Plastové krabičky na vícero použití. Jak je to s jejich ekologičností? Aktualizováno
V pomyslném souboji o udržitelnost vypadaly pevné svačinové krabičky, uzavíratelné gastroboxy a další tuhé plastové dózy s víkem jako jasní favorité. Zvlášť, kdybychom proti nim nepostavili svačinu zabalenou do lopuchu nebo banánového listu, ale klasická trojvrstvá balení okének fastfood občerstvení (ve složení alobal, papírový ubrousek a k tomu igelitový sáček navrch), případně nejrůznější mističky z extrudovaného polystyrenu nebo hliníkově-alobalových vaniček. Jenže zdání může klamat.
"Reusable" řešení, nabízející jako své hlavní klady stálost a opakovatelnou využitelnost, nemusí být nutně lepší alternativou pro životní prostředí než jednorázová balení. Tým Alejandra Gallego-Schmida se v obsáhlé studii srovnával čtyři typy obalů, v nichž si můžete odnést oběd z restaurace: hliníkový, polystyrenový, tuhou plastovou krabičku z polypropylenu a Tupperware krabičku. A přitom vědci poukázali na méně zjevné vlastnosti tuhých, opakovatelně využitelných obalů.
Byl to dobrý nápad, když jich bylo málo
Kde začít? U prosté úvahy, která byla na počátku. Pokud více než 20 % veškerých materiálů ukládaných na skládkách tvoří jen obaly (průměr EU v roce 2018 činil 174 kilogramů na osobu, v Německu zvládli i 227,5 kg/osobu/rok), bude jistě přínosné snížit celkový objem používaných obalů. Především pak těch, které se na objemu odpadů podílí nejvýrazněji, tedy obalů od potravin. Logickým východiskem se tak zdály být takové obaly, které se nestanou odpadem hned po jednom použití. Obaly, které je možné využívat opakovaně. Až potud by vše bylo v nejlepším pořádku.
Svačinové krabičky a plastové dózy představovaly kolem roku 2000 globálně malý byznys, který se teprve sápal na první dolarovou miliardu svého obratu. Nicméně v roce 2019 už tento segment trhu představoval 13,5 miliard dolarů, aby se podle všeho už v roce 2027 protnul s očekávaným obratem ve výši 30 miliard dolarů. Z opakovatelně použitelných nádobek na potraviny se stal výnosný trend, protože je lidé začali používat ve velkém. Nejen pro jejich zjevnou praktičnost, ale dost často právě proto, že jejich používání je považováno za známku udržitelnosti, zájmu o životní prostředí a nelhostejnosti k problematice odpadového hospodářství.
Odolnější odpad na té samé skládce
Razantní nástup opakovatelně využitelných obalů se projevil snížením (byť trochu menším, než bylo očekáváno) podílu klasických jednorázových potravinových obalů v odpadu i na skládkách. Vypadalo to na sukces. Tedy aspoň do doby, než ve formě odpadů na skládky a do spaloven zamířily první dosluhující znovupoužitelné boxy, dózy a svačinové krabičky. Z principu svého opakovatelného využití se totiž jednalo o obaly tužší, pevnější, odolnější. K jejichž výrobě bylo zapotřebí řádově více materiálu a energie, než pro výrobu jednorázových obalů na potraviny. Jejich nižší rozložitelnost a vyšší uhlíková stopa, umocněná množstvím, se tak začala jevit jako možná komplikace.
Gallego-Schmid se spolu s kolegy pustil do nelehkého výzkumu o třech úrovních: nejprve zhodnotili environmentální dopady tří nejčastěji používaných jednorázových obalů (z hliníku/alobalu, extrudovaných plastů a polypropylenu - PP). Poté je srovnali s opakovatelně využitelnými obaly, různými plastovými dózami a svačinovými krabičkami. Následně vyhodnotili, kolikrát je třeba je opakovaným používáním otočit, aby se kompenzovala jejich vyšší materiálová nákladnost. A nakonec nabídli zhodnocení „zakončení“ životního cyklu jednotlivých druhů obalů. V kategorii obalů byly zvažovány jednorázovky i nejrůznější krabičky schopné pojmout v průměru 670 ml obsahu, dohromady ve dvou tuctech různých komerčních provedení.
Celé je to trochu jinak
Výsledky jsou zajímavé už jen tím, jaké perspektivy nabízí. Pokud by například naším jediným kritériem hodnocení udržitelnosti obalů byla spotřeba materiálů, je jasnou ekojedničkou přepravka z extrudovaného polystyrenu. K její výrobě potřebujeme jen 7,8 gramů materiálu, zatímco pro krabičku či boxík z tužšího plastu musíme mít nejméně 31,8 gramů polypropylenu. Obecně platilo, že plastová řešení obalů jsou násobně energeticky méně náročná na výrobu než alobal/hliník. Lehkosti a nenáročnosti výroby obalů z extrudovaného polystyrenu bylo těžko konkurovat. Naštěstí materiálová náročnost byla jen jedním z 12 kritérií hodnocení.
Abyste opakovaným používáním Tupperware krabičky vykompenzovali její výrobou způsobenou újmu na kvalitě ovzduší (v porovnání s jednorázovkou), museli byste ji použít nejméně 16x. A pokud byste chtěli kompenzovat újmu na spotřebě materiálů, je třeba tento boxík použít nejméně 208x, aby se stal udržitelnějším a úspornějším než extrudovaný polystyren. Šestnáctkrát použít tutéž krabičku na svačinu asi problém není, ale používat ji prakticky každý pracovní den po celý rok, to už nás sune k mezím výdrže ohmataného materiálu, který po každém použití čistíme a omýváme. A ke stavu, kdy se plastová krabička možná rozbije/poškodí dříve, než plně splatí svůj dluh na životním prostředí.
Příznivěji vychází výsledky pro jiný typ svačinové krabičky, vyrobené pouze z polypropylenu (k výrobě Tupperware se používá i silikon). Tam stačí použít krabičku čtyřikrát, aby si stála stejně dobře jako hliníkový alobal. A k tomu, abyste vyrovnali většinu environmentálních dopadů polystyrenového obalu, stačí použít boxík devětkrát. To už jsou mnohem realističtější cíle.
Manchesterští badatelé zvažovali i další environmentální kritéria spojená například s eutrofizačním nebo acidifikačním potenciálem konkrétních jednorázových či opakovaně použitelných obalů; jejich terestriální, sladkovodní nebo „mořskou“ ekotoxicitu; vliv na ozónovou vrstvu případně potenciál pro zvyšování globálního oteplování. A pro přehlednost je počítali u každého materiálu zvlášť, pro každou z jeho životních fází – tedy spotřebu surovin, výrobu, transport i ukončení životního cyklu. On totiž každý materiál pro obaly je v různé fázi svého životního cyklu jinak škodlivý. A pokud bychom se odpíchli jen od toho, že nás zajímá jeho bilance ve fázi vzniku, dostaneme často radikálně odlišné výsledky, než když budeme zvažovat „jen“ jeho transport nebo finále.
Svačinku do plastové krabičky? Počkejte, přemýšlím
Šíře tohoto záběru přináší nevšední srovnání: hliník/alobal představuje problém, protože vzniká energeticky náročně a ze surových materiálů, s výraznou produkcí emisí a doprovodem znečišťujících látek. Jinak si ale stojí velmi dobře, až na zvýšenou ekotoxicitou ve vodním prostředí. Špatná bilance, která jej doprovází po celou dobu jeho existence, však s efektivní recyklací v jeho konečné fázi životního cyklu mizí.
Příběh plastových jednorázovek je přesně opačný: z hlediska své průběžné bilance nastupují při výrobě do role solidních šampionů, sympaťáků, a teprve ve finále po vyhození se stávají zdrojem nemalých problémů, včetně jejich odhazování v přírodě a negativním dopadům na mořské organismy.
Opakovaně použitelné nádobky na potraviny mají minimální podíl na poškozování ozonové vrstvy. V dalších aspektech ale už tak jednoznačně nevedou. Abyste vykompenzovali újmu na životním prostředím, danou terestriální ekotoxicitou spojenou s vznikem opakovaně použitelných plastových krabiček, nesměli byste je vlastně ideálně přestat používat už nikdy. Což se asi běžně neděje a místo toho po pár měsících či letech míří tyto zodolněné schránky na ty samé skládky jako jednorázové obaly.
„Co se týče vlivu na krajinu, jsou opakovaně použitelné boxíky – bez ohledu na počet následných použití – vždy tou horší variantou kvůli elektřině potřebné k ohřevu vody na jejich mytí," uvádí Gallego-Schmid s kolegy. Důvodem je potřeba ohřevu vody na jejich omývání. A k ohřevu vody potřebujeme elektřinu, s jejíž výrobou se do krajiny uvolňují i emise některých těžkých kovů.
Neznamená to ovšem, že používání svačinových krabiček by bylo pro planetu vždy horší řešení, doplňují výzkumníci. Jen musíme být realističtí v tom, kolikrát tyto výrobky použijeme.
Recyklace, to je scénář na pokračování
To, jak dobře nebo špatně v hodnocení jednotlivých environmentálních kritérií obstojí různé materiály a jednorázovost/opakovatelnost použití, je silně ovlivněno tím, jaký je počátek a konec jejich životního cyklu. Jinými slovy, tam, kde nastoupí efektivní materiálová recyklace, dá se posunout alobal, extrudovaný polystyren i polypropylen od bilance negativní k pozitivní o 2 až 60 %. To už je ale výzva pro budoucnost.
„Nechtěli bychom tvrdit, že používání svačinových krabiček je tím nejhorším počinem pro planetu,“ uzavírá Gallego-Schmid. „Jen musíme být realističtí v odhadech toho, kolikrát tyto výrobky použijeme.“ Z hlediska své bilance mají opakovatelně využitelné plastové obaly silný potenciál. Jen je často nepoužíváme tak dlouho a nerecyklujeme natolik komplexně, aby svůj potenciál dokázaly naplnit.
Poznámka redakce
Po upozornění na nepřesnosti v textu jsme v březnu 2023 text doplnili a upravili.Článek referuje o jednom konkrétním výzkumu a vychází z interpretace dat, kterou autoři výzkumu zveřejnili na serveru The Conversation. Není možné do článku dostat všechna poznatky, které studie přináší.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (27)
Vít Milíč
14.9.2021 09:27Asi bych to nenazval zmanipulovaným článkem, ale článkem záměrně zavádějícím především titulkem. Po dlouhém čtení (mmch vlastně dost zajímavých údajů) se člověk fakticky dozví, že opakovaně použitelné krabičky jsou opravdu ekologičtějším řešením (světe div se!), než jednorázové - jen je potřeba je opakovaně používat. A pokud člověk započítá víc kritérií, třeba těch, která zmiňujete vy, pane Milíči, krabička se životnímu prostředí "vyplatí" velmi pravděpodobně o dost dřív, než po roce každodenního používání.
Přinejmenším perexem mě v tomhle případě autor hodně zklamal a titulek bych doporučoval redakci EkoListu změnit, protože je to clickbait jak z Blesku - láká k otevření, ale obsahově lže.
Viktor Šedivý
16.9.2021 19:35 Reaguje na Vít MilíčPodobný problém je přeci sklo vs PET, látkové tašky vs "igelitky". Mnohokrát počítáno, výsledky nikdy nebyly jednoznačně pro jednu z alternativ.
Jaroslav Řezáč
18.9.2021 13:50 Reaguje na Vít MilíčDaniel Višňovský
21.9.2021 13:19 Reaguje na Vít MilíčKarol Murcko
14.9.2021 10:58Svatá Prostoto
14.9.2021 11:29Lukas B.
14.9.2021 11:52 Reaguje na Svatá Prostotoony ani ty plastové krabičky nejsou v zásadě špatné. a na rozdíl od ešusu těsní a dají se strčit do mikrovlnky a vůbec se s nimi dá vyvádět spousta věcí. má to háček. takhle fungují krabičky kupované před mnoha lety (a ještě jich pár doma máme), takové jaksi robustní. současné krabičky jsou takové podvyživené, rozpadají se, praskají.
je to něco jako mikrotenovej pytlík na rajčata. když si ho vezmete u nás v supermarketu, tak se protrhne ještě než dojdete ke kase. když je o pár mikronů tlustší, tak jej můžete na rajčata a rohlíky používat úspěšně několik týdnů - jak se mi v cizích krajích mimo EU již několikrát stalo..
Lukas B.
15.9.2021 14:31 Reaguje naLukas B.
15.9.2021 18:37 Reaguje nalíbily by se mi zavařovačky se širokým hrdlem a robustním nerezovým víčkem. nebo tradiční s drátěnou přezkou a potravinářským silikonovým těsněním.
Radim Polášek
16.9.2021 07:55 Reaguje naZbyněk Šeděnka
15.9.2021 00:17Marek Drápal
15.9.2021 10:14Takhle to je teda fakt už skoro dezinfo, kde by bylo potřeba mnohem víc, než jen vyměnit ten původní lživej clickbaitovej titulek.
Jirka Černý
15.9.2021 10:42Jarka O.
15.9.2021 18:15Radim Polášek
16.9.2021 08:08Co se týká recyklace, tyto vratné krabičky jsou v tomto směru ekologičtější než krabičky z pěnového polystyrenu nebo než všelijaké plastové fólie či poplastovaný papír či alobal. Tyto použité obaly se totiž v třídích linkách obvykle nevyberou a končí potom ve spalitelném odpadu nebo zbytkovém odpadu ke skládkování. Ale plastové krabičky pro opakované použití jsou už tak masívní, že pokud nejsou rozbité na kousky, tak je z odpadu vyberou a dají do recyklovatelného plastu.
Jinak podle mne, co se týká mikroplastů, je plast používaný pro výrobu těch krabiček, polyetylen a polypropylen, velmi vhodný ze zdravotního hlediska. Protože podle mne jsou případné mikroplasty z polyetylenu a polypropylenu pro životní prostředí i pro organismus lidí mnohem méně škodlivé než mikroplasty z jiných druhů plastů.
Viktor Šedivý
16.9.2021 19:27Nesmyslné jsou pak i závěry a prosazovaná opatření.
A to si počkejme na další level - jakou váhu dáte pár lidem se žloutenkou proti "zbytečnému" balení potravin? Jednorázové zdravotnické prostředky a materiály vs. nemocniční infekce?
Radim Polášek
16.9.2021 19:50 Reaguje na Viktor ŠedivýTomas Peltan
18.9.2021 15:33Jirka Černý
19.9.2021 07:19 Reaguje na Tomas PeltanTomas Peltan
19.9.2021 11:12 Reaguje na Jirka ČernýJirka Černý
19.9.2021 20:47 Reaguje na Tomas PeltanV práci zas dávám do pití prášek který fasujeme a max po třech použitích to už děsně smrdí.
Radim Polášek
20.9.2021 13:19 Reaguje na Jirka ČernýA musí se počítat s množením bakterií v petce. Po vypití pořádně vypláchnout čistou vodou, vodu nechat odkapat, případně i vysušit a vnitřek petky, hlavně přes víkend, nakonzervovat kyselými látkami, troškou octa nebo by mohla stačit i citrónová šťáva. Ta se nemusí ani vylévat, klidně se může nechat s další dávkou pití.
Když se to nedělá a v láhvi se nechávají zbytky pití, do týdne až 14 dnů se na vnitřku láhve usadí vrstva bakterií. Pozná se to podle zakalené stěny láhve, divné chuti pití až dokonce třeba zrychleného zažívání.
Vlastně záleží, jakou kdo od čeho používá láhev. Když od něčeho, co se kupuje často není problém láhev co pár dnů měnit. Speciálnější láhve se musí používat déle.