Málo věcí – více času. Vezměte letošní předvánoční úklid z gruntu
Princip je jednoduchý: málo věcí znamená málo odpadu, a naopak. Odměnou je lidem podle Bey Johnsonové více času, třeba na výlety. „Život s méně věcmi není komplikovanější, ale naopak jednodušší. Život založený na zážitcích, na bytí,“ tvrdí. Tipy, jak na snížení množství věcí ve svém domově, nyní může český čtenář nalézt v novém překladu její knihy Domácnost bez odpadu, kterou pokřtila minulý týden v Praze. Některé zkušenosti ze svého minimalistického domova prozradila už na předchozí konferenci Jak žít bez odpadu v létě letošního roku.
Přečtěte si také článek: Neskladujte doma zbytečné věci. Budete se cítit lépe
„Na co deset vařeček, vždyť mám jen dvě ruce,“ říká. I bez velkého množství nádobí je možné uspořádat na jídlo bohatý večírek. Stačí podle ní připravit takové jídlo, které se jí rukama. V kuchyni proto zredukovala nádobí i čistící prostředky. Specializované přípravky nahradila univerzálními, ideálně vlastnoručně vyrobenými z octu a marseillského mýdla.
Průvan v šatníku
Nejvděčnějším adeptem na „odlehčení“ bývá šatní skříň. „Normálně používáme jen 20 % oblečení, ostatní si necháváme jen na ,co kdyby',“ tvrdí Bea Johnsonová, „co když půjdeme na pracovní pohovor nebo zhubneme...“ Její šatník se scvrkl a dnes se vejde do jediného kufru.
Oblečení v šatníku minimalisty by mělo být snadno kombinovatelné a multifunkční. Oblíbeným kouskem Bey Johnsonové jsou například variabilní šaty z druhé ruky, které lze obléct několika způsoby. Další lidé, nejčastěji muži, na to jdou odlišným způsobem a našli si svou vlastní osobní uniformu - tedy takovou kombinaci oblečení, kterou mohou oblékat každý den i na většinu jiných příležitostí. Tento koncept používají podle blogera Alvina Korčáka i slavní a úspěšní lidé. Univerzální černý rolák si například oblíbil zakladatel společnosti Apple Steve Jobs nebo umělec Andy Warhole. Novinář a spisovatel Tom Wolfe. zase nedá dopustit na oblek ve světlých barvách. Aplikování této myšlenky navíc jednou pro vždy vyřeší i každodenní otázku: Co si dnes vezmu na sebe?
Přečtěte si také článek: Nakupovat bez obalů se dá i v supermarketech, tvrdí královna Zero waste Bea Johnsonová
Omezené množství oblečení vede podle zkušeností Bey Johnsonové k tomu, že se s ním člověk naučí lépe zacházet a šetřit ho. Takže navzdory menšímu počtu kusů oblečení, pere se u nich doma stále jen jednou týdně.
„Vzdušnější“ šatník ostatně prospívá oblečení sám od sebe. Nejenže máme větší přehled o tom, co ve skříni všechno máme. Žádné dlouho nenošené kousky se nekrčí nikde v rohu skříně pod tlakem mnoha dalších, všechny mají svůj prostor a tolik se nemačkají. Propracovaný způsob, jak co nejefektivněji skládat oblečení do šuplíků a skříní propaguje nyní po celém světě japonská odbornice na uklízení Marie Kondo. Ta doporučuje i například ponožky nikoli rolovat do sebe, ale překládat na půl, aby se jim v době, kdy nejsou používané, zbytečně nevytahovaly gumičky.
Kam s vyřazenými věcmi?
Marie Kondo je díky své knize Zázračný úklid známá především jako neúprosná vyhazovačka nepotřebných věcí v domácnosti. Kdyby všechny vyřazené věci končily v popelnici o ekologickou činnost by se jistě nejednalo. Naštěstí tomu tak být nemusí.
Seznam míst, kde můžete nabídnout nepotřebné věci, obsahuje opět kniha Bey Johnsonové. Začíná internetovými servery, kamennými bazary a blešími trhy, kde můžete své použité věci prodat, pokračuje charitativními organizacemi a veřejnými institucemi až po chodník před svým domem, kde můžete věci položit vedle cedulky „zdarma“. O zbytky výtvarných potřeb mohou projevit zájem například ve školách, o staré ručníky, deky nebo prostěradla zase zvířecí útulky.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
Stejně jako blogerka a cestovatelka Veronika Šubrtová můžete letos přijmout výzvu serveru EKO Vánoce a pořídit si „obrácený adventní kalendář“, ze kterého věci neberete, ale naopak do něj odložíte každý den jednu věc, která může udělat radost někomu jinému.
reklama