Zdeňka Vítková: Biobramborám to vedle magických amuletů nesluší
V rámci festivalu v pražských Holešovicích proběhlo hned pět veletrhů – Biostyl, Zdraví, Ecoworld, Inspirace a Alternativa. Svou šíří festival oslovuje mnoho alternativně smýšlejících lidí. Od těch, kteří se chtějí chovat šetrně k přírodě, přes ty, kteří hledají alternativní cesty pro své tělo až po ty, kteří touží rozvíjet své schopnosti a osobnost v duchovním směru.
Na druhou stranu ale může prezentace ekologických výrobků společně s těmi esoterickými odradit od návštěvy jinou širokou skupinu, a to čistě racionálně smýšlející lidi. Nechtěně u nich může také festival posilovat názor, že ekologické zemědělství a výroba přírodě šetrných výrobků jsou vlastně rovněž nevědecké metody hraničící se šarlatánstvím.
Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, do jaké míry jsou například ekologické čistící prostředky účinné nebo, zda jsou vhodné pro každého. Biovýrobky a další ekovýrobky se však stávají běžnou součástí našich životů. Opouští v obchodech specializované koutky a leží v regálech hned vedle konvenčního zboží. Stávají se předmětem vědeckých studií. Tedy přesně opakem toho, čím je esoterika.
Ekoprodukty už dávno nejsou záležitostí „lesan“ a „hippíků“. Bezfosfátové prací prostředky, dříve ekologická alternativa, se staly normou. U domů se znovu objevují kompostéry. Ekologické stavitelství je běžnou součástí specializovaných oborových veletrhů. Ani společnost už neuvažuje o nízkoenergetických a pasivních domech jako o řešení pouze pro ekologické radikály.
Na podobné cestě jsou teď ekozemědělci, kteří produkují kvalitní potraviny navíc s tou přidanou hodnotou, že svou činností méně zatěžují životní prostředí.
Proč tedy biozemědělci mají mít své stánky vedle věšců s kyvadýlky? Proč jsou ekologicky šetrné výrobky vystavovány vedle mandal a magických amuletů?
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Kateřina Čapounová
20.6.2015 21:12To, že se stolečky kartářek za deset let veletrhu ve spojení s ekologickým zemědělstvím staly už tradičním tématem PR image makerů, je fakt. Skutečnost je však taková, že i když bychom si to upřímně přáli, v České republice dnes neexistuje dostatečně silná platforma, která by umožnila jak ekonomicky, tak z pohledu návštěvnosti uspořádat samostatný veletrh pro ekologické zemědělství.
Také se těším na dobu, kdy i u nás budeme mít český Biofach se spoustou odborných i popularizačních přednášek. Než k nám tahle šťastná doba přijde, volíme formy, které v současné době máme k dispozici. Biostyl je jedinou formací v Čechách, která tuto možnost nám i svým návštěvníkům nabízí v tak masovém měřítku.
Přestože je možná na první pohled spojení s věštírnami za rohem jak říkají píaristi "komunikačně nestrategické", na druhý pohled neznám nikoho, kdo by dnes spojoval témata jako udržitelný rozvoj, obnovitelné zdroje a ekologické zemědělství s ezoterikou jenom pro to, že výstavy probíhají ve stejnou dobu. Obdobné postavení jako veletrh ekologického zemědělství mají na Evolution sekce Ecoworld či Zdraví. Ani u nich nikdo nepochybuje o tom, že žádnou vazbu na kyvadélka a křišťálové koule nemají. Ekologické zemědělství je už dnes natolik silný sektor, že kartářky „za rohem“ vydrží. O čistě racionálně smýšlejících lidech nemluvě.
Blok vzdělávacích seminářů na téma vědy a výzkumu v ekologickém zemědělství jsme na Biostylu uspořádali letos poprvé. Témata sasovských přeštíků, kteří se v rodinách pasou na loukách, detailní popis kontroly ekologické farmy i přehled reziduí, které najdete běžně v konvenčních potravinách, měla dle návštěvnosti i reakcí posluchačů nečekaný úspěch. Uspořádání těchto přednášek jsme zamýšleli jako způsob, jak rozšířit diskuzi z pouhého zájmu o biopotraviny i na další přínosy, které ekologické zemědělství společnosti nabízí. Soudě dle zájmu posluchačů a v jednu dobu téměř plné posluchárny hodnotíme zařazení odborných přednášek jako krok správných směrem.
Jestli si pak šli posluchači vyložit osud u kartářky, už je jen na nich. Já jsem to nestihla :) S pozdravem Kateřina Čapounová, Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství