https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havarie-na-becve-je-dnes-vnimana-skrze-radu-selhani?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havárie na Bečvě je dnes vnímána skrze řadu selhání

8.10.2021 07:14 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letecký pohled na řeku Bečvu.
Letecký pohled na řeku Bečvu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Jana Husáka
Havárie na řece Bečvě je dnes vnímána skrze řadu selhání, ke kterým došlo především při zjišťování původce otravy řeky. Vyšetřování havárie z 20. září 2020 zatím není ukončeno, přestože policie zahájila trestní stíhání proti jedné právnické a jedné fyzické osoby. Tou je podle vyjádření ředitele společnosti Energoaqua právě jeho společnost a jeho osoba. Kromě oficiálního policejního šetření ale vznikly další iniciativy, které se zabývaly odkrýváním průběhu událostí havárie. Patří mezi ně šetření senátorky Seitlové, která zkoumala a hodnotila postup orgánů veřejné správy a státu.
reklama

 

Jitka Seitlová pochází z Přerova a je senátorkou za obvod Přerov a zároveň zastupitelkou Olomouckého kraje, místo havárie na Bečvě tedy spadá do jejího okresu. Profesně se dlouhodobě věnovala ochraně životního prostředí v rámci veřejné správy, což ozřejmuje její zájem na objasnění otravy řeky.

Své závěry uveřejnila senátorka již v březnu 2021. Navrhla řadu legislativních a metodických změn, které by měly pomoci zvládnout případnou další havárii lépe než tu loňskou na Bečvě. Tento týden v úterý o nich debatovala se senátory na jednání stálé komise VODA – SUCHO.

Chybělo varování o ohrožení zdraví

„Pro mě je vlastně nejhorší zjištění to, že lidé nebyli varováni,“ uvedla Jitka Seitlová v úterý v Senátu. „Jak je možné, že může dojít k ohrožení zdraví lidí, zvířat, ohrožení majetku, a nebylo vydáno varování?“ podivovala se senátorka. To má řešit zákon o integrovaném záchranném systému (IZS). Ten ale mluví pouze o oprávnění vydat varování, nikoli o povinnosti. Úřady se podle senátorky bojí, aby nevzbudily paniku, proto se varování vyhýbají. To by se ale mělo podle Seitlové v případě mimořádných havárií změnit, navrhla proto novelu zákona o IZS.

Řada selhání

Senátoři rozebírali i řadu selhání úřadů a osobní zodpovědnosti. „Za obrovské považuji selhání hejtmana Olomouckého kraje. Občané často neví, kdo je vedoucí vodoprávního úřadu. Ale ví, kdo je hejtman. A hejtman se nemůže domnívat, že stejnou informaci jako on obdržel vodoprávní úřad,“ poukázala senátorka Anna Hubáčková na to, že hejtman Olomouckého kraje dostal sms o úhynu ryb v řece, krajskému vodoprávnímu úřadu ji ale hned nepředal. Ten se o otravě řeky dozvěděl až následující den.

Komunikace a nevyjasněná odpovědnost byla problematická v celém zvládání havárie. Podle zjištění senátorky Seitlové například město Lipník nad Bečvou tvrdí, že žádalo Olomoucký kraj, aby se ujal řízení vyšetřování, kraj to ale popírá. Vzhledem k tomu, že se o komunikaci nevedly záznamy, není možné ani jedno tvrzení dokázat.

Jednání senátní komise VODA - SUCHO v úterý 5. 10. 2021.
Jednání senátní komise VODA - SUCHO v úterý 5. 10. 2021.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz

Senátor Tomáš Goláň poukázal na to, že více mohla udělat i policie. „Ve 12:02 rybáři volali policii. A v rámci trestního řádu je policie povinna zajistit veškeré důkazní prostředky pro případné vyšetřování,“ uvedl Goláň. A to se podle něj nestalo.

„Jeden tak trochu spoléhal na druhého a nikdo neplnil přesně ty kompetence, které měl plnit. Tím nastala situace, kdy v případě monitoringu těch výustí nikdo neřekl, že se musí udělat i kousek proti proudu, což jsou logické věci,“ uvedl na jednání senátní komise ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. „A bohužel pod tíhou medializace, kterou to mělo, se pak jednotliví účastníci zasekávali na svých vyjádřeních. Diskuze o tom, kdy kdo odebral jaký vzorek, kam se dal a kdy se ztratil, je absolutně nedůstojná. V případě jiných havárií to funguje úplně běžně,“ dodal Kubala.

Měření kvality vod

Senátoři navrhovali, aby byl na tocích, kde jsou větší průmyslové podniky, zaveden trvalý monitoring kvality vod. Kontinuální měření kvality vod už senátoři požadovali před půl rokem a senátorku Seitlovou zajímalo, zda se k tomu již někde přistoupilo. Na jednání se ale nedostavil žádný zástupce ministerstva životního prostředí, které mělo měření zajistit. A proto na to senátoři odpověď nezískali.

Senátor Petr Šilar upozornil na problém toho, že pokud někde údaje jsou, jsou často nedostupné: „Když se udělá monitoring, někdo bude údaje sledovat, někde budou uložená, ale nikdo už neřekne, co se s těmi daty bude dělat a kdo a za jakých podmínek je bude moci využívat.“ Apeloval tedy na to, aby se v případě případného zavádění sledování kvality vod myslelo i na to, aby data bylo možné využít.

Co dál?

Podle senátorky Seitlové je vládou připravená novela o vodách, která měla na nedostatky zjištěné při otravě Bečvy reagovat, polovičatá. Její dopracování má podle ní přijít na pořad jednání ihned po volbách.


reklama

foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

8.10.2021 07:52
To vyšetřování havárie na Bečvě není ani tak o řadě selhání, jako spíše o řadě úmyslných úhybných manévrů odpovědných činitelů, kteří se postarali o to, aby skutečný viník havárie nebyl dopaden.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 09:00
Nevím, kdo si hraje na nějaké "selhání", ale normální lidé ví, že je to nejhorší typ korupce, korupce systémová, tj. státní.
To je všude na světě těžký zočin a dnes jdeme k volbám a volit zločince je pro mě něco zcela nepředstavitelného.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.10.2021 09:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Podívejte se, které 2 kandidáty měli na výběr toto jaro u prezidentských voleb v Peru (dceru usvědčeného korupčníka nebo syna člena Světlé stezky) a budete rád, že žijete zde. Hlavně aby nový vodní zákon byl slušný dílem všech stran a odborníků a taky by se mělo mluvit o nadbytečné byrokracii v regionech, protože kompetence byly u Bečvy nejasné. P. Seitlová se celkem vyzná. Doufám, že si na vodním zákonu, který potřebujem všichni, nebudou strany přihřívat polívčičku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 10:08 Reaguje na Jarka O.
Otrava Bečvy neměla NIC SPOLEČNÉHO s žádným zákonem ani kompetencemi.
Na místě bylo dost organizací, které mají povinnost odebírat vzorky z podezřelých výustí i dle zákona současného.

Otázka zní za A) proč to neudělaly, za B) když to udělaly (což je skoro jisté), tak proč všichni zaineresovaní lžou, že ty vzorky nejsou.
kdo je teda nechal zatajit i před parlamentní komisí a hlavně PROČ??

Svět je silně složité místo, ale tohle je zcela průzračné....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 10:12 Reaguje na Jarka O.
Ani v Peru by NIKDY nemohli zvolit něco takového, co máme u nás. To jsme dopadli, co?
A teď tento zcela neschopný jedinec má jmenovat premiéra a posléze celou vládu!!!

Tak bizardní situace u nás ještě NIKDY nebyla, nevím o tom ani snad na celém světě. Paní Džamalila Stehlíková to popsala zcela bez obalu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2021 11:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Napsat v rodném Kazachstánu ,diktatuře zalité ropou, o prezidentovi Kasym-Žomart Kemeluly Tokajevu to, co napsala tady , tak do konce života neuvidí denní světlo.
To je to, co Asiata odlišuje od Evropana- nedostatek kulturní civilizovanosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 12:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zase špatně jak dycky.
To je o demokracii a svobodě slova, tj. o vyspělé kultuře.

Pan President Václav Havel předal veřejnosti celý svůj chorobopis už před prvním nástupem do úřadu, všechny další nemoci byly veřejně probírané.

Pokud presidentská kancelář stále lže (což je samo o sobě zcela příšerné), tak je jakékoliv uveřejnění čehokoliv z jeho zdravotní dokumentace zcela legální a pro společnost přínosné až nutné.

Přinejmenším v tom, že budou snad i další volby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 12:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, já jsem skutečně rád, že tu nemáme Kazachstán a snažím se co můžu, abychom se do téhle pozice zase nedostali.
Soudruh pitomio už předem varoval, že bude chtít referendum o vystoupení z EU, což by byla konečná a Kazachstán stříklý Burkina faso.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2021 11:16 Reaguje na Jarka O.
Až budu žít v Peru, budu řešit problémy v Peru. jenže já žiji v České republice, týkají se mě místní problémy a tudíž se k těmto problémům musím nějakým způsobem postavit. To, co se stalo okolo havárie té Bečvy, je sviňárna nejvyššího řády, kdy kompetentní orgány dělaly vše pro to, aby skutečný viník nebyl označen. A pokud se odpovědné orgánu k dění v naší republice budou stavět stejným způsobem, ani sto zákonů nic nezmění. Nedivím s Gazdíkovi, že to označil za zločinné spolčení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 12:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proto musíme všichni k volbám a volit Gazdíka (nebo kohokoliv jiného z demokratické skupiny).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2021 13:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Za totáče jsme k volbám museli. Dneska jít nemusím, ale chci.
Odpovědět
RK

Roman Kolář

8.10.2021 17:51
Myslím, že každý, kdo se za celý ten rok uplynulý od otravy Bečvy o věc zajímá a pídí po informacích i osobních svědectvích, a zároveň si umí spočítat, že dvě a dvě jsou čtyři, tak už se nějakým selháním či nekompetencím musí jen hořce smát. S tím se nespokojíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 22:56 Reaguje na Roman Kolář
Vyhráli jsme volby, doufejme, že se to odšpuntuje a konečně bude viník znám.
Klicpera (a nejen on) půjde před spravedlivý soud.....
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist