Jaká zvířata ustojí klimatické změny?
Nad tím bádali ekologové a biologové z univerzit v Norsku, Dánsku a Velké Británii. V aktuální studii, jež se soustředila na zhodnocení životních strategií a historie 157 druhů savců z celého světa, shrnují, kteří živočichové ve světě ovlivněném proměnou klimatu obstojí lépe.
Počátečním bodem celé studie bylo zjištění, zda už dříve některý ze sledovaných druhů byl klimatickými změnami zasažen a jak na ně reagoval. Zda jejich populace prosperovaly a měly více potomků, případně se propadly na hranici vyhynutí. Záhy před vědci vykrystalizoval první vzorec.
„Zvířata, která jsou dlouhověká a za života vyprodukují relativně málo potomků, jsou vůči extrémnímu počasí méně zranitelná než zvířata, která žijí krátce a mají mnoho potomků,“ říká Owen Jones, spoluautor studie. Obecně tedy s klimatem nemají problém lamy, velcí netopýři, vačice a vačnatci.
Velká a dlouhověká zvířata – jako slon africký, tygr sibiřský, šimpanz, nosorožec bílý, medvěd grizzly, bizon americký – se také lépe vyrovnávají s dlouhotrvajícím suchem. „Jejich schopnost přežít, rozmnožovat se a vychovávat potomstvo není v takové míře ovlivněna,“ dodává Jones. „Mohou například investovat svou energii do jednoho potomka, nebo jednoduše počkat na lepší časy.“
Rychlé druhy to mají těžší
Tohle krátkověcí savci neumí: v nepříznivých časech u nich dochází k dramatickým populačním změnám. Dlouhotrvající sucho je může zbavit jejich potravní základny: hmyzu, květů, plodů. A protože jsou jejich tukové (i jiné) zásoby omezené, nedokáží tlak ustát. Když se ale podmínky okolí navrátí k optimu, reagují na ně populačním boomem, při němž rychle produkují velké objemy potomstva. Velcí a dlouhověcí reagují na návrat optima se zpožděním.
„To vlastně naznačuje, že větší péči bychom teoreticky v časech krize měli věnovat druhům, které jsou svým životním stylem – větším množstvím potomků – rychlé,“ říká Jones.
Ze sledovaných druhů savců se těmto základním popisným vzorcům reakcí vymykalo několik druhů. Například myšice olivová, vačice tlustoocasá, lumík kanadský, hraboš tundrový, veverka obecná, rejsek a liška polární. Ti patří k těm, kteří negativně reagují na odchylky v režimu počasí, ať už jde jakýmkoliv směrem. Tedy oteplení i ochlazení nesou nelibě, stejně jako vyšší/nižší úhrn srážek.
„Jejich zranitelnost vůči extrémnímu počasí by ovšem neměla být ztotožňována s rizikem vyhynutí,“ říká John Jackson, hlavní autor studie a odborník na dynamiku populací z univerzity v Odensee. „Zranitelnost druhu, jeho schopnost odolávat klimatickým změnám, nesouvisí s ohrožením druhu a rizikem vyhynutí. Je tu řada jiných negativních faktorů – pytláctví, znečištění, konkurence invazních druhů – které dokáží vyhubit druh, který by jinak klimatickým změnám odolával dobře.“
Změny klimatu přinesou více extrémů. „A zvířata se s těmito extrémy budou muset vyrovnat stejně, jako vždy,“ uzavírá Jones. Dá se odtušit, že změny klimatu promění vhodnost stanovišť, a tak mohou být živočichové nuceni stěhovat se do nových oblastí. I tyto přesuny mohou mít velký dopad na funkce ekosystému.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Richard Vacek
20.9.2022 07:58Co je proti tomu dnešní změna klimatu?