Jak rychle se černá zvěř vrátí zpět po intenzivním lovu v oblastech zasažených africkým morem prasat?
Výzkum ukázal, že ani intenzivní lov černé zvěře nemá za následek její dlouhodobé vymizení. Divočáci se do oblasti po epidemii vrátili již v prvním roce, obavy o jejich ztrátu tedy nejsou opodstatněné. Z roku na rok (2018–2019) bylo dospělé zvěře evidováno přibližně 14,7× více, lončáků přibližně 6,1× více a selat dokonce 87,3× více.
Podobně jako v roce 2017, kdy se u nás AMP objevil poprvé, zavedla Státní veterinární správa České republiky ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství zástřelné a nálezné, které má motivovat k intenzivnímu lovu a vyhledávání uhynulých jedinců černé zvěře. Tato opatření skutečně v minulosti vyústila v úspěšné vymýcení nákazy ve Zlínském kraji a zabránění šíření moru na další území.
Stejně jako tehdy se i nyní myslivci obávají, že pokud intenzivním lovem sníží počet divokých prasat, zůstanou honitby prázdné i v případě, když se AMP nakonec neobjeví. Mohou snad předpokládat, že se divočáci do míst se sníženou populační hustotou opět vrátí? Díky sledování černé zvěře v okolí Zlína v době první a doufejme poslední nákazy AMP, na to mohou odpovědět vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Monitoring probíhal severovýchodně od Zlína, přímo v bývalé „vysoce rizikové oblasti“ o rozloze přibližně 5430 ha. Pro účely sledování černé zvěře pomocí fotopastí byly vybrány lesní celky o výměře nad 50 ha. Od května 2018 zaznamenávalo celkem 14 fotopastí fotografie a videosekvence o délce 30 vteřin. Fotopasti zaznamenávaly počet záchytů černé zvěře, přičemž jeden zaznamenaný divočák se rovnal jednomu záchytu. Délka monitoringu činila 86 dní a za stejných podmínek se vše opakovalo i v roce 2019.
V prvním období sledování bylo cílem ověřit, zda se v dané oblasti v závěru průběhu epidemie pohybují větší tlupy černé zvěře, aby bylo případně možné pružně reagovat zvýšeným loveckým tlakem a zabránit tak dalšímu potenciálnímu šíření nákazy. V roce 2019 se již AMP na území České republiky nevyskytoval a monitoring sloužil k porovnání počtu záchytů s předchozím obdobím.
V roce 2018 bylo na fotopastech zaznamenáno celkem 21 záchytů, přičemž nízký počet umožnil odečtení pravděpodobných duplicit. Po intenzivním lovu se tedy v oblasti vyskytovalo pouze přibližně 13 kusů černé zvěře v přepočtu na 100 ha.
Oproti tomu rok 2019 vykázal mnohem větší počet – zaznamenáno bylo celkem 432 záchytů. Vzhledem k tak vysokému počtu již nebylo možné divočáky rozeznat, odečet duplicit se tedy neprováděl. Přesto je na základě výsledků možné s jistotou prohlásit, že došlo k významnému meziročnímu nárůstu. Důsledkem byly mimo jiné také změny ve věkové struktuře černé zvěře.
Dospělé zvěře bylo v roce 2019 na záznamech přibližně 14,7× více, lončáků přibližně 6,1× více a selat dokonce 87,3× více než v roce předchozím. Vyšší počet záznamů naznačuje migraci do bývalé „vysoce rizikové oblasti“ pravděpodobně ze severu, tedy z rozsáhlých lesních komplexů Hostýnsko-vsetínské hornatiny.
Přečtěte si také |

Opětovný návrat divočáků do oblasti po epidemii proběhl již v prvním roce, obavy o jejich ztrátu tedy nejsou opodstatněné. Ukázalo se, že ani intenzivní lov černé zvěře nemá za následek její dlouhodobé vymizení. Je proto třeba v současnosti apelovat na důsledné dodržování opatření v nové oblasti rizika na severu Čech, stejně jako tomu bylo v roce 2017.
Raději se s divočáky rozlučme na jedno období, než abychom jim kvůli AMP dali sbohem na mnohem delší dobu. Jak již víme, černá zvěř se k nám zase vrátí.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Majka Kletečková
15.1.2022 11:57Překvapuje mne, že žádný z našich ekolistích venatores se k tomuto typicky mysliveckému tématu dosud nevyjádřil. Kdyby tam byla zmínka o jejich vlčím konkurentovi, tak by svými poznámkami nešetřili.
DAG
15.1.2022 22:39 Reaguje na Majka KletečkováŠkoda. Myslel jsem si, že jste názorům otevřená.
No co už. Na toto téma se diskutovalo zde na Ekolistu mnohokrát. Vždy zaznělo, že po rapidním snížení stavů v roce 2018 se stavy za tři roky dostaly na původní.
Toto téma mi tak přijde už prázdné a nemá cenu se k němu vyjadřovat. Myslím, že ostatní to mají také tak.
Jarek Schindler
16.1.2022 05:37 Reaguje na DAGNo a v článku panu Řezáčovi vypadla asi jedna 0. Řekl bych, že těch přibližně 13 kusů černé zvěře se po intenzívních lovech pohybovalo na 1000 ha.

Karel Zvářal
16.1.2022 08:35 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
16.1.2022 10:55 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
16.1.2022 11:42 Reaguje na Jarek SchindlerKromě těch přeživších v místě ještě spousta (zřejmě "jen" desítky) unikly jižně, mimo pachové a el. ohradníky, kde byly nacházeny uhynulé. Takže nejen vynikající organizační práce a výkon profi střelců přispěl k eliminaci AMP, ale i nezbytný kus štěstí. To je třeba si na rovinu říct, neb jinde v Evropě se ta situace na mnoha místech vymkla kontrole od začátku.

Karel Zvářal
16.1.2022 11:55 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
16.1.2022 19:04 Reaguje na Karel ZvářalJinak chrutí u nás probíhá již víceméně celoročně. Dvě selata za týden je mnohde normální lov i bez "profiků". Zajímalo by mě kolik toho ti profici nakonec ulovili? Číslo jsem se nikde nedočet.
Jinak za zvládnutí můžeme děkovat Veterinární správě a plošnému vyšetřování všech úhynů. Vyšetřují se i ulovení divočáci. Díky tomuto byl záchyt AMP včasný a nerozšířil se na větší oblast.
Hunter
17.1.2022 09:07 Reaguje na Majka KletečkováZbyněk Šeděnka
15.1.2022 14:07Stanislav Mudra
17.1.2022 20:26O smrtnosti AMP jsou vážné pochyby - na Rumunsko Maďarském pomezí APM již rok neřeší a divočáky tam mají stále.
