Bagry pomohou vytvořit podmínky pro vzácné ropuchy
"Tato kriticky ohrožená žába dává přednost oblastem bez vegetace nebo jen se spoře zarostlou půdou v dosud fungujících i bývalých pískovnách. Přes den se zahrabává hluboko do písku a v noci pobíhá mezi odstavenými buldozery a bagry. Jiné žáby vyhledávají k množení mokřady, jí ke zdárnému vývoji pulců stačí kaluže vzniklé v kolejích vyjetých pneumatikami těžařské techniky," doplnil Radomír Studený z krajského odboru životního prostředí.
Těžba písku v Žizníkově pomalu končí a místo se postupně zaváží, po ukončení rekultivace by tak areál nebyl pro ropuchu vhodným místem k životu. Liberecký kraj proto připravil projekt, který podmínky pro ropuchu zajistí uměle. "Celkové náklady projektu jsou 1,45 milionu korun, přičemž z operačního programu očekáváme dotaci přes 1,2 milionu," řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).
Na ploše sousedící se zanikající pískovnou vytvořily bagry písečné přesypy a mělké tůně těsněné jílem. Na území o rozloze 3,5 hektaru tak vznikla nová vhodná místa pro život a rozmnožování ropuchy. "Jsem rád, že se tento neobvyklý projekt povedlo úspěšně uskutečnit i v této turbulentní době. Na přírodu by se pro jiná společenská témata nemělo zapomínat. V následujících letech provedeme monitoring toho, zda a jak je rozmnožování ropuch úspěšné," dodal Ulvr. Areál je volně přístupný. Návštěvníky tam čeká vedle obojživelníků i obří hmyzí hotel, který je součástí jednoho z informačních panelů.
V dalších letech bude kraj pomocí těžké techniky lokalitu udržovat ve stavu, který obojživelník k životu potřebuje. "Zvažujeme také zapojení off-roadových jezdců," řekl Studený. Ti budou moci v lokalitě po domluvě s pracovníky ochrany přírody zkoušet své stroje. Bude ale nutné načasovat jízdy mimo období rozmnožování ropuch a hlídat jejich intenzitu. Několik tůní je totiž s ohledem na očekávané suché roky podložených fólií, která by stejně jako pulci nemusela divoké přejezdy vydržet.
reklama