https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/meteorologie-slaby-polarni-vir-zvysuje-predvidatelnost-pocasi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Meteorologie: slabý polární vír zvyšuje předvídatelnost počasí

17.3.2024 06:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na ilustračním snímku zvlněná konfigurace polárního víru 5. ledna 2014.
Na ilustračním snímku zvlněná konfigurace polárního víru 5. ledna 2014.
Licence | Volné dílo (public domain)
Počasí je chaotický systém a jeho předpovídání na několik týdnů dopředu představuje velkou výzvu. Přesnost dlouhodobých předpovědí zůstává obecně nízká. Vědci z Mnichovské univerzity zjistili, že dlouhodobá předpověď počasí v severní Evropě je nyní snazší. Díky slabému polárnímu víru.
 
I mírné zlepšení v kvalitě předpovědi počasí se může ukázat jako cenné pro různá odvětví. Například zemědělci se na předpovědi spoléhají při určování optimální doby setí či sklizně, dodavatelé energie je využívají k předvídání výkyvů ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů a pracovníci veřejného zdravotnictví je využívají k přípravě na vypuknutí nemocí, jako je malárie nebo horečka dengue, které souvisejí s konkrétními povětrnostními podmínkami.

Vědci z Mnichovské univerzity nyní zkoumají jev, který má svůj původ ve stratosféře, vrstvě atmosféry nacházející se 15 až 50 kilometrů nad našimi hlavami.

„Předchozí práce ukázaly, že během severské zimy může stav cirkulace v polární stratosféře poskytnout užitečné informace pro zlepšení dlouhodobých předpovědí, zejména pro počasí nad severním Atlantikem a Eurasií,“ vysvětluje Thomas Birner, profesor teoretické meteorologie na Mnichovské univerzitě.

Zejména když polární vír (pás silného cirkumpolárního východního proudění ve stratos

féře) silně zeslábne nebo se rozpadne, severoatlantické tryskové proudění má tendenci posunout se na jih a pravděpodobnost chladných období nad Eurasií se zvyšuje. Takové rozpady víru jsou poměrně vzácné a dochází k nim přibližně jen každou druhou zimu. Jeho čas však opět nadešel. „Jedna taková událost se v současné době rozvíjí s odpovídajícími očekávanými dopady na počasí v Eurasii v nadcházejících týdnech,“ říká Thomas Birner.

A nyní k počasí: chladné, ale méně chaotické

Ve studii, která byla nedávno zveřejněna v časopise Communications Earth & Environment, upozorňují meteorologové z Mnichovské univerzity na další aspekt vlivu stratosféry na dlouhodobé předpovědi počasí: Slabé stavy polárního víru, jako je ten, který v současnosti panuje, jsou obvykle doprovázeny sníženou nejistotou 3-5týdenních předpovědí nad severní Evropou.

Autoři zjistili, že soubory předpovědí vykazují snížený rozsah možných povětrnostních podmínek přibližně o 25 %. Tyto soubory se skládají z velkého počtu jednotlivých předpovědí, které se obvykle rozcházejí v delších předpovědních obdobích. V době, kdy je polární vír slabý, je rozptyl mezi těmito předpověďmi nad severní Evropou menší, což činí počasí předvídatelnějším.

„Tuto sníženou nejistotu předpovědi přisuzujeme posunu severoatlantického tryskového proudění směrem na jih,“ říká Jonas Spaeth, doktorand Meteorologického institutu Mnichovské univerzity a hlavní autor nové studie.

Související posun drah zimních bouří směrem na jih, které jsou v tomto období hlavním zdrojem nejistoty předpovědi, způsobuje menší bouřkovou aktivitu, a tím i snížení nejistoty předpovědi nad severní Evropou. Naopak nad jižní Evropou se nejistota předpovědi zvyšuje.

„Naše studie vrhá nové světlo na meteorologické jevy, kdy se nejistota předpovědí počasí na několik týdnů dopředu systematicky snižuje nebo zvyšuje,“ říká Jonas Spaeth.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.3.2024 07:09
No jo no,
postupná likvidace Amazonského deštného pralesa a stále se zvyšující se letecká doprava, nemá na počasí žádný vliv, že !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.3.2024 10:44 Reaguje na smějící se bestie
je zajímavé, že volíte extrémy. Extrém chudoby a extrém přepychu sebevychvalující civilizace práva bez povinností s péčí o to, co nám bylo zapůjčeno do užívání po dobu naší fyzické existence, ne proto abychom zničili.
To jsou věci, které " vidíme". Je mnoho problémů, které nejsou tak na očích ale dotýají se každého z nás, zpravidla "průmyslová" chemie.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.3.2024 10:36
podstatou věci je, že ten Polární Vortex úplně nezmizí. Může se zvětšovat, zmenšovat ale pořád bude.
To je důvod, proč klima nebude nikdy podle naší klima excelovské tabulce přání.
Děje se to, co se děje a buď se s tím dokážeme srovnat nebo ne. Bojovat proti něčemu takovému nedává smysl.
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.3.2024 11:35
Popletené, ale pro některé hodící se k matení lidstva. Změna klimatu je cyklický planetární jev, změna aktuálního počasí je krátkodobý maximálně několik let trvající jev. Takže kdy je několik suchých let, nelze to svádět na klimatickou celoplanetární změnu. Ta nastane, děj se co děj, ale až se naplní potřebné a nutné podmínky, které člověk nemá jak a čím ovlivnit.
Odpovědět
PE

Petr Elias

17.3.2024 19:36
Však oni jim to místní žvahlavové vysvětlí. :)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

17.3.2024 20:35
Článok je zle preložený a chvíľami naozaj stráca pôvodný význam, ak vôbec nejaký mal. Posledné zimy bol práve polárny vortex veľmi silný, čo sa prejavovalo slabými zimami a veľmi chladnou jarou. Proste sa polárny vortex rozpadol až v marci alebo apríli a studený vzduch zo severu sa mohol vyliať aj ´do našich zemepisných šírok. Jav, ktorý sa popisuje v článku je tzv. náhle stratosférické oteplenie, ktoré spôsobuje rozpad či narušenie polárneho vortexu už v zime a vyliatie studeného vzduchu aj do našich zemepisných šírok. Našťastie sme toho boli ušetrení a tak si zase chlad vychutnávali aj zamrznutí aligátori v kalifornii. Inak náhle stratosférické oteplenie nijako nesúvisí s globálnym oteplením.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.3.2024 23:03
Co ze to tihle vedci konkretne rikaji pro letosni jaro? Duben, kveten nebo i posledni tyden brezna? Ze bychom to pak porovnali :)
Pozn. Kratkodobe predpovedi numerickych modelu - rekneme na tyden - nezpochybnuji


Související posun drah zimních bouří směrem na jih, které jsou v tomto období hlavním zdrojem nejistoty předpovědi, způsobuje menší bouřkovou aktivitu, a tím i snížení nejistoty předpovědi nad severní Evropou. Naopak nad jižní Evropou se nejistota předpovědi zvyšuje. „Naše studie vrhá nové světlo na meteorologické jevy, kdy se nejistota předpovědí počasí na několik týdnů dopředu systematicky snižuje nebo zvyšuje,“ říká Jonas Spaeth.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist