Společná zemědělská politika EU nezavede povinné zastropování dotací
„Poslanci Evropského parlamentu podepsali rozsudek smrti pro přírodu, klima i malé farmáře, kteří začnou alarmujícím tempem mizet,“ okomentoval dohodu Marco Contiero, zemědělský expert Greenpeace EU.
Naproti tomu německá ministryně zemědělství, jejíž země právě předsedá Radě EU, hodnotila podobu návrhu jako úspěch. „Dnešní shoda je milníkem v evropské zemědělské politice. Členské státy ukázaly, že jim jde o vyšší ekologické standardy v zemědělství a zároveň podpořily potřebnou flexibilitu, která zajistí konkurenceschopnost farmářů," řekla na ranní tiskové konferenci Julia Klöcknerová.
Přečtěte si také |
Europoslanci se shodli na nové Společné zemědělské politice EUSpokojenost vyjádřil i český ministr zemědělství. „Dosažení dohody mezi státy EU po více než dvou letech vyjednávání vítám. Za důležité považuji, že financování takzvaných citlivých komodit zůstane minimálně na stejné úrovni, jako v současném období, i když původně mělo být sníženo. Vítám také, že zavedení definice skutečného zemědělce bude pro členské země dobrovolné. To zemědělcům uleví od zbytečné byrokracie,“ uvedl Miroslav Toman.
Za jedno z nejdůležitějších opatření připravované SZP bylo považováno povinné zastropování zemědělských dotací, které omezovalo maximální výši dotací pro jeden podnik na sto tisíc eur. Zavedení tohoto opatření je však podle přijatého návrhu dobrovolné. Závisí na jednotlivých členských státech, zda ho přijmou.
Omezení, které by dalo limit velkým zemědělským podnikům, tak závisí na vládě premiéra Andreje Babiše, jehož Agrofert je jedním z velkých příjemců evropských dotací.
Dalším důležitým krokem nové Společné zemědělské politiky EU měla být ekoschémata, jejichž cílem bylo motivovat zemědělce k ekologizaci svého hospodaření. I ta jsou pro zemědělce dobrovolná.
Přečtěte si také |
Ladislav Miko: První dojmy z nové evropské zemědělské politiky? Zásadní změna se nekonáPodle schváleného kompromisu budou členské státy muset vyhradit na podporu ekologických opatření 20 procent přímých dotací.
O podobě nové Společné zemědělské politiky se jednalo v úterý večer. Evropský parlament pak při nočním hlasování podpořil pozměňovací návrhy vytvořené třemi největšími frakcemi EP — lidoveckou EPP, socialně-demokratickou S&D a liberální Renew EU.
Podle analýzy bruselského think-tanku Corporate Europe Observatory silně ovlivnila vyjednanou podobu evropské zemědělské politiky lobbistická skupina Copa-Cogeca, zastupující velké zemědělcké korporace a podniky.
Jednání o podobě společné evropské zemědělské politiky pokračují až do pátku. Mohou být přijaty dílčí pozměňovací návrhy, celková podoba dokumentu se má schvalovat na pátečním jednání. Výrazné změny vůči včera přijaté podobě se ale již neočekávají.
Více informací a detailní rozbor současné podoby Společné zemědělské politiky EU najdete v článku Radka Kubala v Deníku Referendum.
Nová Společná zemědělská politika EU začne platit od roku 2021 s dvouletým přechodným obdobím určeným k tomu, aby se zemědělci mohli přizpůsobit novým podmínkám.
Přečtěte si také |
Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství: Přehled pozměňovacích návrhů Společné zemědělské politiky EUreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
pavel peregrin
21.10.2020 15:35Miroslav Vinkler
21.10.2020 15:52Marcela Jezberová
21.10.2020 15:53Miroslav Vinkler
22.10.2020 05:58Ve středu odpoledne schválil Evropský parlament na plenární schůzi pozměňovací návrh z pera šéfky Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové a jejích kolegů k reformě Společné zemědělské politiky (CAP). Týká se zastropování dotací na fyzickou osobu. Podle europoslankyně za ODS Veroniky Vrecionové bude tento návrh pro holding Agrofert premiéra Andreje Babiše znamenat ztrátu 1,5 miliardy korun ročně. Definitivní zpráva se bude schvalovat v pátek, zmíněný návrh v ní ale bude obsažen.
Katka Pazderů
22.10.2020 06:37 Reaguje na Miroslav VinklerKatka Pazderů
22.10.2020 06:39 Reaguje na Miroslav VinklerKatka Pazderů
22.10.2020 06:24Trošku jiné čtení.
Poslanci dnes převážně hlasovali pro kompromisní návrhy týkající se budoucí společné zemědělské politiky předložené Evropskou lidovou stranou, socialisty a demokraty a skupinou Obnovit Evropu.
Ačkoli tento týden ještě zbývá více hlasů, pozitivní přijetí koaličních návrhů SZP většinou zákonodárců je významným krokem k tomu, aby Parlament přijal jedinou vyjednávací pozici, aby mohl jednat s ostatními institucemi EU.
166 poslanců podpořilo pozměňovací návrh, který měl účinně odmítnout hlavní část reformy SZP, kterou vypracoval poslanec EPP Peter Jahr. Tuto vzpouru však snadno porazilo 503 poslanců, kteří ji sestřelili.
Návrhy těchto tří skupin byly ostře kritizovány poslanci ze strany Zelených, levicové GUE, některými socialistickými europoslanci a dokonce i evropským komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim - všichni vyjádřili obavy, že kompromisní pozměňovací návrhy oslabí zelené srdce SZP.
Čerstvě schválená dohoda koalice jde dále k životnímu prostředí než nabídka Komise na SZP z roku 2018, a to vyčleněním 30 procent přímých plateb za ekologické režimy a 35 procent zelených výdajů z pokladny pro rozvoj venkova.
Navrhuje však počítat 40 procent dotací pro horské a jiné odolné terény jako zelené závazky, což je účetní trik, který se Komise zavázala ukončit. Kompromisní text také říká, že zemědělci by měli udržovat 10 procent své půdy mimo produkci - ale tuto podmínku uplatňuje pouze na půdu používanou k pěstování plodin a travních porostů, nikoli na všechny druhy zemědělských terénů.
Katka Pazderů
22.10.2020 06:31A vypadá to, že v ČR díky nezastropování budeme mít i výraznější platbu na první hektary, pro menší zemědělce.
A také to vypadá, pokud to ještě do pátku schválí EU Parlament, tak budeme mít i 30% financí určených na ekologizaci zemědělského systému.
Myslím, že je to výhra! A na polích zase přibude hrachu, více ploch v ekologickém zájmu, jen se nebát, vládo ČR, a zahrnout toto do naší strategie. A tlačit více na staré členy EU, aby snižovali množství pesticidů více, než dělají, třeba na naši úroveň.
Já to vidím jako velké vítězství pro Evropské zemědělství, i pro to české.
A pro ty, co nemají radost. Jezte více hrachu, protože pokud zvýšíme jeho spotřebu ze 2 kilo na 5, tak ho bude i více na polích. A preferujte české vepřové, pak se vrátí na pole i ozimý ječmen.