https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-se-po-rekordne-teplem-breznu-obavaji-neprobadane-zmeny-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci se po rekordně teplém březnu obávají neprobádané změny klimatu

9.4.2024 19:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pokud teploty do konce roku neklesnou, může se změna klimatu posunout do neprobádaného území, řekl serveru BBC News přední vědec Gavin Schmidt, který vede Goddardův institut pro kosmický výzkum při americké vesmírné agentuře NASA. Jeho varování přichází poté, co se ukázalo, že letošní březen byl dosud nejteplejší v historii měření, čímž se série měsíčních teplotních rekordů prodloužila na desátý v řadě.
 

Zjištění u některých expertů vyvolalo obavy, že by se svět mohl dostat do nové fáze ještě rychlejší změny klimatu. Za nedávnými vlnami veder kromě globálního oteplování způsobeného lidskou činností zčásti stojí i meteorologický jev El Niño, který dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě. Teploty by se měly po odeznění fenoménu v nadcházejících měsících dočasně snížit, část vědců se ale obává, že se tak nestane.

"Pokud budeme na konci léta stále pozorovat rekordní teploty v severním Atlantiku nebo jinde, pak jsme se skutečně dostali na neprobádané území," řekl Schmidt.

Březen byl o 1,68 stupně Celsia teplejší než v předindustriálním období, a posledních 12 měsíců byla průměrná globální teplota o 1,58 stupně Celsia vyšší než v letech 1850 až 1900, uvedla dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus.

Měsíční globální anomálie přízemní teploty vzduchu (°C) ve srovnání s lety 1850-1900 od ledna 1940 do března 2024, vynesené v časové řadě pro každý rok. Rok 2024 je znázorněn tlustou žlutou čarou, rok 2023 tlustou červenou čarou a všechny ostatní roky tenkými čarami stínovanými podle dekády, od modré (40. léta 20. století) po cihlově červenou (2020).
Měsíční globální anomálie přízemní teploty vzduchu (°C) ve srovnání s lety 1850-1900 od ledna 1940 do března 2024, vynesené v časové řadě pro každý rok. Rok 2024 je znázorněn tlustou žlutou čarou, rok 2023 tlustou červenou čarou a všechny ostatní roky tenkými čarami stínovanými podle dekády, od modré (40. léta 20. století) po cihlově červenou (2020).
Foto | C3S/ECMWF / ERA5

Dlouhodobější trendy oteplování prozatím stále do značné míry odpovídají očekáváním a většina vědců se zatím nedomnívá, že klima vstoupilo do nové fáze. Někteří z nich se však snaží přesně vysvětlit, proč byl konec roku 2023 tak teplý.

Březnový rekord byl očekávaný. Jev El Niño, který začal loni v červnu a svého vrcholu dosáhl v prosinci, přidal další žár k teplu, které již do atmosféry vnáší spalování fosilních paliv, hlavní hnací síla vysokých teplot.

Teploty však začaly lámat rekordy s obzvláště velkým náskokem zhruba v září loňského roku a tehdy se El Niño ještě vyvíjelo, takže fenomén nemůže vysvětlit všechno dodatečné teplo. Schmidt se obává, co to znamená pro předpovědi do budoucna.

"Naše předpovědi pro specifika roku 2023 poměrně dramaticky selhaly, a pokud předchozí statistiky nefungují, pak je mnohem těžší říci, co se stane v budoucnu," řekl Schmidt. "Stále se snažíme pochopit, proč se situace v polovině loňského roku tak dramaticky změnila a jak dlouho bude tato situace pokračovat, zda jde o fázový posun, nebo zda jde o výkyv v dlouhodobých klimatických trendech," dodala zástupkyně ředitele služby Copernicus Samantha Burgessová.

Meteorologický jev El Niño nyní slábne a pravděpodobně skončí v příštích několika měsících. Vědci si sice nejsou jistí, jak přesně se budou podmínky v Tichém oceánu vyvíjet, ale podle současných předpovědí by jej mohl ještě letos nahradit fenomén La Niña, který má naopak chladící účinky. Toto ochlazení mořské hladiny by za normálních okolností vedlo k dočasnému poklesu globálních teplot vzduchu, ale jak přesně se bude vyvíjet, se teprve uvidí. Vědci si ovšem jsou jistí jednou věcí: způsobem, jak zastavit oteplování, je podle nich rychlé snížení emisí takzvaných skleníkových plynů, které jej způsobují.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

10.4.2024 07:38
Ano, to je správná úvaha. Co když na vině není jenom CO2, ale také jiné faktory, jiný prvek v atmosféře, činnost Slunce, menší odrazivost země a atmosféry pro sluneční paprsky. Země se otepluje rovnoměrně dávno vlivem odlesňování, zástavby.
Právě proto jsou zde dvě zásadní poznámky: Země se bude oteplovat dál i při uhlíkové neutralitě, protože oteplování má komplex příčin, je zde setrvačnost působení CO2. A z toho plyne i způsob boje proti oteplování: musí být komplexní, nestačí se jen soustředit na jednu věc (C02) a finančně se tím vyčerpat, ev. úplně zruinovat, musí být globální, musí být smyslplné- podporovat FV za miliardy a potom je odpojovat od sítě, kvůli přetížení, nutit TČ tam, kde nemohou fungovat, elektroauta tam, kde není možnost nabíjení (sídliště) nemá smysl (za milardy podpory!)
Musí se hledat úložiště energie, aby FV dostala význam.
Je zde ale i druhá věc: uvědomit si prioritu opatření. Všechny země mají nějaký ozdravný program: na 1. místě boj proti CO2 (jakožto hlavní příčině), až na 2. místě opatření k adaptaci přírody. Ale to je chyba. Mělo by to být opačně: na 1. místě příroda, zachycování vody, zastiňování, zalesňování, protože ztráta vody je to nejdůležitější, bez vody nebude možný život. Nejdřív nutno hasit požár, potom teprve hledat příčinu. A příčina může být i v samotné přírodě, její degradaci.
Odpovědět
PE

Petr Eko

10.4.2024 08:19 Reaguje na Honza Honza
Máte pravdu, ale je zde zásadní "ALE" - pokud na cestu snižování CO2 nenastoupí CELÝ svět, pak je to na nic.. Zatím co se Evropa zasebevražduje zelenou ideologií, okolní svět jede dále na fosilní paliva. Třeba aby mě zajímalo, kolik stojí v USA emisní povolenka, jak přísnou tam mají USAEuro normu pro auta, kdy budou mít zateplené všechny budovy atd..
V tom je zakopaný pes - USA si přes zelenou ideologii odstranuje konkurenci - naší Evropu. Nic víc za tím nehledejte.
Ale možná, že je to dobře - čím se lépe lidé mají, tím jsou více materiálně (konzumně) nastaveni a tím méně dbají o duchovní(morální) stránku života. A to je špatně.
Odpovědět
PE

Petr Eko

10.4.2024 08:30 Reaguje na Petr Eko
Ještě dobrý článek + diskuze..

https://www.hrot24.cz/clanek/komentar-evropsky-prumysl-se-riti-do-zahuby-antverpska-deklarace-pad-jen-zpomali
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.4.2024 07:52
A příčina může být i v samotném selhání (změně) cirkulace atmosféry, hnací motor je jistě CO2, oteplování vlivem odlesňování, zástavbou, ale jsou to rovnoměrné příčiny, hlavní příčina může být jinde - letecká doprava, jiná odrazivost země a atmosféry: struktura vody moře, zástavba, nárůst spotřeby energie-jiné proudění vzduchu.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

10.4.2024 08:04
Příkon slunečního záření se měří z družic. Albedo také. Optické vlastnosti atmosféry se také měří, z družic i ze Země. Kdyby tam někde doško k výraznější změně, věděli bychom to.
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.4.2024 08:51 Reaguje na Ladislav Metelka
Dobře, ale změny klimatu jsou překvapivé, o tom článek je, že neodpovídají předpokladům a měřeným údajům.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

10.4.2024 09:07 Reaguje na Honza Honza
Je známo, že vlivem vnitřních vazeb v klimatickém systému (např. vazby mezi oceánem a atmosférou) může docházet (a v minulosti už docházelo) k různě dlouhým "excesům" (oscilacím) kolem středního (klimatologického) stavu. A to na obě strany. Z hlediska délky trvání je to zatím pořád záležitost vývoje počasí a ne klimatu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.4.2024 11:23 Reaguje na Ladislav Metelka
Ano, tento klimatický jev = změna počasí, ne klimatu, může být zcela náhodný = bez příčiny, může ale mít nějaké příčiny, které by bylo možno ovlivnit (třeba snáze než CO2)
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

10.4.2024 11:38 Reaguje na Honza Honza
Není to klimatický jev. Nějaké příčiny to má, ale není jasné jaké...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist