https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/da-se-globalni-oteplovani-zpomalit-snizovanim-kyselosti-oceanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dá se globální oteplování zpomalit snižováním kyselosti oceánů?

11.7.2023 05:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Oceány pokrývají přes 70 procent povrchu Země. Jsou zkrátka k nepřehlédnutí. A pokud chceme řešit něco s pozemskou atmosférou, nemá smysl ignorovat to, co se nachází na sedmi desetinách jejího povrchu.
Oceány pokrývají přes 70 procent povrchu Země. Jsou zkrátka k nepřehlédnutí. A pokud chceme řešit něco s pozemskou atmosférou, nemá smysl ignorovat to, co se nachází na sedmi desetinách jejího povrchu.
Pokud vás pálí žáha nebo trápí žaludeční vředy, dost možná sáhnete po antacidech. Přípravcích, které vás zbaví onoho nepříjemného pocitu. Jak toho dosáhnou? Tím, že částečně neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě. Co ale dělat, když ohromné masy vody v oceánech čelí acidifikaci, tedy zvýšení své kyselosti? Experimentátoři z USA to zkouší řešit podobně. Masivní aplikací trochu jiných antacidů.
 

Nápad, který americký start-up Vesta momentálně testuje v praxi, si klade za cíl vývoj technologie, která by pomáhala odčerpávat oxid uhličitý z atmosféry. V principu jim jde o snahu zvýšit alkalinitu. Tedy zvýšit zásaditost, snížit kyselost. Ovšem v oceánských měřítcích. Proč?

Začít je třeba u toho, že moře a oceány pokrývají přes 70 procent povrchu Země. Jsou zkrátka k nepřehlédnutí. A pokud chceme řešit něco s pozemskou atmosférou, nemá smysl ignorovat to, co se nachází na sedmi desetinách jejího povrchu.

Moře a oceány navíc významně přispívají k pohlcování skleníkových plynů. Čtvrtina jich každoročně skončí v oceánech. Oceány jsou jedno z vůbec největších úložišť oxidu uhličitého na Zemi.

Dvě mouchy jednou ranou

Háček je v tom, že s nárůstem produkce skleníkových plynů, z nichž část končí v mase planetárních vod, postupně narůstá i kyselost vodního prostředí. Tento jev, zvaný acidifikace, životu v oceánech moc neprospívá.

Naprosto vražedný je například pro mořské korály. Ubrat oceánu na kyselosti, zvýšit jeho pH a pomoci mu tím od pomyslného pálení žáhy, je cestou, jak pomoci mořské fauně a flóře, a přitom ještě posílit efekt pohlcování oxidu uhličitého z atmosféry.

A právě proto, že alkalizace oceánů teoreticky řeší víc než jeden problém, dostává se jí stále více pozornosti.

Otázkou samozřejmě zůstává, jak oceány onoho pálení žáhy zbavit. Existují formáty zaměřené na odstraňování oxidu uhličitého z oceánu pomocí elektrochemie, hnojení fytoplanktonu (který by svým růstem vyvázal více uhlíku) nebo průmyslové pěstování mořských řas. A také přístupy, zaměřené na přídavky minerálních doplňků. Tuhle cestu si zvolila i Vesta.

Strategie zvyšování alkalinity oceánů urychluje přirozený geochemický proces zvětrávání, který napomáhá zastavit přehřívání planety. V dlouhodobém měřítku. Akceleruje chemické reakce, které přenášejí oxid uhličitý z atmosféry do hlubin oceánu, a nakonec do zemské kůry. Zrychlení tohoto procesu umožní odčerpat více uhlíku z atmosféry, a to pomůže omezit globální oteplování. To se ve Vesta líbí.

Dílem proto, že chemie a fyzika vody je o něco předvídatelnější, než ona biologická řešení s hnojenými řasami. A také kvůli tomu, co tvrdí Bonnie Changová oceánografka Vesta a expertka na chemii vody. „Pokud by se technologie alkalizace oceánů používala správně, život v oceánu by se vlastně vůbec nezměnil,“ vysvětluje Bonnie Changová.

Naprosto vražedné je zvyšování kyselosti oceánů pro mořské korály. Zvýšit jeho pH a pomoci mu tím od pomyslného "pálení žáhy", je cestou, jak pomoci mořské fauně a flóře, a přitom ještě posílit efekt pohlcování oxidu uhličitého z atmosféry.
Naprosto vražedné je zvyšování kyselosti oceánů pro mořské korály. Zvýšit jeho pH a pomoci mu tím od pomyslného "pálení žáhy", je cestou, jak pomoci mořské fauně a flóře, a přitom ještě posílit efekt pohlcování oxidu uhličitého z atmosféry.

Pláž plná olivínů

Vesta zatím ozkoušela daný přístup na jedné pláži – North Sea Beach, vzdálené dvě hodiny od New Yorku – a už tady naráží na limity procesu.

Předloni tu „přisypali“ 400 kubíků nového antacidního písku (to množství je ekvivalentem asi pěti procent písku ležícího na pláži), a nechali jej rozprostřít vlnami, přílivem a bouřemi.

A teď měří, nakolik se jimi dodaný antacidní písek rozpouští, jaký má vliv na rostliny a živočichy či zda nedochází k uvolňování těžkých kovů. Zkrátka, testují možnosti a dopady.

Výsledky, tedy v podobě toho, že dochází k žádoucímu zvýšení pH a antacidní písek životu v moři a na pláži neškodí, tu jsou. Pláž North Sea je také první pláží světa, která z atmosféry navíc odstraní okolo 400 tun oxidu uhličitého.

Tady už se ale vyplatí ubrat z nadšení. Jedna jediná pláž, posolená antacidním pískem, klima nezmění. Je to mnohem míň, než jedna kapka v moři. Navíc celá ta legrace stála dva miliony dolarů. A pokud k bilanci celého pokusu započítáme emise spojené s těžbou onoho písku, jeho úpravu mletím a dopravou přes oceán – na North Sea Beach totiž docestoval z Norska – mnohem víc emisního uhlíku se tu uvolnilo, než pohltilo.

Vesta si ale za experimentem stojí, protože dokazuje, že to celé funguje.

Jen je tedy třeba uchopit ji trochu jinak. Třeba využít jiné antacidum. V tomto případě šlo o olivín. Minerál s vyšším podílem železa a hořčíku, a nižším podílem křemíku, jehož síla pro projekt alkalinizace oceánu tkvěla v tom, že se pomalu rozpouští. Fungovat bude na místě aplikace v poměrně širokém rozmezí od 15 do 500 let, pokud jej tedy nějak zásadně nepřevrství jiný písek.

Ale jak vyplynulo z experimentu Vesta, na tunu uhlíku odstraněného z atmosféry připadalo 1,4 tuny olivínu, což skutečně není žádná výhra.

Voda z čističek i minerál z Číny

Lacinější a snáze dostupnější by mohla být aplikace hydroxidu hořečnatého. Ten se už dnes používá ke zvyšování pH odpadních vod v čističkách. A infrastruktura pro jeho výrobu a použití je k dispozici po celém světě.

Chce to jen přetáhnout již přečištěnou a hydroxidem hořečnatým ošetřenou vodu z čističek potrubím k oceánům. Výhodou je, že jednou využitá látka by se vlastně použila nadvakrát. Ke snížení kyselosti přečištěné odpadní vody i ke snížení kyselosti vody v mořích. O to se zatím pokusili v biogeochemikové z kalifornské společnosti Planetary Technologies, a zkouší to i chemici z Cornwallu.

Technicky je tu ale problém s tím, že pokud se voda obohacená hydroxidem hořečnatým promísí a „klesne“ pod hlouběji povrch hladiny – ztratí kontakt s atmosférickým kyslíkem – natáhne se ona doba efektu asi na 1000 let. Bude to sice dobře fungovat, ale mnohem pomaleji, než by bylo záhodno.

Další relativně slibné je i využití minerální formy hydroxidu hořečnatého, brucitu. I ten je ale třeba těžit, a monopol na něj momentálně drží Čína.

V současnosti to tedy nevypadá, že by tento model snižování kyselosti oceánu měl valné šance na úspěch. Experimenty doložily, že metoda vcelku spolehlivě funguje. Ovšem aplikovat ji v měřítcích, které by byly relevantní pro odstraňování uhlíku z mořské vody, je zatím nepředstavitelné. Oceány tedy ještě nějakou dobu bude pálit žáha.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

An

Antioxid

11.7.2023 08:31
V odběru CO2 nevidím logiku. Podle Henryho zákona (fyzikální chemie) je koncentrace plynu dána poměrem parciálního tlaku plynu v atmosféře a Henryho konstanty. Ta je konstantní pro daný plyn a 25°C. Když teplota vzroste, vzroste i hodnota konstanty a výsledná hodnota zlomku se zmenší, neboli koncentrace plynu ve vodě se sníží. Když budu plyn z atmosféry odebírat, jak je uvedeno v článku, snižuji tím parciální tlak plynu v atmosféře (hodnotu v čitatel zlomku) a tím zvýším únik CO2 z oceánu. Zkrátka, čím víc CO2 z atmosféry odeberu, tím víc ho bude unikat z oceánu do atmosféry.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.7.2023 09:40 Reaguje na Antioxid
On CO2 v oceánu není promárně v podobě CO2 jako plynu, ale v podobě uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Nelze tedy aplikovat Henryho zákon. Rovnováhy se ustalují podle hodnoty pH. A naopak, hodnota pH se mění podle jednotlivých komponent té uhličitanové rovnováhy. Takže - když se CO2 rozpouští ve vodě, mění rovnováhu tak, že se musí rozpustit i trochu uhličitanů, aby neklesla hodnota pH a volný CO2 se zabudoval do systému. Pokud to rozpouštění nestíhá (právě ze schránek korálů, ale taky vápencových útesů), hodnota pH se snižuje.
Odpovědět
An

Antioxid

13.7.2023 10:19 Reaguje na Jindřich Duras
Máte pravdu jen částečně. V oceánu se sice CO2 rozpouští za vzniku hydrogenuhličitanů, uhličitanů a hyseliny uhličité, částečně ale zůstává i jako hydratovaná molekula CO2 (CO2 (aq).Ono je to celé trochu složitější, záleží nejen na pH ale i na nasycenosti. Když je např. dosaženo maxima možné koncentrace HCO3-, tak začne reagovat s Ca v mořských jílech za vzniku karbonátů.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.7.2023 09:48
Kristapána! Hlavně nehnojit oceány!!!! Absurdní pitomost, viz třeba Balt nebo Severní moře, hnojené odpadními vodami s následkem bezkyslíkatých mrtvých zón. Někdo fakt nemá rozum.
Nápad s odpadními vodami je fajn, ale vyčistit je tak, aby byly pro oceán přínosem a nikoli průšvihem, není žádná legrace. Navíc - efekt neměřitelný.
Chybí mi tu bilance toho, kolik uhličitanů se do moře dostává s vodou řek a z abraze vápencových pobřeží vlnami. To budou gigantické dávky - které aLe zjevně nestačí. Představa, že moře něčím trochu přisolím (za cizí prachy) a ono bude dělat, co já chci, je prostě hloupost.
Jakmile budeme někde těžit vhodný písek a někam ho převážet, jsme mimo - a bacha, musí to být písek odněkud z pevniny, protože pobřežní už se do moře vlnami vymývá sám od sebe :-).
Jsem vděčný každému, kdo se snaží o zlepšení horšících se poměrů, ALE...
Odpovědět
MK

Michal Konečný

22.7.2023 20:16
Vím, co stojí jedna pixla přípravku na úpravu pH do bazénu. Na všechny oceány to bude asi víc.
Budou neustále přisypávat na pláž další vrstvy aktivního písku, tisíc let přistanou astronauti a uvidí z písku trčící hlavu Sochy svobody (Planeta opic).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist