https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/milovicka-rezervace-divokych-koni-celi-vyhruzkam-a-vydirani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milovická rezervace divokých koní čelí výhrůžkám a vydírání

21.9.2022 09:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nastražené pytlácké oko v milovické rezervaci.
Nastražené pytlácké oko v milovické rezervaci.
Foto | Miloslav Jirků / Česká krajina
Když na podzim roku 2016 informovali ochránci přírody o útoku pytláků v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, byl to jeden z mála případů, kdy autoři populárního projektu zveřejnili zprávu o tlaku, kterému je rezervace vystavena. Od doby jejího vzniku v roce 2015 se však rozhodně nejednalo o ojedinělý případ. Světově unikátní lokalita čelí nátlaku po celou dobu své existence.
 
„Kdyby Dalibor Dostál založil rezervaci v divokých devadesátých letech, nepochybně by skončil někde na dně přehrady. Dnešní doba má sice na první pohled kultivovanější, ale ve svém důsledku také velmi brutální metody,“ říká fotograf Michal Köpping, který projekt obrazově dokumentuje od jeho vzniku. Naráží především na období, kdy zakladatel rezervace odmítl v roce 2019 nátlak, aby se vzdal dokončení rezervace podle původních plánů. O rozsáhlé pozemky nedaleko dálnice se totiž dlouhodobě zajímají různé skupiny. Od developerů, přes spekulanty s pozemky až po různé kmotry z devadesátých let, kteří chtějí investicí do pozemků vyprat peníze.

Když rezervace odmítla těmto tlakům ustoupit, přišel úder z nečekané strany. „Během jediného roku jsme měli v rezervaci více než dvacet různých kontrol, které se nám snažily rozdat pokuty v milionových částkách. Šlo v podstatě o pokus rezervaci finančně zlikvidovat, aby už do budoucna záměrům o ovládnutí pozemků nepřekážela,“ vzpomíná Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina, která světoznámou rezervaci velkých kopytníků vytvořila ve spolupráci s vědci kvůli ochraně ohrožených motýlů, květin a dalších druhů.

V nejtěžších chvílích chodily rezervaci výzvy k zaplacení zhruba čtyř milionů korun, což by ekonomicky nepřežila. „Bylo to v době nejhlubší uzávěry v důsledky pandemie covidu 19, kdy nebylo možné vytáhnout paty z bytu, natož s někým jednat o řešení situace,“ popisuje Dalibor Dostál jedny z nejtěžších okamžiků v historii rezervace. Díky odvoláním připraveným ve spolupráci s odborníky, se nakonec částku podařilo snížit na několik set tisíc, kterou rezervace uhradila díky daru od mladého technologického startupu. „Dodnes mě mrzí, s jakou lehkostí a samozřejmostí tehdy vyšly mnohé úřady tlakům na pozemky vstříc,“ dodává Dalibor Dostál.

Protože je původní profesí novinář, je na různé pokusy o zastrašování zvyklý. „Pamatuji se, jak mi před lety vyhrožoval jeden jihočeský poslanec profesní likvidací, pokud nepřestanu psát článku podporující bezzásahový režim v nejcennějších částech Národního parku Šumava,“ vzpomíná Dalibor Dostál. „Jindy mi zase uprostřed noci volal rozčilený ministr vnitra a hrozil, že vezme samopal a vystřílí redakci, protože ho rozzlobil článek o privatizaci majetku tohoto resortu. Ale bylo to samozřejmě vysloveno v afektu, takže předpokládám, že to nemyslel vážně,“ dodává Dalibor Dostál s úsměvem.

Tlaky, kterým je vystaven jako zakladatel rezervace, se však podle jeho slov výrazně liší od toho, co zažil jako novinář. „V médiích šlo spíše o jednorázové zastrašování. Ventilaci okamžitých emocí. V případě rezervace velkých kopytníků jde o dlouhodobou, systematickou snahu o likvidaci projektu,“ porovnává Dalibor Dostál. Tyto tendence začaly dávno předtím, než divocí koně v roce 2015 vyběhli do milovického vojenského prostoru. „Tlaky, aby rezervace vůbec nevznikla, odstartovaly již v roce 2013, kdy jsme podali žádost o dotaci, z níž byl vznik rezervace financován. S různými formami vyhrožování a zastrašování se tak potýkáme již deset let,“ shrnuje Dalibor Dostál. V jednom případě hrozil rezervaci i policista tím, že když se rezervace nevzdá části území ve prospěch jednoho z komerčních projektů, začne se zabývat jejím financováním, „kde se vždycky něco najde“. Případně, že obviní z korupce vědce, kteří dělají v rezervaci výzkum, aby znevěrohodnil jejich závěry o pozitivním vlivu pastvy velkých kopytníků na lokalitu.

V některých případech byly příčinou hrozeb nevhodné investiční projekty. „Když jsme před lety dali negativní stanovisko k výstavbě, která by znehodnotila rozsáhlou část unikátní přírodní rezervace, začal nás investor vydírat tím, že pokud nezměníme postoj, bude po nás soudně vymáhat miliony na projekční a přípravné práce. Ani tehdy jsme tlakům neustoupili,“ poznamenal Dalibor Dostál.

Ve zlém se mu vrátily i další případy, kdy se snažil zabránit ničení ojedinělé přírody v této lokalitě. „Když jeden podnikatel začal zavážet okraj rezervace desítkami tun stavební suti, požádaly jsme příslušný úřad, aby zakročil a dalšímu rozšiřování černé skládky zabránil. Úřad nejenže proti dalšímu navážení odpadů nezasáhl, ale navíc sdělil podnikateli moje jméno. Ten mi pak opakovaně vyhrožoval fyzickou likvidací,“ říká Dalibor Dostál a navazuje: „To, že mi kvůli ochraně motýlů bude někdo vyhrožovat zastřelením v zemi, jako Česká republika, a navíc v jedenadvacátém století, jsem popravdě úplně nečekal.“

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina

Neradostná bezpečnostní situace, v níž se rezervace velkých kopytníků dlouhodobě nachází, se přitom diametrálně liší od toho, co je běžné v jiných evropských zemích. „Spolupracujeme s podobnými rezervacemi v celé Evropě. To, čemu musíme čelit v České republice, neznají nejenom kolegové z vyspělých zemí, jako je Německo, Francie nebo Nizozemí, ale ani ze států, jako je Bulharsko nebo Rumunsko. Něco podobného se neděje snad už ani v Albánii,“ posteskl si Dalibor Dostál. O život přitom nešlo jenom jemu. V rámci jedné z kontrol pohrozil jeden z úřadů utracením zvířat v rezervaci na náklady chovatele. V rámci dalších jednání se však podařilo tento scénář odvrátit.

Podle zakladatele rezervace však není situace jen negativní. „Pokud bychom byli na všechno sami, tak bychom tyto tlaky samozřejmě už dávno neustáli. Poděkování za dlouhodobou podporu patří především Ministerstvu životního prostředí a městu Milovice. A pracovnicím Státního zemědělského intervenčního fondu za profesionální a vstřícný přístup. A všem úředníkům, kteří dokáží dlouhodobým tlakům odolat. V těch nejtěžších situacích nás zachránila také obrovská podpora veřejnosti a firemních dárců, Bez nich by už rezervace dávno neexistovala,“ ocenil Dalibor Dostál. Za pomoc s řešením útoku pytláků ocenil přístup kriminálních policistů z Mladé Boleslavi. „Prvních deset let příprav a budování rezervace bylo extrémně tvrdých. Možná by už bylo pomalu na čase, aby se po tak dlouhé době prostředí v České republice začalo poněkud kultivovat,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v lednu roku 2015. Stala se první rezervací na světě, kdy žijí divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. Také díky tomu je celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let. Zprávy o ní přinesla média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Mnohá z nich opakovaně. Projekt získal prestižní ocenění, včetně Ceny Josefa Vavrouška, Ceny SDGs nebo Ceny prezidenta Ekofilmu. Zakladatel rezervace Dalibor Dostál byl letos zařazen do televizního cyklu Zelený hrdina, již dříve obdržel za svoji podporu neziskového sektoru ocenění jako Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové nebo Mediální čin roku Nadace OKD. V minulosti působil jako vedoucí redakce domácího a ekonomického zpravodajství Deníku, později jako šéf zpravodajství a šéfredaktor celostátní redakce.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

21.9.2022 09:38
„Prvních deset let příprav a budování rezervace bylo extrémně tvrdých. Možná by už bylo pomalu na čase, aby se po tak dlouhé době prostředí v České republice začalo poněkud kultivovat,“ uzavřel Dalibor Dostál.

- no, pokud myslí, dejme tomu, "českou kulturu", tak si bude muset počkat. Nejdřív musí odejít značná část populace na druhý břeh a proběhnout generační obměny. Jen nevím kolik. Blbost je často docela dědičná.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.9.2022 12:36 Reaguje na Anyr
Generační obměna nic nevyřeší. Mafie si vychovává nástupce. Je to stejné jako s komunisty. Taky se předpokládalo, že zmizí v propadlišti dějin a i když vypadli z poslanecké sněmovny, pořád mají svoji voličskou základnu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.9.2022 17:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Problém je majetkoprávní. Pokud chce někdo hospodařit na pozemcích po svém, musí je vlastnit, neboť po převratu platí, že soukromý majetek je nedotknutelný. Pozemky na rezervaci je nutno vykoupit buď do rukou ochrany přírody nebo spolku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.9.2022 19:36 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pozemky jsou v majetku státu. Pokud to stát s ochranou přírody myslí vážně, měl by pozemky pod rezevací převést na nadaci, která rezervaci spravuje.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.9.2022 23:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Chráněné území je ale jen pod částí pastvin, ne?
Odpovědět
me

meluzína

21.9.2022 14:13
Víc se mi líbí odborné články o fauně a floře v milovické rezervaci - bývají hodně zajímavé, inspirují mě k lepší péči o pastviny i zvířata..., protože nejen tráva je pastvina, ale i brouci, ptáci, savci a číst jak se vrací život do vytěžené krajiny je fajn. Tohle má nadpis jak z Blesku, a obsah je také do Blesku, víc by se mi líbil článek z Milovic na nějaké odborné téma.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.9.2022 15:39 Reaguje na meluzína
Ten článek je druhá straně mince s názvem - ochrana životního prostředí. Myslím si, že sem patří, protože ukazuje druhou stranu snahy o ochranu přírody.
Odpovědět
pa

pavel

24.9.2022 10:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
vážený druhá strana je i to že že soudruzi papláši z tzv. ekoochrany si tam jezdí léčit svoje ego tím že autama vjíždí přímo do ohrady tzn. že od ní mají klíče a předvádí se tam před svými rodinkami/ od babiček až po děti/ a promenují se mezi zvířady a fotí se u toho jak je krmí - zažil jsem i odlov a uspání zubra při kterém se tam promenovali i nezletilí a fotili se u toho jak mladej zubr leží -ti holandani co čekali na naložení jen kroutili hlavami co je to za šou jak mi řidič svou chochtavou němčinou vysvětlil že toto ještě neviděl děti při odlovu - letos z jara jsem tam dokonce viděl jak si dělá obstarožný seladona /bílý SUV/ fotečky s dvěma mladoučkými holčinami asi studentkami co asi chtěli zápočet ano toto je ta velká ochrana kdykoli tam přijedu tak tam probíhá nějaká ukázková šou pro pár vyvolených co si z toho dělaj prezentační safari pro sebe a svoje známý
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

21.9.2022 17:16 Reaguje na meluzína
Tohle není žádná fikce, tohle je dvrdá realita,protože lidi za prachy udělají cokoliv !!
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.9.2022 22:27
No a? V podstatě totéž dělají aktivistické tlupy v případě dopravních staveb nebo energetiky. Chybí asi ty osobní útoky, spíš se využívá postup "přes úřady".
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

22.9.2022 19:52 Reaguje na Viktor Šedivý
A v tom je jádro pudla Viktore. Postup přes úřady a osobní útok je něco naprosto odlišného. Takže vaše "No a?" je s prominutím na facku. A to naprosto pomíjím svůj názor na věc.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.9.2022 20:10 Reaguje na Pavel Hájek
Není to nic zásadně odlišného. Stále jen šikana.
Údajné vyhrožování fyzickou likvidací je samozřejmě za hranou, ale na snaze o získání prostoru pro vlastní činnost nebo na ochraně ekonomických zájmů nevidím nic špatného.

Sám za sebe se vcelku pochopitelně raději podívám na pastvinu se stádečkem zvířat než třeba na chemičku - jenže je mi jasné, že nás něco musí živit a hraní na tzv. divoké koně a imitaci praturů to fakt nikdy nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

22.9.2022 20:33 Reaguje na Viktor Šedivý
"Ještě jednou něco takového napíšeš a nechám ti zpřelámat hnáty a z nemocnice půl roku nevylezeš"
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

22.9.2022 20:37 Reaguje na Viktor Šedivý
Chápu, že se toho asi neleknete, ale pro někoho kdo věnuje velkou část života a úsilí ochraně ŽP a setkal se s tím opakovaně, to může být dost traumatizující. Dotyčný je trochu nebojsa, já bych možná vycouval. Takže jakákoliv podpora, i ve vašem případě "No a?" je nepřípustná. Můžete se rozepsat o svém názoru, ale fyzické vyhrožování je třeba
jednoznačně odsoudit!!
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.9.2022 21:02 Reaguje na Pavel Hájek
Škoda je, že jednoznačně neodsuzujete celkem hulvátské vystupování tzv. ochránců přírody ve zdejších diskuzích, vysmívání se důchodcům, výzvy k jejich vybití a odstranění, což je podle mě nepřípustné.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.9.2022 23:56
Tohle info o odvrácené straně zdařilého a užitečného projektu mne zajímá.
Nějaké házení klacků pod nohy je v podobných případech asi obvyklé, ale že to je až takhle drsné, dlouhodobé a intenzivní, to mne překvapuje. Držím palce Daliboru Dostálovi a celé České krajině, aby vydrželi a aby se jim dařilo.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.9.2022 15:08
... zkonzultoval s předními protikorupčními organizacemi postupy, které vůči neziskové organizaci uplatňovaly některé úřady. Ať už šlo o extrémně dlouhé lhůty různých rozhodnutí, kdy rezervace čeká na některé souhlasy celé roky, nebo o rozdílné požadavky kladené na neziskovou organizaci a komerční subjekty realizující ve stejné době obdobné aktivity. Výsledek byl jednoznačný: jak neodůvodněné průtahy tak nerovné přístup označily protikorupční organizace za typický projev korupčního jednání na úřadech. A doporučily kromě mnohaletého jednání, která nevedla k žádnému pokroku, o věci začít nahlas hovořit a informovat.

... Pro mě je korupce nadále nepřijatelná, ale je zřejmé, že podnikatelé v tuzemsku by bez úplatku v některých situacích nepřežili,“ upozornil Dalibor Dostál.

... korupční tlaky nejsou spojené s institucí, která dotace poskytuje, ale s úřady, které mají pro čerpání dotace dodávat různá stanoviska a potvrzení. ... Víc než cokoli jiného tento systém připomíná výpalné,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Zdroj: https://www.ceska-krajina.cz/3291/jde-to-i-bez-korupce-chtel-ukazat-novinar-prisel-o-celozivotni-uspory-a-skoncil-se-statisicovymi-dluhy/
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.9.2022 15:11 Reaguje na Majka Kletečková
Přimlouvám se za vytvoření případové studie, z níž bude zřejmé, jaké korupční situace musela rezervace od svého založení řešit a kterým typům chování úředníků by tak zodpovědné instituce měly věnovat pozornost.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2022 22:20 Reaguje na Majka Kletečková
Chudák pan Dostál. Já se zase přimlouvám za prošetření jeho slov. Pokud mu někdo vyhrožoval či se jej snažil vydírat jistě celou věc hlásil policii. No a potom je tu druhá možnost a tou je zase již několikrát panem Dostálem předvedená hra na city. Jednou , kvůli uředníkům hrozilo vybití stáda. Nyní je mu zase vyhrožováno. Jediné co se nemění je číslo učtu na konci článku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist