https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenka-kovarikova-jak-cist-nejnovejsi-zpravu-o-klimatu-a-nepropadnout-beznadeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Kováříková: Jak číst nejnovější zprávu o klimatu, abychom nepropadli beznaději

29.4.2022 | PRAHA
Růst emisí skleníkových plynů totiž zpomaluje. Ale nezastavil se.
Růst emisí skleníkových plynů totiž zpomaluje. Ale nezastavil se.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V přírodě jako by se nedělo nic dobrého – tak alespoň vyznívá většina zpráv o životním prostředí. Na vrchních příčkách žebříčku špatných zpráv se v posledních letech ocitá klima. Klimatická změna zasahuje do všech míst planety a pro řadu rostlin, živočichů, lidí a ekosystémů je obtížné se s ní vypořádat. Jak tedy přistoupit ke čtení jedné z nejzávažnějších zpráv dneška, poslední hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu, abyste nepropadli beznaději? A co se o nich dá říci nového?
 
Ze zprávy vystupuje naléhavý jazyk, kterým vědci prezentují své poznatky. Proměna světa v důsledku klimatické změny je totiž stále rychlejší. A vize budoucnosti, ke které směřujeme, s sebou přináší mnoho hrozeb.

Zpráva sice nepřináší převratné poznatky, ale přináší poznatky podstatné. Důležité sdělení je, že děláme pokrok: růst emisí skleníkových plynů totiž zpomaluje. Mezi lety 2000 a 2009 stoupaly emise tempem 2,1 % za rok, kdežto v letech 2010 – 2019 to bylo 1,3 % za rok. Dánsko nebo Velká Británie snižují své emise tempem kolem 4 % za rok, a jsou tak dobrým příkladem, že tempo může být ještě vyšší.

Horší zpráva je, že se růst emisí nezastavuje, ale pokračuje. S velkou pravděpodobností se nám tedy nepodaří zastavit globální oteplení pod +1,5 °C. Máme ale šanci zastavit ho těsně pod +2 °C. To je celosvětový průměr. Ale +2 °C pro svět znamenají asi +4 °C pro Evropu, a ještě více pro arktické oblasti. To bude znamenat ztrátu velkých částí světa tak, jak je známe. Symbolem této ztráty je například úplné uhynutí korálových útesů.

Vypořádat se s klimatickou změnou nicméně bude zřejmě levnější, než jsme čekali. Zlevňují totiž technologie, které ke zmírňování klimatické krize využíváme, především obnovitelné zdroje energie. Podle IPCC má pro další zmírnění klimatické změny v současnosti největší potenciál využívání větrné a solární energie.

Kromě nich se vyplatí zaměřit na zemědělství. To je sice velkým producentem skleníkových plynů, půda a rostliny ale zároveň představují velký rezervoár, kam je možné uhlík uložit. Vyplatí se tedy podporovat zdravé půdotvorné procesy, například přírodním hnojením nebo použitím biouhlu. V živočišném zemědělství mohou pomoci aditiva přidávaná do krmiva (řasy), která snižují metan produkovaný skotem při trávení.

I schopnost obnovy lesa, stepi, samočisticí schopnosti vody jsou naši spojenci, které potřebujeme podpořit pro zachování co nejlepší šance vyrovnat se s měnícími se podmínkami. Hodně vizí budoucího postupu klimatické změny vychází ze závazků, které si daly jednotlivé státy. Ale mezi sliby a skutečnými výsledky existuje značná mezera. Proto se stále důležitější stává aktivní občanství – sledovat, jaká opatření politici prosazují, a připomínat jim, jak jejich rozhodnutí ovlivňují naši budoucnost. Většina změn, které může provést každý z nás v běžném životě, má totiž nesrovnatelně menší dopad než průmysl a energetika, obchod a doprava. Je dobré proto sledovat, jaká rozhodnutí se přijímají na jejich úrovni.

To neumenšuje hodnotu našich každodenních rozhodnutí. Pokud je pro vás budoucnost téma, zde je několik tipů, kam zaměřit svou pozornost. Na úrovni jednotlivců má podle klimatického panelu IPCC největší přínos změna dopravního způsobu: namísto auta víc volit chůzi a cyklistiku, popřípadě MHD, omezit létání. Vědci upozorňují na nové technologie, jako jsou bezkolejové tramvaje a sdílená doprava na vyžádání. Města by pro pěší a cyklisty měla vytvořit dobrou infrastrukturu, aby bylo bezpečné a pohodlné chodit pěšky a jezdit na kole.

Další dostupnou volbou s velkým dopadem je omezení jezení masa. Zároveň se můžete poohlédnout po lokálně pěstovaných potravinách, které se nemusejí vozit z druhé strany světa – komunitou podporované zemědělství pomáhá mimo jiné vytvářet i odolnější sociální systémy tím, že posiluje vazbu mezi farmáři a spotřebiteli.

V článku byly využity poznatky sdílené s autorkou v rozhovorech s Ondrášem Přibylou a Zuzanou Harmáčkovou a z článku klimatických vědců podílejících se na psaní šesté hodnotící zprávy IPCC.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (135)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

29.4.2022 08:38
nic netrvá věčně ,to všichni víme,
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.4.2022 20:18 Reaguje na vaber
To čtení Nás budou učit, nebo můžeme mít vlastní názor ?
Jedna sibiřská zima ( tak 14dní - ve dne -13°C a v v noci -25°C minimálně ) a uvidíme, co jak bude v nejen v EU !
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 08:43
Tady je hezký seznam "ekopokalyptických" předpovědí za posledních 50 let, které se nevyplnily:
https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-of-failed-eco-pocalyptic-predictions/
Otázkou je, proč zrovna tyto nové by měly být výjimkou...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 09:22 Reaguje na Emil Novák
Protože jsou to jen vytržené kousky mediálních výstupů, informační úroveň bídná.
Dnešní predikce stojí hlavně na šesté zprávě IPCC, což má váhu x násobně vyšší.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatímco tento článek není jen vytržený kousek mediálních výstupů, chcete říct? A informační úroveň není bídná, když např. tvrdí, že "Zlevňují totiž technologie, které ke zmírňování klimatické krize využíváme, především obnovitelné zdroje energie", přičemž se poslední dobou děje pravý opak a obnovitelné zdroje naopak zdražují, dokonce o desítky procent za poslední rok?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 11:48 Reaguje na Emil Novák
O to je zase jen drobná, účelová lež.
Zdražuje se všechno, některé suroviny více než jiné (hliník, plyn, ropa).
Takže ceny technologií pro OZE se zdražují úplně stejně, jako všechno ostatní, ovšem elektřina se zdražuje taky velmi silně.
Takže poměr cen OZE a fosilu vychází zase lépe.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
"Drobná, účelová lež" je jedině tvrzení "zlevňují totiž technologie, které ke zmírňování klimatické krize využíváme, především obnovitelné zdroje energie". Ve skutečnosti se totiž děje pravý opak, a tím že zdražuje i něco dalšího se z toho pravda nestane, stane se z toho jedině whataboutismus.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 22:59 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, že jste nepochopil kachní křivku mě překvapilo, i jako hnidopich byste tohle mohl dát.
Ale pochopit, že se zdražuje úplně všechno, tj.i technologie OZE, ale fosilní energie daleko více, tohle přece není možno nepochopit.
A to zdražení všeho je způsobeno předevím zdražení fosilní energie,,větřáky i fve pracují pořád za stejné kačky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 23:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, kachní křivku jste nepochopil jedině vy sám, stejně jako jste nepochopil, že tvrzení že OZE zlevňují je nepravdivé, když ve skutečnosti zdražují. Okecávat to tím že zdražuje i něco jiného je trapné. To je asi jako přijít domů ze školy a tvrdit že jsem dostal jedničku, protože jsem sice dostal čtyřku ale spolužák dostal pětku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2022 13:52 Reaguje na Emil Novák
To hnidopišstní vám brání chápat realitu. zdražování, zlevňování jsou relativní pojmy, vždy je to poměr k jiným veličinám.
Když stoupne hodnota koruny, věci z dovozu se zlevní a domácí výrobky se zdraží. Když nějaké výrobky zdraží více, než jiné, tak ty jiné proti nim zlevní. To je už ale makačka, že?
Poctivé by bylo říci: technologie pro OZE se zdražily o 10%, fosilní o 50%.
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.4.2022 16:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, v tom tvrzení se o zlevňování proti fosilním zdrojům vůbec nic nepíše, naopak se tam píše: "Vypořádat se s klimatickou změnou nicméně bude zřejmě levnější, než jsme čekali. Zlevňují totiž technologie, které ke zmírňování klimatické krize využíváme, především obnovitelné zdroje energie."
Je tím tedy evidentně myšleno zlevňování proti dřívějšímu stavu a ne proti fosilním palivům, což je evidentní nesmysl. Proti dřívějšímu stavu naopak OZE výrazně zdražují, takže to bude naopak výrazně dražší než oni čekali. Takže se nás tu opět snažíte přesvědčovat o kulatosti čtverce...
Odpovědět
Ze

Zellosh

15.5.2022 08:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase mě smažou,ale co už Hanzle,jste opravdu debil ...
Odpovědět
AZ

A Z

29.4.2022 09:28 Reaguje na Emil Novák
No, CEI. Organizace financovaná olejáři a výrobci automobilů. Myron Ebell - klimatický popírač a člověk který obdržel hezkých pár míčů od Kocha. A v článku hromada věcí vytržených z kontextu. Ale snaha asi byla, to se musí nechat...
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 09:57 Reaguje na A Z
Jde pouze o seznam dobových článků s věštbami, které se nevyplnily, dokonce s odkazy na zdroj. Osoba autora v tom nehraje vůbec žádnou roli, autor tyto články nepsal ani neupravoval.
Odpovědět
AZ

A Z

29.4.2022 10:08 Reaguje na Emil Novák
A v tom se právě pletete. Je to pečlivě vybraný seznam, vytržený z kontextu aby navodil dojem, že se všichni, kdo mají s klimatologií něco společného pletli a pletou. Autor s tím velmi souvisí, protože to celé dává dohromady a je za to placený. Říká se tomu záměrná manipulace a bohužel to nevidíte/nechcete vidět/šíříte ji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 10:24 Reaguje na A Z
To se právě pletete vy, poukazování na nepravdivé apokalyptické předpovědi rozhodně význam má, nic na nich vytržené z kontextu není, že se "všichni, kdo mají s klimatologií něco společného pletli a pletou" tu tvrdíte jen vy, je to typický slaměný panák. Záměrná manipulace by naopak byla tyto nepravdivé předpovědi zamlčovat. Pokud máte nějakou apokalyptickou předpověď, která se vyplnila, tak sem s ní.
Odpovědět
AZ

A Z

29.4.2022 11:29 Reaguje na Emil Novák
Nerad vám to říkám, ale celé CEI je o navození pocitu, že vám o klimatu lžou. O ničem jiném CEI není.

Třeba ten evergreen popíračů o nadcházející době ledové, kdy většina tvrdila že nic takového nehrozí a že se bude oteplovat, ale noviny potřebují senzaci a proto si vybrali dobu ledovou. Výstřižek o tom, jak se zvýší hladina o šest stop a přitom reportér si vybrat ten nejhorší scénář. Graf od lháře Christyho, ve kterém má hromadu chyb. ...

Budu se opakovat - je to vše manipulace, bohužel ji nevidíte/nechcete vidět/šíříte ji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 11:54 Reaguje na A Z
A já vám zase nerad říkám, že jsem o "celém CEI" vůbec nic nepsal, ani o žádných jejich pocitech, ani pocitech kohokoliv jiného, psal jsem pouze o apokalyptických předpovědích, které se prokazatelně nepotvrdily. S těmito předpověďmi CEI nic společného nemá. Že k těmto předpovědím skutečně došlo prokazují ty ozdrojované články.
Budu se také opakovat, ale manipulace by naopak byla tyto nepravdivé předpovědi zamlčovat nebo je popírat, o což se tu ze všech sil snažíte vy.
Odpovědět
AZ

A Z

29.4.2022 12:30 Reaguje na Emil Novák
Tak proč jste si nevybral nějaký zdroj, který tyto předpovědi dává do souvislostí? Proč jste si vybral zdroj, který čistě manipulativně vybírá jen to, co se mu hodí?

Opravdu je zamlčuji nebo popírám? Asi ne, že. Uvádím je na pravou míru. Také byste si mohl zkusit dohledat to, co ti lidé v předpovědích doopravdy řekli a jak to novináři v článcích napsali. Nebo co se po těch předpovědích událo, že se nenaplnily.

Třeba to DDT - CEI sice ukáže předpoveď (a bůh ví, jak ji novinář zkrátil), ale už nenapíše že v roce 1972 byl DDT v USA zakázán.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 12:58 Reaguje na A Z
Zdroj který jsem uvedl shrnuje pouze novinové články za posledních 50 let, které předpovídají apokalypsu, která se nakonec nestala. Co je na tom "čistě manipulativního"? Máte snad nějaké články, které předpovídají apokalypsu ke které skutečně došlo, a zdroj je zamlčuje? Asi nemáte.
Nic na pravou míru neuvádíte, naopak se právě snažíte popírat zmiňované apokalyptické předpovědi tím, kdo na ně poukázal. Což jejich validitu vůbec nijak nemění. Co ti lidé v předpovědích řekli je tam velmi často přímo citováno. Pokud máte potřebu něco dohledávat, tak to dohledávejte sám a nechtějte to po ostatních. Názor na zmiňované předpovědi a jejich platnost si jistě dokáže udělat každý sám i bez vaší "nápovědy".
Odpovědět
AZ

A Z

29.4.2022 17:24 Reaguje na Emil Novák
Tak jasná manipulace v článku, např.: v článku je nepřímo citovaný Hansen a jako důkaz jeho omylu použit graf od Christyho plný chyb. Pokud manipulaci nevidíte, jste asi slepý.

Takže doplnění důležitých informací k těm článkům je popírání?

Ale chápu, v dnešní době lidé chtějí jen konzumovat, co jim naservírují a co odpovídá jejich názoru o tom nepochybují - máte názor a nic víc nepotřebujete, to beru. :-)
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.4.2022 18:15 Reaguje na A Z
1) Já se nebavím o žádném grafu od Christyho, já píšu o apokalyptických předpovědích, které jsou v článku vyjmenované a které se nepotvrdily. Takových je tam od Hansena hned několik, např. "if we do nothing to cut down on pumping dioxide into the atmosphere, temperatures in 2050 will be 6 to 7 degrees higher than they are today". S omezením vypouštění oxidu uhličitého do atmosféry jsme nic neudělali, naopak se od té doby výrazně zvýšilo a k žádnému oteplení mezi 6 a 7 stupni se neblížíme ani vzdáleně. IPCC i v tom nejhorším scénáři počítá s oteplením do roku 2050 zhruba o dva a půl stupně. Tak laskavě přestaňte odvádět řeč na něco, o čem já se vůbec nebavím. Znovu vám opakuji, že se bavím pouze o zmiňovaných apokalyptických předpovědích a o žádných grafech.
2) Žádné důležité informace k těm apokalyptickým článkům jste nedoplnil, pouze se neustále snažíte odvádět řeč jinam.
3) Já jsem žádný svůj názor nepsal, pouze jsem dal odkaz na seznam apokalyptických článků. Takže jestli tu někdo má názor a nepochybuje a nic víc nepotřebuje, tak jste to spíš vy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.5.2022 10:54 Reaguje na Emil Novák
K 1) 6-7 °C je samozřejmě blbost globálně, v místech blíže pólům však docela reálné. Hansen je aktivista a vždy bude prezentovat tu část pravdy, která je mu milá. To ovšem neznamená, že apokalypsa není reálná a že o její zmírnění či jejímu zamezení není třeba usilovat. Zjevně však diametrálně jinými politicko-ekonomickými nástroji než doposud.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.5.2022 12:47 Reaguje na Jiří Svoboda
To tu ale přece nikdo netvrdí, že není třeba usilovat o snižování emisí skleníkových plynů nebo o šetrnější zacházení s životním prostředí obecně. Jak moc je apokalypsa reálná nechávám na uvážení každého, jen jsem si dovolil upozornit, že se různými apokalypsami straší už 50 let, a někdy dokonce zcela opačnými než dnes.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.5.2022 15:12 Reaguje na Emil Novák
Pak je asi třeba posoudit, kdo straší a čím je to podloženo.

Strašení apokalypsami je docela rozšířený jev a používat to jako argument ve věcné diskusi mi nepříjde příliš relevantní.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.5.2022 15:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Vždyť je to v tom odkazu napsané, kdo straší a čím je to podloženo.
Nevím o jakém argumentu v jaké věcné diskusi to mluvíte, pouze jsem uvedl seznam apokalyptických předpovědí, které se nepotvrdily, žádný argument proti čemukoliv to nebyl, a vyvolalo to hysterickou vlnu reakcí, pomalu jako kdybych vyzradil státní tajemství. To o lecčem svědčí...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.5.2022 18:24 Reaguje na Emil Novák
Jo, ale co má za význam uvádět seznam apokalyptických předpovědí, které se nepotrdily?
Tím přece nijak nemůžete ovlivnit věrohodnost té další apokaliptické předpovědi. Asi jako při házení kostkou vyvozovat, že když padla třikrát po sobě 6, padne i počtvrté.

Samozřejmě, pokud jste chtěl někoho popíchnout, tak to asi účel splnilo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.5.2022 19:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Nechtěl jsem ani nikoho popíchnout, ani "ovlivnit věrohodnost té další apokaliptické předpovědi", pouze jsem si dovolil uvést další podobné předpovědi, evidentně jsem tím ale řadě lidí šlápl na kuří oko. Závěry o věrohodnosti té další apokalyptické předpovědi ať si každý učiní sám, já jsem žádné nedělal a dělat nebudu. Otázkou je, proč vás a další diskutéry uvedení zmiňovaných faktů tak strašně trápí, že jej tady musím už třetím dnem obhajovat jako na nějakém ekumenickém koncilu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.5.2022 09:33 Reaguje na Emil Novák
Mne pouze obecne vadi uvadet v diskusi irrelevantni informace. Tot vse.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

1.5.2022 20:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Skúste prosím uviesť aspoň 1 predpoveď ktorá sa splnila. Myslím z tých alarmistických. Samotné oteplenie globálne o 1°C za 150 rokov je skôr prospešné ako ničivé.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.5.2022 09:35 Reaguje na Vladimir Mertan
Toto je vas obor cinnosti. Tam vam nepolezu.
Odpovědět
MM

Milan Milan

29.4.2022 08:57
Mrkl jsem na na zahradu,les a zahrádku, i do dálky se podíval a nic jiného nebo zásadně jiného, než stejný pohled za posledních čtyřicet let nevidím. Jo, tráva roste, meruňky opět zmrzly, ptáčci se vesele starají o budoucí generace....Kdyby nebylo nostradamů katastrof, mohl jsem být v klidu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 09:25 Reaguje na Milan Milan
Když se projedu na kole kolem Brněnské přehrady (nebo na Vysočině nebo v Jesníkách, nebo kdekoliv jinde), tak vidím totálně zdevastované lesy, vykácené do holosečí, nebo ještě stojící souše a hromady hnijícího dřeva.
A to my jsme na tom ještě dobře.
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.4.2022 09:51 Reaguje na Pavel Hanzl
a co tím chcete naznačit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 11:50 Reaguje na Jarka O.
Že nás zasáhla klimatická změny taky dost fest a bude se to už jen zhoršovat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.4.2022 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
To je váš pohled. Nikde v zemích na západ a sever od čech stojící souše a hromady hnijícího dřeva nejsou, a rozhodně za ně nemůže jakási vzývaná„klimatická katastrofa“, zato změna pracování v lese určitě. Nebyl by přece problém ty hromady dřeva zpracovat, i kdyby na palivo do ZEVO, nebo štěpku prodat do Rakouska. Takže „my“ na tom dobře nejsme. Zdevastované lesy podobně zapříčinila změna vlastnictví, hospodaření, priorit, ideí… psalo se tu o tom mockrát, tak byste to vlastně mohl vědět. Protože kdyby to bylo „klimazměnou“, tak byste to musel vidět v okolních státech, které jsou ve stejné klimatické zóně, a to nevidíte. Lesy zasáhla revoluce, změna ano, ale ne klimatická, a jestli se stav bude zhoršovat…. Nějakou dobu lesy jistě ještě nebudou v pořádku.
Sucho umírání stromů napomohlo, to ano.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 23:06 Reaguje na Jarka O.
Vy fakt nevíte, že lesy, (hlavně smrkové), byly postiženy podobně v Německu i v Polsku, případně v Rakousku?
ne tak děsně (nehospodaří tam Uniles) ale ta kůrovcová kalamita se tam podepsala taky výrazně.

A čím to je? V letech 15 - 19 probíhalo nejhorší sucho za posledních 500 let.
Náhoda?
Klimatologové jasně říkají, že to můžeme čekat častěji a krutěji.
A co letos? Nerozbíhá se další taková suchá tragédie?? Řeky běžně na 30% průtoku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.5.2022 19:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Lesy v Evropě byly postižené, máte pravdu. Dokonce jestli se nemýlím, nevinilo Rakousko Česko za nezásah u kůrovce v pohraničí a jeho přenos k nim? Také následkem sucha zemřelo hodně stromů ve střední Evropě, listnáčů, jehličnany, solitéry, v remízcích, na okrajích lesů i řek. Tak ne náhoda, sucho, likvidace funkčních lesů, která to sucho zhoršila. Přečtěte na to téma nejnovější článek p. Řezáče. Klimatologové rozumí lesům? A poradili lesákům na začátku této sezóny, co a jak dělat v lesích? Pokud vím, kůrovec letos ustupuje. Asi už nemá co kousat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.5.2022 13:48 Reaguje na Jarka O.
Vždyť to píšu. Kůrovcová kalamita je primárně zůsobena suchem a to klimatickou změnou. A bude hůř, vypadá to už letos znovu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.5.2022 17:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Kůrovec v lesich je a škody působí cyklicky. Jde o to, jak se s nim vyrovnají lesníci. Za devastaci lesů kůrovcem na Šumavě můžou ekologičtí aktivisté a odpůrci asanačních těžeb v 90.letech, před nástupem sucha. Primárně je devastace lesů způsobena změnou vlastnictví, hospodaření, viz výše. Vaše obavy o letošní kůrovcovou kalamitu byste měl sdělit lesákům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2022 21:12 Reaguje na Jarka O.
Působí cyklicky, ale tento cyklus byl nejhorší od nějakých 20. let minulého století.
Ale kimatologové to říkají jasně. Bude se to zhoršovat. Netvrdím, že zrovna letos, ale je to naprosto nezvratný trend.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.5.2022 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Čímž se hned ukazuje, že lesní kalamity nemají nic společné se změnami klimatu, nýbrž zmenami hospodaření. Klimatologové říkají, že se budou zhoršovat kůrovcové kalamity? To bude nějaký nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2022 21:28 Reaguje na Jarka O.
Kůrovcová kalamita se rozjede jen tehdy, pokud stromy nemají dost vody. Pokud mají, zalijí už vajíčka mízou a zničí je. Tím pádem kůrovec může zabít jen už jinak nemocné stromy, když je sucho, vezme všechny.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.5.2022 10:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikdo nepopírá vliv počasí na chování brouků, ostatně jako všech jiných živých tvorů. V hospodarském smrkovém lese je to ale jen výmluva na zanedbáni práce. Zeptejte se starých lesáků, jak se od začátku jara kontrolovalo, zda na smrky nalétl kůrovec, jak se dávaly lapače, okamžitě se kácelo a odkorňovalo. Prevencí byla snaha začátku množení a tomu, co popisujete, zabránit, a to i do dalších let. A šlo to. Výmluvy na klima a "ekologické " hospodaření vypadají na odvracení pozornosti od devastace svěřeného majetku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2022 22:38 Reaguje na Jarka O.
Samozřejmě se hospodařilo v lesích jinak a za normálních podmínkách to stačilo.
Pokud ale nastane nejhorší sucho za 500 let, tak naděláte kulový.
A má se to zhoršovat, letos se to rozjíždí úplně stejně, jak v roce 15.
Historicky se už potvrdilo, že pravdu mají klimaalarmisté.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.5.2022 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne. Musíte se starat pořád a preventivně, pak škody nejsou tak veliké.
"pravdu mají klimaalarmisté.." oni něco ví?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2022 20:00 Reaguje na Jarka O.
Samozřejmě. odpověď máte v článku s tepoměrem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2022 09:05
No snížení tempa nárůstu globálních emisí o 0.8 % za desetiletí je opravdu pronikavý úspěch současné klimatické politiky!

S takovou budeme v roce 2040 zhruba na maximu globálních emisí a v roce 2060 na současných emisích.

Hlavně, že se naučíme zprávu číst způsobem, abychom nepodlehli klimatické beznaději a tudíž nemuseli na současném nemožném politickém přístupu k řešení globálního klimatického rozvratu cokoliv měnit. Bravo Ondráši!

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 09:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Zkuste poradit, jak se to má dělat lépe a radostněji.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.4.2022 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Říci množírnám, že už by stačilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 11:50 Reaguje na Karel Zvářal
Dobrej nápad. A co vám odpoví ty množírny? To přece víme předem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2022 12:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud nepřiznáte uhlíkovou dividendu mladým produktům množíren, množení se zmírní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 23:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Nezmírní je nic. Jenom zbohatnutí, (nebo alkoholismus jak v Rusku), což tam skutečně nehrozí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.4.2022 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaktože nic? Díky dividendě zbohatnou dospělí - potenciální rodiče - a dělat děti nebude dávat ekonomický smysl.

Zkuste občas myslet a až pak psát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.5.2022 15:19 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy jste zase vymyslel nějakou novou úžasnost, "uhlíkovou dividendu mladým produktům"??
Ale bude to asi ptákovina, v Afganistánu nebo Eritrei taky nemá ekonomický smysl dělat děti.....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.5.2022 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Detem by se dividenda nedavala. Chapete psany text?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2022 21:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Nechápu. Jaká devidenda, kdo by ji platil a komu a proč?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2022 09:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Dividenda z vybrane globalni dane za vytezeny uhlik.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2022 18:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Za to si Rus pořídí celou letku Kinžálů.
Nic jiného ho nezajímá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2022 08:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Je obdivuhodné, jak všechno víte!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.5.2022 09:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle přece vidí na první pohled i malé dítě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2022 15:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Spíše JEN malé děti + Hanzl
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 11:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono je spíš otázka, nakolik se to dělat vůbec dá ... mám na mysli teď EU. "K opětovnému nárůstu globálních emisí CO2 nad úroveň před pandemií
přispěla z velké části Čína, kde se v letech 2019-2021 zvýšily emise o 750 milionů tun, což více než vyrovnalo celkový pokles ve zbytku světa ve stejném období."

https://oenergetice.cz/emise-co2/iea-globalni-emise-co2-energetice-vzrostly-loni-nejvice-historii

To je pak ten zdejší grýndýl tak trochu marné lásky snaha, nehledě na to, že díky těm ruským idiotům se chca nechca bude muset poněkud brzdit.

Hlavně doufám, že až přijdou rozvojové země zase bědovat, jak je to hrozné a bude jen horší ... a ono možná i jo, to nepopírám ... tak budou poslány do Pekingu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2022 11:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Někdo s tím musí začít a musí to prosazovat a sám v tom musí makat.
Dost alibistické by bylo čadit z uhláků a ukazovat prstem na Čínu, že čadí ještě více.
Ale i Čínu to klima drtí, otázka ale je, jestli ten mamon se tam už nevysmekl z jakékoliv kontroly a nežije vlastním životem bez ohledu na cokoliv jiného.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 12:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Napůl souhlas.
Nedělat NIC a jen mrmlat o tom, jak jinde "zase bijou černochy" by bylo samozřejmě špatně.
Ale rvát šrouby přes závit, zásadním způsobem ohrožovat postavení Evropy ve světě ... a poslední cca 1,5 roku je krásným důkazem, jak je Evropa v hajzlu a je na okolním světě bytostně závislá prakticky ve všem a přitom není absolutně schopna nějak reálně hájit své zájmy ... s naivní snahou, že to tím nějak v rámci té naší rozující brambory ovlivníme, to je zase druhý extrém a jako takový je podobně na pikaču.

Osobně si myslím, že ta klimatická změna je nevyhnutelná ... leda že by si matička příroda usmyslela něco jiného a u ní jeden jednak nikdy neví, jednak s tím pak prd udělá ... a je lépe se připravovat na její negativní důsledky, než projebávat neskutečné množství zdrojů na opatření, která toho v reálu moc nezachrání.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2022 12:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud je problém politicky zneužíván pro obohacení vyvolených, jinak to dopadat nemůže. Globální klima je ale téměř ryze ekonomický problém a má se řešit tržními nástroji!

Pokud by začala fosilní paliva docházet, trh by si s tím problémem poradil. Šrouboval by ceny zbývajících fosilních paliv tak vysoko, až by se za ně našla náhrada. Pokud budeme důsledným zpoplatněním fosilního uhlíku simulovat docházení fosilních paliv, trh to opět vyřeší!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 16:15 Reaguje na Jiří Svoboda
"Pokud budeme důsledným zpoplatněním fosilního uhlíku simulovat docházení fosilních paliv ..."

Pominu otázku, co pak s těmi vybranými groši, která nicméně není vůbec triviální, a zeptám se na to nejpodstatnější ... kdo je to "my"? A prosím to uvést zcela konkrétně. Bo jestli si myslíte, že se celý svět nějak rozumně domluví a bude to navíc ještě dodržovat ... dýl jak měsíc ... tak máte můj obdiv. Já nicméně v tom případě spíš budu věřit v nějakou další malou dobu ledovou, to mi přijde přeci jen pravděpodobnější.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2022 19:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejjednodušší je rozdat vybrané peníze všem dospělým stejně.

Jistě můžete problému uhnout a věřit na malou dobu ledovou. Vy, ani nikdo jiný nejste povinnen klimatický rozvrat řešit a můžete si v klidu či neklidu svůj život dožít. Když to tak udělá každý...

My musí znamenat celosvětovou populaci, jiná možnost není.

Máte pravdu, že zatím se svět domlouval velmi špatně. Jenže za hranicí limitů už jsme v mnohém.

Možná je těžkost domluvy způsobena tím, že domluva není podložena návrhem dobrého řešení přijatelného pro rozhodnou většinu. Když nevíte, jak to dobře vyřešit, pak je domluva těžká.

Budu vděčen za jakoukoli kritickou diskusi na toto téma.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.5.2022 14:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Ona by to obecně nebyla tak marná cesta, to co navrhujete. Ale s ohledem na to, že, abychom byli ryze aktuální, se svět neshodne ani na tom, zda v případě napadení Ukrajiny Ruskem jde o vojenskou agresi, tak shoda na nějaké globální uhlíkové dani mi prostě přijde zcela nereálná a tím pádem ji nemohu považovat za řešení.

Navíc mez právo je trochu jiná hra, tam se na nějakou většinu/menšinu v demokratickém slova smyslu moc nehraje, tam to vždy skončí u toho, co komu projde, co si dokáže uhájit ... a účel v tomto případě světí prostředky zcela a bez výhrad.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.5.2022 15:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Souhlasim. Az se budeme dalsich 10 let potacet s resenim klimatu a cpat tam bezucelne desitky bilionu dolaru, pak mozna ten koncept vytahnou ze supliku.

Nepovazovat neco za reseni v dobe, kdy reseni problemu vedouci k cili neexistuje, neni az tak spatne hodnoceni.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2022 21:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Člověče nešťastná, vy jste fakt naivní jak 3 dny starý pes.
Zkuste přesvědčit třeba Putina a Si-tinga, aby platil muhehehehee tak děsné prachy!!!
PROČ BY TO DĚLALI??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2022 14:06 Reaguje na Pavel Hanzl
A existuje jiná možnost jak klimatickému rozvratu zabránit?

Vy jste se asi moc rád díval na Ein Kessel Buntes, teď vám to chybí, tak nadšeně sledujete divadlo na ochranu klimatu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2022 10:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Zatím částečně funguje ta možnost, kterou propaguje a hlavně dělá EU a USA.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2022 08:21 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak ta snaha tedy přispěla ke snížení globálních emisí?

Jako kanál na peníze to funguje velmi dobře. To je zjevně pro vás nejdůležitější kritérium.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.5.2022 09:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Evropa i USA stahují uhlíkovou stopu celkem slušně, válka na Ukrajině do toho hodila vidle, ale jen na chvíli. Zase urychlí přechod na OZE.
Ostaní kontinenty ta klimatická tragédie tdrtí stále více, tak třeba něco pochopí.
Jenže se obávám, že už bude pozdě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2022 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, ale cpát neustále veřejné prachy do vylobovaných "zelených" opatření a neusilovat o komplexní globální dekoarbonizaci se velmi brzy vymstí.

Váš pohled na úrovni malého dítěte to asi nemůže rozpoznat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2022 08:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Západní civilizace nedělá nic jiného, než že usiluje o komplex globální dekarbonizace do roku 2050.
A ta se skládá s miliónu drobných kroků.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2022 19:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě můžete usilovat dostat se na koloběžce na Měsíc. Na podporu můžete i nasbírat miliony podpisů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2022 08:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Člověče nešťastná, globální klima je ekonomický problém? fakt? Vy jste fakt komik, tak proč si ho teda nekoupíme? Kačáky na to máme!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2022 19:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Ekonomika není jen o tisknutí peněz a nakupování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2022 21:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Vám prostě ruští demagogové nakukali, že Evropa je na krach.
Mě to taky nakukávali už od dětství, ale když v roce 68 jsme mohli nahlédnouz na Západ, tak zrazu plesk!!
Žádný bankrot, ale daleko bohatší a vyspělejčí civilizace.
A tak je to pořád, starého (ruského) psa novým kouskům nenaučíš....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.5.2022 12:44 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.respekt.cz/kontext/chceme-znicit-co-jsme-desitky-let-staveli-nemecko-je-stale-proti-embargu-na-rusky-plyn

Takže Scholz je podle vás proruský trol, nebo si nechal něco ruskými demagogy nakukat:-)))?

No ještě že na to Hanzl přišel, natankujte ruskou ropu do Note a vyražte mu do Berlína otevřít oči:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2022 18:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Němčouři to s plynem zdupali zcela fatálně, jenže jim to došlo a už výrazně makají na snižování, nechtějí se zavázat na nějaký šibeční termín, protože jsou zvyklí sliby a smlouvy dodržovat.
Ale my na tom nejsme o moc lépe, u nás to zdupal estébák. Existuje vůbec něco, co nedojebal??
https://www.forum24.cz/vinou-andreje-babise-a-jeho-vlady-nam-hrozi-plynova-katastrofa/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.5.2022 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Babiš dělal přesně to, co dělalo Německo. V tomto směru. Že je na tom ČR oproti Říši hůř, a i bude, je jasné, ale tam hraje roli řada dalších faktorů. Ostatně, už Neruda psal o tom, kéž by tak měla Malá Strana móře:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2022 09:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Úplná pitomost, jak doycky.
Němčouři mají z Ruska dnes 35% plynu, my 100%.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.5.2022 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
"Ruské energetické suroviny pohánějí Německo z 31 procent, v případě plynu je podíl více než dvojnásobný." ... https://www.e15.cz/rusky-plyn-ropa-plynovody-v-cr-eu

A marš zpátky na učnák.

A to pomíjím to, jak tu nějaký mentálně postižený Hanzl ještě nedávno tapetoval diskuze s tím, jak nás Rusko nemusí vůbec zajímat, bo my přece kupujeme plyn na burze v Rotterdamu. :-)))

Vy jste fakt to nejhloupější, co se dá na netu potkat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, a v Číne nejde o mamon. Ne v první řadě. Tam jde o moc, resp. mocenské postavení Číny ve světě, kterému rozhodně nehodlají obětovat lautr nic.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 12:05 Reaguje na Svatá Prostoto
To jsem napsal pěkně blbě ... mělo to být samozřejmě že to ... rostoucí mocenské postavení Číny ... nehodlají obětovat ničemu. Ani nějaké změně klimatu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.5.2022 09:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím jistě, jak podstatný rozdíl je mezi mocí a mamonem, obě se přece velmi doplňují a podmiňují.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.5.2022 12:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Mohou, nemusí a vždy jde o to, co je prioritní. Zejména v případě států. Například Německo, které prakticky rezignovalo na své mocenské postavení ve světě s tím, že prioritní pro ně byl ekonomický vzestup. Jinými slovy, do ničeho se nemíchat a se všemi kšeftovat. A těch příkladů je celá řada.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.4.2022 12:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Prvním krokem je přiznat si, že se to současnými nástroji dělá blbě - viz nespochybnitelné výsledky!

Druhým krokem by bylo posouzení, zda v čase rostoucí globální poplatek z těžby fosilního uhlíku a její 100% dividenda by mohla být řešením.

Pokud naši ochránci klimatu nepřipustí krok 1, pak je to asi dosti beznadějné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2022 21:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Že první krok funguje omezeně (jen v civilizovaných zemích), ví všichni a že Východ na to mastí totálně ví taky všichni.
Nějaký takový poplatek by skutečně řešením NEBYL, protože největší prasáci jej platit nebudou. Fakt to nemůžete pochopit?

Putin dnes řeší, jestli první atomovku hodí na Berlín nebo Paříž.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2022 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Problem je, ze ty "civilizovane" zeme nehodlaji priznat, ze to delaji blbe.

Hraji si jen na vlastnim pisecku utracenim obrovskych penez danovych poplatniku. Fakt to nedokazete pochopit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2022 10:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak napište, jak to mají dělat lépe a radostněji.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2022 08:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Mají se starat o EFEKTIVNÍ GLOBÁLNÍ dekarbonizaci. Návod jsem mnohokrát napsal. Proč se pořád jako debílek ptáte dokola?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.5.2022 09:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Protože melete pořád pitomosti o celosvětové uhlíkové dani, která je zcela mimo realitu.
kromě toho nevíte vůbec nic.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2022 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak víte, že bude mimo realitu třeba za 10 let, až se Hanzlovský způsob dekarbonizace totálně zprofanuje a způsobí v kolaps "vyspělých" ekonomik?

Možná stojí za to dívat se aspoň trochu do budoucnosti a ne jen přizdisráčsky tleskat současným velmi podivným proklimatickým aktivitám, které evidentně k cíli (globální dekarbonizaci) nevedou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2022 22:29 Reaguje na Jiří Svoboda
A ta vaše uhlíková daň vede?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.5.2022 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Všichni včetně vás uznávají, že je to ta nejlepší možná cesta.

Klimatický rozvrat je tak složitý komplexní problém, že je nezbytné k jeho řešení využít tu nejlepší cestu a tím maximalizovat úspěch.

Pokud se k tomu budou všichni stavět stejně debilně jako Hanzl, globální uhlíkovou daň se prosadit nepodaří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2022 08:45 Reaguje na Jiří Svoboda
To je ta nejlepší cesta. Tak proč po ní nejdeme?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2022 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi proto, že hlavním zájmem je na problému vydělávat a ne jej řešit.

Zkuste o tom pomoci přemýšlet a ne do toho neustále házet vidle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2022 20:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy jste zcela kouzelně doblblý tou ruskou demagogií. Bod A) zní:"z vlastních špinavostí obviníš nepřítele".
Takže vy si myslíte, že demoracie je podvod na lidi, demokratičtí politici jsou gauneři a korupčníci a demokratická média lžou.
Ámen, je to neléčitelné....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.4.2022 16:24
Trochu OT, ale Musk, jak jsou Tesly krámy:-), těžce zabodoval a tohle nemá chybu ...

https://nypost.com/wp-content/uploads/sites/2/2022/04/elon-musk-36.jpg

A v zásadě by se to dalo aplikovat i na vývoj v názorech na ochranu přírody a podobně. Já jsem jako špunt byl samá příroda, samej Seton, Dva divoši, Woodcraft. A myslím, že mi to zůstalo. Akorát dnes je ze mě zjevně ropák, vrah matky Gaii a tak vůbec:-))).
Odpovědět
Sl

Slovan

3.5.2022 22:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle ale lze udělat i na opačnou stranu :) Stačí se podívat jak někteří tvrdí republikáni tlačí na zákaz potratů, na deregulaci ochrany přírody apod. Myslím, že pro celý svět je nejlepší ten střed - Biden je oproti tomu blbcovi co byl před ním fajn. Žádný radikál, ale na Ameriku trošku levicovější střed.
Já mám Elona rád (hlavně kvůli SpaceX), s nadšením sem si přečetl i jeho životopisnou knihu - všem doporučuji, fakt zajímavé čtení. Člověk se tam ale dozví, že udělá pro svůj úspěch opravdu cokoli a pokud mu někdo nejde na ruku jak by si on přál, dá mu to řádně sežrat. A je mu jedno o koho se jedná, vliv na to ostatně má.

Mimochodem. Ochrana přírody je neskutečně různorodá. Mě třeba energetika zajímá okrajově a velký fanda elektroaut zrovna nejsem. Elon by mě samozřejmě za to poslal víte kam :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.5.2022 12:09 Reaguje na Slovan
Musk hlavně NENÍ politik, takže ať si to užije. Vypracoval se sám.

Že nemáte DT zrovna v oblibě je známá věc:-), nicméně je pravda, že měl v řadě případů pravdu a v řadě případů se choval podstatně rozumněji, než to dělá JB. Od tho, jak se snažil dupat na Evropu, co se výdajů na obranu týče ... a jak by se to teď hodilo ... přes migrační politiku, se kterou si JB totálně neví rady, až po takové taškařice jako bylo úplně zmrvené stažení z Afgoše (myšlena samozřejmě forma provedení). A třeba z mého pohledu to, co Biden a jeho administrativa předváděli v rámci "boje proti covidu" byla zhůvěřilost nej kalibru.

Takže za mne ... DT je pošuk a rozhodně ne se vším v jeho případě souhlasím, ale oproti JB bych jej volil i tak. Rozhodně.

A když je to dneska tak aktuální, bo ne celý svět žije jen Ukrajinou, tak s tím zákazem potratů to vůbec není tak jednoduché a jednostranné ... myšleno v tom, že se jedná skutečně o ZÁKAZ potratů. Aby aby nevznikla mýlka, já jsem jednoznačně pro to, aby se žena mohla zcela svobodně rozhodnout, nicméně ta diskuze ohledně Roe vs. Wade je poměrně zajímavá a já si díky tomu šrumci docela rozšířil obzory, o co se vlastně jedná.
Odpovědět
Sl

Slovan

4.5.2022 22:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Jistě. Ten jeho příběh je pro mě osobně i dosti inspirativní, protože ukazuje, že když si člověk za něčím skutečně jde, tak se mu to splní. Kolik lidí se mu vysmálo a kde je teď. Nicméně to neznamená, že mu sežeru všechno a že se vším budu souhlasit.

Na Evropu ovšem dost tlačil ohledně výdajů na obranu už Obama. Oba, Trump i Obama, měli v tomhle stejný úspěch... tedy žádný. Rozdíl byl, že Obama to uměl udělat diplomaticky, zatímco Trump buransky (jinak to ani neumí). Evropa tohle měla na háku i kdyby tam byl nevím kdo - to se mění až dnes díky Putinovi. Aspoň tohle dokázalo politiky probudit...
Afgoš byl průser, jenže nevěřím, že by to bylo za Trumpa jiné. Ostatně, že na tom má podíl samotný Trump prohlásil i jeho ministr obrany Esper nebo poradce pro národní bezpečnost Bolton.
Co se týče migrace, tak ta tam byla vždy a i za Trumpa nastala podobná krizová vlna.

Ta zhůvěřilost u covidu mě zajímá. Co udělal tak strašného?

Potraty... USA je stát postavený na svobodě jednotlivce - ale republikáni chtějí VŠEM vnutit nějaké náboženské dogma. Každá žena by měla mít právo se rozhodnout sama. Tohle akorát povede k nebezpečným "ilegálním" potratům a k potratové turistice.
Ale jestli chtějí republikáni prohrát v listopadu volby za každou cenu...

Aby bylo jasno, nejsem proti-republikánský. On takový McCain nebo Romney a mnozí jiní republikáni taky nebudou proti-republikánští, že? Jen mi vadí extrém z OBOU stran. Vadí mi jak Trump tak na druhé straně třeba AOC. Nebo Vám opravdu nevadí to, co se dělo po volbách? Proboha, vždyť Trump doslova bojoval proti demokratickému procesu ve svobodné společnosti! Bojoval proti republikánským guvernérům, soudcům apod.! Když už nic, tak tohle bylo přes čáru a už to by mělo stačit k tomu, aby ten hlas od nikoho nedostal...

Já jsem za Bidena, i přes jeho nedokonalost, hrozně rád. Dokázal totiž porazit oba extrémy...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.5.2022 12:59 Reaguje na Slovan
Já bych se o GOP na podzim tak nebál, a rozhodně ne kvůli potratům. Navíc R vs W není o tom, zda potraty ano, či ne, ale o tom, zda se to má řešit na úrovni států, či nikoli, a zda je právo na potrat obsaženo v Ústavě. Je řada států, kde to právo je v podstatě bez omezení, stejně jako řada těch, kde ty restrikce jsou. SCOTUS, resp. Alito, tvrdí ... pokud to tedy chápu, nejsem fakt odborník na US ústavu:-) ... že na fed úrovni to právo nemá oporu v Ústavě a státy si to mohou upravit dle svého. Současně říká, že samozřejmě nic nebrání tomu, aby Kongres přijal takovou legislativní úpravu, která toto právo na fed úrovni zakotví. Plus navíc nejde o zákaz potratů, jako o jejich podmínky. Já jsem v tomto směru max liberální, ale to, jak se to zjednodušuje a tady podává je hrozný buls..t.

Afgoš se dal a měl zvládnout líp. JB byl u vesla, podělal to. Jestli by to někdo jiný udělal stejně blbě je spekulace a na to nehraju.

Co se hranice týče, tak JB kritizoval DT jak se dalo a v konečném výsledku nezměnil nic a naopak díky covidu přitlačil.

Strašného? U covidu? To je vtip, nebo ... ? Náhubky všude a u všech ... pokud teda nebyla Nancy na večeři a AOC na párty:-) ... bez vakcíny vykopnout z práce a tak podobně? To je málo? Třeba ve vztahu k Ukrajině s Ron Paulem moc nesouhlasím, ale co se týče covidu bych podepsal 90% jeho kritiky.

Jak to dělal Obama nezabralo, tak to DT zkusil jinak ... mně to přijde přirozené. Dopadli oba stejně, k naší škodě, ale fakt tu nevidím důvod ke kritice DT.

U DT souhlasím s jedním, a to je jak se choval po volbách. Jako idiot. A opět, rozhodně jej nepovažuji za ideálního prezidenta, ale furt lepšího, než JB.

A třeba bude repete:-))) ... https://www.politico.com/news/2022/05/05/biden-trump-rematch-00030250

I když teda, pokud se toho JB dožije, dědci jsou oba, ale JB mi často přijde fakt jako před koncem. A Kamala je totál mimoň, sice se mi jako ženská líbí ... jen by potřebovala tak 10 kilo dolů:-) ... ale jinak je to zmar. Třeba Tulsi je ještě hezčí:-) a v primárkách si ji dávala s přehledem.
Odpovědět
Sl

Slovan

5.5.2022 17:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Jednoznačně to může být věc, která to GOP prohraje, protože to jednoduše není ani trochu populární u nezávislých, kteří ty volby vesměs rozhodují.
Ano, máte pravdu, že R vs W je o tomto. Jenže, a to si řekněme narovinu, jsou státy (zejména na jihu), kde jsou ty náboženské skupiny silné ještě víc než třeba v Polsku. Co by tito lidé mohli udělat je otázkou. Každá žena by měla mít právo se rozhodnout, zda dítě chce nebo ne, protože jí to může reálně ovlivnit život na celý život. A nezlobte se, ale aby někdo zakázal potrat i třeba po znásilnění nebo zjistění, že dítě bude postižené... to je pro mě náboženský extrémismus, který dokáže zničit život nejedné dívce a ženě. Pak přijde co? Že ženský budou moct být jen za plotnou? Podotýkám, že to opět nechtějí všichni republikáni.. třeba umírněné senátorky Murkowski a Collins.

S tím Afghánem... možná dal, možná ne. Ano, JB byl u vesla, ale to stažení by proběhlo tak či onak a bylo plánováno už za DT. To je fakt. I obyčejné dvoutýdenní cvičení české armády se reálně připravuje několik měsíců. Podle mě JB musel dostat ze strany armády informaci, že je vše přichystané - zde selhal když už, tak někdo jiný a ne JB, byť to samozřejmě spadne na něj, protože je prezident on.

JB, pokud se nepletu, kritizoval hlavně praktiky, které se dostali ven. Když to chtěl zrušit, zakázal mu to soud. Nicméně mě neberte jako člověka, co by ilegální imigraci podporoval, to určitě ne. Fakt je ale ten, že konkrétně v US ti ilegálové pracují (uvádí se až 97%) a je na nich na spoustě míst v zemi závislé zemědělství nebo třeba stavebnictví. Proto s nima neudělal nic ani DT. On nedeportoval víc než Obama, dokonce míň.

Náhubky byly v té době všude, i u nás. Co se týče práce - i u mě v práci je povinnost mít očkování na covid. Bez něj vám minimálně neprodlouží smlouvu a v současné době je to podmínka, bez které vás nepřijmou.

V této oblasti oka, ale podkopávání spojenectví už kritizovat můžu.

Já doufám, že repete fakt nebude. Neměl by kandidovat ani jeden, rád bych tam viděl nějaké mladší a ideálně středové kandidáty.
Ale to neustálé papouškování, že JB není psychicky ok od lidí, kteří s nim nesouhlasí mě nebaví. Ten člověk je starší, ale v debatě s DT dokonale ukázal, že mu to myslí úplně normálně a že ikdyž je to starší člověk, fyzicky na tom nijak špatně není. Asi nikdo neočekává, že bude běhat jak zajíček.

Suma sumárum... neshodneme se, ale já to beru :D
Odpovědět
Sl

Slovan

5.5.2022 19:02 Reaguje na Slovan
Ještě něco k zamyšlení k těm potratům...

https://www.juancole.com/2022/05/advanced-majority-abortion.html
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.5.2022 12:40 Reaguje na Slovan
To jsme tam, kde jsme byli ... mě nemusí nikdo přesvědčovat o max liberálním postoji k potratům. Být víc liberální než jsem v tomto směru asi ani nejde:-).

Otázka by byla zcela jiná, a to ta, nakolik mají občané, resp. voliči a jejich zastupitelé, právo o tomto rozhodovat. A, a o to jde v tomto případě, mají mít právo o tom rozhodovat v rámci jednotlivých států Unie, nebo ne? A pokud ne, což klidně, tak to ale musí být zakotveno v legislativě ... což momentálně není a celý R vs W je umným pokusem to řešit velmi, ale opravdu VELMI kreativním výkladem Ústavy. A podle toho draftu taky Alito jasně říká, že nic nebrání Kongresu přijmout příslušnou zákonnou úpravu ... místo ohánění se Ústavou v případě, kdy v té Ústavě to prostě není.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.5.2022 12:33 Reaguje na Slovan
Já myslím, že nejlíp bude počkat na podzim, to se uvidí, jak špatně/dobře na tom ti či oni jsou. Loni na podzim to ale pro GOM nijak tristně nedopadlo;-).

Jinak souhlas s tím, že naše vidění světa je značně odlišné, ale věšet se kvůli tomu nepůjdeme, takže co:-).

Odlišný názor je ok, horší je, když někdo soustavně plácá nesmysly, bez ohledu na to, kolikrát mu jsou vyvráceny ... nebudu jmenovat:-))). Což váš případ samozřejmě není!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.4.2022 18:05
Stačí se podívat na zbožná přání a realitu. Přes usilovné výzvy emise utěšeně rostou zejména zásluhou Asie a Afriky , Rusové jasně dali najevo, že je jim to u zádele.

EU a spol. si vesele řeže větev pod sebou klimaalarmismem a vyhazováním obrovských finančních prostředků na TECHNICKÉ řešení jako č.1.

Všechno špatně, buď se změní společenské paradigma nazírání na věc a bude se skutečně něco dělat , anebo si stále budeme nalhávat jak nám to jde dobře v zelené Evropě.

Osobně nevidím žádný pokrok v úsilí o skutečnou dekarbonizaci, je to jen takový veselý spektákl o ničem.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

29.4.2022 20:29
Nedávno som videl znovu 15.- záverečný diel seriálu Návštevníci z roku 1983. CML (Centrální mozek lidstva) vypočítal že má na Zem padnúť kometa. Jedine Drchlík (Brodský) sa opýtal, či je to ten CML čo im poslal do minulosti neplatné peniaze.
https://www.youtube.com/watch?v=Teg8hkn1j80
Pozrite si aspon posledných 10 minút, čas 2:10. Žial našiel som iba verziu s ruskými titulkami, naozaj v tom nebol v tejto pohnutej dobe žiadny zámer. Znenie je české.
Odpovědět
va

vaber

30.4.2022 08:10 Reaguje na Vladimir Mertan
jo,jo, spočítat jde vše,
jen chybí učitelka, která by řekla, zda je to spočítáno dobře nebo špatně,
no a falešných proroků bylo v minulosti neúrekom a určitě jsou i dnes
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.4.2022 10:03
Ideálem poslušnosti je ovce ve stádu trpícího permanentním strachem z něčeho. Poslouchá baču, psy a vůdce stáda. U lidí je to obdobné a ve strachu jsou lépe ovladatelní, než člověk samostatně myslící a rebelující proti všem pochybným katastrofickým teoriím. Budiž teda oteplení planety, ale to tu už bylo v minulosti několikrát, jenom se to tehdy nedotklo
lidstva. Nejsme náhodou pouze epizodou v historii Země a není lépe se
pouze na změnu přichystat? Pokud bude množství obyvatel na planetě stále
narůstat, tak k tomu stejně dojde. Udržitelnost je o míře všeho, co Země
vydrží. Tak jako tak jednou dojdou suroviny, potraviny, přijdou epidemie
a hladomory. Ona ta Země není nafukovací a pouze se někde ufoukne a jinde
zase přifoukne. To co ušetříme v Evropě, to jinde násobně spotřebují díky
jejich prosté natalitě a nemusí to být ani zvyšování spotřeby zvýšením
životní úrovně a i to se děje. Pokud se budou chtít srovnat s vyspělými
zeměmi(a to oni chtějí), tak je veškeré šetření v EU zbytečné.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.4.2022 18:30 Reaguje na Břetislav Machaček
+1 !
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

30.4.2022 19:30
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/svet-dodelejte-uz-tu-klimatickou-zpravu.A220407_093848_p_klima_wag
Ako upozornuje v článku p. Šálek, tak tá správa ešte stále nie je hotová.
Odpovědět
AZ

A Z

1.5.2022 12:04 Reaguje na Vladimir Mertan
Tak o Šálkovi je známo, že píše jen hejty a blbosti na psovi. Na nic víc asi nemá. A není se čemu divit, že na tímto popírači jako vy a Vinkler chrochtáte.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.5.2022 18:21 Reaguje na A Z

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
AZ

A Z

3.5.2022 08:50 Reaguje na Miroslav Vinkler

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
An

Antioxid

2.5.2022 09:55
Jak se vyhnout beznaději? Jednoduše, tu zprávu nečíst.
Odpovědět
MJ

Milan Jirsa

5.5.2022 16:50 Reaguje na Antioxid
Nebo číst původní odbornou literaturu. Mě například v poslední době zaujal článek Normana Loeba a spol. nazvaný "Satellite and Ocean Data Reveal Marked Increase in Earth’s Heating Rate", v jehož abstraktu se píše: We show that independent satellite and in situ observations each yield statistically indistinguishable decadal increases in Earth energy imbalance from mid-2005 to mid-2019 of 0.50 ± 0.47 W m−2 decade−1 (5%–95% confidence interval). This trend is primarily due to an increase in absorbed solar radiation associated with decreased reflection by clouds and sea-ice and a decrease in outgoing longwave radiation (OLR) due to increases in trace gases and water vapor. Článek vyšel v recenzovaném vědeckém časopise Geophysical Research Letters vydávaném Americkou unií geofyziků (AOG) v červnu 2021. Autoři zpracovali data ze satelitního projektu CERES agentury NASA. Pozorovaný úbytek oblačnosti připisují ryze neantropogenním vlivům. Článek potvrzuje moje podezření, že k akceleraci oteplení pozorované v 21. století významně přispěly na člověku nezávislé přírodní faktory. Článek je zatím málo citován (11x) a není citován ve zprávě IPCC. Slabinou článku je podle mého názoru hraniční statistická významnost (široké OR) a poměrně krátké období sledování, které je bohužel dáno dobou trvání projektu CERES. Data z období před rokem 2005 tudíž nikdy nebudou, tak uvidíme, jak jim to bude vycházet za dalších 15-20 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2022 09:24 Reaguje na Milan Jirsa
"....že k akceleraci oteplení pozorované v 21. století významně přispěly na člověku nezávislé přírodní faktory." To jistě přispěly, říká se tomu "pyramidový efekt". Tání permafrostů, snížení odrazivé plochy ledovců, větší plocha rozpálených pouští atd. atd.
Jenom ta hlavní příčina prostě antropogenní je.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.5.2022 18:32
Rád bych k tzv. technickým nápadům na ukládání uhlíku ukázal dva nápady hodné Járy Cimrmana.

První oslovina zde :
Víme, jak Evropu zbavit CO2. Island má přelomový nápad, staví speciální úložiště, dostupné na :
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kam-s-prebytecnym-co2-do-zeme-zni-z-islandu-zacinaji-tam-sta/r~129f5a34a98811eba4560cc47ab5f122/

druhý vtip zde: Britský startup Brilliant Planet se sídlem v Londýně pracuje na technologii, která umožňuje ukládat uhlík za cca desetinu současných nákladů a zároveň v gigantickém měřítku.
dostupné zde :
https://www.osel.cz/12293-brilliant-planet-vyvijeji-levnou-gigatunovou-technologii-ukladani-uhliku.html

Nutno podotknout, že s "inovativními " nápady À la Cimrman se roztrhl v poslední době pytel.
Vtip je v tom, že se získá grant nebo dotace a pak už to jde podle přísloví "Z cizího krev neteče".
Prostě Green Deal přetavený do podoby mucholapky na peníze , jinak skutečně o ničem , archaicky by se dalo říct, že v EU vládnou osoby slabé duchem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.5.2022 18:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, vy jste stále lepší. Všichni byli pro vás nedávno hlupáci, dnes jsou už úplní idioti.
Ve svobodné společnosti mají tvůrčí lidé stovky nápadů a musí se otestovat, jestli to někam povede. Pouze styl pokus - omyl vede k technickému rozvoji, vždycky se nějaké procento ujme a najde další cestu. Vy nikdy nevymyslíte vůbec nic, takže máte ty lidi za blby.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2022 14:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Můžete uvést aspoň 1 jméno tvůrčího člověka kromě Cimrmana?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2022 09:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Adolf Hitler. Vymyslel nacismus, systém vlády, který kopíruje do puntíku i Největší Světový Šachista všech dob a všeho lidstva.
Na blbý dotaz blbá odpověď.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.5.2022 11:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Spíše jen blbá odpověď zoufalce, který nedovede doložit své tvrzení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2022 10:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Člověče nešťastná, co zase melete? Tvůrčí člověk je přece každý, který cokoliv vymslí vlastní hlavou a není to jen okopírované.
To je přece zásadní doména umění, technického rozvoje, politiky a časti i normálních řemesel. Kolik lidí má na domku nějaký vlastní bastl, vytvořený stroj nebo nějaký vlastní komponent. Teď to mizí, ale různé zemědělské stroje zbastlené na bázi německých motocyklů z války byly vidět ještě v 60. letech na Slovensku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.5.2022 20:58 Reaguje na Pavel Hanzl
To beru, ale k ochraně globálního klimatu toto zjevně nijak nepřispívá - ta se vůbec nedaří, globální emise stále rostou.

A dotační programy lajnující, jak se to má dělat, tuto žádoucí iniciativu silně ponižují a degradují. Lidé dělají hlavně to, co je dotováno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2022 08:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Vždyť je to přesně naopak!!
Kolik se objevilo za poslední dobu vynálezů a zlepšení jenom v oboru OZE!!??
Stále výkonnější fve systémy, stále inovované baterie, které dnes vydrží v autě milión kilometrů, úplně nové systémy ukládání energie (energetická pasta, thoryové a solné baterie), výroba energie přes palivový článek atd. atd. atd.
To je jako nic?
A co je to dotace? Investice do budoucnosti, pokud to ale neřeší babišistán.
Evropa má z OZE dnes asi 40% potřebné energie. Zkuste si představit ten masakr, kdyby to neměla a byla závislá na ruských palivech!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.5.2022 19:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokud tu nebude prostředí, které bude motivovat drtivou většinu lidí na planetě dělat to a investovat do toho vlastní peníze, bude to nefungovat jako je tomu doposud.

Kde by vzala Evropa 40 % své potřebné energie (ne jen elektřiny) z OZE? Vám se hodí každá lež! V tom jste opravdu odporný!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2022 20:05 Reaguje na Jiří Svoboda
https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-obnovitelne-zdroje-pokryly-prvnim-ctvrtleti-50-spotreby-elektrinyOdpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.5.2022 12:41 Reaguje na Pavel Hanzl
"Ve svobodné společnosti mají tvůrčí lidé stovky nápadů a musí se otestovat, jestli to někam povede." ... no, některé nemusí, některé jsou marné na první dobrou i bez pokusu. Samozřejmě s výjimkou jejich tvůrců:-). To za prvé. Za druhé jsou nápady a nápady testování a testování. Pokud se jedná o ono legendární testování na lidech, tak je potřeba si ale kua rozmyslet, co a jak se má testovat.

Tady se testovalo 40 let budování socialismu, větší část jsem jedním z těch testovacích subjektů byl i já, a teda ... s takovýmhle testování jděte všichni do prdele.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2022 10:40 Reaguje na Svatá Prostoto
Bavíme se tady o technickém rozvoji, ne o pilitice nebo medicíně.
Celý vývoj technické civilizace je přece o miliónech pokusů, ze kterých jen zlomek vedl dál.
Podívejte se třeba na vývoj letectví, jaké bizardní stroje lidé vymysleli a otestovali, než přišli na systém křídlo - vrtule.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist