https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/boure-v-jar-vyplavila-na-plaze-vice-nez-500-zelvich-mladat.a-odhalila-jak-moc-jsou-zelvy-vystaveny-mikroplastum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům

3.5.2024 11:57 | KAPSKÉ MĚSTO (ČTK)
Mořské želvy tráví téměř celý život v oceánu s výjimkou krátké doby po vylíhnutí nebo kladení vajec. Díky tomu mohou želvy posloužit jako "indikátory znečištění oceánu".
Mořské želvy tráví téměř celý život v oceánu s výjimkou krátké doby po vylíhnutí nebo kladení vajec. Díky tomu mohou želvy posloužit jako "indikátory znečištění oceánu".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
 

Želví mláďata jsou v přírodě odkázaná sama na sebe od chvíle, kdy se vylíhnou na plážích a dostanou se do vody. Želvičky zachráněné na jihoafrických plážích by za normálních okolností už měly brázdit oceán. Ale většina z nich nyní stráví několik měsíců v nově vybudovaných plastových nádržích akvária, kde se budou nemocné a zraněné želvy zotavovat.

Karety obecné se v Jihoafrické republice líhnou na severovýchodním pobřeží. Odtud mláďata patrně odnesl teplý proud Střelkového mysu, který vzniká v západní části Indického oceánu a obtéká jižní Afriku směrem na západ, kde se vlévá do chladných vod Atlantiku poblíž Kapského Města.

To, že se čerstvě vylíhlé želvy nechávají unášet teplým proudem, je dost běžný jev, řekla Talitha Noble-Trullová, která vede záchranné středisko pro želvy. Nezvyklá ale byla silná bouře, která zasáhla oblast Kapského Města a vyplavila stovky želvích mláďat na břeh.

Záchranné středisko obvykle přijme jen pár - a maximálně stovku - vyplavených želviček během tří až čtyř měsíců od začátku období jejich líhnutí. Jeho běžná kapacita je 150 želv. "Tentokrát nám ale lidé přinesli víc než 500 želv během dvou týdnů, to jsme ještě nikdy nezažili," řekla Noble-Trullová.

Želvy byly ve středisku rozděleny podle toho, v jakém jsou stavu, přičemž některé z nich potřebují intenzivní péči kvůli zraněním, podvýživě nebo infekci. Každá má na krunýři napsané číslo kvůli identifikaci a s péčí o ně pomáhá stálým zaměstnancům akvária malá armáda dobrovolníků.

Plastikový želví svět

Přestože bouře byla pro želvy, které jsou zranitelné vůči extrémnímu počasí a klimatickým změnám, velkým šokem, poskytla odborníkům z akvária a dalším ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí.

Mnoho želv navzdory svému nízkému věku už stihlo pozřít malé kousky plastů, které se z jejich těla vyloučily poté, co se dostaly do akvária. Noble-Trullová má zásobník s kousky plastu nasbíranými během jediného dne, přičemž některé jsou velké jako nehet.

Takové množství důkazů o znečištění oceánu plasty by ochranářský tým normálně neviděl. Mořské želvy tráví téměř celý život v oceánu s výjimkou krátké doby po vylíhnutí. Dospělé samice se vracejí na břeh klást vejce. Díky tomu mohou želvy posloužit jako "indikátory znečištění oceánu", řekla Noble-Trullová.

"Malé kousky měkkých i tvrdých plastů plavou ve všech oceánech a želvy je žerou. Proto je pro nás velmi důležité sbírat tyto údaje, dokazující, že naše oceány nejsou pro želvy bezpečným místem," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist