https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pancerove-pesti-i-protitankove-rakety.v-rezervaci-velkych-kopytniku-zasahoval-pyrotechnik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pancéřové pěsti i protitankové rakety. V rezervaci velkých kopytníků zasahoval pyrotechnik

5.4.2023 15:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pyrotechnik v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích.
Pyrotechnik v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích.
Zdroj | Česká krajina
Desítky kusů cvičné munice z éry působení sovětské armády dnes odstranil přivolaný pyrotechnik z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Šlo o plánovanou akci. Jak zvířata spásají vysoké porosty, dostává se na světlo množství různé pyrotechniky z doby výcviku sovětských vojsk,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 ve spolupráci s vědci založila.
 
Drtivou většinu dnešních nálezů tvořily pancéřové pěsti, tedy ručně odpalované protitankové granátomety, a protitankové rakety vystřelované z bojových vozidel pěchoty. Vedle několika téměř kompletních kusů se jednalo především o velké množství zbytků a částí těchto zbraní. „S nastupujícím jarem začne vegetace opět růst, proto bylo důležité nalezenou cvičnou munici odstranit ještě předtím, než ji znovu zakryje zeleň,“ doplnil Dalibor Dostál.

Kromě cvičné pyrotechniky se v minulých letech na území rezervace velkých kopytníků a v jiných částech bývalého vojenského prostoru Milovice našlo i mnoho ostré munice. „Šlo především o dělostřelecké a minometné granáty různých ráží,“ zmínil pyrotechnik Michal Zázvorka. Nebezpečné mohou být také projektily z bojových vozidel pěchoty, kde kromě standardní munice může jít také o tříštivo-trhavou munici. Naopak v případě leteckých pum šlo dosud v rámci výcvikového prostoru o cvičné systémy, podobně, jako u protitankových min.

„Přestože ve všech částech vojenského prostoru proběhl po odchodu armády pyrotechnický průzkum, i více než tři desítky let po odsunu vojsk munici stále nacházíme. Proto je důležité, aby návštěvníci v rezervaci a jejím okolí nesahali na žádné podezřelé kovové předměty,“ zdůraznil Dalibor Dostál. V případě nálezu na území rezervace kontaktují ochránci přírody přímo pyrotechnika. Pokud návštěvníci najdou munici na okružní stezce kolem rezervace nebo v jejím okolí, měli by upozornit policii.

„Lidé by neměli podceňovat ani zdánlivě neškodné nálezy, jako jsou vojenské světlice. Ty dokáží vyvinout teplotu 2500 až 2800 stupňů Celsia,“ varoval Michal Zázvorka. Podle jeho slov před časem u jednoho z vojenských prostorů právě podobný nález způsobil tragédii. Muž, který našel světlici, se jí pokusil odpálit z balkonu svého bytu. Kvůli neodborné manipulaci však došlo k nešťastnému odrazu, po němž uvnitř bytu uhořela jeho manželka.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JC

Jirka Chládek

6.4.2023 14:13
V Milovicích, kde armády cvičí a střílí od r. 1905 je div, pokud nenarazíte na nějakou munici. V Milovicích taky platí nařízení, že u každé stavby musí být pyrotechnik. Tady asi území jen oplotili (nepovažovali to za stavbu) a vypustili zvířata. Nelze se pak divit, že na cvičišti nebo na bývalé střelnici leží nevybuchlá munice nebo její zbytky. Kousek vedle jsme měli čistit před pár lety jednu plochu. Adrenalinový sport. Bývalá dopadová plocha německé dělostřelecké a letecké střelnice, po válce tam bombardovala naše armáda. Pak to používal Rus jako protitankovou střelnici, všude zbytky PG-7 a PG-9. No a když jsme tam našli VOG, tak jsme poděkovali za důvěru a doporučili jinou lokalitu. Čím se tam ta munice nechá déle, tím to bude horší, nebezpečnější (pro návštěvníky i pro pyrotechniky) technicky složitější a finančně nákladnější na odstranění.
Jirka
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 10:47 Reaguje na Jirka Chládek
To máte pravdu, cílová plocha byla mnohokrát přeorána a je tam nevybuchlá munice. Něco podobného jsem viděl v Jincích na cílové ploše. Tam nebylo kam šlápnout pro nevybuchlou munici.
Ale proto je na té střelnici zase vysoká biodiverzita.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.4.2023 10:55 Reaguje na Jirka Chládek
Ono dneska není žádoucí poukazovat na to, že tam cvičil už kde kdo.
Za všechno mohou Rusové a to i za to, že nás zbavili Němců, kteří
nás chtěli vystěhovat za Ural. Já si myslím, že kdyby Stalin věděl,
jak bude dnes vypadat Evropa, tak se zastavil na hranicích SSSR
a nechal Evropu Němcům. Oni by se nakonec domluvili na sférách
vlivu, nemuselo by jich tolik ani padnout a nebyli by okupanty.
Mimochodem "časované" nevybuchlé bomby západní provenience leží
leckde i ve městech a nikdo ani nemá tušení kde. Jejich zápalný
systém byl načasován a vybuchoval až v okamžiku záchranných prací
a zabíjel hasiče a zdravotníky. Tomu říkám humanita vůči civilnímu
obyvatelstvu v podání západních spojenců !
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

10.4.2023 13:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Nojo , časový mechanismus třeba přestal fungovat, když těm hodinkám v zapalovačích došly baterky :-)). A co bomby ruské provenience ? Ty byly asi na kliku, jen s ní zatočit...
Nástražné systémy fungují fakt jinak
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.4.2023 19:55 Reaguje na Petr Pekařík
Časování bylo různých typů. Například kyselina a slída, kterou postupně leptala a po té iniciovala
zápalné zařízení. Záleželo na síle slídy a čas
výbuchu byl zcela nevyzpytatelný. Takové bomby
zneškodňovali vězni z koncentračních táborů a
leckde leží dodnes, pokud se kyselina na slídu
dosud nedostala. Stačí s ní pouze pohnout a
bude leptat slídu i po 80. létech. Například ve
Vídni taková bomba bouchla po 30. letech, ale
naštěstí bez obětí. Ruské bomby byly až na výjimky iniciovány pouze nárazem na něco tvrdého a pokud spadly do vody, bažin a měkké půdy, tak nevybuchly. Máme v okolí takových bomb hodně a občas se i najdou, protože stanice Bohumín byla cílem náletů jak spojenců, tak i ruské armády. Naposledy byly
dvě ruské dva metry hluboko na poli, kde probíhala
výstavba. Pamětníci tvrdili, že se často zaryly
do hlíny tak, že to na povrchu vypadalo, že tam
spadla a vybuchla nějaká malá bombička a přitom
leží v zemi pěkný cvalík. Takže poučte taky vy
ostatní a nedělejte ze mne hlupáka mudrlante!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist