https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vyjadreni-k-rozsudku-krajskeho-soudu-v-hradci-kralove-o-uklidu-listi-na-soukromem-pozemku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SZKT: Vyjádření k rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové o úklidu listí na soukromém pozemku

24.11.2021 | PRAHA
Spad listí je přirozeným životním projevem stromu, stejně jako např výdej vody povrchem rostlin, díky níž je v rozpálených městech o něco příjemněji. Ilustrační snímek.
Spad listí je přirozeným životním projevem stromu, stejně jako např výdej vody povrchem rostlin, díky níž je v rozpálených městech o něco příjemněji. Ilustrační snímek.
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s. (SZKT) - profesní organizace, sdružující a vzdělávající odborníky z oblasti projekce, realizace a péče o zeleň a krajinu („SZKT“), nesouhlasí s vydaným rozsudkem Krajského soudu v Hradci Králové, který ukládá městu Chlumec nad Cidlinou povinnost uklízet listí na soukromém pozemku.
 
SZKT při své činnosti a prováděné osvětě vždy upozorňuje na význam a roli zeleně ve městě i v krajině. Existence vzrostlých, vitálních stromů ve městech je účinným nástrojem v boji s klimatickou změnou. Obecně lze říci, že čím je objem koruny větší, tím větší přínosy pro společnost strom vytváří (hovoříme o tzv. ekosystémových službách). Plnění ekosystémových služeb a pozitivní vliv stromů na široké okolí dnes dokážeme přesně popsat a kvantifikovat.

Obce mají podle zákona o obcích povinnost při plnění svých úkonů chránit veřejný zájem, kterým je bezpochyby také péče o životní prostředí, včetně zavádění adaptačních opatření v boji s klimatickou změnou. Jedním z účinných opatření je výsadba stromů. Stromy jsou součástí zelené infrastruktury, spojitého systému ploch a vegetačních prvků, které podporují plnění ekosystémových služeb. Pojem zelená infrastruktura je začleněn do nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb., a to jako součást pojmu veřejná infrastruktura.

Rozsudek KS říká, že městské stromy sousedním vlastníkům pozemků škodí nadměrným opadem listů a květů, že lidé mají právo se bránit těmto nepřiměřeným „imisím“ a vlastníci těchto stromů mají povinnost to napravit.

Tento rozsudek jinými slovy veřejnosti sděluje, že listy a další spad ze stromů je něco nepohodlného a obtěžujícího. SZKT s rozsudkem zásadně nesouhlasí. Spad listí je přirozeným životním projevem stromu, stejně jako např. transpirace, výdej vody povrchem rostlin, díky níž je v rozpálených městech o něco příjemněji. Generace našich předků si spadaného listí vážila a podle toho s ním i nakládala. Listovka, jemný a lehký substrát z kompostovaného listí, byla pro zahradníky vždy pokladem. Všude, kde to je jen trochu možné, by mělo být listí ponecháno (lze ho nahrabat do keřových skupin, podrostů, některých trvalkových záhonů, apod.). Ponecháním listí a jeho rozkladem dochází k podpoře půdního edafonu, obohacování půdy organickým materiálem a živinami a k zlepšování její struktury a propustnosti pro vodu a vzduch.

SZKT považuje tento rozsudek za velmi závažný a nebezpečný precedens. Obáváme se, že jeho výklad katalyzuje další kácení vzrostlých stromů ve veřejném prostoru měst a obcí a omezí výsadbu stromů nových. Rozsudek obcím vzkazuje, aby vzrůstné a velké stromy (tedy ty, které plní ekosystémové služby nejvíce) raději pokácely dříve, než začnou generovat problémy a aby nesázely stromy nové, protože tím mohou obtěžovat sousedy a budou se pak muset podílet na úklidu jejich pozemků. Obáváme se, že pokud budou města a obce nějaké stromy vůbec vysazovat, nebudou to vzrůstné stromy s velkými korunami, ale jen malokorunné druhy či jejich kultivary. Ty ale plní ekosystémové služby pouze omezeně.

Je veřejným zájmem celé společnosti výsadbu stromů ve městech a obcích podporovat a usnadňovat, ne ji ještě více znemožňovat.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (58)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

24.11.2021 15:46
Podobné argumenty o precedensu psali právníci v době, kdy zákon zrušil povinnost vlastníků domu ohledně uklízení takzvané přilehlé komunikace. V reálu to znamenalo, že když kolem Vašeho domu vedl chodník, i když byl na pozemku obce, vlastník domu měl povinnost tento chodník uklízet od spadaného listí nebo sněhu. No a taky se to vyřešilo.
Odpovědět

Jirka Černý

26.11.2021 16:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano možná by to s chodníky bylo dodnes jako kdysi, ale lidi naštval fakt že musí povinně uklízet plochu kterou v případě že jí potřebují použít např na lešení při opravě budovy nebo jen přistavit kontejner musí poníženě žádat a hlavně zaplatit za veřejný zábor.
S tím listím je to podobné jako s čokly, proč po nich sbírat hovna když je to tak přirozené prostě pejsci no. Pro obce je nepříjemné když s nimi začne občan jednat stejně jako oni s občany.
Odpovědět

Jirka Černý

26.11.2021 16:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano možná by to s chodníky bylo dodnes jako kdysi, ale lidi naštval fakt že musí povinně uklízet plochu kterou v případě že jí potřebují použít např na lešení při opravě budovy nebo jen přistavit kontejner musí poníženě žádat a hlavně zaplatit za veřejný zábor.
S tím listím je to podobné jako s čokly, proč po nich sbírat hovna když je to tak přirozené prostě pejsci no. Pro obce je nepříjemné když s nimi začne občan jednat stejně jako oni s občany.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

24.11.2021 17:37
Pravdepodobně je to tohle místo https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=15.4623985&y=50.1510715&z=20&base=ophoto&ut=Nov%C3%BD%20bod&uc=9izpYxYP-q&ud=15%C2%B027%2743.848%22E%2050%C2%B09%274.345%22N
toho listí tam bude opravdu hodně, pokud listí neodstraníte na kompost, odejde vám tráva(v listnatém lese ji opravdu moc není).Mě by to listí vadilo, ale stačilo by mi, kdyby město sklidilo listí tak 2x, podruhé po definitivním opadání listí.Problém bude vzajemná averse majitelů pozemku a vedení města.Něco jiného je když vydáváte stanovisko jako SZKT a něco jiného když vám listí padá na vlastní pozemek.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

24.11.2021 21:50 Reaguje na Jaroslav Bobr
Proč máte pod stromem trávu? Nasaďte tam něco, čemu listí nevadí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.11.2021 22:44 Reaguje na Jan Omasta
Nic hloupějšího už Vás nenapadlo? Člověk zaplatí hromadu peněz za pozemek, každý rok z něj platí daň z nemovitosti, musí jej udržovat a nakonec tam bude pěstovat něco, co nechce, jenom proto, aby to přežilo spadané listí a hlavně to nepopudilo obecní úředníky. Naštěstí existuje něco jako občanský zákoník, který by měl platit nejen na běžné občany, ale i na úřady.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.11.2021 06:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
nemáte-li čtyřdílný žaludek, na trávníku se moc nenapasete. trošku si to zamokřete, nechte na to padat listí, a to budete koukat, kolik Vám tam poroste medvědího česneku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.11.2021 07:50 Reaguje na Lukas B.
A co když tam budu chtít mít společně s trávníkem třeba skalku, rašeliniště, nebo záhon s trvalkami? Budu si tam třeba chtít pěstovat chryzantémy a místo abych se na podzim kochal jejich nádhernými květy, budu čučet na haldu listí.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

29.11.2021 19:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč si kupovat pozemek a dům vedle kterého už desetiletí rostou velké stromy, ze kterých padá listí?

Tam správně zní otázka.

Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 11:37 Reaguje na Jan Omasta
Protože chci a to je na mém pozemku velmi silný argument, přebít by ho mohla jedině manželka
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.11.2021 07:21 Reaguje na Jaroslav Bobr
To je pěkná blbost, že listí škodí trávníku. Spíš škodí vaší představě o trávníku.... to je to...

Ve skutečnosti je to tak, že listím se snaží stromy vracet živiny do půdy pod nimi, jenomže člověk idiot jim v tom neustále brání... v domnění, že příroda je to, co stanoví on...

V listnatém lese tráva sice normálně neroste, ale to co vy považujete za les ve městě, jsou jen nahodilé stromy podél cest, atd. To není les...

Na louce, která sousedí s lesem a je na ni značný opad listí z přilehlých stromů má krásnou luční vegetaci. Ano, nebude to monokulturní a nepřirozeně na krátko sekaný výmysl lidské debility, ale ten ekosytém fungovat bude... a bude fungovat určitě lépe, než když tomu budete vnucovat tu svou absurdní představu o tom, co má růst na vašem pozemku.

Lidi jako vy už zapomněli, že i trávník před domem je příroda a že má svoje zásady a pravidla... a že pokud takovému prostoru budu vnucovat svou iracionální představu, tak že to fungovat prostě nebude.... co je pak úplný vrchol debility, když takové listí pak člověk ještě pálí... nic horšího a iracionálnějšího už opravdu vymyslet nemůže...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.11.2021 07:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak si pořiďte zahradu, nechte si ji zasypávat listím a nesnažte se nás přesvědčit o tom, že majitel toho pozemku je hlupák, který nedokáže skousnout, že obecní úředníci evidentně porušují zákony, konkrétně občanský zákoník.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 10:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já mám zahradu 2000m a k tomu 1000m nádvoří a zastavěnou plochu.Na zahradě mám 15ovocných stromů, samé vysokokmeny, protože na 3/4 sekám trávu pro králíky a na 1/4 mám zeleninu.Listí po opadu shrabu a kompostuju, listí z hrušní po shrabání odvezu na skládku bioodpadu protože je napadeno rzí hrušnovou(sousedi mají okrasné zahrady).
Je to můj pozemek a opravdu mu budu vnucovat svou iracionální představu aby fungoval tak, že mi bude dávat přiměřený užitek,do toho si nenechám kafrat od žádných aktivistů a úředníků, at si to realizují na svých pozemcích.Pokud skládka biologického odpadu odpad nebere,listí z hrušní spálím - tragédie.Po sklizni zeleniny na celou zahradu vypustím 20slepic s kohoutem.
Jak jste na tom Vy, máte i nějaké praktické zkušenosti?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 10:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Na volné ploše vitr listí rozfouká, zachytí se v místech kde uvazne např v křovinách, takže na té louce ho mnoho nezůstane.Na oplocenem pozemku listí vítr zažene do místa kde je závětří nebo kde je zábrana, pokud na spadané listí naprší přilepí se k zemi a tráva pod ním uhyne.
Podívejte se na mapový odkaz, ty stromy tam jsou mohutné a listí zůstane na zahradě/v okapu/.Město uklízí listí na svých veřejných plochách, tak ho uklidí i na soukromé zahradě. Problém bude, až se toho jako precedensu chytí i jiní majitelé nemovitostí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2021 12:12
Tedy koukám, že ten spolek se moc hezky vyzvracel. Bo to je snůžka ptákovin jako máloco.

Tady přece vůbec nejde o to, aby někdo ty stromy kácel nebo nějak masivně opižlával a podobně. Nebo aby se vůbec nesázely a podobně. Jde čistě o jedno jediné ... pokud z těch stromů něco padá, jedno co, je jejich majitel povinen to v přiměřeném rozsahu uklidit.

Ano, můžeme se bavit o obsahu toho přiměřeně, ale furt to nic nemění na tom, že kašlat na to a neuklízet to, co z mého stromu spadá na pozemky sousedů, je prasárna.

Odpovědět

Jan Škrdla

25.11.2021 20:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Zkuste trochu uvažovat.
Jak to asi dopadne, když se budou muset technické služby a pracovníci obcí zabývat prací pro podobné prudiče, jako je je majitel daného pozemku (jinak to co ten pán požadoval tak trochu překračuje přiměřený rozsah).
Myslíte, že budou města a obce vysazovat nové stromy v intravilánu?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.11.2021 21:38 Reaguje na Jan Škrdla
Takže každý, komu vadí, že mu obecní stromy sypou na zahradu hromady listí, které on nechce, je prudič. Vy máte hodně pokřivený pohled na svět.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.11.2021 12:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jenže konkrétně ten majitel prudič je, nejraději by na zahradě neměl ani jeden lístek, viz:

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3399116-mestske-listi-zustalo-v-okapu-a-na-strese-majitele-zahrady-podali-na-radnici-navrh

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3393106-manzele-si-stezovali-na-listi-z-mestskych-stromu-radnice-ma-podle-soudu-jejich
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 17:44 Reaguje na Jan Škrdla
Bohužel ČT je manipulátor,který v mnoha případech zveřejnuje jen ty časti pravdy ktere se hodí jimi prosazované ideologii.Relevantní by bylo videt zduvodnění soudu.
Možná že majitel pozemku opravdu prudič je,možná se ted s rozsudkem v ruce chce městu pomstít.Každopádně zatím tahá za delší stranu provazu.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

29.11.2021 19:54 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pozemek, podle informací z médií), vlastní několik let.
Takže velmi dobře věděl, že vedle jsou velké stromy, které své okolí obohacují listím.

Takže koupím si pozemek se stromy v sousedství - to mi nevadí, a potom prudím?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 21:53 Reaguje na Jan Škrdla
Tím chcete říci, že soud nerozhodl správně a město se má odvolat.Soudce je bud nedostatečně kvalifikovaný a občanský zákoník vyklada špatně nebo je špatný občanský zákoník.Město zrejmě u soudu nemělo kvalitní zastoupení.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.11.2021 06:26 Reaguje na Jaroslav Bobr
Já si myslím, že Vaše snaha ten rozsudek obhájit, je zbytečná. Ten soud určitě nerozhodoval jenom tak, zřejmě tam ze strany žalujícího byla dodána rozsáhlá dokumentace včetně fotek a proto rozhodl tak jak rozhodl. Jenže některým jedincům to nevysvětlíte. Když jsem si otevřel ten Váš odkaz, jsou tam obří stromy, je jich celá řada, takže ten majitel toho pozemku mohl mít každý rok na své zahradě klidně jeden nebo dva metráky spadaného listí, které nechce a arogantní úředníci tento zásah do soukromí nehodlali řešit. Jenže tohle někteří jedinci nechápou a podle nich je ten majitel prudič.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 08:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Máte pravdu, toho listí tam budou 2-3 kubiky a vitr mu to honí po pozemku, navíc mu to bude ucpávat okapy a svody, nezávidím mu tu situaci.Souhlasím s Vámi v tom,že arogantní úředníci nejspíš problém nechtěli řešit a doufali, že to nějak vyšumí.
Většina listí opadne tak během týdne, po nějakém mrazíku a zbytek postupně opadává tak 14dní-měsíc,město mu mělo navrhnout úklid po masivním opadu a pak definitivní úklid po celkovém opadu a pán by to nejspíš vzal(já ano) ale vstřícnost nebyla a tak se zatvrdil.Soud mu dal za pravdu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 10:23 Reaguje na Jaroslav Bobr
No vidíte, to, co píšete na konci je přesně to, oč jde a v čem se navíc plně shodneme.

Pokud vlastník pozemku bude chtít, aby den co den neměl na zahradě ani lísteček, tak je to pošuk. Ale chtít 2x nebo 3x za podzim to listí shrabat a odvézt (upřímně, třeba pro mne je ten odvoz nej pakárna) s tím, že při posledním úklidu (a hlavně než začne "sněžná":-) sezóna) dojde i k vyčištění té střechy a hlavně okapů, je podle mne zcela oprávněný požadavek a pokud s tím má obec problém, tak je chyba jasně na její straně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 10:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Doplnění ... ta první věta je napůl blbost, neb jsem si jako trubka spojil dva autory příspěvků do jednoho:-))).
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 11:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Tady jsou docela zřetelně vidět rozdíly v názorech lidí, kteří jsou majiteli nemovitostí a pozemků a teoretiky, kteří se o nemovitosti starat nemusí.
Pokud budu mít na hranici pozemku podobné stromy(ale na mém pozemku) tak městu to zřejmě vadit nebude, protože stejně dělá úklid komunikací a zeleně a platí to z městských peněz,ale je to o dohodě.Pokud ale za hranicí bude fyzická osoba tak ji to vadit na 99% bude, protože na úklid musí použít své relativně omezené prostředky.Pokud nedojde k dohodě, tak nastupuje zákoník a soud.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.11.2021 12:18 Reaguje na Jaroslav Bobr
Jenže tomto případě má město provádět úklid každý měsíc, a na podzim 2x do měsíce (nejraději by byl, kdyby mu tam uklízeli každý týden).

Já zas nezávidím technickým službám. Kdyby měli ve městě dalších 10 nebo 20 takových prudičů, tak jim bude chybět čas jejich práci.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 12:56 Reaguje na Jan Škrdla
Tak rozhodl soud, co ho k tomu vedlo nevím.Město zřejmě nedokázalo obhájit jinou variantu úklidu = na soud se nedostatečně připravilo.
Myslíte, že je pro majitele nemovitosti radost nechat po svém pozemku, ke kterému má citový vztah, pobíhat uklízeče listí?
Co když nemá listí kam uklizet a za sběrný dvůr se platí?
Podle mě je rozhodnutí soudu v zásadě správné ale forma(a množství) plnění je na uvážení.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.11.2021 16:44 Reaguje na Jaroslav Bobr
Z videa viz níže jsem nabyl dojmu, že majitel pozemku se ve sledování pracovníků přímo vyžívá.
Znáte to pořekadlo: "mám rád práci, celé hodiny se na ni dokáži dívat"

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3399116-mestske-listi-zustalo-v-okapu-a-na-strese-majitele-zahrady-podali-na-radnici-navrh

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3393106-manzele-si-stezovali-na-listi-z-mestskych-stromu-radnice-ma-podle-soudu-jejich

Co se týká listí, je to výborný materiál na kompost (kromě výjimek jako je ořechové), na sběrný dvůr je možné jej uložit bezplatně.
Jinak na soudu jsou trochu odtržení od reality běžného života, forma plnění rozhodně není přiměřená.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 17:58 Reaguje na Jan Škrdla
Tak pozor, podívejte se na stránky města, nabyl jsem z nich dojmu že biologický odpad neberou a v odpadovém hospodářstvíé to mají nastavené takto https://www.chlumecnc.cz/assets/File.ashx?id_org=5180&id_dokumenty=14651
Z dalších dokumentů na stránkách města se dozvíte,rozdávali domácí kompostéry na kompostování domacího bioodpadu. Takže majitel pozemku má osobně vyfasovat kompostér, instalovat si ho na pozemku a pak v něm kompostovat městské listí - no já nevím.
Odpovědět

Jan Škrdla

30.11.2021 17:36 Reaguje na Jaroslav Bobr
Tak tady je ten váš dojem (viz strana 85):

"V současné době mohou občané města odkládat odpad z údržby zeleně ve sběrném dvoře, kde
je přistaven velkoobjemový kontejner (VOK) určený přímo na odpad ze zeleně."

Zdálo se mi divné, aby na SD nebrali bioodpad.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 10:17 Reaguje na Jan Škrdla
Proč by ne? Údržba zeleně je jejich povinností. U vás obec/město ze svých ploch listí neuklízí?

Mně se hrozně libí, že jak některým lidem vadí, že by obec měla mít povinnost vůči občanovi. Bo být ty stromy na soukromé zahradě, to si tipnu, že ten požadavek nepřijde divný skoro nikomu.

Prostě občan je prostě takový nevolník, který má omylem a nedopatřením taky nějaká práva ... a hereze nejvyšší ... v některých případech stejná jako ta obec/stát.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.11.2021 12:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Údržba zeleně, a údržba veřejných prostranství. Ale přestavte si, že třeba v dědině 1-2 tis. obyvatel se jich ozve třeba 10 majitelů, že chce hrabat listí každé 2 týdny.

Někdy mi to připadne naopak, než to vidíte vy. Někteří občané (ve větší míře ti přistěhovalí), by chtěli mít jen práva, ale žádné povinnosti: "listí, ať odklidí obec (i z mojí zahrdy), sníh ať odklidí obec (i před mojím domem), po mojem pejskovi, ať odklidí někdo jiný, "....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 15:26 Reaguje na Jan Škrdla
Že se ozve 10 majitelů je zcela ok. Pokud jim na jejich pozemky z obecního opravdu padá bordel (nemusí to být zdaleka jen listí, platí to obecně), tak je povinností vlastníka zdroje bordelu, jedno zda jde o obec nebo Frantu, ten bordel přiměřeným způsobem uklidit. Na tom není co řešit, to je prostě krom povinnosti zcela bazální slušnost.

O čem lze diskutovat je otázka jaký požadavek ze strany poškozeného je ještě oprávněný a jaký už nikoli. A pokud se strany nedohodnou, tak holt musí rozhodnout soud. Tak to prostě je.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.11.2021 17:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Ono toho může být klidně i více, pokud se ozvou vlastnící, že jim to zanáší okapy.

Obce mají svůj rozpočet a počet pracovníků. Pokud by měly hrabat listí na 10-20 zahradách, a k komu čistit okapy u každého 5-10 domu, tak by se to v podzimním období těžko zvládlo personálně, část by se muselo řešit dodavatelsky a odčerpalo by to značnou částku z rozpočtu na zeleň.

Pak by byl postup ve většině obcí následující - postupné kácení stromů v blízkosti problémových občanů
- pozastavení výsadeb v dosahu soukromých pozemků (když už tak by se vysazovaly v parcích nebo potom keře, pokud by na ně zbyly peníze)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.11.2021 14:26 Reaguje na Jan Škrdla
Jak si to obec zařídí, tak to bude zvládat. Mně se taky nikdy nikdo neptal, jak si zařídím, abych měl v 7 ráno shrabaný a zametený chodník.

Nezlobte se, ale tohle jsou hrozné výmluvy.
Odpovědět

Jan Škrdla

28.11.2021 19:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Obce si to zařídí, o to bych se nebál.

V první řadě postupně zredukuje "problémové" stromy (v sousedství problémových majitelů), v další fázi pak přehodnotí plán výsadeb.

No a když bude někde potřeba přidat (hrabání listí na soukromých pozemcích), tak je potřeba někde ubrat.

Další možností je navýšení rozpočtu. Jen tak na okraj, co může obec ovlivnit, tak je výše poplatků (např. ten za odpad je ve většině případů podhodnocený).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2021 12:39 Reaguje na Jan Škrdla
V prvé řadě vedení obce bude dělat ... mělo by ... co chtějí občané obce. Od toho je tam ti občané zvolili a předpokládám, že ti co kandidovali voličům předestřeli nějakou představu jak tu obec budou spravovat.

A jen na okraj, obec může zcela zásadně ovlivnit výši dani z nemovitostí.

A vy se furt točíte v kruhu a furt argumentujete tím jak to bude problém, jak to bude drahé a já nevím co ještě. Být to naopak, tedy že by ze soukromého pozemku padaly hromady listí třeba na zahradu školky, tedy obecní pozemek, tak by obci taky bylo jedno, jak majitel pozemku ten úklid zajistí. A zcela právem. Tohle je úplně to samé, povinnosti se fakt nemění podle toho, jak se to komu (ne)hodí.
Odpovědět

Jan Škrdla

29.11.2021 17:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Teoretizovat umíte dobře. Pochybuji ale, že víte co vše obnáší práce komunálních služeb.

Vedení obce dělá to co chtějí občané. Dává to logiku (ZO je voleno občany obce). Myslíte, že voliči chtějí, aby pracovníci obce (komunálních služeb) udržovali pozemky a budovy několika vyvolených, za peníze všech?

Jinak asi máte prudiče ve vedení obce (podobné tomu pánovi na videu). Nevím o tom, že u nás nebo v okolí, chtěli po majiteli zahrady uklízet listí spadané na obecní. U nás to prostě není zvykem.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.11.2021 10:58 Reaguje na Jan Škrdla
To vím sakra dobře:-))). I když beru, že některá specifika v různých Horních Dolních mi jsou bezesporu utajena:-).

U nás okolo žádné obecní pozemky nemáme, díky Bohu, a uklízíme si sami a podle toho, jak se domluvíme.

A já vám neberu, že někde občané odmítají, aby obec uklízela bordel z obecních pozemků. Pak se ale nesmí divit, že jim to soud nařídí.

Vy prostě jste toho názoru, že všichni jsme si rovni, ale někteří ... zde obce ... jsou si rovnější a na to, co ostatní dělat musí, se mohou v poho vykašlat.

Njn, někteří lidé už to tak v hlavě mají nastavené. Jiní překvapivě ale ne.

Odpovědět

Jan Škrdla

30.11.2021 17:11 Reaguje na Svatá Prostoto
U vás nemáte obecní pozemky? To nemáte v okolí žádné parčíky, ale taky cesty (i když ty můžou být krajské) a chodníky?

Taky máme rozdílný úhel pohledu, já považuji listí za cenný materiál, vy za bordel. Ono pokud to technicky jde, je nejlepší jej ponechat pod stromy (všude to ale nejde).

O tom kdo je sobě rovnější bychom mohli polemizovat, ale asi bychom se neshodli. Je docela dost obcí, kteří se snaží vycházet lidem vstříc, ale někteří si toho neváží.

Jinak na tom, kdo to má v hlavě zvláštně nastavené se asi taky neshodnem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2021 11:10 Reaguje na Jan Škrdla
U nás v okolí ... to jsem považoval za samozřejmost, že nehovořím o celém území obce. Zejména s ohledem na to, že su z Prahy:-))).

Ale jistě, pro někoho je listí super a bude vděčný za kompost, a pro někoho je to jen obtíž. To už tak bývá. Já taky řeším jinak listí a trávu u domu na zahradě, na tom, co máme u chalupy (říkat tomu ovocný sad mi přijde přehnané:-) a jinak na lesním pozemku, který mi také patří. Bordel byl opět myšlen obecně, protože ta problematika se netýká zdaleka jen listí, může to být cokoli.

No, v tomto případě jasně ukazujete, že pro vás je rovnější ta obec. Protože vám vadí, že by měla mít stejné povinnosti, jako kterýkoli jiný vlastník.

Že se řada obcí chová ok je samozřejmě pravda, ale nevím, že by to tu někdo zpochybňoval.

Vy prostě furt jen uhýbáte a je to ve své podstatě zcela prosté ... pokud cokoli z pozemku subjektu A padá na pozemek subjektu B, je povinností subjektu A zajistit v přiměřené míře úklid pozemku subjektu B. Ano/Ne. Tečka. Vše ostatní je úplně zbytečné kličkování.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 15:35 Reaguje na Jan Škrdla
Jo, a s tím úklidem sněhu před vaším domem ... od toho platíte daně, ne? Nebo u vás nemusíte?

Navíc, chodník před mým domem mi nepatří a může po něm capkat kde kdo. A taky to dělá. Fakt nevím, proč bych měl zrovna JÁ mít, jako kdysi, povinnost z něj uklízet sníh. A to vůbec nemluvím o tom, že dřív s oblibou buzerovali do kdy tak mám učinit.

Jen na okraj ... já ten sníh před barákem uklízím i tak, považuji to za správné a nijak mi to nevadí. Třeba rodiče u sebe taky. Ale nemusím, je to má dobrá vůle. A když to neudělám, nejsem doma/nestíhám/je mi blbě, tak mi akorát tak všichni mohou políbit.
Odpovědět
IB

Ivan Babůrek

25.11.2021 14:27
Něco podobného jsem před časem řešil se sousedem. On spadané listí nechtěl, já ano. Tak jsem listí od něj odebral, založil další kompost a příští rok jsem měl bohatší a krásnější zahradu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2021 08:54 Reaguje na Ivan Babůrek
Tak treba hovoriť.
Odpovědět
va

vaber

26.11.2021 09:03
a co třeba zaprášené auto na které padá prach z obecního pozemku ,taky ho bude město uklízet
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.11.2021 10:27 Reaguje na vaber
Jj, ale výlučně jen ten prach, u kterého se prokáže, že pochází z obecního pozemku ... navíc zde připadá v úvahu přenést tuto povinnost na ty, kteří ten prach víří:-))).

Oproti listí z jediných javorů široko daleko by tohle byla docela výzva. Ale můžete to někdy zkusit;-).
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.11.2021 14:24
Kdyby město a majitel měli zájem na dohodě, tak se dá udělat úprava koruny a byl by klid. Stejně se obecně dělávají mnohem méně než na západ od Cech, kde patří k běžné pravidelné rocní údržbě alejí, kvůli listí, suchým větvím nebo jmelí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2021 09:48
Závěr? Stěžovatel vyhrál, zeleň prohrává. V zimě asi přijdou dřevorubci
a "problém" odstraní. Příroda je dnes pro mnohé problém a nechápu proč
se tedy do ní stěhují. To proto, aby si pak na ni stěžovali? Městu
a jeho občanům není co závidět, protože mimo kácení je tu i jiné řešení
a to zvýšit daně, aby bylo na úklid listí i od následovníků stěžovatele.
A že se nenajdou? Ale najdou, protože příklady táhnou a prudičů pouze
přibývá a ne naopak. No a přispívat daní na úklid listí u souseda bude
důvodem žádat totéž. Kolotoč se roztočí a bude se točit do vyčerpání
energie, kterou jsou možnosti občanů daně platit. Pro mnohé to bude
strop žít ve svém a nebo půjdou raději tam, kde mají lidé rozum.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.11.2021 08:39
Já mám zkušenost, že nejlépe se udržuje asfalt a beton. Pan vojenský sudí (co má všechny paragrafy o přírodě v patrontaši) to asi ví také.
A na přehřátí města v létě paragraf není.
A na kovid a dodržování potřebného chování taky ne.
Odpovědět
BK

Barbora Kuňáková

28.11.2021 21:58
To jsou ti nejlepší "sousedi". Nastehujou se ke stromům a pak jim vadí,že jim padá na zahradu listí. Nastehujou se k lesu,a pak chcou všechno kolem vykácet,aby jim na pozemek nespadl strom...chápu argumenty Svaté prostoty,ale kámen úrazu bude v tom termínu "bordel". Co je pro jednoho nadměrný bordel,to je pro druhého přirozené hnojení a obohacení zahrady a zahradní bioty. Aby jste se Svata prostoto nedivil,až město bude požadovat za tyto městem dodané živiny platbu ;-) a reálne,opravdu: tak si uvědomte,proč tady ty stromy jsou...jejich užitek z nich mají všichni,nejsou tady obyvatelum navzdory či na truc.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

29.11.2021 10:09 Reaguje na Barbora Kuňáková
Máte vlastní zahradu a staráte se o ni, nebo jen teoretizujete?
Odpovědět

Jan Škrdla

29.11.2021 17:49 Reaguje na Jarda Bobr
Každý má svou vlastní představu o zahradě, ne každý tam chce konifery a anglický trávník. Já bych byl za to listí rád, je to kvalitní materiál na kompost. V rámci možností si je na ten kompost vozím.
Odpovědět

Jan Škrdla

29.11.2021 17:56 Reaguje na Barbora Kuňáková
Les má ochranné pásmo 50 m (pokud to už nezměnili), kde by se nemělo stavět. Ale nedivil bych se ničemu.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

29.11.2021 09:38
Vůbeec bych se nedivil kdyby se ukázalo že žalobce a soudce jsou v příbuzenském vztahu. Už jen fantazijní podání a dům v lepší lokalitě, tomu napovídají. Prostě justiční mafie opět neví kde má hranice ve svém příživnickém způsobu života.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2021 12:41 Reaguje na Kamil Krabice
"... a dům v lepší lokalitě, tomu napovídají."

Njn, závist, to je svině co nikdy nespí:-))).
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

29.11.2021 16:19 Reaguje na Svatá Prostoto
mě pobavila ta lepší lokalita :-)))
Odpovědět
AZ

Alena Zem

22.2.2022 20:50
Jediným řešením je všechno všude vyasfaltovat a vybetonovat. Pak nikoho nebude zlobit žádné listí.
Já mám zahradu každý podzim plnou listí z ořešáku ze sousední nepoužívané zahrady, kdežto všechny ořechy zůstanou za plotem. A v létě mi tam brzo odpoledne stíní. Ale je to tak úžasný nádherný strom, rostl tak dlouho a určitě mnohé viděl. Ráda se na něj dívám. A to listí holt pokaždé uklidím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist