https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-miste-udajneho-incidentu-s-vlkem-jsme-pritomnost-vlci-smecky-nezjistili-informuje-aopk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na místě údajného incidentu s vlkem jsme přítomnost vlčí smečky nezjistili, informuje AOPK

15.3.2023 13:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek vlka.
Ilustrační snímek vlka.
Podle informací médií mělo dojít v sobotu či v neděli k útoku zvířete, údajně vlka, na psa v Krušných horách, poblíž Hory sv. Šebestiána. Mělo se jednat o zvíře z pětičlenné smečky. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provedla na místě terénní šetření, které přítomnost vlčí smečky v oblasti nepotvrdilo.
 
Napadený byl v pondělí dvakrát telefonicky kontaktován s žádostí o setkání a návštěvu místa, kde mělo k útoku dojít. Vždy se omluvil, že je u lékaře. V telefonickém rozhovoru však upřesnil místo útoku. Popsal jej tak, že smečka vlků vyšla z lesního porostu na louku, kde se zastavila. Jeden z vlků se měl oddělit a rozběhnout s cílem napadnout psa. Při obraně psa pak došlo ke zranění.

Zoolog AOPK ČR zkontroloval celé širší území, kde mělo k incidentu dojít. Prohlížel zejména plochy, kde by mohly být zjištěny pobytové znaky, včetně navazujících lesních pozemků. Podél nich byla směrem k loukám téměř souvislá sněhová pokrývka. Žádné pobytové znaky vlka obecného - tedy stopy, trus či zbytky kořisti - se však najít nepodařilo. Vidět nebyly ani stopy člověka s malým psem. V okolí obce Nová Ves byly na sněhu na cestě patrné stopy stopy velkého plemene psa.

Nedaleko od místa, kde mělo k incidentu dojít, v oblasti Menhartického vrchu, probíhal počátkem března pravidelný monitoring velkých šelem. V té době tu ležela souvislá sněhová pokrývka – a ani tehdy zde nebyly nalezeny žádné vlčí stopy či jiné pobytové znaky, které by přítomnost vlků dokládaly. Podle pracovníků Městských lesů Chomutov, s nimiž je pravidelně výskyt vlků v oblasti Hory Svatého Šebestiána konzultován, se zde od podzimu žádná větší vlčí smečka nezdržuje. Byli tu pozorováni nepravidelně maximálně dva jedinci.

Snímek z místního šetření.
Snímek z místního šetření.
Zdroj | AOPK ČR

„Situaci skutečně nebereme na lehkou váhu. Právě proto kolega vyrazil hned v pondělí do terénu, aby ověřil, co se ve skutečnosti stalo. Jediné, co můžeme v tuto chvíli říci, je, že kromě výpovědi napadeného – která se objevuje v různých verzích – nic nenasvědčuje přítomnosti vlčí smečky na místě údajného incidentu. Pomohla by analýza DNA z oblečení, která by spolehlivě doložila, zda se jednalo o vlka. Oblečení prý bylo vypráno. Celou oblast budeme samozřejmě podrobně monitorovat i nadále. Nedomníváme se však, že by měli mít lidé důvod k obavám. Doporučujeme však obecně, aby psi byli ve volné přírodě vždy na vodítku. Uvítáme další informace, které by mohly vnést k objasnění události,“ konstatuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Vlk je šelma, jejíž přirozený návrat do naší přírody vzbuzuje kontroverze. Po sociálních sítích se například šíří nejrůznější videa ze zahraničí a jsou vydávána za tuzemská. I proto je důležité zjistit, jak celý incident proběhl,“ uzavírá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Pro hodnocení problematických situací, které souvisejí s přítomností vlků, připravila AOPK ČR pohotovostní plán a projednala jej se zástupci Českomoravské myslivecké jednoty a chovatelských svazů. Nyní je před schválením ministerstvy. Pokud by došlo k nestandardnímu chování, ze kterého vyplývá, že vlk ztratil před člověkem respekt, měl by být podle tohoto plánu z populace odstraněn.


reklama

 
AOPK ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

15.3.2023 14:38
Zřejmě toho pána napadl Duch Svatý v rouše vlčím. Asi by se do toho měl vložit místní farář a taškařice bude dokonalá.
Odpovědět

Radek Čuda

15.3.2023 15:28 Reaguje na pavel peregrin
A nebo pán zcela prozaicky kecá ... možné je oboje a oboje úplně stejně.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.3.2023 17:39 Reaguje na Radek Čuda
Až na to tržné zranění na ruce. To si asi pán nevymyslel. Zrovna tak mi přijde přitažené za vlasy tvrzení o psu ve smečce vlků, jak jsem tady někde četl a zrovna jako na potvoru se ten jediný pes oddělil a útočil. Tohleto jsou pohádky ovčí babičky a ochranáři si hrají s ohněm.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.3.2023 01:36 Reaguje na pavel peregrin
Snad se dozvíme z vyšetřování policie, co se onomu pánovi skutečně stalo.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

18.3.2023 00:14 Reaguje na Majka Kletečková
Pokousal ho pastevecký pes místního ovcemila
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.3.2023 16:00
To je zajímavé. V jiném článku ochranářů se píše :" ochránci zvířat událost zpochybňují, protože smečku znají a nikdy nikoho nenapadla". Nemohli by ti ochranáři, když už lžou , lhát alespoň unisono?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.3.2023 17:41 Reaguje na Jarek Schindler
Jistě. Ale jak to u nás už tak chodí, opravdu se bude muset něco stát, aby se příslušné orgány rozhoupaly.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.3.2023 07:29 Reaguje na pavel peregrin
Jako vždy chybí nápravná a preventivní opatření. Navíc vždy se reaguje až po katastrofě. Po povodních 1997, 2002 se kvapem odváděla voda a ejhle, ono je sucho.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.3.2023 05:19 Reaguje na pavel peregrin
Neměl jsem na mysli činnost orgánů státní správy. Píši o tom, že nyní to vypadá a ochranáři tvrdí, že tam žádní vlci nejsou a nebyli. Ihned po údajném incidentu ale tvrdili, že smečku, která je absolutně plachá, znají. Obě dvě strany se tedy shodli na pěti vlcích. Těžko říci kde je pravda ale tohle považuji za rozpor.
Odpovědět
ML

Miroslav Linda

16.3.2023 07:46
Dnes ti samí odborníci z AOPK tvrdí že v oblasti smečka vlků je a je bezproblémová.🤷😂😂😂
Asi by se stopaři Zvadlé pero a Vyschlá puklina z Duhy měli dohodnout na jedné verzi. Vypadají jak pitomci když jeden den v oblasti žádná smečka není a druhý den je ale je bezproblémová 🤦🤦🤦
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.3.2023 09:23 Reaguje na Miroslav Linda
A přesně o tom to je. Zoufalá snaha zpochybnit případ.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.3.2023 05:24 Reaguje na Miroslav Linda
No ona ta pětičlená smečka o které mluvil ten napadený a bezproblémová pětičlená smečka o které mluvili ochranáři bylo první kolo v kterém se obě strany shodly na smečce o pěti vlcích. Až další vyjádření ochranářů je o tom , že se tam vyskytují , pokud se tedy vůbec vyskytují, maximálně dva vlci.
Odpovědět
PD

Pavel Dvořák

17.3.2023 13:06
Hmm, typický. Vlčí smečka v přírodě vadí, kdežto čůráci, tahající ty svoje agresivní bestie do přírody, aby tam nesmyslně likvidovaly volně žijící živočichy, ti jsou úplně v pohodě.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2023 20:20 Reaguje na Pavel Dvořák
Typický agresor trol, jezevčík byl na vodítku. Tak kdo je tu .....?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

18.3.2023 00:16 Reaguje na Pavel Dvořák
Ten chlap poštval svého agresívního jezevčíka na smečku vlků a málem byla tato kompletně zlikvidována, i stopy po sobě zahladila.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.3.2023 21:09
AOPK něco šetří?
A on se najde naiva, který si myslí, že AOPK by mohla vyšetřit, že vlci jsou problém a že už znamenají riziko?
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.3.2023 22:46
Už jenom čekám kdy se objeví zpráva že to jsou hybridi jako u toho napadení v Polsku, tam tu agresivní smečku vystříleli a žádní hybridi to nebyli.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

19.3.2023 06:04
Případ je úplně jasný. Chlap se poukousal do ruky sám, aby vyvolal nenávist vůči vlkům. Důkazy?: 1. Okamžitě si vypral a zaštepoval potrhané oblečení, aby se nedala zjistit jeho DNA, 2. Stopaři na místě žádného vlka nenašli (jenom stopy velikého psa), 3. Žádná skupina pěti vlků se v lokalitě nikdy nevyskytovala a navíc tato skupina je naprosto bezproblémová. Opatření: Chlapa zavřít až zčerná, protože šíří dezinformace. Punktum.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist