https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/opalovaci-kremy-nici-koralove-utesy.zakazovany-oxybenzon-nemusi-byt-jedinou-skodlivou-latkou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opalovací krémy ničí korálové útesy. Zakazovaný oxybenzon nemusí být jedinou škodlivou látkou

3.6.2022 06:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Seznam ostrovů, zemí a pláží, kde je třeba se opalovacích krémů s oxybenzonem vyvarovat, se každou sezónu rozrůstá.
Seznam ostrovů, zemí a pláží, kde je třeba se opalovacích krémů s oxybenzonem vyvarovat, se každou sezónu rozrůstá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Od roku 2018 nesmíte na plážích Havaje používat opalovací krém obsahující oxybenzon. Podobný zákaz záhy poté přijali v Palau, Arubě a na Panenských ostrovech. Důvodem byla ochrana korálových útesů, které tato funkční příměs hubila. Jak se ale ukazuje, podobně závadné mohou být i ostatní opalovací krémy.
reklama

 

To, co začalo na Havaji, se postupně přelilo na floridské Key West, do plážových ekoresortů v Mexiku, na holandský ostrůvek Bonaire v Karibiku, do Kalifornie a na některé pláže v Austrálii a v Thajsku.

Seznam ostrovů, zemí a pláží, kde je třeba se opalovacích krémů s oxybenzonem vyvarovat, se každou sezónu rozrůstá. A hodí se vědět předem, že zrovna v destinaci, kam se chystáte na dovolenou, povolený není. Abyste třeba nevědomky nepřekročili zákon, jehož porušení vás může přijít draze.

Jak už to tak ale se striktními zákazy přijatými kvůli ochraně přírody bývá, i s regionálně zapovězeným oxybenzonem se pojí určité odborné kontroverze. Jeho bezbarvé krystalky se používají ve většině komerčně dostupných organických rozpouštědlech a je velmi běžnou přísadou kosmetických krémů. Na popularitě mezi výrobci opalovacích krémů získal hlavně proto, že funguje jako syntetický UV filtr. Pohlcuje ultrafialové záření, mění je na teplo. Je velmi rozšířený a vcelku užitečný. Ale ne bez rizik.

Oxybenzon možná neprospívá ani lidem, korály hubí jistě

Stranou teď ponechme to, že zda může být potenciálně rakovinotvorný. To je předmětem rozsáhlého bádání a dohadování už 16 let. Oxybenzon je ale prokazatelně zhoubný pro korálové útesy. Už v koncentraci okolo 0,14 miligramů na litr mořské vody je schopen zahubit polovinu přítomných larev korálů.

Potvrdila to rozsáhlá studie z roku 2015, která také nastartovala lavinu zákazů opalovacích krémů s touto funkční příměsí. Na plážích, kde se to slunícími se lidmi jen hemží, totiž dosahuje koncentrace oxybenzonu až 1,4 mg/l. Tedy desetinásobku toho, co bylo schopné zlikvidovat 50 % larev korálů, a tím doslova umrtvit celé korálové útesy.

Celospolečenská debata se přitom omezila na to, že oxybenzon je špatný pro život v moři, a je třeba ho zakázat. Aniž by se důsledněji přemýšlelo nad tím, jakým mechanismem vlastně škodí. A také, jaké jiné funkční složky opalovacích krémů ho nahradí.

Teorií o tom, jak vlastně oxybenzon larvám korálů škodí, bylo povícero, ale pravděpodobně zněly dvě. První upozorňovala na to, že jeho molekuly nápadně připomínají molekuly hormonů, které korály stimulují k růstu a reprodukci. Oxybenzon se mezi ně měl plést a tím narušovat a blokovat vývoj korálů.

Druhou, a jak se ukázalo správnou možností, bylo, že se složka opalovacího krému chová jako světlem aktivovaný toxin, který začne škodit, až když na něj zasvítí slunce. A právě tuhle hypotézu hlouběji rozpracovali badatelé z univerzity ve Stanfordu. Závěry jejich experimentů pak byly publikovány v žurnálu Science, což trochu naznačuje, že nejde o úplně malou věc.

Oteplení, řasy a koupání bez krému

Při pokusech na mořských sasankách a posléze na larvách korálů mimo kontrolované prostředí dokázali, že UV záření aktivuje toxické vlastnosti oxybenzonu. Je to ale ještě drobet složitější: koráli přímo s oxybenzonem většinou problém nemají. Když se z něj stane vlivem slunečního záření toxin, jsou totiž schopné jej odložit do symbiotických řas na svém povrchu (respektive, tyto symbiotické řasy jsou schopné jej od korálů převzít, a tím své hostitele chránit).

Problémy nastávají, pokud se koráli symbiotickou řasou chránit nemohou. Třeba proto, že ji zahubilo oteplení nebo znečištění/okyselení oceánu. Koráli s ochranným filmem řas by nejspíš trochu opalovacího krému ve vodě ustáli, ale tam, kde dochází k jejich vytrvalému bělení, jsou na toxickou přítomnost oxybenzonu zvláště náchylné.

Podstatné je, že alternativní funkční složky opalovacích krémů, těch bez oxybenzonu, často obsahují zrovna tu účinnou alkoholovou skupinu molekuly, která je odpovědná za proměnu protislunečního filtru na světlem aktivovaný toxin. Je tedy možné, že i další opalovací krémy by mohly korálovým útesům škodit zrovna tak, jako ty s oxybenzonem.

Jako bezpečné pro korály jsou často prodávány opalovací krémy s minerálními filtry obsahujícími zinek nebo titan. Ačkoli se tyto opalovací krémy zásadně liší tím, jak fungují, není podle vědců ani u nich jisté, že jsou pro korály skutečně neškodné. Také bezpečnost těchto látek by se měla ověřit.


reklama

foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist