https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zablesk-nadeje-pro-buvolce-hirolu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záblesk naděje pro buvolce hirolu

25.4.2021 07:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Historický snímek buvolce ve Dvoře Králové.
Historický snímek buvolce ve Dvoře Králové.
Zdroj | archiv Safari Parku Dvůr Králové
Jedním z nejvzácnějších a nejohroženějších zvířat, která kdy choval dvorský safari park, je buvolec hirola. Když v roce 1971 přímo z Keni dorazila jejich sedmičlenná skupina, bylo to vůbec poprvé, kdy bylo možné tato zvířata pozorovat v nějaké zoologické zahradě.
 

Navzdory 19 narozeným mláďatům se chov udržet nepodařilo a v roce 1981 poslední dvorské hiroly uhynuly. Stejný osud bohužel potkal hiroly i ve dvou dalších zoo, kterým se je podařilo získat. V San Diegu se narodilo jen jedno mládě a chov byl ukončen v roce 1986. V texaském Brownsville se stejně jako ve Dvoře narodilo 19 mláďat, poslední hirola tam ale uhynula v roce 2002.

Hirola je přitom ve volné přírodě kriticky ohrožená. Historicky se vyskytovala v suché oblasti na pomezí Keni a Somálska, přičemž dnes už je pravděpodobně jen v Keni.

Příčin jejich vymírání je víc, velkou roli v 80. letech minulého století hrál mor skotu, sucho, pytlačení a ubývání životního prostoru. V současnosti je velkým problémem zarůstání travních porostů křovisky a stromy, zřejmě i v důsledku vybití slonů v oblastech přirozeného výskytu hirol.

Ubývání hirol přitom vedlo nejen k pokusům o chov v zoo, ale už v roce 1963 rovněž k přesunu přibližně 40 zvířat do keňského parku Tsavo, tedy mimo jejich běžnou oblast výskytu. Velká část přesunutých zvířat pomřela, populaci se tam však přece jen založit podařilo, v roce 1996 byla posílena a v posledních letech je v Tsavu počet hirol odhadován na cca 80 zvířat.

Stádo hirol v národním parku Tsavo East, 2011.
Stádo hirol v národním parku Tsavo East, 2011.
Foto | JRProbert / Wikimeda Commons

Zatím nejlepší výsledky ovšem vykazuje oplocená záchranná stanice, která byla v roce 2012 postavena v komunitní rezervaci Ishaqbini na severovýchodě Keni, kde se hirola přirozeně vyskytuje.

Zatímco ve zbytku rezervace počet hirol nadále klesal, uvnitř oploceného prostoru se počet zvířat podařilo zvýšit z původních 48 na cca 130 v roce 2019. Hiroly zdaleka nemají vyhráno, jejich celkový počet je odhadován na 450 zvířat, po letech trvalého ubývání je tu ale záblesk naděje.


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

25.4.2021 13:57
Dobrá zpráva! Snad se bude dál dařit počty zvyšovat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.4.2021 19:38
Řekl bych, že v té oplocence nežijí hyeny (a kol.). Těm se jistě mimo ni "daří a přibývá jich-))". Proto ten trend by bylo záhodno obrátit ve prospěch ohroženého druhu.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

29.4.2021 11:49 Reaguje na Karel Zvářal
No to je hezký, že byste to řekl - a kde máte data, která to prokazují??? Já bych zase řekl, že je to tím, že v té oplocence nežijí Marťani......
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.5.2021 10:57
Se mi zdá, že jsem je tam zahlédl. Nevím. Musím šetřit, a za pár let se tam podívat znova a lépe.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist