Studie popisuje devastující dopady válečné invaze na životní prostředí Ukrajiny
Často v netušených souvislostech a s hlubokým důrazem na místní kontext, který se od českého vnímání problematiky životního prostředí může tu a tam lišit. Dílem proto, že si v Česku jen nedostatečně uvědomujeme, že válkou narušený ukrajinský energetický a těžký průmysl představuje významné ekologické riziko pro celý evropský kontinent, a Ruskou federací podmíněná devastace ukrajinského zemědělství ohrožuje celý svět.
Autorský tým - odborníci z oblastí biologie, ochrany přírody i ozbrojených sil ukrajinské armády - přitom velmi střízlivě pracují s veřejně dostupnými informacemi, nesnaží se o žádné divoké extrapolace a odhady. Přidržují se toho, co je dané a ověřitelné. Zpráva získává na hodnotě i tím, že v pěti kapitolách postupně rozkresluje nejen to, jak konkrétní vojenské vybavení nebo činnosti armád ohrožují celé ekosystémy momentální destrukcí, ale i popisem trvalých následků takových aktivit.
Podrobněji se věnuje otázkám znečištění ovzduší a změny klimatu, dopadů na půdu a zemědělství, na ekosystémy a biologickou rozmanitost. Na řeky, jezera a moře - lidská sídla i průmyslové komplexy.
Nastiňuje také principy zaznamenávání a evidence škod, napáchaných Ruskou federací na ukrajinském životním prostředí, i fungování zažitých mezinárodních mechanismů, jakými jsou obvykle řešeny reparace a náhrady válečných škod. Zpráva v závěru naznačuje, jaké otázky je třeba po ukončení války prioritně projednat, aby byla obnova měst a národního hospodářství sladěna s ekologickými standardy a principy udržitelného rozvoje.
Zpráva nahlíží na válku jako tragédii, která ale nezasáhla jen miliony lidských existencí, ale i životní prostředí, v němž žijí. Pojmenováním hlavních oblastí škod se pokouší vymezit, s jakými výzvami se bude muset obnova Ukrajiny v budoucnu potýkat, aby jednou znovu vytvořila zemi s hodnotným životním prostředím, ve kterém se bude dát žít.
Studii Environmental consequences of Russian war in Ukraine je volně ke stažení.
reklama
Další informace |
Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.