Meteorologie: slabý polární vír zvyšuje předvídatelnost počasí
Vědci z Mnichovské univerzity nyní zkoumají jev, který má svůj původ ve stratosféře, vrstvě atmosféry nacházející se 15 až 50 kilometrů nad našimi hlavami.
„Předchozí práce ukázaly, že během severské zimy může stav cirkulace v polární stratosféře poskytnout užitečné informace pro zlepšení dlouhodobých předpovědí, zejména pro počasí nad severním Atlantikem a Eurasií,“ vysvětluje Thomas Birner, profesor teoretické meteorologie na Mnichovské univerzitě.
Zejména když polární vír (pás silného cirkumpolárního východního proudění ve stratos
féře) silně zeslábne nebo se rozpadne, severoatlantické tryskové proudění má tendenci posunout se na jih a pravděpodobnost chladných období nad Eurasií se zvyšuje. Takové rozpady víru jsou poměrně vzácné a dochází k nim přibližně jen každou druhou zimu. Jeho čas však opět nadešel. „Jedna taková událost se v současné době rozvíjí s odpovídajícími očekávanými dopady na počasí v Eurasii v nadcházejících týdnech,“ říká Thomas Birner.
A nyní k počasí: chladné, ale méně chaotické
Ve studii, která byla nedávno zveřejněna v časopise Communications Earth & Environment, upozorňují meteorologové z Mnichovské univerzity na další aspekt vlivu stratosféry na dlouhodobé předpovědi počasí: Slabé stavy polárního víru, jako je ten, který v současnosti panuje, jsou obvykle doprovázeny sníženou nejistotou 3-5týdenních předpovědí nad severní Evropou.Autoři zjistili, že soubory předpovědí vykazují snížený rozsah možných povětrnostních podmínek přibližně o 25 %. Tyto soubory se skládají z velkého počtu jednotlivých předpovědí, které se obvykle rozcházejí v delších předpovědních obdobích. V době, kdy je polární vír slabý, je rozptyl mezi těmito předpověďmi nad severní Evropou menší, což činí počasí předvídatelnějším.
„Tuto sníženou nejistotu předpovědi přisuzujeme posunu severoatlantického tryskového proudění směrem na jih,“ říká Jonas Spaeth, doktorand Meteorologického institutu Mnichovské univerzity a hlavní autor nové studie.
Související posun drah zimních bouří směrem na jih, které jsou v tomto období hlavním zdrojem nejistoty předpovědi, způsobuje menší bouřkovou aktivitu, a tím i snížení nejistoty předpovědi nad severní Evropou. Naopak nad jižní Evropou se nejistota předpovědi zvyšuje.
„Naše studie vrhá nové světlo na meteorologické jevy, kdy se nejistota předpovědí počasí na několik týdnů dopředu systematicky snižuje nebo zvyšuje,“ říká Jonas Spaeth.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
smějící se bestie
17.3.2024 07:09postupná likvidace Amazonského deštného pralesa a stále se zvyšující se letecká doprava, nemá na počasí žádný vliv, že !
Jaroslav Řezáč
17.3.2024 10:44 Reaguje na smějící se bestieTo jsou věci, které " vidíme". Je mnoho problémů, které nejsou tak na očích ale dotýají se každého z nás, zpravidla "průmyslová" chemie.
Jaroslav Řezáč
17.3.2024 10:36To je důvod, proč klima nebude nikdy podle naší klima excelovské tabulce přání.
Děje se to, co se děje a buď se s tím dokážeme srovnat nebo ne. Bojovat proti něčemu takovému nedává smysl.
Milan Milan
17.3.2024 11:35Vladimir Mertan
17.3.2024 20:35Miloš Zahradník
17.3.2024 23:03Pozn. Kratkodobe predpovedi numerickych modelu - rekneme na tyden - nezpochybnuji
Související posun drah zimních bouří směrem na jih, které jsou v tomto období hlavním zdrojem nejistoty předpovědi, způsobuje menší bouřkovou aktivitu, a tím i snížení nejistoty předpovědi nad severní Evropou. Naopak nad jižní Evropou se nejistota předpovědi zvyšuje. „Naše studie vrhá nové světlo na meteorologické jevy, kdy se nejistota předpovědí počasí na několik týdnů dopředu systematicky snižuje nebo zvyšuje,“ říká Jonas Spaeth.