Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
Pro ptáky je ohrožující v podstatě jakýkoliv ohňostroj se silným zvukovým nebo vizuálním efektem ve vzdálenosti stovek metrů až kilometrů. Vymezit období, kdy by negativní vliv na ptactvo nehrozil, prakticky nelze.
„Téma konání ohňostrojů je často diskutováno na přelomu roku ve spojení s novoročními oslavami, pro ptáky jsou však ohňostroje problematické i jindy. K velmi zásadnímu rušení dochází především v období hnízdění, které obecně trvá od dubna do konce srpna. Světelné záblesky a hluk způsobují stres a zmatení, což vede ptáky k opuštění hnízd,“ vysvětluje ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES Veronika Oušková. Odborné poznatky k vlivu zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky shrnuje článek Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Přečtěte si také |
Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptákyPro úmyslné rušení či ohrožení volně žijících ptáků je dle zákona o ochraně přírody a krajiny nutné disponovat rozhodnutím o odchylném postupu. K uskutečnění akce, která by mohla rušit či ohrozit zvláště chráněné druhy ptáků, musí mít její organizátor výjimku. V obou případech je potřeba obrátit se na příslušný orgán ochrany přírody, který v případě povolení akce stanoví podmínky pro její konání.
„V případech, kdy dojde uspořádáním ohňostroje k porušení zákona s negativním vlivem na ptáky, může být uložena pokuta. Ta může podle zákona o ochraně přírody a krajiny pro podnikatele a právnické osoby dosahovat až milionu korun, v případě fyzických osob až deset tisíc korun,“ upozorňuje Veronika Oušková.
Použití zábavní pyrotechniky začala řada měst a obcí omezovat. Od pořádání tradičního novoročního ohňostroje v posledních letech ustoupilo například hlavní město Praha.
„Vnímáme pozitivně tendenci ke snižování využití ohňostrojů a k jejich nahrazování méně rušivými alternativami. Ohňostroje jsou přesto stále častou součástí společenských akcí. S ohledem na nutnost chránit zájmy ochrany přírody se inspekce bude na tuto problematiku více zaměřovat,“ dodává Veronika Oušková.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Milan Milan
19.5.2024 18:23Karel Zvářal
19.5.2024 19:23 Reaguje na Milan MilanKarel Zvářal
19.5.2024 20:12 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
21.5.2024 10:31 Reaguje na Milan MilanU ohňostrojů se tak děje ale za tmy a denní pták, či zvíře se tu
noc nevrátí k potomstvu, které buď prochladne a nebo se stane obětí nočních predátorů. Doporučuji nejprve přemýšlet v souvislostech,
než hájit neobhajitelné a argumentovat to něčím, co má jiné dopady.
U mne rehek hnízdí rovnou půl metru od vchodových dveří a kosi pravidelně v sousedově živém plotě z thůjí a víte proč? Ono to
rušení je ve dne, navíc pravidelné a nakonec prospěšné z hlediska
odrazení predátorů od útoku na naše chráněnce. Ti kosi u něho
vyvedli tři mladé z hnízda dva metry od hojně užívané pergoly
a bohužel dva mladí se stali obětmi predace až po opuštění hnízda
a přemístění do mého "lesa", kde se predátoři nebáli až tak, jako
u té pergoly. Takže takové rušení má naopak paradoxně kladný vliv,
ale ohňostroje nikoliv. Nevím proč takové hlouposti, jakými jsou
ohňostroje a petardy omlouváte, ale pan Zvářal vám názorně ukázal,
že to můžete zkusit na sousedech, ale na revanš o to samé poprosit
i je. Jsem zvědav na vaši reakci, když by vám v noci bouchla v
ložnici petarda a nebo dokonce z ní vyšlehl plamen. Asi by bylo
co prát, pokud by to nebyla rovnou práce pro psychiatra.