https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cerstve-vylihli-kohoutci-uz-nemusi-koncit-v-rychlobeznem-mlynku.pohlavi-kurete-lze-poznat-pred-vylihnutim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čerstvě vylíhlí kohoutci už nemusí končit v rychloběžném mlýnku. Pohlaví kuřete lze poznat před vylíhnutím

26.3.2024 05:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Místo likvidace mladých kuřat kohoutů se v evropských drůbežárnách stále výrazněji uplatňují metody tzv. in-ovo určování pohlaví. To, jak je tahle zpráva dobrá pro kohouty, je dost relativní. Sice nedostanou možnost se vylíhnout, ale taky hned po narození neskončí v rychloběžném mlýnku.
 

Slepičí vejce, která seženete úhledně zabalená v papírových krabičkách v obchodech s potravinami, jsou neoplozená. Nosnice totiž nutně nepotřebuje kohouta k tomu, aby vajíčka produkovala.

To je současně odpovědí na to, proč průměrná délka dožití samce kura domácího v drůbežím velkochovu činí jeden den.

Tam, kde je akcent na průmyslovou produkci vajec, nejsou zkrátka mladí kohouti zapotřebí. Jen by v chovu zabírali místo. A proto jsou neprodleně odstraněni.

Mezi nejčastěji používané metody odstranění patří vykloubení krčku, udušení oxidem uhličitým anebo rozdrcení tzv. rychloběžným mlýnkem.

Ta poslední metoda zní sice nejdrastičtěji, ale paradoxně patří k nejhumánnějším. K úhynu totiž dochází okamžitě, během jedné vteřiny.

Ročně je takto po celém světě vyselektováno a odstraněno okolo sedmi miliard kuřat kohoutů.

Celá ta praxe s vybíjením kohoutů nedávno oslavila sto let své existence. Ještě předtím byly v rámci jednoho hejna ponecháváni samci i samice, kohouti a slepice. S tím, že ti nadpočetní kohouti byli chováni na maso.

Jenže pak přišel úspěch v selektivním šlechtění, který dal vzniknout odrůdám chovaným ryze na maso, brojlerům.

Brojleři přirůstají a na váze nabírají rychleji. A samice, jak už tu padlo, k produkci vajíček nepotřebují neustálou přítomnost kohoutů. Pro chovné účely jich stačí jen hrstka.

To pro drtivou většinu vylíhnutých kohoutů v chovech orientovaných na produkci vajec znamená cestu k rychlému odstranění.

Jak dokládají průzkumy, většina lidí – pravidelných konzumentů vajíček – o této silně kontroverzní informaci zpravena nebyla. A když už o ní zpraveni byli, většinou se nějak začali zasazovat o změnu situace.

Představa rotující drtičky, do níž se sunou malí žlutí kohoutci, na jemné city skutečně působí silně. A výsledek se dostavil.

Ve formě přijetí zákazu o odstraňování kohoutů. Přistoupili na něj v Německu a ve Francii, v Itálii s ním počítají od roku 2026.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Podstata problému ale zůstala. Velkochovy produkující vajíčka na regály obchodů nemají z kohoutů pražádný užitek.

Nejlepší by bylo, kdyby se kohoutci vůbec nevylíhli.

Přesně na tom pak stojí průlomový objev, který si v roce 2018 nechala patentovat nizozemsko-německá společnost Seleggt (dnes je součástí skupiny Respeggt).

To, co světu nabízel, je určení pohlaví drůbeže ještě ve stavu in-ovo, tedy uvnitř vaječné skořápky.

Není pak třeba, aby se kuře, když to bude kohout, vůbec vyklubalo na svět, aby vzápětí zmizelo v rychloběžném mlýnu.

Kohout se totiž vůbec nevylíhne.

Už v raném stavu vývoje embrya je možné stanovit, zda se uvnitř vaječného obalu vyvíjí slepice nebo kohout. S přesností okolo 98,5 procent.

A vajíčka, která v sobě nesou samce, jsou zpracována na hnojivo nebo krmivo pro domácí mazlíčky.

Metod, kterými lze určit pohlaví drůbeže ještě in-ovo, od té doby vzniklo několik. Některé jsou takzvaně invazivní – mikroskopickým vpichem odeberou tekutý vzorek zevnitř vejce se zárodkem. Jiné, neinvazivní, spoléhají na metody trojrozměrného snímkování.

Nedá se říct, že by obě tyto metody byly naprosto dokonalé. Dříve tolik chválený postup užívaný společností Seleggt se dočkal kritiky za to, že může embryím uvnitř vajíček způsobovat bolest. Není totiž přesně jasné, odkdy může vyvíjecí se embryo něco takového cítit.

Studie, uveřejněná loni v červenci, usuzuje, že oním prahem bolestivosti by mohl být přelom 13 až 14 dne z jednadvacetidenní inkubace.

Odborníci, stanovující pohlaví in-ovo, se pochopitelně snaží tomu předcházet. Ale pokud se pokusí stanovovat pohlaví dříve, možná chyba narůstá a za kohouty mohou být označeny i slepice. Jako krmivo nebo hnojivo pak skončí více vajíček, což majitele drůbežáren netěší.

Za dobré zprávy se dá považovat, že metody in-ovo testování jsou dnes v Evropě na vzestupu.

Pouští se do nich i v zemích, kde zákaz odstraňování malých kohoutů nepřijali. Vajíčka se dnes takto testují v Belgii, Nizozemsku a Španělsku. V součtu se tak praxe odstraňování kohoutů netýká 15 procent evropské produkce, a čísla rychle narůstají.

Odpověď na otázku, jestli bylo dříve vejce nebo slepice, výzkum nepřináší. Metody stanovení pohlaví drůbeže, ještě ve stavu inkubovaného vajíčka, ale může být odpovědí pro rozvoj humánnější produkce vajec.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.3.2024 06:18
Vylíhlí kohoutci byli velmi důležité krmivo pro mnoho zvířat. No jo no. Rozmixované zárodky tim nejsou. Pokud si někdo myslí, že zárodky necítí tak je to jen šalba smyslů, že uschlé kuře vypadá k pomilování, na rozdíl od vejcete.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.3.2024 12:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, je to levné a přitom plnohodnotné krmivo pro dravce a další chovaná zvířata. Nevím čím se to bude možné nahradit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.3.2024 06:52
V zemi s tolika záchrannými stanicemi, chovateli plazů, šelmiček, dravců a sov bude zájem o kuřátka stále.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.3.2024 08:23 Reaguje na Karel Zvářal
Taky si myslím. Ekonomické by pak byly levné metody neinvzivní 3D, které by vyřadily jen část vajec s kohoutky a zbylí by se vylíhli.
Taky kdyby párdenní kohoutci byli nějak cenově zvýhodněni proti jiným párdenním kuřatům či káčatům pro malochovy, lidi by je asi dost kupovali, protože v malochovu některým lidem ten menší masný přírůstek nemusí vadit. Já bych taky koupil, aspoň bych využil zdroje zahrady, které jsou nyní nevyužité.
I když možná, kdybych to propočítal, by bylo lepší řešení místo třeba 15 kohoutků využít ty zdroje pro takových 5 slepic a přebytky vajíček uplatnit prodejem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.3.2024 09:52 Reaguje na Radim Polášek
Pokud jste nikdy v minulosti nejedl domácího kohouta, tak
by jste ho v porovnání s kuřetem z drůbežárny považoval za
starou slepici. Já takto kdysi drůbež choval a jeden známý
po mně takového kohouta vyžebral. Nejen že ho manželka
proklela při škubání, ale rovněž celá rodina u nedělního
obědu tuhého kohouta na rozdíl od rychleného kuřete z
drůbežárny. Smůlou pro ty kohoutky, ale opačně i slepičky
pro výkrm je specializace jednotlivých ras slepic. Kdysi
bývaly slepice univerzální jak pro snášku, tak pro výkrm
a uplatnění našlo vše, co se vylíhlo. To ale byla snáška
poloviční a výkrm trval 3x as více déle, než nyní. Je to
o ekonomice , kdy se spotřebuje méně krmiva na následný
produkt a to je i ekologické, když se krmivy neplýtvá.
Oni ti semletí kohoutci a slepičky jsou zase krmivem a
nekončí v kafilérii na rozdíl od propagovaných zubrů .
Já ale zapomněl, že ekologistům o ekonomiku nejde,
neboť je živí dotace.
Odpovědět
Ra

Radek

26.3.2024 11:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Něco co roste 35 dní a pak to skončí na talíři a velkozemědělec chovatel , to označí za kuře a ekonomiku ….Za mě je to nádor , nic jiného tak rychle neroste , nádory nejím . Těm co to mají jako ekonomiku to přeji jako každodenní potravu . Kohouti kuřata budou chybět dalším chovatelům
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

30.3.2024 22:49 Reaguje na Radek
Pletete si pojem a průjem. Mluvíte o brojleru, ale kohoutci se třídí u snáškových plemen.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

27.3.2024 22:58 Reaguje na Břetislav Machaček
manželka toho tvého kolegy byla asi běžná šmudla když si neuměla ani připravit toho déle chovaného 1.0...u drůbeže se používá výraz plemeno a ne rasa...universální plemena slepic jsou i dneska a jsou to ta právě poletěžká plemena...a nemůžeš srovnávat drůbež se zubry !!!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.3.2024 13:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Já jsem z vesnice, slepice jsme chovali odjakživa, až donedávna a hodně jsme odchovávali pod kvočnou, takže vím, o co jde.
Měkké maso brojlerů je totiž způsobené více činiteli.
Jednak stravou a rychlým růstem společně s optimální teplotou a nedostatkem pohybu, ale taky fází růstu, kdy se zpracuje. Brojler se posílá na jatka, když nejlepší kusy dosáhnou tak odhadem dvou kilo. Doma se běžně vykrmuje na tři kila, ale snadno může dosáhnout i 5 kilo. Potenciál, jakožto masný F1 kříženec ovšem může mít na osmikilovou nebo ještě větší obludu. Pokud jeho klouby takovou na kuře obří váhu vydrží a neprasknou. Neboli průmyslový brojler se zabíjí ve fázi, kdy jeho hmotnost dosahuje tak pětiny až desetiny dospělé váhy.
Kohout nemasného nosného plemene dosahuje v dospělosti odhadem tak 3 - 4 kila. A spousta lidí ho zabíjí ve fázi, kdy ty 3 - 4 kila má, neboli v dospělosti. Kdyby se měl ten kohout nemasného plemene zabíjet ve stejné fázi růstu jako ti průmysloví brojleři, musel by se zabít v hmotnosti tak s bídou jedno kilo. A tehdy by i ten kohout nemasného plemene měl měkké maso dost blízko tomu měkkému masu toho brojlera. I kdyby se krmil přirozenou stravou a měl by hodně pohybu.
Mimochodem, v takové dost časné fázi růstu dosahují ty zvířata , i brojleŕi i ten kohout nosného plemene největší výtěžnosti krmiva. Jak se kuře stává větší a blíží se dospělosti, výtěžnost klesá. To je hlavní důvod, proč se ti brojleři prodávají v obchodech nejvíc ve hmotnostech 1 - 2 kila, i když mají potenciál přerůst přes 5 kilo váhy.
Kohouty jinak, jak dospívají, začnou velmi cloumat hormony a proto vykazují sami od sebe velké množství pohybu. Na který spotřebují množství energie a to maso je tak "vyběhané", že je tvrdé a šlachovité. A na spotřebu krmiva je ho málo. To maso je tak velmi podobné zvěřině a taky se tak musí upravovat. To znamená tepelně zpracovávat mnohem déle nebo nakládat a ideálně kořenit jako zvěřinu. Pak je takové maso perfektní.
Proto taky v minulosti, kdy kohouty nelikvidovali, ale odchovávali na maso, na nich dělali zákrok, kterým kohout přestal být kohoutem a začal se nazývat kapounem. Ti bývali kohouti tak bez hormonů byli klidní, nervali se, masa tak měli mnohem víc a bylo měkké.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

30.3.2024 22:47
Njn, ale důvodem na to třídění zárodků je ekonomika- z líhní se tak vyřadí polovina inkubovaných vajec a odpadne další inkubace a pozdější třídění.
Jo, jaký je rozdíl v humánnosti zabití zárodku ve vejci nebo za pár dnů po vylíhnutí ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist