Že jsou ‚divocí‛ koně v ohradě? Spousta divokých zvířat je za plotem, říká Dalibor Dostál
Tito mladí hřebečci se narodili v roce 2019 v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Skupina divokých koní, která vytvořila jejich mateřské stádo, přijela do milovické rezervace na konci roku 2015. Bylo to tedy druhé stádo, které tehdy bývalý vojenský prostor osídlilo.
Dá se nějak spočítat, kolik generací dělí „divoké“ koně z Nýřan od jejich příbuzných, běhajících po blatech na Exmooru?
Většina zvířat, která osídlila milovickou rezervaci, pochází z volné přírody. Jednak přímo z anglického Exmooru, ale část stáda i ze Skotska, kam byla zvířata vysazena. A žijí tam stejně jako v Exmooru ve volné přírodě. Skotsko má navíc úplně jinou rozlohu než Exmoor, a tak se tam u zvířat mohly obnovit i pravidelné sezónní migrace na stovky kilometrů.
Takže slovní spojení „divocí koně“ můžeme úplně klidně používat bez uvozovek. Je to autentický název, který se pro koně z Exmooru používá stovky let a přesně vystihuje, čím se odlišují od ostatních koní.
Co vlastně dělá divokého koně divokým?
Určitě je to schopnost přežít v přírodě bez péče člověka.
Ale jde také o původnost, jak vzhledovou, tak danou neprokřížením s druhem, který není na daném kontinentu původní.
Když si představím mustangy, volně běhající po prériích amerického středozápadu, přijdou mi docela dost divocí… i když s jejich původem je to asi dost domestikované.
Tím se právě liší koně z Exmooru od mustangů.
Když předkové mustangů utekli kolonizátorům do volné přírody, šlo často o ušlechtilá španělská plemena jezdeckých koní. Ta se divokým koním nepodobala ani vzdáleně, nejenom svým vzhledem, ale i kvůli tomu, že jejich předky tvořili z velké části arabští a berberští koně, tedy plemena z Asie a severní Afriky.
Zatímco mustangové jsou tedy typickou koňskou směskou formovanou po staletí člověkem, u koní z Exmooru hrál po staletí roli přírodní výběr.
A především díky izolovanosti oblasti Exmooru unikli výraznému vzájemnému křížení, které bohužel potkalo zbytky populací divokých koní jinde v Evropě.
Mustangové nejsou opravdu divocí koně. Ale běhají bez ohrad. Ti vaši divocí koně jsou divocí, ale v ohradách…
S ohradami je to složité. V oplocených rezervacích přežívá stále více divokých zvířat v různých částech světa.
Když u nás Zdeněk Suchý s Danem Bártou točili jeden z dílů seriálu Češi zachraňují, zatímco všechny ostatní natáčeli v Africe, Asii a v dalších částech světa, omlouvali jsme se jim, že u nás mohou zvířata natáčet jen v oplocené rezervaci, zatímco jinde po světě točili tu opravdovou divočinu. Vyvedli nás z omylu s tím, že ani v rozvojových zemích už naše představa nekonečné divoké přírody moc neplatí. Divoká zvířata jsou v některých oblastech často už jen v ohrazených rezervacích, podobných, jako je ta milovická.
Takže kůň z Milovic nebo Nýřan určitě není divoký jenom proto, že nemá stáj?
Není to jen otázka tradičního pojmenování nebo toho, že tito koně nepotřebují stáj.
Genetické výzkumy potvrdily, že právě koně z Exmooru se prakticky vůbec nekřížili s domácími koňmi, ze kterých bohužel jinde v Anglii i na evropském kontinentu vznikla postupem staletí pestrá směs, obvykle s příměsí krve v Evropě nepůvodních arabských koní.
Navíc i genetické analýzy zbarvení původních divokých koní Evropy potvrdily, že koně z Exmooru odpovídají přesně zbarvením divokých koní, jak se vyskytovali před tisíci lety v celé Evropě od Pyrenejského poloostrova až po Ural.
U koní z Exmooru se spojuje vše, co by divoké zvíře mělo charakterizovat – život ve volné přírodě, autentický genetický základ i stavba těla a zbarvení, které se prokázalo při analýze DNA koní starých tisíce let.
Chápu, že je důležité mít tu druhy řekněme původní. Ale s divokými koňmi jsme se na našem území rozloučili někdy kolem roku 3500 př. n. l.? Později?
Je to velmi mlhavé.
Archeologové po stovky, možná tisíce let nedokážou přesně určit, který kůň je v archeologických nálezech ještě divoký, a který již domestikovaný. Velmi dlouho vypadali v podstatě stejně.
Ale snaha o maximální původnost je přesto důležitá. Není úplně podstatné, jestli nám tady podobné zvíře chybělo tisíc let, dva tisíce let nebo pět tisíc let. Prostě tady předtím stovky tisíc let žilo, a nebýt člověka, tak tu žije dodnes.
Proto se snažíme vracet do krajiny nejautentičtější možné koně, jací dodnes přežili, tedy divoké koně z Exmooru. Je to i určitá forma satisfakce.
A není to teď nakonec jedno? Jestli je pro nás a naši přírodu teď důležitější ten efekt, který svou přítomností divocí koně zprostředkovávají, než odpověď na to, jak moc původní jsou?
Pokud by divocí koně nikde v Evropě nepřežili, asi by měla smysl otázka, čím je nahradit a jaký druh zvířete by jejich úlohu v krajině mohl zastoupit. Ale tím, že se díky shodě šťastných náhod podařilo koně v Exmooru zachránit v původní podobě, je podobná otázka zbytečná.
Dá se v nějaké hrubě zjednodušující nadsázce říct, že bychom stejně tak mohli mít v Čechách ohrady kolem rezervací, v nichž by se místo koní pásli třeba velbloudi, jaci nebo pižmoni? Hlavně, že tu ostřici dupou a spásají?
Ta úvaha má dva rozměry.
První je etický. Pokud člověk vyhubil v našich zeměpisných šířkách divoké koně, měl by udělat vše pro to, aby se vrátili v nejautentičtější možné podobě. Spásat krajinu s domácími zvířaty nebo s exoty typu velbloudů nebo jaků by sice bylo pohodlnější, ale v podstatě bychom tím navázali na selhání, kterého jsme se jako lidstvo dopustili, když jsme u nás divoké koně vyhubili.
Druhá otázka je ochranářská. I náš projekt názorně ukazuje, jak jemné rozdíly jsou mezi divokými a domácími zvířaty.
Konkrétně?
Zatímco domácí ovce často zlikvidují poslední porosty vzácných květin, divocí koně se věnují jen agresivním druhům trav a pomohou zvýšit pošty exemplářů ohrožených druh rostlin ne o stovky, ale o tisíce procent.
Pokud bychom přistoupili na to, že je jedno, co se v krajině pase, tak bychom po devastující pastvě ovcí, které zničily některé cenné porosty v bývalém vojenském prostoru, museli prohlásit, že pastva zkrátka nefunguje, a je potřeba se o krajinu starat jiným způsobem.
Ale stovky a tisíce druhů květin, ptáků, brouků se statisíce let vyvíjely právě v symbióze s divokými koňmi, zubry a pratury, ne s jaky a s velbloudy.
Proto i zdánlivě malé odlišnosti a jednotlivosti mohou v celkovém efektu udělat skutečně dramatický rozdíl.
Svědčí o tom i to, že úspěšné ochranářské organizace, které desítky let zkoušely pást přírodně cenné lokality ovcemi, kozami a dalšími domácími zvířaty, začaly využívat divoké koně. A rozdíly jsou opravdu obrovské.
Jak moc koreluje rozloha našich „koňských“ rezervací s velikostí domovských okrsků divokých koní z Exmooru?
Velikost okrsků divokých koní závisí především na úživnosti území. V Anglii se pohybuje do 312 hektarů, takže milovická rezervace s rozlohou 350 hektarů určitě poskytuje koním dostatečný prostor.
Ale máte pravdu, že v ochranářsky vyspělých zemích bývají rozlohy podobných rezervací výrazně větší a počítají se často na tisíce hektarů. Ale mají výrazně delší tradici, takže v Česku nás následování tohoto trendu ještě čeká.
A koho vlastně chrání ty ohrady kolem koní? Koně, lidi, okolní krajinu?
Je to asi všechno dohromady.
Ohradníky udržují divoké koně v lokalitě, kde po nich chceme ochranářskou práci. Od přírody jsou to zvířata velmi zvědavá, takže by určitě bez vymezení prostoru zkoušela objevovat vzdálenější části krajiny.
V Exmooru nebo zmíněném Skotsku s tím lidé počítají a řidiči na silnicích dávají na zvířata této velikosti pozor. I tak je tam srážka s automobilem jednou z nejčastějších příčin úhynu těchto koní.
I proto je rozumné, že jsou u nás rezervace ohrazené a zvířata mají v krajině vymezený prostor.
Něco jiného jsou například zubři, kteří jsou na rozdíl od divokých koní přísně teritoriální a i ve volné krajině by se drželi v rámci jedné lokality.
Koně, spolu se zubry a pratury, jsou fantastickým nástrojem v ochraně přírody, v tom, co dovedou z hlediska praktického managementu chráněných území. Tomu snad není co vytknout. Nebo je?
Právě kombinace divokých koní a divokých turů, tedy zubrů a praturů, výrazně zlepšuje pozitivní vliv pastvy na krajinu.
Zatímco divocí koně se více věnují agresivním druhům trav, zubři a pratuři o něco málo více preferují křoviny a dřeviny.
Přitom jak koně, tak tuři, žerou i to, čemu se věnují jejich protějšky, ale v trochu jiném poměru. A už tento jemný rozdíl stačí k tomu, aby se krajina nevyvíjela tím nejlepším způsobem, než pokud by v ní byli zastoupeni jenom koně, nebo jenom divocí tuři.
Zkrátka ta zmíněná adaptace za stovky tisíc let stále trvá a ani ta přestávka několika málo staletí, kdy jsme velké kopytníky z krajiny vytlačili, na tom nic nezměnila.
Jak se dívá na působení koní na přírodu česká legislativa ochrany přírody? Jsou tam nějaké oblasti, ve kterých to drhne?
Naštěstí legislativa nemá s přítomností divokých koní v krajině problém. A určitě tomu pomáhá i to, že se pohybujeme na ohrazeném prostoru.
Proč tu tedy divocí koně neběhají volně, tak jako třeba srnky nebo zajíci? Co tomu stojí v cestě? Není to přece medvěd ani vlk, aby hned vyvolávali kontroverze, ne?
Na cestě do volné krajiny je překážkou určitě dlouhodobě přerušená tradice.
Pokud k nám přijde z Polska los a porazí ho auto, je jasné, že za nehodu nikdo nemůže a byla to nešťastná shoda náhod.
V případě divokého koně, který byl do přírody vypuštěn, by se určitě začalo řešit, kdo ho vypustil a kdo nese odpovědnost za škody.
Na druhu stranu rezervace na vhodných místech mohou dosahovat tisíců hektarů, takže v těchto řádech už by byla iluze volné přírody v podstatě úplná.
Je něco, čím vás projekt České krajiny překvapil?
My se snažíme projekt prezentovat pozitivně, protože to, co se díky velkým kopytníkům odehrává v přírodě, je skutečně nesmírně přínosné. Ale jestli jsme něco nepředpokládali, tak to, že pozitivní změna bude tak rychlá a že se příroda dokáže obnovit tak výrazným způsobem.
A je něco, co jste naopak hrubě podcenili?
Naprosto jsme podcenili, jak extrémně korupční je prostředí, ve kterém se pohybujeme. Navíc v kombinaci s různými tlaky, které na bývalý vojenský prostor jsou z různých stran.
To by si asi zasloužilo trochu rozvést…
Je to lokalita kousek od dálnice, nedaleko Prahy, takže se tam tlačí různé skupiny, od komerčních subjektů a developerů, přes různé kmotry z divokých devadesátých let, kteří si potřebují do rozsáhlých pozemků uložit peníze, až po vyloženě kriminální skupiny.
Samozřejmě nezisková organizace používající přísná etická kritéria je za této situace pro mnoho úředníků tím nejméně zajímavým partnerem. Ale díky obrovské popularitě projektu se nám zatím daří všem likvidačním tlakům odolávat, přestože jsou od vzniku rezervace trvalé a jejich podoba je často velmi brutální. Je to přitom velká škoda, že něco takového musíme dlouhodobě zažívat.
Něco podobného neznají nejenom kolegové v zemích jako je Německo, Nizozemí nebo Francie, ale nesetkávají se s tím ani zakladatelé podobných rezervací v zemích, jako je Rumunsko nebo Bulharsko. „Česká cesta“, na kterou jsme se jako společnost vydali v divokých devadesátých letech, se nám bohužel připomíná v mnoha ohledech až do současnosti.
Pardon, co si mám představit pod ‚tlaky, jejichž podoba je často velmi brutální?‛
Jsou to například nejrůznější výhrůžky, od ekonomické likvidace projektu až po fyzickou likvidaci. Jak jsem říkal, skupiny, které se na rozsáhlé pozemky tlačí, jsou velmi různorodé, a jejich metody jsou velmi pestré, od těch sofistikovaných až po velmi primitivní.
Jakou má takový projekt udržitelnost? Nemyslím to zle, nárok na poklidný důchod má každý, a třeba se za pár let rozhodnete, že už máte koní dost. Třeba budete chtít radši pěstovat žampiony. Co bude s těmi koňmi dál?
Kontinuita je u projektu tohoto typu určitě důležitá. Plynulou návaznost je potřebné zajistit. Nejde jen o „žampiony“. Stačí jedna nešťastná autonehoda nebo těžký průběh covidu a všechno se může ze dne na den změnit.
Projekt od začátku vznikl a rozvíjí se v úzké spolupráci s Biologickým centrem akademie věd. V současné době proto pracujeme na určitém smluvním rámci, jak tuto spolupráci zajistit dlouhodobě. Zároveň připravujeme i kroky v rámci České krajiny, aby v případě nějaké náhlé změny nebo dlouhodobé únavy byla návaznost a dlouhodobé fungování rezervace zajištěno.
Kde je strop možností, cíl? Budeme tu za pár let mít stovku rezervací s ohradami pro koně? Nebo máte spíš zájem o to, aby se do naší přírody koně jednou navrátili, ale už bez ohrad?
Když kopytníci v přírodě a bez ohrad, tak určitě zubři. Jejich přirozenost je k tomu vhodnější.
A pokud si lidé v České za několik generací na přítomnost divokých koní v ohrazených rezervacích natolik zvyknou, že jim přijde případný střet s koněm na silnici stejně nezaviněný, jako třeba s jelenem nebo s losem, tak pak bude třeba vhodná příležitost začít tuhle diskusi.
Ale pro sebe vidím splnění historické úlohy v tom, že se divocí koně znovu vrátili lidem na dohled. A že pomáhají zachraňovat místa, která bychom v takovém rozsahu a pestrosti jinak neudrželi. Takže za sebe mám určitě splněno.
Přečtěte si také |
Dalibor Dostál: Návrat divokých koní do krajiny není experiment, ale řešení, které fungujeDělá nám radost, že nové rezervace zakládají jiné neziskovky, ale i města nebo kraje. Pokud by nás ještě něco lákalo, tak opravdu velká rezervace, která by měla parametry, jako mají rezervace v Německu nebo Nizozemí. Ale muselo by to být za jiných podmínek, než jaké máme nyní. To neustálé bránění a odvracení likvidačních tlaků, které roky zažíváme, je samozřejmě velmi vysilující. Postupně jsem přišel o svoje životní úspory, mám zničené zdraví, lékaři mě varují, že mám kondici jako člověk starší sedmdesáti let... Na druhou stranu, když po nich chci, aby mi řekli: „Pane Dostále, už toho nechte, zdraví máte jenom jedno,“ tak mi místo toho řeknou: „Bojujte, má to smysl, musíte to bránit dál“.
Takže mi asi nic jiného nezbývá, než v tom ještě nějaký čas pokračovat. A nejde jen o doporučení lékařů. Tenhle projekt podpořilo a zachránilo mnoho lidí v době, kdy na tom byl velmi špatně, takže i vůči nim cítím odpovědnost a nechci to jen tak nezabalit.
Koňská porce nespravedlnosti
Nebýt toho, že se více než století v literatuře o koních vyprávěly pohádky o tarpanovi, nevedla by se nyní i divokosti koní z Exmooru žádná diskuse. Osud k nim byl ale velmi nespravedlivý. Pojem tarpan se totiž původně používal jako označení divokých nebo spíše zdivočelých koní domácích ve Střední Asii. Pak vědci začali toto označení používat i v souvislosti s popisem šedivě zbarvených koníků, které cestovatelé v 18. století zahlédli ve východní Evropě. Až na počátku 20. století toto nepříliš věrohodné pozorování vědci vzali jako popis autentické podoby divokých koní Evropy. A z toho důvodu žádný kůň, který nebyl šedivě zbarvený, nemohl být považován za divokého.
Koně z Exmooru tak sice část vědců v Anglii nadále považovala za poslední populaci původních divokých koní Evropy, ale na kontinentu se odborníci naplno přiklonili k tarpanovi. To vydrželo až do roku 2008, kdy genetické analýzy zjistily, že šedivé zbarvení vzniklo u koní až v průběhu domestikace a tarpan tedy nikdy nebyl autentický divoký kůň, ale jen zdivočelý kůň domácí, podobně, jako mustang. Další ránu tarpanovi zasadila analýza dvou zachovaných lebek, jedna byla čistě koně domácího, druhá přinejlepším křížence... Tomu, že byl tarpan divoký kůň, dnes tedy už nikdo nevěří, bohužel to ale odsunulo na více než století koně z Exmooru ze zasloužené pozornosti.
Ostatně koně z Exmooru nejsou jediní, vůči komu jsou lidé velmi nespravedliví. Vzpomeňte si na palcové titulky z roku 2018, které informovaly, že kůň Převalského není posledním divokým koněm na světě. A že je na tom stejně jako mustang, protože byl podle archeologických nálezů ve střední Asii dočasně chován v zajetí. Přitom stačí letmý pohled na Převaláky, a je evidentní, že vykazují znaky divokých koní, a na rozdíl od všech mustangů, tarpanů nebo australských brumby to není žádná směska různých plemen koní s původem na několika kontinentech.
Lidé jsou zkrátka k divokým koním z nějakého důvodu neuvěřitelně přísní a nespravedliví. Přitom se stačí podívat na jiné druhy. Zhruba 60 procent vlků v Evropě má geny psů, přesto nikdo nezpochybňuje, že by neměl být vnímán jako divoké zvíře. Podobně divoké kočky na evropském kontinentu, na rozdíl od těch izolovanějších ve Skotsku, se úspěšně kříží s domácími kočkami, a přesto nikdo pojem kočka divoká nenapadá. Velká část amerických bizonů je kontaminována geny domácího skotu, přesto o jejich divokosti nikdo nepochybuje. Extrémní přísnost na divoké koně, ať už Převalského v Asii nebo Exmoorského v Evropě, je i z toho pohledu nepochopitelná a neobhajitelná.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (124)
Zbyněk Šeděnka
4.1.2022 08:39Zbyněk Šeděnka
4.1.2022 08:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
4.1.2022 09:06 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJinak co vím, tak společnost Rewilding Europe tam vypouští do volné přírody Koniky, ti jsou ale do šediva.
Viz. https://rewildingeurope.com/news/new-konik-horse-release-provides-further-boost-for-wild-nature-in-the-danube-delta/
Zbyněk Šeděnka
4.1.2022 09:20 Reaguje na SlovanMajka Kletečková
6.1.2022 23:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnkasmějící se bestie
4.1.2022 17:50 Reaguje na SlovanKůň nemá jen 15-20kg, jak o srnčí zvěř.
radim buffalo tobias
21.1.2023 14:46 Reaguje na smějící se bestieKarel Zvářal
4.1.2022 09:07 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
4.1.2022 09:22 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
4.1.2022 09:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNevěřím proto, že jsou úplně divocí, spíše polodivoký chov. Konina je v j. Evropě oblíbená, tady kvůli lazaním panovala hysterie. Tam i prasata (mangalica) moc chovatele nevidí, ale on o nich moc dobře ví...
Zbyněk Šeděnka
4.1.2022 09:42 Reaguje na Karel ZvářalHunter
4.1.2022 11:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaradim buffalo tobias
21.1.2023 14:59 Reaguje na Karel Zvářalbratranci".
radim buffalo tobias
21.1.2023 14:52 Reaguje na Karel ZvářalBřetislav Machaček
4.1.2022 11:46zvířata? Navážení pohlavně shodných jedinců na menší lokality je pouze
způsob, jak brzdit množení. Vypustit do volné přírody, když už dnes
hlavně ochranářům vadí vysoká jako okusovač stromů? Dovede si někdo
představit takové stádo, když se přežene přes pole a nebo si ho vybere
na pár dnů pobytu? A co až se potká na trati s Pendolínem? V práci nám
přijela elektrická lokomotiva zapůjčená do Polska po střetu s losem
a nebyl to hezký pohled. A to los nechodí ve stádech jako koně, zubři
a pratuři. Další dieslová lokomotiva srazila tři jalovice a taky to
bylo štěstí, že to byl masivní těžký stroj. Být to LEO EXPRES, tak
nevím, nevím. A co teprve osobní auta a kamióny, vždyť ploty kolem
silnic nejsou a kolem dálnic jsou tak maximálně proti vysoké. To
"zvyknout" si na škody a zmařené lidské životy mi připadá stejné,
jako proč si na to máme zvykat? Proč má přibývat rizik a proč zde,
kde je hustota osídlení a komunikací taková, že tu nemají tyto
zvířata ty nekonečné pustiny? Podobné tomu je se šelmami, které
chtě nechtě se setkávají s lidmi a hledají v okolí lidí i snadnou
potravu. V divočině je návštěvníkem člověk a naopak v kulturní
krajině ta velká zvířata a šelmy. Smiřme se s tím, že návrat už
není možný a soužití s těmi zvířaty nebude snadné. Lépe tak méně
a s nadšením pro vyjímečnost, než mnoho s tím, že se to může
nakonec obrátit proti nim. Máme tu úbytek drobné zvěře a o tu
se z ochranářů nikdo nezajímá. Co tak 350 ha plochy využít jako
"rezervaci" pro zajíce a koroptve a ty odtamtud vracet do krajiny?
Samozřejmě je chránit místně před predací stejně, jak se chrání
i kopytníci. Poměr běžných druhů zvířat a vzácných se obrací a já
se ptám: ta kdysi běžná si ochranu nezasluhují stejně jako modly?
Asi ne, protože nejsou modlami dnešních "ochranářů" stejně, jako
chovy zvířat v ZOO, oborách a zookoutcích. Ta zvířata jsou tu na
čumendu a dotace. Oprávněnost volně žijících zvířat lze taky
vyzdvihovat jako těch v Milovicích a nebýt jich, tak v přírodě
bude taky něco scházet a něco přebývat. Společnost potřebuje své
modly, ale nesmí se to přehánět a nemít modly nereálné.
Zbyněk Šeděnka
4.1.2022 12:30 Reaguje na Břetislav Machačekradim buffalo tobias
21.1.2023 15:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
4.1.2022 12:51 Reaguje na Břetislav MachačekTo, že podobná rezervace má pozitivní vliv na biodiverzitu jako takovou je jasné asi každému, jen ne vám. Já podporuji jakoukoli prospěšnou ochranářskou činnost. Třeba tuto:
https://www.koroptvicky.cz/
Kolik už jste přispěl této organizaci?
Břetislav Machaček
4.1.2022 16:47 Reaguje na SlovanK zasílání darů nemám důvěru, protože když nemám možnost
skutečné kontroly výsledků, tak to považuji za naivitu.
To, kolik v zimě prokrmím bez propagace by jste se divil
a tam vidím okamžitý efekt, když vidím ty ptáky, ale už bohužel ne ty koroptve. Na obnově 29. 12. jsem sčítal
stopy, ptáky a zvěř. V úseku Věřňovice-Dětmarovice jsem
napočítal na řece Olši a na souběžné polní cestě přes 60
kormoránů, 12 volavek popelavých, 3 orly mořské, 4 krkavce,
5 kání, 3 stopy lišek, 1 kuny a světe div se asi i vašeho
oblíbence vlka a nebo pomateného velkého psa. Ta stopa
ale byla bez lidského doprovodu a taky v místě přechodu
přes potok Mlýnka šla stopa brodem místo souběžného
můstku pro pěší a cyklisty. Pes by si asi vybral můstek,
běžel raději mezi domy a nikoliv liduprázdnou krajinou
a v noci. No a taky stopy pár kusů srnčí a 3 zajíců!
Kdysi býval poměr predátorů a jejich potravy opačný a
tak se ptám? Komu a kam má ty koroptve význam vysazovat?
Kdysi tu bývaly bez vysazování a věřte mi nebo ne, ony
se ty bývalé hráze vysušených rybníků, okolí řeky a lužní
lesy nijak nezměnily. I ta pole jsou mimo navýšení plochy
pro kukuřici téměř stejná i s množstvím mezí plných plevelů
a naopak přibývají další, které kdysi chalupníci vysekávali
pro svoje domácí zvířata. Navíc za řekou je Polsko s jejich
drobnými zemědělci a výsledek tentýž. Člověk by řekl pro drobnou ráj to na pohled, ale i pro predátory, kteří tu kdysi v takovém množství nebyli. Nemám nic proti predátorům v únosném množství vzhledem k početnosti kořisti, ale pokud ji ubývá, tak nemůže přibývat predátorů. Že někdo odbývá příkrm a starost o zvěř tím, že posílá někomu peníze je výsada lidí z měst a od PC, ale my vesničani raději za to nakoupíme řepku, proso, lněné semínko, oves, slunečnici
a zaneseme to strádajícím ptákům sami. Totéž dělám i
u včelína v lese a nečekám čísi vděk a pochvalu za zveřejnění jména na seznamu dárců. Takže nepřispěl
a nepřispěji. Stejně tak nepřispívám na koně, zubry atd.
Konám konkrétní činy a nemám potřebu si dělat alibi těmi
dary za to, že se pak pouze procházím přírodou jako ti
dárci. Ono to je jako u lidí, než poslat dar, tak pomoci osobně a konkrétně a neodbývat pomoc bližnímu svému milosrdným darem do kostelní kasičky.
smějící se bestie
4.1.2022 21:06 Reaguje na Břetislav MachačekPotom se diví, že nejsou nejenom koroptve, ale i zpěvné ptactvo !
Feudálové věděli, kolik může být maximálně predátorů a jejich hajní podle toho konali.
Zbyněk Šeděnka
4.1.2022 22:03 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
5.1.2022 11:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnkavymření predátorů hlady. Oni je budou nakonec
přikrmovat a stát to bude hradit. Toto jsou
poznatky z praxe a nikoliv od PC a z ČT.
Myslivci se chodí pouze po revíru procházet
a hon je procházka s jedním zajícem do tomboly
na Poslední leči. Rybáři smutně přihlíží
rabování řek predátory a vydry a volavky už jim žerou i ryby na chovných rybnících určené k zarybnění ostatních vod. Marná práce je
frustrující a nemít povinnost zarybňovat, tak
už to nebudou ani mnohde dělat. Krmit rybami
pracně vychovanými za nemalé prostředky ty
predátory je zoufalost. Lipan je minulostí
a rybí druh za druhem pomalu mizí. Nebýt dnes
umělého vysazování, tak nevím, nevím, co by
ve vodě ještě žilo.
Slovan
6.1.2022 20:50 Reaguje na Břetislav MachačekVe světě dezinformací je dobré se spoléhat na odborníky, kteří daný problém studují mnohdy celý život a dokáží se nad problémem zamyslet komplexně. Třeba vědecké práce jsou založené na velkých souborech dat a na statistickém zpracování. To vy nemáte a můžete si na procházky chodit jak často chcete (osobně vám to stejně nevěřím).
Neustále zde tvrdíte, že jsou predátoři přemnoženi. Ve 100% případů za vše mohou, jak jinak, ochranáři a biologové. Zaprvé však srovnáváte počty predátorů dnes se situací v době, kdy byli hubeni na potkání. Takže jejich stavy byly nepřirozeně nízké. Mnozí byli z našeho území i vyhubeni. Predátor do přírody patří, stejně jako do ní patří jejich "oběti". A pokud bude ekosystém zdravý, najdou si oba své místo. Bohužel je dnes naše krajina nemocná a určité druhy by ubývaly i kdyby zde bylo predátorů minimum. Musí se jednoduše zvýšit úživnost krajiny. Pokud nebude mít třeba ta koroptev co žrát (semena plevelů a hmyz), těžko bude její populace prosperovat.
Nikdy jsem od vás popravdě nečetl výzvu k tomu, aby myslivci začali třeba lišky nebo kuny více regulovat. Druhy, které chráněné nejsou a které je možno lovit celoročně. Oni jsou myslivci snad vaším "chráněným druhem" nebo co? Já se zde nechci do nikoho "pouštět" a obviňovat, tak jak to děláte vy, protože ten problém je většinově mnohem složitější, ale asi to pro myslivce dneska nejsou zajímavé druhy k lovu. Však co by z té kuny měli... akorát jim výstřel vyplaší nějakou tu pěknou srnu, kterou si tak pracně přes zimu vykrmují. Nezevšeobecňuji, ale...
Jarek Schindler
7.1.2022 08:47 Reaguje na SlovanLov lišek se dalších dvacet let pohyboval v rozmezí mezi 20 až 30 tisíci za rok. Kuny kolem 5 tisíc. Nárůst stavu lišek a dalších predátorů začal s vakcinací proti vzteklině a s ochranou či znemožněním do jejich počtů učinně zasahovat. Čí práce to asi byla? V roce 2020 bylo uloveno 85940 lišek a 11494 kun, 4411 jezevců. No jen 9937 toulavých koček. Počty havranovitých je zbytečné zmiňovat. Psíka či myvala , kočku mohl do letošního roku lovit jen MH a MS. Čí práce to tedy je pane Slovane, že fakticky nešlo a u některých druhů pořád nejde tlumit jejich vzrůstající stavy? Vaše bludy o vyplašení vykrmené srny si nechte pro vám podobně postižené.
Slovan
7.1.2022 10:33 Reaguje na Jarek SchindlerJak jsem již napsal výše. V době, kterou vy popisujete, byla tato zvěř doslova pronásledována a její početní stavy byly tedy dost pod přirozeným stavem. Nejsou to moje, ale myslivecké statistiky, které tvrdí, že lovu lišek se věnuje necelá polovina z nich. Pouštění lišky bez rány na čekané na zvěř srnčí, černou či jinou není rozhodně vzácnost. Myslivci si nechali přerůst přes hlavu počty černé, jelení, dančí nebo jelenů sika a nestíhají je účinně regulovat. Za to také mohou ochranáři nebo co? Když se pak ukáže predátor schopný tuto zvěř lovit, tak byste ho nejradši vyhubil.
V nejedné honitbě se loví zajíci nebo koroptve i přesto, že tam mají stavy této zvěře nízké až velmi nízké. A to jen proto, že se přeci musí dodržet pořádání "tradičních" společných lovů, či lov do té "tomboly". Než tedy začnete kopat všude kolem sebe, tak si vyčistěte před vlastním prahem. Pozitivní je, že na to někteří myslivci sami poukazují. Lze však čekat změnu uvažování u té části lidí, kteří jsou přesvědčení, že za vše mohou jiní?
Jsem fakt zvědav, jak se nyní začne myslivcům dařit eliminovat počty těch nepůvodních druhů, které jsou pro naši přírodu větším nebezpečím než naše původní druhy na které se tu neustále ukazuje prstem.
Jarek Schindler
7.1.2022 12:00 Reaguje na SlovanJinak popsal jsem výši lovu v průběhu posledních 50 let a důvody které u popsaných druhů vedly ke snižování či zvyšování lovu. Reagoval jsem na vaše nesmysly ohledně neatraktávních druhů, jejichž lovem se podle vás myslivci nezaobírají. Podle vás raději tu "vypasenou" srnu než lišku. Bohužel nárůst lovu lišek trochu odporuje té vaší hodně pomýlené teorii. Stejně tak jak to pronásledování lišky v minulosti se stavem údajně hodně pod přirozeným.
Vy víte jaký je přirozený stav té které zvěře? Vy víte jaký je přirozený stav lišek?
Která myslivecká statistika odkazuje na počet myslivců zabývajících se údajně lovem lišek? Další nesmysl. Jinak ano, v době mláďat si ránu na lišku také odpustím a vynahradím si to v zimě.
Neznám v současnosti honitbu kde by se nyní lovila koroptev. Zase jen nestoudně lžete.
Nejsou to náhodou ochranáři co neustále poukazují na výrazný pokles biodiverzity, na úbytek druhů v krajině?
Ano, ochranáři x let blokovali lov některých i nepůvodních druhů až se tyto druhy namnožily do stavu kdy začínají dělat nemalé problémy a najednou jste Vy fakt zvědavý jak se s tím myslivci vypořádají? Patřim k těm kteří si myslí, že by se s tím měli vypořádat ti co to tak dlouho chránili. Najednou jsou tyto nepůvodní druhy "větším nebezpečím". Ony snad nebyli tím nebezpečím již před dvaceti lety?
Ano váš oblíbený vlk a jeho údajná schopnost snižovat stavy údajně přemnožené zvěře. Tak ten tu fakt chyběl. Zatím spíš výrazně snižuje stavy ovcí a dalších domácích zvířat.
Co tak se zeptat jistého Hermanna Kücka, vlčího poradce zodpovědného za okres Cuxhaven v Dolním Sasku, který 30.11.2021 oznámil svou rezignaci z důvodu, že v Dolním Sasku je nebezpečí, které představují vlci, bagatelizováno! Nevyjádřil se snad že „hlavním důvodem jeho rezignace je fakt, že již nemůže podporovat ochranáři prosazovanou současnou linii soužití vlka a člověka?
Na Slovensku to také začíná vypadat hodně zajímavě. Doufám, že "ochranáři ve svých snahách nepoleví a nadlouho se tím v očích reálně uvažujících lidí odepíší. Zdravím pane Slovane.
Slovan
7.1.2022 17:08 Reaguje na Jarek SchindlerJenže to co jste napsal není pravda. Vakcinace byla zahájena v roce 93 a jsou místa, např. Pardubicko, kde byla liška na vzestupu už od nějakého 85. V roce 93 tam měli 2,5x vyšší počet ulovených kusů než dříve. Pokud chcete regulovat počet lišek, musí odstřel z jarního kmenového stavu přesáhnout 200 %. Průměr je ale nějakých 135 % co jsem se dočetl a to jaksi nestačí. Dnes se navíc lišce velice daří v našem polním prostředí (hlavně dostatek hlodavců a tedy i potravy). To, že pro spoustu myslivců není liška nebo kuna zajímavý lovecký "artikl" přeci uznávají samotní myslivci proboha.
A ať se vám to bude líbit nebo ne, tak velký predátor toho malého dokáže úspěšně regulovat taktéž.
Ve Švédsku proběhla studie, při které se zjistilo, že 50% všech známých případů úmrtí lišky způsobil rys. Na Šumavě byla liščí srst zjištěna v 5% nalezených vzorků rysího trusu. V USA mají zkušenost takovou, že kde zmizel vlk, tam se okamžitě namnožil kojot i jiní menší predátoři. Po návratu vlka do ekosystému se kojotí populace snížila. Těch příkladů je celá řada.
Dříve byli predátoři všeho druhu silně pronásledováni, proto je celkem logické, že jejich stavy byly znatelně podprůměrné.
Pokud si ten lov někteří neodpustí u zajíce, proč by si to někteří měli odpustit u koroptve? To té celkové situaci těchto druhů asi moc nepomůže, co?
"V některých honitbách je zajíc loven i při nízkých početních stavech, a to pouze z pochybných důvodů (neochota ustoupit od pořádání „tradičních“ společných lovů, či lov tzv. „do tomboly“). Absurditu takového počínání není třeba rozebírat."
Zdroj: https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2020/Rijen-2020/Myslivecka-statistika-2019-2020
Jarek Schindler
7.1.2022 19:38 Reaguje na SlovanCo jsem napsal je pravda. Vakcinace započala již roku 1989.
Vypichovat jednotlivé okresy kde mělo dojít k udajnému zvýšení stavů? To snad opět nemyslíte vážně. Typický Slovan. Od roku 1980 do roku 1993 nepřekročil lov lišek ( vyjma roku 88-41376)počet 40 tisíc. Nárůst začal v roce 1993-43088,94- 59634,95- 70348. Maximum potom v roce 98-80500, minimum 2006-52045. Zvýšení lovu v posledních letech až na maximum2020- 85940 připisuji potom " hrabošové kalamitě".
V každém případě vaše tvrzení , že by na lov lišky měli myslivci "srát" tato čísla vyvracejí.
No jo odborník Slovan a jarní kmenovbé stavy u lišky. On to snad je schopen někdo spočítat a uvést alespoň trochu reálné číslo?
To , že lišku neloví jeden snad neznamená, že o to víc ji neloví druhý. Taky tedy proboha.
Dřív převládal v hospodaření v krajině hlavně zdravý rozum a predátoři ( druhy odpovídající urovni industrializace krajiny)byly drženi na rozumné odpovídající vyši. Dnes se poťouchlý ochranář snaží postavit potravní pyramidu na špičku a ještě to dokládá vědeckýni studiemi.
Pokud předkládáte výkaz tak proč v něm nenajdete tu koroptev o které tvrdíte, že se loví. Jak jsem napsal, lžete.
Zajíc je na hodně dlouho protože v jedné větě to fanatikovy člověk asi nevysvětlí. Ona se potom ta absurdita přestane jako absurdita jevit. Samozřejmě, pro vás je myslivec zlo užírající predátorům možnou kořist. Atd.
Karel Zvářal
7.1.2022 20:58 Reaguje na Jarek SchindlerSlovan
8.1.2022 11:37 Reaguje na Jarek Schindler1) "Plošná vakcinace lišek začala v celé republice v roce 1993."
Zdroj:https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/vzteklina-lisky-20080508.html
2) Nikde jsem nenapsal, že na to všichni myslivci serou. Čtěte pořádně.
3) Nejsem odborník. Nikdy jsem se do této role, na rozdíl od některých jiných, nepasoval. Pouze se o problematiku zajímám a čtu články i práce od těch odborníků, kteří jimi skutečně jsou.
4) Žádný zdravý rozum zde nebyl. Byly doslova likvidovány i druhy, které pro člověka a jeho hospodaření představují naprosto minimální hrozbu. Rys nebo káně jsou ukázkovými příklady.
5) Citací z oficiálních stránek myslivců, že se zajíci loví i tam kde je to naprosto nelogické až destruktivní pro danou populace, jsem chtěl poukázat na to, jak dokážou být někteří "hloupí" (dá-li se to tak vůbec nazvat) kvůli nějakým "tradicím" a že ani myslivci nejsou bezchybní a dělají věci, které daným druhům jaksi nepomáhají. Lov koroptví je oficiálně zakázán, tudíž to bude aktivita načerno.
6) Nikde jsem nenapsal, že jsou pro mě myslivci zlo! Zlo je pro mě pouze "myslivec", který se chová jako pytlák a vypatlanec. To ano. Ovšem takový člověk ani myslivcem vůbec nemusí být.
Jarek Schindler
8.1.2022 15:05 Reaguje na Slovanhttps://www.svscr.cz/vakcinace_lisek_proti_vztekline_skoncila/
Jinak jsem napsal, že se populace lišek začala zvyšovat vlivem vakcinace. No a za rok nárůstu jsem uvedl rok 1993-43088 ulovených lišek.
2- Ano, nikdy jste nenapsal, že na to VŠICHNI myslivci serou. Napsal jste pouze , že na to myslivci setou.
3- No já se o to nejen 45 let zajímám ale i aktivně dělám.
4- Je vidět, že vlk či druhy s kterými tu neustále kličkujete vám jaksi nestačí.
5-bohužel i na oficiálních stránkách se najdou autoři u kterých si člověk není jist za koho kopou. O vhodnosti lovu rozhoduje mistní hospodář který má nejlepší přehled o stavech. Koroptve jste zmíníl Vy. Pokud máte vědomost, že se někde loví, určitě víte co je vaší povinností.
6- Ano, je buď myslivec nebo pytlák. Bohužel u ruzných je mezi tyto dva výrazy dáváno rovnítko. Až se budete vyjadřovat přesně nebudou problémy.
meluzína
14.1.2022 12:18 Reaguje na Jarek SchindlerJinak k úbytku ptáků a zajíců mám vlastní poznatek - když jsem přebírala původně řepkové pole a "předělávala" ho na pastvinu, byly tam jen myší díry a milion myší. Dnes na pastvině běžně vidím zajíce (dokonce odchovávají prcky pod paletama se senem), spoustu druhů malých ptáčků od špačků po zvonky, a i ty dravce vídám sedat na hrazení (káně, poštolka, asi luňák, nějaká velká sova, kterou nejsem schopná identifikovat, protože je velice plachá, a také havrani)- ale nárůst malých ptáčků a zajíců (ty nebyli v prvních 2letech žádný) během pár let od zatravnění a zasazení pár stromů a křovíček pámelníků, lísek a šeříků opravdu velký.
Jarek Schindler
14.1.2022 22:26 Reaguje na meluzínaNevím ale , že by některá z těchto nemocí měla být rozšířená plošně tak aby prostřednictvím bažanta ohrožovala existenci koroptve. To slyším poprvé. Navíc v minulosti koexistoval bažan a koroptev společně při mnohem vyšších stavech. Ne, ubytek koroptve to je změna zemědělství, sloučení polí do velkých lánů, mechanizace a hlavně chemizace . Tedy vše co limituje i další druhy zvěře a ostatních živočichů. No a čím je toho kterého druhu méně tím více se na jeho stavu potom podepisuje predace. No a počty predátorů nám na rozdíl od počtů koroptve neutěšeně rostou.
Zbyněk Šeděnka
8.1.2022 16:00 Reaguje na Jarek SchindlerV roce 1935 bylo v Československu asi 7 miliónů kusů. Dneska je v ČR odhadem 11 - 20 tisíc hnízdících párů. Tento druh je přísně chráněn v celé ČR a neexistuje žádná výjimka pro lov.
Takže Slovan kecá.
Hunter
10.1.2022 06:40 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
10.1.2022 09:32 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaViz. https://www.koroptvicky.cz/clanky/koroptev/koroptev-a-pytlactvi.html
Ať si každý udělá obrázek sám.
Jarek Schindler
10.1.2022 11:33 Reaguje na SlovanHunter
10.1.2022 11:51 Reaguje na SlovanSlovan
10.1.2022 17:07 Reaguje na HunterHunter
11.1.2022 05:19 Reaguje na SlovanSlovan
11.1.2022 10:03 Reaguje na Hunter"V reakci na stále častější dotazy některých myslivců, všichni členové sboru rezolutně odmítli jakékoli obnovení lovu koroptve polní, a to ani v honitbách, kde se její stavy daří zvyšovat." - spíš by to chtěli v daných honitbách obnovit pokud možno co nejdřív, řekl bych. Což odborníci musí logicky odmítat. Takže ten tlak na obnovení lovu v některých místech bezesporu je a můžete si okecávat jak chcete. A znovu opakuji, že si nemyslím, že by všichni tito lidé byli natolik slušní a čestní, že to čas od času neudělají. Však co by se stalo, když oni jich tam mají dost...
Důkaz není, stejně jako ale nebyl u rysů. Pak ho ale záhadně někdo našel u jednoho tzv. "myslivce" v mrazáku, že?
K liškám bych asi doporučil si přečíst nějaký ty diskuze na mysliveckých forech, kde to přiznávají samotní myslivci.
Blb, nedouk, postižený a nově ekofanatik. Asi si to začnu někam zapisovat, abych nezapomněl, co všechno vlastně jsem :-D Holt na diskuzích ekolistu si člověk nemůže dovolit nesouhlasit s pány, kteří mají patent na rozum (aspoň dle nich samotných tedy).
P.S. všimněte si, že ani v jednom příspěvku nedávám všechny myslivce do jednoho pytle. Fanatismus jak cyp.
Jarek Schindler
11.1.2022 11:45 Reaguje na SlovanSlovan: "V nejedné honitbě se loví zajíci nebo koroptve i přesto, že tam mají stavy této zvěře nízké až velmi nízké."
Moje reakce: Neznám v současnosti honitbu kde by se nyní lovila koroptev. Zase jen nestoudně lžete.
Slovan: Pokud si ten lov někteří neodpustí u zajíce, proč by si to někteří měli odpustit u koroptve?"
Moje odpověď: Pokud předkládáte výkaz tak proč v něm nenajdete tu koroptev o které tvrdíte, že se loví. Jak jsem napsal, lžete.
Slovan:" Lov koroptví je oficiálně zakázán, tudíž to bude aktivita načerno."
Moje odpověď" Koroptve jste zmíníl Vy. Pokud máte vědomost, že se někde loví, určitě víte co je vaší povinností."
Slovan: ano, myslím si, že probíhá nelegální lov na některých místech. Je tlak od některých myslivců i na obnovení legálního lovu a to za stavu v jakém jsme.
Viz. https://www.koroptvickyHUnter: Tam žádné údaje o lovu koroptví v ČR nejsou, takže znovu lžete.
Slovan: "To, že tam nejsou konkrétní čísla ale nic neznamená. Důležitá je tam informace o tom, že jsou i myslivci (bohužel), kteří by nejraději lov koroptví znovu zahájili ".
Takže když to shrnu tak od "V nejedné honitbě se loví koroptve"
po " jsou i myslivci (bohužel), kteří by nejraději lov koroptví znovu zahájili" a důležité: Slovan prostě nevěří, že se nelegální lov neděje.
Takže pane Slovane mistře slovních průjmů a veletočů, pokud VÍTE tak určitě i víte co je vaší povinností a já vám klidně i zatleskám. Pokud si pouze myslíte tak raději držte ústa protože se pouze snažíte pomluvit.
No a potom nevím, proč by, pokud stavy koroptví vzrostou na počty umožňující jejich lov, se tyto opět nelovili? Což je ale zase o čase budoucím na rozdíl od vašeho " v nejedné honitbě se loví zajíci nebo koroptve" což je čas přítomný.
Pane Zvářal máte pravdu, nudím se.
Slovan
11.1.2022 14:32 Reaguje na Jarek SchindlerVy se nudíte. Já zase nemám čas vysvětlovat něco milionkrát někomu, kdo se nudí a proto trollí "do nekonečna".
Jarek Schindler
11.1.2022 19:19 Reaguje na SlovanKteré jiné druhy chráněných živočichů jejichž stavy jsou mnohem nižší než u koroptví se podle vás nevyhnuly lovu? Můžete být konkrétní a neházet tu pouze nic neříkající ochranářské fráze?
K zajíci jsem vám již něco málo řekl. No bohužel stále omíláte stejné nesmysly. To jestli je zajíců málo a nebudou se lovit , což je praxe ve velké části honiteb nebo je možné zajíce lovit je plně v kompetenci mysliveckého hospodáře který asi podstatně lépe něž vy dokáže situaci odhadnout. Jo, jsou lidé co se neštítí bez znalostí pomlouvat druhé. Asi nevíte proč se kruhový hon "v tom nejlepším" zastavoval a nedotláčelo se až do úplného konce, nebo co to je komora?
Trolení do nekonečna je spíš vaše parketa. Víte málo a jen si myslíte. No a z toho vašeho hodně ujetého myšlení potom děláte všeobjímající závěry a to pořád dokola.
Slovan
11.1.2022 20:34 Reaguje na Jarek SchindlerCelou dobu píšu v tom příspěvku o lovu "na černo", tedy pytláctví. Jen pan Schindler zase nechápe. A tomu se bohužel nevyhnul žádný druh. Kapišme? Google snad umíte používat nebo se vám musí všechno strkat "pod nos"? Raději nám dokažte, že se to neděje. Jsem zvědav.
Každý myslivecký hospodář je samozřejmě bezchybný. Proto na ten problém upozorňuje samotná ČMMJ na svých oficiálních stránkách. Ještě nějaké pohádky?
Jarek Schindler
12.1.2022 11:25 Reaguje na SlovanJá mám dokázat, že se něco neděje? Krásný příklad vaší slaboduchosti. Jste to vy co celou dobu píše, že se "něco" nemravného, odsouzení hodného, nazvěte si to jak chcete, děje. Tak to dění relevantně doložte.
No a zajíc. Již jsem to psal, není to jednoduché téma a není ani na pár řádků. Zajíc je prostě mimo jiné i krátkoletý a mimořádně terirorialní druh. Od toho se potom odvíjí mnohé další.
Rozhodující pro lov a to by vám konečně mělo stačit je, že zajíc je zařazen mezi druhy zvěře, pro které se podle vyhlášky č. 491/2002 Sb. stanoví minimální a normované stavy zvěře. Jeho lov v honitbě je tedy odvislý od plánu mysliveckého hospodaření pro běžný rok, který může být sestaven jen tak, aby se stav zvěře po odlovu pohyboval v rozmezí minimálního a normovaného stavu. Pokud je sečtený jarní stav nižší než minimální, nelze zajíce polního lovit.
Doufám, že je to řečeno jasně a Slovanská dojmologie přestane určovat zda se smí či nesmí a co o tom říkají v Praze.
Jinak Slovane pan genius všechno neví ale pohybuje se v tom již dost dlouho na to aby na rozdíl od vás alespoň něco věděl.
Hunter
11.1.2022 12:42 Reaguje na Slovanhttp://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8725
Prohlášení k ZO ČSOP Skelná Huť
20.12.2021
Český svaz ochránců přírody tímto prohlašuje, že se zcela distancuje od činů pana B.M. ze Skelné Hutě, předsedy pobočného spolku, ZO ČSOP 25/04 se sídlem Skelná Huť 43 (obec Chudenín), který je obviněn z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a pytláctví. V dubnu 2021 založil pan B.M. základní organizaci Českého svazu ochránců přírody s názvem Skelná Huť a s údajným cílem „chránit přírodu, les a čistotu vody, vodních toků a pramenů“ a stal se jejím předsedou. Následně v červnu u něj Celní správa ČR objevila mrtvé chráněné živočichy. Český svaz ochránců přírody konstatuje, že samotné držení těl těchto živočichů bez patřičných povolení je porušením zákona. Z tohoto důvodu dal podnět svým kontrolním orgánům, aby zahájili disciplinární řízení s panem B.M., jehož výsledkem by mělo být vyloučení z řad Českého svazu ochránců přírody.
Ale jinak taky nedávám všechny ochranáře do jednoho pytle. Ale p. Zvářal má pravdu, diskuze s absolventem demagogického institutu je opravdu jen ztráta času.
Slovan
11.1.2022 13:37 Reaguje na HunterHunter
11.1.2022 17:02 Reaguje na SlovanMajka Kletečková
11.1.2022 17:17 Reaguje na SlovanJarek Schindler
11.1.2022 18:48 Reaguje na Majka KletečkováI ČMMJ v podobných případech zaujímá nekompromisní stanovisko.
Hunter
11.1.2022 20:37 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
12.1.2022 13:31 Reaguje na HunterNavenek to vypadá, že drtivá většina pytláků se rekrutuje z myslivců (viz např. https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavla-rihova-operace-lovec-maly-pohled-do-zakulisi), není proto divu, že je u veřejnosti a novinářů vžitá představa „typický pytlák je skoro vždy myslivec“. To je vůči vám myslivcům samozřejmě hrozně nespravedlivé a mne samotnou velmi mrzí, že váš cech veřejnost a novináři takto očerňují.
Hunter
12.1.2022 16:06 Reaguje na Majka KletečkováHunter
13.1.2022 09:21 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
13.1.2022 12:13 Reaguje na HunterMimochodem – včera přišlo sdělení od ZO ČSOP Skelná Huť, že tuto ZO její členská schůze zrušila. Takže nikdo z jejích členů již není členem ČSOP.
Hunter
13.1.2022 12:44 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
13.1.2022 13:38 Reaguje na HunterJarek Schindler
12.1.2022 11:40 Reaguje na SlovanSpráva šumavského parku údajně před lety chytala do zakázaných nášlapných pastí přísně chráněné rysy ostrovidy. Jeden takto odchycený rys uhynul. Je to záležitost z února 2008.
Hunter
13.1.2022 13:04 Reaguje na Jarek SchindlerHunter
11.1.2022 20:44 Reaguje na SlovanSlovan
13.1.2022 17:59 Reaguje na Hunter"Znám ale bohužel takové myslivce,kteří čekají na posedu na černou a příjde jim liška,tak si řeknou nebudu přeci po ní střílet ať si neplaším černou.", a dále pokračuje "Bohužel je mezi myslivci spousta tzv. masařů co je tento lov nezajímá,takže to zbývá na těch zodpovědných."
"Já osobně na lišku zmáčknu málokdy" a dále pokračuje "Na sousedním polesí sou zhruba stejné podmínky jako u nás a vzhledem k tomu,že su s lidmi odtam v kontaktu,tak vím,že tam lišky loví taky málogdo." - dovoluji si dále autora citovat kvůli něčemu "zajímavému": "poslední čtyři roky tam začali pěstovat mezi stromy lesní žito a to má druhým rokem skoro dva metry.Téhle krytiny začala využívat veškerá zvěr a hlavně i když to nebyl záměr,tak se jim čtyřnásobně zvedly stavy zajícu!"
https://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=30&t=5094
Nicméně už se dohadovat pod tímto článkem dál fakt nehodlám.
Hunter
13.1.2022 22:34 Reaguje na SlovanJarek Schindler
6.1.2022 06:06 Reaguje na SlovanV nedávné minulosti byla oázou biodiverzity právě obora nebo bažantníce. No a koroptvičky a jiné ochranářské "projekty" s číslem účtu zásadně nepodporuji. Jo podporuji přímé vysazování koroptví myslivci. Když pominu , že koroptev je dotační titul tak u myslivců je to bez toho čísla účtu a koroptve se skutečné vypouštěji a to i s následnou péčí.
No a co mě velice pobavilo " Zhruba 60 procent vlků v Evropě má geny psů, přesto nikdo nezpochybňuje, že by neměl být vnímán jako divoké zvíře". Zajímavé. O divoké kočce je asi zbytečné psát a některé nesmysly vyvracet.
Břetislav Machaček
6.1.2022 10:35 Reaguje na Jarek Schindlersežral i nastlanou slámu a rozkousal dřevěnou ohradu
ne proto, že mu chutnala, ale že měl hlad a nic jiného k sežrání neměl. Jít ti koně mimo ohradu,
tak budou spásat i jiné rostliny, než nějakou stařinu. Nedaleko mne je "chovatel" daňků, kteří
se brouzdají bahnem a čekají na balíky sena u
krmelce. Jim "chutnalo" cokoliv zeleného, až to
spásli na holou zem. Veterina provedla kontrolu
a udělala závěr, že zvěř má potravy dostatek a
že zdravotní stav je vyhovující. Pohled na ty
ušlechtilá zvířata v bahně a smutně koukající
přes plot do lesa a na okolní louky je otřesný,
ale je to legální. Jeho soused choval dokonce
jelena evropského v ohradě z pražců a taky prý
ho nijak netýral. Takže ohrada a ohrada je asi
rozdíl a potrava a potrava taky, jen to zdůvodnit
a dostat štempl, že je to O.K.
Jaroslav Pobeha
10.1.2022 10:13 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
10.1.2022 11:39 Reaguje na Jaroslav PobehaMilan Dostál
10.1.2022 12:01 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
10.1.2022 14:33 Reaguje na Milan DostálJaroslav Pobeha
10.1.2022 12:42 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
10.1.2022 14:36 Reaguje na Jaroslav PobehaMilan Dostál
10.1.2022 12:44 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
10.1.2022 14:40 Reaguje na Milan DostálMajka Kletečková
10.1.2022 23:19 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
11.1.2022 19:30 Reaguje na Majka KletečkováJaroslav Pobeha
10.1.2022 09:59 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
11.1.2022 10:46 Reaguje na Jaroslav Pobehažít skutečně "divoce". Tady to je pouze hra na divokost
k oblbování laiků, kterým stačí něco nazvat místo oborou
rezervací a poloochočená zvířata nazvat divokýma. Někde
jsem četl o zdivočelé koze domácí žijící po nějakém čase
tak, že se lidem vyhýbala obloukem a naopak o srnkách
vychovaných lesáky u mysliven. Co je divoké, co domácí
a co pouze něco mezi tím? Účel světí prostředky a divokým
je i zvíře v ZOO vychované v zajetí už v desáté generaci?
Ano souhlasím s tisíci kilometry divočiny pro tyto tvory,
ale regulované chovy v malých ohradách je pouze větší ZOO
s nutností spásat to, co tam je a nikoliv to, co by jim
ve volnosti chutnalo více. Z nouze spase zvíře cokoliv
a rozkouše i dřevěnou ohradu. Pustit ho ven, tak si vybere,
co mu chutná a ne pouze to, co mu zbylo v "rezervaci".
Majka Kletečková
12.1.2022 12:57 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
12.1.2022 18:35 Reaguje na Majka Kletečkovážerou to, co jim pastvina nabízí a nabízet jim
něco lepšího, tak budou žrát asi to. Ta bříška
nejsou znakem kvalitní stravy, ale spíše naopak.
Nízkokalorické potravy musí zvíře i člověk
spořádat více a záleží i na době trávení. Té
kalorické méně a tak například závodní koně
ta bříška taková nemají, protože jsou krmení
kvalitním žrádlem. Psal jsem o daňcích, kteří
spásli vše až do hlíny a nebylo to proto, že
jim to chutná, ale pokud si mohli vybrat mezi
nekvalitním senem a jakoukoliv zelenou trávou,
tak spásli tu trávu. Kůň má bohužel smůlu, že
díky svým zubům musí spásat něco vyššího, než
čerstvě vyrašenou trávu, ale ani tu časem po
vypasení té třtiny nenechá dorůst do květu
a spase ji před rozkvětem a bude po zázraku.
Majka Kletečková
12.1.2022 23:33 Reaguje na Břetislav MachačekMyslíte, že by ti přešlechtění štíhlí a svalnatí, vysocí a nohatí závodní plnokrevníci snášeli ve volné krajině bez teplé stáje mrazy stejně úspěšně jako zavalitější divocí koně?
Majka Kletečková
7.1.2022 00:19Jarek Schindler
7.1.2022 08:56 Reaguje na Majka KletečkováPetr Eliáš
7.1.2022 13:13 Reaguje na Jarek Schindlerhttps://rakovnicky.denik.cz/z-regionu/u-milovic-se-objevily-nove-druhy-vzacnych-rostlin-20190807.html
Jarek Schindler
7.1.2022 17:47 Reaguje na Petr EliášJe to podobné jako když u nás chce někdo začít něco stavět. Také se tam najednou přímo zázračně objeví množství vzácných u nás většinou do té doby vyhynulých druhů. Ještě, že ten pošetilý nápad někde něco postavit ještě někdo má. Alespoń se dovíme co u nás vlastně roste či žije za skvosty.
JH
7.1.2022 18:22 Reaguje na Jarek SchindlerBřetislav Machaček
7.1.2022 19:42 Reaguje na JHpři opravě polní cesty listonozi a tak bych
se nedivil i náhle se navrátivším bylinám.
V kapse je přinesu odjinud a dudka vyfotím
na Jižní Moravě. Dokažte mi, že ty byliny nikdo nezasel a že ten dudek nebyl u mne na zahradě? Když potřebuji dodat důkazy, abych
dostal dotace, tak udělám i něco takového.
Neříkám, že to nevypásli, ale z nouze by to
vypásly i kozy, ovce a krávy. Ty nízké
trávy kůň z anatomického hlediska nespase
a tak spásá ten zbytek. O pár kusů navíc
a spasou(rozšlapou) i to. Kam s chráněným
druhem? Vnutit jinam a nebo do kafilérie?
Zatím jinam, ale potom kam? Koně v Austrálii
spásají vysoké traviny a ničí tím úkryty
hadům a ještěrkám. Naši ohleduplně ani
nerozšlapou hnízda na zemi hnízdícím ptákům.
Tomu říkám inteligence, jak stádo obejde
hnízdo a spase pouze určenou trávu. Pohádkám
jsem už odrostl a pásal jsem i krávu, aby
místo trávy z meze nespásala osení.
JH
7.1.2022 19:45 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.1.2022 10:31 Reaguje na JHprospěšnosti kopytníků je vlezlá a
mám obavu, že i smyšlená. Na pár
hektarech za pět let takové změny
nápadně připomínají vypěstování
bonsaje za pět let. Bez drátů to
nepůjde v "rezervaci" a ani u
bonsaje. Uvidíme za dvacet let,
až bude bonsaj bez drátů a bude
ta "rezervace" poskytovat taky potravu? Pokud spásají pouze ty
vysoké traviny, tak je potlačí a
možná i vyhubí. Pak budou spásat
co? Je to pouze logická praktická
úvaha, že po změně skladby rostlin
pomine zdroj potravy a dojde na
spásání čehokoliv, příkrm a nebo odstranění spásačů. Pak to dopadne jako v Austrálii a nebo u mnou popsaného "chovatele" daňků.
JH
8.1.2022 11:35 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
8.1.2022 12:07 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://www.ceska-krajina.cz/3001/exploze-biodiverzity-diky-velkym-kopytnikum-se-zvysily-pocty-vzacnych-druhu-o-stovky-i-tisice-procent/
Břetislav Machaček
9.1.2022 10:51 Reaguje na Slovanspásání se skladba rostlin mění
a naráží na potravní limity pro
dané spásače. Pokud spasou pro
ně údajně vhodné traviny na
úroveň, že je potlačí, tak budou spásat co? Jste schopen
pochopit, že nyní mají co žrát
a že až ty traviny vyhubí, tak
se buď přeorientují na jiné
a nebo je bude třeba přemístit.
Velcí kopytnatci byli vždy
migrujícími druhy za potravou
a jejich lokace na jednom
místě je z nouze cnost. Buď
jim pouze v kulturní krajině zbyla a nebo je tam uzavřeme.
U hospodářských zvířat mohu
stavy regulovat na jatkách,
ale co s chráněnými zvířaty?
Vnutit je jinam a zaplotit
zase jiné lokality a nebo je
omezit v plodnosti separací
podle pohlaví a věku? Je to
podle přírody oddělit klisny
od hřebců a nebo chov stejný
jako u koní domácích? Tam
dochází i ke kleštění hřebců
a půjde se touto cestou i u
"divokých" koní? Já nežiji
pouze přítomností, ale uvažuji
do budoucna. Cokoliv co děláme
musíme mít naplánováno a mít
záložní řešení. Zatím papají
co mají(co jim taky zbývá)
a pak budou papat co? Když
mám pastvinu jednu, tak ji spasu a co pak. Kolik pastvin
bude třeba k uživení něčeho,
co nelze regulovat? Stále více a více a více a více plotů to
nevyřeší.
JH
9.1.2022 12:33 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
9.1.2022 17:36 Reaguje na JHjaký je tam únosný stav
a co s přebytky zvířat.
Tak velké prostory jinde
asi už nebudou a pár kusů
na nějaké louce nejsou
stádo žijící si po svém.
Bude to řízený chov koní
včetně zásahů do množení a příbuzenské plemenitby.
V malých počtech bez těchto zásahů dojde k
degeneraci a bylo by fér
povědět, co dál. Budou
snahy je vypustit do volné krajiny a trpět
jejich škody stejně jako škody vlků, bobrů, vyder, kormoránů atd.?
JH
9.1.2022 17:56 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
9.1.2022 21:19 Reaguje na Břetislav MachačekKaždému je jasné, že oplocená rezervace, která má nyní rozlohu 3,5 km2 bude mít limitovanou potravní úživnost a že počet zvířat nemůže růst donekonečna. Jaký je maximální počet vám ale nepovím, nejsem součástí onoho projektu a nevím to. Prioritou je však ochrana daného území jako takového a nemusíte se tedy bát, že by tam těch zvířat bylo tolik, aby se stalo to, co vy popisujete - tedy, že místo pozitivního vlivu začnou mít vliv destruktivní. Některá zvířata se posílají do jiných rezervací.
Osobně bych navíc byl rád, kdyby se ta rezervace aspoň rozšiřovala i do budoucna. V Dánsku mají rezervaci o 40 km2, v Holandsku 15 km2, v Německu 20 km2 a v jedné oblasti žijí i divoce. Plány na reintrodukci do přírody mají na západ od nás i ve Švýcarsku. K tomuto se u nás ale asi jen tak neodhodláme ani třeba na Šumavě. Bohužel.
Petr Eliáš
9.1.2022 10:28 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
9.1.2022 11:02 Reaguje na Petr Eliášoba na to odpovědět. Já o tom,
jak se bude řešit potravní
nabídka po spasení těch travin
nikde nečetl a ono k ní dojde.
Je třeba myslet vždy i do
budoucna a nejásat pouze nad přítomností. Tak se jásalo
nad kormorány, volavkami a je
po jásání a motivují se nyní
nenávidění myslivci to řešit.
Jásá se i nad jinými predátory
a neřeší jejich potrava. Ono
se to NĚJAK vyřeší, ale JAK?
Otevřou se brány "rezervace"?
Petr Eliáš
9.1.2022 18:26 Reaguje na Břetislav MachačekMilan Dostál
10.1.2022 12:21 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
10.1.2022 16:56 Reaguje na Milan DostálJaroslav Pobeha
10.1.2022 10:48 Reaguje na Břetislav Machačekprospešnosti kopytníkov vymyslená ? Mal som vás za inteligentného človeka ale vidí sa mi, že v niektorých oblastiach u vá prevažujú emócie. Prosím vás, naštudujte si veci o ekologii trávnatých oblastí a význame kopytníkov v nich. Isteže sú Milovice a spol príliš malé a tak sa prejaví pasenie tráv veľmi rýchlo. To nemení nič na tom, že vypásanie travín aj oheň a kosenie uvoľnuje priestor pre iné rastliny, najmä kvitnúce. Nárast druhov rôznych kvitnúcich rastlín sa pozoruje napríklad na prériách spásaných bizonmi. https://theconversation.com/bison-are-back-and-that-benefits-many-other-species-on-the-great-plains-107588
Jaroslav Pobeha
10.1.2022 10:57 Reaguje na Jaroslav PobehaJH
7.1.2022 19:53 Reaguje na Břetislav MachačekJarek Schindler
7.1.2022 20:23 Reaguje na JHJH
7.1.2022 21:15 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.1.2022 10:45 Reaguje na JHMajka Kletečková
11.1.2022 16:53 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.1.2022 19:50 Reaguje na JHJH
7.1.2022 20:02 Reaguje na Jarek SchindlerJaroslav Pobeha
10.1.2022 10:29 Reaguje na Jarek SchindlerJaroslav Pobeha
10.1.2022 11:03 Reaguje na Jaroslav PobehaJarek Schindler
10.1.2022 11:24 Reaguje na Jaroslav PobehaMajka Kletečková
11.1.2022 00:30 Reaguje na Jarek SchindlerKéž by bylo podobných milých překvapení více.