https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britske-usporne-toalety-vodou-prilis-nesetri-stare-splachovace-totiz-neprotekaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britské úsporné toalety vodou příliš nešetří, staré splachovače totiž neprotékaly

11.12.2020 07:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zádrhel je v mechanismu duálního splachování – v chabém designu a nevhodném materiálovém zpracování – které funguje na principu záklopky. Ta se nazvedne při stisku tlačítka a vypustí z rezervoáru požadovaný objem do mísy/odpadu. Záklopka usazená na dně rezervoáru se ale postupně zanáší a snižuje svou těsnost.
Zádrhel je v mechanismu duálního splachování – v chabém designu a nevhodném materiálovém zpracování – které funguje na principu záklopky. Ta se nazvedne při stisku tlačítka a vypustí z rezervoáru požadovaný objem do mísy/odpadu. Záklopka usazená na dně rezervoáru se ale postupně zanáší a snižuje svou těsnost.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pexels.com
Ne vše, co na záchodě vyprodukujeme, musí zahučet do kanalizace hnané divokým tsunami. Proto jsou duální toalety, tedy takové, které nabízí pro spláchnutí volbu ze dvou režimů, považovány za úsporné a šetrné řešení. Environmentální organizace Waterwise to tak ale nevidí a ve shodě s provozovateli vodní infrastruktury varuje před tím, že jen v Británii je takto promrháno 400 milionů litrů vody každý den. Píše o tom Guardian.
 

Tvrzení, že úsporné toalety udělají více škody než užitku, respektive že více vody promrhají, než ušetří, si bližší vysvětlení rozhodně zaslouží. Není snad pravdou, že dokáží dávkovat vodu pro spláchnutí ve dvou objemem různých dávkách? Je. A obvykle přitom nabízí malý a velkých splach (cca 2,5 a 6 litrů), což se rozhodně jeví lepší než jednorázové univerzální velké spláchnutí. Podle Waterwise, kteří na problém upozorňují už léta, je ale problém jinde. V designu duálních toalet, který je výrazně náchylnější k netěsnostem a průběžným únikům vody z rezervoáru.

Moderní a šetrný? Starý a neúsporný byl aspoň funkční

„A ona náchylnost k netěsnostem, průsakům, byť probíhá průběžně po kapkách, z toalet dostane denně v součtu více vody, než kolik je duálním splachováním plošně uspořeno. Jejich negativa tak v konečném důsledku převyšují benefity,“ vysvětluje Sir James Bevan. Vedoucí Waterwise, organizace, která si vytýčila za cíl dostat průměrnou spotřebu vody ve Velké Británii pod 100 litrů na osobu a den. Při plnění svého cíle pochopitelně narazili na různé cesty řešení, a duální toalety za jedno z nich dlouho považovali. Tedy, do doby, než začali měřit reálný průtok.

Jedna nedotažená a netěsnící toaleta dokáže do kanalizace vypustit okolo 215-400 litrů vody za den. A takových je, podle propočtů Waterwise, jen v Británii 5-8 % ze všech instalovaných. Což nás dostává k cifře 400 milionů litrů za den. Množství vody, které by postačilo k zásobování 2,8 milionu lidí, kompletní jednodenní rezerva pro všechny obyvatele Edinburghu, Cardiffu, Belfastu, Manchesteru, Sheffieldu, Liverpoolu a Bristolu dohromady. Která je zbytečně promrhána.

Jak to ale souvisí s toaletami s duálním splachováním? Právě ty tvoří největší podíl z chybových instalací. Problém není na straně letitých záchodů, ale moderních, relativně nedávno instalovaných toalet. A tento problém se zvětšuje spolu s tím, jak majitelé nemovitostí – ve snaze ušetřit – instalují dvojčinný/duální splachovací mechanismus na své staré toalety.

Prošetřili jsme se až k utrácení

V této fázi si totiž nesouladu mezi objemem odpadní vody v kanalizaci a počtem duálním splachováním vybavených toalet povšimli i správci a vodohospodáři ze společnosti Water Thames. Na tuto formu úspory vody totiž sami majitelům záchodů přispívali. Očekávaný výsledek se po modernizaci toalet ale nedostavil, objem vody se zvýšil. „Spolu s tím, jak i na starých toaletách přibývalo instalací duálního splachování, se objem vody každý den zvyšoval,“ potvrzuje Andrew Tucker, vedoucí odboru efektivního nakládání s vodami ve Water Thames. Náklady vynaložené na úsporné opatření tak doslova odtekly do kanalizace.

Zádrhel je v mechanismu duálního splachování – v chabém designu a nevhodném materiálovém zpracování – které funguje na principu záklopky. Ta se nazvedne při stisku tlačítka a vypustí z rezervoáru požadovaný objem do mísy/odpadu. Záklopka usazená na dně rezervoáru se ale postupně zanáší a snižuje svou těsnost. Což se u starých splachovačů – fungujících na bázi sifonů s plováky – nestávalo. Moderní toalety s duálním splachováním jsou ale k této chybě náchylné téměř všechny.

S obsahem stížnosti Waterwise na úsporné toalety nesouhlasí jen vodohospodáři, ale také instalatéři. Problému si jsou vědomi. „A jediným smysluplným řešením se v daný moment jeví návrat sifonových splachovadel,“ dodává Jason Parker, vedoucí instalatérské Rhomas Dudley Ltd. Podle Waterwise může vyladění toalet ke skutečné, nikoliv domnělé úspornosti, zachránit až 10 % vody, kterou Britové budou brzy potřebovat.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

11.12.2020 08:45
Ty moderní toalety mají tu výhodu, že si je může opravit (skoro) každý sám. Oprava spočívá ve vyčištění dna nádržky. A dá se to dělat zcela bez nástrojů, byť dostávání se do toho a zase skládání zpět poněkud připomínají stavbu modelu lodě ve flašce od rumu. Návody se dají najít i na youtube.

Dalším, v článku neřešeným, problémem může být to, že lidé s možností "malého" spláchnutí je využívají po každém močení, zatímco lidé s klasickými toaletami ne.

Posledním problémem je, že alespoň někteří instalatéři poukazují na to, že "malé" spláchnutí je nedostatečné a vede k nahromadění usazenin z moče v potrubí a zanášení trubek. Řekněme, že tohle není v GB tak velký problém jako u nás, protože mají tradičně vedené kanalizační trubky po fasádě (a tudíž dostupné bez kopání stoupaček).
Odpovědět
MM

Martin Macek

11.12.2020 09:40
Konstrukčně by neměl být žádný problém mít duální splachování na principu sifonu - akorát by tam ty sifony byly dva. Bohužel jsem nenašel, že by to někdo vyráběl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2020 19:33
Nejvíc šetřil vodou při "splachování" moči náš starý topič z parních
lokomotiv žijící na Kysucích. Na vandru jsme ho navštívili a ukázal nám
svůj "zlepšovák". Zeď dřevěnice, kde měl postel, měl kousek nad matrací
provrtanou a osazenou trubkou. Močil v noci zásadně vleže a moč vytékal
pod zeď na druhé straně, kde měl lavičku ke slunění. Trubku ocpával
ponožkou, aby mu netáhlo na záda a když nám nabídl uzené na upatlaném prkýnku a domácí samohonku vonící denaturákem, tak jsme poděkovali a urychleně odešli. A tu "výslužku" jsme za rohem věnovali vlkům.
Mimochodem pán měl tuhý kořínek. Nepřežil pouze srážku s jediným
automobilem jedoucím na horáreň a paradoxně asi poprvé střízlivý.
Tomu říkám šetření vody, kterou používal opravdu vyjímečně a možná
pouze k ředění samohonky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist