https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/malo-veci-vice-casu-vezmete-letosni-predvanocni-uklid-z-gruntu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Málo věcí – více času. Vezměte letošní předvánoční úklid z gruntu

6.12.2016 01:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zkusit omezit množství věcí ve své domácnosti můžete třeba teď v rámci předvánočního úklidu
Zkusit omezit množství věcí ve své domácnosti můžete třeba teď v rámci předvánočního úklidu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | LoloStock / Shutterstock
Už podruhé v tomto roce zavítala do Česka Bea Johnsonová, propagátorka bezodpadové domácnosti. Tedy takové domácnosti, která produkuje minimum odpadů. Ruku v ruce s omezováním odpadů přitom jde i omezování věcí v domácnosti jako takových. Zkusit omezit množství svého oblečení nebo nádobí můžete třeba teď v rámci předvánočního úklidu. Další možností je napsat Ježíškovi, že tento rok si už žádné zbytečné věci nepřejete. Tak se život s minimem věcí stane výzvou nejen pro vás, ale i pro vaše blízké.
 

Princip je jednoduchý: málo věcí znamená málo odpadu, a naopak. Odměnou je lidem podle Bey Johnsonové více času, třeba na výlety. „Život s méně věcmi není komplikovanější, ale naopak jednodušší. Život založený na zážitcích, na bytí,“ tvrdí. Tipy, jak na snížení množství věcí ve svém domově, nyní může český čtenář nalézt v novém překladu její knihy Domácnost bez odpadu, kterou pokřtila minulý týden v Praze. Některé zkušenosti ze svého minimalistického domova prozradila už na předchozí konferenci Jak žít bez odpadu v létě letošního roku.


Přečtěte si také článek: Neskladujte doma zbytečné věci. Budete se cítit lépe

„Na co deset vařeček, vždyť mám jen dvě ruce,“ říká Bea Johnsonová
„Na co deset vařeček, vždyť mám jen dvě ruce,“ říká Bea Johnsonová
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zona Foto / Bez obalu

„Na co deset vařeček, vždyť mám jen dvě ruce,“ říká. I bez velkého množství nádobí je možné uspořádat na jídlo bohatý večírek. Stačí podle ní připravit takové jídlo, které se jí rukama. V kuchyni proto zredukovala nádobí i čistící prostředky. Specializované přípravky nahradila univerzálními, ideálně vlastnoručně vyrobenými z octu a marseillského mýdla.

Průvan v šatníku

Nejvděčnějším adeptem na „odlehčení“ bývá šatní skříň. „Normálně používáme jen 20 % oblečení, ostatní si necháváme jen na ,co kdyby',“ tvrdí Bea Johnsonová, „co když půjdeme na pracovní pohovor nebo zhubneme...“ Její šatník se scvrkl a dnes se vejde do jediného kufru.

Oblečení v šatníku minimalisty by mělo být snadno kombinovatelné a multifunkční. Oblíbeným kouskem Bey Johnsonové jsou například variabilní šaty z druhé ruky, které lze obléct několika způsoby. Další lidé, nejčastěji muži, na to jdou odlišným způsobem a našli si svou vlastní osobní uniformu - tedy takovou kombinaci oblečení, kterou mohou oblékat každý den i na většinu jiných příležitostí. Tento koncept používají podle blogera Alvina Korčáka i slavní a úspěšní lidé. Univerzální černý rolák si například oblíbil zakladatel společnosti Apple Steve Jobs nebo umělec Andy Warhole. Novinář a spisovatel Tom Wolfe. zase nedá dopustit na oblek ve světlých barvách. Aplikování této myšlenky navíc jednou pro vždy vyřeší i každodenní otázku: Co si dnes vezmu na sebe?


Přečtěte si také článek: Nakupovat bez obalů se dá i v supermarketech, tvrdí královna Zero waste Bea Johnsonová

Omezené množství oblečení vede podle zkušeností Bey Johnsonové k tomu, že se s ním člověk naučí lépe zacházet a šetřit ho. Takže navzdory menšímu počtu kusů oblečení, pere se u nich doma stále jen jednou týdně.

V ideálním šatníku se žádné dlouho nenošené kousky nekrčí nikde v rohu pod tlakem mnoha dalších a tolik se nemačkají
V ideálním šatníku se žádné dlouho nenošené kousky nekrčí nikde v rohu pod tlakem mnoha dalších a tolik se nemačkají

„Vzdušnější“ šatník ostatně prospívá oblečení sám od sebe. Nejenže máme větší přehled o tom, co ve skříni všechno máme. Žádné dlouho nenošené kousky se nekrčí nikde v rohu skříně pod tlakem mnoha dalších, všechny mají svůj prostor a tolik se nemačkají. Propracovaný způsob, jak co nejefektivněji skládat oblečení do šuplíků a skříní propaguje nyní po celém světě japonská odbornice na uklízení Marie Kondo. Ta doporučuje i například ponožky nikoli rolovat do sebe, ale překládat na půl, aby se jim v době, kdy nejsou používané, zbytečně nevytahovaly gumičky.

Kam s vyřazenými věcmi?

Marie Kondo je díky své knize Zázračný úklid známá především jako neúprosná vyhazovačka nepotřebných věcí v domácnosti. Kdyby všechny vyřazené věci končily v popelnici o ekologickou činnost by se jistě nejednalo. Naštěstí tomu tak být nemusí.

Seznam míst, kde můžete nabídnout nepotřebné věci, obsahuje opět kniha Bey Johnsonové. Začíná internetovými servery, kamennými bazary a blešími trhy, kde můžete své použité věci prodat, pokračuje charitativními organizacemi a veřejnými institucemi až po chodník před svým domem, kde můžete věci položit vedle cedulky „zdarma“. O zbytky výtvarných potřeb mohou projevit zájem například ve školách, o staré ručníky, deky nebo prostěradla zase zvířecí útulky.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

Stejně jako blogerka a cestovatelka Veronika Šubrtová můžete letos přijmout výzvu serveru EKO Vánoce a pořídit si „obrácený adventní kalendář“, ze kterého věci neberete, ale naopak do něj odložíte každý den jednu věc, která může udělat radost někomu jinému.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RK

Radka Klustová

25.11.2022 17:03
Já se snažím začít s předvánočním úklidem už minimálně měsíc dopředu, díky čemuž nemám takový stres. Doma se neustále snažíme držet minimalismu, takže velký úklid máme už pár let za sebou 😊. Teď spíše pracujeme na tom uklízet méně škodlivými prostředky. Nejlepší výběr mají prozatím zde https://www.bonfair.cz/ nebo v DM.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist