https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kudy-se-bude-ubirat-kapka-ktera-vam-naprsela-na-dvur
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kudy se bude ubírat kapka, která vám napršela na dvůr?

23.2.2022 07:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Začali s tím před lety hydrologové na Aljašce. Vyšli z průvodní databáze MERIT DEM, která na základě hydrologických dat udává informace o rozloze povodí, směru a akumulaci proudění řek, opíraje se o informace o nadmořské výšce lokality a například ještě šířce koryta. A s patřičnou licencí to celé přilepili na mapový podklad z GoogleEarths. Výsledek celého snažení byl takovou vcelku nenáročně roztomilou hříčkou.
 

Mohli jste si zahrát na déšť a ťuknout na libovolné místo interaktivní mapy, a ta vám ukázala, kudy dešťová kapka, s polohou dopadu stanovenou s přesností na 90 metrů, nejspíš zamíří do moře. Poté, co se třeba sveze několika potoky a řekami. Bylo to hezké, to ano, ale fungovalo to jen na mapovém podkladu Aljašky. A bylo to nekompletní, protože kapky se jim někdy ztrácely v Kanadě.

Z Aljašky až na konec světa

Další etapou vývoje tedy byla úprava, rozšíření databází a nových map s regionálně-mezinárodním přesahem, kterými se plocha záběru rozšířila na celé Spojené státy americké a Kanadu. To už se vývoje chopili specialisté z univerzitních oddělení hydro-informatiky, pokročilého modelování a geologického průzkumu. Využili přitom open-source zdrojů. A aplikace, nazvaná River Runner, se stávala populárnější. Nejen mezi věci znalými akademiky, ale i zvědavými laiky, mezi něž úspěšně pronikala. Na vrcholu své slávy si s ní každou minutu hrálo kolem 500 uživatelů. Zkoušejících, kudy se může ta jedna kapka z dešťového mraku ubírat dál.

David Blodgett, specialista v oblasti vodních zdrojů a integrovaného modelování geologického průzkumu, obdržel spolu s kolegy programátory za takto modifikovaný program-nástroj zhruba stejné množství díků jako kritiky. Stížnosti se většinou týkaly toho, že je to celé fajn, ale nedá se to použít v Brazílii, Číně nebo Súdánu. Proto, díky mezinárodní spolupráci, vznikl River Runner Global. Aplikace, s kterou si konečně můžete hrát i vy.

Ne, River Runner Global není nějak zásadním a extrémním dílem. Zatím. Vlastně, je až schematicky zjednodušeným nástrojem, který vám může trochu pomoci identifikovat vzájemnou návaznost vodních cest a jejich interakcí. Který na základě vypočtené elevace místa dokáže identifikovat, odkud a kam může ona dešťová kapka zamířit.

Nedokonalá aplikace, která roste na kvalitě s uživateli

Je to dynamická hračka, znázorňující to, kudy se voda nejspíš ubírá do řek a názorně vysvětlující princip fungování povodí. A nefunguje nijak přesně tam, „kde už to víme“. Třeba na podrobnější mapě České republiky, kde se vámi zadaná dešťová kapka obvykle automaticky „chytne“ té nejbližší a největší vodoteče, nebo jakékoliv větší plochy vodní hladiny, aniž by zvažovala celkovou systematiku komplikovanějších rozvodí.

Například moje dešťová kapka, jež se vypršela na poli za vesnicí, se skokem „objevila“ v rybníku o 13 kilometrů dál, aniž by si všimla malého potůčku hned vedle místa svého dopadu, jež ovšem tekl na opačnou stranu. V Dunaji, potažmo v Černém moři, skončila stejně.

Síla aplikace River Runner Global vyniká, spíš než za humny, na rozsáhlých územích, kde to „zase tak přesně ještě nevíme“, a kde třeba mohou zpřesňující informace od uživatelů znamenat jistý průlom. Těch možných zpřesnění, třeba jen u názvů aplikaci neznámých malých toků, se sešlo přes 3500. Aplikace tím roste na kvalitě, a má potenciál stát se obřím mezinárodním lexikonem, zaplňujícím bílá místa v hydrologických mapách. I v našem poznání. Interaktivní vizualizace rozvětvených povodí, přesahujících hranice států, je informace pro environmentální bádání rozhodně podnětná. Stejně jako vědět, kam se jednou třeba dostane kapka, která vám spadne na dvůr.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

23.2.2022 08:37
protože stoupá hladina oceánů a rozšiřují se pouště, kapka vody, dříve či později, skončí v oceánu
,doba ledová nějak nepřichází i když měla podle odborníků už začínat a tak se nekoná ani ukládání kapky vody do ledovců,
kapky jsou líné a mají cestu jednodušší než kdysi
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.2.2022 11:38
Jedna kapka už to capka
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist