Ukažte pruhy! Kampaň, ze které vám bude horko
Realitu současnosti obvykle nepopisujeme podle kritérií vzpomínek dávné minulosti. Za normální považujeme to, v čem plus mínus žijeme nyní. Což laikům komplikuje pochopení širšího kontextu globálního oteplování, které má velmi dlouhodobý charakter. Změnu totiž přirozeně vnímáme jako odchylku od běžné normy, a ta je v případě změn klimatu každý rok trochu jiná. To, že se průměrné letní teploty zvýší o pár desetin stupně, nás v průběhu sezóny většinou niterně nezasáhne a z rovnováhy nevychýlí. Vidět ale průběžný růst teploty v rámci uplynulých dekád, to už je něco jiného. Jenže grafy z Mezivládního panelu pro změny klimatu s sebou obvykle po kapsách nenosíme, a i kdyby, chybí jim to, s čím přišel Ed Hawkins. Jednoduchost.
Od modré po červenou
Ed Hawkins přišel s chytlavým nápadem. Vizualizací procesu růstu teploty za 20. století pomocí barevných pruhů. Postupný barevný přechod od modré k rozpálené červené škáluje po jednotlivých letech systematický nárůst průměrné globální teploty o 1,2 °C. Záměrem tohoto barevného uspořádání, ve své podstatě překreslení grafu, je přitáhnout co nejjednodušším a graficky srozumitelným způsobem pozornost k problému, jevu, který máme tendence pro jeho vytrvalost nevidět. Přitom ze zobrazení je skutečně patrné, že jsme teplotně opravdu jinde, než před 100 lety.
Určitým nedostatkem, u grafů ovšem dost podstatným, je absence popisu os X a Y. Ve své maximální jednoduchosti ale mohou výstražné pruhy posloužit i jako základ sofistikované debaty. Kterou navíc můžete napřít velmi regionálním směrem. V databázi Show Your Stripes si můžete nalistovat konkrétní kontinent a stát, a následně přenést data do podoby barev. Uvidíte, že například v Africe je horko už pořádně dlouho. A do jejich teplotních horizontů zvolna vstupuje i Evropa. Většina dat je poplatná rozmezí 1901-2020, ale v případě Vídně nebo Stockholmu (kde má měření teploty dlouhou tradici) můžete zabrousit i víc do minulosti. Trend je ale shodný všude.
Přečtěte si také |
Miroslav Havránek: Změna klimatu, výkladový rámec DPSIR a epistemická krizeKlimatická změna pro všechny
Své „pruhy“ můžete zužitkovat nejen jako přílepek na sociálních sítích, ale klidně i jako potisk roušky, kapesníku nebo vzor na svetr či šálu. Což se může jevit vzhledem k oteplování poněkud nepraktické, ale Twitter a Instagram je takových módních kousků nyní plný. Proužky z módy jen tak nevyjdou.
Výklad ke kampani omezuje Hawkins na prostá slova: „Planeta se otepluje kvůli lidským aktivitám. Primárně pak kvůli spalování fosilních paliv a odlesnění. Klimatická změna se odehrává tady a teď, a už nyní ovlivňuje každého. Následky a dopady přitom budou horší s každým dalším oteplením.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
vaber
23.6.2021 09:23proč nikdo neukáže graf teploty planety v minulých letech, je teplota planety něco nereálného a uměle vytvořeného nebo je reálná
jak mohu prohlásit ,že teplota planety se zvýšila když nevím kolik byla v minulých letech,
ano všichni pocitujeme vyšší teploty , podobně se říká že srážka jsou stále stejné ,ale pouště se rozšiřují a voda planety se kumuluje v oceánech , logicky musí voda z kontinentů a atmosféry mizet ,je ji tam mémě než bývalo v minulosti,
vodní pára, mraky a srážky ,vypařování, kondenzace ,promíchávají a ochlazují atmosféru a pokud chybí oblačnost , přímé sluneční záření zvyšuje teplotu nízkých vrstev atmosféry,
ale vliv člověka a CO2 nemůžeme přehlížet
Petr Eliáš
23.6.2021 09:34 Reaguje na vaberhttps://climate.nasa.gov/vital-signs/global-temperature/
Jak se vypočítává:
https://climate.nasa.gov/news/2876/new-studies-increase-confidence-in-nasas-measure-of-earths-temperature/
Richard Vacek
23.6.2021 17:35 Reaguje na vaberhttps://www.quora.com/When-in-Earths-history-was-CO2-last-as-high-as-415-ppm