https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenka-vitkova-biobramboram-to-vedle-magickych-amuletu-neslusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Vítková: Biobramborám to vedle magických amuletů nesluší

23.4.2015
Patří esoterika a biozemědělství k sobě?
Patří esoterika a biozemědělství k sobě?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Byl to trochu zvláštní pocit. Zatímco jsem poslouchala přednášku odbornice z VŠCHT o chemických analýzách pesticidů v potravinách, o pár metrů dál probíhaly hovory o čakrách a šustily vykladačské karty. Navštívila jsem festival Evolution. Snoubí se tu racio a esoterika. A to není dobře.
 

V rámci festivalu v pražských Holešovicích proběhlo hned pět veletrhů – Biostyl, Zdraví, Ecoworld, Inspirace a Alternativa. Svou šíří festival oslovuje mnoho alternativně smýšlejících lidí. Od těch, kteří se chtějí chovat šetrně k přírodě, přes ty, kteří hledají alternativní cesty pro své tělo až po ty, kteří touží rozvíjet své schopnosti a osobnost v duchovním směru.

Na druhou stranu ale může prezentace ekologických výrobků společně s těmi esoterickými odradit od návštěvy jinou širokou skupinu, a to čistě racionálně smýšlející lidi. Nechtěně u nich může také festival posilovat názor, že ekologické zemědělství a výroba přírodě šetrných výrobků jsou vlastně rovněž nevědecké metody hraničící se šarlatánstvím.

Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, do jaké míry jsou například ekologické čistící prostředky účinné nebo, zda jsou vhodné pro každého. Biovýrobky a další ekovýrobky se však stávají běžnou součástí našich životů. Opouští v obchodech specializované koutky a leží v regálech hned vedle konvenčního zboží. Stávají se předmětem vědeckých studií. Tedy přesně opakem toho, čím je esoterika.

Ekoprodukty už dávno nejsou záležitostí „lesan“ a „hippíků“. Bezfosfátové prací prostředky, dříve ekologická alternativa, se staly normou. U domů se znovu objevují kompostéry. Ekologické stavitelství je běžnou součástí specializovaných oborových veletrhů. Ani společnost už neuvažuje o nízkoenergetických a pasivních domech jako o řešení pouze pro ekologické radikály.

Na podobné cestě jsou teď ekozemědělci, kteří produkují kvalitní potraviny navíc s tou přidanou hodnotou, že svou činností méně zatěžují životní prostředí.

Proč tedy biozemědělci mají mít své stánky vedle věšců s kyvadýlky? Proč jsou ekologicky šetrné výrobky vystavovány vedle mandal a magických amuletů?

foto - Vítková ZdeňkaZdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

K

Kateřina Čapounová

20.6.2015 21:12
Dobrý den paní Vítková, děkuji za Váš názor. Rada bych tu napsala, i když opožděně, pohled z druhé strany.
To, že se stolečky kartářek za deset let veletrhu ve spojení s ekologickým zemědělstvím staly už tradičním tématem PR image makerů, je fakt. Skutečnost je však taková, že i když bychom si to upřímně přáli, v České republice dnes neexistuje dostatečně silná platforma, která by umožnila jak ekonomicky, tak z pohledu návštěvnosti uspořádat samostatný veletrh pro ekologické zemědělství.
Také se těším na dobu, kdy i u nás budeme mít český Biofach se spoustou odborných i popularizačních přednášek. Než k nám tahle šťastná doba přijde, volíme formy, které v současné době máme k dispozici. Biostyl je jedinou formací v Čechách, která tuto možnost nám i svým návštěvníkům nabízí v tak masovém měřítku.
Přestože je možná na první pohled spojení s věštírnami za rohem jak říkají píaristi "komunikačně nestrategické", na druhý pohled neznám nikoho, kdo by dnes spojoval témata jako udržitelný rozvoj, obnovitelné zdroje a ekologické zemědělství s ezoterikou jenom pro to, že výstavy probíhají ve stejnou dobu. Obdobné postavení jako veletrh ekologického zemědělství mají na Evolution sekce Ecoworld či Zdraví. Ani u nich nikdo nepochybuje o tom, že žádnou vazbu na kyvadélka a křišťálové koule nemají. Ekologické zemědělství je už dnes natolik silný sektor, že kartářky „za rohem“ vydrží. O čistě racionálně smýšlejících lidech nemluvě.
Blok vzdělávacích seminářů na téma vědy a výzkumu v ekologickém zemědělství jsme na Biostylu uspořádali letos poprvé. Témata sasovských přeštíků, kteří se v rodinách pasou na loukách, detailní popis kontroly ekologické farmy i přehled reziduí, které najdete běžně v konvenčních potravinách, měla dle návštěvnosti i reakcí posluchačů nečekaný úspěch. Uspořádání těchto přednášek jsme zamýšleli jako způsob, jak rozšířit diskuzi z pouhého zájmu o biopotraviny i na další přínosy, které ekologické zemědělství společnosti nabízí. Soudě dle zájmu posluchačů a v jednu dobu téměř plné posluchárny hodnotíme zařazení odborných přednášek jako krok správných směrem.
Jestli si pak šli posluchači vyložit osud u kartářky, už je jen na nich. Já jsem to nestihla :) S pozdravem Kateřina Čapounová, Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist