https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pisecny-cerv-podobny-tem-z-filmu-duna-existoval-mnohem-dele-nez-vedci-mysleli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Písečný červ podobný těm z filmu Duna existoval mnohém déle, než vědci mysleli

30.3.2024 18:41 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci při zkoumání zkamenělin dravých červů objevili nový druh, který existoval ještě 25 milionů let po svém dříve předpokládaném vyhynutí, napsal deník The New York Times. Pradávní červi rodu selkirkia měli hlavu pokrytou zakřivenými ostny a připomínali písečné červy ze sci-fi série Duna.
 
Během takzvané kambrické exploze před více než 500 miliony lety, kdy se najednou objevilo mnoho nových druhů živočichů, patřili tito červi k nejběžnějším predátorům žijícím na mořském dně. "Kdybyste byli malí bezobratlí a narazili na ně, byla by to vaše nejhorší noční můra. Jako by vás pohltil pás tesáků a zubů," popsal harvardský paleontolog Karma Nanglu.

Tito živočichové vymizeli před stovkami milionů let. Nedávno analyzované fosilie z Maroka ale ukázaly, že predátoři, kteří měřili na délku jeden až dva centimetry, přetrvali mnohem déle, než experti předpokládali.

Zkameněliny nového druhu pochází z marockého naleziště, které je známé díky pozůstatkům mořských živočichů, jako jsou trilobiti, často zbarveným do odstínů červené a oranžové barvy. Některým zůstaly i jemné rysy měkkých tkání, které se zachovají málokdy.

Novému živočichovi vědci dali jméno tsering, které pochází z tibetského slova znamenající "dlouhý život".

"Tato nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že mnozí členové kambrických společenstev prospívali i v následujícím období a nebyli rychle nahrazení, jak naznačovaly předchozí modely," řekl paleontolog Jean-Bernard Caron, který se na studii zveřejněné v odborném časopise Biology Letters nepodílel.

Zkoumání naznačují, že červi rodu selkirkia prošli během 40 milionů let na mořském dně jen malými proměnami. Pobývali v trubicích, které vytvářeli z vylučovaného materiálu.

"Je to, jako kdyby si písečný červ z Duny kolem sebe postavil obrovský dům," řekl Nanglu. Nejspíše s rostoucím množstvím dalších volně plavoucích predátorů, kteří by mohli začít červy ohrožovat, se těchto trubic zbavili a osvojili si aktivnější způsoby úniku, jako je vytváření nor.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist