https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/svycarsko-bude-muset-vyresit-jestli-chce-zachovat-lesy-anebo-vystavet-nove-vetrne-elektrarny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švýcarsko bude muset vyřešit, jestli chce zachovat lesy, anebo vystavět nové větrné elektrárny

23.6.2023 05:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zajímavé přitom je už jen to, že vztah mezi kácením lesů a budováním infrastruktury, potažmo zdrojů energie, je typický spíše pro rozvojové země v tropech, než pro Švýcarsko.
Zajímavé přitom je už jen to, že vztah mezi kácením lesů a budováním infrastruktury, potažmo zdrojů energie, je typický spíše pro rozvojové země v tropech, než pro Švýcarsko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švýcarko má stále jeden z nejpropracovanějších systémů ochrany lesních porostů v celé Evropě. Nicméně legislativa tu před šesti lety doznala změn, a ochrana lesů už nemá vyšší právní status než výstavba infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie. Spolu s tím přibývá konfliktů, které Švýcaři zatím moc řešit neumí.
 

V posledních šesti letech přichází Švýcarsko o 185 hektarů rozlohy lesa ročně. Nestojí za tím nahodilé těžby (kam spadají například likvidace škod po vichřicích), ani klasická těžba v hospodářských lesích. Oběma jsou v lesnické praxi vymezeny samostatné kolonky, dochází po nich k opětovnému zalesňování a obnově, takže ke snížení rozlohy lesů nevedou.

Důvod, proč teď Švýcarsko ročně přichází o lesy v rozloze ekvivalentní 260 fotbalových hřišť, je jiný.

Může za to vytváření prostoru pro silnice, pro stožáry vysílačů zlepšujících pokrytí sítí mobilních telefonů, budování zařízení na zachycování pitné či srážkové vody, hloubení štěrkoven a další podpůrnou infrastrukturu. Ochrana lesů totiž před šesti lety pozbyla ve švýcarské legislativě své dosavadní nadřazené postavení. A o prostor se musela začít dělit i s jinými veřejnými zájmy.

Mezi odborníky nyní panuje obava, jak se v tím ve Švýcarsku vypořádají. Stát má totiž velké plány na výstavbu větrných a solárních elektráren, které vlastně moc jinam než do stávajících lesů umístit nemůže.

Ochrana lesů zatím funguje

Fenomén momentálního „úbytku“ švýcarských lesů se pokusil statisticky zhodnotit zemědělský ekonom David Troxler. Pro potřebný kontext vyšel ze 120 let sestřádaných evidenčních záznamů (Švýcaři mají své lesy skutečně dobře podchycené) a přidal k tomu více než 6000 dílčích výjimek a povolení kácení lesů za období 2001 až 2017. A pokusil se na nich vysvětlit, jaké jsou při dalším plánovaném rozvoji infrastruktury trendy pro budoucnost lesů.

Zajímavé přitom je už jen to, že vztah mezi kácením lesů a budováním infrastruktury, potažmo zdrojů energie, je typický spíše pro rozvojové země v tropech, než pro Švýcarsko. Ve Švýcarsku je to ale drobet jiné, a nedá se ani jednoduše říct, zda lepší či horší. Třeba už proto, že tu kácení lesů není v intenzivně obhospodařovaných oblastech častější, než v řekněme izolovanějších oblastech. Nezaznamenal ani, že by tu docházelo ke scénáři typickému pro rovníkové lesy, tedy že „kácení spouští další kácení“. Ve Švýcarsku jde o spíše nekoncentrovaný, bodový jev, který přímo nesouvisí ani s reliéfem krajiny nebo hustotou zasídlení.

„Nenašel jsem ani žádné důkazy o tom, že by se tu ve velkém kácely obzvlášť rozsáhlé lesní plochy, jak je typické pro alpské turistické oblasti v jiných státech Evropy,“ dodává Troxler. Z absence těchto typických vzorců kácení soudí, že kontrolní mechanismy fungují. V některých regionech dokonce dochází k mírnému nárůstu zalesňování, protože se stále více alpských luk vrací přírodě.

Ale k optimismu tu pořád cosi chybí.

Jako příklad zmiňuje region Mittelland, zahrnující kantony Bern, Fribourg, Jura, Neuchâtel a Solothurn, kde míra odlesnění dosáhla v posledních letech 0,5 procenta původní rozlohy.

Švýcarsko se má do roku 2050 zbavit svých pěti jaderných elektráren – potřebuje tedy vykrýt značný výpadek – a současně chce zvýšit do roku 2040 kapacitu o další 2 terawatty čisté elektřiny.
Švýcarsko se má do roku 2050 zbavit svých pěti jaderných elektráren – potřebuje tedy vykrýt značný výpadek – a současně chce zvýšit do roku 2040 kapacitu o další 2 terawatty čisté elektřiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Když už není místo

„Je to oblast, kde jsou lesy vystaveny obzvláště vysokému počtu souběžných potřeb," vysvětluje Troxler. Místní obyvatelé sice vnímají lesy jako důležitý rekreační prostor a vzácný ekosystém, ale současně si přejí více životního prostoru, kvalitní pokrytí území signálem a dobré dopravní spojení.

„Je proto stále obtížnější najít tu prostor pro další zalesnění, náhradní výsadbu, která má kompenzovat porost vykácený kvůli nějakému projektu infrastruktury. V Mittellandu už prakticky žádný takový dostupný prostor neexistuje,“ zmiňuje Troxler.

Pokud by si například nějaká švýcarská obec přála lepší pokrytí mobilního signálu, a tedy umístění vysílače někde poblíž v lese, musela by celou věc řešit s místní lesní správou. A ta by, ještě před rokem 2017, měla ve věci rozhodující slovo. Záměr by mohla zamítnout, anebo schválit pod podmínkou náhradní výsadby.

Teď už ale takové výsadní postavení lesníci nemají. Záměr může být schválen, jenže jako momentálně v případě Mittellandu už zde nemusí být kde a jak jej kompenzovat.

„Bude stále obtížnější najít prostor pro zalesnění, a bude častěji nutné aplikovat pro existující pravidla o kompenzacích výjimky," vysvětluje Troxler. Náhradní výsadbu rovněž nelze realizovat na zemědělské půdě – té se zemědělci vzdát nechtějí – a Švýcaři nestojí ani o to, aby došlo k nějakému přesunu nevyužívaných stavebních parcel do nestavebních zón, ploch, které by potenciálně bylo možno zalesnit.

Lesy se tím stávají tísněné a předurčené k úbytku v ploše. A dostávají se do konfliktu s pravidly, které jim posledních 120 let pomáhaly prosperovat. Švýcarské lesnictví se na tyto nové podmínky musí adaptovat.

Výzva energetiky může být zhoubou lesů

Hovoří se například o tom, že by se měla vytvořit databáze dostupných ploch k náhradní výsadbě napříč všemi kantony. Takže kompenzace za lesy vykácené řekněme v St. Gallen by pak byla třeba realizována v Thurgau. To se ale moc lesnickým ekologům nepozdává, protože kompenzace zalesněné plochy mimo oblast jejího úbytku vlastně není moc kompenzací.

Spekuluje se i o „zvyšování ekologické kvality“ lesů. Tedy, že by kompenzace kácených lesů neprobíhala úměrně vysazeným počtem stromů na jiné blízké lokalitě, ale že by jejím cílem byla podpora a zvyšování biodiverzity lesů těžbou nedotčených. Tento návrh ale naráží na realitu hospodářských lesů, jejichž výměra by se takovými kompenzacemi postupně umenšovala.

Do tohoto nelehkého řešení a jemného vyvažování adaptačních strategií teď ale poměrně razantně vstupuje energetická koncepce celého Švýcarska. To se má do roku 2050 zbavit svých pěti jaderných elektráren – potřebuje tedy vykrýt značný výpadek – a současně chce zvýšit do roku 2040 kapacitu o další 2 terawatty čisté elektřiny.

Přesná čísla ještě nezazněla, ale je zřejmé, že ve hře jsou možná stovky instalací větrných elektráren, solární farem a také malých či větších vodních elektráren. Většina těchto projektů bude vznikat na zalesněné půdě – už nepůjde o desetiny, ale jednotky procent stávající plochy – a lesníci je nemají jak kompenzovat náhradní výsadbou.

Švýcarské lesy za posledních 120 let ustály ničivé laviny, polomy, povodně, invaze škůdců i požáry, a dokázaly navzdory jim prosperovat. Dokázaly uhájit svůj prostor před divokými investičními záměry a developery, před pobídkami cestovního ruchu. Jestli ale dokáží ustát i snahu o přechod Švýcarska na obnovitelné zdroje energie je momentálně nejisté.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

23.6.2023 08:32
Já fakt nechápu, proč se jádro nepovažuje za čistý zdroj…
Buď začněme snižovat svoji spotřebu nebo se bez jádra prostě neobjedeme. Je potřeba ho rozvíjet, ne likvidovat.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

23.6.2023 09:11 Reaguje na Slovan
spotřeba se sníží snížením spotřebitelů ...
EU už na tom začala pracovat na hranicích Řecka /Itálie a Afriky.
Žijeme ve světě, kde stále platí heslo: silnější pes mrdá.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.6.2023 08:38
To se má do roku 2050 zbavit svých pěti jaderných elektráren – potřebuje tedy vykrýt značný výpadek – a současně chce zvýšit do roku 2040 kapacitu o další 2 terawatty čisté elektřiny.

Gratulujem, miesto toho aby postavili ďalšiu jadrovku, vypnú všetky.
Som zvedavý kde budú čerpať energiu v zime počas inverzií, keď ani Nemecko a Taliansko nebude mať dosť.
Zrejme dočasne (jednotka dočasnosti= jeden furt) od rebelantského Francúzka, ktoré stále nechce pochopiť, že jadrová energia je fuj. To je ako za socíku - ideologické prskanie na prehnitý západ ale zároveň sa od neho za valuty nakupovali technológie a výrobné linky, ktoré celá RVHP nevedela vyrobiť.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.6.2023 10:06
Holt ty OZE jsou málo koncentrované a to nejde ošidit. V sumě je jádro mnohem výhodnější a třeba to i Švýcaři jednou pochopí a v referendu prosadí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.6.2023 11:05 Reaguje na Jiří Svoboda
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.6.2023 07:40
No ba, to řeší všude na světě. Kolik přírody a kolik lidí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.6.2023 08:05
Zaprasit celou krajinu soláry a větrníky místo kilometru čtverečního na JE
je bohužel údajně ekologické, ale zajímalo by mne, kdo ekology podplácí,
aby to stále tvrdili. Budoucím generacím přenecháme zohyzděnou krajinu se spoustou obtížně recyklovatelných odpadů(vrtule, solární panely) a k tomu rozvody elektřiny ke všem takovým zdrojům. Kabeláže spotřebují značné množství mědi, izolací, práce s výkopy atd. Na patky větrníků a solárů
se spotřebuje násobně více cementu a kameniva, než na jednu JE a to
ještě potřebujeme zálohy a akumulace. Pokud je toto ekologické, tak
asi někomu straší ve věži, ale budiž! Producenti těch technologií asi
dobře platí těm, kteří to prosazují a tak vzhůru k zadlužování kvůli
dotování OZE a k energetické chudobě velké čísti obyvatel EU. Po válce
soudili nacisty a být ekologem, tak se budu obávat soudu, až skončí to
OZE šílenství prozřením z utopistického směřování energetiky.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.7.2023 15:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Píšete: "zajímalo by mne, kdo ekology podplácí,
aby to stále tvrdili" (že zaprasit celou krajinu soláry a větrníky místo kilometru čtverečního na JE je ekologické).
Musím Vás poopravit:
Ekologové to netvrdí. Tvrdí to EKOLOGISTÉ.
Ty dva pojmy je třeba důsledně rozlišovat.
Ekologům jde o ekologii. Při své snaze chránit ji používají mozek.
Ekologistům jde o ideologii. Případně o nějaké zcela jiné zájmy v pozadí. Při snaze prosadit je používají demagogii, strašení a lži.
Ekology nikdo moc neposlouchá - především je ale neposlouchají politici. Protože POLITICI JSOU VĚTŠINOU EKOLOGISTÉ.
A vo tom to je...
Odpovědět
HH

Honza Honza

24.6.2023 13:35
Tento článek potvrzuje uvědomění si společnosti o potřebě lesů jako stabilizátora přírody, a že bez lesů příroda spěje ke kolapsu, zvl. v této době, kdy teplota klimatu stoupá.
Jinak ale závěry článku jsou pochybné- není místo na větrné elektrárny? Aby se společnost mohla rozvíjet, musí se stavět nové továrny, nové silnice, nové byty. Bez toho není možno zajistit prosperitu společnosti. Není to možno zakázat, zřídit stavební uzávěru apod, jinak společnost začne stagnovat a spět k chudobě. Vyžaduje to ohromné nároky na zábor půdy, většinou se zabírá zemědělská půda, což také není nejlepší cesta- nebudou potraviny. Řešení není jednoduché ale jistě spočívá v tom, co je uvedeno v článku- zvýšit úrodnost půdy, zlepšit strukturu lesa, aby lépe fungoval a lépe využívat půdu- jednak pro zemědělství, ale aby zemědělství vůbec fungovalo, příroda nezkolabovala a nevyschla využít půdu, která není vhodná pro zemědělství na zalesnění, starat se i o zadržování vody. Neopakovat chybu římské starověké společnosti – nevykácet lesy pro zemědělské účely, chybu v tropických oblastech- nevykácet prales a nezničit celé životní prostředí, celou krajinu, která pak vyschne.
Vyžaduje to i jiný přístup ekologů a přírodovědců- zaměřit se na zalesnění, zavodnění, správnou funkci přírody, zdravý les, zdravou zavodněnou krajinu. Tento program svými rozporuplnými kroky nepodkopávat a neporušovat, uvědomit si jeho důležitost a nadřazenost.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.6.2023 07:27 Reaguje na Honza Honza
příliš věříte na les, a jednoduchá řešení přírodou. Následkem zbožnění přírodního lesa bylo například přivazování se ke stromům, nebo zpoždění a málo intenzivní hašení na počátku v NPČŠ.
Výsledek = velkoplošné odlesnění a zejména (a to je nejhorší) odpor veřejnosti k Národním Parkům.
Odpovědět
HH

Honza Honza

28.6.2023 10:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
já s vámi úplně souhlasím, také odsuzuji fanatizmus, přivazovaní se ke stromům, také bych prosazoval jiné vedení NP, více v tom směru, který prosazujete Vy- více k diverzitě.
Ale bez změny postoje celé společnosti k ekologii- tj. důrazu na zalesnění a zavodnění nebudeme úspěšní a příroda
bude zkomírat. Apeluji na jiný přístup k přírodě- více pragmatický, především podporovat programy, které mají největší význam, dbát i na hospodářství, nemyslet si, že
zemědělci a lesníci jen přírodu poškozují a nic jí nepřinášejí- bez nich společnost také nemůže prospívat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist