Vědci se po rekordně teplém březnu obávají neprobádané změny klimatu
Zjištění u některých expertů vyvolalo obavy, že by se svět mohl dostat do nové fáze ještě rychlejší změny klimatu. Za nedávnými vlnami veder kromě globálního oteplování způsobeného lidskou činností zčásti stojí i meteorologický jev El Niño, který dočasně ohřívá části Tichého oceánu a ovlivňuje počasí po celém světě. Teploty by se měly po odeznění fenoménu v nadcházejících měsících dočasně snížit, část vědců se ale obává, že se tak nestane.
"Pokud budeme na konci léta stále pozorovat rekordní teploty v severním Atlantiku nebo jinde, pak jsme se skutečně dostali na neprobádané území," řekl Schmidt.
Březen byl o 1,68 stupně Celsia teplejší než v předindustriálním období, a posledních 12 měsíců byla průměrná globální teplota o 1,58 stupně Celsia vyšší než v letech 1850 až 1900, uvedla dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Dlouhodobější trendy oteplování prozatím stále do značné míry odpovídají očekáváním a většina vědců se zatím nedomnívá, že klima vstoupilo do nové fáze. Někteří z nich se však snaží přesně vysvětlit, proč byl konec roku 2023 tak teplý.
Březnový rekord byl očekávaný. Jev El Niño, který začal loni v červnu a svého vrcholu dosáhl v prosinci, přidal další žár k teplu, které již do atmosféry vnáší spalování fosilních paliv, hlavní hnací síla vysokých teplot.
Teploty však začaly lámat rekordy s obzvláště velkým náskokem zhruba v září loňského roku a tehdy se El Niño ještě vyvíjelo, takže fenomén nemůže vysvětlit všechno dodatečné teplo. Schmidt se obává, co to znamená pro předpovědi do budoucna.
"Naše předpovědi pro specifika roku 2023 poměrně dramaticky selhaly, a pokud předchozí statistiky nefungují, pak je mnohem těžší říci, co se stane v budoucnu," řekl Schmidt. "Stále se snažíme pochopit, proč se situace v polovině loňského roku tak dramaticky změnila a jak dlouho bude tato situace pokračovat, zda jde o fázový posun, nebo zda jde o výkyv v dlouhodobých klimatických trendech," dodala zástupkyně ředitele služby Copernicus Samantha Burgessová.
Meteorologický jev El Niño nyní slábne a pravděpodobně skončí v příštích několika měsících. Vědci si sice nejsou jistí, jak přesně se budou podmínky v Tichém oceánu vyvíjet, ale podle současných předpovědí by jej mohl ještě letos nahradit fenomén La Niña, který má naopak chladící účinky. Toto ochlazení mořské hladiny by za normálních okolností vedlo k dočasnému poklesu globálních teplot vzduchu, ale jak přesně se bude vyvíjet, se teprve uvidí. Vědci si ovšem jsou jistí jednou věcí: způsobem, jak zastavit oteplování, je podle nich rychlé snížení emisí takzvaných skleníkových plynů, které jej způsobují.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Honza Honza
10.4.2024 07:38Právě proto jsou zde dvě zásadní poznámky: Země se bude oteplovat dál i při uhlíkové neutralitě, protože oteplování má komplex příčin, je zde setrvačnost působení CO2. A z toho plyne i způsob boje proti oteplování: musí být komplexní, nestačí se jen soustředit na jednu věc (C02) a finančně se tím vyčerpat, ev. úplně zruinovat, musí být globální, musí být smyslplné- podporovat FV za miliardy a potom je odpojovat od sítě, kvůli přetížení, nutit TČ tam, kde nemohou fungovat, elektroauta tam, kde není možnost nabíjení (sídliště) nemá smysl (za milardy podpory!)
Musí se hledat úložiště energie, aby FV dostala význam.
Je zde ale i druhá věc: uvědomit si prioritu opatření. Všechny země mají nějaký ozdravný program: na 1. místě boj proti CO2 (jakožto hlavní příčině), až na 2. místě opatření k adaptaci přírody. Ale to je chyba. Mělo by to být opačně: na 1. místě příroda, zachycování vody, zastiňování, zalesňování, protože ztráta vody je to nejdůležitější, bez vody nebude možný život. Nejdřív nutno hasit požár, potom teprve hledat příčinu. A příčina může být i v samotné přírodě, její degradaci.
Petr Eko
10.4.2024 08:19 Reaguje na Honza HonzaV tom je zakopaný pes - USA si přes zelenou ideologii odstranuje konkurenci - naší Evropu. Nic víc za tím nehledejte.
Ale možná, že je to dobře - čím se lépe lidé mají, tím jsou více materiálně (konzumně) nastaveni a tím méně dbají o duchovní(morální) stránku života. A to je špatně.
Petr Eko
10.4.2024 08:30 Reaguje na Petr Ekohttps://www.hrot24.cz/clanek/komentar-evropsky-prumysl-se-riti-do-zahuby-antverpska-deklarace-pad-jen-zpomali