Přednáškový seriál o vydře říční a jejím návratu do krajiny hnědouhelných pánví
Vydře říční se měla věnovat i odborná konference, ta ale byla zrušena kvůli covidové pandemii. Závěry projektu jsme proto publikovali formou online přednášek na YouTube.
Všechny přednášky jsou v českém a německém jazyce, zde v článku uvádíme odkazy na české verze.
Úvodní přednáška o projektu Lutra lutra představuje studijní území, cíle projektu a jeho aktivity, přednáší Kateřina Poledníková.
O návratu vyder do Evropy, České republiky i Krušných hor a o současném rozšíření vyder v tomto území přednáší Lukáš Poledník.
Odkud pochází vydry z Krušných hor? O genetické struktuře vydří populace v Krušných horách přednáší Lukáš Poledník.
Co vlastně žerou vydry v horských tocích a co ty, které žijí na nových, uměle vytvořených jezerech? A jaký mají vztah k invazivním druhům ryb? Přednáší Kateřina Poledníková.
Projekt Lutra lutra přinesl celou řadu zajímavých zjištění o původu vydří populace, jejím rozšíření a stavu, ale také o špatném ekologickém stavu některých krušnohorských toků a vzrůstajícím množství migračních bariér, které musí zvířata v krajině překonávat. Více se o nich můžete dozvědět v sérii odborných článků, které byly publikovány ve speciálním čísle (19) odborného časopisu Bulletin Vydra. Ten vychází od roku 1990 a věnuje se mapování původního českého a slovenského výzkumu lasicovitých šelem, zejména pak vydře říční. Bulletin vydra vychází běžně jen online, ale protože se jedná o speciální číslo, bylo také připraveno v tištěné podobě. Zájemcům ho rádi zašleme poštou.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
orb slavík
13.4.2021 08:35Majka Kletečková
14.4.2021 16:30Vydra do naší přírody patří, je to krásná šelmička.