https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kde-si-poridit-zivy-stromek-ktery-nemusite-po-vanocich-vyhodit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kde si pořídit živý stromek, který nemusíte po Vánocích vyhodit?

29.11.2020 13:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vánoční jedlička po svátcích obohatí české lesy.
Vánoční jedlička po svátcích obohatí české lesy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vánoční stromky v květináči, které můžete po Vánocích zasadit, dnes nabízí řada zahradnictví. Stačí se zeptat vašeho oblíbeného internetového vyhledávače. V Praze, Brně a Jablonci nad Nisou ale nabízejí lesy a ochránci přírody něco navíc. Pokud si u nich koupíte vánoční jedličku, budete ji moct vysadit do městských lesů. Nabídku vánočních stromků zpestřují i půjčovny. Ty vám stromek přivezou až domů a po Vánocích si ho opět odvezou.
 
Vánoční stromek nemusí být věc na jedno použití. Živý strom může žít další desítky let. Jaké možnosti máte, pokud při pořízení vánočního stromku myslíte na životní prostředí?

Vánoční stromek k pronájmu.
Vánoční stromek k pronájmu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pronajmout, nekupovat

První půjčovna živých vánočních stromků u nás vznikla v roce 2012. O stromky byl velký zájem, a dnes si již můžete vybrat z nabídky tří půjčoven. Od 24. 11. je možné objednat strom od služby Pronájem vánočních stromků, o víkendu 28. -29. 11. můžete začít objednávat u Půjčovny vánočních stromků z Libochovic a Půjčovna stromků.cz z České Sibiře zveřejní svou nabídku 1. prosince.

V katalogu si vyberete stromek, objednáte si ho online a přivezou vám ho až domů. Nabídky jsou různé: smrky, jedle, borovice. Půjčovny se snaží mít nabídku takovou, aby uspokojili zájem všech zákazníků a přitom jim příliš stromků nezbylo. Zkušenost z minulých let říká, že není dobré moc váhat. Nabídka půjčoven byla v předchozích letech rychle rozebrána.

U živých stromků, které chcete po vánocích vysadit, je lépe vyhnout se světýlkům, která generují teplo.
U živých stromků, které chcete po vánocích vysadit, je lépe vyhnout se světýlkům, která generují teplo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Stromky se půjčují zhruba na dobu 14 dní, při delším období by už měly jen slabou šanci přežít venku. Každá z půjčoven má své rozvozové a svozové dny. Ani nemusíte být doma, stromek na vás počká přede dveřmi.

Živé vánoční stromky vyžadují více péče a ohledů, protože máte doma živou rostlinu. Stromy mají obecně rády chlad, neumisťujte je proto k topení nebo ke krbu. Stromek musíte zalévat a pomůžete mu, když mu jednou denně vodou z rozprašovače zvlhčíte jehličí. Špička stromku se nesmí seříznout, je důležitá pro další růst. Půjčovny poskytují ke stromkům návod, jak o ně pečovat, aby měly co největší šanci přežít i po Vánocích.

Kolik stromků přežije?

„Víc než 50 % to není,“ říká Jan Šikola, který provozuje www.pronajemstromku.cz. „Na některých stromcích je vidět, že jsou oschlé, už když je svážíme,“ dodává. Odrůda smrků z Vysočiny, kterou nabízí, je podle něj odolná, ale nezaručí přežití, pokud byl strom vystavený velkým teplotním výkyvům.

Jan Šikola své stromky sveze zpátky, nechá je chvíli v květináčích, a ty, které přežijí, rozdává zájemcům k zasazení. „Loni jsem jich dal asi 150 jednomu chlapíkovi, který si s nimi osázel pozemek,“ uvádí Šikola s tím, že stromky nabízí i lidem, kteří si je pronajmou.

Malá vánoční jedlička

Pokud vás netrápí doprava a chcete si stromek sami vysadit, můžete si koupit vánoční jedličku a tu do přírody vrátit. Na rozdíl od půjčoven, kde si můžete pronajmout vzrostlé stromy, jsou ale jedličky asi jen 40 cm vysoké, to je totiž ideální velikost k vysazení do lesa. Takové stromky budou mít největší šanci přežit vánoce ve vytopených bytech a po svátcích se vrátit do přírody.

Vánoční jedlička Lesů hl. města Prahy.
Vánoční jedlička Lesů hl. města Prahy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jedle bělokorá byla v minulosti nejhojnějším jehličnanem v Česku, v průběhu 20. století však z českých lesů téměř vymizela. Každý rok se proto do lesů nově sází, a váš vánoční stromeček k tomu může přispět.

Vánoční jedličky v květináči můžete pořídit v Praze, Brně a v Jablonci nad Nisou v cenovém rozmezí 100 – 125 Kč. V Praze je nabízí Lesy hlavního města, v Brně vede jejich prodej ekocentrum Rezekvítek a podílí se na něm šest dalších organizací. V Jablonci nad Nisou zajišťuje prodej a vysazení vánočních jedliček ZO ČSOP Kokonín.

„Při dodržení správného postupu, tedy pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti, by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech,“ uvádí k prodeji vánočních jedlí Lesy hl. m. Prahy.

Jak pečovat o vánoční jedličku

I o vánoční jedličky je potřeba pečlivě se starat. „Den strávený zejména v přetopeném bytě je pro stromek tím, čím pro Vás noc strávená v lese bez spacáku. Snažte se proto držet stromek co nejdéle mimo byt, třeba na dvorku, na zahrádce nebo na balkóně,“ radí poradci z Ekologického institutu Veronica, které k péči o živé vánoční stromky poskytuje podrobný návod.

Patří do něj postupné zvykání stromku na teplejší prostředí – dva dny by měl pobýt třeba v garáži, kočárkárně nebo na chodbě. Potom mu připravte pokoj jako hostovi: snižte na několik hodin teplotu pokoje asi na 15 stupňů. Stromek zalévejte i dvakrát denně, aby byla zemina v jeho květináči neustále vlhká, dělejte mu dobře tím, že kolem něj budete několikrát denně kroužit s rozprašovačem a zvlhčovat vzduch. V teplé místnosti mějte stromek co nejkratší dobu.

Nechcete se na stromek dívat jako na zboží na jedno použití? Pořiďte si kvalitní stromek v květináči a pečlivě se o něj starejte.
Nechcete se na stromek dívat jako na zboží na jedno použití? Pořiďte si kvalitní stromek v květináči a pečlivě se o něj starejte.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Výsadba

Tato péče se vám ale vrátí po Vánocích, kdy stromek můžete vysadit buď na vlastní zahradu. Pokud takovou možnost nemáte, můžete vánoční jedličku vysadit na společných akcích, které se v Brně, v Praze i v Jablonci budou konat na jaře.

Praha plánuje vysadit jedle v neděli 28. března 2021 ve 14 hodin v Kunratickém lese, Brno 17. dubna 2021 v lesní školce pod Babím lomem, jedličky z Kokonína u Jablonce obohatí obecní les v blízkosti ulice Dalešická.

Jestli se vám nehodí být na společných akcích a nemáte vlastní pozemek, kam byste vánoční stromek zasadili, zkuste najít majitele pozemku, který stromek uvítá výslovným souhlasem. Stromek potřebuje k životu dobré prostředí po desítky let, nevyplatí se tedy sázet ho úplně partyzánsky.

Zájem o vánoční jedličky každoročně roste. Zatímco loni měly Lesy hlavního města v Praze k prodeji určeno 350 jedliček, letos je jich 2000. Loni navíc ještě prodával vánoční jedle i Toulcův dvůr, jehož činnost je ale kvůli epidemiologické situaci omezena a letos prodej nezajišťuje.

V půjčovnách pronajmou několik stovek živých stromků.

Češi celkově spotřebují až 1,3 milionu vánočních stromků za rok. Největší zájem je o jedli (cca 75 %) a stříbrný smrk (15 %), klasického smrku a borovice asi deset procent.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

29.11.2020 13:47
Co mi v článku trochu chybí je vysvětlení, proč celou tuhle šaškárnu provozovat.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.11.2020 14:51 Reaguje na Viktor Šedivý
Asi jste přehlédl, co je napsáno pod fotkou stromků ležících u popelnic: „Nechcete se na stromek dívat jako na zboží na jedno použití?“ Myslím, že to je postačující nápověda k vysvětlení, které postrádáte. Kde je poptávka, tam je nabídka.
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.11.2020 22:02 Reaguje na Majka Kletečková
Ano, to je typické plácání emocemi. Budu se chovat ušlechtile, ať to stojí co to stojí.
Tenhle přístup mi, popravdě, svým způsobem docela vyhovuje - své peníze utratím za to, co se mi líbí a nikdo mi nemá co kecat do toho, kolik to stojí kWh elektřiny, kolik vyrobím CO2 nebo kolik přitom sežeru hovězího.
Tady to ale bude asi maličko jiné - potenciálními zákazníky budou lidé, kteří si představují, jak se chovají šetrně, ušlechtile, přímo sluníčkově.

Měl bych obavy, že ve výsledku je to dost jiné - že kdyby si koupili normální stromek uříznutý na plantáži (a vedle toho třeba přispěli na jednu sazeničku rovnou do lesa), bylo by dosaženo o něco lepšího efektu za vynaložení mnohem menšího množství peněz (energií, surovin, ...).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.11.2020 23:20 Reaguje na Viktor Šedivý
Vánoční jedličky z květináčů jsou na jaře vysazovány do přírody. Když mám možnost vybrat si mezi zbožím podobné užitné hodnoty jednorázovým nebo zbožím s delší dobou životnosti, tak s ohledem na stav ŽP upřednostňuji ve většině případů zboží, které může sloužit dlouhou dobu.

Některým lidem prostě vadí ten pocit sám o sobě, že několik let roste stromek jen kvůli tomu, aby pak během nepatrné doby ozdobil byt a jako nepotřebná věc byl vyhozen. A nezaobírají se představami, jestli se chovají šetrně, ušlechtile (soudím podle sebe a svých přátel).
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.11.2020 16:14 Reaguje na Majka Kletečková
Celou tuto informaci beru jako komerčí reklamu Ekolistu. Nezlobte se. Plantáže vánočních stromků jsou od devadesátých let běžným podnikatelským počinem majitelů pozemků včetně vlastníků lesa. Co se týká jehličnanů v kontejnerech a květináčích , to nabízejí Lesoškolky a.s. také několik desetiltí. Pokud chcete udělat dobrý skutek a, po silvestru vysadit vánoční stromek do přírody. měly by jste se ujistit, že sázíte do přírody a nikoli do pozemku jež má svého majitele s jeho plánem využití.
Odpovědět

Jirka Černý

30.11.2020 20:31 Reaguje na Krejcar Stanislav
Připomíná mi to práci v jednom nejmenovaném městě, začnete kácet mezi paneláky a přiběhne někdo kdo ten strom sázel s tím že na vás zavolá policii, řeknete fajn nápad protože na městě ocení když se někdo přizná k nedovolenému záboru a budou mít na kom vymáhat náklady na odstranění. Zatím 100% úspěšnost že toho člověka už nikdy neuvidíte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2020 12:15 Reaguje na Majka Kletečková
Ten stromek samozřejmě není na jedno použití, bo se spálí, tedy zužitkuje. Popřípadě, pokud to jde a nejsou na tom stromky kdejaké fujtably, tak se naštěpkuje, zkompostuje a nebo obdobně vhodně využije.

Když se dělá probírka v lese, tak se to taky řeší prořezem a ne přesazováním.

Pokud někdo chce živej stromek, tak samozřejmě proč ne, ale když vidím tu pakárnu kolem, tak si opravdu nejsem jist, že z ekologického hlediska je to nějaká výhra.
Odpovědět
AM

Anežka M

1.12.2020 16:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Občas rovnou v tom paneláku v pokoji, meh :) Ale zážitky jsou koneckonců ten nejlepší dárek.

Jinak netuším teda, kolik stromků dnes pochází z probírek, obávám se, že moc ne. Pletu se?

To vysazování mi taky nepřipadá moc šťastné, jakkoliv motivy chápu. Když už, tak nejvíc eko se mi jeví stromky z probírky se zajištěnou následnou likvidací a přeměnou na štěpku, nebo využitím třeba na panelákové předzahrádce jak píše paní Kletečková.
Odpovědět
AM

Anežka M

1.12.2020 16:55 Reaguje na Anežka M
Chtěla jsem napsat "občas SHOŘÍ rovnou v tom pokoji"...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.12.2020 15:24 Reaguje na Anežka M
To nebylo myšleno tak, že vánoční stromky pochází ve větší míře z probírek, ale že pěstování vánočních stromků je prostě normální podnikání jako každé jiné. Stromek se zasadí, vypěstuje, ufikne a spálí, nebo se ta dřevní hmota na něco využije.

Že mezi tím stojí pár týdnů někde ve stojanu mi fakt nepřijde nic proti ničemu.
Odpovědět
AM

Anežka M

3.12.2020 15:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Aha tak to jsem pochopila trochu jinak.

Jakože jo, dají se v přírodě dělat i horší věci než pěstovat vánoční plantáže.

Byť by mi přišlo lepší věnovat tu energii do něčeho, kde vznikne nějaká trvalejší hodnota, třeba les.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2020 12:34 Reaguje na Anežka M
Já v tom nevidím až tak velký rozdíl ... pokud se to spálí, tak je to palivové dřevo jako palivové dřevo.

Fakt bych ty stromky nějak nehrotil.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

1.12.2020 15:14
Komu to vyhovuje, ať si koupí pěkný stromek z plantáže nebo méně dokonalý stromek z probírky a pak ho po pár dnech vyhodí k popelnicím. (V naší rodině stromek obvykle posloužil jako krmivo zvířat a ochrana trvalek před mrazy.)

Růst několik let, aby pak jako jepice na krátký okamžik zazářil v teple obývacího pokoje a byl spálen. Někomu to vadí. Jaké má možnosti, když přesto nechce tenhle symbol vánoc oželet?

Jednomu postačí dát si do vázy větve jehličnanu, další si ozdobí umělý stromek a zapálí si k němu éterický olej typu siberian pine. (Do výloh a vestibulů obchodů jsou umělotiny ideální.)
A pak jsou tu ti, co umělé rostliny ve svém bytě nesnáší a touží jednou za rok nechat si provonět byt opravdovým jehličnanem za podmínky, že stromek kvůli jejich choutkám „nezemře“. Ti, co si pospíší, si teď mohou stromek v květináči půjčit z půjčovny nebo si ho koupit. Když koupená jedlička pobyt v teple přežije, tak ji pak lze prodejci vrátit, zasadit si ji na svém pozemku, vrátit do přírody na společných akcích pořádaných na jaře.

Není nad to, když je možnost volby. Někdo v soukromí místo stromku a jesliček upřednostní chanukové svíce a bude to také OK.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.12.2020 15:30 Reaguje na Majka Kletečková
"Růst několik let, aby pak jako jepice na krátký okamžik zazářil v teple obývacího pokoje a byl spálen."

Hmmm ... když místo toho jako jepice zazáří rovnou v těch kamnech je lepší?

A nebo topit dřeven ... jedno v jaké formě ... je něco špatného?

Já bych ty výhrady chápal, kdy ty stromky po Vánočkách nějak zmizely ze světa bez jakéhokoli užitku. Ale to se neděje a v zásadě ani moc dít nemůže, takže pohoda jazz.

Ale jak jsem psal, já vůbec nic nemám proti tomu, když někdo preferuje živý stromek v květináči. Jen mi to přijde v obou případech tak nějak nastejno.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.12.2020 18:15 Reaguje na Svatá Prostoto
No, mně to nepřijde nastejno - řekl bych, že všechna ta potřebná manipulace se stromkem v květináči je natolik náročná (ve srovnání se sklizní na plantáži), že jakýkoli "užitek", který by mohlo zasazení takového stromku přinést, to musí zcela spolehlivě smáznout.
Takže zbývá jen to polechtání ušlechtilého já, které se chová eko bio a je hodné na stromečky ...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.12.2020 11:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Do toho jsem se nechtěl až tak pouštět, nějaká přesnější kvantifikace je jednak nad mé možnosti, jednak závisí asi od konkrétní situace.

Jak říkám, já bych nezatracoval ani jedno, stejně jako bych ani z jednoho nedělal nějaký svatý grál. Zejména v tomto případě, kdy se jedná v prvé řadě o sentimentální záležitost. Což v případě Vánoček platí tak nějak o všem.
Odpovědět
AM

Anežka M

3.12.2020 15:15 Reaguje na Svatá Prostoto
No přinejmenším bezďáci se myslím na povánoční vyhazování stromků docela těší... ono topit tím listnatým šáším co běžně kolem měst roste není nic moc.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2020 12:37 Reaguje na Anežka M
To se vás fakt děje?

Co tak v Praze vidím, tak se vynese k popelnicím k odvozu fakt jsem si nevšiml, že by to odtamtaď někdo tahal. A když je někdo matlák a nevím kam to dát, aby to PS odvezli, tak se to tam válí docela fest dlouho ... většinou až do jarního úklidu chodníků, kdy to vezmou taky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2020 12:38 Reaguje na Svatá Prostoto
... u vás ...
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2020 10:29 Reaguje na Majka Kletečková
Plantáže Vánočních stromků jsou ojedinělý biotop v polní krajině. Mají asi pozitivní stopu CO2. A i kdyby byly stromky zakompostovány, tak prospějí půdě nebo jedle žerou zvířata v zoo. Zatímco jedle v květináči buď zabírají zbytečně ornou půdu nebo jsou stejně pěstované na betonových plochách. Plnění květináčů kompostem plýtvá zbytečně touto surovinou a navíc vytváří nerecyklovatelný plast. Vracení těchto stromů generuje další množství CO2. Pokud vracíte jedle normanské do lesa, tak tím porušujete zákon. Jednu výhodu, ale stromky v květináči mají. Do systému pošlete daleko více peněz, protože na výrobu je potřeba daleko více zdrojů a proto jsou neporovnatelně dražší.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.12.2020 14:28 Reaguje na DAG
Organizace prodávající živé vánoční stromečky jako alternativu k řezaným se snaží využít tradic vánočních svátků k podpoře výsadby naší původní jedle bělokoré. Ve všech případech se proto jedná o lesní sazenice, které nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromku (např. jejich výška je jen kolem 40 cm) a jsou určené pro výsadbu v krajině. Lesy hl. m. Prahy na svém webu píší, že vánoční jedličky pěstují od semínka v lesních školkách v podmínkách, které odpovídají i jejich budoucímu trvalému stanovišti (společné vysazování plánováno na 28.3.2021 v Kunratickém lese). V podobném duchu to má i Rezekvítek a ZO ČSOP Kokonín.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2020 12:41 Reaguje na Majka Kletečková
Zase buďme upřímní ... 40 cm ... to není stromek. To bych si raději místo toho někam dal trochu chvojí a neblbnul s takovýmto cirkusem ... přivezu, hlídám a starám se ... zase odvezu ... pak jdu sázet.
To je fest překombinovaný.

Výsadba stromků se dá podpořit i jinak a samozřejmě nic proti ní.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2020 10:36 Reaguje na Majka Kletečková
A půjčovna je vůbec nejvíce neekologický způsob, přeprava stromků v květináči je velice náročná na plochu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist