https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/soutez-velebi-osklive-travniky.nezalevat-a-setrit-vodu-za-sucha-je-totiz-racionalni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soutěž velebí ošklivé trávníky. Nezalévat a šetřit vodu za sucha je totiž racionální

13.9.2022 06:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Je naprosto přirozené mít nevzhledný ba přímo ošklivý trávník. Zvlášť, když se teploměr hlásí letními třicítkami a nebývalým suchem. Pečovat za takových podmínek o zelený pažit, zalévat jej a sestříhávat, je nerozum a ukázka neudržitelného počínání. Na švédském Gotlandu na to upozorňují chytlavou iniciativou.
 

Mít ten nejhezčí trávník v sousedství je náročné. Konkurence je obvykle značná, takže si všechno to sekání, hnojení, dosévání, hrabání, provzdušňování a vertikutace žádají spoustu vaší energie. A zdrojů, protože sekačka nefunguje sama od sebe, nářadí není zadarmo a zelený pažit je třeba zalévat od jara do podzimu. Stačí přitom jen drobné opomenutí trávníkářské rutiny, abyste se v nikým nevyhlášené soutěži museli spokojit s druhým místem. I na to reaguje iniciativa ze švédského ostrova Gotland, v níž se reálně soutěží o ten nejošklivější trávník.

Ať zvítězí ten nejošklivější!

„Když lidem řeknete, že letní péči o trávník mají hodit za hlavu, protože je tu soutěž o ten nejošklivější a nejzanedbanější trávník, možná budou ochotnější vzdát se neudržitelného letního zavlažování,“ vysvětluje motiv a nečekanou taktiku pořadatelka soutěže Mimmi Gibsonová, členka městské správy. „Místo nekonečného poučování majitelů domů, aby zbytečně neplýtvali vodou, jsme tak nabídli zábavnou formu motivace, která směřuje ke snaze změnit zažitou normu zelených trávníků v klimatu, kde nejsou přirozené.“

Ten nejhezčí trávník, který v potu tváře a rámusu sekačky vytvoříte na svém zápraží, vám možná vyslouží tichou pochvalu nebo hlasitou závist sousedů, ale dohromady nic moc dalšího. Naopak s tím nejhnusnějším trávníkem Gotlandu se pojí sláva na sociálních sítích, vystoupení v regionální televizi, zájem médií, pochvala od radnice a dary od sponzorů. Takže tím, že budete dělat méně, vlastně dosáhnete mnohem většího uznání.

Iniciativa, nazvaná „Nejhnusnější trávník Gotlandu", vyzývá majitele nemovitostí, aby na svém pozemku soutěžili o ten nejsmutnější, mrtvě až do hněda vysušený dvorek. Zájemci o účast v soutěži byli vyzváni, aby po celou sezónu nezalévali (oficiálně stejně platil zákaz zavlažování, ale ne každý ho respektoval) a poté zveřejnili fotografie svého trávníku s odkazem na kampaň. „Je to způsob, jak začít s lidmi hovořit o přizpůsobení svých zahrad udržitelným trendům a klimatické krizi,“ dodává Gibsonová.

Tak to je opravdu hnus, gratulujeme

Letošním vítězem byl vyhlášen Marcus Norström, který svůj trávník za celé léto ani jednou nezalil. Někdejší plocha uměle udržované zeleně se tak změnila na hnědou polopoušť, z níž vykukuje několik trsů řídkých nažloutlých travin. Odborná porota jej ohodnotila jako: „Opravdu krásný exemplář mizerného trávníku, který splňuje všechna naše očekávání.“ Vyzvedla přitom „záslužnou lenost majitele“, vyváženou „velkou péčí o naše společné zásoby podzemní vody“.

Odměnou pro vítěze pak byla návštěva profesionální zahradnice Sary Gistedtové, členky poroty, která mu poskytla rady a materiál k výsadbě rostlin odolných vůči suchu. Gistedtová si přitom chválí, že tato strategie, pokus normalizovat a dokonce oslavovat mrtvou trávu, nenásilně vede k pochopení neudržitelnosti klasických zdobných trávníků. „Lidé se pak možná začnou víc zajímat o alternativy. A uvědomí si, že existují i jiné způsoby, jak vytvořit a udržovat atraktivně vypadající zahradu, klidně i bez zavlažování. Příliš často je tráva jen výchozí, jedinou věcí, kterou se majitelé domů pokoušejí pěstovat. A dělají to často jen proto, že to dělají všichni ostatní.“

Městská správa Gotlandu, největšího švédského ostrova v Baltu, se rozhodla pro tuto netradiční kampaň především proto, že v jarních a letních měsících se populace obyvatel přílivem sezónních turistů zdvojnásobuje. A to klade enormní tlak na už tak dost omezené vodní zdroje na ostrově. Podle odborníků se přitom dá očekávat, že do roku 2050 se zásoby dostupné vody sníží o 13 %, zatímco poptávka po nich vzroste o 40 %. A za takového stavu je letní zalévání trávníků na zápraží skutečně ukázkou nerozumu a neudržitelného počínání.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.9.2022 07:56
"Ošklivý trávník" je protimluv, stejně jako bych řekl nepřirozené přirození. Neustále upozorňuji na to, že je to jako v tom království, kde je všechno naruby...

Sekat denně či co pár dnů a zalévat, aby byla tráva zelená, je nejen neekologické, ale i neekonomické. Je to v podstatě soutěž o nejblbějšího tvůrce/autora... jenže dnes platí, čím blbější, tím lepší,že... Taková plocha se nejen rychle prohřívá a přispívá k vytváření tepelného ostrova s velkým výparem (dodané vody), ale veškerý život je tam utlučen rychle rotujícími noži. Takže když slyším "klimatická krize", vybaví se mi tenhle Hurvínkov, který se ni pracuje od rána do večera. A když se k tomu přidá vykácená plocha Austrálie, resp. 92 Českých republik (za posledních 30 let), můžeme si pogratulovat, jací jsme, my lidé moudří, "ekogeniové". No ale co jiného dělat, když na každém rohu se na vás valí reklama na sekačky a "Moje zahrada", že...
Odpovědět
ad

13.9.2022 09:18 Reaguje na Karel Zvářal
Je to tak, no když na to někdo má tak si zalévá anglický trávník, je to jeho zahrada a volba. Ale nadprůměrné odběry vody z vodovodu by si měl pořádně zaplatit. Když je to z vrtu, tak to jsou zase společné podzemní vody a nevím jak se to řeší. Další věc je ekologické nakládání s posečenou trávou. Pochybuji, že vyvážení kontejnery je ekologičtější než ji kompostovat. No asi méně pracné to bude, pokud pominu mulčování, ale to samozřejmě majitelé angl. trávníků asi nedělají.
Odpovědět
MM

Martin Martin

16.9.2022 20:15 Reaguje na
Je třeba trávník denně zaštípávat. A s likvidací trávy nemám problém. Klidně bych ji od lidí bral.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.9.2022 14:57 Reaguje na Karel Zvářal
Proč by časté sekání mělo být neekonomické? Ono je to přesně naopak. Také jsem svůj trávník ani jednou nezalil a přesto je každý rok zelený a květy se najdou od jara do podzimu.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

14.9.2022 07:01
Přestal bych mluvit o suchu. Největší problém je zemědělství, to je v nejhoršim stavu za sto let. Zní to divně, ale je to tak. Meliorace v sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých letech je zlo, které se mělo řešit. Po r.89 se nestalo nic, pouze se na pole dostali stroje USA, těžké a dusající zem. Již se nehospodaří, ale ždímou se peníze, viz bioplynky, fotovoltaiky, vrtule, které se za velkého větru zastaví. Zemědělství bylo pro obživu národa, co to je dnes? Pozemek na stavbu skladů nejlépe na rovině... Voda se již nevsakuje, ale běží po vrchu pryč, na Vysočině obrovské celky polí. Průšvih, dál se likvidují keře stromy, nejsou meze, potoky v trubkách. Lesy nařídil stát zničit, kde se zadrží voda? Odteče, naštěstí nejsou lidi a paseky zarůstají, tak částečně zabrání velkému odpaření a voda se částečně vsákne. No a nakonec, obnova meliorací. To jednes na programu, protože jaksi začlo pršet a ty velké stroje se zde boří, u nás vím min. o osmi melioracích co se provedli, většina se dala do trubek.
Proč naříkáme, že není voda, vždyť í nechcem. Vibetonovaných městech se nezdrží, tak co chcem. Oni nám jí odněkud dovezou třeba.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.12.2022 07:14 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
A místo toho aby se dělalo, to co píšete, zavodňovalo(jakýmkoli způsobem, hl podporovaly močály), zalesňovalo pestrým smíšeným lesem, a na to se věnovaly peníze, dávaly dotace, se podporují náročné programy se šedým vodíkem, nadměrně se podporuje fotovoltaika, nyní přijdou i jaderné elektrárny. Vše toto je třeba, ale neměl by to být fanatizmus. Věci, o kt. píšete by měly mít přednost. Zakazuje se topení dřevem a spalovací motory- kdo to finančně zvládne? Elektrifikace vyžaduje ohromné náklady.
Zakazuje se zalévání z řek (kvůli rybám, ale co stromy ve městě?)
Když zemědělci nedodrží agrotechnické lhůty- neposečou louku kvůli suchu, nedostanou dotaci.
Měly by se změnit postupy v zemědělství i lesnictví, přístupy úřadů, i celková ekologická aktivita.
Odpovědět

vladimír šmídl

15.9.2022 22:23
Když má firma ve smlouvě, že spotřebuje na údržbu trávníku 100 000, tak je spotřebuje. i kdyby trávník měl zežloutnout.
Odpovědět
MM

Martin Martin

16.9.2022 20:13
Letos jsem sekačku nepoužil ani jednou. Trávník je denně zastřiháván na cca 1cm. Denně přihnojován. Mám na to 10 zaměstnanců. A 7 z nich pěkně oškubu. Anser anser f. domestica. Ale zalévat jsemm musel.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist