https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/den-jablek-slavime-dnes
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Den jablek slavíme dnes!

21.10.2020 17:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dnes, 21. října, si připomínáme Den původních odrůd jablek. Před 30 lety tento den začali slavit ve Velké Británii. Jeho cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, které dnes často upadají v zapomnění. Český svaz ochránců přírody chce tento vývoj obrátit a systematicky na tom pracuje v programu Oživení starých odrůd!
 

ČSOP se oživení starých odrůd systematicky věnuje od roku 1998. Už několik let je pro veřejnost k dispozici informační web www.stareodrudy.cz. Můžete si v něm vyhledat svou oblíbenou odrůdu v databázi starých odrůd nebo se (nejen na jabloně) zajít přímo podívat do některého ze zde uvedených veřejně přístupných genofondových sadů - ať už pěšky, nebo virtuálně. Pokud vás zajímá, které odrůdy se na našem území pěstovaly, na tomto webu jsou k dispozici skeny veškeré staré ovocnářské literatury. A to vše je zdarma.

Aktivity ke starým odrůdám se samozřejmě neomezují pouze na tento jeden den. Nyní právě začíná období výsadeb. Je vhodný čas vysadit si i svůj strom staré odrůdy. A nebo se rozhlédnout po okolí, jestli některý ze starých stromů nepotřebuje naši péči.

V průběhu roku ČSOP pořádá cyklus sezónních výstav starých odrůd ovoce. Na čtyřech z nich je možné prohlédnout si i ochutnat jablka od letních až po zimní. Mají řadu pozoruhodných vlastností, které u moderních odrůd už nenajdeme. Ať už jde o dlouhou přirozenou skladovatelnost, kdy některá jablka vydržela v dobrých sklepích až do další sklizně, zajímavé chutě nebo zpracovatelská specifika (štrůdláky, odrůdy na křížaly či na cidery a mošty).

Oslavte i vy svůj Den jablek!


reklama

 
foto - Lípa Martin
Martin Lípa
Autor je spoluzakládajícím členem Ekologického centra Meluzína RCAB. Od roku 1998 se aktivně věnuje záchraně vysokých ovocných stromů v krajině.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist