https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ohnostroje-jsou-pro-ptaky-vaznym-ohrozenim-cizp-za-ne-muze-ulozit-pokutu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu

19.5.2024 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
 

Pro ptáky je ohrožující v podstatě jakýkoliv ohňostroj se silným zvukovým nebo vizuálním efektem ve vzdálenosti stovek metrů až kilometrů. Vymezit období, kdy by negativní vliv na ptactvo nehrozil, prakticky nelze.

„Téma konání ohňostrojů je často diskutováno na přelomu roku ve spojení s novoročními oslavami, pro ptáky jsou však ohňostroje problematické i jindy. K velmi zásadnímu rušení dochází především v období hnízdění, které obecně trvá od dubna do konce srpna. Světelné záblesky a hluk způsobují stres a zmatení, což vede ptáky k opuštění hnízd,“ vysvětluje ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES Veronika Oušková. Odborné poznatky k vlivu zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky shrnuje článek Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pro úmyslné rušení či ohrožení volně žijících ptáků je dle zákona o ochraně přírody a krajiny nutné disponovat rozhodnutím o odchylném postupu. K uskutečnění akce, která by mohla rušit či ohrozit zvláště chráněné druhy ptáků, musí mít její organizátor výjimku. V obou případech je potřeba obrátit se na příslušný orgán ochrany přírody, který v případě povolení akce stanoví podmínky pro její konání.

„V případech, kdy dojde uspořádáním ohňostroje k porušení zákona s negativním vlivem na ptáky, může být uložena pokuta. Ta může podle zákona o ochraně přírody a krajiny pro podnikatele a právnické osoby dosahovat až milionu korun, v případě fyzických osob až deset tisíc korun,“ upozorňuje Veronika Oušková.

Použití zábavní pyrotechniky začala řada měst a obcí omezovat. Od pořádání tradičního novoročního ohňostroje v posledních letech ustoupilo například hlavní město Praha.

„Vnímáme pozitivně tendenci ke snižování využití ohňostrojů a k jejich nahrazování méně rušivými alternativami. Ohňostroje jsou přesto stále častou součástí společenských akcí. S ohledem na nutnost chránit zájmy ochrany přírody se inspekce bude na tuto problematiku více zaměřovat,“ dodává Veronika Oušková.


reklama

 
ČIŽP

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

19.5.2024 18:23
Ohňostroje by mohli ptákům narušit režim, ale kdo pořádá ohňostroj v blízkosti jejich hnízd. Mimochodem stejně bych o tom dost pochyboval, protože u mně hnízdící rehci, sýkory, nebo kosové naprosto v klidu vyvádějí mladé a v pohohodě snášejí hudbu, sekačky, pilu dokonce i cirkulárku. Nebo labutě i kachny vyvádějí mladé a vedle nich se prohání vodní skútry na plné pecky. Takže podpořit nějakou průkaznou statistikou by si takovéto informace jistě zasloužili.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.5.2024 19:23 Reaguje na Milan Milan
Neúkolujte druhé a průzkum proveďte sám. Hoďte sousedům do ložnice o půlnoci několik dělbuchů a sledujte reakce. Měsíc počkejte, a zase u někoho jiného ten "běžný hluk" zopakujte. Jestli přežijete tyto akce bez úhony, napište o průběhu "projevů (sdílené) radosti" na Ekolist zprávu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.5.2024 20:03 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.5.2024 20:12 Reaguje na Majka Kletečková
No né?, děkuji!-) Někteří už na můj někdejší návrh najeli a pořídili si apku Silvestr. Super! A těm, kdo chce slavit pyrotechnikou, tak povolit jen domácí oslavy, např. ve sklepě nebo v kuchyni, a ták. Městský intravilán má větší denzitu ptáků než národní parky. Zkrátka retardy nebrat!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.5.2024 10:31 Reaguje na Milan Milan
Ty rušivé činnosti, které jste popsal jsou prováděny ve dne za světla a vyplašená zvířata trefí zpět na hnízdo po odeznění rušivého činu.
U ohňostrojů se tak děje ale za tmy a denní pták, či zvíře se tu
noc nevrátí k potomstvu, které buď prochladne a nebo se stane obětí nočních predátorů. Doporučuji nejprve přemýšlet v souvislostech,
než hájit neobhajitelné a argumentovat to něčím, co má jiné dopady.
U mne rehek hnízdí rovnou půl metru od vchodových dveří a kosi pravidelně v sousedově živém plotě z thůjí a víte proč? Ono to
rušení je ve dne, navíc pravidelné a nakonec prospěšné z hlediska
odrazení predátorů od útoku na naše chráněnce. Ti kosi u něho
vyvedli tři mladé z hnízda dva metry od hojně užívané pergoly
a bohužel dva mladí se stali obětmi predace až po opuštění hnízda
a přemístění do mého "lesa", kde se predátoři nebáli až tak, jako
u té pergoly. Takže takové rušení má naopak paradoxně kladný vliv,
ale ohňostroje nikoliv. Nevím proč takové hlouposti, jakými jsou
ohňostroje a petardy omlouváte, ale pan Zvářal vám názorně ukázal,
že to můžete zkusit na sousedech, ale na revanš o to samé poprosit
i je. Jsem zvědav na vaši reakci, když by vám v noci bouchla v
ložnici petarda a nebo dokonce z ní vyšlehl plamen. Asi by bylo
co prát, pokud by to nebyla rovnou práce pro psychiatra.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist