https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prednaskovy-serial-o-vydre-ricni-a-jejim-navratu-do-krajiny-hnedouhelnych-panvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přednáškový seriál o vydře říční a jejím návratu do krajiny hnědouhelných pánví

10.4.2021 07:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vydra říční je šelma, která se po desítkách let navrací do naší přírody.
Vydra říční je šelma, která se po desítkách let navrací do naší přírody.
Jak jsou na tom vydry v Krušných horách a přilehlém podhůří? Mohou vydry volně přecházet z Čech do Saska? Dostanou se vydry z horských toků přes krajinu povrchových hnědouhelných dolů až k Ohři a Labi? Odkud se vydry do Krušných hor vrátily – z jižních Čech či z přilehlého Saska? Co je v Krušných horách ohrožuje a co s tím můžeme udělat? Odpovědi přináší projekt Lutra lutra.
 

Vydře říční se měla věnovat i odborná konference, ta ale byla zrušena kvůli covidové pandemii. Závěry projektu jsme proto publikovali formou online přednášek na YouTube.

Všechny přednášky jsou v českém a německém jazyce, zde v článku uvádíme odkazy na české verze.

Úvodní přednáška o projektu Lutra lutra představuje studijní území, cíle projektu a jeho aktivity, přednáší Kateřina Poledníková.

O návratu vyder do Evropy, České republiky i Krušných hor a o současném rozšíření vyder v tomto území přednáší Lukáš Poledník.

Odkud pochází vydry z Krušných hor? O genetické struktuře vydří populace v Krušných horách přednáší Lukáš Poledník.

Co vlastně žerou vydry v horských tocích a co ty, které žijí na nových, uměle vytvořených jezerech? A jaký mají vztah k invazivním druhům ryb? Přednáší Kateřina Poledníková.

Projekt Lutra lutra přinesl celou řadu zajímavých zjištění o původu vydří populace, jejím rozšíření a stavu, ale také o špatném ekologickém stavu některých krušnohorských toků a vzrůstajícím množství migračních bariér, které musí zvířata v krajině překonávat. Více se o nich můžete dozvědět v sérii odborných článků, které byly publikovány ve speciálním čísle (19) odborného časopisu Bulletin Vydra. Ten vychází od roku 1990 a věnuje se mapování původního českého a slovenského výzkumu lasicovitých šelem, zejména pak vydře říční. Bulletin vydra vychází běžně jen online, ale protože se jedná o speciální číslo, bylo také připraveno v tištěné podobě. Zájemcům ho rádi zašleme poštou.


reklama

 
Tereza Mináriková a Kateřina Poledníková (ALKA Wildlife), Václav Beran (Muzeum Města Ústí nad Labem)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

13.4.2021 08:35
Myslím, že je to dobře i pár vyder má právo žít v naší zemi, třeba v místech, kde nebude brát rybu rybářům. Jistě neudělají větší škodu, nežli burešova deza na Bečvě.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.4.2021 16:30
Drobné škody páchané vydrou jsou zanedbatelné ve srovnání s tím, co napáchal člověk zkrácením a narovnáním vodních toků, betonováním jejich koryt atd.
Vydra do naší přírody patří, je to krásná šelmička.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist