Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
🐢 Over 500 baby sea turtles were rescued after being washed up along South Africa's coastline after a severe storm.
— Sky News (@SkyNews) May 1, 2024
They are now rehabilitating at three aquariums in Cape Town ⬇️ https://t.co/fkfHxM5JYZ pic.twitter.com/uf6RvjNFYi
Želví mláďata jsou v přírodě odkázaná sama na sebe od chvíle, kdy se vylíhnou na plážích a dostanou se do vody. Želvičky zachráněné na jihoafrických plážích by za normálních okolností už měly brázdit oceán. Ale většina z nich nyní stráví několik měsíců v nově vybudovaných plastových nádržích akvária, kde se budou nemocné a zraněné želvy zotavovat.
Karety obecné se v Jihoafrické republice líhnou na severovýchodním pobřeží. Odtud mláďata patrně odnesl teplý proud Střelkového mysu, který vzniká v západní části Indického oceánu a obtéká jižní Afriku směrem na západ, kde se vlévá do chladných vod Atlantiku poblíž Kapského Města.
To, že se čerstvě vylíhlé želvy nechávají unášet teplým proudem, je dost běžný jev, řekla Talitha Noble-Trullová, která vede záchranné středisko pro želvy. Nezvyklá ale byla silná bouře, která zasáhla oblast Kapského Města a vyplavila stovky želvích mláďat na břeh.
Záchranné středisko obvykle přijme jen pár - a maximálně stovku - vyplavených želviček během tří až čtyř měsíců od začátku období jejich líhnutí. Jeho běžná kapacita je 150 želv. "Tentokrát nám ale lidé přinesli víc než 500 želv během dvou týdnů, to jsme ještě nikdy nezažili," řekla Noble-Trullová.
Želvy byly ve středisku rozděleny podle toho, v jakém jsou stavu, přičemž některé z nich potřebují intenzivní péči kvůli zraněním, podvýživě nebo infekci. Každá má na krunýři napsané číslo kvůli identifikaci a s péčí o ně pomáhá stálým zaměstnancům akvária malá armáda dobrovolníků.
Plastikový želví svět
Přestože bouře byla pro želvy, které jsou zranitelné vůči extrémnímu počasí a klimatickým změnám, velkým šokem, poskytla odborníkům z akvária a dalším ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí.
Mnoho želv navzdory svému nízkému věku už stihlo pozřít malé kousky plastů, které se z jejich těla vyloučily poté, co se dostaly do akvária. Noble-Trullová má zásobník s kousky plastu nasbíranými během jediného dne, přičemž některé jsou velké jako nehet.
Takové množství důkazů o znečištění oceánu plasty by ochranářský tým normálně neviděl. Mořské želvy tráví téměř celý život v oceánu s výjimkou krátké doby po vylíhnutí. Dospělé samice se vracejí na břeh klást vejce. Díky tomu mohou želvy posloužit jako "indikátory znečištění oceánu", řekla Noble-Trullová.
Přečtěte si také |
Evropská komise chce omezit mikroplasty záměrně přidávané do kosmetiky, čistících prostředků nebo hraček"Malé kousky měkkých i tvrdých plastů plavou ve všech oceánech a želvy je žerou. Proto je pro nás velmi důležité sbírat tyto údaje, dokazující, že naše oceány nejsou pro želvy bezpečným místem," dodala.
reklama