https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/bbc-proc-divoka-zvirata-utoci-na-cloveka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč divoká zvířata útočí na člověka?

24.8.2024 03:44 (ČTK)
Bergereová ani Chaputová popsaná napadení nijak nevyprovokovaly. Jde o takzvaná nečekaná setkání mezi člověkem a šelmou, kdy prvek překvapení podnítí obranné mechanismy zvířete.
Bergereová ani Chaputová popsaná napadení nijak nevyprovokovaly. Jde o takzvaná nečekaná setkání mezi člověkem a šelmou, kdy prvek překvapení podnítí obranné mechanismy zvířete.
Foto | Doryce S / Flickr
Keri Bergereová se spolu se svými přítelkyněmi jedno sobotní odpoledne projížděla na kole po stezce vedoucí hustým lesem nedaleko Fall City ve státě Washington, když jim cestu zkřížily dvě pumy. Jedna šelma utekla do lesa, ale druhá se otočila a během několika vteřin 60letou ženu strhla z kola, píše server BBC.
 
"Nebyla možnost se jim postavit, abychom je zastrašily nebo tak něco," řekla médiím po incidentu jedna z kamarádek Annie Bilottaová. Mladá puma sevřela Bergereové obličej a 15 minut ho nepustila. Přítelkyně zkoušely všechno možné - zvíře mlátily klacky, na hlavu mu hodily asi desetikilový kámen a bodly ho nožíkem, zatímco Bergereová pumu šťouchala do očí a tlamy. Když puma konečně na chvilku povolila stisk, žena utekla. Setkání s divokou šelmou přežila, ale utrpěla značné a trvalé nervové poškození.

Ve vesničce Haines Junction v kanadském teritoriu Yukon si Vanessa Chaputová šla zaběhat se svým psem, když si všimla tří medvědů grizzly. Jako příslušnice původního národa Kaska se odmalička setkávala s vrcholovými predátory a věděla proto, že si od nich má držet velký odstup. Když se ale pes Chaputové vyvlékl z vodítka, jeden z medvědů na ni zaútočil a čelistmi jí sevřel hlavu. Zachránil ji skřipec ve vlasech, který se medvědovi zlomil v tlamě a překvapil ho natolik, že ji pustil.

Zvíře pak rozptýlil štěkot psa a Chaputová dokázala doběhnout k nejbližší silnici a zavolat si pomoc. Na setkání má vzpomínky v podobě jizev, zlomené kosti, poškození nervů a natrženého tricepsu.

Bergereová ani Chaputová popsaná napadení nijak nevyprovokovaly. Jde o takzvaná nečekaná setkání mezi člověkem a šelmou, kdy prvek překvapení podnítí obranné mechanismy zvířete. Podle zkušeností odborníka na medvědy grizzly Chrise Servheena je to nejčastější důvod medvědích útoků. "Medvěd se běžně snaží člověka srazit na zem nebo ho jinak zneškodnit, protože má strach. Pak uteče," vysvětluje expert.

Jakmile se zvířata začnou spoléhat na jídlo, které najdou v kempech nebo popelnicích, lidem se přestanou vyhýbat. Ztráta instinktivního strachu je pak žene do situací, kdy jim hrozí konflikt s člověkem. Ty pak třeba u medvědů často končí utracením šelmy.
Jakmile se zvířata začnou spoléhat na jídlo, které najdou v kempech nebo popelnicích, lidem se přestanou vyhýbat. Ztráta instinktivního strachu je pak žene do situací, kdy jim hrozí konflikt s člověkem. Ty pak třeba u medvědů často končí utracením šelmy.
Foto | Jean-Pierre Lavoie / Wikimedia Commons

Střetů mezi lidmi a divokými zvířaty přibývá v důsledku rozrůstající se lidské populace i nedostatku zdrojů způsobeného klimatickou změnou. To může až příliš často vést k utracení nebo odvezení zvířete a ve finále mařit úsilí o ochranu přírody. Podobné konflikty už vedly k devastaci populací vlků v Evropě a Spojených státech a k vyhynutí jednoho z poddruhů tygra v jihovýchodní Asii.

"Těmto útokům se dostává hodně pozornosti, ale jejich počet je ve skutečnosti velmi nízký," říká Vincenzo Penteriani ze Španělské národní rady pro výzkum (CSIC). Podle studie z roku 2023, na které se Penteriani podílel, se v letech 1950 až 2019 odehrálo 5089 útoků velkých šelem na člověka. Jen 32 procent z nich skončilo smrtí napadeného.

Existují tři další běžné příčiny útoků predátorů na člověka, z nichž některým lze lépe předcházet než jiným. Přirozeným konfliktům založeným na agresi - tedy například těm, při nichž samice chrání svá mláďata nebo zvířata chrání zdroj potravy - lze často předejít, pokud se lidé drží dál od těchto zvířat a jejich krmení.

To ale nestačí u šelem, které člověka vnímají jako prostředek k získání potravy. Jakmile se zvířata začnou spoléhat na jídlo, které najdou v kempech nebo popelnicích, lidem se přestanou vyhýbat. Ztráta instinktivního strachu je pak žene do situací, kdy jim hrozí konflikt s člověkem. Ty pak třeba u medvědů často končí utracením šelmy.

Vyskytují se i útoky zvířat, které vyprovokují lidé, když se s nimi fotografují nebo je v přírodě krmí. Zvířata jsou pak často utracena z preventivních důvodů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.8.2024 08:50
Zvířata útočí na člověka z několika důvodů. Strachu o sebe či mláďata - většinou zastrašující útok s pár škrábanci či kousnutími, ale může být i smrtelný. Velké šelmy berou sedmdesátikilového tvora jako zdroj potravy, o jeho božské nadřazenosti se ve škole neučili. Nocování ve stanu v divočině, surfování na hluboké vodě či plavení na loďce mezi línými hrochy je na Darwinovu cenu, resp. pokoušení osudu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.8.2024 09:16 Reaguje na Karel Zvářal
A kolik takových se i přesto najde. Upřímně řečeno, stanoval jsem skoro měsíc v Mexiku a občas se stalo, že kojoti přišli až skoro k nám. Příjemné to není, i když jde jen o toho kojota.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.8.2024 09:23 Reaguje na pavel peregrin
To buďte rád, že vám tam neproplížil chřestýš nebo štír. Osobně se bez takové exotiky minu, stačí mi to zhlédnout na kabelovce.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2024 10:05 Reaguje na Karel Zvářal
Chřestýši a štíři jsou v pohodě. Mnohem nebezpečnější jsou blbci z rodu Homo sapiens.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.8.2024 11:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No jo, samozřejmě, v první řadě. Nedávno o tom mluvil i Jan D. po pobytu v j. Americe. Tady je ale článek o zvířatech, mně stačí, když chytnu v noci štípanec (luftuju) nevím od čeho (pavouk?) a i ta mírná bolest mě děsí, co se z toho vyklube... Dejte mi pokoj s různými tramtáriemi:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2024 14:23 Reaguje na Karel Zvářal
Na to nemusíte jezdit do Tramtárií. Kamarád bydlí u Prahy a sklípkan mu pobíhá volně po bytě. Jediné, na co si kámoš musí dávat pozor, je, aby ho nezašlápl, když jde v noci na záchod. :)))
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.8.2024 18:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud je to Růženka Grammostola rosea tak je v ohrožení ona.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2024 21:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
Brachypelma mexicana.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.8.2024 08:56 Reaguje na Karel Zvářal
U nás doposud nebyl problém.Začímám mít strach ze zelených mužíků.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.8.2024 10:02
Proč divoká zvířata útočí na člověka?
Důvod je jednoduchý - protože už mají lidí plné zuby.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.8.2024 11:01
Mě spíš zajímá proč, když už si někdo dá tu práci a napíše článek, neuvede vše. Tvrzení, že " střetů mezi lidmi a divokými zvířaty přibývá v důsledku rozrůstající se lidské populace i nedostatku zdrojů způsobeného klimatickou změnou" není úplné.
Co tak říci, že střetů přibývá i z důvodu růstu početnosti některých druhů . Růst početnosti potom automaticky znamená i snížení či nedostatek zdrojů a nemusí to tedy být pouze díky " klimatické změně".
Co tak říci i to, že delší doba ochrany druhu vede u některých ke ztrátě plachosti před člověkem. Někomu se to asi nehodí.
Odpovědět
RT

Richard Toman

24.8.2024 12:57 Reaguje na Jarek Schindler
Komu asi že? Kolikrát např.na Slovensku narostla za posledních třicet let populace medvědů proti populaci Slováků?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.8.2024 15:11 Reaguje na Richard Toman
Tak v roce 2010 ( jestli mám správné údaje) mělo Slovensko 5435000 obyvatel V roce 2023 to bylo o 10 tisíc obyvatel méně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.8.2024 10:16 Reaguje na Jarek Schindler
Ekologistům se vaše zdůvodnění nebude líbit, protože jim stačí
příroda na obrazovce a městském parku. Proto jsou proti tomu, aby
lidé přírodou chodili, přespávali v ní a užívali jejich darů, jako
zvěře, hub, lesních plodů a dřeva. Je to často závist, že si toho
lidé užívají a že proto i něco dělají a tak jim házejí klacky
pod nohy čímkoliv, co je odradí v tom pokračovat. Bojují proti
všem dosavadním ochranářům, aby jim to znechutili a zbytek se
snaží z přírody vyhnat i díky velkým šelmám a zákazům vstupu
na kdysi běžně dostupná místa. Zakazují i jakoukoliv prozatím
provozovanou činnost a naopak jim nevadí "průmyslová" turistika
obřích hotelů, sjezdovek, lanovek, silnic a parkovišť. Horský
hotel bez bazénů a welnes dnes už prakticky nenajdete a pěší
turista je "obtížný hmyz", který neutrácí jako ti VIP hosté
s gold platební kartou. A spát grátis ve stanu v lese? Co z
toho mimo toho nocležníka je? Zakázat to a ať jde do hotelu,
kde utratí za noc tisícovku a za jídlo druhou. To je host
hor jak má být a ne nějaký tremp, co spí v lese a sní to, co
přinesl. Takové je třeba z lesa vyhnat jakýmkoliv způsobem.
Tím způsobem mohou být nejenom zákazy, ale i hladoví medvědi,
kteří ztrácejí plachost před lidmi díky totálnímu hájení. Po
staletí měli zafixováno, že se mají lidem vyhýbat, protože je
člověk vrcholový predátor a totální ochranou jsou vrcholovým
predátorem nyní oni. Naučit je to zpět bude bolestivé!
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.8.2024 19:10 Reaguje na Břetislav Machaček
Vidím to stejně.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.8.2024 07:53
Proč zvířata útočí na člověka? Protože je to jejich přirozenost, přirozená agresivita, boj o území, obranu, mláďata, potravu.
To jenom my jsme na to zapomněli, vnímáme zvířata jako plyšového medvídka, s kterým si holčička povídá.
Norm. příroda znamená, že půjdeme do lesa v dobré náladě a už se třeba nevrátíme. Proto lidé vybíjeli vlky, medvědy, i vytlačení indiánů v Americe byla kulturní nutnost - kdo by chtěl postupovat riziko na projížce na koni, že skončí jako mrzák nebo mrtvola okradený, bez skalpu. Podobně nebezpečné byly naše lesy za středověku, nikoli tak z důvodu divé zvěře ale z důvodu divých loupežníků- jejich představitel byl např. Jan Žižka z Trocnova!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist