https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/beranek-a-vlk-film-o-souziti-chovatelu-a-vlku-ke-shlednuti-online
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků ke shlédnutí online

15.3.2022 10:35 | OLOMOUC (Ekolist.cz)
Film Beránek a vlk vás zavede na Broumovsko, do Itálie a Španělska.
Film Beránek a vlk vás zavede na Broumovsko, do Itálie a Španělska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Frame films s. r. o.
Dokument o možnostech soužití chovatelů a vlků představuje farmáře z České republiky, Itálie a Španělska a různé cesty, které si zvolili při ochraně svých stád před vlky. Premiéru měl před rokem, nově bude dostupný na online platformách.
 

„Vlk se stal v posledních osmi letech trvalou součástí české přírody, zasahuje k nám minimálně čtyřiadvacet teritorií. Je důležité, aby se chovatelé na příchod vlka připravili, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit,“ říká k filmu Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz

Film Beránek a vlk sleduje možnosti ochrany ovcí před vlky u chovatelů z Česka, ale i ze zahraničí. Představuje příběhy pastevců z Krušných hor a Broumovska, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak žít ve stejném prostoru. Ukazuje, jaké zvolili způsoby pro ochranu stád, a jak jsou spokojeni s jejich funkčností.

Film zavede diváky i do jižní Evropy, konkrétně do Itálie a Španělska, kde vlci nikdy zcela vyhubeni nebyli. Takovým místem je např. španělská provincie Leon. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině.

V Itálii snímek představuje především spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Film tak chovatelům ukazuje, jak soužití s vlky vypadá v zemích, kde přetrvala nepřerušená zkušenost s ochranou stád před predátory.

Spolu se snímkem bude na stejných místech online dostupná také beseda z promítání v ostravském kině Art z prosince 2021. O vlcích a ochraně ovcí v Beskydech v ní diskutovali Roman Cieslar - chovatel ovcí z Bystřice nad Olší a člen Asociace soukromého zemědělství, koordinátor Vlčích hlídek v Beskydech Michal Bojda a zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

15.3.2022 11:34
No, něco jiného je natočit o tom film a zcela něco jiného, je být chovatelem ovcí, které jsou likvidovány vlkem.
Kdo z těch, co se na tom dokumentu podíleli, se na jednu sezonu stali chovateli ovcí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.3.2022 11:35 Reaguje na smějící se bestie
V regionu, kde se vlci vyskytují.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.3.2022 12:24
Opakuje se stále stejně potrhlé klišé - vlk do kulturní krajiny patří a lze nalézt nějaký kompromis s farmáři i ekology.

Není nic vzdálenějšího pravdě , žádný kompromis neexistuje a "návrat" vlka ve svém důsledku vede k poškození krajiny a výraznému poškození farmářů i společnosti.

Vlk je jediná velká šelma, která se prostě vymyká jakékoli možnosti začlenění do současné krajiny.

Daleko lepším řešením by bylo podporovat jeho přítomnost v teritoriích, která mají ryze přírodní charakter a nabízejí mu přirozené místo ve stávajícím potravinovém řetězci.

Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

16.3.2022 07:30
Myslím si, že je to velký problém. Naše krajina je hustě osídlena, tudíě střety s vlky by byli obrovské. Za další, pro uživení by museli narůst stavy zvěře, asi se to nikomu nezdá o tom co nás dnes balamutí LČR. Dnešní stav je i vinou hospodaření státu a jejich správci LČR. Za další. Měli by jsme hlavně dostat do krajiny zvěř , která vymírá. V době 90 let neměli zemědělci na chemii, přesto měli výnosi, u nás byl nárust koroptví z 0 na 240 za zhruba tři roky, přišli dotace, ano zemědělci šli z 30 metráků až na 80, ale koroptev jiř nenajdete. Velké stroje, likvidace zeleně, obnovwní mwliorací, větší pole. Gnes se nedá říci země krásná na pohled. Vysočina zničená. Pole zde by měla být max. 3hektary, zní to divně. ale takové pole je ještě velké, cca. 100 x 300 m. Jenže naše legislativa povolila likvidaci vody, obnova meliorací, ta lokomotiva se nemůže přeci bořit. Odstranit porosty, zrcátka jsou drahá, traktorista nepoleze ven aby ho srovnal. Likvidace zvěče na polích a loukách, loky bez bylynek. K těm vlkům, do této tzv. krásné krajiny nemůže vlk pčijít. Vesnice do dvou km. a hlavně znizely lesy, jejich návratnost, aby plnily nejen funkci hospodářskou, je min. třicet.
Za to by jsme měli našemu Min. zemědělství poděkovat a poklonit se jim, oni totiž nekončí s likvidací, nemohou firmy jentak skončit.
Jen jsem se chtěl zeptat, změna klimatu na likvidaci lesů je jen u nás, že? Ptám se proto, že do Německa a Rakouska se navozilo tolik brouka, že by museli být dřív bez lesa a ejhle, oni lesy mají. Kde je tedy chyba? Děkujeme našemu vedení za to, že budem min 20 let vidět daleko a bude hezky foukat a rychleji se odpařovat voda, nová voda hned zmizí, bravo.
Sem chvete pustit vlka, zvěř je chycena v každé drátěné oplocence, nikdo je ani neodstraňuje, viděli jste strženou brečící srnu v oplocence? Asi ne jinak by ochrana přírody zakročila. Sítě na kůrovce ony otrávené, ptáci mrtví, ty měli štěstí a ty co mají jen upálené stojáčky a mlatí se okolo sítí a čekají na smrt. Viděl to někdo? Otrávené stromy na stojato, vábení kůrovce do okolních porostů a ty otrávené stromy ničí hmyz nám prospěšný, hnus. Jen ještě louky pole, bez kvítku bylyn a bez motýlů. Do krav se rveschnilá kukuřice, co nám udělaly? Můji prarodiče by plakaly, kdyby viděli takové zacházení s dobytkem. Naštěstí se pase, jenže ty louky jsou hned spasené a krmí se opět jedovatou kukuřicí.
Naše příroda je totálně zničená. Já si myslel, že se po revoluci proberou, chyby mamon....
Omlouvám se, ale žiji na Vysočině, to byli plíce naší republiky a nyní? Vše zničeno, je mi smutno. Ochrana přírody je placena státem a chápu, že se bojí něco dělat, vlka sem dostat to je dobrá prezentace ne?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.3.2022 12:37
Dokument se mi líbil, je aktuální a inspirativní. Zajímavá mi přišla i beseda k filmu z konce minulého roku, na kterou je v článku odkaz. Hlavně mne v ní zaujalo, co říkal chovatel ovcí z Beskyd. Dík za zprostředkování!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.7.2022 18:11 Reaguje na Majka Kletečková
Tak tady máte něco nového.
Pročpak jste té paní neporadila , že má mít hafíka na obranu ?
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/466754-skoro-jako-v-cervene-karkulce-babicka-se-po-utoku-vlku-malem-nedostala-domu

Žena ženě prý lépe rozumí, ale zde by asi byla šance dostat motyčkou po šišulce, co ? :-))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist