https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/predstavte-si-ze-byste-za-to-ze-se-chovate-k-prirode-setrne-dostavali-zaplaceno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Představte si, že byste za to, že se chováte k přírodě šetrně, dostávali zaplaceno

25.7.2023 05:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Nástroje CBI se jeví být efektivním nástrojem na podporu původních obyvatel a místních komunit, které chrání světovou biodiverzitu, půdu, a přitom napravují globální nerovnosti," říká hlavní autor studie Emiel de Lange, výzkumný pracovník univerzity v Edinburghu.
„Nástroje CBI se jeví být efektivním nástrojem na podporu původních obyvatel a místních komunit, které chrání světovou biodiverzitu, půdu, a přitom napravují globální nerovnosti," říká hlavní autor studie Emiel de Lange, výzkumný pracovník univerzity v Edinburghu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Představte si, že byste za to, že se chováte k přírodě šetrně, dostávali zaplaceno. Vydělávali byste peníze a chránili biodiverzitu současně. Takový je smysl tzv. CBI, conservation basic income. Tedy jakési nepodmíněné opakované platby, příspěvku vypláceného lidem za to, že žijí v souladu s životním prostředím. V teoriích a plánech se o tomhle ekonomickém nástroji vedoucím k ekologii hovoří už dlouho, ale teď jej poprvé vyčíslila v dolarech a eurech studie uveřejněná v žurnálu Nature Sustainability.
 

Idea CBI není nepodobná tomu, o čem se v médiích hovoří jako o základním nepodmíněném příjmu.

U něj se pravidelné vyplácení stejné sumy peněz všem lidem a bez rozdílu a jakýchkoli podmínek má stát alternativou nynějšímu systému dávek sociálního zabezpečení. Všichni, ať už zaměstnaní či práce neschopní, při něm mají nárok na jistou sumu, musí s ní vyžít a neříkat si o další. Pokud chtějí víc, musí si vydělávat ještě jinak. Ale pokud skutečně vyžijí s minimem, nikdo je nikam netlačí.

Základní nepodmíněný příjem má odstranit všeobecný chaos v sociálních dávkách, přebujelou administrativu a vlastně i bídu. Protože každý dostane aspoň něco. Teorie základního nepodmíněného příjmu je hodně odvážná a diskutovaná, a tu a tam – například ve Finsku – i testovaná.

Ale teorie základního nepodmíněného ochranářského příjmu, onoho CBI? Ta je snad ještě odvážnější.

Protože lidi finančně motivuje k určitým formám pasivity a nekonání. Není ani tak o tom, co uděláte, jako spíš o tom, co neuděláte. A tím přispějete k ochraně přírody.

Prostě to nedělejte

Máte pozemek a na něm rostou stromy? Když je nepokácíte na palivové dříví a necháte je růst, dostanete za to peníze. Zvolíte si neintenzivní způsob zemědělského hospodaření na vlastním poli? I za to dostanete peníze. Strpíte na svém pozemku ptáky a obojživelníky? Zadarmo to pro vás nebude.

Inspirace k různým formám CBI už světem nějakou dobu koluje.

Často zmiňovaným příkladem je například Kostarika, kde zemědělci dostali v 80. letech zajímavou nabídku. Výplatu v přepočtu 60 eur na ruku za to, že z hektaru svého zalesněného pozemku neudělají pastvinu. Kostaričané počítali a zjistili, že odříct si pastvu pro jednu krávu je vlastně nevyjde hůř. Nebylo to extra ziskové, ale nebyli na tom škodní. A i to je důvod, proč je dnes Kostarika jednou z nejzalesněnějších zemí světa.

Garantované peníze, dosažitelné „jen tak za nic“ zkouší už od roku 2008 v Indonésii. Jako součást programu na boj proti chudobě, s nímž se mimo jiné pojí zpomalení odlesňování.

Idea CBI pochopitelně nedává smysl všude, ale tam, kde žijí lidé v chráněných oblastech, rezervacích či v blízkosti ohrožených druhů, je ten nápad hned o něco podnětnější.

CBI tu může kompenzovat újmu za zdržení se určitých rušivých činností. Je samozřejmě něco jiného pasivně nekácet stromy a neměnit prales na plantáž palem olejných, a pasivně tolerovat tygra či stádo slonů ve svém sousedství.

„Přesto se nástroje CBI jeví být efektivním nástrojem na podporu původních obyvatel a místních komunit, které chrání světovou biodiverzitu, půdu, a přitom napravují globální nerovnosti," říká hlavní autor studie Emiel de Lange, výzkumný pracovník univerzity v Edinburghu.

Miliardy za nicnedělání

Tou zásadní otázkou, která se s CBI pojí, je kolik by to vlastně stálo. A právě na to de Lange s kolegy hledal odpověď.

Jejich první zjištění zrovna pozitivní není. Pokud by se nějaká forma CBI vztáhla skutečně na celou planetu a všechny její obyvatele, byla by prostě k neuplacení. Tohle totální vyčíslení se totiž pohybovalo ve výši 6,7 bilionů dolarů ročně.

Ovšem idea CBI stojí na tom, že by se příjemcem měli stát přednostně ti, kteří skutečně žijí v dotyku s přírodou a nejrůznějšími chráněnými územími. A tady se už ta čísla jevila být o cosi realističtější.

Pokud zacílíme CBI jen na rovník a tropy, do zemí a ke komunitám s nižšími a středními příjmy, přišlo by to jen na 5,5 dolarů (5,11 eur) na osobu denně. V součtu tedy přibližně 437 miliard eur ročně.

Suma je to na první pohled šílená. Už proto, že skoro trojnásobně přesahuje objem veškerých financí, které do ochrany přírody globálně plynou.

Garantované peníze, dosažitelné „jen tak za nic“ zkouší už od roku 2008 v Indonésii. Jako součást programu na boj proti chudobě, s nímž se mimo jiné pojí zpomalení odlesňování.
Garantované peníze, dosažitelné „jen tak za nic“ zkouší už od roku 2008 v Indonésii. Jako součást programu na boj proti chudobě, s nímž se mimo jiné pojí zpomalení odlesňování.

„Ale ona je to potenciálně velmi rozumná investice,“ nevzdává se de Lange. „Jsou to peníze vydané na boj proti chudobě i pro ochranu biodiverzity v těch nejrozmanitějších a přitom nejohroženějších regionech.“

Vzhledem k tomu, že více než tři čtvrtiny lidí žijících v klíčových oblastech světové biologické rozmanitosti se nachází v zemích s nízkými a středními příjmy, má prý smysl upřednostňovat CBI v těchto zemích. S těmi pěti eury na den by lidé v daných oblastech mohli pohodlně a slušně vyžít, a prospělo by to i ekosystémům.

Peníze vydané na ochranu, anebo na poškozování?

De Lange má odpověď i na jízlivou (byť naprosto logickou) otázku, kde těch 437 miliard eur ročně vzít.

Svět totiž v současnosti každoročně dotuje fosilní průmysl 460 (až 900) miliardami. O tom, že fosilní průmysl planetě neprospívá, se už nepochybuje. A že řešení bídy a krize biodiverzity jsou zásadní globální problémy, se ví též. Takže přesměrovat globální tok peněz z podpory fosilních paliv na CBI dává víc než slušnou rezervu pro naplnění odvážných ambicí.

CBI je přitom velmi širokou myšlenkou, nicméně její zacílení do praxe musí být nastaveno s důrazem na lokálnost.

Protože to chvályhodné „nicnedělání“ bude mít různou podobu.

Někde by mohlo CBI umožnit, aby se vzdali činností a průmyslových odvětví, které vedou k úbytku stanovišť, znečištění a dalším příčinám ztráty biologické rozmanitosti.

Jinde by napřímilo vztahy v zemědělství, i uvnitř komunit. Mohlo by snižovat zranitelnost chudých a snížila by jejich potřebu pracovat v zemědělství s výnosnými – ale pro životní prostředí zatěžujícími – plodinami. Místo pěstování rozsáhlých polí s monokulturami by mohly znovu vzniknout agroekologické zemědělské techniky, v nichž by komunity pečovaly o své biokulturní dědictví.

Pořád by ale platilo, že s průměrnými pěti eury na den by lidé v zájmových oblastech necítili potřebu ničit životní prostředí. A že těch pět eur, byť se nám to v úhrnu miliardového součtu může zdát nesmyslně mnoho, zatím stejně nesmyslně vydáváme na podporu fosilního průmyslu, kterým své životní prostředí poškozujeme.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.7.2023 06:18
Zní to velice hezky. Kdo, kde a jak na ně těch 5 dolarů vydělá?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 06:42
Tvrdím stále, že pidiostrůvky diverzity rozesety celoplošně mají mnohem větší význam pro diveritu, než obří NP s nepůvodní bezsázahovou smrčinou, samozřejmě s placeným managery.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 06:47 Reaguje na Karel Zvářal
Tvrdím stále, že pidiostrůvky diverzity rozesety celoplošně mají mnohem větší význam pro ochranu přírody, než obří NP s nepůvodní bezzásahovou smrčinou, samozřejmě s placenými managery (teď je to správně-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.7.2023 07:01 Reaguje na Karel Zvářal
No ja, pane Zvářale, jenže ty pidiostrůvky se musí udržovat v tom správném sukcesním stádiu, tedy nikoli nicneděláním, ale prací a to něco stojí. Tedy pokud k tomu nedoženete nouzí domkaře, jako za Rakouska a 1. republiky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 07:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
48.9300467N, 17.5721586E

Koukněte třeba sem. To funguje bez problémů, nikdo jim o agrolesnictví nemusí nic nalejvat, diverzita vysoká. TOTO je pro mě kultura, ne to, kolik hošanů tančí odzemek:-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.7.2023 07:25 Reaguje na Karel Zvářal
No, je to hezký, Ale je toho kousek, a jak dlouho těm lidem, nadšení obdělávat (Ručně?) malé kousky vydrží?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 07:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Stačí třeba, když napíšete řediteli tv, ať nepropagují sterilní "okrasné" zahrady, které dají možná více práce, než užitné zahrady s bohatou diverzitou. Čekal jsem (bláhový-), že trolátko pohotově přiskočí a něco podobného sesmolí. To jsem ho ovšem hrubě přecenil...

A jinak nemějte obavy, fungovalo to po staletí, bude to i nadále. A já jsem i za tu "trochu" rád, při pohledu na dnešní mrtvé satelity.
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 17:54 Reaguje na Karel Zvářal
Jediné trolátko (no, podle vaší fotka je to spíš jinak) jste tu vy. Nikdo si vás nevšímá a vy stejně pořád rejete a trolíte. Ale trolové jsou ti druzí :-)
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 18:01 Reaguje na Karel Zvářal
Wiki: "Troll (či trol) je v internetovém slangu účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který začíná hádky, provokuje čtenáře na internetu a rozsévá neshody tím, že zveřejňuje záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky. Jeho cílem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě, nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi a odklonit se od tématu debaty. Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním."

A přesně toto děláte vy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 18:02 Reaguje na Petr
Jste nemocný, běžte se léčit.
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 18:08 Reaguje na Karel Zvářal
Vy jediný tu trolíte, rejete a urážíte, ale trol a nemocný jsem já? To je dobré.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 18:11 Reaguje na Petr
Nechcete si najít někoho jiného, komu se budete systematicky věnovat:-)
Odpovědět
Pe

Petr

25.7.2023 18:22 Reaguje na Karel Zvářal
Aniž by si vás někdo všímal, tak trolíte a rejete. Řiďte se vlastní radou. No a pokud máte Tourettův syndrom a nedokážete svoje slovní průjmy ovládat, tak to řekněte, pochopím to a můžete si v tom nerušeně pokračovat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.7.2023 07:37
Prostě všichni budeme žít v souladu s přírodou, kopyta nahoru a ufouni nám to budou platit.
Nebo se bude platit jen někomu a jinému se bude jen brát?
Odpovědět
PB

Petr Brok

25.7.2023 10:48
Tak, když si to porovnám. Nyní hospodařím ( bez dotací) a baví mě to a necestuji. V budoucnu dostanu peníze za nehospodaření a budu je moct utratit za cestování, které mě nebaví a dost možná zvýší mojí ekostopu. No, neber to.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.7.2023 11:05 Reaguje na Petr Brok
I když nevím ,kde se bude brát ten papír na tištění peněz. A nebo jen s coiny?
Odpovědět

Radek Čuda

25.7.2023 11:05
Na konci mi tam chybí ono legendární Špidlovo (i když on to chudák až takto neřekl:-) ... "Zdroje jsou".

Plus je to samozřejmě nesmysl, bo autor počítá s tím, že obyvatelé rozvojovek dostanou těch svých 5 éček na den a "pohodlně a slušně" s nimi budou moci vyžít. Taktně při tom abstrahuje od takových drobností, jako že s růstem příjmů bude nutně docházet i k růstu cen ... takže za chvíli bude potřeba těch éček ne 5, ale 7, 10 a tak dál ... stejně ajko od toho, že zatímco je z pohledu těch chudáků 5 éček na den celkem vata, pokud by se tento příjem stal v zásadě běžným standardem, tak jim celkem rychle dojde, že sice značná část jejich základních potřeb byla uspokojena (i když díky již zmíněnému růstu cen ta míra bude klesat), ale současně se tím otevře prostor pro potřeby další. On se prostě skoro každý po té Maslowově pyramidě snaží cpát výš a výš.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

25.7.2023 12:36
Mám dotaz: co by ti lidé jako náhradu za práci, kterou by nedělali, vlastně dělali? Právě v těch oblastech, o kterých je v článku řeč? Pravděpodobně by dělali děti a náboženské nebo etnické konflikty. Opravdu to autoři domysleli?
Odpovědět
PB

Petr Brok

25.7.2023 15:15 Reaguje na Marcela Jezberová
Nudili by se a dělali bordel.
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.7.2023 23:38
V Kostarice jsou obří banánovníkové plantáže a odnos ornice deštěm, v Indonésii plantáže palmy olejné patří Holanďanům, Britům atp, čili přírodu neničí místní. Zisky z využívání a ničení půdy nejdou místním, a na obnovu půdy a ekosystémů také ne. Možná by výzkumníci tohoto nápadu mohli přesunout pozornost k ochraně půdy v těch zemích místo utopického nebo sociálně inženýrského snění.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist