Voda nám utíká z lesů a můžeme si za to sami, tvrdí Štefan Vaľo. A nabízí jednoduché, lokální a levné řešení
V květnu 2010 zasáhly východ Slovenska silné povodně, které napáchaly velké škody. Jedním z míst zle zasažených velkou vodou byla i obec Miňovce. Původní informace zněla, že řeka Ondava tu podmyla svah a tím způsobila rozsáhlou erozi cestního tělesa. „To ale není pravda,“ tvrdí Ľubomír Marhavý, slovenský expert na zemědělství. „Prvotní příčinou byl necitlivě provedený zásah v lese nad svahem, přesněji nerekultivované přibližovací lesní
cesty.“ Po nich dešťová voda rychle stekla ze svahu a zachytila se v úvozu, podmáčela stráň a následně způsobila plošný sesuv půdy, včetně vzdutí vozovky pod svahem.
Po povodních se vybudoval kilometrový obchvat s dvěma novými mosty, který nahradil zničenou silnici. Investicí v řádů milionů eur. „Té nové silnici, stejně jako škodám, se dalo předejít tím, když by někdo v lese včas a za zlomek nákladů udělal to, co mohl,“ dodává Marhavý.
Za pravdu mu dává i starosta obce Miroslav Mojsej, který se v místě sesuvu účastnil geologických průzkumů. Kluzná plocha, podmáčená půda a výsledný sesuv. „S řekou Ondavou to nemělo nic společného. Problémem byly vysoké srážky a půda, při které zemina ve svahu skoro plavala.“
Přečtěte si také |
Lesy jako původní česká krajina? Omyl, upozorňují vědciRok 2010 byl pro Slovensko vůbec špatný. Vydatnými srážkami rozvodněný Hornád ohrožoval Košice celý červen. Povodně byly zaznamenány také na Váhu, řeka Žitava ohrozila na životech obyvatele dalších tří obcí. V srpnu pak tisíciletá voda toků horní Nitry devastovala obydlí v Handlovskej dolině a zprávy o záplavách přicházely i z Žiaru, Prievidze a Martina. Třetí povodňový stupeň opakovaně hlásily také řeky Olšava, Torysa, Roňava, Ida, Bodva a Výrava.
Scénář byl přitom všude podobný: regionálně naměřený úhrn srážek byl sice velmi vydatný, ale nikoliv extrémní. Extrémní a v konečném důsledku ničivé bylo jen množství vody, která se najednou do údolí severozápadního a východního Slovenska dravě valilo ze zalesněných kopců. Ty podle místních pamětníků dříve vodu držely lépe.
Kdyby si každý mohl vybrat své vlastní řešení
Chyba se tedy zdála být spíše v samotné krajině, která pozbyla schopnost efektivně srážky zbrzdit, než v momentálním stavu říční sítě nebo větší vydatnosti srážek. Co s tím? Jednou z pozdějších reakcí slovenské vlády premiérky Ivety Radičové na průběh ničivých povodní bylo, že uvolnila ze státního rozpočtu příspěvek 75 000 eur (cca 1,95 milionů Kč) pro každou obec, která byla velkou vodou zasažena nebo ohrožena, aby mohla do budoucna realizovat vlastní protipovodňová opatření.
Tento lehce nekoncepční přístup umožnil zastupitelům obcí, aby si zvolili vlastní cestu řešení. Tam, kde sami viděli příčinu problémů. A například starosta obce Ťahanovce Ján Nigut tehdy nevsadil na úpravy říčního koryta či protipovodňové stěny, ale právě na lesy a stráně nad vesnicí. Investoval sumu 15 000 eur do rozrušení povrchu starých lesních cest a svážnic. Upravit jich nechal 6 kilometrů, s pomocí bagrů z nich nechal vytvořit kaskádu převalů a tůní.
„S vodou z kopců jsme tu měli problémy zhruba každé dva roky. Ohrožovala stavení, lidské životy a bahno zanášelo dopravní komunikace,“ vzpomíná, když vypráví o tom, proč zacílil opatření proti povodním právě na plochy příměstských lesů. Dnes už tu takové problémy s povodněmi ani záplavami nemají. Rozrušení starých lesních cest, které se za deště měnila v koryta unášející vodu do údolí, prý funguje perfektně. Systém později na náklady obce nechal doplnit ještě malou gabionovou hrází u přepadu malé, dešťovou vodou sycené nádrže. „Veškeré průtoky v obci, i za větších srážek, jsou teď stabilní. V poměru k vynaložené energii je tohle nejúčinnější řešení,“ tvrdí Nigut. Proč se tento lokální případ hodí zmínit? Hned ze dvou důvodů.
Jednak proto, že tu lidé sami mohli nacházet řešení tam, kde viděli skutečný zdroj potíží. A rovněž proto, že projekt rozrušení lesních cest z Ťahanovec byl na Slovensku vůbec první autorskou realizací konceptu Štefana Vaľa.
Štefan Vaľo svá opatření v terénu prosazuje od roku 2010, ale ne příliš úspěšně. Dílem proto, že se názorově míjí s proudem těch, kteří za vším vidí klimatické změny, nebo změny kolem sebe necítí vůbec.
„Tohle ale není o kravách krkajících metan, o kácení pralesů v Amazonii nebo tajících ledovcích. Tohle je něco, co můžeme udělat sami, regionálně a hned,“ říká Vaľo. Podle něho je prostě potřeba změnit náš pohled na hospodaření v krajině, zejména v lesích, kde je podle Vaľa musí odstranit vzniklé zhutnění půd a podpořit vododržnost rozrušením povrchu nevyužívaných lesních cest a svážnic.
Sám sebe Vaľo považuje za specialistu v oboru zemních prací, který nabízí 49 let praxe se stavbou lesních cest, malých vodních děl a protipovodňových hrází. Nebo ještě trochu chytlavěji, člověka, jež nemalou část svého života věnoval stavebním dílům, která – jak později zjistil – významně přispívala k zásadnímu odvodňování krajiny. A teď cítí povinnost předat svoje zkušenosti a snaží se napravit to, co se děje v lesích celé Evropy. K jakési formě osobního prozření dospěl poté, co sledoval bilanci zaznamenaných odtoků v povodích ukrajinských řek, kolem nichž ve svazích budoval lesní cesty.
Průměrný měsíční koeficient odtoku vody v poměru ke srážkám (za období vegetačního klidu a růstu) totiž vykazoval výrazný schodek: z povodí odtékalo nápadně více vody, než před realizací lesních cest a svážnic. Schopnost zalesněných kopců zadržet srážkovou vodu se tu razantně měnila, a s tím i situace s dosud nebývalým suchem a povodněmi v údolí. Příkladem může být povodí řeky Boržavy, kde ještě v 90. letech zůstávalo kolem 30 % srážek vázáno v půdě. Po roce 2003, kdy tu bylo zahájení budování lesních cest, 105,7 milionů m3 srážek dorovnávalo 102,2 milionů m3 odtoku. Půda tu rázem zadržela méně než tři procenta srážek.
„Jak je to možné? Proč to dříve fungovalo a teď už ne? Proč dříve, i když nepršelo, nebyl les suchý, a proč nebyly takové povodně, jako teď? Co se změnilo?“ ptal se Vaľo. „A tehdy mi to došlo. Jaj bože, to jsme urobili my!“
Lesní půda jako houba, nebo jako cihla
Ptáte se jak? Jeden kubík zeminy obsahuje 200-500 litrů vody. Ta se nachází v půdních pórech, které fungují jako zásobník vody, jako distribuční síť přivádějící vodu ke kořenům rostlin, k pramenům potoků. Představit si ji můžeme jako částečně nasáklou houbu na mytí. Když ale tuto zeminu utlačíme, zhutníme – třeba pojezdem těžké techniky – voda z nich vyteče a opětovná schopnost stále stlačené pomyslné houby vázat vodu je propříště výrazně nižší.
Podobně pak, když tento půdní vododržný systém ještě přetneme sítí cest, lesních manipulačních linek a svážnic, podřezáváme tím dokonale ono podzemní neviditelné potrubí. Když na takový zhutnělý a cestami prokřižovaný lesní porost na kopci zaprší, voda se nevsákne, jako kdysi. Jen rychle odteče po povrchu, s tím, že lesní cesty a zhutnělé povrchy slouží jako umělá koryta a budoucí erozní rýhy. Důsledky takového stavu jsou dvojí.
Bez deště odvodňovaná půda rychleji vyschne, což neblaze dopadá na veškerou vegetaci, včetně stromů. Lesy pak nejsou zdravé, neodolají klimatickým výkyvům a nemohou se bránit ani kůrovci nebo houbovým chorobám. A v případě deště se pak voda v rapidním tempu nese po spádnici dolů. Co naprší nad takovým lesem, se pak cestou nejmenšího odporu a se zvyšující kinetickou energií nese po povrchu svahů do koryt potoků a řek, a míří k vesnicím v údolí. S výsledky, jaké už dobře znají v obcích Miňovce a Ťahanovce.
Přečtěte si také |
Našim lesům a krajině by oheň prospěl, říká entomolog Lukáš Čížek„Kvůli zhutněným a přerušeným pórům se v půdě každoročně akumuluje méně vody, která pak chybí rostlinám ve vegetačním období, kdy ji nejvíce potřebují,“ vysvětluje Vaľo. „Sluneční paprsky pak prohřívají proschlou půdu, voda prakticky mizí. Nedostatečné zásoby vody z období vegetačního klidu se pak projevují v průběhu celého roku, což vidíme hlavně na poloprázdných potocích, řekách a studnách.“
Změna, která je vidět
Názornost je nejsilnější stránkou Vaľova konceptu. Příkladů ne zrovna šetrného lesního hospodaření v krajině totiž nabídl Štefan Vaľo při svých exkurzích v Čechách i na Slovensku víc než dost. Stopy po odtoku vody, měření vlhkosti pod hrabankou proschlé ztvrdlé půdy dešti navzdory, vysýchání pramenů, desítky let staré svážnice v lesích, které byly využity jednou, a od té doby se jen prohlubují a stávají se erozními rýhami, strmé svahy protnuté cestami, které přeřezávají půdní póry, toho všeho je k vidění v každém obhospodařovaném lese víc než dost. A na tom, že povodně, záplavy a sucho jsou problém, se většina lidí shodne.
Z kraje letošního září sezval Vaľo odborníky, lesní hospodáře, činovníky státní ochrany přírody, akademiky i zastupitele českých obcí, aby se spolu s ním šli podívat na možnosti řešení. Přesněji řečeno, na terénní ukázky rekultivací již nevyužívaných lesních cest po těžbě, které provedl v roce 2011.
Asi nejmarkantnějším příkladem je oblast lesů na katastrálních územích obcí Repejov a Oľka. Manipulační linky a svážnice se tu proměnily na kaskádu valů, záhrabů a tůní, které zadržují vodu tam, kde je zapotřebí. V lese. Po devíti letech od realizace většina z nich jen málo připomíná, že po nich kdysi jezdila těžká technika a vytvořil je bagrista. Zvlněný horizont, porostlý kapradinami a mladými buky, totiž v ničem umělé dílo nepřipomíná. Je součástí krajiny, která – na rozdíl od nerekultivovaných okolních lesů – nemá o vodu nouzi. Ani problémy se záplavami, jak potvrzuje i současný starosta Repejova Peter Cipka. „S velkou vodou jsme tu od realizace už problémy neměli. A hodí se asi zmínit, že toto opatření nechrání jen nás, ale všechny obce, které jsou dále po proudu,“ říká Cipka.
Pozoruhodné na tom je, že celý zdejší projekt, zahrnující 14 kilometrů rozrušených lesních cest, 6 mokřadů a 4 rybníky, vznikl v řádu několika týdnů a za cenu v přepočtu 3,75 milionu korun, poskytnutých z dotací. Vzniklo dílo, které chrání vesnice v regionu a les před suchem i povodněmi. Což je s výstavbou protipovodňových přehrad, jak říká Vaľo: „Vzdálených desítky kilometrů od míst, kde problém skutečně vzniká,“ dost neporovnatelné.
Nejde tu jen o procento lesní cesty, ale o celou plochu
Ostatně, sám nákladné výstavbě velkých vodních děl, jako řešení regionálního sucha, nefandí: „Naše lesy jsou strašně zdevastované a největší defekt v krajině je povrchový odtok vody z lesní půdy. Kdyby nebyl takový, jaký je, byly by ty další negativní defekty a důsledky velké vody menší. Je to o tom, jak velkou plochu lesů v povodí jsme schopni tímto způsobem rekultivovat. Pořád se mluví o tom, kolik nás bude sucho nebo povodně stát. Ale čím více energie vložíme do rekultivace lesní půdy, tím méně peněz pak budeme muset vynaložit na jiná opatření.“ Co je tedy podstatou řešení, které Vaľo navrhuje? Rekultivovat nevyužívané lesní cesty, navrátit je – bagrem – přírodnějšímu rázu.
Zvrásnit jejich povrch, rozbít jejich ostře zařezané linie, vytvořit z nich kaskády. A tím zabránit tomu, aby se za deště proměnily v koryta. Vodu, kterou v sobě zadrží, pak mohou pozvolna zasakovat do lesní půdy a pomáhat jí znovu oživit. Pro lesníky to prý není při dobré organizaci práce zásadní problém, a sami už připouští, že změna pohledu na jejich hospodaření je nutná. Rekultivace nevyužívaných lesních cest může, zdá se, chránit lesy i vesnice, stabilizovat odtok vody z krajiny, podpořit výpar a lokální srážky. Chcete-li, bojovat se suchem a bránit přírodním katastrofám, jako třeba v Miňovci anebo při povodních v roce 2010.
„Někteří lidé tomu pořád nechtějí rozumět,“ říká Štefan Vaľo. „Ta jedna cesta sama o sobě není problém, to je jen pár metrů čtverečních. Jde tu ale o celou tu plochu, kterou takhle odvodňujeme. A takových starých, nevyužívaných cest a zhutnělých povrchů máme v každém lese, na každém kopci, stovky. U nás i u vás. Nejhorší na tom je, že tempo, s jakým odvodňujeme nejen lesní krajinu, je teď násobně rychlejší, než bylo před generacemi. Kvůli technice. Ano, ty staré lesní cesty jsou dědictvím po našich dědech a otcích. Ale jsou tam i ty naše. A troufám si říct, že kdyby naši předkové měli k dispozici tu samou moderní techniku, jako máme dnes, tak už tu dnes nikdo nežijeme. Tak velký vliv na krajinu totiž máme, a voda a čas nám rychle dochází.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (37)
Lukáš Kašpárek
30.9.2020 08:40Povodně na Olomoucku z tohoto roku byly modelové příklady přesně toho o čem je tento článek i úsilí pana Vaľo. Šlo tam o to, že obce jako Oskava nebo Šumvald leží na tocích, do kterých se vlévá velké množství vyústění lesních cest z kopců nad těmito vesnicemi. Lesní cesty nejen nad touto oblastí jsou přesně ve stavu (i horším) jako je na obrázku pana Vaľo v tomto článku.
Co udělal Olomoucký kraj a vláda po těchto povodních?
Nabídl místním obcím jejich klasickou medicínu s mnoha vedlejšími negativními účinky "přehrady, lék na všechny neduhy"...
Starostové některých zasažených obcí se už ale nechali slyšet, že žádné přehrady nechtějí..... chtějí řešit příčiny problémů povodní i sucha a tou je mimo jiné odvodnění zvláště lesní krajiny špatně koncipovanou a nerekultivovanou sítí lesních lest a příkopů podél nich + stavem lesních porostů a nezodpovědným hospodařením v lesích celkově (smrkové monokultury, holoseče, atd.).
Za jejich inteligenci a odvahu jim tímto děkuji a doufám, že takto začne uvažovat i stát a jeho instituce... obávám se ale, že stát i jeho instituce chtějí jen dál lhát lidem co je potřeba dělat s naší krajinou a ještě budou dohazovat kšefty betonářům a stavařům, kterým dají rádi vydělat při stavbě dalších betonových děl, kterými nejen, že nic nevyřeší, ale naopak zasadí naší krajině další ránu a přinesou další znepřírodnění podmínek v ČR.... jistě se v takových projektech za stovky milionů až miliardy najde nějaký prostor pro úplatky a korupci, takže vládnoucí politici mají jasno co dál s touto zemí.... svými postoji a skutky to naprosto jasně ukazují....
Miroslav Vinkler
30.9.2020 09:09Přímo zoufale bychom potřebovali tyto principy realizovat v ČR.
Není zájem, nejsou peníze , nejsou lidi.
M.j. někde jsem četl, že p. Valo se přijel podívat i na Střední Moravu, lokalita Dlouhá Loučka /Uničov/ po bleskových povodních v červnu t.r.
Pavel Hanzl
1.10.2020 14:35 Reaguje na Miroslav VinklerMartin Vlk
30.9.2020 09:51Berte prosím ještě v úvahu to, že by ty i když bývalé cesty měly být nějak průjezdné pro hasiče v případě požáru. Aspoň některé, aby zase nevznikly obrovské plochy, kam v případě potřeby nebude možné dostat techniku. Dnes je na tyhle akce méně lidí než dříve a dohání se to technikou.
Karel Zvářal
30.9.2020 10:46 Reaguje na Martin VlkVodu zachytávat patří v údolnicích. Budovat suché poldry, které poslouží mizejícím obojživelníkům a zmenší přívalovou vlnu po průtržích. Případně hloubit jámy v lese, o což se zčásti starají prasátka. To jsou zasakovací místa, která také stojí za pozornost.
Krejcar Stanislav
2.10.2020 12:33 Reaguje na Karel ZvářalLukáš Kašpárek
30.9.2020 11:56 Reaguje na Martin VlkTomáš Kvítek
30.9.2020 11:07Lukáš Kašpárek
30.9.2020 12:04 Reaguje na Miroslav VinklerLukáš Kašpárek
30.9.2020 11:54 Reaguje na Tomáš KvítekTato země se točí v kruhu jako pověstné lejno pod splavem.....
Lukáš Kašpárek
30.9.2020 11:58 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
6.10.2020 21:44 Reaguje na Tomáš KvítekA lidé je volí.
Demokracie je taky nástroj, je jak břitva. Někdo se s ní oholí, někdo pořeže.
Břetislav Machaček
30.9.2020 12:07být zpět po těžbě ihned zahrnuty vyhrnutým materiálem a nebo materiálem
z okolí a nebylo tu co řešit. Na dalším snímku je nějaká nádrž, budiž,
pokud to půdní profil umožňuje, ale všude to možné není a pak tam vidím
zcela klasickou cestu trvale zničenou do podoby děr a muld. Tím zcela
neprůjezdou pro hasiče, záchranáře a do budoucna opět pro těžařskou techniku. Přínos hledat v tomto nevidím, když se tam zabydlí vodní
organismy a obojživelníci a bude se muset znovu obnovit a je tak zlikvidovat. Takové cesty se u moudrých hospodářů co kousek přeruší
zpevněnou svodnicí do lesa, kde voda zasákne a neteče po cestě jako řeka. Ale hloubit v ní díry považuji jako zbytečnost a plýtvání . Jinak je
dobře se nad problémem zamyslet a konat. Zanechat svažnici na pospas
dešťům, je jako vysít na pole ve svahu kukuřici a obojí by se mělo
tvrdě postihovat i za cenu úhrady škod na majetku a přírodě v údolích.
No a les potřebuje hlavně to, aby nebyl zbaven veškeré dřevní hmoty
spálené v OZE. Jedině ta ve spojení s půdním pokryvem stromy, keři,
trávou a mechy je schopna vodu v lesích zadržet. Jiná cesta tu není
a nebude. Bohužel při překotném kácení kůrovcových lesů je mi jasné,
že podobné úpravy zaostávají a doufám, že dojde časem i na ně.
vaber
30.9.2020 16:35U nás je les, trochu na kopci, ale skoro rovina, co pamatuji z něj vytékaly dva potůčky, tekly celý rok. V posledních letech byly v létě suché a letos jsou suché od dubna až do dneška, žádné deště nepomohly. Nic moc se v lese nezměnilo za posledních 50let a přesto je suchý. Místa která byla v lese kdysi velice vlhká a rostou tam olše ,se nezměnila vůbec a přesto jsou suchá, kde prosím je vina člověka?
Změny jsou však dvě ,podstatné ,suché zimy bez sněhu a sluneční záření. Slunce praží je suchý vzduch ,chybí oblačnost a vysušování je mnohem ,mnohem větší.
Na mojí zahrádce se nezměnilo moji špatnou činností nic ,voda se na ní lépe vsakovat nemůže a přesto je suchá jako okolní pole ,kde dusají půdu traktory .
Hlavní příčina není člověk i když svůj díl viny bezpochyby má a náprava pouhým zadržováním vody nebude fungovat.
Karel Zvářal
30.9.2020 17:33 Reaguje na vaberRadomír Dohnal
1.10.2020 11:46 Reaguje na vaberMichal Ukropec
30.9.2020 20:49Miroslav Vinkler
30.9.2020 21:20 Reaguje na Michal UkropecHunter
1.10.2020 06:04 Reaguje na Miroslav VinklerJarek Schindler
1.10.2020 10:41 Reaguje na HunterRadomír Dohnal
1.10.2020 11:40 Reaguje na Miroslav VinklerHunter
1.10.2020 16:25 Reaguje na Radomír DohnalRadomír Dohnal
1.10.2020 17:01 Reaguje na HunterHunter
1.10.2020 17:25 Reaguje na Radomír DohnalRadomír Dohnal
1.10.2020 17:57 Reaguje na Hunterhttps://www.denik.cz/regiony/lesni-delnik-z-brodovic-bojuje-ve-volnu-proti-suchu-v-lesich-upravuje-cesty-20200526.html
Hunter
1.10.2020 21:40 Reaguje na Radomír DohnalOndřej Dočkal
1.10.2020 21:07 Reaguje na HunterKdyž se díval zpátky, mluvil takto: prvních 20 let jsem ty lesy ... kazil.. (to slovo bylo jiné, nepublikovatelné..), pak jsem to pochopil a dalších 20 let sem se snažil to dát do pořádku, nevím, zda se mi to všecko podařilo..
Pan Valo taky začínal jako bagrista co dělal svážnice, ale byl to člověk vnímavý a postupně začal vidět věci, které dřív neviděl. Což není žádný ekofašismus, to je praktik co to má v praxi vysledované - bych řekl.
Cituji:
Co je tedy podstatou řešení, které Vaľo navrhuje? Rekultivovat nevyužívané lesní cesty, navrátit je – bagrem – přírodnějšímu rázu.
Samozřejmě že bagr nemaká zadarmo, ale to nemakají ani bagry co odklízejí povodňové škody níže po toku. Když už mám teda taky použít extrémních přirovnání.
Jarek Schindler
1.10.2020 21:05 Reaguje na Radomír DohnalU nás je , jak je vidět, na les a práci v něm každý odborník. Ono se dnes vlastně stačí ohánět plantážemi na dřevo, že.
No a umět si zorganizovat práci. Tak tu práci za vás pane Dohnale ve velkém organizuje v první řadě sama příroda. S tím se bohužel, pokud tedy neporoučíte větru dešti, musíte smířit.
Na šířku čtyřmetrová cesta to jsou 4000 m2 na km cesty. Celkem bezvýznamná plocha.
No a pak tu máme třeba takové traumabody. Pokud pan Valo píše že rekultivace neznamená, že už se na vrchol kopce nad vesnicí Olka nikdo nedostane. Po narušených lesních cestách se i nadále mohou pohybovat lidé. Pěšky. tak doufám, že se mu tam nikdy nic nepřihodí a nebude potřebovat něco rychlejšího.
Změna přístupu, myšlení? Jak se dnes mění myšlení je vidět po třiceti letech nejen na lese ale na celé přírodě. Možná by stačilo se vrátit k tomu co se dříve běžně dělalo. Tedy srážky a jejich čištění, propustě, překopávání a přehrazování smyků atd.
No a nějakých pár milionů dnes do "překopání cest", zítra zase do jejich obnovy. O co jde, peněz je asi na všechno dost.