Jak lesy chrání vodu a chladí krajinu?
26.3.2019 01:37
(Ekolist.cz)
„Les vypařuje vodu. Je chladný, protože sluneční energii spotřebovává na výpar vody. A vodní pára, kterou známe nad zdravým lesem, jde velmi pomalu nahoru. Vzduch má skoro 100% vlhkost, takže po několika stech metrech je mráček a začne pršet,“ vysvětluje biolog Jan Pokorný.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Stromy a lesy přispívají k zásobování podzemních vod
Jaro s sebou přináší i odtávání sněhu na horách. V lesích k němu dochází pozvolna, díky zastínění korunami stromů. Nejdřív odtaje sníh na volné ploše, potom v listnatých porostech a nakonec v jehličnatých porostech. Postupné odtávání napomáhá předcházet vzniku jarních povodní. Voda, která protéká lesní půdou delší dobu, má také větší možnost zasakování do hlubinných vod. Díky tomu může být postupně doplňována zásoba vody v půdě. „To, čím se les asi nejvíce odlišuje od jiných stanovišť, je ukryto v lesní půdě,“ říká Vít Šrámek, ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodaření a myslivosti. Lesní půda je hodně prokořeněná, a to nerovnoměrně. Velké i malé kořeny trhají prostor půdy a vytváří v ní póry, místa pro půdní vzduch. Díky tomu se může voda v lesní půdě dobře přesouvat i vsakovat. Lesy podporují vznik srážek Stín korun stromů a opad listů a jehlic navíc způsobuje to, že z půdy se mnoho vody neodpaří. Je jakoby pod pokrývkou. Přesto lesy odpaří vody spoustu, velkou část ale z korun stromů. Výpar vody potřebujeme – díky němu se snižuje teplota vzduchu a zvyšuje vlhkost. Pára je zároveň zdrojem srážek pro další oblasti. „Les vypařuje vodu. Je chladný, protože sluneční energii spotřebovává na výpar vody. A vodní pára, kterou známe nad zdravým lesem, jde velmi pomalu nahoru. Vzduch má skoro 100% vlhkost, takže po několika stech metrech je mráček a začne pršet,“ vysvětluje biolog Jan Pokorný ze sdružení ENKI. Rozsáhlé lesní plochy se souvislým porostem stromů od pobřeží mohou vytvářet tok atmosférické vlhkosti od oceánů až daleko do vnitrozemí. Stromy a lesy jsou velkými hybateli vzdušných proudů právě díky ochlazování a vlhkosti, která se kolem nich drží. Výpar z vegetace a půdy přispívá až ke 40 % srážek nad pevninou. A naopak odlesnění způsobuje pokles srážek do vzdáleností až 1000 km po směru větru. „Kolumbus, když psal deník, napsal: ‚To je zajímavé, na Jamajce prší každé odpoledne, jako pršívalo na španělských ostrovech, než jsme je odlesnili,‘“ uvádí pro zajímavost Pokorný. Lesy mají pozitivní vliv na kvalitu vody „I v dobách vysoké imisní zátěže v 80. letech minulého století splňovala voda v lesních tocích z hlediska obsahu nitrátů obvykle parametry kojenecké vody,“ uvádí odborník na ekologii lesa Vít Šrámek.Zalesněné povrchy ve venkovské krajině mohou být až o 20 °C chladnější než otevřená zemědělská prostranství.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay.com
Přečtěte si také |
Odlesnění kvůli kůrovcové kalamitě nese hrozbu dalšího vysychání krajiny. Na zalesnění nejsou peníze a dost možná ani sazenicereklama
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Dále čtěte |
Potápěči vyměnili na přehradě Březová česla u výpustí hráze
Skončila tříletá oprava vodní nádrže Letovice
Lesy ČR obnovily Písařův rybník u Tří Seker na Chebsku
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
MU
Michal Ukropec
27.3.2019 09:31A proto jsme chránili brouka, aby se les rozpadl a nefungoval jak se zde píše. I Albert Einstein psal, že je třeba využít všech výdobytků vědy k ochraně přírody a lesa.
Odpovědět