Střechu má každý, ale každý by na ní solární elektrárnu mít neměl. Síť to neustojí, říkají Irové
S členstvím v hypotetickém klubu hrdých majitelů střešní fotovoltaiky je to podobné. Tím nejlepším předpokladem, který nahrazuje šlechtický rodokmen, je sklon a orientace vaší střechy. Potažmo to, v jaké nadmořské výšce či v jakém regionu stojí dům, který ona střecha kryje. Střecha totiž rozhoduje o vašem potenciálu k výrobě jakostní čisté elektřiny. Někdo má podmínky ideální, někdo ne.
Samozřejmě i tady je překážkou v cestě k tomu, stát se solárním aristokratem, nedostatek financí. Bez peněz na pořízení fotovoltaiky se „jedním z nich“ nestanete. Dost možná o takové členství – nebo o elektřinu z obnovitelného zdroje – ani nestojíte. Jak ale upozorňují výzkumníci z univerzity College Cork, do blízké budoucnosti bude mnohem pravděpodobnější ten poslední scénář. Že se členem nestanete, protože budou mít zrovna plno.
Místní elektrické sítě se postupně stávají solárními instalacemi přetížené. Sítě nejsou stavěné na to, že si skutečně každý majitel domu se střechou fotovoltaiku pořídí. A výhodu v podobě onoho exkluzivního členství si budou moci dopřát jen ti, co se do klubu přihlásili jako první.
Prvních pět procent
Juan José Cuenca Silva, výzkumný pracovník v oboru elektrotechniky na College Cork a hlavní autor studie o Sdílení sítě, začíná dobrými zprávami: „Trend je nastavený tak, že stále více lidí instaluje na své nemovitosti střešní solární panely. Vidí, že tím snižují vlastní náklady na energii. Šetří investicí s vysokou návratností.“
Vypadá to jako výhra pro všechny, protože s každou další střešní instalací se snižuje (s)potřeba fosilních paliv a alespoň teoreticky tak klesají emise oxidu uhličitého, které oteplují planetu. Jenže tahle pozitivní teorie má svůj nepříjemně pesimistický strop v praxi.
„V Irsku máme potenciálně 1,6 milionu ‚lidí se střechami‛,“ vysvětluje Silva. „A kdyby skutečně každý z nich chtěl střešní solární elektrárnu, stačila by kapacita naší sítě stěží jen pro pět procent z nich.“
Energetická infrastruktura Irska víc než 80 000 malých střešních instalací neustojí. Zatím.
Výpočet, s nímž přišel Silva a jeho kolegové, není žádnou velkou matematikou, ale spíše ilustrativním výpočtem. Je to jen hrubé zprůměrování faktu, že každá solární domácnost obvykle instaluje něco kolem 6 kW obnovitelných zdrojů, protože do 6 kW dosáhnou na státní dotaci k mikrogeneraci energie.
Nemusí přitom jít jen o typické střešní panely, ale i o malou větrnou turbínu. Nicméně pořád platí, že pokud by si každý v Irsku nainstaloval nějaké OZE, stejně by je 95 % domácností nemohlo připojit ke státní síti.
A jak dodává Hannah Daly, profesorka Udržitelné energetiky a spoluautorka studie, podobná situace panuje v Kalifornii, Španělsku a Německu: „Ti, kteří přišli na trh dříve, pak fyzicky blokují přístup těm, kteří přišli později. Úseky elektrické sítě jsou v těchto zemích nyní pro nové instalace nedostupné.“
Situaci přirovnává k orchestru, kde je více muzikantů než židlí.
„Elektrická síť nebyla navržena tak, aby každý dům vyráběl velké množství energie z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Daly. „Jakmile zasvítí slunce, každý zákazník se solárním panelem musí elektřinu okamžitě spotřebovat, nebo ji přelít do sítě. V pořádku to je, pokud do sítě přelévá jen několik zákazníků. Ale v celostátním měřítku může veškerá tato přelitá energie překročit kapacitu kabelů a způsobit přepětí poškozující zařízení, anebo si vynutit přerušení provozu. Aby tomu provozovatel sítě zabránil, musí omezit množství připojené energie z obnovitelných zdrojů.“
Navýšit kapacitu? To si dovolit nemůžeme
Technicky se to řešit dá – v orchestru přidáním židlí.
V případě elektrické sítě investicí do nových kabelů, do instalace domácích bateriových systémů a časovaných nabíječek pro elektromobily. Aby bylo možné lépe koordinovat spotřebu energie. Ale úplně dobře to „nezní“, protože tyto nápady jsou spojeny s velkými finančními náklady.
Přestavba a zkapacitnění elektrické infrastruktury je podle Silvy v Irsku noční můrou. „A to jsme bohatou zemí, která elektrickou síť buduje posledních sto let, a teoreticky si takové náklady můžeme dovolit. V zemích, které takové ekonomické zázemí nemají, to ale není realistické.“
Představa, že by si například v Albánii, Rumunsku, Bulharsku nebo Makedonii – to jsou nejchudší země Evropy – každý kvůli ochraně klimatu pořídil solární panely na střechu, je momentálně technicky neproveditelná.
Na příkladu Irska výzkumníci upozorňují ještě na jeden podstatný dílek problému. Nerovnoměrnou distribuci OZE, plynoucí z jakési ekonomické nespravedlnosti. Solární fotovoltaiku si totiž často jako první instalují ty movitější domácnosti, které využívají dotací.
Tedy, abychom si připomněli příklad ze začátku – ne nutně ti s tou „nejlepší střechou“ – ale ti, kteří mají peníze na členství v solárním klubu. A je jistý paradox, že tito movití majitelé střešních instalací jimi šetří energii a stávají se tak bohatšími. Ne nutně na úkor těch chudších, ale v jejich neprospěch. Nůžky se tím rozevírají. Protože až bohatí obsadí volnou kapacitu sítí, nezbude v nich místo pro ty chudší.
„Omezuje to celou užitečnost mikrokogenerace pro celkovou dekarbonizaci společnosti,“ zmiňuje Daly.
Spravedlivá řešení spravedlivá nejsou
Tato vtělená nespravedlivost systému, který postihuje chudé a zvýhodňuje bohaté, ostatně není vlastní jen obnovitelným zdrojům energie. Nápad na vyšší zdanění emise produkujících vozů se spalovacími motory primárně poškozuje ty, kteří nemají na pořízení elektromobilu.
Silva a Daly se shodují na tom, že obnovitelná energie by neměla prohlubovat stávající nerovnosti. Pravidla pro domácí větrné a solární instalace by to měly zohledňovat. Tak, aby z čisté energie měli finanční prospěch všichni odběratelé elektřiny. A nejen z toho, že budou mít čistší vzduch k dýchání.
Teoretické řešení může nabídnout princip sdílené sítě. Místo plošných limitů – jako je v Irsku nyní oněch dotovaných 6 kilowattů – by bylo třeba najít spravedlivý podíl. Hodnotu výkonu, kterým může disponovat každá domácnost, aniž by to ovlivnilo ostatní.
Druhým způsobem, jak lépe sdílet síť, je uznat, že některé domácnosti mají peníze na instalaci většího než spravedlivého podílu. A ty by pak mohly pomoci s financováním těch méně zainteresovaných domácností, výměnou za levnější elektřinu pocházející právě z těchto instalací.
To už ale hraničí s komunismem v síti, který mnoho podporovatelů nenajde. Představa, že v orchestru mezi muzikanty zasedne každý, včetně těch, kteří na nic nehrají, je možná spravedlivá, ale nikoliv funkční.
Jisté je, že elektrická síť většiny vyspělých zemí není stavěná na to, aby si skutečně každá domácnost osadila střechu solárními panely. Volných míst není neomezené množství, a přesto se dnes intenzivněji řeší to, jak je zaplnit, než jak rozšířit kapacitu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (73)
Emil Novák
16.1.2024 07:09Pavel Hanzl
18.1.2024 15:22 Reaguje na Emil NovákDoufám, že sem nahážete různá zbytková zatížení panelu, na který si sedl holub atd. atd.
Emil Novák
18.1.2024 15:30 Reaguje na Pavel HanzlKupovat proud může být levnější, někdy i výrazně, než si ho doma vyrábět. Záleží na situaci. Obecně se nedá říci co je výhodnější.
Pavel Hanzl
18.1.2024 15:41 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.1.2024 15:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:25 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.1.2024 18:39 Reaguje na Pavel Hanzl2) Vybrat firmu, která to dodělá a nezbankrotuje, vůbec složité není. To je naopak úplně jednoduché.
Pavel Hanzl
18.1.2024 18:55 Reaguje na Emil Novák2) právě tohle se mi úplně nepodařilo.
Emil Novák
18.1.2024 19:04 Reaguje na Pavel HanzlAd 2) Že se to nepodařilo vám vůbec neznamená, že je to složité, spíš naopak. Zkuste se zamyslet, jaké velké energetické firmy v ČR znáte, jestli by vás nenapadla nějaká, která má třeba zisky v desítkách miliard ročně a žádný krach jí nehrozí. Nechci vás přeceňovat, ale na tohle byste mohl přijít.
Pavel Hanzl
22.1.2024 09:11 Reaguje na Emil NovákMě to přes technické problémy i nejhorší období roku (podzim a zima) vydělalo asi 20 tisíc, výpočet ale udělám až po roce provozu.
Emil Novák
22.1.2024 09:24 Reaguje na Pavel HanzlŽádám doložit návratnost pro typickou domácnost - spotřeba 1,5 MWh ročně, přes den spotřeba minimální, protože jsou všichni v práci nebo ve škole, doma běží jen lednička. Dejte odkaz na fotovoltaický systém, který se za takových podmínek vrátí za 8 let, vsadím se o co chcete že žádný takový nemáte a opět jen chrlíte svá zbožná přání bez sebemenší opory v realitě.
Richard Vacek
16.1.2024 08:07Juraj Tabiczký
18.1.2024 00:32 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
18.1.2024 18:29 Reaguje na Juraj TabiczkýEmil Novák
18.1.2024 18:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:51 Reaguje na Emil Novákto čtení, to je problém, že?
Emil Novák
18.1.2024 19:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.1.2024 08:28 Reaguje na Emil Novákco je na tom preboga nepochopitelného? Víme, že vydrží 20 let.
Emil Novák
22.1.2024 09:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Karel
16.1.2024 10:05Radek Čuda
16.1.2024 12:26 Reaguje na Pavel KarelPetr Brok
16.1.2024 11:09Lukas B.
16.1.2024 11:50 Reaguje na Petr Brokmimochodem, ostrovní systém v létě vyhřívající bazén a nabíjející bojler (a ženoucí klimatizaci) a cirkulující vodu v čističce a v zimě nabíjející teplem podlahy smysl samozřejmě dává, otázkou je ekonomická návratnost ve světě bez dotací.
Petr Brok
18.1.2024 08:39 Reaguje na Lukas B.Petr
16.1.2024 13:41 Reaguje na Petr BrokEmil Novák
16.1.2024 14:07 Reaguje na PetrPrakticky nemůže být síť nikdy "prázdná", provozovatel v ní musí udržovat parametry jako např. frekvenci, takže nějaká zátěž v ní vždycky být musí, jinak by se sesypala jako domeček z karet.
Petr
16.1.2024 14:57 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
18.1.2024 15:28 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.1.2024 15:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:38 Reaguje na Emil Novák+1°C v globálu znamená +8 - +10°C v extrému.
Emil Novák
18.1.2024 18:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:49 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.1.2024 19:12 Reaguje na Pavel HanzlJak se spotřebou elektřiny při vysokých teplotách souvisí nějaké uschlé smrky?
Pavel Hanzl
22.1.2024 08:32 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
22.1.2024 09:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 15:34 Reaguje na Petr BrokPetr Brok
18.1.2024 18:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:41 Reaguje na Petr BrokPetr Brok
19.1.2024 08:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.1.2024 08:37 Reaguje na Petr BrokPetr Brok
22.1.2024 11:05 Reaguje na Pavel HanzlZdenek Wenzel
16.1.2024 21:05Poslední 4 roky jsem od vás na fórech slyšel, že fotovoltaika je slepá ulička a teď, když vidíte, že se to nám účastníkům zájezdu rentuje, vrací a vyplácí, tak začínáte s novou taktikou "Ekonomická nespravedlnost". Nic na tom nezměníte, pokud nezačnete tuhle situaci řešit u sebe a ne u druhých. Pro mne je podstatné a nejdůležitější, že já nikomu v okolí nesmrdím kouřem z komína. A tahle daň (dotace) za to asi stojí, nemyslíte.
Richard Vacek
17.1.2024 06:00 Reaguje na Zdenek WenzelŘešením ale není takové hlouposti dělat, protože to ve svém důsledku poškozuje všechny. Proto je v EU nejdražší elektřina na světě, proto máme rekordní inflaci, mizí průmysl a klesají reálné příjmy.
Zdenek Wenzel
17.1.2024 10:06 Reaguje na Richard VacekChudí lidé nejsou třída, nýbrž právě vytřídění, vyřazení a neorganizovaní; ti nebudou nikdy na stupních trůnu, ať na něm sedí kdokoliv. Hladoví nechtějí vládnout, nýbrž jíst; vzhledem k bídě je lhostejno, kdo vládne... Nemohu býti komunistou, protože jeho morálka není morálka pomoci. Protože káže odstranění společenského řádu a nikoli odstranění společenského zlořádu, jímž je bída. Protože, chce-li vůbec pomoci chudým, činí to podmínečně: nejprve musíme vládnout, a pak (snad) na vás dojde.
Nenávist, neznalost, zásadní nedůvěra, to je psychický svět komunismu; lékařská diagnóza by řekla, že je to patologický negativismus. Karel Čapek
Břetislav Machaček
17.1.2024 10:44 Reaguje na Zdenek Wenzeldotace i od těch, kteří tu možnost nemají, tak to je zlodějna šitá na míru movitým lidem, kteří dotace ani nepotřebují. Myslíte si, že
může být takový panelák soběstačný byť se střechou plnou panelů?
K čemu bude fotovoltaika v rodinném domku ve stínu a nebo když mu
konstrukce střechy neumožňuje její montáž? Já bych musel k těm
panelům přičíst novou krytinu s bedněním za milion, protože plně
funkční 110 let staré betonové bobrovky staré ležící pouze na latích
neunesou montážníky při montáži. Z ekologického hlediska je naopak ta likvidace funkční krytiny zátěží jako odpad a pořízení nové je
zátěží energetickou a materiálovou na její výrobu a montáž. Takže
máte pravdu, vám ty dotace z našich daní za to stály, ale nás stát navíc trestá poplatkem za OZE, který plyne na jejich podporu. No
a taky zvýšeným poplatkem za distribuci, který je nutný k posílení přetoků mezi OZE a zbytkem sítí. Jste jen příživník a mít svědomí, tak dotace vrátíte, protože vás dotují ti, kteří nikdy nebudou mít ani na spoluúčast při všelijakých podporách OZE. Styďte se a já
takovým jako vy přeji mrazy, jaké mají nyní v USA s topení tepelným
čerpadlem napájeným ze zasněžených panelů a několik dnů nefunkčních
sítí elektřiny. Ti tam dnes neřeší čoud z komína a čadí jim tam i
elektrocentrály, aby se ohřáli alespoň v jednom pokoji. Po takových
zkušenostech tam už asi nikdo nepřejde na čistě ekologické topení
a minimálně bude mít v záloze krb. Ano vy nesmrdíte kouřem svému
okolí, protože při výrobě izolací, OZE , kabeláže atd. to smrdělo
lidem kolem těch továren a bude zase smrdět kolem skládek a nebo
spaloven při jejich likvidaci. Já,já,já! Já na to mám, abych byl
EKO a tak můžu kritizovat ty, co na to nemají peníze a možnost!
Takového chytráka mám ve svém sousedství, který kritizuje jednu
chudou důchodkyni za topení uhlím ve dvou pokojích, aby nezmrzla
a on bere ze sítě elektřinu z uhelné elektrárny do EKO TČ, kterým
si i v zimě vytápí zimní zahradu a bazén. On na to má, aby byl "EKO", ale ta důchodkyně nikoliv.
Zdenek Wenzel
17.1.2024 18:50 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Čapek
Břetislav Machaček
18.1.2024 10:26 Reaguje na Zdenek Wenzelnaruby, kdy se peníze přerozdělují od chudých k těm
bohatým, jako v případě "gryndýlu"? No a u vás je to
patologický pozitivismus, když jde o váš osobní
prospěch urvat dotace na další navýšení svého jmění.
Máte za dotace zatepleno, tepelné čerpadlo, panely
a dům tím nabyl na hodnotě. No a ten, kdo tu možnost nemá, tak mu z něho zbyl neprodejný objekt třídy G.
Je to typická reakce asociála, který se nestydí za
to, že mu chudí dotují jeho bohatství!
Zdenek Wenzel
20.1.2024 15:14 Reaguje na Břetislav MachačekNenávist a neznalost!
Radim Polášek
20.1.2024 17:15 Reaguje na Břetislav MachačekTakže tam nebudou mít krb, ale, když ne rovnou zavedený zemní plyn, nějaké topidlo nejspíš na propan nebo topný olej. I když propan, pokud nádrž nějak nepředehřejou, pod -30 topí špatně a při mrazech větších než cca -40 vůbec.
Radek Čuda
18.1.2024 13:48 Reaguje na Zdenek WenzelV prvé řadě jde o článek převzatý z Irska, a silně pochybuji, že by jej psali ti, od kterých jste něco četl na fórech.
Pokud jde o ty daně a dotace ... bude asi jiný pohled na věc u těch, kteří ty daně platí, a u těch, kteří naopak pobírají ty dotace.
A je rovněž otázkou, zda zrovna tato forma nízko/bezemisní energetiky je tím nej řešením, resp. za jakých okolností ano a za jakých ne.
Zdenek Wenzel
20.1.2024 15:20 Reaguje na Radek ČudaPořiď si fotovoltaiku, nejméně na dvě sezóny ji užívej a potom mi tady k tomu něco dopiš.
Honza Honza
18.1.2024 06:50Pavel Hanzl
18.1.2024 17:44 Reaguje na Honza HonzaPavel Hanzl
18.1.2024 15:16To je dobrá demagogie celý. Panely na střeše prostě nemají nic společného s kapacitou sítě.
To nastane až tehdy, kdy by dodávaly do sítě proud. A to prostě nemusí, každý si může udělat větší baterie, horkou vodu, nabíjení elkáry, nebo méně panelů a vůbec do sítě nebude dodávat a i kdyby moc svítilo, dá se to celé vypnout. Něma problema, nevím, co tady řeší.
Honza Honza
18.1.2024 17:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:46 Reaguje na Honza HonzaAle minulá ministryně zvaná Dlužena propálila na dluh za 3 roky asi BILIÓN, což je klidně 5 temelínských bloků.
Takže můžeme stavět kulový.
Břetislav Machaček
19.1.2024 16:35 Reaguje na Pavel Hanzldělaly i ostatní státy EU přehlížíte taky. Naopak
zachovali na rozdíl od dnešní vlády do dnešní doby
nízké stropy na energie a tím i konkurenční výhodu
o kterou podnikatele současná vláda připravila.
Pročpak odcházejí zahraniční firmy od nás jinam?
Že by kvůli tomu, že je za kovidu stát dotoval?
Nikoli, odcházejí proto, že máme vysoké ceny energií
a ještě jim vláda více zdanila pozemky a ostatní
náklady na podnikání. Bilion a více zvládne tato vláda i bez kovidu a výmluvy na minulost zabírají
pouze u ekonomických analfabetů!
Pavel Hanzl
22.1.2024 08:50 Reaguje na Břetislav Machaček""Z 1,6 bilionu korun státního dluhu na konci roku 2019 na 2,5 bilionu korun na konci roku 2021. Česká republika se v letech 2020 a 2021 zadlužovala rekordním tempem, které nemá v jejích samostatných dějinách po roce 1993 obdoby. "
„Horší zacházení s veřejnými penězi tato země ve své historii nikdy nezažila a pevně věřím, že už nezažije. Tento nezodpovědný hazard tandemu Alena Schillerová – Andrej Babiš nástupem naší vlády skončil,“
https://www.businessinfo.cz/clanky/cr-ma-nejvetsi-schodek-v-historii-statni-rozpocet-skoncil-s-deficitem-420-miliard/
Pavel Hanzl
22.1.2024 09:02 Reaguje na Honza HonzaEmil Novák
22.1.2024 09:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.1.2024 18:15+1°C v globálu znamená +8 - +10°C v extrému.
Břetislav Machaček
19.1.2024 16:58 Reaguje na Pavel Hanzlpravěku) tak tu bylo v létě maximálně + 20 a v zimě i -40 ! A
včil rozumujte! Když tu žádní kluci nebyli, ale pouze dinosauři,
tak rostly tropické plavuně i na Špicberkách tak mohutně, že tam
dnes těží černé uhlí. Tak holt se připravte na ty plavuně a na
to, až tu bude třeba i tropické korálové moře jako před miliony
let. Ano PŘIPRAVME se na to, protože kosmetické snižování CO2
v EU to nezachrání. Vypadáme jako hlupáci ženoucí ekonomiku do
záhuby kvůli setinám procent z celkového objemu CO2 v atmosféře,
kde jako skleníkové plyny hrají daleko větší roli vodní páry,
které nemají na čem kondenzovat a kondenzují dnes třeba až na
zrncích prachu nad pouští, na které zažívají povodně. Zbavení se prachu v ovzduší je zbavení se jádra vodních kapek z vodních par,
které pak to jádro nalézají tam, kde bývalo kdysi obvyklé.
Sterilita je na závadu i v tomto případě a hrubě se nám mstí!
Jinak já jako kluk pamatuji o žních na poli taková vedra, že lidé
omdlévali při práci a půda byla rozpraskaná jako bahno v kaluži.
A pamatuji i zimy, kdy se selo koncem února a rozkvetly i stromy.
Všechno tu už bylo a že bude není tragédie pro Zemi, ale pro lidi,
co se nepřizpůsobí změnám a prostředky vyplýtvají na "kosmetiku"!
Břetislav Machaček
19.1.2024 17:03 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
22.1.2024 08:57 Reaguje na Břetislav MachačekVeverčákův pradědek, děda, otec i syn, vnuk a pravnuci do desátého kolena žili ve stejném klimatu, jako on. A já píšu o změně za 60 let, tohle fakt nechápete?
Tropy na Špicberkách byly před 100 milióny let, to číslo vám taky vůbec nic neříká?
Radim Polášek
20.1.2024 17:06Již nějak loni nebo dokonce předloni si naši distributoři elektřiny půjčili v součtu asi 400 miliard Kč právě na posilování elektrických distribučních sítí kvůli drobným střešním fotovoltaikám.. Nevím na kolik let, ale řekl bych, že na víc než 5 let to nebylo. Celou tuto částku zaplatí nakonec v cenách spotřebitelé elektřiny, však letos už to dost velkým zdražením regulovaných složek elektřiny začalo.
Pavel Hanzl
22.1.2024 09:05 Reaguje na Radim PolášekEmil Novák
22.1.2024 09:34 Reaguje na Pavel HanzlSnížení zatížení v době, kdy je tak jako tak nízké, sítě nijak nešetří, protože dráty se neošopou. Převážnou většinu nákladů na sítě tvoří jejich dimenzování na mezní stavy, které FVE nejen že nezlepšují ale ještě naopak zhoršují.
Jaromír Lukavský
22.1.2024 08:57dnes těží černé uhlí." No tenkrát ty Špicberky ale byly jinde, dokonce i Antarktida byla na rovníku a proto je v ní dneska uhlí. Moře bylo u Prahy a zase jindy ledovec byl u Alp.... Wegener to vybádal. J.L. end