Jak klimatické změny ovlivňují jeleny, srnce nebo losy? Teplejší počasí pro ně není výhra
Vědci analyzovali 218 článků, 20 let výzkumu vlivu klimatických změn na fyziologii, chování, populační dynamiku a rozšíření hlavních druhů jelenovitých v boreálních a mírných oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asii. Patří mezi ně los evropský, srnec obecný, jelen evropský, jelen sika, wapiti, daněk, jelenec běloocasý, jelenec ušatý, sob polární (karibu) a evropský.
Díky mírnějším, teplejším, zimám sice tyto druhy spotřebují na udržení tepla méně energie a většina z nich si snáze najde potravu. U sobů žijících v chladnějších podnebích však mohou zimní teplotní výkyvy způsobit tání a opětovné zamrzání sněhu, čímž se vegetace přikryje těžko prostupným ledovým příkrovem. A lišejníky, kterými se tato zvířata obvykle živí, se stanou méně dostupné.
Horká a sušší léta mohou vyvolávat u jelenů a dalších příbuzných savců tepelný stres. Takové počasí navíc vyhovuje jejich parazitům. „Krátkodobě by se fyzický stav zvířat mohl zhoršit; v dlouhodobém horizontu by se některé druhy mohly přesunout dále na sever,“ domnívají se vědci.
Změny v areálu rozšíření jsou už nyní zaznamenávány v případě losa, největšího druhu jelenovitých, který je nejlépe přizpůsoben chladnému klimatu a zároveň nejvíce citlivý na teplo. Jeho populace by například v jižní Skandinávii mohla z těchto oblastí v budoucnu vymizet.
Některé druhy jelenů vyhledávají za horkých letní dní útočiště na chladnějších místech a omezují během nejteplejších hodin své každodenní aktivity. Tyto reakce však mohou podle vědců dlouhodobě negativně ovlivnit jejich populační dynamiku.
Přečtěte si také |
V Krkonoších se objevil los evropskýOstatně vyšší jarní a podzimní teploty, menší sněhová pokrývka mění už dnes načasování migrace a trasy jelenů evropských i karibu. Zvířata začínají migrovat dříve na jaře a později na podzim.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Honza Honza
14.10.2024 06:50Kam se pak přesuneme my? Do ---
Slavomil Vinkler
14.10.2024 07:32 Reaguje na Honza HonzaVladimir Mertan
14.10.2024 10:07 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
14.10.2024 14:02 Reaguje na Vladimir MertanPane, utužená půda těžkými traktory, bez organiky nepřijme srážky, ty rychle odtečou, vzniknou záplavy, přitom spodní voda se nezvýší. To ví každý. Beton ve městě vede k vysušení
a tepelnému ostrovu, zatímco nad lesem je chladněji.
Budeme-li nadměrně diverzifikovat, uděláme stejný krok jako vykácením amazonského pralesa, vykácením lesů ve Středomoří- místo vlhkého tropického pralesa vznikne vysušená step, eroze odnese zbytky půdy, krajina se oteplí a postupně vznikne poušť. Půjde-li o velkou oblast, klimatické poměry se změní, přestane pršet, zatímco jinde bude pršet více. To v praxi rovněž vidíme kolem Kaspického moře. Bez lesa vzniká savana a ta spěje k poušti.
Něco jiného by bylo, kdyby klima se ochlazovalo, k přehřívání stepí by nedocházelo a krajina (i ta stepní, bez lesů) by byla stabilní.
Vladimir Mertan
14.10.2024 18:12 Reaguje na Honza HonzaNehovorím, že by sme mali pôdu utužovať ťažkými traktormi. Jasné, že pôda potrebuje maštaľný hnoj. Taktiež betón a asfalt vytvárajú tepelné ostrovy, o tom nie je pochýb. Taktiež zdravé lesy a pralesy sú veľmi potrebné, aj remízky v krajine aj vetrolamy aj močiare a meandrujúce toky. Na to aby začala v miernom pásme step potrebujeme novú dobu ľadovú, ktorá by dokázala krajinu vysušiť. Prejdite sa teraz niekde po prírode, uvidíte všade samú zeleň. Žiadna vysušená step sa nekoná. To čo píšete má iba lokálny a obmedzený vplyv, na to aby to otočilo globálnu cirkuláciu atmosféry sú tie sily v podstate mikroskopické.
Honza Honza
14.10.2024 21:19 Reaguje na Vladimir MertanProč se sukcesí neobnovil les ve Středomoří? Protože tam panuje vedro (které pomalu přichází i k nám), v létě je velké sucho. K tomu ještě lidé lesy stále dlouhou dobu káceli, protože tam převážili spásači, kozy, ovce, které nedovolily lesu vyrůst. Prudké deště splavily půdu a zůstaly tam jen kameny.
Degraduje step v Mongosku a jinde.
A proč i u nás hrozí step? Protože toto teplé podnebí začíná panovat i u nás, proto i u nás se rozdělují pole (hospodářsky výhodnější by byly velké lány), zadržuje se voda (protože neprší jako dříve- dlouhodobě mírně, ale vlivem oteplení jsou prudké deště, kdy voda se nevsákne). Mění se les mění se všechno. Jsou-li takovéto změny a problémy vlivem nezpochybnitelného oteplení, nemohu dělat kroky, které tyto změny při oteplení ještě prohlubují (tak jako ve Středomoří), nemohu do takovéto krajiny pustit stáda mamutů, turů a spásačů, které zničí poslední zbytky vysušené vegetace, tak jako se to stalo již na starého Říma před tisíci lety i bez působení CO2!!!
Vy nechápete proč se snižuje vypouštění CO2, změna hospodářství za miliardy, chudoba všech lidí, kolaps hospodářství? Z důvodu mých pochybných neověřených klimatických teorií?
Vladimir Mertan
14.10.2024 22:12 Reaguje na Honza HonzaZato môžem ukázať 1000 miest, kde sa stala zo stepi húština, alebo les. V Českom Švajčiarsku už rok po požiari zarástla zhorená plocha miliónmi briez.
V Trenčianskych Tepliciach mám svoj obľúbený smrek, ktorý rastie v okvapovej rýne už asi 10 rokov - je to opustený dom, všade v štrbinách zase rastú brezy. Toto sú extrémy, pozrite si historickú ortofotomapu ako tu bolo pred 50 rokmi. Zarástlo nesmierne veľa lúk a dosť veľa aj ornej pôdy. https://mapy.tuzvo.sk/hofm/
AK sa presunieme do Afriky tak Sahara bola pred 20 000 rokmi 1,5x väčšia ako dnes, zato pred 8000 rokmi bola zelená, tiekli tam rieky a bolo tam nespočetne jazier z toho 3 boli fakt veľké a 1 bolo najväčšie na svete. AKo to vysvetlí vaša teória vplyvu človeka a výrubu stromov? Stromy rastú tam kde majú pomienky a nie naopak.
Petr
16.10.2024 22:14 Reaguje na Vladimir MertanAno, u nás se zatím step nevytváří. Daleko k tomu ale už nemáme. Nesmíte se na krajnu dívat očima deštivého podzimu, ale letních veder, sucha a prachových bouří. Mimochodem, potvrdil jste, že u nás přirozené původní stepi až na pár nepatrných výjimek v podstatě nemáme. Není tedy žádný důvod ani potřeba je u nás nějak vytvářet. V jiných zemích jsou zcela přirozené a je jich tam naprostý dostatek.
Vladimir Mertan
17.10.2024 06:18 Reaguje na PetrPetr
17.10.2024 08:52 Reaguje na Vladimir MertanSlavomil Vinkler
17.10.2024 17:59 Reaguje na PetrJarek Schindler
14.10.2024 07:30Jarek Schindler
14.10.2024 16:39 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
14.10.2024 19:54 Reaguje na Jarek SchindlerOno je tak moc složité zjistit si, kde všade ten jelen evropský žije a zadat do vyhledávače třeba red deer migration ...