https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nejisty-osud-hospodareni-u-italske-reky-pad
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejistý osud hospodaření u italské řeky Pád

12.9.2023 06:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Řeka Pád a rýžová pole.
Řeka Pád a rýžová pole.
Období sucha střídající se s ničivými záplavami. V oblasti, kterou protéká italská řeka Pád, se již zřetelně projevuje změna klimatu. Její tok ukazuje na problémy středozemské krajiny a nutí k úvahám o tom, jak čelit stále náročnějším podmínkám počasí.
 
Slunce zapadající nad deltou řeky Pád vybarvuje kořeny rýžových rostlin plovoucí v mělké vodě do zářivě žluté barvy. Pěstitelka rýže Elisa Moretto z italského regionu Veneto je s pěstováním rýže spojená rodinným dědictvím. Dokládá to například rodinná fotografie hrdě vystavená v jejím obchodě. Rýžová farma se nachází 20 km od delty řeky Pád, hospodaří na 46 hektarech a pěstuje pět odrůd rýže.

Elisa Moretto stojí před svým rýžovým polem, které musela zorat dříve, než plánovala.
Elisa Moretto stojí před svým rýžovým polem, které musela zorat dříve, než plánovala.
Foto | Vittoria Torsello

Elisa Moretto ale po letech hospodaření na vlastní půdě sleduje, jak její pole začíná sužovat narůstající koncentrace soli. Tu za sebou nechává nedaleké moře, které sem někdy zasáhne. Sůl v půdě ale předznamenává pokles budoucí produkce. "Největší strach mám z toho, že si moře půdu vezme zpět," obává se Elisa. Píše se rok 2022 a Itálie čelí největšímu suchu za posledních 500 let. Neúprosný sluneční svit a nedostatek srážek si vybírají daň i na Elisiných rýžových plodinách. Zrna jsou vyprahlá, zuhelnatělá a prázdná.

"To, čeho jsme svědky, je nepochybně důsledkem probíhajících klimatických změn," poznamenává Ramona Magno, odbornice na sucho a dezertifikaci z Národní rady pro výzkum. Středozemí, včetně Itálie, je považováno za oblast citlivou na klimatické změny. Její dopady jsou zde výraznější než na jiných místech planety. Rok 2023 však s sebou nese něco neočekávaného.

Popraskaná půda na sójovém poli.
Popraskaná půda na sójovém poli.
Foto | Vittoria Torsello

Dočasné zmírnění pocitu ohrožení

V květnu vystřídaly spalující teploty v Itálii povodně, které dočasně zmírnily obavy z období sucha. "Řekněme, že letos jsme se vrátili k normálu; od května jsme se nesetkali s žádnými problémy," poznamenává inženýr Mantovani ze společnosti Consorzio di Bonifica Delta del Po. Nicméně, jak upozorňují odborníci Národní rady pro výzkum, ačkoli se zdá, že se krátkodobé a střednědobé podmínky vracejí k normálu, kumulovaný deficit srážek za posledních 12-24 měsíců pro některé oblasti v severní Itálii znamená latentní sucho.

Sluncem spálené rýžové klasy.
Sluncem spálené rýžové klasy.
Foto | Vittoria Torsello

Nestabilita klimatu v oblasti delty Pádu zvyšuje zranitelnost zemědělců. Pěstitelka sóji Lucia La Presa se obává, že jí brzy budou chybět potřebné dotace, infrastruktura, vybavení a moderní zemědělské metody, aby se s novou realitou vyrovnala. "Bez vody netuším, co může přežít," přiznává Lucia. Svou farmu a pole zdědila v roce 1983 a chápe, že změny v hospodaření vyžadují čas. Jedno z řešení, které se nabízí, je technologii asistované evoluce, kdy se rostliny geneticky upravují. Třeba tak, aby lépe odolávaly vůči suchu. Zatím Lucii dávají smysl i malá každodenní opatření, jako je například opětovné používání vody z klimatizace.

Lucia La Presa jede na kole vedle svého sluncem spáleného sójového pole.
Lucia La Presa jede na kole vedle svého sluncem spáleného sójového pole.
Foto | Vittoria Torsello

Oblast delty Pádu je dlouhodobě bohatá na zemědělskou produkci, mezi hlavní plodiny patří právě rýže a sója. "Mnohé z těchto tradičních plodin však nyní vyžaduje nadměrné množství vody, zejména v obdobích intenzivního sucha a v době, kdy moře zasahuje do koryta řeky. A to je činí ekonomicky neudržitelnými," upozorňuje Ramona Magno. Podle ní je načase zvážit pěstování jiných druhů plodin, které jsou odolnější, anebo prozkoumat kulturně přizpůsobené odrůdy, které jsou schopné odolávat extrémním podmínkám.

Novou naději přináší do regionu i evropské nařízení o obnově přírody, které v červenci schválil Evropský parlament. Jeho cílem je do roku 2030 obnovit 20 % znehodnocené půdy a mořských oblastí. Národní plán obnovy a odolnosti (PNRR), který se k nařízení vztahuje, obsahuje plány právě i pro Pádskou oblast. Konkrétně se zaměřuje na úsilí o renaturalizaci. Zahrnují obnovu funkčnosti říčního systému Pádu, reaktivaci přírodních procesů a podporu biologické rozmanitosti. Cílem těchto iniciativ je zajistit účinnější a udržitelnější využívání vodních zdrojů, včetně obnovy říčních úseků uměle upravených v minulosti.

Spálené sójové klasy.
Spálené sójové klasy.
Foto | Vittoria Torsello

Řešení směrem k odolnosti

Část navržených opatření je dnes již zastaralá, jiná jsou pozastavená a čekají na to, až na ně budou finance. "Protisolné bariéry jsme vybudovali již před 40 lety," komentuje inženýr Mantovani.

Jedním z pozastavených projektů je Piano Laghetti, který počítá s vytvořením vodní rezervy, která by byla k využití v případě potřeby. Vizí je do roku 2030 vytvořit až 10 000 vodních nádrží, čímž by se zvětšilo množství vody zadržené v deltě řeky. Mohly by sloužit k zavlažování a zároveň do nich být odvedena voda při odvodnění. Nejvíce by z toho měli prospěch rybáři.

Rybáři

Caterina Mancin vytahuje z moře slávky udušené bílými řasami.
Caterina Mancin vytahuje z moře slávky udušené bílými řasami.
Foto | Vittoria Torsello

Podél silnice Sacca degli Scardovari na konci delty Pádu stojí chaty, kde žije asi 1400 lidí, živících se rybolovem. Caterina Mancinová pracuje v jedné z těchto chat spolu se svým manželem. V Sacca, která se nachází mezi mořem a řekou, je několik jednoduchých zařízení na chov slávek, přičemž ta Caterinina se nachází nejblíže k moři a jsou vystavena účinkům tropikalizace, rostoucí teploty a změn v mořském ekosystému. "Jsme neviditelní," stěžuje si. Loviště, která jsou rybářům důvěrně známá, se jim proměňují před očima. Migrují do nich cizí druhy, jako je modrý krab a mikroskopická řasa, která měkkýše dusí. "Znemožňuje to rybolov tradičními sítěmi," vysvětluje komplikace Antonio Gottardo, prezident společnosti Legacoop.

S teplejšími zimami, nedostatečnými finančními prostředky italského státu a pomalou modernizací infrastruktury se problémy spojené s rychlými změnami ještě zhoršují. Nestabilní vodní podmínky brání fungování bariér na říčních ramenech. Potřeba plánovat budoucnost tváří v tvář klimatickému kolapsu vyžaduje víc než jen reformismus a adaptaci; vyžaduje drastickou transformaci a přiznání si, že krize je na prahu.

Zařízení pro chov slávek.
Zařízení pro chov slávek.
Foto | Vittoria Torsello

Organizace, jako je Legambiente, chápou závažnost těchto problémů a snaží se zavádět inovativní řešení v boji proti extrémním povětrnostním jevům.

Úlovek s několika dospělými mušlemi.
Úlovek s několika dospělými mušlemi.
Foto | Vittoria Torsello

Situaci může zlepšit změna priorit, například snížení emisí skleníkových plynů. Jenže to není vládní priorita. Itálie naopak obnovuje dotace pro fosilní průmysl.

Sacca degli Scardovari.
Sacca degli Scardovari.
Foto | Vittoria Torsello

"Ještě nejsme politicky a akčně připraveni, přestože jsme svědky klimatické změny již několik let. Reagujeme jen když se objeví extrémy počasí a vzniknou škody. Pomalu však musíme přejít k jinému přístupu: snažit se rizikům předcházet nebo je alespoň snižovat, ať už jde o řešení sucha nebo zvládání extrémních projevů počasí. Musíme myslet na obě strany mince, hledat řešení pro doby, kdy je vody málo, ale také se připravit na snížení škod při přívalových deštích," uzavírá Ramona Magno.


reklama

 
foto - Torsello Vittoria
Vittoria Torsello
Autorka je novinářka a ekologická aktivistka. Vystudovala politologii na Boloňské univerzitě a obor Žurnalistika, média a globalizace na Dánské univerzitě v Aarhusu a na Karlově univerzitě v Praze.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2023 07:42
Nevím proč, ale neustále se mi natíská výraz Držkopád.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2023 07:56 Reaguje na Karel Zvářal
A vzhledem k blízkosti Sahary bych vsadil spíše na tequilu než na burizony.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.9.2023 14:26 Reaguje na Karel Zvářal
člověk by měl použít důvtip a dovednosti. V krajině obyčejně odpovědi najdete, proč se děje, co se děje. Kde se dějí tak extrémní výkyvy, odpověď i uvidí. Děje se to proto, abychom se poučili a udělali co je možné ke zmírnění výkyvů jevů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2023 14:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vedle následků zemětřesení a nečekaných záplav jsou nářky kolem jedné neúrody marginálií, kterou vyřeší změna plodin. Naše planeta je hezká, ale dovede lidstvo ledasčím překvapit. V toku dějin jsou toto ale jen bezvýznamné epizody.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.9.2023 20:02 Reaguje na Karel Zvářal
jestliže v mohou být záplavy v Libyi tak není důvod ke stresu. Některé archeologické průzkumy uváděli, že Sahara byla někdy zelená. Myslet si, že by existoval nějaký vědec, který by tomuhle rozuměl je dost naivní představa, nicméně následky jsou vždy reálné, ať jsou jakékoliv a to je cesta.
Zlepšování odolnosti krajiny čelit výkyvům. Často jsou lidi zaměstnáni hlavně sami sebou, než aby to viděli a to je třeba i ten důvod, proč dávají ekologové rozklad k projektu D35 u Svitav.
V přírodě je snad vše nějakým procesem ale určitě není ze dne na den ( ale také se děje), proto bezvýznamné epizody nejsou, vše má svůj význam.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.9.2023 17:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To byla snad tisíciletá vody, spláchla půlku města - vůbec s tím při výstavbě nepočítali. Takže než takovou, tak to raději nic.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.9.2023 10:54
Slečna autorka je vysoce kvalifikovaná, jen opomněla napsat, jak za(na)řídit číně a indii, aby intenzivně snižovali sodovkáč.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.9.2023 14:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
je krátkozdaké a celkem hloupé si myslet, že za tuto situaci jak se odehrává klima může jen sodovkáč....to je kombinace událostí, tedy nastala situace, kdy se několik faktorů spojilo. To, že Země v minulosti prošla různými obdobími změn klimatu je známé a empericky dokázané viz střídání doby ledové a oteplování. My jsme udělali tolik zásahů do krajiny, že nám Země vystavla vysvědčení, toho, jak se o ní staráme.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

12.9.2023 14:58
Kde je ten jouda, který tu pořád vyřvává, že oteplování má převážně přínosy?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.9.2023 20:14
Zelené bláboly po italsky. V r. 1997 zasáhla Moravu tisíciletá voda a nikdo si na změnu klimatu ani nevzpomněl. To samé o pár let později v Praze.
Holt , dne s je v moďě sodovkáč a klimatická změna, zastupující řádění čarodejnic ve středověku v dobách neúrody.
Na někoho se to svést musí a sodovkáč nemumí psát tisková prohlášení jako ekomagoři v Bruselu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2023 20:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Chcete říct, že svět se mění, klima zůstává? Asi víte, že kromě skleníkových plynů vedu v patrnosti další dva vlivy (nebudu urážet přítomné jejich opakováním), které též mají nezanedbatelný vliv. A čtyři silné povodně během šestnácti let kolem milénia jsou důkazem, že je něco porouchaného v klimatickém systému. Můžeme se chlácholit, že je to náhoda, já si to ale nemyslím. Z dříve popsaných důvodů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.9.2023 09:40
Značná část vody scházející italským řekám končí v horách, kde zavlažuje
sady v suťových svazích. Odpaří se tudíž už tam a nedoteče ani do údolí.
Navíc je jasné, že pokud nebudeme umět zachytit rozkolísané srážky, tak
se toho dočkáme všude. Ono i napůl vyschlá přehrada je lepší, než vyschlá
řeka bez nadlepšování vodou z té přehrady. To ale mnozí stále nechtějí
chápat, dokud se to nedotkne jich samotných. Přizpůsobit se dané situaci
je základem přežití lidstva po miliony let, kdy se stěhoval podle toho,
kde se lépe žilo a oblékal se, když mu bylo zima. Stavěl si přístřešky
aby nezmoknul a nebylo mu zima, když mrzlo. Pokud by se choval jako
vyznavači "matky přírody" a rezignoval, tak vyhynul. Pokud by se choval
jako EU, tak taky, protože by se soustředil na předem prohranou bitvu
a převálcovali by ho tvorové schopni se situaci přizpůsobit. Nezapomeňme
tak na předky, kteří se snažili přizpůsobit čemukoliv včetně politických
zřízení pouze proto, že základem bylo přežít nepříznivou momentální dobu.
Pročpak asi skladovali i loňskou sklizeň a nezbavili se jí před sklizní
novou? No protože sázeli na jistotu a nikoliv na naději, že se urodí dost.
Proč stavíme přehrady i když prší, no protože nemusí pršet déle a voda
nebude. No a pak přijde povodeň, voda odteče a po ní sucho. Kdo má plné
přehrady, tak je na tom stejně jako ten, který má plné sýpky při neúrodě.
Vody má dost i když neprší a nepláče, že se blíží konec Světa. Svět tu
bude stále, ale přežijí pouze ti, co se změnám umí přizpůsobit.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

13.9.2023 17:39
Zase ty žvásty zelené sekty a darmožroutů z EU! Ale my jim ukážeme! Povoláme dynamické megahypersuprčupr trio (možná jich ale bude více, nějaká stáž, nebo tak..) odborníků Vinkler, Kalenda a Macháček. Prvnímu odborníkovi to dobře politicky myslí, tak přitáhne ruskočínské soudruhy zhodnotit problém. Druhý svým spektakulárním objevem přesvědčí Jupiter aby se krotil a neovlivňoval tolik klima v Itálii. A třetí odborník všade vystaví gigantické přehrady a kanály a to vše sám a vlastníma rukama, protože má páru jak bejk, selskej rozum a je ze staré gardy! :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.9.2023 19:56 Reaguje na Petr Eliáš
33 let máme nový vzor a tím je USA a EU. Nějaký pátek už v EU dokonce jsme a ona příroda jde do kytek čím dál více. Čímpak to je? Pole jsou bez hnoje a není co zaorávat, protože to končí v bioplynu. Dobytka (mimo některých diskutérů) je stále méně a méně. Tudíž i toho hnoje. Potěžební zbytky končí v energetice místo v lese. Ryby se dusí v zabahněných a znečištěných vodách. Mizí hmyz, drobné ptactvo, zajíci atd. Půdu zastavujeme sklady, silnicemi, montovnami a paneláky naležato. Vśe se děje ve jménu zisku za KAŽDOU CENU
a o skutečné ochraně přírody se pouze blábolí a dělá se opak
toho, co by mohlo situaci zvrátit. Neustále přibývá bioplynek,
přibývá tepláren na štěpku, hnůj nahrazují umělé hnojiva, do
řek pouštíme na prvý pohled čistou, ale ve skutečnosti jedovatou
vodu stále více a více. Co chcete vychvalovat? Pěstování jablek
v Itálii v suťových svazích na kapkové závlaze s tekutými
umělými hnojivy? Nebo pěstování kukuřice pro bioplynku komplet
na umělých hnojivech? Naše generace už má odpracováno a na té
vaši záleží, jakou si přichystáte budoucnost. Bez zásob vody
v přehradách se do budoucna neobejdete a nakonec je budete muset
nové budovat, pokud budete chtít přežít. Žít z podstaty toho,
co se vybudovalo v minulosti nelze věčně a brzo přijdete na to,
že staré dožije a nové nebude. Prvá bude doslouživši energetika
a hned potom krachující zemědělství na zhuntované půdě. Takovým
mudrlantům jako vy dokonce přeji.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.9.2023 12:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale no tak chlape. Tvá generace a zejména ty dokážeš holýma rukama hrabat zavlažovací kanály v tvrdé žule, tak pojď ještě tahat, ty to dáš. ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.9.2023 16:19 Reaguje na Petr Eliáš
No a vaše generace umí hrabat pouze peníze za nic.
Pardon na dluh, který umíte dělat opravdu dobře!
Potěmkinovy vesnice postavené na dluh neprodukují
nic kloudného a dluhy není čím splácet. Nebýt tu
dožívajících elektráren a továren, tak se to už
sesypalo dávno, ale brzy se dočkáte, protože to
už drží pohromadě pouze sílou vůle a levnou
pracovní silou. Generace pracující za pár korun
rukama končí a máte hrůzu z toho, kdo bude dělat
manuálně. Povím vám věštbu: Nakonec vy, protože
za žvásty vás takoví jako vy už živit nebudou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist