Vojtěch Kolář: Ano, kvalitu vody v rybnících zhoršují čistírny odpadních vod. Jenže rybáři také
Odlehčení není jediným problémem spojeným s čistírnami odpadních vod. Dalším je, že většina ČOV odbourává celkem zbytečně dusík, který by i v toku samovolně odcházel do ovzduší (tzv. denitrifikace), ale nesoustředí se příliš na fosfor, což je problematické.
Namístě je ale věnovat pozornost i dalším zdrojům problémů. Jak ukázala bilanční studie nádrže Orlík (viz níže), samotní rybáři mají na svědomí část z nich. Ostatně to i sami v článku přiznávají: „Mezi další opatření patří například snižování krmné dávky.“
Dokrmování jsou další živiny, které vstupují do rybníku. Většinou se jako krmení využívá obilí, které je špatně stravitelné (Roy et al. 2023) a tedy většina živin zůstává nevyužita a hromadí se na dně, kde se rozkládá, a tím pádem zvyšuje aktivitu mikroorganismů (díky jejich intenzívnímu dýchaní klesá koncentrace kyslíku). Je třeba ale také zdůraznit, že kouzelná mantra rybářů „co do rybníku dám ve formě krmiva, vytáhnu v rybách“ příliš nefunguje, jelikož ryby nejsou ze spodu zašpuntované, jak říká kolega Jindra Duras z Povodí Vltavy.
Ryby jsou stále heterotrofní organismy, takže fungují jako všichni ostatní živočichové od malého prvoka či perloočky až po slona nebo člověka, tedy že potravu nejen přijímají, ale zároveň vylučují nestrávené zbytky (dusík i fosfor)!
Druhým velkým vstupem živin do rybníků je hnojení, tj. přidáváním hnoje či kejdy pro podporu růstu řas (tzv. fytoplanktonu) a následně namnožení zooplanktonu (především velkých perlooček), které slouží jako přirozené krmivo. Tato praxe, která byla zavedena na Schwarzenberském panství před více než 100 lety (Šusta 1884) probíhá většinou na jaře, ale nezřídka se lze setkat i s pozdější aplikací.
Přitom jak sami rybáři sdělují v článku, do rybníku přitéká spousta živin z polí a ČOV. Já jen dodávám, že ale i z dalších rybníků. Tím pádem postrádá smysl přidávat další živiny – mikrobiální rozklad navíc urychluje nejen spotřebu kyslíku, ale následně i ztrátu dusíku denitrifikací, což podporuje intenzívní rozvoj sinic (Vrba et al. 2023). Od této praxe se v teplejších oblastech, kde jsou především znát teplotní výkyvy, upouští, ale zdaleka to není ještě pravidlo a spíše se hnůj aplikuje.
Před další kritikou by tedy bylo dobré zamést si nejprve před vlastním prahem a omezit vlastní vstupy živin do rybníků. Běžně se přikrmuje dvakrát až třikrát více, než je očekávaný výnos (Roy et al. 2023), v reálu to pak je v průměru 1 tuna krmiva a 1–2 tuny hnojení na hektar za rok (Vrba et al. 2023). Takže se krom zmíněných živin z ČOV, splachů z polí a načerno připojených chat a domů dostává do toků kolem dalších 2 tun živin na hektar za rok.
V případě součtu je jenom v jižních Čechách více než 7 000 rybníků o celkové ploše 30 000 ha. I kdyby se třetina z nich hnojila a přikrmovala (vím, toto číslo je zatížené chybou, ale většina velkých rybníků patřících velkým holdingům včetně rybničních rezervací je často hnojena a je zde přikrmováno na základě výjimek Vodohospodářských úřadů), jednalo by se o vnos klidně až 10 000 t krmiv a hnojiva, které vstupují do vodního ekosystému jenom v jižních Čechách.
Rybníky řadu těchto živin zadrží ve formě bahna, ale jejich retenční schopnost je omezená. To, že je to nezanedbatelné číslo, ukázala studie bilance fosforu v nádrži Orlík, kde bylo vyčísleno, že z odpadních vod pochází 194 t/rok (tj. 49 % z celkového množství) fosforu, ale hned v závěsu za odpadními vodami je fosfor z rybníků se 117 t/rok (29 % z celkového přitékajícího fosforu do nádrže Orlík; Sweco Hydroprojekt a Aquatis, 2021).
Svým komentářem nechci říct, že by se technologie ČOV neměla změnit, naopak to podporuji a jejich efektivita by se měla zlepšovat. Zároveň by se měly lépe vyhledávat nelegální výpusti do toků. Je ale na čase se zamyslet i nad příliš intenzivním přikrmováním a hnojením rybníků. Stále je totiž potřeba mít na paměti, že voda je věc veřejná a patří nám všem.
Literatura:
Sweco Hydroprojekt a.s. a Aquatis a.s. 2021. Studie proveditelnosti opatření ke snížení dotace fosforu do vodního díla Orlík
Šusta J. 1884. Výživa kapra a jeho družiny rybničné. Carpio.
Roy K., Másílko J.,KajgrovaL., KuebutornyeF. K. A., OberleM., Mráz J. 2023. End-of-seasonsupplementaryfeeding in Europeancarppondswithappropriate plant protein and carbohydratecombinations to ecologicallyboostproductivity: Lupine, rapeseed and, triticale. Aquaculture 577.
Vrba J., Šorf M., Nedoma J.,BenedováZ., KröpfelováL. Šulcová J., Tesařová B., Musil M., Pechar L., Potužák J.,RegendaJ., Šimek K., Řeháková K. 2023. Top‑down and bottom‑up controlof plankton structureand dynamics in hypertrophicfishponds. Hydrobiologia.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (99)
Jaroslav Vozáb
21.8.2023 09:31smějící se bestie
21.8.2023 11:14 Reaguje na Jaroslav VozábA po 20letech odbahnit by neškodilo.
Břetislav Machaček
21.8.2023 11:50 Reaguje na Jaroslav Vozábkterá se bez odstranění následně rozloží a vrací živiny zpět do
rybníka. Zkuste letnit rybník a pak ho pokosit a pokosenou hmotu
odstranit. Ručně, když bahno stroje neudrží? Dnes se to dělá jen
u budoucích plůdkových rybníků a to ještě krátce ( osetí ozimy
a jejich zaplavení), čímž nastartuji rozvoj planktonu a ten
ještě na chudých vodách podpořím hnojením. Jinak si nepleťte
letnění s vysušením před odbahněním, což se leckde děje. Jinak
letněním zabijete i jiné vodní organismy o které tu ochranářům
jde. Ty bez vody nepřežijí a to by bylo zase pláče!
Michal Krátký
22.8.2023 15:30 Reaguje na Břetislav MachačekJindřich Duras
22.8.2023 16:49 Reaguje na Michal KrátkýProstě spousta témat k pivu a vínu :-).
Michal Ukropec
21.8.2023 22:00 Reaguje na Jaroslav VozábPetr Eliáš
22.8.2023 06:17 Reaguje na Michal UkropecJindřich Duras
22.8.2023 10:02 Reaguje na Michal UkropecA k vodním rostlinám:
Není to tak snadné a jednoduché, jak zjevně věříte. Ano, jsou důležité, jenže dokážou během jedné sezóny totálně ovládnout celý rybník (kde už je, samosebou, superúživné bahno). Následně uhynou a máte rybky břichem vzhůru kvůli nedostatku kyslíku. V řekách OK, tam si to drží povodně.
Prostě nebuďte agresivní a hulvátský, když navíc ani nevíte, o co jde.
Michal Krátký
22.8.2023 14:58 Reaguje na Michal UkropecV. Kolar
23.8.2023 21:51 Reaguje na Michal KrátkýMichal Ukropec
24.8.2023 16:57 Reaguje na Michal KrátkýV. Kolar
24.8.2023 22:01 Reaguje na Michal UkropecJop Jordán má stále problémy a i velké odbahnění (stejně jako u níže zmíněného Vajgaru) postrádá smysl, když se nevyřeší problém celého povodí...
Michal Krátký
25.8.2023 14:59 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
26.8.2023 05:41 Reaguje na Michal KrátkýJindřich Duras
27.8.2023 10:26 Reaguje na Michal KrátkýAno, srážení fosforu letos zahájilo. Potíž je, že Kokšínským potokem neteče prakticky žádná voda, takže se toho moc nenadávkuje a nic z toho nedoteče ani k soutoku s Radimovickým potokem, který je hodně špatný co do kvality vody. Takže úspěšnost zatím nic moc, bude to chtít asi posunout to dávkování až na Malý Jordán...
Michal Ukropec
29.8.2023 18:57 Reaguje na Jindřich DurasBřetislav Machaček
21.8.2023 11:38Pokud bude rybník na přítoku mizerném na živiny a budu tam chovat plůdek,
tak musím rybník pohnojit, aby tam měl plůdek dostatek planktonu. Naopak
rybník na přítoku s přebytkem živin a s tržní rybou hnojit nepotřebuje,
ale z "vody" budou ryby růst o mnoho déle, než při dokrmování. Ano o to
více se do vody dostává zase živin z trusu, ale ten ryby produkují proto, že jedí a rostou. Mohu je nechat klidně hladovět, ale dočkám se výlovu
kdy? Uvedu příklad kaprů ve starém žulovém lomu. Voda studená, bez živin,
bez krmení ryb a kapři ve věku deseti let dvoukiloví. Pak stejný lom
vedle ke koupání a příkrmem kaprů rekreanty. Stejně staří kapři tam mají
5 kilo a voda je stejná(spodní ze stejných pramenů)! I tak se je na to
třeba dívat a to není prosím rybník k podnikání, ale staré lomy. Pokud
dělají rybnikáři chyby, tak to buď sami většinou poznají a doplatí na to,
ale pokud nechybují, tak není důvod je paušálně kritizovat. Můžeme se
ale taky vrátit do doby Krčína, kdy se chovaly ryby bez příkrmu, ale
výtěžnost odpovídala spotřebě 10x menšího počtu obyvatel na ploše o mnoho větší než nyní. Je to jako v zemědělství, kde si můžeme díky chemii
dovolit pole zalesňovat, zatravňovat a zastavět, protože do polí rveme
násobně více živin, než kdykoliv v minulosti. No a u rybníků to je totéž.
Rybník je od slova produkovat efektivně ryby. Je to jako hospodářský les
produkující efektivně dříví a pole produkující efektivně více potravin.
Neplést si to prosím s jezerem, pralesem a stepí pro potěchu oka a mysli!
To si mnozí pletou a chtějí mít z rybníků jezera s průzračnou vodou, z
hospodářských lesů pralesy a z polí dotovaná BIO a EKO políčka. Kdo to
bude ale dotovat a dodávat, když to nebudeme produkovat sami? Aha! Asi
to "ekologicky" dovezeme odjinud, kde nevidíme jak to produkují a za co?
Vědec a producent si asi v tomto nebudou moc rozumět. Vědec je placen
z daní vytvořených producentem a bojuje proti zdrojům svých příjmů. Je
to doslova absurdní kritizovat živitele!
Animoid II
21.8.2023 14:28 Reaguje na Břetislav MachačekJindřich Duras
27.8.2023 10:31 Reaguje na Břetislav MachačekŘešením je budovat oddílné splaškové kanalizace bez přítoku dešťových vod nebo na stávající jednotné kanalizaci budovat deš. zdrže nebo deš. vody z jednotné kanalizace odpojovat. Což se již běžně hromadně děje.
Břetislav Machaček
21.8.2023 12:49 Reaguje nasajrajt a naopak voda kalná zdrojem života. Chce to ale brát vzorky
bez předchozího nahlášení, nebo čističku zakončit nádrží s rybami
a pak se uvidí teprve ta "čistota".
Lukas B.
21.8.2023 14:36 Reaguje na Břetislav MachačekLukas B.
21.8.2023 14:56 Reaguje na Lukas B.Jindřich Duras
22.8.2023 10:44 Reaguje na Lukas B.Asi nezbude než těm lidem popravdě říct, že když si do výlevky nalijou nějaké chemické srajdy a splachovat budou vlhčené ubrousky, tak že nepůjde tu odpadní vodu nějak snadno zpracovat na využitelný produkt (zálivka, kompost, hnojivo na pole), ale že budou muset vyndat další peníze, aby si za svou hloupost zaplatili.
Tohle sice není populární přístup, protože obecně se spíš lidem spíš podstrojuje, ale se lží se nikam nedostaneme. Navíc je princip osobní zodpovědnosti potenciálně přínosný i obecně.
Daniel Fiala
22.8.2023 18:59 Reaguje naNíže odpověď 18:30
Michal Ukropec
29.8.2023 19:00 Reaguje na Břetislav MachačekJindřich Duras
22.8.2023 10:19 Reaguje naMichal Krátký
22.8.2023 15:00 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
22.8.2023 16:51 Reaguje na Michal KrátkýDaniel Fiala
22.8.2023 18:30 Reaguje naA za deště: I u mnohem větších obcí (2000-10000 EO) často dojde k tomu, že se během bouřlivých let zvýšila populace o satelit/y, ale páteřní stoka/y VK zůstala/y stejná/é = malá/é a aby byla nejen ČOV ale i kanalizace ochráněna, je na odlehčovacích komorách mnohem častější přepad, než podle normy a návrhového deště náleží a to navíc naše norma byla ještě benevolentní oproti západním zemím.
Ano, možná měli v článku napsat, že "čistírny a kanalizace mohou za ... " ale podstata tkví v majoritním podílu komunálních zdrojů na eutrofizaci našich vod. A rybníky by tomu mohli pomoct, protože kapr je jediný ekonomický způsob, jak ten fosfor zpomalit, zacyklit ... ostatní způsoby lze jenom za stočné a dotace.
Problém může být zajistit kvalitní obsluhu čistírny a kanalizace. U podniků VaK to problém zpravidla není, dnes již mají moderní vybavení, kvalifikovanou zkušenou obsluhu a provoz zajišťují spolehlivě.
Pokud čistírny a kanalizace provozují malé obce, tak to problém může být, protože nemusejí mít potřebné vybavení ani kvalifikovanou obsluhu.
Privatizace krajských podniků VaK a zodpovědnost za likvidaci odpadních vod převést na obce byla zřejmě velká chyba a nezodpovědnost politiků.
Dešťové oddělovače jsou velkým problémem. Řešením může být odpojování dešťových vod z jednotné kanalizace a budování dešťových zdrží u dešťových oddělovačů.
V současnosti se nové kanalizace budují jako oddílné a dešťové vody se likvidují prioritně vsakováním, pokud to není možné tak dešťovou kanalizací zaústěnou do vodního toku a jen výjimečně se dešťové vody napojují do jednotné kanalizace.
Řešení stávajících dešťových oddělovačů na jednotné kanalizaci je velkým problémem i ve vyspělých západních zemích a je to běh na dlouhou trať.
Daniel Fiala
23.8.2023 14:14 Reaguje naPřemýšlím, proč se neshodneme. Zdá se mi, že situaci vidíte výhradně přes paragrafy (tedy skrze papíry od zeleného stolu) a díváte se s výhledem za 30 let, zatímco já to vidím skrze surová data a vlastní zkušenost. A ta je z mnoha "vlastnoručních" studií a dlouhodobého vzorkování prakticky v celé ČR, troufám si říci, reprezentativní.
Pak mne napadá ještě jedna možnost: pohybujete se ve stavařině VaK, a proto vidíte velmi úzký výsek skutečnosti, tj. vznikání nových věcí podle poslední leg.úpravy, zatímco já vidím stav věci obecně od VK a ČOV přes potoky, rybníky a nádrže až po státní bilance. Potom by byl náš rozdílný vhled zcela zákonitý=pochopitelný.
Na rozlučku: tohle s fosforem říkáme jako hydrobiologové už přes 50 let a přes 50 let narážíme na celou řadu "racionálních" důvodů, proč to nejde. Stačí se podívat k sousedům a ono je to tam jinak. Inu, když se chce ... ale proti víře nemám argument.
S úctou DF
Odbory ŽP na okresech nebyli navázáni na místní samosprávy a měli zkušené úředníky, kteří byli schopni provádět i kontrolu ČOV kanalizací a své zkušenosti předávali svým následovníkům. Současní úředníci odb. ŽP na ORP často s velkými problémy zvládají běžnou agendu, kontrolu ČOV prakticky neprovádějí a o provozu ČOV a kanalizací nemají prakticky žádné zkušenosti. Řešit velké havárie tak nemají šanci efektivně řešit, protože se s nimi prakticky nesetkají a nemá jim kdo předat zkušenosti, protože okresy neexistují a kraje s nimi nekomunikují. Byla přerušena kontinuita a náprava bude trvat delší dobu.
Další problém je, že ČÍŽP je po působení ministra Brabce prakticky paralyzována (alespoň na Moravě). Prakticky to předvedli inspektoři ČOŽP u soudu ve Vsetíně u kauzy havárie na Bečvě.
Snad jediné co je funkční je sledování jakosti vodních toků laboratořemi Povodí s.p.
Přesto velký pokrok udělali velké a střední čistírny, které byly prakticky všechny modernizovány a splňují evropské standardy včetně odstraňování fosforu.
Rybníky za ČOV jsou určitě přínosem. Ne všude jsou však k dispozici potřebné pozemky a příhodné podmínky. Napravovat špatná politická rozhodnutí bude náročné, bude to stát spousty peněz a trvat dlouhou dobu. K dispozici jsou však efektivní a moderní technologie. Špatně fungující ČOV a kanalizace je možno modernizovat a uvést do vyhovujícího stavu. Každý se můžeme nějakým způsobem dle svých možností podílet.
Petr Eliáš
21.8.2023 12:30Ale očekávejte bouři od místní lidových komisařů, za to, že jste si dovolil upozornit...;)
Břetislav Machaček
21.8.2023 12:38 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.8.2023 12:41 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
21.8.2023 15:34 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.8.2023 16:22 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
21.8.2023 17:40 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.8.2023 18:14 Reaguje na Slavomil Vinkler,,As is well known, cola represents a strong exogenous source of phosphate, due to high phosphorus content(about 15–20 mg/dL)...,,
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5266683/
Slavomil Vinkler
22.8.2023 09:13 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.8.2023 16:14 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
23.8.2023 09:19 Reaguje na Petr EliášAnimoid II
21.8.2023 14:08Dalibor Motl
21.8.2023 15:58 Reaguje na Animoid IIBřetislav Machaček
21.8.2023 19:24 Reaguje na Animoid IInedojde, tak je přerybněno. Bez potenciální predace se lépe určilo
množství násady, ale nyní je to sázka do loterie, zda mít přerybněno
a nebo nemít co lovit. Je to stejné jako s odhadem úhynů, které se
buď konají a nebo nikoliv. Jedině mudrlanti jako vy vědí jak na to,
ale pouze od klávesnice PC. Na sportovních revírech je to daleko
horší tragédie, když zarybníte ročkem pstruha potok a do jara
tam není ani šupina. Měli jich tam dát volavkám třikrát více, aby
nějací přežili? Poraďte!
Jindřich Duras
27.8.2023 10:38 Reaguje na Břetislav MachačekJo, a kudy z toho? Napravit to všecko. A jsme zase u udržitelného zemědělství, rybníkářství lesnictví, nakládání s odpadními vodami z měst. Tady všude je dluh jako hrom :(!
Břetislav Machaček
27.8.2023 17:53 Reaguje na Jindřich Durasale ona i sama příroda to leckde nezvládá. I ve zcela panenské krajině vysychají potoky, jezera
a hynou ryby a jiní živočichové z různých příčin.
Lidstvo se neustále učí a snad se to jednou naučí lépe, než dosud.
Popíšu vám nádrž na chov pstruhů mého kamaráda.
40. let se pyšnil nádrží na potoce s kořeny okolních vrb až ve vodě(úkryty) a na dno schválně rozházel
hliněné drenážní trubky jako úkryty pro ryby a raky. Nádrž oplotil před zloději a před predátory. Část
nádrže zaplotil pletivem odshora a víte jak dopadl?
Vzdal to, protože s klasickým poplastovaným pletivem si vydry poradily a při výlovu mu z 200 pstruhů
zůstali 4 ! Investování do masivního plotu a nebo
elektrického ohradníku vzdal a nádrž je bez ryb.
Na fotopasti měl nafocenu celou vydří rodinu
a dokonce norka amerického. Pokud vám potok
vyrabují predátoři, tak ho nemáte čím jiným zarybnit, než uměle odchovanými rybami, protože
z jiných vod už není co odlovit. Ta kvanta ryb
odlovených MÍSTNĚ predátory nelze nahradit z jiných vod, protože ani tam už jich není nadbytek. Ty
populace přirozeně namnožených potočáků a lipanů
jsou iluzí a bez umělého odchovu prostě nenakrmíme
predátory. Tak se alespoň nažerou duháků a možná
nějaký potočák přežije. Kdysi jsem tu psal o
pokusu vyčlenit jeden kraj k návratu regulace predátorů, jako před jejich totální ochranou a
pak kraje po třech letech porovnat. Nechci být
škarohlíd, ale takový pokus ochranáři nedovolí,
aby se neukázalo, že jejich teorie samoregulace
nefunguje. Predátor hlady neumře, protože se
za potravou přemístí jinam a po čase se zase
vrátí k obnovenému plnému stolu, pokud mu to
nezarazíme. Takto to funguje v panenské přírodě,
ale nikoliv v kulturní krajině, kde očekáváme
vodu zarybněnou a nikoliv cyklicky vyrabovanou.
Se pstruhařinou jsem to vzdal a beru za vděk
velkými štěrkovnami v okolí, kde se ryby před
predátory mimo rybích dravců ukryjí do hloubky.
Na řece vídávám hejna morčáků a mizí ledňáčci,
kterým sežrali drobotinu morčáci a volavky.
Takže těch přibývá, ale jich, kteří byli běžní
a byli oblíbení i u rybářů ubývá. Připadá mi to
jako odstranit ryby z řek a s nimi rybáře pomocí
predátorů podobně, jak se to děje u myslivců a
jako vyhnat chovatele zvířat z pastvin pomocí vlků.
Pomocí medvědů pak vyhnat z lesů turisty, houbaře
a příroda zbude pouze pro ochranáře. K tomu pak
přidají zákazy lovu v NP a CHKO a samoregulace je
je nadosah do doby, než se populace mnoha druhů
zcela zhroutí.
Lukáš Vítek
22.8.2023 07:55 Reaguje na Animoid IISlavomil Vinkler
22.8.2023 09:16 Reaguje na Lukáš VítekJindřich Duras
22.8.2023 10:14 Reaguje na Slavomil VinklerZe zemědělství jdou pesticidy a erozní materiál. Jasně, taky dusičnany, ale ty rybník spolkne jako malinu.
Z čistíren jde především fosfor a taky zbytky léčiv, plasty, baktérie a v nejhorších případech i organické látky, které baktérie rYchle rozloží, vyčerpá se kyslík a sbohem kapříci.
Takže: Z polí a měst jde z každého něco jiného. Nejde srovnávat, obojí je špatně a obojí NUTNĚ potřebujeme zlepšit.
Jindřich Duras
22.8.2023 13:33 Reaguje naZvýšení stočného dává smysl - postarat se někomu o kubík sraček za cca 50 Kč, to celkem jde :). Problém jsou ale ty odlehčované odpadní vody, opravdu - a tam to bude stát podstatně víc.
Rybáři by se samozřejmě měli taky postavit k řadě věcí čelem, to je jasné.
Michal Krátký
22.8.2023 15:01 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
22.8.2023 16:56 Reaguje na Michal KrátkýJindřich Duras
22.8.2023 10:10 Reaguje na Lukáš VítekLukáš Vítek
22.8.2023 11:30 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
22.8.2023 13:38 Reaguje na Lukáš VítekCestou je hodnocení ekosystémových služeb rybníků. Už teď na rybníkáře dost tlačí klimatická změna: prodlužování teplého období => moc teplo na výlov; nedostatek vody na podzim jak pro výlov tak pro znovunapuštění rybníků; malá obměna vody a velký hic v létě => totální zhoršování kyslíkového režimu.
Řada rybníkářů už teď vidí, že změna je potřeba a někde se už první kroky objevují: omezení hnojení, omezení "výroby" polodivokých kačen, snaha řešit nějak chytřeji sedimenty. Chce to ale změnu základního pohledu.
Daniel Fiala
22.8.2023 19:03 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
23.8.2023 08:24 Reaguje na Daniel FialaJindřich Duras
23.8.2023 08:53 Reaguje na Daniel FialaV. Kolar
23.8.2023 22:18 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
24.8.2023 09:51 Reaguje na V. KolarTa etika a morálka nebyla míněna jen na někoho, ale na (skoro :-)!) všechny, tedy i na akcionáře. Proto je to celé tak těžké a obtížné.
Ale vzdávat to nesmíme :-)!
Jana Havlová
24.8.2023 15:54 Reaguje na Jindřich DurasJindřich Duras
27.8.2023 10:40 Reaguje na Jana HavlováBřetislav Machaček
23.8.2023 11:02 Reaguje na Lukáš VítekStát si mohl dovolit nepodnikat a nebo pouze tak,
aby to bylo pro přírodu únosné? Ano stát je
špatný podnikatel, pokud ho vedou blbci, ale proč
ho vedou blbci? Navíc ho vedou tak, že chtějí
danit úspěšné aby dotovali vlastní neschopnost.
Ouřada se zbavil státního majetku, zbavil se
starostí kolem něho, ale mzdu pobírá dál. Není
náhodou přebytečný? Naopak jich přibývá a tu
"práci" si nějakou vymyslí. Extenzivní chov
ryb znamená cenu kapra srovnatelnou s tuňákem
a totální nezájem o takové zboží. Mohu sice
chov dotovat, ale odkud chcete na to brát?
Jinak vyčlenění části rybníků z intenzivního
hospodaření pouze zintenzivní produkci jinde,
pokud bude poptávka stejná jako nyní. Je to
jako na polích, když jich ubývá a nebo jsou
to bioprovozy a ten zbytek o to více užívá
chemii, aby dorovnal výpadky na trhu. Tudy
cesta nevede, ta vede jinudy, ale to je dnes
ideologicky neprůchodné, protože DONUTIT
majitele zavání diktátem a jedinou motivací
jsou peníze vybrané na daních a jinde vydané.
pavel peregrin
23.8.2023 12:46 Reaguje na Břetislav MachačekProto také měli od vladaře téměř volnou ruku ve všem a také proto tehdejší stavby mohly vznikat tempem, o kterém se nám dnes může jen snít. Štěpánek byl lepší rybníkář než Krčín, stavěl rybníky mělčí, kde se kaprům dařilo lépe jak v Krčínových hlubokých. Krčín byl prostě megaloman, ale na druhou stranu klobouk dolů před jeho díly.
Daniel Fiala
23.8.2023 14:30 Reaguje na pavel peregrinA ještě jedna zajímavost: všimněte si, že se nevzpomíná (skoro vůbec) Viléma z Pernštejna ani Dubravia.
A tím chci říct, že po tehdejším tempu (i po technologické valorizaci) vůbec netoužím, protože mi přijde lidské, když se k sobě lidi chovají jaksi lidsky a ne jako Krčín nebo sovětští plánovači, či osidlovatelé amer. středozápadu nebo Odebruchu ... každý ať si dosadí svého favorita z posledních 500 let.
pavel peregrin
23.8.2023 16:54 Reaguje na Daniel FialaSamozřejmě, poddaných se nikdo neptal, což by se dalo s jistou zlomyslností přirovnat k rozhodování za socialismu, nicméně na druhou stranu je fakt, že jedině tak mohla vzniknout ta dodnes fascinující díla.
Ostatně rybníkáři byli divoká, nespoutaná chasa, kde o rvačky na nože nebyla nouze. Je dochováno v zápisech rožmberských, že jednou z prvních staveb, která se realizovala při stavbě nového rybníka, byla šibenice. Krčín byl tvrdý chlap bez skrupulí a neváhal oběsit jak rybníkáře, tak i třeba písaře, pokud zjistil rozkrádání.
Daniel Fiala
23.8.2023 17:31 Reaguje na pavel peregrinV. Kolar
23.8.2023 22:48 Reaguje na Daniel FialaJinak bych řekl, že Krčín by v dnešní době plánoval a prosazoval DOL ;-)
pavel peregrin
24.8.2023 10:41 Reaguje na V. KolarPokud si přečtete seriozní literaturu k tomuto tématu, zjistíme, že robota či nařízené práce v době před Bílou horou zdaleka nebyly tak hrozné, jak je občas předkládáno.
Útisk nastal až v době po Bílé hoře, tam byli poddaní skutečně ždímáni, zčásti to bylo dané i tím, že v našich zemích dostávala inkolát cizí šlechta.
Blind Reviewer
23.8.2023 16:42Blind Reviewer
23.8.2023 17:25 Reaguje na Blind ReviewerBlind Reviewer
23.8.2023 17:32 Reaguje na Blind ReviewerPechar 2017- in https://link.springer.com/article/10.1007/s10499-018-0331-6#ref-CR77
Pokorny and Hauser 2002 - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0925857402000204
Jeppesen et al. 2012 - go to the sub-chapter 9.1 in https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123983152000065?via%3Dihub
Sondergaard et al. 2017 - https://www.mdpi.com/2073-4441/9/1/43
Blind Reviewer
23.8.2023 17:47 Reaguje na Blind ReviewerV. Kolar
23.8.2023 22:43 Reaguje na Blind ReviewerI am only saying that there are other nutrients which are coming into the fishponds and fishfarmers just can not blame only wastewater treatment plants. Also their article was there first and this one is just reaction to it, so you do not have to complain to the editors of Ekolist about the one-sided negative narratives ;-).
Thank you for sharing the papers. I'm familiar with all of them. I also remember well when Vajgar was undergoing reconstruction, because it is in my hometown...
Blind Reviewer
24.8.2023 07:30 Reaguje na V. KolarV. Kolar
24.8.2023 21:01 Reaguje na Blind ReviewerIn fact, it is clear that you are not an ecologist/biologist because peatlands are natural places that formed over thousands of years with certain organisms, and a lot of them disappeared because of human activities. The organisms later switch to the fishponds (or extinct), because the shallow parts around which sometimes still have more or less peat bog character.
Source of gaseous emissions - yes but these are also rivers, lakes, volcanoes, icebergs etc. You have to recognize emissions from natural (=NATURAL) and artificial sources in the global change prospective ;-).
Btw soon will be probably published paper from guys from HBU showing that also fishponds are source of methan emissions ;-).
Blind Reviewer
26.8.2023 07:43 Reaguje na V. KolarI do not know how you feel entitled to call or not call someone ecologist. But in that same analogy, and taking inspiration from you, you are not an expert of fish culture or animal nutrition either. But, the world is moving towards interdisciplinary science. I guess more such conflicts may either happen more or vanish.
Regarding fishpond as source of emissions, yes not the first work you mentioned, I have read it before.
But they could be both source and sink (helping in carbon sequestration). Same as wetlands. But peat bogs mostly emissions. In fact there is a scale of classification what you call wetland, marsh, peat bog. Depending on their chronology. The latter (to my knowledge) has a low pH, anoxic, and few organisms could inhabit relative to wetland.
Suggested readings:
Case-1: https://www.int-res.com/abstracts/aei/v11/p19-30/
Case-2: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301479720316236
V. Kolar
26.8.2023 21:16 Reaguje na Blind ReviewerThanks, I did not know Marcellin´s paper!
Yes, peat bog has a low pH, lower O2, but there is pretty nice community of specific organisms from phyto-, zooplankton to insect and also amphibians like it. But not fish. For this reason the fishponds built up on the peat bogs (as Vizír) are bad for fish breeding.
Actually this opinion is not my job, nobody cares, I did it during the night last week (also my answers are mostly from late afternoon or night ;-)). But probably my colleagues read it - because I got some emails...
Jarka O.
23.8.2023 18:45 Reaguje na Blind ReviewerJinak, pokud vezmu tyto ekologistické negativní články doslova, mělo by být nejlepší řešení zrušit ČOV, protože nám špiní vodu, a také zrušit rybníky, protože jsou špinavé. A náročné na údržbu, která stojí peníze, a kdo by je chtěl vydávat.
Petr Znachor
25.8.2023 07:54 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
26.8.2023 15:01 Reaguje na Petr ZnachorŠlo by takto zlepšit kvalitu vod, už jednou to šlo v 90.letech, kdy se celkem rychle snížilo zatížení podz.vod dusičnany po změně hospodaření. Jenže po vstupu do EU se zase zvýšilo.
ČOV jsou záludné, k diskuzi výše se dá třeba dodat, že nečekané zatížení může způsobit i opravená kanalizace, a tím klesne procento odbourání fosforu. Pak je problém s byrokracií, kam s čistírenským kalem. Neustálé změny vyhlášek nejsou moc příznivé. ČOV jsou na deště dimenzované, oddělení dešťovky od komunální odpadní vody a zasakování je staré známé možné opatření, ale prosazování v obcích jde někdy ztuha. Mně se třeba líbí využití dešťovky v ozdobných otevřených kanálech ve městech, v kašnách ...
Rybníky, asi přesněji nádrže,jsou zakládány po ukončení hospodářské činnosti nebo jako jeji začátek. Podle toho vypadá chemismus, samozřejmě souhlasím, že každý rybník je individuální systém. Napište ten článek.
V. Kolar
26.8.2023 20:53 Reaguje na Jarka O.Břetislav Machaček
27.8.2023 10:54 Reaguje na Jarka O.ale nejefektivnější je to produkcí ryb pro tržní
využití. To, co je v rybím mase je z rybníka na
TRVALO odstraněno podobně, jako z něho odstranit
rostliny pokosením za zelena, nebo se kontaminované vody "zbavit" vypuštěním. Zbytek je pouhý koloběh
v uzavřeném prostředí. Takže koloběhem je lov
Chyť a pusť, kdy přestárlé ryby umírají a hnijí
někde v rákosí a dalším koloběhem je zužitkování
živin rostlinstvem s následným návratem vodě po
rozložení( zákaz kosení rákosin kvůli ptactvu).
Kdysi se rákos kosil, používal ve stavebnictví
a leckde i k otopu a nastýlání dobytku. No a když se k takovým uzavřeným cyklům přidá ještě nátok nových živin z přítoků, tak se to brzy projeví. Moudrý rybníkář udělá třeba v létě i částečný
odlov a ryby prodá k násadě do sportovních vod,
aby snížil obsádku. Ono je snadné ty rybáře kritizovat, ale odhadnout množství násady, když
je proměnnou počasí, predace a jiná nepředvídatelná negativa, je opravdu umění. My takto nakupujeme
pro sportovní vody mírové kapry od těch úspěšných, kterým dokonce přálo štěstí a předcházejí odlovem
přerybnění. No a my takto zarybníme tím, co by možná uhynulo při poklesu hladiny na chovných rybnících v době veder a sucha. Samozřejmě je ta ryba levnější, než před Vánoci, kdy je o ni zájem, ale o to více je náročnější lov a transport ryb v letních vedrech. Spokojeny jsou ale obě strany a eliminují se tak úhyny.
ČOV pracující s čistě splaškovými vodami mívají
v létě problémy s jejich hustotou. Lidé se totiž
naučili šetřit vodou a leckde jsou problémy už
v samotné kanalizaci a ČOV musí splašky ředit
vodou z nějakého zdroje. O to lepší byl septik,
kde fungovala setrvačnost a přetékal pouze ten
přebytek do trativodu, kde na tu vodu čekaly
okolní stromy, keře a tráva. Samozřejmě to bylo
případ od případu, ale trativod pár desítek litrů
do vyprahlé půdě neměl žádný vliv na vodoteče.
ČOV jsou jen nesmyslné koncentrování splašek do jednoho místa s vypouštěním "vyčištěné" vody na
jednom místě. Rozptýlené zasakované znečištění
otravy nezpůsobovalo, ale to koncentrované je už
rizikem při nízkých průtocích v tocích, kde ta
"vyčištěná" voda končí. Bohužel toto je další
negativum byrokracie, která neposuzuje případ
od případu a nařizuje odkanalizování kdejakého
objektu, aby měla vybudovaná ČOV co "čistit".
Navíc vyvážení žump a septiků lze načasovat na
dobu, kdy ČOV postrádá "potravu", což u kanalizace
není možné, pokud nedisponuje záchytnými lagunami
na vyrovnaný přítok splašek. Ano, problém jsou
ty kaly, které nemají pouze organický původ, ale
jsou směsí plastů a jiných sajrajtů. Jejich využití
tak vidím pouze na skládkách komunálních odpadů
jako podorniční vrstva a nebo by měly končit ve
spalovnách. Na pole bych je nechtěl už kvůli těm
plastům, alobalům a jiným cizorodým látkám. Ono
se stačí na ty kaly kouknout pozorněji a je to
opravdu sajrajt, který na pole nepatří. Na pole
mohly kdysi bez problému splašky našich předků
výhradně pocházející z lidí a zvířat. Dnes je to
hnus, co končí v kanalizacích a potom v kalech.
Jarka O.
28.8.2023 14:14 Reaguje na Břetislav MachačekAno, hustá břečka v ČOV se spatne okysličuje. Obecně - větší objem nádrží - lepší prokysličení (platí i u rybníka, proto odbahňovat). A vůbec, 100%ní účinnosti reakcí očekává vždy a za každé sezóny možná ekolog. Proti septiku a trativodu se nedá nic zlého říct, ve městech to ale nejde. Kal je hnojivo, dá se prosévat, zahřát, kompostovat. Byl tu kdysi článek o nedostatku fosforu, dokonce o válkách kvůli zdrojům P. Autoři by se měli domluvit, je ho opravdu málo? :)
Daniel Fiala
29.8.2023 14:36 Reaguje na Jarka O.když z jedné teze uříznete předek a z druhé zadek a dáte to křížem do kupy, vznikne vám hybrid, někdy se říkalo zrůda. Na takový výsledek hledíte vaší poslední větou, ale zapomínáte, že jste to byl/a vy, kdo uřízl z jednoho i z drihého a slepil do kupy slepenec nevábného vzhledu.
Takže nedostatek (článek Petra Pokorného): ano, jsou dlouho volající hlasy, které na základě výpočtů, odhadů a prognóz těžby a spotřeby rudy dospěly k tomu, že v nedaleké budoucnosti hrozí vyčerpání apatitových ložisek ALIAS nedostatek/vyčerpání světových zásob P, anžto základní hybatel primární produkce na poli, čili výživy lidstva.
Takže přebytek: už celé století se na různých místech planety objevují tu a tam místa, kde se sladkovodní potravní řetězec/pyramida/síť úplně zvrhne až z toho pochcípají ryby. A v posledních dekádách se toto zvrhávání stalo častějším na více místech a větších plochách (i brakické vody a moře). Příčinou je nadbytek P, který vede k excesivnímu růstu "zeleniny" čili nějakých/jakýchkoli primárních producentů, které když se okolnosti sejdou, naráz pochcípou, čehož následkem se propadne kyslík na nulu a ryby tradá.
Už to chápete? Vy jste nepostřehla při lepení hybridu (nedostatek P x přebytek P), že jste se nenápadně přesunula z povrchových dolů na apatitovou rudu v Africe do českých řek, rybníků a jezer. To je celé kouzlo.