel Fiala
1.11.2022 13:14 Reaguje na V. KolarAle Rod dostal druhou šanci hned napřesrok, což se o našich lesích bohužel nedá říct. A mj. tahle věta kdesi na konci posouvá celý text na hranu, ze které se snadno upadne z racionální roviny o patro níž, taková nenápadná dírka na dně vědra.
Což takhle zmínit, např. do diskuse, že např. kapr je mj. jediná ekonomicky schůdná cesta, jak mineralizovat vrchní vrstvu sedimentu nebo že rybníkáři na tisících rybníků, které neuvidíš ani ty ani já, pomáhají čistit naše splašky a přispívají ... "svou péčí o rybníky ... ke zlepšení stavu naší krajiny, k zadržování vody a zároveň poskytuje kvalitní potraviny".
Tak mě vlastně napadá, jak by vypadal celý článek, kdyby neměl tak údernický titulek a první odstavec by byl ve smyslu "velká škoda, že se to nedá říct o všech našich rybnících a ... bohužel se najdou dokonce i exemplární havárie, které by ovšem bylo možné sofistikovanějším způsobem eliminovat ... "
K úvaze nad příště a jako poděkování.
Dan Fiala
V. Kolar
2.11.2022 21:59 Reaguje na Daniel FialaRod dávám jako příklad, jelikož ornitologové tam mají docela úspěch s navrátivší biodiverzitou, což by v MZCHU měla být priorita (což si asi neuvědomujete) a zároveň jsem tím chtěl poukázat, že i jeden rybník v soustavě obhospodařovaný jinak může zvyšovat lokální diverzitu a plnit asi všechny ekosystémové služby (dobrá kvalita vody, litorály, biodiverzita atd.).
V textu zmiňuji, že rybníky mají samočistící funkci, ale je ve velké většině narušená. A také, že spousta hospodářů to dělá dobře, ale tohle je celé dost slovíčkaření ...
Ad "velká škoda, že se to nedá říct o všech našich rybnících a ... bohužel se najdou dokonce i exemplární havárie, které by ovšem bylo možné sofistikovanějším způsobem eliminovat ..." - z hlediska biodiverzity jsou to většinou havárie (opět čest výjimkám) a to včetně MZCHU. Kdyby se jednalo o pár exeplárních "haváriích" asi bych neměl potřebu o tom psát článek ;)
Miroslav Vinkler
31.10.2022 07:34vaber
31.10.2022 07:35a co má potenciál do budoucna?
dnešní člověk ždímá vše na doraz, chamtivost a množství lidí na planetě ho k tomu nutí a zdroje této planety jsou konečné,
Jiří Svoboda
31.10.2022 11:14Jaromír Lukavský
31.10.2022 12:08V. Kolar
31.10.2022 20:22 Reaguje na Michal UkropecU Jordánu je pak problém, že se nákladně odbahnil (stejně jako v J. Hradci rybník Vajgar), ale neřešila se příčina problému, jak už to tak bývá tj. obce a pole v povodí a v JH ani hospodaření. Ted Vajgar budou odbahňovat znovu. Jedno krmítko nevadí, ale spousta sportovních rybářů je schopná zakrmit kýblem šrotu - zkuste si to vynásobit kolik rybářů je na rybníku a kolik tun šrotu tam za rok nahází... To už problém je.
To, že se sypalo více hnoje je známo - a jak píši v článku rybníky živiny akumulují, ale až do chvíle, kdy celý ekosystém zkolabuje, což se právě děje. V podstatě je to takový extinkční dluh (pojem z biologie) - kdy organismy sice stále v ekosystému nějak fungují, ale jedou na dluh a pak stačí např. teplejší počasí a je problém ... A to co popisujete, že znáte z minulosti docela dobře reflektuje ten graf, kdy se stoupajícím množstvím živin a obsádkou ubylo litorálů (viz také náš článek v časopisu Živa) a tím se snížila diverzita. Zároveň tohle tonutí v minulosti a tradicích jsem se snažil popsat v posledním odstavci, to že se dříve dávalo více hnoje neznamená, že to bylo lepší. Rybníky jsou ekosystémy, které se stále mění a vyvíjejí a tedy nelze na nich hospodařit jako za podmínek Šusty, ten hospodařil na naprosto rozdílných biotopech, stejně jako rybáři v 50. letech.
Michal Ukropec
31.10.2022 21:27 Reaguje na V. KolarV. Kolar
31.10.2022 21:53 Reaguje na Michal UkropecJen bych chtěl, aby začali hospodáři přemýšlet a odpoutali se od svých tradic. Jak píšete jsou zde splachy z polí tj. živiny - tak proč tedy rybník ještě hnojit a přidávat do něj další živiny? To přeci nedává smysl...
Já si spíše kopnul do pana ministra ;-).
Přeji pěkný večer.
Petr Znachor
1.11.2022 06:54 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
1.11.2022 08:17 Reaguje na Petr ZnachorPetr Eliáš
1.11.2022 09:41 Reaguje na Michal UkropecZellosh
1.11.2022 12:05 Reaguje na Petr EliášMajka Kletečková
1.11.2022 23:51 Reaguje na Michal UkropecSlavomil Vinkler
1.11.2022 10:33 Reaguje na Petr ZnachorPetr Eliáš
1.11.2022 11:55 Reaguje na Slavomil VinklerDuras a kol. (2015) uvádí, že jeden ze současných největších problémů je způsob zemědělského obhospodařování v okolí povrchových vod. Zemědělci totiž stále nevěnují příliš pozornosti opatřením proti erozi. ... Dle Pechara a Radové (1996) se do vodního prostředí dostává hnojením a přikrmováním mnohem více živin, než je možné efektivně využít v produkci ryb. (1)
1) https://theses.cz/id/0zjjqs/38298425
Daniel Fiala
1.11.2022 11:58 Reaguje na Slavomil VinklerJenže od těch 60-70. let jsme dokázali do povrchových vod dostrkat násobně více odpadních vod z domácností a z celých obcí, než bylo tehdy představitelné. A pokračujeme v tom v míře zmenšené pouze tím stále menším a menším zbytečkem lidí/obcí, který ještě žije v, ó hrůzo, té nečistotě, že není napojen na kanalizaci. A jak pokrok velí, ušetří se na V&S nejlépe tím, že se udělá malinká ČOV, a protože limity na P v jejich velikosti nejsou ŽÁDNÉ (pane machačku ŽÁDNÉ!!!), tak to s.r.m horem dolem se SOVAKem v čele ...
Ironií jejich "statečného odboje za prostý lid" proti marginálnímu navýšení $ na snížení zátěže P (lež jak věž) je současné oznámení o zvýšení cen o 1/3. Jen to fiklo a ticho a klídek.
Jaroslav Štemberk
7.11.2022 18:17 Reaguje na Petr ZnachorPetr Eliáš
1.11.2022 09:36 Reaguje na Michal UkropecV. Kolar
1.11.2022 09:42 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
1.11.2022 10:33 Reaguje na V. Kolarpavel peregrin
1.11.2022 11:06 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
1.11.2022 11:13 Reaguje na pavel peregrinMajka Kletečková
2.11.2022 00:07 Reaguje na V. KolarBřetislav Machaček
1.11.2022 08:22se stal nebezpečný odpad. Rybník se tak už odbahňuje pouze v lovišti
a ve svodnicích, protože co s bahnem? Při absenci zimních srážek a
jarního tání je tak prvořadé po výlovu rybník znovu co nejdříve napustit
i s bahnem a bez přírodní desinfekce promrznutím dna. Ekofanatizmus s
hledáním škodlivin ve všech "odpadech" včetně bahna způsobil nezájem
o pravidelné odbahňování, které se obešlo bez techniky(technikou byl
krumpáč, lopata, kolečka a ruce brigádníků), projektů, schvalování
na úřadech a dotací. Odbahnění nyní brání i to, že rybník zveleben
rybáři je vrácen v restitucích(rybáři jeho plochu zdvojnásobili) a ti
už nemají zájem po zaplacení nájmu ho dál zvelebovat. Zájem o to nemá
ani vlastník, který nájem utrácí jinde. I tak lze ubíjet aktivitu spolků
a degradovat kdysi funkční rybník na žumpu a nebo bažinu. Jinak po
úbytku dalších tří rybníků lze vychovat stejné množství rybí násady
pouze intenzivnějším příkrmem a stejně to funguje u produkčních rybářů.
Ekonomika je neúprosná a vydělat si na údržbu rybníka lze pouze jeho
zvýšenou produkcí ryb. U ekologů to ale neplatí, protože ty ekonomika
nezajímá, neboť vše řeší dotacemi včetně vlastní spolkové činnosti.
Chyby hledají u těch, kteří musejí pracovat se ziskem a nenatahovat
ruce po dotacích a státních příspěvcích. Rybáři revíry zarybní, ryby
sežerou ekology chránění predátoři a práce rybářů přijde vniveč.
Nakonec jsou ještě obviněni, že si ryby vychytali, ale statistika
úlovků hovoří jasně. Leckde se neloví vůbec a nebo pouze CHYŤ a PUSŤ,
ale přesto tam ryb ubývá a přibývá predátorů za potlesku ekologů.
V. Kolar
1.11.2022 09:13 Reaguje na Břetislav MachačekOdbahňování probíhá docela často, stačí se projekt po krajině a uvidíte plno sacích bagrů. Bahno se ukládá na loukách (Nový rybník u Soběslavi) a nebo na polích (Vrbenské rybníky, rybník u Dívčic). A ano je to drahé. Brigádníci ale nejsou a nebo se musí také zaplatit a to samé praktikanti, holt už nežijeme v komunismu... Legislativně je to problém, jen nechápu, kde jste vzal, že za to mohou aktivisti? Oni snad píší zákony? Máte pro svoje tvrzení nějaký odkaz na článek, či nějaký důkaz? Jinak je to čistá demagogii.
Uff už jsem se bál, že rybí predátoři tu nebudou zmínění, ale opět tam je problematika mnohem složitější a vydala by na svůj vlastní článek, takže o tom až někdy příště. Stejně se to tohoto článku netýká.
Břetislav Machaček
2.11.2022 20:14 Reaguje na V. Kolarasi pro bahno konečná a pokud na polích, tak asi dostalo
certifikát nezávadnosti. U aktivistů tolik, že lobbují
u politiků za své názory, které přes spřízněná média vyznívají jako jediný správný názor. Laik snadno skočí
na hezky podané názory "vědců" v pořadech typu NEDEJ
SE a jiných, které pečlivě vybírají zastánce a oponenty
tak, aby to vyznělo ve prospěch "aktivistů". Jinak u členů
ČRS existuje brigádnická povinnost stále, ale je ji možno
splnit i finanční náhradou, takže žádný komunismus, ale
činnost, která zlevňuje údržbu rybníků a produkci rybích
násad. Kupovat násady pouze od komerčních rybářů si mohou
dovolit možná velké městské MO ČRS, ale ty malé se snaží
vyprodukovat co nejvíce vlastních násad. I ti predátoři
s tím vším souvisí, protože pokud diktuje chovateli ryb
někdo to, že nesmí predátorům bránit ryby lovit, tak by
měl ty ryby k vysazování zajistit odjinud. Ani jeden z
aktivistů nesehnal byť jednu rybičku k vysazení do vod
a nevytvořil té rybičce v toku vhodné podmínky k životu.
Kdysi jsme dělali na potocích prahy z kmenů a kamenů
jako úkryty ryb při poklesech průtoku. Dnes je to jako
zásah do toku zakázáno. To má povoleno pouze bobr, ale
rybáři na chovných potocích nikoliv. I ochrana žab v
plytké tůni před volavkami lze udělat naházením větví
pouze načerno, protože nemůžeme přece bránit volavkám
lovit žáby a potěr. Když se na chovném rybníku usídlí
vydří rodina, tak nezbývá než partyzánština , protože
oficiálně se jí nelze zbavit. No a pak se divíte, že
hospodář nasadí s ohledem na predační tlaky ryb více,
než by se tam uživilo bez příkrmu a krmí. Víte ono
vše se vším souvisí. Nasadím do rybníka tunu potěru
s tím, že se uživí bez příkrmu a vyžerou mi půlku
predátoři. Tak tam nasadím tunu a půl a přikrmuji,
abych se dostal na stav, když nebyla predace. Vám
záleží na stavu vody v rybníce, ale to i rybářům a
investují nejenom do hnojení, ale i vápnění a do
desinfekce proti chorobám a cizopasníkům. Léčiva se
podávají v potravě a bez nich například lososovité
ryby díky přítokům do chovných nádrží už nepřežijí.
Problém je i koncentrace ryb při odchovech na stále
ubývajících plochách chovných vod, aby bylo možno
dosáhnout požadovaného(často marného) zarybnění revírů.
Přál bych vám vidět to zklamání rybářů, když vysadí
do hájeného chovného potoka stovky ročků potočáka a
pak v zimě vidí co půl kilometru volavku. Na jaře je
potok opět bez ryb a aktivisté jsou nadšení, jak se
volavkám u nás dobře daří. To, že mizí potočáci a
už téměř vymizeli lipani, střevle, vranky atd. tak
přičítají rybářům a nikoliv milovaným predátorům.
Víte, já zažil v potocích přirozeně se vytírající
potočáky, horské řeky plné velkých pstruhů a lipanů,
ale v té době jsem viděl jejich predátory pouze jako
vzácnost a ne jako nyní zcela běžný druh lovící i ty
čerstvě vysazené ryby, které jsou zoufalou náhradou
přirozených výtěrů, které jsou díky predaci a stavu
vod minulostí. Hledáte viníky mezi rybáři, ale zkuste
se nad tím vším zamyslet, proč i po vyčištění potoků
od nečistot ryb nepřibývá, ale naopak. Křišťálově
čistá voda může totiž být bez hmyzu a ryby neuživí.
Naopak taková zapáchající voda z jatek bývala rájem
pro pstruhy krmící se masnými červy a masařkami, které
ta voda přitahovala. Totéž bylo s jelci a jinými rybami
na přítocích z kravínů a od polních hnojišť. Organické
znečištění v rozumné míře je pro úživnost vod podmínkou
a naopak sterilita vytváří spolu s neodstranitelnou
spotřební chemií z vod průzračné toky, ale bez života.
V. Kolar
9.11.2022 09:11 Reaguje na Břetislav MachačekJe zajímavé, že v Alpách organické znečištění není a jsou bohaté na život bezobratlých a ryb. Je to úplná blbost, pardon, ale masný červy, masařky a další to opravdu nespasí. Problém je u nás v narovnaných vyčištěných korytech (mimochodem, dělají to i rybáři, kteří nechtějí zadrhávat háčky, a taky vodáci), ryby v podstatě v korytě nemají žádné úkryty, nedostatek vody, nezamrzající řeky, přehrady. Je to velmi komplexní problém a jak píši jsem ekolog a snažím se to vnímat jako celek, ale chápu že je jednodušší vše hodit na predátory a aktivisty. Ale nechci se pouštět do debaty o predátorech, ani tocích ani ČRS - ani jedno z toho není součástí článku.
Petr Eliáš
1.11.2022 09:35 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Fiala
1.11.2022 11:17 Reaguje na Petr EliášJarka O.
1.11.2022 11:23 Reaguje na Daniel FialaPetr Eliáš
1.11.2022 11:28 Reaguje na Daniel FialaDaniel Fiala
1.11.2022 11:16 Reaguje na Břetislav MachačekChápu, co Vám leží v žaludku, ale zkuste si vzpomenout na koblihy v ygelytu (schválně s yy, protože pejorativně a nikoli chemicky korektně PE).
Tam podle mého soudu koření z velké míry dnešní marasmus. Ryzí ekofanatismus přišel až potom, ikdyž možná stejnými ústy, nebo se to přeneslo od těch prvních úst k těm prvním uším. Nevzdělanost, paušální soudy od stolu a hlavně nedotčenost "praxí" v tom hráli hlavní roli. Vedlejší roli mj. hrály stovky podnikatelů, kteří se beze změny položek pojmenovali Eko.... a frčeli na vylhaném názvu. A nakonec se, bohužel, shodneme, že EF nabral leckde nesnesitelných obrátek. Jako ostatně každý fanatismus.
Břetislav Machaček
2.11.2022 20:41 Reaguje na Daniel Fialavysvětluji, že se na EKOLOGII nabalili nejrůznější magoři,
kteří ji dělají medvědí službu. Bojují proti všem, kteří se
doposud o přírodu zdárně starali. Nově popírají zkušenosti předků a jejich práci při ochraně přírody a krajiny. Je
jasné, že se v minulosti taky dělaly chyby, ale oponovat
minulým praktikám je módou a dělat opak přímo povinností.
Když si s něčím nevědí rady, tak se odvolávají na matku
přírodu, která vše za nás vyřeší sama, ale ta matka žije
v kleci, do které ji lidstvo zavřelo a musí se už nyní o
ni starat, aby přežila. Bez regulace už to prostě nikdy
fungovat nebude, protože návrat k divočině je utopií. To
se daří v okolí Černobylu, ale snad není cíl vytěsnit
lidí z přírody, protože co s lidmi? Musíme být jejím
partnerem a nikoliv pouze pozorovatelem, když už není
návrat do stavu 0 možný.
Břetislav Machaček
2.11.2022 20:58 Reaguje na Břetislav Machačekpříspěvky nejsou k tématům, ale k diskutujícím.
Nemá smysl na něho reagovat, protože jeho cíl
je provokovat a dosáhnout toho, že oponenta
vtáhne do politické diskuse a že ho napráská
za jiné, než ty jediné "správné" názory.
Radim Polášek
2.11.2022 23:17Například splachy z polí obsahují výrazně méně živin než dříve, protože zemědělci dnes hnojí mmnohonásobně méně. Nějaké splachy a odpadní vody volně tekoucí třeba z kravínů jsou dnes už úplně mimo mísu. nebo teřba tekoucí potůček močůvky z nějaké polní hromady hnoje. Odpady z chalup ve vesnicích jsou z velké části pouštěny do odělené splaškové kanalizace a likvidovány v místních čističkách odpadních vod. Už dávno to nefunguje tak, že se odpady volně vypouští do vodních toků a končí v těch rybnících. Přípravky na bázi polyfosfátů na úpravu vody v pracích prášcích do automatických praček byly už před nějakými 15 lety prakticky zakázány a nahraženy zeolity, které jsou při praní sice horší, ale taky fungují. Zkrátka živin, které přicházejí do rybníků,je dnes výrauzně méně než dříve.
A že rybáři hážou do rybníků hnůj nebo obilí a další látky na krmení ryb? No hážou, protože rybáři ty ryby produkují a potřebují ty ryby, aby se dobře uživili a nezkrachovali, aby v tom rybníku narostlo těch ryb hodně. A že rybáři čistí rybníky od neprodukčních bažinatých biotopů, protože zase potřebují produkovat v tom rybníku ryby? No zas to dělat musí. Neprodukují ani vodní ptáky, neprodukují ani mokřadní ptáky, neprodukují ani žáby, ani mloky ani potápníky. tak proč by si je na tom rybníku pěstovali. Když to po nich nikdo NECHCE!
Takže já vidím prostý problém v tom, že se to po rybářích musí chtít. Někdo, kdo je za to zodpovědný, tak místo toho, že ječí podobně jako je tady v tom článku, musí za těmi rybáři zajít a musí se s nimi domluvit. Domluvit tak, že toho hnoje a obilí budou dávat jen tolik ,aby voda byla jen přiměřeně znečištěná, domluvit tak, že tam u toho rybníka nechají nebo obnoví biotopy pro ptáky, pro obojživelníky, pro potápníky atd. A že se to taky bude kontrolovat a bude hlídat. Noc víc a nic míň.
Slavomil Vinkler
3.11.2022 07:40 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
3.11.2022 08:38 Reaguje na Slavomil VinklerProstě majitel nebo nájemce rybníka musí mít vždy určité mantinely, v jejichž rámci chov ryb musí provádět. Překračuje tyto mantinely? Pak je na pořádku dne kontrola, zajištění důkazů atd a majiteli nebo nájemci: nařízení opatření, napomenutí, pokuta ve správním řízení ....
Nepřekračuje tyto mantinely a přesto ten chov dělá problémy? Tak potom je provozovatel nebo majitel v pořádku a není důvod na něho nijak tlačit. Ale je třeba tlačit na toho, co rozhoduje, aby byly změněny mantinely neboli pravidla využívání toho rybníku.
Slavomil Vinkler
4.11.2022 06:53 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
4.11.2022 09:56 Reaguje na Slavomil VinklerNebo se připravujete na to, že Zemana prohlásíte za Boha a běžné pracující v našich robotárnách za otroky, které ten bůh vlastní? To byl tehdy totiž zjednodušeně základ tehdejší společnosti Inků i o kousek dál Aztéků.
Španělé pouze zbavili stát jeho hlavy, vládce a vládnoucí skupiny hodnostářů a kněží kolem něho a celá říše se rozpadla na samosttaná města vesnice a místní regiony. Postupně objevovaná a dobývána Španěly.
U nás má každopádně poslední slovo státní správa. Rybáři se mohou ozývat, mohou nesouhlasit, mohou podávat stížnosti, mohou se třeba i soudit, ale to je asi tak všechno, co proti rozhodnutí příslušného úřadu mohou dělat.
V. Kolar
9.11.2022 09:01 Reaguje na Radim PolášekŽiviny do rybníků stále tečou např. při odlehčování ČOV, i ze spousty obcí, kde čističky buď nejsou a nebo jsou špatně udělané - doporučuju se někdy podívat na návesný rybník, kam ústí z každé chalupy trubka. Splachy z polí jsou problematické stejně - k obou tématům doporučuju časopis Živa 5/2022 (https://ziva.avcr.cz/2022-5/), k tématu jsou tam další články. Ale máte pravdu, že živin možná přichází méně, ale zapomínáte, že v některých rybnících se živiny akumulují desítky let (někde možná i staletí). Takže další přilévání i když menší prostě jen zvětšuje problém.